MY.UAНовини
Як працює «Квартал 95» під час війни, чим важлива історія «Українського радіо», та чому звільнили Остапенка з Лаври
Як працює «Квартал 95» під час війни, чим важлива історія «Українського радіо», та чому звільнили Остапенка з Лаври

Як працює «Квартал 95» під час війни, чим важлива історія «Українського радіо», та чому звільнили Остапенка з Лаври

«ДМ» проаналізував і розібрав теми, які обговорюють цього тижня.

Середа, 4 червня 2025 року

Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа»

Привіт. На зв’язку команда «Детектора медіа», яка продовжує працювати попри всі складнощі. 

Остапенко, Лавра, Мінкульт

Цілком несподіване звільнення Максима Остапенка з посади гендиректора Лаври Міністерством культури та стратегічних комунікацій пару тижнів тому викликало обговорення у медійному полі та культурній спільноті. Чуток і розмов і про його привід, і про справжні причини було багато.

Напередодні сьогоднішнього виступу Максима Остапенко в профільному комітеті Верховної Ради «Детектор медіа» поговорив із ним про причини його звільнення, про те, чому Лавра досі живе за «генпланом» часів Януковича, про забудову, а також про те, яка у всьому цьому, на його думку, роль Мінкульту. Читайте інтерв’ю за посиланням. 

«Квартал 95» та його бізнес

За понад три роки повномасштабної війни студія «Квартал 95» зменшила обсяги виробництва і зосередилася переважно на великому гумористичному шоу «Єдиний квартал» і концертах «Ліги сміху». Також студія зняла ігровий проєкт «Вік на вік» для Нового каналу, кіно «Раша, гудбай», кілька серіалів за підтримки держави та запустила свій канал у державному мультиплексі. У 2022–2023 роках студія виробляла програми для «Єдиного марафону» (такі собі «Байрактар News» і «Бункер»), але потім припинила. За цей час компанії з орбіти «Кварталу» лише кілька разів утрапляли в медійні скандали, більшість із них стосувалася якості гумору розважального шоу, але були й більш серйозні історії — наприклад, з російським паспортом одного з власників.

Наталка Данькова дослідила, які компанії, що входили до орбіти «Кварталу 95»  у 2021 році, за часи великої війни закрилися, які збанкрутіли, які продовжують працювати і яка в них рентабельність, а також що всі ці компанії виробляють. Читайте дослідження бізнесу «Кварталу 95» за посиланням. Бонус: ви дізнаєтеся, скільки Зеленський отримав роялті за минулий рік.

«Перл-Харбор» і «приниження Росії»

1 червня 2025 року під час спецоперації «Павутиння» були вражені літаки стратегічної авіації на російських військових аеродромах, розташованих в Іркутській (приблизно 4 700 км від України), Мурманській (приблизно 2 000 кілометрів), Іванівській (близько 900 кілометрів) і Рязанській (приблизно 700 км) областях Росії. Потім був ще Кримський міст, але атака на стратегічну авіацію збентежила російських пропагандистів значно більше, ніж їхній дорогоцінний міст (можливо, вже призвичаїлися).

Так ось: спочатку пропагандисти мовчали, бо чекали вказівок згори. А потім отримали темники: писати про українську спецоперацію так, ніби нічого особливого не сталося, могло бути значно гірше, а відповідь буде такою, що земля здригнеться. Більш детально про головні тези російської пропаганди, які вони просували після українського «Павутиння», читайте в нашому дослідженні.

Одразу залишимо посилання на ще один наш матеріал, присвячений спецоперації СБУ проти російської стратегічної авіації. Тоня Малєй зробила огляд соцмереж та західної преси і зібрала найбільш яскраві реакції. Здебільшого всі в захваті, а деякі експерти вважають, що це «революційна зміна в ході війни» і українці  зробили щось неможливе. Пишуть також про «приниження Росії». 

Історія буремного століття

31 травня на літературній сцені «Книжкового Арсеналу» презентували видання «Українське радіо. Історія буремного століття» програмного директора «Детектора медіа» Вадима Міського і Тамари Гусейнової. Поговорити про книжку, яку видали у партнерстві з «ДМ», і про саме радіо зібралися гості панельної дискусії  «Століття боротьби й надій: за лаштунками роботи першого Українського радіо».

«Ця ідея була подана нашою аудиторією після того, як ми побачили, який був розмах відзначення сторіччя “Українського радіо” на загальнодержавному рівні.  Ми не очікували, що буде такий інтерес до радіо, здавалося б, уже на цей час і давно “ретроградного” старого медіа. Ми не думали, що кияни будуть масово підписувати петицію на підтримку появи скверу “Українського радіо” на вулиці Прорізній у Києві. Тобто ми побачили великий інтерес, і дуже добре, що знайшлися автори, які змогли реалізувати ідею створення книги», — розповів Дмитро Хоркін, член правління Суспільного мовлення, відповідальний за радіо, телебачення та диджитал-платформи.

У книжці аж 500 сторінок, але автори сподіваються до наступного накладу зробити доповнення: історій багато,  їх потрібно розповісти і для аудиторії, і для наступних дослідників.

«Ця книжка вселяє багато оптимізму, тому що ми вийшли на новий рівень, ми маємо саме українську (а не перекладну) науково-популярну літературу на українські теми. Хай з’являються тепер окремі книжки про окремі програми, радіостанції, наприклад, про FM-ки початку 1990-х, про роль польського радіо для української аудиторії тощо. Ця книжка — фундамент для наступних книжок», — сказав один з учасників дискусії Володимир В’ятрович.

Як відбулося обговорення книжки й історії радіо — читайте в матеріалі Оксани Наумової.

І ось ще одне корисне посилання: про 100 років «Українського радіо», про те, чому воно залишилося на зв’язку навіть тоді, коли зникли мобільний зв’язок, інтернет і світло, та які ще історії приховують архіви найстарішого мовника України, — ведучі подкасту «Медіуми» Наталя Соколенко та Вадим Міський поговорили з Юрієм Табаченком, виконавчим продюсером «Українського радіо». Обов’язково послухайте.

Не буде Бога, окрім їхнього

До війни в Мелітополі була велика протестантська спільнота — в середньому по Україні серед вірян 1,5% протестантів, у Мелітополі — втричі більше. Але після окупації росіяни почали систематично переслідувати представників відмінних від РПЦ конфесій. У розслідуванні The Kyiv Independent «Не буде Бога, крім їхнього»  йдеться про репресії проти священників, передовсім протестантських: їх незаконно затримували, обшукували, допитували, а згодом заборонили їхні церкви та відібрали майно, включно з будівлями. Декількох священників офіційно депортували або змусили виїхати під загрозою арешту — часто це супроводжувалося пропагандистськими матеріалами з обвинуваченнями у зберіганні зброї та боєприпасів. Вірянам довелося або тікати з міста, або ж перейти в підпілля.

Перед переглядом фільму головна редакторка видання Ольга Руденко сказала, що хотіла б, аби фільм подивилася в першу чергу західна аудиторія.

«Ми говоримо з вами за кілька днів після виходу інтерв’ю Такера Карлсона з Вадимом Новинським про утиски християн українською владою в Україні. Такі прояви дуже впливають на те, як аудиторія в США бачить Україну й те, що відбувається тут. У цьому інтерв’ю було сказано, що Україна оголосила війну християнству. Ми сподіваємося цим фільмом додати контексту до того, що відбувається», — сказала Ольга Руденко.

Про фільм і про його презентацію читайте в репортажі Оксани Наумової.

Наразі це все.

Дякуємо, що дочитали цей лист до кінця.

Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмі, телеграмі, вотсапі, вайбері, іксі (твітері) та на сайті «Детектор медіа». Весь зворотний зв’язок також пишіть сюди — нам на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям і задонатите нам та іншим якісним медіа, які зараз потребують підтримки.

До зустрічі. Переможемо!

Ваша команда «ДМ»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Отец Илона Маска приехал в Москву и сделал заявление о Путине
Comments UA
2025-06-09T13:12:21Z
«Срочно покидать города»: что известно о предполагаемой мести России за «Паутину»
Comments UA
2025-06-04T12:09:24Z
Часики тикают: почему у Украины осталось времени всего до конца июня
Comments UA
2025-06-04T12:42:14Z
Илон Маск отреагировал на удары по аэродромам в РФ
Корреспондент
2025-06-01T20:27:08Z
Какие последствия ждут Трампа после громкого разрыва с Илоном Маском
Европейская правда
2025-06-11T05:45:36Z
В Раде вновь намекнули, что в Украине могут начать блокировать связь во время воздушной тревоги
Comments UA
2025-06-11T05:42:29Z
Полный разворот от Украины, какое решение приняли у Трампа, помимо пропуска Рамштайна
Comments UA
2025-06-04T12:30:15Z
Появилась реакция НАТО на удары Украины по аэродромам РФ и Крымскому мосту
Comments UA
2025-06-04T12:33:35Z
Кремль впервые отреагировал на операцию Паутина
Корреспондент
2025-06-03T11:18:55Z
Что нельзя делать на Троицу 2025: полный список запретов
Факти ICTV
2025-06-08T04:42:04Z
4 категории мужчин исключат из воинского учета: их не мобилизуют
UAToday
2025-06-04T13:03:41Z
RMF 24: в Польше на границе с Украиной нашли брошенные системы ЗРК, предназначенные Киеву
Лига
2025-06-04T12:21:34Z
Теперь не до шуток: Буданов рассказал, почему угроза от ракет KN-23 выросла в разы
Comments UA
2025-06-10T12:04:13Z
Блаженны чудотворцы
ZN UA
2025-06-11T05:33:13Z
Каждой семье – по квартире: в Украине готовят новые правила аренды и покупки жилья
Знай
2025-06-11T05:06:54Z
8 июня - сегодня День святой Троицы, что нельзя делать, все об этом дне
Комсомольская правда
2025-06-08T02:34:32Z
Бесплатные продукты для ВПЛ: украинцам раздают пищу, что важно знать о такой помощи
Политека
2025-06-05T13:31:59Z
Отправят на заслуженный отдых: ряд украинцев смогут уйти на пенсию на 10 лет раньше
Знай
2025-06-09T03:21:54Z
Как прогнать всех насекомых из дома без "химии": один запах заставит их сбежать навсегда
UAToday
2025-06-03T14:15:46Z
Россия уничтожает уникальное "розовое" озеро в Украине: его называют аналогом Мертвого моря
Telegraf
2025-06-07T15:33:19Z
Салат "Летний Оливье": хрустящий, свежий и очень вкусный
TSN
2025-06-04T12:36:31Z
Оккупанты превратили его в грязную лужу: в Украине исчезает уникальное Чистое озеро
Telegraf
2025-06-04T13:03:16Z
В правительстве Испании пожаловались на проблемы, которые создает чрезмерный туризм
Европейская правда
2025-06-11T05:18:16Z
Не дайте помидорам погибнуть. Три способа подвязать кусты
Telegraf
2025-06-11T04:15:32Z
"Клубніка, суниця чи полуниця": как правильно называть первую ягоду летнего сезона
Gazeta UA
2025-06-08T12:24:34Z
Пять самых грязных вещей в спальне
Gazeta UA
2025-06-08T17:54:02Z
Пять фруктов, которые созревают после того, как их сорвали
Gazeta UA
2025-06-08T13:36:56Z
54-летняя Наоми Кэмпбелл снялась для глянца в откровенных образах
Gazeta UA
2025-06-04T12:03:15Z
Лилия Ребрик восхитила романтикой с мужем на вокзале и показалась сразу с тремя дочерьми
TSN
2025-06-04T12:36:19Z
Рада стать бабушкой: Волочкова заговорила о пополнении
GlavRed
2025-06-04T11:51:55Z
Киркоров вызверился на Малахова и оскорбил его
GlavRed
2025-06-04T19:42:05Z
Автомобильный замес под песню Роба Зомби в отрывке второго сезона сериала Twisted Metal от Sony
GameMag
2025-06-10T20:52:57Z
Премьеру фильма по The Legend of Zelda отложили на полтора месяца
GameMag
2025-06-10T20:15:39Z
Олена Тополя рассказала о пластической операции
Корреспондент
2025-06-03T08:57:59Z
Победительницей конкурса Мисс Мира стала 21-летняя представительница Таилан
Корреспондент
2025-06-02T09:18:21Z
Утреннее шоу возвращается: Apple TV объявил дату премьеры четвертого сезона
Корреспондент
2025-05-29T14:48:15Z
Российский военный расстрелял жилой дом из гранатомета в Курской области
Comments UA
2025-06-10T07:51:59Z
Эвакуация из города Сумы: что известно
Comments UA
2025-06-08T20:39:14Z
Срыв обмена пленными и телами погибших: что заявили в РФ
Comments UA
2025-06-07T18:15:21Z
Синоптики обновили прогноз на понедельник
Gazeta UA
2025-06-09T03:18:57Z
Минометчики бьют оккупантов из трофейной «Ноны». ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-11T05:42:59Z
Бронирование невозможно: кто не получит отсрочку от мобилизации
Знай
2025-06-11T05:36:20Z
Буданов: Обмен телами погибших запланирован на следующую неделю
Лига
2025-06-08T12:30:52Z
С продвижением россиян появилась новая опасность для Сум
Telegraf
2025-06-07T11:15:23Z
В Украине станет прохладнее: синоптик порадовала прогнозом на понедельник
Gazeta UA
2025-06-08T13:21:49Z
Škoda Favorit 1987 года переосмыслили как электрокар для нового поколения
Корреспондент
2025-05-29T18:15:23Z
Названы привычки водителей, которые снижают ресурс автомобилей
UAToday
2025-06-11T04:00:47Z
Триумфатор Индикара отказывается от Формулы-1 ради побед в США
Корреспондент
2025-06-10T15:06:31Z
Автомобиль постоянно "жрет" горючее: автомеханики назвали причину перерасходов
Comments UA
2025-06-10T13:42:32Z
Путь в Формулу-1: суперлицензию досрочно получил юниор Ред Булл
Корреспондент
2025-06-10T13:33:04Z
Премиального собрата VW Tiguan от Audi показали до презентации
Фокус
2025-06-10T12:57:58Z
Старый 65-летний FIAT без окон и дверей продают по цене нового Porsche Cayenne
Фокус
2025-06-10T10:45:43Z
Полной компенсации не ждите. Можно ли возместить стоимость авто, пострадавшего в результате войны
Telegraf
2025-06-10T08:48:34Z
Автопроизводители в панике из-за дефицита редкоземельных магнитов
Корреспондент
2025-06-09T18:30:54Z
Последствия сильных взрывов в Киеве: куда попали россияне
Comments UA
2025-06-06T03:45:35Z
В Польше голый украинец бегал по улице и прыгал на авто
TSN
2025-05-28T15:21:21Z
В Киеве 14-летний мальчик упал с канатного аттракциона, его госпитализировали
Комсомольская правда
2025-06-08T14:24:19Z
Трагический инцидент на отдыхе: девушка погибла во время полета на парасейлинге
Comments UA
2025-06-04T12:27:23Z
Россияне нанесли удар по Одесской области: что известно о последствиях
Апостроф
2025-06-11T05:30:49Z
Ночная атака РФ на Харьков: повреждены дома, есть погибшие и больше 54 пострадавших
UAToday
2025-06-11T05:27:28Z
В России группа врачей продавала детей за границу
Корреспондент
2025-05-31T18:33:20Z
В российской Казани вспыхнул сильный пожар
Корреспондент
2025-06-09T09:03:06Z
В Киеве на американца упал балкон у подъезда многоэтажки
VGorode
2025-05-29T12:57:14Z
Делает пищу смертельно опасной: врачи назвали частую ошибку при употреблении популярного продукта
Знай
2025-06-07T10:51:21Z
Шесть продуктов, которые уберегут от обезвоживания летом
Gazeta UA
2025-06-08T16:00:43Z
Что происходит с давлением, когда вы пьете чай с шоколадом
UAToday
2025-06-07T09:03:19Z
Влияет на щитовидку и вызывает аллергию: врачи назвали самый вредный для здоровья чай
Знай
2025-06-07T16:51:36Z
Сколько фруктов есть ежедневно, чтобы замедлить старение
Comments UA
2025-06-11T05:15:31Z
Змеи активизировались по всей Украине: что нужно знать при укусе
Знай
2025-06-11T04:51:09Z
То, что ты ешь, может сделать тебя несчастным: учёные бьют тревогу
Знай
2025-06-04T12:51:48Z
95% людей носят обувь и носки не своего размера - а вы уверены в своём?
UAToday
2025-06-11T04:00:24Z
Почему внезапно возникает холодный пот и когда стоит волноваться
Comments UA
2025-06-10T17:06:39Z
Российские акции обвалились после ударов СБУ по аэродромам
Корреспондент
2025-06-01T17:42:33Z
Тарифы выросли на 50% за выходные: Попенко объяснил, кто завышает цены на свет для украинцев
Хвиля
2025-06-08T12:15:11Z
Из-за 10-секундного опоздания самолет не пустили на посадку в Мюнхене - пассажиры провели в пути еще 12 часов
Апостроф
2025-06-04T11:57:13Z
Курс валют на выходные, 31 мая и 1 июня: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-05-31T06:51:29Z
Картофель продолжает расти, а вот огурцы удивили спадом: цены на популярные овощи
Знай
2025-06-11T05:21:03Z
Цены на яблоки взлетели втрое: почему привычный фрукт стал дороже бананов
Хвиля
2025-06-11T05:06:29Z
В Украине появится линия по выпуску 155-мм снарядов при участии чешской CSG, — Милитарный
Фокус
2025-06-04T12:36:13Z
Курс валют на 5 июня: сколько будут стоить доллар, евро и злотый
TSN
2025-06-04T12:48:57Z
Швеция ослабляет 100-летнюю жесткую монополию на продажу алкоголя
Европейская правда
2025-05-31T21:00:54Z
ГУР "выключил" сервисы российской железной дороги
Корреспондент
2025-06-08T15:36:08Z
Связь будет даже при блэкаутах: как продлить заряд батареи на смартфоне
Знай
2025-06-04T18:51:04Z
Pornhub остановил показ порно в одной из стран Европы: какая причина
Comments UA
2025-06-04T12:57:24Z
В Украине могут начаться отключение мобильной связи: причины и продолжительность
Знай
2025-06-06T04:36:53Z
Мой пес — мое зеркало: как мы становимся похожими на своих любимцев
Фокус
2025-06-11T05:15:37Z
Датский блин комом: Пользователи обрушили рейтинг MindsEye от экс-главы Rockstar North
GameMag
2025-06-11T04:48:18Z
"Клубничный месяц" наблюдали над Украиной: показали невероятные кадры
Gazeta UA
2025-06-11T04:45:30Z
Восстание машин началось: создатели ChatGPT не могут объяснить причину глобального сбоя
UAToday
2025-06-11T04:00:09Z
B8 завершила выступление на "мажоре" в Остине поражением от Lynn Vision
Корреспондент
2025-06-11T03:42:09Z
Впервые за 28 лет: украинка стала чемпионкой Европы по художественной гимнастике
Апостроф
2025-06-08T13:43:28Z
Главный тренер львовского Руха уходит с должности досрочно
Корреспондент
2025-06-04T14:03:40Z
Гарсия перед провальным боем травмировался: Была операция
Корреспондент
2025-05-28T21:30:01Z
Составлена символическая сборная команда Лиги чемпионов
Корреспондент
2025-06-01T17:24:06Z
Весь мир увидит величие: Кроуфорд определил лучшего боксера
Корреспондент
2025-06-11T05:36:15Z
Сборная Украины одержала победу в матче с Новой Зеландией
Корреспондент
2025-06-11T05:36:02Z
Сборная Италии определила фаворита на на роль тренера
Корреспондент
2025-06-11T05:00:56Z
Альварес прокомментировал анонс боя с Кроуфордом
Корреспондент
2025-06-11T04:54:18Z
Бразилия под руководством Анчелотти вышла на чемпионат мира
Корреспондент
2025-06-11T04:45:56Z