MY.UAНовини
Держава продає дві скандальні компанії: до чого тут Фірташ і обмануті українці
Держава продає дві скандальні компанії: до чого тут Фірташ і обмануті українці

Держава продає дві скандальні компанії: до чого тут Фірташ і обмануті українці

11 та 18 червня пройдуть аукціони у рамках великої приватизації

На наступному тижні в рамках великої приватизації "з молотка" підуть два державні підприємства – "Будівельна компанія "Укрбуд" – частина великої корпорації зі скандальним шлейфом та виробник добрив та азотних сполук "Сумихімпром", що певний час перебув під контролем бізнесмена Дмитра Фірташа. Від торгів ФДМУ очікує отримати мінімум 1,4 млрд гривень, звісно, якщо потенційні покупці знайдуться і не захочуть підняти ціну.

"Телеграф" згадав історію підприємств та вивчив умови продажу двох компаній.

Нерухомість по всій країні – плюшки "Укрбуду"

Державне акціонерне товариство "Будівельна компанія "Укрбуд", до якого входять дочірні підприємства (переважно проєктні інститути та навчально-курсові комбінати) – це частина корпорації "Укрбуд". Її друге "крило" – приватні компанії, що займалися безпосередньо будівництвом. Зокрема, ТОВ "Укрбуд Девелопмент" зводив житлові комплекси у столиці й втрапив у гучний скандал у 2019-му році через невиконання зобов’язань перед інвесторами. Тоді роботи на об’єктах, а загалом йшлося про 26 висоток, де мали отримати квартири 13 тисяч родин, почали затримуватися й зупинятися. Після численних акцій протесту ошуканих людей, що вклали заощадження у житло, але його не отримали, звернень до правоохоронних органів та влади, у 2020 році було ухвалене політичне рішення – передати зобов'язання щодо завершення робіт на частині об'єктів "Укрбуду" холдинговій компанії "Київміськбуд", що на 80% перебуває у власності громади столиці.

Під брендом "Укрбуду" працювала велика кількість підприємств (таблиця "Економічна правда")

Тим часом махінації та оборудки під маркою концерну, а його президентом у 2010-2016 був бізнесмен та екснардеп Максим Микитась, а також власник ТОВ "Укрбуд Девелопмент", стали приводом для розслідувань відразу кількох структур. Претензії до посадовця мали Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Зокрема, він є фігурантом так званої "квартирної справи" Нацгвардії. Адже "Укрбуд" отримав від цього військового формування земельну ділянку на Печерську, на якій мав звести житловий комплекс та виділити нацгвардійцям в ньому 50 квартир та 30 паркомісць. Натомість компанія запропонувала їм житло на околиці столиці, чим, на думку правоохоронців, завдала збитків держбюджету у розмірі 81,6 млн гривень.

Крім того, колишнього народного депутата підозрювали у спробі підкупу міського голови Дніпра задля отримання вигідного контракту на будівництво метро. А Державне бюро розслідувань займалося питаннями розтрати понад 400 млн гривень, виділених на будівництво трьох військових складів, які мали виконувати приватні компанії, що входили до складу концерну "Укрбуд". Ці та інші справи ще продовжують розглядатися в суді, натомість держава вирішила знайти власника для тих активів корпорації, які продовжує контролювати. Тобто для ДАТ "Будівельна компанія "Укрбуд". А завдання щодо інвентаризації, оцінки та підготовки її до продажу були покладені на Фонд державного майна України.

У вересні 2024 року Кабмін ухвалив рішення про включення державного пакета акцій розміром 100 відсотків статутного капіталу ДАТ "Будівельна компанія "Укрбуд" до переліку об'єктів великої приватизації. Про це повідомляв постійний представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук. Й хоча планувалось, що продаж активів відбудеться вже за кілька місяців, процедура затягнулась. Зокрема, у грудні 2024 року Фонд державного майна України тільки визначився з умовами продажу компанії, до якої на той момент входило 10 дочірніх підприємств. Як повідомлялось на сайті, новий власник мав би зберегти основні види діяльності компанії, погасити борги з заробітної плати та перед бюджетом, перерахувати дивіденди та не допустити звільнення працівників (на грудень 2024 року їх було 225) протягом шести місяців після продажу. Це в принципі стандартні вимоги до об'єктів, що наразі продає держава. Також була визначена стартова ціна пакета акцій, до якого входило 193 136 штук, – 262,6 млн гривень.

Наявність нерухомості в різних містах - в ФДМУ відносять до плюсів лоту

В оголошенні про продаж "Укрбуду" ФДМУ підкреслювало: "Це шанс придбати готовий працюючий бізнес з масштабною матеріальною базою та зайти в будівельний сектор із новими ідеями та ресурсами". А серед принад лота називало локацію головного офісу компанії, що розташований в столиці на вулиці Євгена Сверстюка поруч з залізницею та станцією метро "Лівобережна".

Будівля головного офісу "Укрбуду" у столиці розташована поруч зі станцією метро

Крім того, у Фонді зазначали: об'єкт приватизації включає 147 одиниць нерухомого майна по всій країні. В цьому переліку, як зазначено в інформаційному повідомленні, нежитлові та офісні приміщення в Києві на вулицях Гарматна, Дегтярна, Михайла Коцюбинського, Антоновича, Богданівська, а також різноманітні будівлі та споруди на кшталт адмінбудинків, гаражів, майстерень, виробничих корпусів, трансформаторних підстанцій, складів у Харкові, Львові, Запоріжжі, Дніпрі, Черкасах, Житомирі, Одесі, Сумах, Черкасах, Івано-Франківську, Кривому Розі та Донецьку. Загалом це 112,2 тис. кв. метрів нерухомості. Крім того, компанії належить 17 земельних ділянок загальною площею 16 га, а балансова вартість активів становить 255 млн гривень.

Не підлягають приватизації два сховища, що належать "Укрбуду"

Чи знайдуться охочі стати власником "Укрбуду" й чи будуть потенційні покупці готові підвищувати ставки, стане відомо менш ніж за два тижні – аукціон призначено на 18 червня. В самій будівельній компанії на пропозицію "Телеграфу" прокоментувати майбутню приватизацію й очікування від неї від коментарів відмовились, посилаючись на те, що наразі органом її управління є ФДМУ. Відповідно, й надавати будь-яку інформацію з цього питання можуть тільки в цій структурі, наголосили в "Укрбуді".

При цьому в ініціативній групі інвесторів недобудованих об’єктів "Укрбуду" та "Київміськбуду" пояснили нашому виданню, що заплановані торги жодним чином не вплинуть на ситуацію з житловим будівництвом. Адже формально до цих робіт державна компанія, пакет акції якої виставлений на продаж, стосунку не мала. Тож навіть теоретично розглядати варіант, що кошти, отримані державним бюджетом від цих торгів, будуть спрямовані на відновлення процесу забудови, не має сенсу.

Вирвали з приватних рук й віддадуть знову

І ще один аукціон в рамках великої приватизації відбудеться за тиждень, лотом на якім стане об'єкт, з не менш скандальним бекграундом. Мова про публічне акціонерне товариство "Сумихімпром" – одне з найбільших підприємств галузі, що виробляє мінеральні добрива, сірчану і фосфорні кислоти, коагулянти тощо. Це буде вже не перша спроба держави передати стратегічне підприємство прозоро та законно в приватні руки. На заваді цьому стала та обставина, що у 2010 році незначна частка його акцій – 0,005% – потрапила у власність олігарха і засновника міжнародної групи компаній "Group DF" Дмитра Фірташа, а на посаду директора "Сумихімпром" прийшов Ігор Лазакович, що до того працював в одній з компаній бізнесмена. Після цього підприємство почало укладати угоди з фірмами, які перебували під контролем Фірташа. А за "вмілого" керівництва кишенькового менеджера бізнесмена ПАТ у 2012 році опинилось на межі банкрутство, а спроби продавати пакети акцій, зокрема у 2014 році, блокувались структурами, що за інформацією ЗМІ, були пов'язані з Фірташем. Так само не спрацювала ідея з санацією "Сумихімпрома", якою теж керував Лазакович. Замість "оздоровлення" він довів підприємство до ще більшого занепаду.

У 2012 Фірташ (за трибуною) зустрічався з колективом "Сумихімпром", яким керував Лазакович (другий зліва)

Зворотного ефекту вдалось досягти, як з'ясувала Служба безпеки України, завдяки тому, що керівництво підприємство оформлювало під заставу майна кредити, а на отриманні кошти купувало сировину за завищеними цінами. "Дії менеджменту призвели до формування боргових зобов'язань ПАТ "Сумихімпром" на суму понад 2 млрд грн, невиплати державі дивідендів та фактичного унеможливлення законної приватизації товариства", – наголошували у силовому відомстві. При цьому у Фонді держмайна України повідомляли "Телеграфу", що найбільше винним підприємство було як раз компаніям, що входили до Group DF ("Надра", "Синтез ресурс", Ostchem International, "Кримський титан", "КУА "Промислові інвестиції").

ФДМУ в судовому порядку намагалось зупинити процедуру банкрутства "Сумихімпрому", що дозволило б розблокувати приватизацію. Тяганина зі структурами олігарха тривала до листопада 2023 року. Тоді господарський суд Сумської області став на бік держави й своїм рішенням дав можливість відновити контроль над стратегічним підприємством. А у грудні 2024 року Фонд оголосив про продаж 99,9952% статутного капіталу АТ "Сумихімпром", визначивши стартову ціну на рівні 1 млрд 158 млн гривень.

Сотні гектарів землі займає виробництво у Сумах

Крім акцій об’єкт приватизації включає 64 одиниці нерухомого майна та інфраструктури загальною площею 462,2 тис. кв. метрів. Це виробничі, складські, адміністративні будівлі та споруди, крім того, в переліку база відпочинку "Олдиш", що розташована поруч з однойменним озером та річкою Псьол. Також "Сумихімпром" має право постійного користування на 44 земельні ділянки площею понад 637 га. На основній частині таких "угідь" в місті Суми розташоване виробництво, але є й ділянки на території області з різним цільовим призначенням, від розміщення та експлуатації будівель та споруд промисловості до ведення підсобного сільського господарства та розміщення й експлуатація об’єктів рекреаційного призначення.

Аукціон з продажу "Сумихімпром", який у ФДМУ називають якісним бізнес-активом, призначений на 11 червня. Новий власник, якщо він з'явиться, крім умов зберегти профіль підприємства та колектив, а також погасити борги має ще в обов'язковому порядку вкласти не менше 150 млн гривень у технічне переоснащення та модернізацію виробництва. Як пояснював в інтерв’ю "Українському радіо" заступник голови Фонду держмайна Ігор Тимошенко, ця сума – мінімальний обсяг інвестицій, який наразі потрібен підприємству. Зупинились на такій цифрі, щоб не відлякати потенційних покупців.

Також у ФДМУ впевнені, що не стане стримувальним фактором для потенційних інвесторів й місце розташування підприємства, адже ситуація на Сумщині загострилась останнім часом. "Сумихімпром" – це не той об'єкт, який розташований глибоко в тилу і немає загроз. Але водночас ми дивимось завжди на цю проблему таким чином – якщо цього не робити зараз, то підприємство дедалі більше буде отримувати фінансових збитків, боргів і в подальшому продавати для держави буде все менш і менш вигідно", – наголосив Тимошенко.

Чи справдяться очікування Фонду щодо наповнення державного бюджету за рахунок продажу двох великих об'єктів та чи зможуть власники вдихнути "нове життя" у підприємства, стане відомо вже за тиждень-другий. Варто зазначити, що у березні держава не змогла продати ще один знаковий завод – ТОВ "Мотордеталь-Конотоп", на якому випускають гільзи циліндрів для автомобільних, тракторних, корабельних, тепловозних і стаціонарних двигунів внутрішнього згоряння. Підприємство розташоване на Сумщині у місті, яке періодично опиняється під російським вогнем. Й аукціон, на який була виставлена державна частка статутного капіталу заводу, просто не відбувся через відсутність пропозицій.

Як повідомляв "Телеграф", від 2023 року держава взяла курс на приватизацію державнихпротезно-ортопедичних підприємств. При чому продають як заводи, що мають борги і проблеми з виробництвом, так і ті, що працюють з прибутком й за новими технологіями.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что лучше есть во время перекусов: диетологи назвали 7 продуктов с высоким содержанием белка
UAToday
2025-07-04T12:06:53Z
Как снять кольцо с отечного пальца: проверенный способ
Gazeta UA
2025-07-04T11:06:49Z
Съедать много арбуза летом: польза или вред
Comments UA
2025-07-04T05:21:18Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Даже по решению суда: какое имущество не смогут конфисковать за долги
Знай
2025-07-04T12:12:10Z
ЕС увеличил квоты на импорт украинской агропродукции - СМИ
Корреспондент
2025-07-04T11:54:42Z
Бизнес исправился: разительно сократилось количество заблокированных накладных и рисковых компаний
ZN UA
2025-07-04T05:39:04Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T11:30:19Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Каждая семья в США должна 25 тысяч долларов: в чем суть "большого" и скандального закона Трампа
Фокус
2025-07-04T11:51:49Z
Глава МИД Саудовской Аравии: приоритетом нашей страны является прекращение огня в Газе, а не нормализация отношений с Израилем
ZN UA
2025-07-04T11:39:13Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Силы беспилотных систем: Огневые группы менее эффективны, дроны-перехватчики заменят ЗРК
Лига
2025-07-04T12:15:26Z
Собака, чьим любимым занятием было играть в мяч, ослепла: хозяйка нашла выход
Фокус
2025-07-04T12:06:12Z
Мобилизация женщин с сентября: ЦПД срочно обратился к украинцам
Знай
2025-07-04T08:36:20Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
К "коалиции дронов" присоединились еще две страны
Корреспондент
2025-07-04T06:54:47Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Выходной по-итальянски: готовим пасту с красным песто по рецепту победителя Мастершеф
Gazeta UA
2025-07-04T11:57:17Z
Любимый многими салат "Белочка": ароматная закуска всего из трех ингредиентов
Telegraf
2025-07-04T11:18:53Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Меладзе и Джанабаева показали редкое фото младшего сына: уже 11 лет
GlavRed
2025-07-04T11:30:56Z
"Будут слушать на фронте": мобилизованный Ломакин поделился историей новой песни для побратимов
Апостроф
2025-07-04T10:00:22Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Партизаны разведали позиции 428-го МСП ВС РФ: ликвидированы штабные командиры
Gazeta UA
2025-07-04T11:27:50Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Ядовитый дым над Киевом: что летает в воздухе после удара РФ и что делать
TSN
2025-07-04T12:06:41Z
Під Києвом вирощуватимуть тепличну малину на кокосовому субстраті
AgroNews
2025-07-04T12:01:07Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
В Днепре и Кривом Роге произошли взрывы: что известно о последствиях атаки
TSN
2025-07-04T09:30:58Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
В Харькове отчим регулярно насиловал падчерицу, угрожая зарезать
TSN
2025-07-04T12:06:44Z
За имена его убийц обещали миллион долларов: как выглядит могила днепровского бизнесмена Аксельрода
Telegraf
2025-07-04T11:45:21Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
США сворачивают льготы на электромобили: рынок готовится к скачку продаж
Gazeta UA
2025-07-04T09:45:42Z
В Украине снизился спрос на новые грузовики
Gazeta UA
2025-07-04T07:42:21Z
Красные, желтые, зеленые: на что указывают цвета индикаторов в автомобиле
Gazeta UA
2025-07-04T02:21:53Z
"Потужномобиль" появился на улицах Ровно: чем ретро-авто удивило украинцев
Telegraf
2025-07-04T01:33:44Z
Представлен обновленный Mitsubishi Grandis
Корреспондент
2025-07-03T19:33:25Z
Ferrari представила купе Amalfi
Корреспондент
2025-07-03T18:57:54Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Фьюри хотел унизить Усика, но получилось наоборот
Telegraf
2025-07-04T12:03:36Z
Звездный нападающий отказал саудовским клубам
Корреспондент
2025-07-04T11:12:35Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Хочу снова наслаждаться футболом: Погба назвал свои амбиции
Корреспондент
2025-07-04T10:48:34Z
Конкурент Довбика близок к переходу в Турцию
Корреспондент
2025-07-04T10:33:01Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Нашли 2000-летний подписанный артефакт времен Кушанского царства: чье имя на нем написано
Фокус
2025-07-04T11:27:19Z
Зеленський підписав закон про простежуваність у рибальстві
AgroNews
2025-07-04T11:03:48Z
Популярные смартфоны получат обновление для батареи: каким моделям оно обязательно понадобится
Фокус
2025-07-04T10:36:42Z
Следует ли игнорировать сообщения об обновлениях для мобильных приложений в смартфоне
Gazeta UA
2025-07-04T10:36:40Z
Беговые дорожки: тренировки без ограничений
Gazeta UA
2025-07-04T10:24:22Z
На острове Шуяк археологи обнаружили поселения коренных народов Аляски: самому древнему 7000 лет
Фокус
2025-07-04T10:21:51Z
Пятничный чат ITC: когда Windows теряет пользователей, Tesla нарушает правила и AMD доминирует над NVIDIA
ITC
2025-07-04T10:16:47Z