MY.UAНовини
У пошуках свободи: Чому Нідерланди добилися свого, а Богдан Хмельницький – ні
У пошуках свободи: Чому Нідерланди добилися свого, а Богдан Хмельницький – ні

У пошуках свободи: Чому Нідерланди добилися свого, а Богдан Хмельницький – ні

У травні 1648 року Нідерланди та Іспанія підписали Мюнстерський мир, за яким Сполучені провінції врешті отримали незалежність. Понад 80-річна боротьба голландців за свободу від Іспанії завершилася перемогою. Вони утворили першу велику демократичну правову державу із вільним ринком у Європі. Фокус розібрався, як виникло королівство Нідерланди та в чому секрет його успіху. А також — що у Богдана Хмельницького в тi самi часи пiшло не так.

Авторитарний уряд вводить абсурдні податки та жорстоко переслідує усіх, хто виступає проти влади та її ідеології. Обурені люди беруть ініціативу у свої руки й після десятиліть кривавих воєн врешті добиваються бажаного. Ні, це не сюжет нового серіалу Netflix, і ці події відбулися не в Америці, а у Європі — за два століття до бунту британських колоній на американському континенті. 

Ця революція сформувала засади класичних європейських цінностей. А результатом стало утворення держави, яка у наступні століття стала одним із найкомфортніших місць проживання у світі — так, мова про Нідерланди.

Нідерланди — одне із найкомфортніших місць проживання у світі
Фото: Getty Images

Усі ми звикли, що Європа – це свобода, повага до прав людини та рівність усіх перед законом. Проте так було далеко не завжди. Усім відома Анна Ярославна (вона ж Анна Київська) в XI столітті їхала в Париж ледь не як у заслання. Далі ще гірше – Європа стала місцем, де за надмірно вільні висловлювання могли й живцем спалити. Проте в цьому середовищі з’явилися люди, які готові були поколіннями боротися за свободу та добробут для себе й своїх нащадків. І йдеться не про пафосні слова. Нідерландцям довелося виборювати свободу десятками рокiв.

Повстання вільних бюргерів і спалення Антверпену

У XVI столітті в результаті «шлюбної дипломатії», тобто одружень між собою дітей різних монархів, територія сучасного Бенілюксу (Бельгiя, Нiдерланди, Люксембург) опинилася під владою іспанської гілки могутньої монаршої династії Габсбургів. Іспанія тоді була найбільшою та найбагатшою державою у світі. Золото та срібло з Америки «текли ріками», проте король Філіп II вирішив ще й накласти величезні податки на жителів усiх 17 провінцій Нідерландів.

Окрім того, король Філіп був надзвичайно набожною людиною, тому дав відмашку на жорстоке переслідування усіх єресей, до яких у Ватикані та Мадриді відносили й протестантські рухи, що починали набирати популярність у центральній та північній Європі в той період.

Важливо Україна та Річ Посполита: шлях до Європи чи дорога в неволю?

Тож коли у Нідерландах почалося ще й релігійне гноблення, місцеві мешканці підняли повстання, яке підтримала і бiднота, i знать. Їх очолили, зокрема, граф Егмонт та герцог Вільгельм Оранський. Iспанська монархія відповіла максимально жорстокою каральною акцією. До провінцій вирушив герцог Фернандо Альба, який страчував усіх, хто хоч мінімально був залучений до повстання. Йому вдалося спіймати та стратити графа Егмонта та ще тисячі його соратників.

Вільгельм Оранський очолив рух опору. Частина повстанців взяли до рук зброю та пішли до лісу. Їх стали найменувати лісові гези. Частина стали боротися на морі – це були гези морські. Відчайдухи, які готові були на все заради свободи від пригноблювачів — знайома картина, чи не так?

Амстердам, Нідерланди, гравюра 1635 року
Фото: Getty Images

Побачивши жорстокий опір, іспанці пішли на поступки. Кривавого герцога Альбу було відкликано. Новий іспанський губернатор намагався стабілізувати ситуацію, пішовши на поступки в питаннях податків, але не був готовий до компромісів у релігійному питанні. Очевидно, йому не надав таких повноважень король Філіп.

Та Вільгельм Оранський не бачив перспективи повернення під владу іспанської корони, яка залила нідерландські міста кров’ю. У відповідь на відмову підкоритися іспанці спалили символ нідерландської економіки – великий торговий порт Антверпен, у якому діяла ще й біржа. Також було вбито 8 тисяч міських жителів. Цей варварський акт лише додав жителям Нідерландів нової наснаги до боротьби за свою свободу.

У пошуках партнерства: Вільгельм Оранський хоче потоваришувати з Парижем i Лондоном, а натомiсть проголошує незалежнiсть

Ще до війни нідерландські міста стали потужними центрами економічного розвитку. В регіоні активно розвивалися мануфактури, i Вільгельм Оранський очевидно очікував, що його землі стануть об’єктом боротьби між провідними європейськими державами. Він мав намір отримати підданство англійської королеви Єлизавети або запросити на трон принца Анжуйського з Франції — обидві країни мали конфлікти з Іспанією. Проте нi французи, нi англiйцi не ризикнули зазіхнути на володіння династії Габсбургів — тож партнерство не склалось. Авторитет Габсбургів та страх перед ними були занадто могутніми.

Вільгельм I Оранський, 1555 рік
Фото: Getty Images

Залишившись сам на сам із наймогутнішою державою світу Оранський пiшов ва-банк: у 1581 році… проголосив незалежність Нідерландів. Було вирішено, що країна стане республікою із виборним керівником — штатгальтером.

У відповідь іспанці окупували майже усі Нідерланди, окрім кількох портових міст на півночі, які відчайдушно обороняли морські гези із невеликим англійським загоном (який все ж прислала Єлизавета І). Вільгельм на той час Оранський уже загинув (1584 рік) від рук католицького фанатика.

Нідерланди проти Іспанії: колоніалізм на приватних рейках

Через три роки Іспанія спробувала напасти вже на саму Англію, спорядивши для цього найбільший у світі флот, проте цей проєкт з тріском провалився, що суттєво ослабило могутність Іспанії, особливо на морі.

Важливо Степова демократія, перша у світі конституція та захист кордонiв — чому українське козацтво увійшло в історію

А у 1602 році було засновано Ост-Iндську торгову компанію. Це стало новою ерою не лише в колоніалізмі, а й у світових політико-економічних процесах. Адже тепер нові території колонізували не рицарі з волі короля та благословення церкви, а приватна компанія, акції якої продавалися у відкритому доступі. Долучитися до цього європейського цивілізаційного проєкту міг будь-хто охочий — звичайно якщо він мав для цього гроші.

Ост-Iндська компанія створювала суттєву конкуренцію іспанцям на морі та в питаннях колонізації, а також забезпечувала Нідерланди необхідним економічним ресурсом для продовження війни. За таких умов вдалося відвоювати північні провінції, де знаходилися ключові найбагатші міста, натомість на аграрному півдні іспанці надійно «окопалися».

Голландський квартал у місті Малакка (Малайзія)
Фото: Getty Images

Лише у 1609-му, через 43 роки після початку війни, сторони уклали перемир’я. Іспанія визнавала незалежність семи провінцій Нідерландів, проте вони залишалися у складі Священної Римської імперії — це фантасмагоричне державне утворення часів Середньовіччя, в якому десятки держав мали фактичну незалежність, визнаючи формально суверенітет імператора, яким був представник все тієї ж династії Габсбургів.

I знов вiйна, i знов прорив у економiцi. А республiка стає королiвством

Бойові дії поновилися у 1621 році уже в межах Тридцятилітньої війни. Тоді ж було засновано Вест-Iндську компанію, яка прямо зазіхала на іспанську Америку, але в результаті з часом призвела до конфлікту між Нідерландами та Англією.

Остаточний мир між Іспанією та Нідерландами було встановлено аж у 1648 році Мюнстерським мирним договором. Він став елементом Вестфальської мирної системи, яка завершила Тридцятилітню війну та встановила порядок міжнародних відносин у Європі аж до Наполеонівських воєн. Нідерланди отримали повноцінний суверенітет, проте втратили свої південні провінції — нинi це Бельгія.

Цікавий факт: королівством Нідерланди стали вже у ХІХ столітті, коли реакційні сили, які перемогли Наполеона, не бажали існування будь-яких республік у Європі. Династію Оранських "заднiм числом" проголосили королівською. Новий король Віллем І якраз породичався з прусським королівським домом, тож династичний принцип престолонаслідування не був знехтуваний. 

Показали шлях всій Європі та зачарували Петра Першого

Нідерланди стали піонером свободи у світі. Вже коли вони отримали остаточний суверенітет, революція відбулася в Англії. Після буремних десятиліть політичної турбулентності англійці запросили саме нідерландського штатгальтера стати королем без повноважень — щоб збудувати усталену демократичну традицію при живому королі, яка працює уже понад триста років. Тож представник Нiдерландiв правив британцями як його величнiсть Вільгельм III Оранський. А далі свобода ширилася по усій Європі.

Важливо "Можем повторить": Про що забувають Путін і Мединський, коли згадують Петра I і Північну війну

Нідерланди намагалися побудувати свою колоніальну імперію, проте фортуна відвернулася від них. І полишивши ці спроби, нідерландці зосередилися на організації власного добробуту — в чому досягли неабиякого успіху. 

В кінці століття до них на стажування навіть прибув московський цар Петро I, який досить своєрідно перебрав нідерландський досвід. Він прожив певний час в цій країні — багато часу присвятив вивченню кораблебудування, військової справи і навіть попрацював теслею на верфях Ост-Індської компанії, після чого намагався упроваджувати деякі передові методи організації війська, побудови флоту та державного адміністрування у себе в державі. Зрештою, завдяки цьому навчанню цар Петро зробив Московське царство Російською імперією — модернізованою державою з виходом до моря та елементами західної традиції у державному управлінні.

Бесіда Петра I у Голландії. Невідомий голландський художник
Фото: Википедия

Чому козаки спробували те саме, але у них не вийшло

З моменту своєї незалежності й до сьогодні (тобто чотири століття) Нідерланди перебувають на вершині списку держав із найкращим рівнем життя. І досягли вони цього не завдяки гігантським колоніальним надбанням, а шляхом ефективності управління, інтенсифікації виробництва та гармонійного розподілу ресурсів між населенням. Вони змогли управляти своєю країною так, як хотіли, коли позбавилися іноземної тиранії. І досягли у цьому шаленого успіху.

Важливо У чому "винний" Богдан Хмельницький: яка була альтернатива Переяславській угоді з Москвою

В той же час за тисячу кілометрів на схід інший народ намагався позбутися іноземного гніту, щоб теж збудувати свою республіку. Мова йде про українців, де в цей час зародилося козацтво. Через рік після підписання Мюнстерської угоди Богдан Хмельницький уклав Зборівський мир. За ним козацька держава теж отримала фактичний суверенітет, проте для остаточного визнання на міжнародній арені потрібно було отримати свого коронованого суверена. Не визнавала тоді Європа республік. І ось тут козакам пощастило набагато менше, ніж Нідерландам.

Козаки збудували фактично самостійне державне утворення з передовою на той час економічною системою, що базувалася на вільнонайманій праці. Але тут історія продемонструвала нам важливість геополітичних реалій, які за схожих обставин формують різні результати.

  • Нідерланди мали вільний вихід до океану і, сформувавши приватні колоніальні компанії, змогли розвинути свою економіку і вкласти здобуті ресурси у власну оборону. 
  • Козацька ж держава опинилася затиснута між жадібними сусідами та кочовим степом. Будучи “брамою Європи” козацька вільна республіка не змогла встояти перед натиском могутніх імперій, які оточили її з усіх сторін.

Також свою роль зіграло елементарне везіння. Ніхто не знає, як би розвернулося колесо історії, якби Україну за собою залишив одружений на молдавській принцесі Тиміш Хмельницький (це б зробило Хмельницьких княжою династією, що, зокрема, надало легітимності козацькій державі) — або якби Богдан Хмельницький прожив на кілька років більше. 

Нідерландцям натомість пощастило, що Іспанія усі свої ключові війни програла, а Франція — єдина велика держава біля них — навпаки бажала розвитку Нідерландам на противагу своїм давнім ворогам із Дому Габсбургів.

Козацтво набувало сил паралельно із боротьбою нідерландців, та доля козацької держави склалася iнакше.

Теги за темою
Украина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Лекарства от укачивания превращают людей в зомби и стали инструментом преступников
TSN
2025-07-03T14:06:23Z
Это может быть инфаркт: кардиолог объяснил, как распознать угрожающее состояние при нетипичных симптомах
Знай
2025-07-03T13:51:36Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
На чем жарить: диетолог назвала масла, которые подходят для этого и которых надо избегать
UAToday
2025-06-23T09:00:41Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Олигархи РФ вывели из экономики почти 2 трлн рублей за год - СМИ
Корреспондент
2025-07-03T14:45:40Z
Курс валют на 4 июля: сколько будут стоить доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T14:27:11Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Субсидия на коммуналку: некоторые украинцы получат выплаты задним числом
Знай
2025-06-23T17:36:40Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Euractiv: в Европе начали тайно готовиться к сокращению военного присутствия США
Европейская правда
2025-07-03T12:15:10Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T14:30:17Z
Дональд Трамп официально подтвердил переговоры с Путиным сегодня вечером
Новости Украины
2025-07-03T14:54:24Z
В Венгрии карикатуру на Зеленского использовали в кампании против оппозиции
Корреспондент
2025-07-03T14:51:48Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Этот корейский салат из кабачков готовится в считанные минуты: к мясу или просто с хлебом – идеально
Telegraf
2025-07-03T14:51:29Z
Гороскоп на 4 июля: удачные сделки у Тельцов, новая глава жизни у Рыб
Telegraf
2025-07-03T14:18:05Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Разногласия транслитерации в водительском удостоверении и загранпаспорте: что делать в таком случае
Знай
2025-07-03T14:51:51Z
На границе с Румынией временно приостановят оформление транспортных средств
Корреспондент
2025-07-03T14:51:17Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
В Одессе археологи нашли уникальный артефакт XIV века, который опровергает российскую пропаганду: видео
TSN
2025-07-03T14:51:58Z
Эти знаки Зодиака в июле получат неожиданную прибыль: кто среди счастливчиков
Comments UA
2025-07-03T14:48:07Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
"У меня есть вина перед Дмитрием": Сергей Притула рассказал об ошибках в воспитании сына
Апостроф
2025-07-03T14:45:15Z
"Цей сон": сеть подорвала полная версия песни в исполнении хора "Гомін"
Апостроф
2025-07-03T14:36:11Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
В Одессе «прилет» баллистики: что известно
Comments UA
2025-07-03T14:42:10Z
Мужчина с топором напал на пассажиров поезда: есть раненые
Comments UA
2025-07-03T14:33:47Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Чего не стоит оставлять в авто в жару: 10 вещей, которые могут стать опасными
Комсомольская правда
2025-07-03T06:45:11Z
Пересечение границы на авто: как подготовиться к поездке
ZN UA
2025-07-02T22:24:31Z
Tesla рассказала, что влияет на деградацию батарей в электромобилях
Корреспондент
2025-07-02T20:06:14Z
Продажи Jaguar в Европе упали на 97%
Корреспондент
2025-07-02T19:15:54Z
Может вызвать пожар в салоне: 3 вещи, которые категорически нельзя оставлять в машине в жару
Фокус
2025-07-02T17:51:15Z
Bentley обновила логотип
Корреспондент
2025-07-02T16:42:38Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
СМИ сообщают, что Жота не мог лететь на самолете, поэтому выбрал автомобиль
Корреспондент
2025-07-03T14:48:17Z
Фьюри высказался о возвращении: мечтает побить Усика и Джошуа
Gazeta UA
2025-07-03T14:15:41Z
Итальянский футбол потерял Брешиа: клуб растратился и не восполнился
Корреспондент
2025-07-03T13:06:50Z
Стародубцева - Самсонова: онлайн-трансляция матча "Уимблдон-2025"
Telegraf
2025-07-03T12:00:29Z
Усик признался, кого среди соперников не любит
Корреспондент
2025-07-03T11:21:12Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Разработчики раскрыли секрет названия ChatGPT
ZN UA
2025-07-03T14:01:00Z
Sony неожиданно анонсировала Helldivers 2 для Xbox Series X|S
GameMag
2025-07-03T13:48:36Z
Трейлер Contraband от авторов Just Cause пропал с канала Xbox на YouTube
GameMag
2025-07-03T13:30:59Z
Microsoft отменила финансирование нового неанонсированного шутера от основателя id Software Джона Ромеро
GameMag
2025-07-03T13:30:53Z
Українська компанія Gaderia представила лінійку унікальних бальзамічних оцтів
AgroNews
2025-07-03T13:12:45Z
Летняя распродажа в Steam в разгаре: какие игры можно купить буквально за копейки
Знай
2025-07-03T12:51:59Z
Космический сверхзвуковой самолет: производитель истребителей показал, как он выглядит
Фокус
2025-07-03T12:36:48Z