MY.UAНовини
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше

Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше

У столиці зафіксовано спалах гепатиту А: станом на 21 травня захворіли 79 людей, з них 36 – діти. Головний державний санітарний лікар Києва, гендиректор Київського міського центру контролю та профілактики хвороб Сергій Чумак повідомив, що ймовірною причиною спалаху стало одноразове потрапляння брудної води до водопровідної мережі. Утім, проблема ця не локальна. Зафіксовані випадки захворювання загалом у 17 регіонах України. Минулого тижня стало відомо, що на Львівщині з гепатитом А опинився у реанімації 60-річний чоловік, який під час відпочинку в Карпатах попив води з гірського джерела. І цей випадок не єдиний на західній частині України. Як повідомила генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Тімко-Іванченко, цьогоріч у регіоні зафіксовано вже 34 випадки гепатиту А, з них чотири випадки – у квітні.

Хвороба немитих рук

Гепатит А – це гостре інфекційне захворювання печінки, збудником якої є гепатовірус A, що належить до родини пікорнавірусів. Гепатит А – один з п'яти відомих вірусних гепатитів, до яких ще відносять гепатит B, C, D та E.

За радянських часів гепатит А називали «хворобою Боткіна» – ніде у світі більше такого терміну немає. Заслуга лікаря часів Російської імперії Сергія Боткіна не у її виявленні чи описі, а у  встановленні у 1883 році, що недуга має інфекційний  характер. Доти хворобу називали «катаральною жовтяницею» і вважали незаразною.

Вірус гепатиту А

Гепатит А поширений в усіх країнах світу, однак у розвинених державах ним практично не хворіють – через вакцинацію та загалом через значно кращі санітарно-гігієнічні умови, ніж у нерозвинених країнах. В Україні ж загальний показник захворюваності гепатитом А в на 100 тис. населення, за даними ВООЗ, перевищує рівень західних європейських країнах в 10-25 разів. У зв’язку з війною та, відповідно, економічними чинниками, інфекціоністи прогнозують подальше зростання захворюваності.

Інфекція найчастіше передається фекально-оральним шляхом. Іншими словами, можна заразитися через воду чи інфіковані продукти: немиті овочі та фрукти, або ж просто через будь-яку їжу, якщо на неї потрапив вірус з немитих рук. Саме тому гепатит А називають «хворобою немитих рук».

Вірус гепатиту А дуже стійкий у довкіллі. За кімнатної температури може зберегатися впродовж кількох тижнів, за +40°С — аж кілька місяців. Навіть при кип’ятінні живе 5 хвилин. А за допомогою звичайних дезінфікційних засобів вбити вірус може моментально. До слова, до цієї інфекції, окрім людини, чутливі деякі види мавп.

Симптоми

Гепатит А може проходити абсолютно безсимптомно або з мінімальними проявами. Як правило, так щастить лише маленьким дітям, рідше – підліткам. Отже, тут ситуація дещо схожа з Covid-19: через безсимптомний перебіг людина може бути заразною, не підозрюючи про це. За даними ВООЗ, у країнах, які розвиваються близько 90% дітей інфікуються до настання десяти років, тому мають імунітет до хвороби у дорослому віці. Власне, у них перебіг, як правило, безсимптомний. Якщо ж перебіг важчий, то хворий матиме такі симптоми:

  • підвищена температура,
  • слабкість,
  • відсутність апетиту,
  • діарея,
  • блювота,
  • неприємні відчуття в животі,
  • зміна кольору сечі,
  • пожовтіння шкіри і білків очей.
Очі хворого на гепатит А
фото: «Вікіпедія»

Зауважимо: у хворої людини можуть проявлятися не всі симптоми. До прикладу, і температура може бути у межах норми, і сеча може не змінювати колір.

Важка форма хвороби і летальні наслідки найчастіше трапляється у осіб, яким понад 65 років. Інкубаційний період – період від моменту зараження до моменту прояву хвороби, як правило, триває близько 30 днів. Коливання можливі в інтервалі від 15 до 50 днів.

Діагностика

Діагноз «гепатит А» ставлять за клінічними проявами. Водночас є три види аналізів, які допомагають діагностувати хворобу:

  1. Тест на антитіла IgM. Цей тип антитіл виробляється організмом невдовзі після зараження. При гепатиті А IgM можна виявити у крові через один-два тижні після зараження. Ці антитіла можуть зберігатися аж до 14 тижнів.
  2. Тест на антитіла IgG. Ці антитіла зберігаються у крові вже після зникнення інфекції. Позитивний результат аналізу на них означає, що людина раніше перехворіла на гепатит А і нині має імунітет до вірусу.
  3. Знайомий з «ковідних» часів ПЛР – полімеразна ланцюгова реакція, який виявляє генетичний матеріал вірусу в крові або калі ще до того, як почнуть вироблятися антитіла IgM. Іншими словами, цей аналіз зможе виявити гепатит А на найбільш ранніх термінах.

Професорка, дерматолог, одна з найбільш медійних лікарів України Ольга Богомолець зауважує, що захиститися від гепатиту А не складно. Ось її рекомендації:

  • Кип’ятіть воду. Навіть для чищення зубів краще використовувати кип’ячену воду.
  • Дотримуйтеся гігієни: ретельно мийте руки з милом, коли приходите з вулиці, після туалету, перед їжею.
  • Уникайте сирої їжі: вживайте термічно оброблені продукти, а овочі й фрукти ретельно мийте.
  • Вакцинуйтеся: профілактика проти гепатиту А існує, і працює добре.

Вакцинація

Вакцинуватися треба, особливо людям з груп ризику, зазначає у коментарі «Главкому» лікар-інфекціоніст, ексголовний інфекціоніст МОЗ, професор Сергій Крамарьов.

«Якщо говорити про вікові ризики, то це у першу чергу люди після 40 років – у них трапляються тяжкі форми захворювання. Також до групи ризику належать військовослужбовці, медики, працівники соціальної сфери, а також люди з супутніми захворюваннями. Наприклад, хронічним гепатитом В або С, з іншими захворюваннями печінки. Звісно, і всі, хто хоче бути здоровим, бо ніхто не дасть гарантії, що саме ви не заразитеся», – каже він.

Інфекціоніст також зазначив, що можна робити щеплення від гепатиту разом з якоюсь із календарних вакцин – наприклад, проти кору, краснухи та паротиту. Нюанс такий: або робити два уколи в один день, або вже щеплюватися спочатку однією вакциною і лише за місяць – другою. Повний комплекс щеплення від гепатиту – два уколи з проміжком не менше, ніж пів року. До слова, є сенс вакцинуватися зараз, оскільки традиційно пік захворюваності на гепатит А припадає на літньо-осінній період: коли багато овочів і фруктів.

Щеплення від гепатиту: алгоритм дій

Вакцинація від гепатиту А, на відміну від гепатиту В, не є обов’язковою (а отже, не внесена до календаря щеплень), але є рекомендованою Міністерством охорони здоров’я. Іншими словами, безплатно від гепатиту А щепитися не вдасться, а у приватному порядку – бажано.

Обов’язкові та рекомендовані щеплення в Україні
скріншот Helsi.me

Отже, якщо ви бажаєте щепитися від гепатиту А, ви можете це зробити або за придбану власним коштом вакциною у сімейного лікаря в амбулаторії, або ж у приватній клініці – у такому випадку доведеться і за препарат переплатити, і сплатити за огляд терапевта безпосередньо перед уколом.

Нині на ринку є дві вакцини від гепатиту А: «Хаврикс» та «Твінрікс», обидві інактивовані, обидві виробляє Бельгія. «Хаврикс» захищає тільки від гепатиту А. Бустерну дозу вводять в проміжку між 6 місяцями і 5 роками після введення першої дози, але краще між 6 і 12 місяцями. «Твінрікс» захищає від гепатиту А і В. Курс первинної вакцинації включає введення двох доз, першу з яких вводять у вибраний день, другу - у проміжку між шостим та дванадцятим місяцями після введення першої дози. Зверніть увагу: вакцинація від гепатиту В передбачена календарем щеплень. Задля вакцинації від нього держава закуповує моновакцину «Еувакс». Нею щеплюють безплатно у державних медичних закладах. «Твінрікс», який захищає і від гепатиту А, і від гепатиту В, але він державою не гарантований.

Як щепитися самостійно

Алгоритм такий самий, як і при щепленні від грипу. Потрібно піти до сімейного лікаря, пройти огляд перед вакцинацією, взяти від нього скерування. Далі – піти в аптеку, придбати вакцину та донести її до маніпуляційного кабінету у термосумці з холодильним агентом (можна взяти під заставу в аптеці). Не загубіть чек: він потрібен для підтвердження дати і часу покупки. Врахуйте, що між покупкою і моментом щеплення має пройти не більше двох годин. Оскільки умови достатньо жорсткі, подбайте заздалегідь про те, щоб знайти найближчу до амбулаторії аптеку, де препарат у наявності.

«Хаврикс» є двох видів: для дітей (до 18 років) та для дорослих. Різниця у ціні несуттєва, відрізняється лише доза. Ціна за дорослий препарат в аптеках столиці коливається від 985 до 1223 грн.

скріншот Tabletki.ua

У столиці дитячих доз в аптеках у наявності наразі немає.

скріншот Tabletki.ua

«Твінрікс» підходить і для дорослих, і для дітей від одного року. Ціна вакцини в аптеках коливається від 1378 грн до 1526 грн.

скріншот Tabletki.ua

Як щепитися у приватній клініці

Звісно, якщо щеплюватися у приватній клініці, клопоту буде менше, а от заплатити доведеться значно більше. По-перше, ціну за саму вакцину клініки піднімають ледь не вдвічі, плюс – з вас візьмуть гроші за попередній огляд, від якого відмовитися не можна. Запаси дитячого «Хавріксу» стрімко тануть. Скажімо, станом на вечір 21 травня у клініці «Оберіг» вже не було  «Хавріксу» вже й для дорослих, ні для дітей. У багатьох інших клініках кореспонденту «Главкома» сказали, що залишилося лише кілька доз. Тож перш ніж рушити у найближчу клініку, попередньо зателефонуйте та уточніть наявість препарату. Зауважте: всі питання щодо вакцинації краще ставити лише терапевту, який вас оглядатиме. Не варто ставити ці питання адміністраторам, які відповідають на телефонні дзвінки – вони можуть бути не обізнані в деталях. До прикладу, адміністратор однієї з клінік сказав кореспонденту «Главкома», що вакцина «Твінрікс» – виключно для дорослих.  

Вартість щеплення у приватних клініках столиці

Згідно з інструкцією до застосування «Хавриксу» і «Твінриксу», їх не слід вводити особам з відомою гіперчутливістю до будь-якого компонента вакцини, або при наявності реакцій підвищеної чутливості після попереднього введення. Як і при застосуванні інших вакцин. Щеплення повинно бути відкладено у осіб з гострими захворюваннями, що супроводжуються лихоманкою. Як уточнив «Главкому» Крамарьов, якби у його родині постало питання вакцинації від гепатиту А вагітної жінки, він радив би утриматися.

Серед можливих побічних дій вакцин – припухлість, біль та почервоніння у місці ін’єкції (трапляється часто), сонливість, нудота, діарея (трапляються нечасто).

Наталія Сокирчук, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало відомо, чи буде присутнім Трамп на саміті НАТО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T02:09:40Z
Суд заборонив адміністрації Трампа анулювати візи іноземних студентів – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T01:57:31Z
Путін використовує необізнаність Трампа, щоб досягати своїх цілей у війні – Time
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T01:33:24Z
Сенат США пригрозив РФ санкціями, якщо Путін зриватиме переговори – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T00:27:00Z
У Курську атаковано ракетами скупчення техніки окупантів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T23:51:10Z
Військовий аеродром у російському Іваново атаковано дронами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T23:24:07Z
Рада ЄС обговорить позбавлення Угорщини права голосу: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T22:51:39Z
Адміністрація Трампа заборонила Гарварду приймати інозмених студентів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T21:39:26Z
Ультраправий Сіміон засудив "державний переворот" у рідній Румунії з Польщі
Европейская правда
2025-05-22T19:13:14Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
MamaRika – "Зв’язок" – 5 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-22T21:10:55Z
Народна артистка України Тіна Кароль відсвяткувала День незалежності Ізраїлю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:54:58Z
Макаревич поскаржився на "українського журналіста" поліції Ізраїлю
ТСН
2025-05-22T17:30:01Z
Фільму "Трансформери" – 18 років: як змінилися герої культової франшизи
ТСН
2025-05-22T16:57:28Z
Лілія Подкопаєва похвалилася 17-річною донькою-випускницею і показала, яким було свято в США
TSN
2025-05-22T16:54:53Z
Юрію Рибчинському — 80: Зібров розсекретив подарунок другові на ювілей і як вони святкуватимуть
TSN
2025-05-22T16:53:52Z
Яна Глущенко вперше зізналася, чому Максим Неліпа пішов з "Дизель Шоу"
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Магнітна буря 22 травня: яка її потужність
TSN
2025-05-22T16:55:11Z
Що не варто класти в лунку під час садіння помідорів: як не зіпсувати врожай помідорів
TSN
2025-05-22T16:54:51Z
Коли правильно чистити зуби — до чи після сніданку: вчені дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-22T16:53:47Z
Як захистити огірки від перепаду температур: що потрібно зробити для гарного врожаю
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Дієтолог сказав, яку здорову їжу не можна вживати перед сном
ТСН
2025-05-22T16:52:44Z
Якщо хочете довго жити, треба пити лише цю воду: поради експертів
TSN
2025-05-22T16:52:39Z
Чому пити вино корисно для здоров’я: науковці вразили дослідженням
TSN
2025-05-22T16:52:29Z
П’ять найкращих ферментованих продуктів для здоров’я кишківника
ТСН
2025-05-22T16:51:39Z
Ці жінки за знаком зодіаку притягують успішних і багатих чоловіків, неначе магнітом
ТСН
2025-05-22T16:54:09Z
Ці три кущі цвістимуть до глибокої осені: обов’язково посадіть їх у своєму саду
TSN
2025-05-22T16:53:16Z
Як зрозуміти, що ви потрапили у кармічні стосунки, і чому це дуже добре
TSN
2025-05-22T16:52:59Z
Названо найшкідливіший молочний продукт — є у кожному магазині
TSN
2025-05-22T16:52:45Z
Нова оптична ілюзія всього за 5 секунд розповість, хто ви є насправді
ТСН
2025-05-22T16:52:10Z
Правила ранкового смузі — як зробити напій кориснішим
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
Експерти з феншую назвали 4 місця в оселі, де краще не вішати дзеркало
ТСН
2025-05-22T16:51:21Z
3 ложки в горщик — і навіть квола герань випустить свої квіти: рецепт корисного підживлення
ТСН
2025-05-22T16:51:18Z
Чому не можна знищувати чистотіл на своєму городі та яка його користь: про це ніхто не знає
TSN
2025-05-22T16:50:07Z
Колишній директор «Києво-Печерської Лаври» Остапенко не очистив заповідник від впливу РФ – міністр культури
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T22:24:43Z
Безпілотники атакували завод в Тулі, який виготовляє авіаційні ракети
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T22:06:38Z
135-метровий контейнеровоз ледь не вʼїхав у будинок норвежця
Европейская правда
2025-05-22T19:37:25Z
Дрони уразили завод з виробництва ракет та снарядів у Тулі: друге влучання за місяць
TSN
2025-05-22T17:51:01Z
Безпілотник атакував масштабний військово-патріотичний комплекс у Підмосковʼї
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:36:59Z
МАУП — лідер серед приватних університетів України, згідно з рейтингом Scopus 2025
ТСН
2025-05-22T17:31:12Z
Україна пропонує Євросоюзу долучитися до фінансування ЗСУ в наступному році
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:21:49Z
"Не довіряти заявам Ширшина не варто": ексречник Генштабу про скандал із бригадою "Маґура"
TSN
2025-05-22T16:57:50Z
Валерій Харчишин розсекретив, ким його син служить у ЗСУ і чому вони рідко спілкуються
ТСН
2025-05-22T16:56:29Z
Лінія фронту станом на 22 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:06:11Z
В одній з областей посилюють мобілізацію: що відомо
TSN
2025-05-22T17:06:37Z
Наступ РФ на всій лінії фронту: Зеленський про те, де найгарячіші бої
TSN
2025-05-22T16:56:58Z
РФ каже про вихід на кордон Дніпропетровщини: яка ситуація насправді
ТСН
2025-05-22T16:56:53Z
Загроза обвалу фронту: військовий про ситуацію на Покровському напрямку
ТСН
2025-05-22T16:56:38Z
Росіяни стратили українських бійців: "Командира в полон і вбийте всіх інших"
TSN
2025-05-22T16:56:10Z
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу
ТСН
2025-05-22T16:55:49Z
Синоптики оновили прогноз погоди на сьогодні, 22 травня
ТСН
2025-05-22T16:55:46Z
Нічна атака дронами на Харків: стали відомі наслідки. Оновлено
ТСН
2025-05-22T16:55:44Z
У Карпатах загинув чоловік зі Львівщини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:36:44Z
Австралію накрила потужна повінь: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T19:06:46Z
На горі Піп Іван виявили тіло чоловіка: хто він і звідки
ТСН
2025-05-22T17:33:08Z
Пожежу на ТЕЦ у Білій Церкві ліквідували: в ДСНС розповіли про наслідки для довкілля
TSN
2025-05-22T16:56:24Z
Стрілянина у Вашингтоні: вбито двох співробітників посольства Ізраїлю
TSN
2025-05-22T16:55:53Z
Нічні вибухи над російською Тулою: мешканці повідомляють про атаку дронів
TSN
2025-05-22T16:55:48Z
У Києві лунають вибухи через атаку дронами
ТСН
2025-05-22T16:55:45Z
Вибухи у Росії та атака на Харків: головні новини ночі 22 травня 2025 року
TSN
2025-05-22T16:55:42Z
У Києві уламки дрона впали на території школи: влада про атаку РФ
TSN
2025-05-22T16:55:28Z
Куди інвестувати після війни: експерт назвав перспективний регіон України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:30:58Z
Зеленський назвав три ключові економічні пріоритети України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:09:36Z
Чи відключатимуть світло влітку: експерт попередив про блекаути через спеку
ТСН
2025-05-22T16:56:15Z
Підвищення пенсії: кому збільшать виплати у червні
TSN
2025-05-22T16:54:34Z
Яким буде курс долара у найближчі три роки: прогноз Мінекономіки
ТСН
2025-05-22T16:53:57Z
Мінімальна зарплата в Україні зросте до 10 тисяч гривень: Мінфін назвав дату
TSN
2025-05-22T16:53:41Z
Київстар збудував понад 800 нових базових станцій у першому кварталі 2025 року
ТСН
2025-05-22T16:52:06Z
«Перший столичний хлібозавод» запускає нову лінію з виробництва тостового хліба з інноваційною технологією
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
В Україні ціни на популярну ягоду б’ють рекорди: експертка пояснила, що буде з вартістю далі
ТСН
2025-05-22T16:51:26Z
Залишився їстівним: археологи виявили посудини з медом, якому понад 5000 років
TSN
2025-05-22T16:56:04Z
Учені шокували первісними розмірами Юпітера: як змінилася планета
TSN
2025-05-22T16:56:03Z
У джунглях знайшли гігантського щура розміром із кота — він залишався невідомим 30 років
TSN
2025-05-22T16:54:41Z
Юпітер колись був удвічі більшим за свій нинішній розмір — вчені відновили ранню історію гіганта
ТСН
2025-05-22T16:53:10Z
Вчені через 500 років відшукали живих нащадків Леонардо да Вінчі
ТСН
2025-05-22T16:53:02Z
Навіщо у прищіпках потрібні маленькі отвори: багато хто здивований
ТСН
2025-05-22T16:50:14Z
Вчені винайшли нанотехнологію для захисту врожаю від ультрафіолету
AgroPortal
2025-05-22T16:00:51Z
У Китаї знайдено всесвітній склад вкрадених iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T15:51:04Z
Amazon доставлятиме телефони та інші гаджети за допомогою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:36:02Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
Захищаючи Україну, загинув чемпіон з марафонського бігу Петро Шукалович
TSN
2025-05-22T16:53:55Z
Титулована 25-річна спортсменка померла від раку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T16:36:15Z
Україна здобула золото на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T16:18:26Z
ЗСУ ліквідували кандидата у майстри спорту з лижних перегонів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T13:39:00Z
Українські теніситки дізналися суперниць у першому колі «Ролан Гаррос»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T13:15:56Z
Українські паралімпійці здобули 63 нагороди на чемпіонаті світу з шашок-64
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T12:42:09Z
Суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру Canadian Shield
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T12:33:06Z
Дрейк програв $1 млн: на що ставив репер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:48:22Z
Росія остаточно втратила перемогу у медальному заліку Олімпіади-2014
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:27:09Z