MY.UAНовини
Законопроєкт №9363: чому його не можна вважати реформою
Законопроєкт №9363: чому його не можна вважати реформою

Законопроєкт №9363: чому його не можна вважати реформою

Законопроєкт №9363: чому його не можна вважати реформою виконавчого впровадження

20 листопада 2024 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №9363, який передбачає зміни до деяких законів України для цифровізації виконавчого провадження. Документ подав Кабінет міністрів. 14 травня 2025 року його направили на повторне друге читання, й уже цього тижня можуть винести до сесійної зали.

Ефективне функціонування виконавчого провадження неможливе без чіткого й цілісного законодавчого регулювання. Натомість чинна нормативна база залишається фрагментарною, суперечливою та нерівномірно деталізованою: деякі положення надмірно розписані, інші — взагалі не врегульовані. Це створює простір для свавільного або неефективного застосування примусових заходів.

Закон «Про виконавче провадження» зазнає постійних змін, однак переважно технічного або ситуативного характеру. Вони не є результатом глибокого переосмислення правових засад функціонування системи примусового виконання.

Чи змінює ситуацію законопроєкт №9363? Ні. Й ось чому.

Довідка ZN.UA:

Виконавче провадження — хронічно слабка ланка української правової системи. Це підтверджується як низьким рівнем виконання рішень, так і численними зауваженнями ЄСПЛ. Після ліквідації 1999 року інституту судових виконавців їхні функції передали Державній виконавчій службі, підпорядкованій Мін’юсту. Проте вона так і не досягла європейського рівня ефективності.

2016 року стартувала реформа: ухвалено нове законодавство, запроваджено інститут приватних виконавців. Але про успішність говорити зарано.

2024 року заборгованість у виконавчому провадженні сягнула 2,2 трлн грн. Сума фактичного стягнення — лише 25 млрд грн, тобто 1,2%. Це свідчить про відсутність ефективних механізмів виконання рішень і неспроможність чинної системи забезпечити справедливість на практиці. 

Історія питання. Спроба системної реформи

Результатом напрацювання робочої групи профільного комітету (створена 2020 року), став проєкт Закону «Про примусове виконання рішень» №5660, який ВРУ ухвалила в першому читанні. Роботу над підготовкою проєкту до другого читання було перервано повномасштабним вторгненням росіян.

Системний законопроєкт №5660 отримав схвальні відгуки експертів Проєкту ЄС «Право-Justice», Міжнародного союзу судових виконавців. Так, згідно з оцінкою останнього, №5660 відповідає нормам, які діють у провідних державах Євросоюзу. Ба більше, на рівні парламенту цей законопроєкт було визнано євроінтеграційним.

Але.

Представникам Міністерства юстиції України «не зайшла» низка новел і ліберальних положень проєкту, зокрема тих, які стосуються контролю над приватними виконавцями. І найголовніше законопроєкт №5660 передбачав майже повне зрівняння повноважень приватних і державних виконавців.

Мін’юст, на жаль, забув, що 2020 року Україна та ЄС підписали Меморандум і Кредитну угоду щодо отримання нашою країною «виняткової» макрофінансової допомоги Європейського Союзу на суму 1,2 млрд євро. Угода передбачала розширення повноважень приватних виконавців на вимоги до 100 тис. грн проти будь-якого боржника (включно з державними юридичними особами та юридичними особами за участю держави) й на адміністративні штрафи, а також складання дорожньої карти щодо повного зрівняння приватних і державних виконавців. КМУ зобов’язався не пізніше 1 січня 2024 року розробити та подати до Верховної Ради України проєкт закону, яким передбачити повне зрівняння повноважень приватних і державних виконавців.

Крім того, Меморандумом передбачалося, що для забезпечення ефективного відновлення законних вимог органи державної влади мають сприяти блокуванню коштів на банківських рахунках, надаючи дозвіл на електронний зв’язок між виконавцями та банками. Тобто Україна мала запровадити повноцінний автоматизований арешт коштів боржників, чого так і не відбулося.

Зате сталося інше.

Законопроєкт №9363: цифровізація без цифровізації

У ВРУ реєструється новий урядовий законопроєкт №9363. Його головна мета нібито полягає в цифровізації виконавчого провадження. «Нібито», тому що термін «цифровізація» існує виключно в його назві.

Головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради у висновку зазначило: назва законопроєкту №9363 не враховує, що його положення здебільшого спрямовані на забезпечення обмеження прав боржника в розпорядженні майном, коштами та цінними паперами у зв’язку з внесенням до Єдиного реєстру боржників як боржника у виконавчому провадженні. Зі змісту законопроєкту залишається незрозумілим, у чому саме полягає цифровізація виконавчого процесу, оскільки в тексті зміст цього терміну не розкривається, а сам він не вживається. Тому спочатку слід вирішити долю законопроєкту №5660, а вже потім доопрацьовувати законопроєкт №9363.

Метою проєкту є спрощення процедури зняття арешту з банківських рахунків боржників, яке, за задумом його авторів, відбуватиметься автоматично після надходження на рахунок державної виконавчої служби суми, що підлягає стягненню.

А як у такому разі зніматимуть арешти й обтяження? Законопроєкт передбачає майже повну відмову від поняття «арешт майна» у виконавчому провадженні на користь Єдиного реєстру боржників, що може бути непропорційним заходом, оскільки особа перебуватиме в такому реєстрі незалежно від розміру боргу та кількості майна у володінні.

Тобто якщо особі, яка перебуває в реєстрі боржників, заблокують можливість відчуження будь-якого майна, то необхідності у винесенні виконавцем постанови про арешт такого майна нібито вже й немає.

Так, наприклад, якщо у боржника у власності — десять автівок, а для виконання рішення вистачить реалізації однієї, в нього фактично буде заарештовано (обтяжено) десять автівок, а не одна. І навіть те, що боржник виявиться законослухняним, виявить бажання подати декларацію й привезе автівку до відділу ДВС або офісу приватного виконавця, не врятує його від непропорційного арешту інших дев’яти автівок.

Звісно, Єдиний реєстр боржників зарекомендував себе як вагомий інструмент примусового виконання, проте все ж таки постає риторичне запитання: а чи можна досягти тієї самої мети менш обтяжливим втручанням у права боржника?

Вбачається, що таке можливо, але для цього мають ефективно працювати інші механізми виконавчого провадження, такі як покарання боржника за неподання декларації щодо власного майна та приховування майна, ефективний його розшук тощо. На жаль, на сьогодні вони не працюють, і жодних пропозицій стосовно їх удосконалення законопроєкт №9363 не містить.

Чому №9363 не реформа виконавчого провадження

З аналізу положень законопроєкту можна дійти висновку, що більшість нововведень запозичено з попередніх законодавчих ініціатив, зокрема із системного законопроєкту №5660. Однак такі запозичення є вибірковими.

Це зазначає й Головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради України:

«Перш за все звертаємо увагу, що 14.07.2021 Верховною Радою України було прийнято за основу проєкт Закону України «Про примусове виконання рішень» (реєстр №5660 від 14.06.2021, визначений як євроінтеграційний), який спрямований на врегулювання питання щодо організації діяльності органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень, удосконалення процесу примусового виконання рішень.

Зокрема передбачається: розширення повноважень приватних виконавців; цифровізація процесу примусового виконання рішень; нові підходи до звернення стягнення на майно боржника, визначення особливостей звернення стягнення на окремі види майна (п. 3 пояснювальної записки до проєкту реєстр. №5660).

Звертаємо увагу, що у разі прийняття цього проєкту передбачається втрата чинності Законом України «Про виконавче провадження» (зміни до якого складають значну частину поданого проєкту). У зв’язку з цим зазначаємо, що з точки зору забезпечення системності законодавства та раціонального використання робочого часу парламенту проєкт доцільніше розглядати після вирішення долі проєкту реєстр. №5660».

Якщо ж говорити про всеохопну цифровізацію виконавчого провадження, то вона має включати переведення процесу переважно в електронну форму, спрощення архаїчної системи діловодства, запровадження автоматичної фіксації факту ознайомлення сторін з матеріалами справи, що містяться в Автоматизованій системі виконавчого провадження.

Якими є іноземні практики

У Литовській республіці реалізовувати рішення суду судовим виконавцям допомагає Інформаційна система грошових обмежень (PLAIS). Рішення про накладання виконавцем арешту на гроші боржника PLAIS направляє в усі банки країни, а також інші фінансові установи (кредитні спілки, системи електронних платежів). Система самостійно списує кошти та переказує їх на рахунки судового виконавця в необхідному розмірі. Якщо грошей на одному з рахунків боржника достатньо для задоволення вимог стягувача, з решти рахунків арешт знімається автоматично.

PLAIS не тільки приносить користь виконавцям, а й захищає самих боржників.

Рік тому в Литві набрали чинності зміни до законодавчих актів, які забезпечують більший захист боржників.

Центр регістрів Литви (державне підприємство, яке забезпечує роботу всіх реєстрів у країні) своєю чергою оновив PLAIS у такий спосіб, аби він автоматично генерував суму коштів, необхідну для задоволення мінімальних потреб кожного окремого позичальника на одному з його рахунків, із якого неможливо списати заборгованість.

Після модернізації PLAIS система автоматично визначає суму мінімальних вимог споживання і передає цю інформацію кредитним установам, щойно виконавці починають стягувати з рахунків боржника. Отже, без жодних додаткових дій боржника на його рахунку є захищена сума коштів для його мінімальних потреб, із якої неможливо стягнути борг. Самій людині турбуватися про це не потрібно — всі процеси автоматизовано.

Водночас у Литовській республіці діяльність щодо примусового виконання рішень реалізують виключно приватні виконавці.

…Отже, з огляду на вищевикладене, в жодному разі не можна стверджувати, що законопроєкт №9363 є реформою виконавчого провадження чи його цифровою революцією, так само як і виконанням вимог Плану Ukraine Facility. Безсистемний підхід до реформи виконання судових рішень і покладання механізмів примусового виконання виключно на Реєстр боржників призведе до подальшого зниження рівня виконання судових рішень, зменшення інвестиційної привабливості держави та може мати негативні наслідки для євроінтеграції. Ба більше, точковий підхід не дає змоги правильно збалансувати систему всередині сфери, де діяльність приватних виконавців має бути повністю зрівняно з державними, а діяльність державних — захищено.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Пенсія стане більшою: українцям дозволили “стерти” невигідні періоди стажу
Знай
2025-07-18T03:06:51Z
Суд у Нідерландах зобов’язав частково демонтувати сонячні панелі поблизу аеропорту «Схіпгол»
УкраинФорм
2025-07-18T02:54:43Z
Шашлик бачитимемо лише на фото: супермаркети виставили рекордні цінники на свинину, яловичину та курятину
Знай
2025-07-18T02:21:54Z
Субсидія після смерті: хто має право забрати невиплачені кошти
Знай
2025-07-18T02:06:28Z
В Україні запрацював цифровий реєстр об’єктів відновлюваної енергетики
InternetUA
2025-07-18T01:01:22Z
Укрзалізниця відновить звичний графік поїздів у напрямку Закарпаття
УкраинФорм
2025-07-17T22:57:56Z
Війна в Україні змінила архітектуру оборонних рішень - стартап Helsing
УкраинФорм
2025-07-17T21:09:34Z
В Україні встановили єдиний підхід до пенсійних виплат за рішенням судів
УкраинФорм
2025-07-17T19:54:44Z
Нова платіжка за квартиру з 1 серпня: у Дніпрі повідомили про зміни цін
Политека
2025-07-17T19:30:31Z
Удари Росії по Харківщині та Запоріжжю й атака дронів на Московську область
TSN
2025-07-18T03:48:54Z
Міністр фінансів Японії розкритикував мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:48:52Z
США не підтримують авіудари Ізраїлю по Сирії – Держдеп
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:45:56Z
Російське командування заохочує сексуальне насильство своїми військовими - урядова уповноважена
УкраинФорм
2025-07-18T03:42:49Z
У Трампа серйозна хвороба, на тілі з'явилися синці: у Білому домі розкрили таємницю
GlavRed
2025-07-18T03:27:31Z
Україна стає піонером нового механізму НАТО
GlavRed
2025-07-18T03:27:25Z
Ізраїль атакував Сирію, вибухи у Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:03:14Z
Потрібно 80% бюджету України скерувати на потреби фронту, - Святослав Дубина
Политека
2025-07-18T02:48:03Z
Є одразу кілька причин, чому Трамп дав Путіну дедлайн у 50 днів
24tv
2025-07-18T02:45:54Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
Як часто та правильно поливати перець: секрети рясного врожаю
TSN
2025-07-17T16:36:28Z
Чи корисно пити холодний чай у спеку: експерти дали поради
GlavRed
2025-07-17T16:27:09Z
Як штучні підсолоджувачі можуть змінити гормональний фон підлітків
24tv
2025-07-17T16:24:20Z
Росія атакувала "шахедами" передмістя Запоріжжя і вгатила по Чугуєву: є поранені
Лига
2025-07-18T03:45:16Z
Сьогодні в Україні дощі та грози, вдень подекуди до +34°
УкраинФорм
2025-07-18T03:39:56Z
Атака "Шахедами" на Україну: хронологія 1241 дня війни
24tv
2025-07-18T03:39:30Z
Подорожчання проїзду на Закарпатті: скільки тепер коштує квиток
Политека
2025-07-18T03:30:58Z
ЗСУ мали успіх на найгарячішій ділянці фронту — ISW
ZN UA
2025-07-18T03:30:25Z
Було більшим за Париж і це не Київ: яке місто за часів Русі було мегаполісом Європи
GlavRed
2025-07-18T03:27:54Z
У ЦПД спростували фейк про втечу чоловіків від ТЦК у Києві: на відео - рейд на шахраїв
УкраинФорм
2025-07-18T03:24:10Z
У Києві ліквідували низку шахрайських кол-центрів та вилучили понад 650 системних блоків і ноутбуків
УкраинФорм
2025-07-18T03:09:21Z
Підвищення тарифів на воду в Хмельницькій області: жителям повідомили про нові ціни
Политека
2025-07-18T03:00:09Z
Україна запропонувала тестувати іноземну зброю на фронті – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:48:02Z
Рівень безробіття серед молодих поляків сягнув рекорду за останні десятиліття
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:45:58Z
Припинення зв’язків з РФ: УПЦ поставили вимогу
1News
2025-07-18T03:45:12Z
З Днем родини! Красиві привітання у листівках для близьких і рідних людей 18 липня
Telegraf
2025-07-18T03:36:22Z
18 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:33:23Z
Минуле постукає у двері: трьом знакам зодіаку варто готувати до сюрпризів
GlavRed
2025-07-18T03:27:20Z
6 500 гривень на кожну дитину: українцям виплатять ще одну допомогу до Дня знань
Знай
2025-07-18T03:21:23Z
Екватор літа: у кого розпочнеться найщасливіший період року
Gazeta UA
2025-07-18T03:12:49Z
ТЦК готує масові рейди на вулицях та блокпостах: на кого полюватимуть
Знай
2025-07-18T02:37:36Z
Disney оприлюднив новий трейлер до фільму "Трон: Арес": про що буде кінострічка
Фокус
2025-07-18T02:30:30Z
Після чотирьох розлучень: Дженніфер Лопес зробила жорстку заяву
GlavRed
2025-07-17T23:27:20Z
Джессіка Альба через півроку після розлучення закрутила роман із молодим актором - деталі
GlavRed
2025-07-17T23:27:02Z
"Усі були нажахані": Памела Андерсон приголомшила зізнанням про свою політику "без макіяжу"
GlavRed
2025-07-17T21:27:52Z
Вже підкорюють глядачів: 3 нові цікаві фільми 2025 для вечірнього перегляду
24tv
2025-07-17T21:03:37Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T20:30:17Z
Відібрав у тата корону: у Мережі в захваті від миловида Гаррі Галкіна
GlavRed
2025-07-17T20:27:10Z
"Супермама" виводить на чисту воду: до кого "прийшли" після показу шоу
GlavRed
2025-07-17T19:57:45Z
Не можна: Тодоренко знову не дивилася за дітьми і нарвалася на жорстку відмову в РФ
GlavRed
2025-07-17T19:39:33Z
Гороскоп Таро на серпень 2025: Овнам - завершення, Тельцям - прибуток, Близнюкам - зміни
GlavRed
2025-07-18T03:27:54Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 13 секунд знайти птаха
GlavRed
2025-07-18T03:27:48Z
Про пастки можна забути: один продукт змусить мишей тікати якнайдалі від будинку
GlavRed
2025-07-18T03:27:31Z
Чому не можна казати слово "виглядати": вчителька закликала уникати помилки
GlavRed
2025-07-18T03:27:16Z
Суперголоволомка: знайдіть 3 відмінності на картинках зі сплячим котом за 23 с
GlavRed
2025-07-18T03:27:15Z
Це краще за суші: готуємо японську закуску гункан з Ектором
24tv
2025-07-18T03:09:35Z
Гороскоп на сьогодні 18 липня: обережність Тельців, заздрість Левів та обмани Стрільців
Знай
2025-07-18T01:30:44Z
Жертвоприношення богам та ідоли. Де в Україні є наймістичніша гора і як виглядає
Telegraf
2025-07-17T23:33:07Z
Легендарний десерт: як приготувати торт, як знаменитий десерт від Kinder
24tv
2025-07-17T21:18:25Z
Підмосков'я атакували дрони: там лунали вибухи, в аеропортах вводили режим "Килим"
24tv
2025-07-18T03:42:01Z
Безпілотники летіли прямо над головами. Росіяни атакували Запоріжжя, виникли пожежі
Telegraf
2025-07-18T03:30:42Z
Ворог атакував Запорізький район щонайменше 9 «Шахедами», є руйнування та пожежі
УкраинФорм
2025-07-18T02:09:05Z
На Кіровоградщині знищили термобаричну частину дрона РФ
УкраинФорм
2025-07-18T01:48:01Z
Поліція затримала «смотрящого» за півднем України: проведено майже 50 обшуків
Украина Криминальная
2025-07-18T01:30:31Z
Прогриміла серія вибухів: у РФ підірвали завод з основними компонентами вибухівки
GlavRed
2025-07-18T00:27:02Z
Мешканка Волині стала жертвою онлайн-шахраїв
InternetUA
2025-07-17T21:25:22Z
Чоловік хотів придбати ноутбук, але втратив понад 29 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-17T20:13:26Z
У Данії у 12 супермаркетах мережі виявили кокаїн у бананах
Европейская правда
2025-07-17T19:31:56Z
Мав туберкульоз і нокаутував футболіста: як Усик прийшов у бокс після низки випробувань
24tv
2025-07-18T02:06:47Z
Стрибав зі стратосфери: всесвітньовідомий екстремал загинув під час польоту на параплані
Фокус
2025-07-18T01:15:33Z
Визначилися стартові суперники двох українських клубів у Лізі конференцій
ZN UA
2025-07-17T22:27:57Z
Збірна Англії вийшла до 1/2 фіналу жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-17T21:57:53Z
Лунін дав свою згоду на трансфер у Вільярреал – ЗМІ
Football.ua
2025-07-17T21:40:33Z
Бондаренко: Ми створили дуже багато моментів, однак не змогли реалізувати жодного
Football.ua
2025-07-17T21:19:24Z
Евертон за участі Миколенка презентував нову гостьову форму
Football.ua
2025-07-17T20:57:36Z
Туран: Я більше задоволений другою грою проти Ільвеса, ніж першою
Football.ua
2025-07-17T20:37:09Z
Тренер Ільвеса: Нашою метою було покращити свою гру – нам це вдалося
Football.ua
2025-07-17T20:16:01Z
Маск додає аніме-дівчат до свого ШІ-помічника Grok — Techcrunch
InternetUA
2025-07-18T03:03:25Z
FPS у іграх відчутно збільшиться: NVIDIA почала тестувати нову технологію
Знай
2025-07-18T02:51:43Z
Старі версії Apple Watch не отримають головну фішку watchOS 26
InternetUA
2025-07-18T02:01:57Z
CBS закриває одне з найпопулярніших вечірніх шоу зі Стівеном Колбером
УкраинФорм
2025-07-18T01:21:31Z
OpenAI запустила агента ChatGPT: що він вміє
InternetUA
2025-07-17T22:51:12Z
Вчені виявили древній рельєф під льодами Антарктиди
Gazeta UA
2025-07-17T22:42:38Z
Свіжа атмосфера: як доглядати за кондиціонером у спеку
ZN UA
2025-07-17T22:24:24Z
У США можуть заборонити iPhone з китайськими дисплеями через звинувачення у промисловому шпигунстві
InternetUA
2025-07-17T21:33:38Z
Вчені показали, якою наша планета стане через 250 мільйонів років
TSN
2025-07-17T21:18:47Z
Хтось запропонував 70 тисяч доларів за спалену Dodge, ніби вона проїхала крізь пекло
Топ Жир
2025-07-18T01:18:41Z
Uber та Lucid уклали угоду на постачання тисяч безпілотних таксі
Топ Жир
2025-07-18T00:33:13Z
Нова модель Subaru — це повністю електрична версія Crosstrek
Топ Жир
2025-07-18T00:03:24Z
Ця потужна рамка була створена спеціально для однієї відомої та надзвичайно великої людини
Топ Жир
2025-07-18T00:03:14Z
Новий концепт Cupra вражає своєю рельєфною структурою
Топ Жир
2025-07-17T23:18:23Z
Stellantis відновила популярні емблеми, які дилери хочуть знову реалізовувати
Топ Жир
2025-07-17T22:33:42Z
Забудьте про Cadillac XT6: найрозкішніший кросовер від GM саме цей
Топ Жир
2025-07-17T22:03:50Z
Водіям Volvo рекомендується утриматися від використання цього режиму до встановлення критичного оновлення
Топ Жир
2025-07-17T21:18:05Z
Рідкісний Ferrari за $5 мільйонів з’явився серед дешевих Nissan на Craigslist
Топ Жир
2025-07-17T20:33:28Z