MY.UAНовини
Чому будинки дитини мають зникнути, і що прийде на зміну
Чому будинки дитини мають зникнути, і що прийде на зміну

Чому будинки дитини мають зникнути, і що прийде на зміну

Чому будинки дитини мають зникнути, і що прийде на зміну

До 1 вересня 2025 року, згідно з рішенням уряду, всі будинки дитини мають бути реорганізовані в центри медичної реабілітації, центри соціальної підтримки сім’ї та дітей, інші заклади охорони здоров’я або соціального захисту, а також забезпечити влаштування дітей у сімейні форми виховання. Ця, вже не перша, спроба трансформувати інтернатні заклади в нашій країні, на жаль, і цього разу була не народжена в серці суспільства, а продиктована умовами інтеграції до ЄС. Саме тому вона, як і раніше, наражається на критику та спротив як із боку керівництва окремих дитбудинків, місцевих органів влади, так і деяких експертів та депутатів. Однак дещо змінилось, і це дає надію. Спробую пояснити, на чому базується ця надія, чому трансформація передусім дитбудинків є надважливою і як саме це може (й має) відбуватися.

Наше суспільство досі толерує соціальне сирітство, корупцію та ще деякі ганебні явища сучасного життя. Це свідчить про певну його інфантильність, зосередження лише на власних проблемах, відсутність справжніх лідерів і моральних авторитетів. Наша нація проходить складний шлях у боротьбі за майбутнє, лише прямує до зрілості, формує самосвідомість і справжні людські цінності.

Майже 30 років тому наша держава зробила певні кроки для боротьби із соціальним сирітством, було розроблено Програму з профілактики сирітства та започатковано альтернативні інтернатній системі структури у вигляді дитячих будинків сімейного типу, прийомних родин. На рівні держави було створено інституції, які мали захищати права дітей. З’явилася Програма боротьби з сирітством та безпритульністю, яка поступово втілювалась у життя, почався розвиток національного усиновлення. Держава стала займатися цим питанням із середини 1990-х років.

Але суспільство здебільшого залишалося байдужим до страждання десятків тисяч дітей у закритій інтернатній системі. Багаторічний досвід життя в імперській та радянській системах сформував сприйняття життя кожної людини під постійним тоталітарним контролем. Тому життя дітей у закритих інтернатах пострадянської України більшість громадян сприймала як норму та реальність, яку не треба змінювати. У спілкуванні з людьми я часто чув таку фразу: «В інтернатах у дітей багато іграшок, красиві кімнати та зали, з ними займаються педагоги, їх добре харчують і доглядають за ними». Проте дитині завжди потрібна родина, хай і не дуже заможна, але любляча та дбайлива.

Влада в регіонах і керівники інтернатних закладів навперебій звітували про «щасливих» вихованців, яких так люблять працівники інтернатів, місцеві можновладці та благодійники. Інтернатна система завжди демонструвала назовні переваги перебування дітей саме в інституціях і негативно ставилася до національного усиновлення, опіки та перебування дітей у ДБСТ і прийомних сім’ях. Це було пов’язано з тим, що система намагалася зберегти себе й не хотіла передавати «своїх» дітей в альтернативні, сімейні форми опіки.

Представники ж місцевої влади завжди із задоволенням відвідували пафосні свята в інтернатах, які відбувалися 1 червня та під Новий рік. Кандидати в депутати та різні «благодійники» робили потужні фотосесії для самопіару на тлі гарно вбраних, але таких сумних вихованців. Проблема нашої влади та суспільства — в тому, що маленька дитина з інституції не може сама вирішити свою долю. Її голосу не чутно, її нічні сльози так і залишаються в стінах інтернату.

Важливо зазначити, що інтернатна система як така є місцем несвободи, де дитина не може нормально розвиватися, реалізувати свій потенціал. Біля неї ніколи не буде єдиного важливого дорослого (мами чи тата), з яким дитина матиме постійний психоемоційний зв’язок, що його можливо сформувати лише в родинному оточенні.

Люди, які працюють в інтернатній системі в Україні та інших країнах світу, не винні в тому, що саме інституційне середовище (не персонал) так деструктивно впливає на розвиток дитини та її майбутнє. Не треба звинувачувати працівників системи у всіх смертних гріхах, бо більшість із них справді любить дітей і намагається ними опікуватися. Сама інтернатна модель є токсичною, неприродною. Вона впливає не тільки на розвиток дітей, а й на свідомість персоналу, робить його залежним від кількості вихованців і вчить діяти за логікою самозбереження — навіть тоді, коли це означає знехтувати шансом дитини вирватись із системи.

В Україні часто спекулюють тим, що в цивілізованих країнах теж є інтернати, тому ставлять під питання необхідність їх трансформації та чинять цьому опір. Ці люди не розуміють, що наявність інтернатів для виховання дітей в інших країнах зовсім не пов’язана із соціальним сирітством, а є свідомим вибором саме батьків дитини — для її подальшого виховання та утримання.

Що ж це за заклади? Це можуть бути інтернати для дітей із важкими психічними вадами; важкохворих дітей, які потребують паліативної допомоги та цілодобового медичного догляду. Також це інтернати для дітей із суттєвими вадами зору або спортивні, мілітарні, релігійні, гуманітарні та інші, де діти перебувають разом або опановують певні необхідні навички й не втрачають зв’язку з родинами, бо вихідні, свята та канікули проводять із ними. Такі заклади 24/7 повністю відкриті для батьків, представників влади, журналістів, благодійників, громадських активістів, там діють реальні наглядові ради.

В усьому світі часом трапляються трагедії з дітьми — як в інтернатній системі, так і в біологічних родинах. Не треба порівнювати кількість трагедій і робити хибні висновки. Не треба винаходити «український велосипед» у темі сирітства та майбутнього інтернатної системи. Варто запозичувати багаторічний досвід цивілізованих країн, у яких дитина та родина завжди перемагають систему.

Що ж відбувається з інтернатною системою в нашій країні зараз, під час війни? Вже вкотре за останні 30 років держава намагається реформувати інституції. Але нині вже є розуміння: без створення альтернативних форм виховання дітей та розвитку соціальних послуг у кожній громаді запобігти соціальному сирітству та зменшенню інтернатів по всій країні неможливо. І насамперед важливо трансформувати саме будинки дитини, бо саме туди насамперед потрапляє малеча, що залишилася без батьківського піклування. Треба розвивати патронатні родини, забезпечити їх стабільним фінансуванням і державною підтримкою, бо саме вони мають стати альтернативою будинкам дитини як першому місцю на довгому й важкому шляху маленького сироти в системі.

Які ж нові моделі держава пропонує колективам будинків дитини під час їх трансформації 2025 року?

Будинок дитини може стати центром реабілітації та паліативної допомоги, центром матері та дитини, центром денного перебування для дітей з інвалідністю, реабілітаційним центром або центром надання різноманітних соціальних послуг. Головне, щоби трансформований будинок дитини зберіг працездатний колектив фахівців, отримав необхідну ресурсну та кадрову підтримку від власника та працював на користь дітей і родин зі своєї громади.

Важливо зазначити, що трансформація будинків дитини — це не про ліквідацію медико-соціальних ліжок для дітей, позбавлених батьківського піклування. Такі ліжка можуть бути в трансформованому будинку дитини, але разом із новими ліжками для надання стаціонарних послуг дітям із родин своїх громад. Представники місцевої та центральної влади, трансформуючи будинок дитини, мають чітко розуміти кінцеву мету своїх дій — необхідність створити нові послуги для дітей, які мають батьків, і сімей у своїх громадах; збільшувати та розвивати альтернативні форми виховання в кожному регіоні й на перехідний період зберегти в кожній області доцільну кількість медико-соціальних ліжок. Але не таку велику, яку маємо зараз.

Більш як 90% вихованців інтернатної системи України нині перебувають поза її межами. Після початку повномасштабної війни знайшлися свідомі громадяни України, які всиновили або взяли під опіку дітей із сиротинців. Більшість ДБСТ евакуювалися на захід нашої країни або за кордон, де й далі мужньо опікуються дітьми.

На жаль, соціальне сирітство в нашій країні наразі зберігатиметься. Тому після закінчення гарячої фази війни, коли частина дітей повернеться в Україну, дуже важливо, щоб їх не повернули до сиротинців, а передали на подальше виховання до ДБСТ, патронатних родин, під опіку та в інші альтернативні форми виховання.

Для вирішення цього питання при Кабміні було створено Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, який у тісній співпраці з Мінсоцполітики, МОЗ та Державною службою України у справах дітей реалізує стратегію держави щодо реформування інтернатної системи, створення різноманітних послуг у громадах та поліпшення захисту прав дітей в Україні.

Я був радий долучитися до команди цього Координаційного центру як експерт із трансформації будинків дитини. Регіональний клінічний центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям «Гіппократ» (Харків) раніше був будинком дитини й пройшов шлях трансформації 15 років тому. Наша команда надала пропозиції органам місцевого самоврядування стосовно трансформації будинків дитини. Ми готові допомогти шановним колегам із будинків дитини та представникам органів місцевого самоврядування, які впроваджуватимуть трансформацію у своїх регіонах.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Украина потребует более $40 млрд внешнего финансирования в 2026 году, что является вызовом — Шмигаль
Апостроф
2025-07-09T21:42:06Z
Рыбные блюда теперь только на праздники: супермаркеты переписали цены на сельдь, карп и скумбрию
Знай
2025-07-09T19:21:06Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T10:27:30Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что значит для организма хотя бы один раз сгореть на солнце
Comments UA
2025-07-09T21:12:13Z
Mattel представила новую куклу с диабетом
Корреспондент
2025-07-09T19:54:51Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Руководитель подразделения БЭБ Олег Ящук, который является фигурантом НАБУ, купил дорогие BMW и TOYOTA за 4 млн грн
Новости Украины
2025-07-09T08:57:10Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Это не я: Трамп не знает, кто приказал остановить поставки оружия Украине
TSN
2025-07-09T21:48:55Z
Еврокомиссия уволила переводчицу, которая в нарушение правил записывала слова Зеленского
Европейская правда
2025-07-09T21:30:14Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
РФ пытается запереть в кольцо Константиновку и продвинуться на ключевых направлениях
TSN
2025-07-09T20:36:08Z
Ужас в Константиновке: россияне ударили из авиации по людям
Comments UA
2025-07-09T20:09:25Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Где Украина может получить новые танки: аналитики озвучили неожиданные варианты
GlavRed
2025-07-09T21:27:37Z
Чехия подготовит восьмерых украинских пилотов F-16 до конца года
Европейская правда
2025-07-09T21:13:39Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
"Я там, где веселье умирает": Вышел новый трейлер второго сезона "Уэнсдей"
GameMag
2025-07-09T21:10:26Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Как намекнуть мужчине на цветы: пять советов, которые работают
Gazeta UA
2025-07-09T21:24:50Z
Как вымыть руки от шелковицы и постирать одежду: проверенные способы
Gazeta UA
2025-07-09T21:09:19Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
В Киеве водитель, находившийся в розыске ТЦК, укусил полицейского во время задержания
Новости Украины
2025-07-09T18:55:10Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Взрывы в Константиновке: люди оказались под завалами. ФОТО
Новости Украины
2025-07-09T20:00:09Z
В Индии толпа до смерти забила семью, которую обвинили в колдовстве
Новости Украины
2025-07-09T19:39:49Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Водителям ужесточились правила: какие авто теперь обязаны проверять дважды в год
Знай
2025-07-09T20:21:40Z
Toyota показала новый раллийный Yaris на водороде
Корреспондент
2025-07-09T18:24:45Z
Эту деталь невозможно отремонтировать: на что обращать внимание при покупке подержанного авто
Фокус
2025-07-09T14:27:48Z
Ред Булл уволил своего многолетнего руководителя
Корреспондент
2025-07-09T10:54:05Z
Растет спрос украинцев на электромобили: в июне было приобретено рекодное количество новых авто
Gazeta UA
2025-07-09T02:12:30Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Официально: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl выйдет на PlayStation 5 в конце 2025 года
GameMag
2025-07-09T21:19:24Z
Бесплатные игры для подписчиков PS Plus Premium и PS Plus Extra на июль 2025 года раскрыты: Чем порадует Sony
GameMag
2025-07-09T21:10:59Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
ПСЖ уничтожил "Реал" в полуфинале КЧМ-2025
Telegraf
2025-07-09T21:43:20Z
Соглашение на два года заключил с Сандерлендом 20-летний украинец
Корреспондент
2025-07-09T21:04:37Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
В квалификации ЛЧ первый матч с Хамруном Жальгирис завершил в свою пользу
Корреспондент
2025-07-09T20:42:23Z
В АПЛ футболист поменял один лондонский клуб на другой при оплате 55 млн
Корреспондент
2025-07-09T20:06:33Z