MY.UAНовини
Електричні "каскади": як і чому постачальники електроенергії накручують ціни для державного сектору
Електричні "каскади": як і чому постачальники електроенергії накручують ціни для державного сектору

Електричні "каскади": як і чому постачальники електроенергії накручують ціни для державного сектору

У судах розглядаються тисячі справ про переплату державними установами за електроенергію на користь приватних постачальників — у чому причина такої ситуації?

У цьогорічному індексі найбільших за доходами енергетичних компаній (як, до речі, в минулорічному та позаминулорічному) нагорі списку міцно утвердилася компанія-продавець електроенергії ТОВ "Д.Трейдінг" Ріната Ахметова. Як свідчать дані аналітичної системи "Опендатабот", річний дохід цієї компанії, що входить у групу ДТЕК, у 2025 році склав 215 млрд грн, що на 17 млрд більше від найближчого конкурента, державного "Енергоатома".

Окрім "Д-Трейдинг" у десятку лідерів за доходами входять ще дві компанії Ахметова, які також торгують електроенергією, на регіональному рівні. Це "Дніпровські енергетичні послуги" та "Київські енергетичні послуги" із показниками 34,1 млрд грн та 31,39 млрд грн відповідно.

Напевно, можна було б лише порадіти за приватний бізнес Ріната Леонідовича та й інших продавців електроенергії, яким навіть у непрості воєнні часи вдається демонструвати такі обсяги прибутковості. Аби не обґрунтовані сумніви щодо відповідності закону деяких з їхніх торгівельних операцій. Йдеться, зокрема, про продаж електроенергії бюджетним установам за завищеними цінами.

Наразі прокуратурою ініційовано низку справ (як господарських, так і кримінальних), де розглядається участь приватних компаній-постачальників електроенергії у схемах, які могли завдати серйозних збитків державі. Справи стосуються системної практики так званого "каскадного" укладення додаткових угод до першопочаткового договору на постачання електроенергії, який підписується між приватними постачальниками та бюджетними установами на тендерній основі. У результаті цих додаткових угод вартість електроенергії для комунальних чи державних установ могла протягом року зрости на 100 і більше відсотків.

Справедливості заради підкреслимо, що енергопостачальні компанії групи ДТЕК далеко не єдині, кому інкримінують невмотивоване суттєве завищення ціни. В судах розглядається безліч подібних справ і з іншими постачальниками. У кожній з таких справ фігурує переплата від кількох десятків тисяч до десятків мільйонів гривень. Деякі такі схеми, судячи з усього, могли "кришуватися" чиновниками найвищого рівня.

"Телеграф" досліджував, як взагалі у постачальників виникла можливість "накручувати" тарифи для державного сектору, наскільки у таких справах мова йде про корупцію, і чи може щось із цим зробити держава.

Електрика для бюджетників: раніше і зараз

До запуску в червні 2019 року в Україні конкурентної моделі ринку електроенергії бюджетні заклади у питанні закупівель електроенергії почувалися досить впевнено. Тарифи для таких установ (як і для усіх інших споживачів) встановлювала тодішня НКРЕКП, і вони не коригувалися постійно в залежності від ринкової кон’юнктури. А увесь процес зводився до укладання бюджетником договору з обленерго і потім забезпечення вчасної сплати рахунків.

Зараз ситуація для бюджетних установ значно складніша. Адже, з одного боку, вони стали рядовими учасниками комерційного ринку і змушені пристосовуватися до його правил, купуючи електричну енергію за цінами, що постійно змінюються. З іншого боку, бюджетники, на відміну від звичайних комерційних фірм, які мають змогу купувати е/е на біржі, повинні одночасно дотримуватися обмежень, встановлених для державного сектору.

Так, згідно із законом "Про публічні закупівлі" бюджетники зобов’язані купувати електроенергію через відкриті публічні торги. При цьому у тендерній пропозиції має бути зазначено обсяг запланованих закупівель електроенергії, та, що важливіше, її орієнтовна вартість, відповідно до затверджених такими установами річних планів. Вже на цьому етапі у бюджетних установ можуть виникнути проблеми, адже мова про прогнозні показники, з якими працювати досить непросто.

"Перша проблема, яка постає перед замовниками (йдеться про споживачів, що закуповують е/е шляхом публічних закупівель, — Авт.) – це хоча б орієнтовно прорахувати суму, яка їм необхідна, щоб забезпечити свою річну потребу. Якщо щодо обсягів вони приблизно можуть прорахувати кількість кіловат, то щодо вартості – вони ніколи не зможуть точно встановити суму, яка їм буде необхідна. Адже ринок відкритий, і ціна на електричну енергію змінюється кожного дня", — розповідає в коментарі "Телеграфу" Лілія Груздо, фахівець з публічних закупівель Академії Радник.

Відтак, бюджетна установа має враховувати коливання цін на ринку електроенергії і бути готовою коригувати укладений початковий "тендерний" договір, підписуючи додаткові угоди (зазвичай про збільшення ціни) з постачальником. Який, що цілком природньо, швидше розірве основний договір, аніж буде працювати собі у збиток, якщо ціна не відповідатиме його комерційним інтересам. Саме тому відповідні пункти про можливість коригування ціни через додаткові угоди – сьогодні є невід’ємними атрибутами кожної початкової "тендерної" угоди.

У чому проблема з додатковими угодами

Взагалі укладення додаткових угод з метою коригування початкової тендерної ціни (як у бік збільшення, так, до речі, і зменшення) – процес цілком законний. Це прямо передбачено положеннями діючих нормативних актів, зокрема пунктами 2, 5 і 7 ч.5 ст. 41 Закону "Про публічні закупівлі" та передовсім — постановою Кабміну № 1178 від 12 жовтня 2022 року, яка затверджує особливості здійснення публічних закупівель у період воєнного стану і якою наразі керуються учасники закупівель.

"Урядовою постановою №1178 передбачена можливість внесення змін до укладеного договору. І ці зміни можна вносити хоча б кожного місяця. Це зазначено у підпункті 7 пункту 19 цієї постанови. Але замовник обов’язково повинен передбачити в договорі порядок зміни ціни. Зазвичай, такий порядок спирається на формулу, яка включає актуальні показники ринку на добу наперед (РДН). І тоді, якщо замовник, наприклад, уклав з постачальником через тендер договір на купівлю електроенергії строком на рік, окрім цього основного договору у нього буде ще 11 додаткових угод, кожна з яких коригуватиме вартість електроенергії виходячи з щомісячних змін на РДН", — пояснює специфіку закупівель електроенергії бюджетниками експертка.

Та саме з цим з моментом – формулюванням пункту щодо порядку коригування ціни – і спостерігається найбільша проблема, оскільки цей механізм до кінця не врегульований у поточному законодавстві. У результаті постачальник, який набагато краще знайомий зі специфікою ринку, може наполягти на таких умовах коригування, які зрештою дозволять йому "накрутити" на початкову ціну електроенергії для бюджетної установи зайві відсотки, навіть якщо це не відповідає ринковій кон’юнктурі.

"Важливим фактором є недостатня компетентність замовників, які не завжди мають ресурси та необхідні знання для коректного формулювання умов договору та проведення закупівель. Для прикладу, типова сільська рада за рік укладає 1-3 договори на постачання електроенергії, тоді як постачальник – від 100 до 700 договорів. За таких умов постачальник може більш професійно та іноді маніпулятивно формулювати умови, включаючи використання законодавчих колізій, наприклад, шляхом визначення періоду перегляду ціни (декада) чи попередження про зміну ціни за 20 днів відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" (ст. 57, ч.3 п. 4). Водночас, відповідальність за прийняття (таких) умов, відхилення інших пропозицій та відсутність якісного контролю з боку замовників — також є суттєвим чинником", — пояснює ситуацію у коментарі "Телеграфу" експерт з розвитку енергетичних ринків, аналітичного центру DiXi Group Даниїл Ширий.

Безпорадні бюджетники

Працює це наступним чином. Спершу енергопостачальна компанія на відкритих торгах, оголошених бюджетним підприємством, пропонує йому досить привабливу ціну на електроенергію. При цьому наполягає на вигідному для себе механізмі щомісячного коригування вартості кіловата шляхом укладення додаткових угод.

Згодом за місяць, на підставі цього механізму, "хитрий" постачальник присилає додаткову угоду з новою вартістю кіловата, вже значно більшою. Через місяць – ще більшою. Нерідко буває що вимоги оплатити електроенергію за новими збільшеними цінами супроводжуються натяками, чи й прямими погрозами з боку постачальника розірвати початковий договір.

І бюджетний споживач потрапляє у безвихідне становище. Адже іти на розірвання договору – це ризик на тривалий лишитися без електрики, оскільки повторні тендерні процедури передбачають чималий час на проведення. Самотужки судитися з постачальником – теж не варіант. Ну які, вибачте, шанси в суді в умовної сільської ради чи невеликого КП проти юристів постачальника, котрий за рік заробляє мільярди?

У результаті клієнти-бюджетники змушені переплачувати. Наприклад у "кримінальному" кейсі по справі 932/4834/25, який ми згадували на початку тексту, прокуратура вважає, що ТОВ "Дніпровські Енергетичні Послуги" (входить до групи ДТЕК) незаконно "заробило" на КП "Міська інфраструктура" Дніпра "зайвих" 33 тис грн.

У господарській справі № 904/2926/24 (ТОВ "Дніпровські Енергетичні Послуги" і Відділ освіти виконкому Тернівської районної у місті ради) фігурує вже ймовірна переплата у розмірі 1,26 млн грн.

А таких бюджетних клієнтів у компаній-постачальників — десятки тисяч.

Поле для корупції

Та випадки, коли переплата за електроенергію держустанови була організована тільки з ініціативи постачальника — це лише одна сторона подібних історій. Набагато більшу стурбованість викликають кейси, у яких службові особи постачальника електроенергії і державного замовника можуть домовлятися про умисне завищення ціни, аби потім розподілити між собою зароблені на такій оборудці переплачені бюджетні кошти.

"Телеграф" свого часуписав з посиланням на інформацію видання "Апостроф" про можливу причетність до оборудок із додатковими угодами на постачання електроенергії навіть колишнього міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслана Стрільця, а також колишньої першої заступниці голови Державного агентства водних ресурсів Наталії Латиш. Остання, начебто, давала вказівки своїм підлеглим керівникам відокремлених структурних підрозділів Держводагентства укладати договори з підконтрольними міністру компаніями – постачальниками е/е.

У цій історії фігурували, зокрема, додаткові угоди між приватним постачальником ТОВ "Нью Стрім Енерджі" та Управлінням каналу "Дніпро-Донбас", де ймовірна сума переплати бюджетною установою могла становити 67 мільйонів гривень.

До речі, дуже цікавим є один із результатів цієї справи. Так, обвинувачуваним у ній проходив власник і керівник ТОВ "НЬЮ СТРІМ ЕНЕРДЖІ" Сергій Цюкало, і вся історія вже йшла до "посадки", був готовий обвинувальний акт. Але в останній момент через дії прокурорів справа несподівано розвалилася.

Прокуратура мала надіслати до суду обвинувальний акт до граничного терміну досудового розслідування 28 жовтня 2024 року, і формально відправила його навіть раніше, 25 жовтня. Але… прокурори скористалися при цьому послугами служби "Поні-Експерс", яка навіть не внесена до офіційних операторів поштового зв’язку. І яка ще й виготовила "накладну" лише російською та англійською мовами, що (цитуємо суддю) "позбавило суд можливості дослідити повною мірою даний документ".

У результаті замість вироку фігуранту справи суд прийняв рішення визнати, що обвинувальний акт надійшов до суду 01.11.2024, тобто після закінчення строку досудового розслідування, і просто закрив кримінальне провадження.

Погодьтеся, виглядає все це підозрілою і може свідчити або про кричущу недбалість прокурорів, або про відвертий "злив" справи.

Наразі, судячи з даних Держреєстру судових рішень, більше ця справа у кримінальному ключі ніяк не рухалася, було лише зареєстровано господарське провадження, у якому прокуратура просить відшкодувати завдані ТОВ "Нью Стрім Енерджі" збитки держпідприємству у розмірі 67 млн грн в межах господарського судочинства.

Хитка позиція Великої палати

Як вже згадувалося, на розгляді судових інстанцій різних рівнів перебувала і перебуває значна кількість справ, що стосуються переплати бюджетними установами за електроенергію внаслідок підписання додаткових угод. У цифрах – варто говорити про сотні й тисячі подібних кейсів.

Одна з таких справ дійшла до Великої палати Верховного суду, рішення якої, в принципі, мало б стати визначальним для значної частини подальших розглядів. Мова про постанову Великої палати ВС від 21 січня 2024 року у справі 922/2321/22, де Чернігівська обласна прокуратура в інтересах держави в особі Держаудитслужби та Спеціального авіаційного загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС судилася проти Товариства з обмеженою відповідальністю "Вєк Технолоджі".

Зрештою у результаті розгляду цієї справи Висока палата Верховного суду стали на сторону прокурорів, вирішивши, що надмірне зростання вартості електроенергії, яке постачальник забезпечив собі через підписання додаткових угод, є незаконним, та постановила скасувати додаткові угоди і компенсувати бюджетній установі переплачені нею кошти.

У мотивувальній частині згаданого рішення, зокрема, зазначено, що "у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору".

Начебто – все зрозуміло, і суди нижчих інстанцій отримали для себе приклад, як діяти. Та все виявилося не так просто.

9 квітня 2025 року Велика палата прийняла до розгляду нову аналогічну справу (Конотопська окружна прокуратура Сумської області в інтересах держави в особі Управління освіти Конотопської міської ради Сумської області проти ТОВ "Енергетичне партнерство"), наслідком розгляду якої може стати відступлення Великої палати ВС від власного висновку щодо неправомірності завищення ціни у додаткових угодах.

Справа мала розглядатися 21 травня, але розгляд було відкладено. Не виключено – що через наявність окремої думки відразу чотирьох суддів Великої палати, які з поміж іншого вважають, що непослідовна позиція їхніх колег, цитуємо, "може бути підставою для зупинення розгляду достатньо великої кількості судових справ з подібних правовідносин, а також потенційно може підірвати стабільність сталої судової практики у подібних правовідносинах та принцип правової визначеності".

До речі, так, власне, і сталося. Наразі можемо спостерігати, що значна частина судових справ була призупинена до прийняття Великою палатою Верховного суду рішення у згаданій новій справі.

Причини ситуації і захисні механізми

Якщо говорити про головні причини, через які виникають ситуації із завищенням ціни електроенергії для установ державного сектору, то експерти говорять про комплекс чинників, основним з яких є недосконалість нормативної бази.

"Проблема не зводиться винятково до корупції чи недобросовісності постачальників. Її сутність полягає у комплексі факторів: неузгодженості та недосконалості законодавства, недостатній кваліфікації замовників щодо здійснення закупівель та укладання договорів постачання електроенергії та, подекуди, можливостях для маніпуляцій з боку більш компетентних учасників ринку. Тому важливо розглядати кожен випадок окремо, враховуючи як нормативні, так і суб'єктивні фактори", — вважає експерт DiXi Group Даниїл Ширий.

Своєю чергою експертка Академії "Радник" Лілія Груздо зазначає, що наразі і на рівні законодавства, і на рівні підзаконних актів продовжується робота щодо розробки механізмів, покликаних уникнути двозначностей щодо питання коригування ціни на електроенергію. Зокрема, мова йде про ініціювання Мінекономіки впровадження зразків договорів, що враховуватимуть усталену формулу, за якою буде відбуватися щомісячне коригування ціни. Також пропонується спрощення самої процедури коригування шляхом відходу від додаткових угод.

"Взагалі, для публічних закупівель ситуація із закупівлею електроенергії виявилася зовсім незвичним форматом. Адже публічні закупівлі передбачають, що бюджетна установа може все чітко прорахувати, визначити кількість, вартість, купити на конкурсі і користуватися. А тут їм доводиться підлаштовуватися під постійні зміни ціни. І, насправді, всі ці додаткові угоди – це серйозний головний біль для державних замовників, які змушені проходити через цей процес кожного місяця. Тому зараз ми спостерігаємо, що законодавець продовжує регулювати цей процес особливостями закону. А Міністерство економіки, як уповноважений орган, також намагається допомогти, створивши примірний договір. Також, наскільки мені відомо, Мінекономіки вже вийшло з пропозицією не укладати щомісяця додаткові угоди, а пропонує акт як правочин, яким буде коригуватися ціна", — говорить Лілія Груздо.

Даниїл Ширий зі свого боку наголошує, що державі, яка намагається виправити ситуацію шляхом прийняття певних нормативних рішень, варто було б уважніше прораховувати їхні наслідки.

"Важливо враховувати, що ринок електроенергії зараз перебуває на стадії активного формування, з численними регуляторними змінами, постійними нововведеннями та умовами воєнного стану, що додає невизначеності. Саме за відсутності системного регулювання держава вдається до безкінечних "мікропокращень" і точкових коригувань, не розраховуючи їхніх довготривалих наслідків. У підсумку несподівані дисбаланси виникають знову і знову, відкриваючи простір для маніпуляцій, а швидкі чи спрощені регуляторні нововведення проблему докорінно не розв’язують", — говорить Ширий.

Також він пропонує низку можливих кроків, які б змогли вирішити проблему з недосконалістю регулювання ціни, водночас звертаючи увагу на ризики кожного з них.

"Одним із можливих шляхів вирішення є поширення практики укладання договорів з формульним ціноутворенням, де ціна прив'язується до ринку "на добу наперед". Хоча цей підхід може зменшити кількість додаткових угод, він водночас може знизити привабливість таких угод для постачальників через фіксування маржі, яка не завжди відповідає ризикам, особливо в умовах війни, регуляторної невизначеності та непрогнозованості цін на небаланси. Інший варіант – перехід на інші ринкові індикатори з нижчою волатильністю, наприклад ринок "двосторонніх договорів", втім цей сегмент (як і ринок загалом) досі перебуває на етапі становлення, залишається вразливим до цінових маніпуляцій і це треба буде враховувати при укладенні контрактів. Також є варіант довгострокових договорів (англ. power purchase-agreement, PPA), але їх складно реалізувати в умовах війни, враховуючи труднощі страхування генерації та відсутність значного числа успішних прецедентів. Запровадження типових договорів може також бути виходом, проте це обмежить конкуренцію і може негативно вплинути на загальні принципи вільного ринку", — пропонує шляхи вирішення проблеми експерт з розвитку енергетичних ринків, аналітичного центру DiXi Group.

До слова, опитані "Телеграфом" експерти не ризикують говорити про загальні обсяги втрат держави. Та судячи з того, що лише в одному зі згаданих у цьому матеріалі випадків встановлена переплата у 67 млн грн, у вимірі держави мова може йти про мільярди гривень. Це ті гроші, які держава втрачає внаслідок власної недалекоглядної позиції щодо механізмів коригування ціни електроенергії для установ державного сектору.

І, не виключено, значна частина саме цих грошей дає можливість компаніям на кшталт "Дніпровські енергетичні послуги" та "Київські енергетичні послуги" Ахметова та іншим комерційним постачальникам електроенергії звітуватися про зароблені мільярди. Чи нормальною є така ситуація під час військового стану – питання риторичне.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
РФ нанесла окружающей среде Украины ущерб на 108 млрд евро
Корреспондент
2025-07-12T20:21:47Z
Куб газа подорожал почти на 5 грн: украинцев шокировали новой ценой
Знай
2025-07-12T19:06:56Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько часов нужно спать, чтобы сжигать "лишний" жир
Gazeta UA
2025-07-12T20:21:18Z
Как отпугнуть комаров: проверенные и безопасные методы
Gazeta UA
2025-07-12T19:39:50Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Трамп и Путин "разменяли Украину": эксперт назвал главную цель США
GlavRed
2025-07-12T18:30:27Z
Грядут большие перестановки в Минобороны: Зеленский сделал заявление
Comments UA
2025-07-12T18:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Спасатели ликвидировали последствия обстрела в Славянске. ФОТО
Новости Украины
2025-07-12T20:03:17Z
В гидрометцентре сообщили, где в воскресенье ждать дождей
Корреспондент
2025-07-12T18:21:45Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T18:30:06Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Эксперт объяснил, что такое "локационно потерянные" дроны и почему они не страшны
UAToday
2025-07-12T20:06:52Z
На возраст не посмотрят: в каких случаях возможна мобилизация 18-летних
Знай
2025-07-12T19:36:24Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Юная жена Остапчука Екатерина разбила его телефон и не растерялась: "Я поверила в себя"
Знай
2025-07-12T18:51:41Z
Какую прическу сделать в жару: стильные варианты на короткие волосы
Gazeta UA
2025-07-12T14:42:12Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар по Днепропетровской области: два человека погибли в горящем авто
Новости Украины
2025-07-12T20:24:21Z
Сумская область под обстрелами: погибли мирные, горят дома
Новости Украины
2025-07-12T20:15:05Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как уберечь семью от развода: пять главных причин разрыва отношений
Gazeta UA
2025-07-12T19:57:40Z
Будет долго вас радовать ароматом: что добавить в вазу, чтобы надолго сохранить букет
Знай
2025-07-12T19:51:18Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
«Інтерпайп» визнано лідером співпраці бізнесу з освітою в Україні
AgroNews
2025-07-12T17:15:41Z
Уран переходит в Близнецы: кому из знаков Зодиака пора забыть о спокойной жизни
Знай
2025-07-12T16:51:23Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Свой первый матч на Евробаскете Украина U-20 проиграла
Корреспондент
2025-07-12T20:24:51Z
Энцо Мареска: ПСЖ - команда экстра-класса, но и мы тоже не новички
Корреспондент
2025-07-12T19:09:26Z
Свентек становится победительницей Уимблдона в одиночном разряде
Корреспондент
2025-07-12T18:48:50Z
Трансфер украинца Забарного в ПСЖ может сорваться — СМИ
ZN UA
2025-07-12T18:21:21Z
Усик: Экс-чемпионы Фьюри и Джошуа могли бы провести очень интересный бой
Корреспондент
2025-07-12T18:00:00Z
Джейдон Санчо, который не нужен Манчестер Юнайтед, нужен Ювентусу
Корреспондент
2025-07-12T17:48:55Z