MY.UAНовини
Дрони княгині Ольги: 5 військових операцій українців, які змінили хід історії
Дрони княгині Ольги: 5 військових операцій українців, які змінили хід історії

Дрони княгині Ольги: 5 військових операцій українців, які змінили хід історії

1 червня 2025 року Служба безпеки України провела унікальну операцію з ураження ворожої стратегічної авіації. Унікальну в умовах сучасного світу, проте насправді оборонці України продовжили славні традиції українського війська, які походять ще з глибин середньовіччя.

Похід Віщого Олега на Константинополь: лодії на колесах і щит на воротах

Першим таким зухвалим вчинком відзначився ще київський князь Олег, якого за його проникливість прозвали Віщим. У далекому 907 році він організував похід на столицю наймогутнішої тоді державу Європи й світу – імперії ромеїв, яку історики називають Візантією.

Константинополь (його у Київській державі називали Царгород, а нинi — Стамбул) знаходився на перетині важливих торгових шляхів, що й зумовило його виключний статус. Проте місто страждало від набігів різних племен, тому імператори Візантії, які вважали себе небагато немало — володарями усього світу да докладали значних зусиль, щоб вберегти свою столицю.

Ромеї вибудували цілу систему розвідки, тому дізнавалися про ворожі флотилії, які прямували до їхньої столиці завчасно. Тоді затока Золотий ріг, яка вела до міста перегороджувалася ланцюгами, а в море виходив могутній візантійський флот, озброєний смертоносним "грецьким вогнем". Цей gamechanger середньовіччя являв собою рідину, яка могла горіти на поверхні води, таким чином спалюючи усе, що втримувалося на воді, паралельно вселяючи жах у серця ворогів, адже вони бачили непоєднуване – вода горіла. Ймовірно, це була нафта або гас, проте точної технології виробництва грецького вогню вчені не віднайшли досі.

Похід Олега на Константинополь. Сторінка з Радзивілівського літопису, XV століття
Фото: Getty Images

Князь Олег знав про усі ці премудрості візантійської системи оборони, тому вирішив діяти нестандартно. Оминувши гирло Дніпра, він уздовж чорноморського узбережжя поплив до Царгорода. Князь розумів, що десь в районі берегів сучасної Болгарії його флотилія, яка складалася з десятків великих човнів лодій, уже потрапляє в поле зору візантійських розвідників. Тож у Золотому Розі на нього вже чекав не лише ланцюг із кораблями, наповненими грецьким вогнем, а й столичний гарнiзон.

Коли руська флотилія наближалася до Царгорода, князь Олег наказав висадитися на берег, прикріпити до лодій заздалегідь заготовлені колеса і попрямувати на такому чудернацькому транспорті суходолом. Міська залога, вдивляючись в море, була захоплена зненацька ударом в тил. Перекидати війська в іншу сторону мегаполіса було запізно — й всесильний імператор Константинополя — Царгорода запросив переговори.

Князь Олег зумiв укласти дуже вигідні для Русі торгові договори, якщо перекласти суть на сучасну мову — із мінімальними тарифами та вільними економічними зонами. А також, щоб остаточно утвердити силу руської зброї, київський князь прибив на ворота Царгорода свій щит, який там провисів наступні десятиліття як нагадування ромеям про обов’язковість виконання умов договору.

Хитрість княгині Ольги: палаючi птахи та помста за чоловiка

Договір, який уклав князь Олег, втратив чинність після поразки військ на чолі з князем Ігорем, який таки спалився на грецькому вогні. Намагаючись компенсувати фінансові втрати від погіршення торгівельного договору з Візантією, князь Ігор посилив податковий тягар на підкорені племена, чим спровокував повстання племені деревлян, які проживали на захід від Києва. Під час цього повстання князь Iгор і загинув.

Ігорева дружина княгиня Ольга залишилася сам-на-сам з бунтiвниками — ще й з малолітнім сином на руках. Проте вона не піддалася паніці й зосередила увесь свій розум, щоб покласти край повстанню якомога швидше, втративши при цьому мінімум ресурсів: затяжна війна зі значними втратами могла похитнути основи державності.

Історія про княгиню Ольгу відгукується і сьогодні
Фото: Getty Images

Княгиня Ольга вирішила піти на хитрість. Розташувавши свою армію неподалік деревлянської столиці Іскоростеня, вона заявила, що хоче миру, але виставила одну умову – кожен житель міста має віддати данину в якості трьох голубів та стільки ж горобців. Здивувавшись такому дивному побажанню та вирішивши, що це шанс легко відбутися, деревляни вирішили погодитися на пропозицію київського суверена та виплатили вказану данину.

Проте Ольга не збиралася пробачати вбивство чоловіка непокірним деревлянам. Вона спеціально загадала зібрати птахів, які завжди летять додому, особливо коли відчувають небезпеку. Тож княгиня наказала прив’язати до лап пташок хмиз та підпалити його. Налякані птахи чимдуж полетіли додому, таким чином принісши полум’я в рідні гнізда. Місто столиці Іскоростень (нинi — Коростень), яке цілком складалося з дерев’яних будівель, було спалено вщент.

Героїчні морські походи: козаки дають асиметричну вiдповiдь туркам

Пройшли сотні років. Легендарна княжа Русь пішла у небуття. Проте ідейні спадкоємці руських воїнів — запорізькі козаки згадали давні маршрути морських набігів на Царгород і на початку XVII століття повторили легендарні походи київських князів.

На той час Стамбул був столицею могутньої Османської імперії, флот якої тримав у страху ціле Середземне море, а Егейське, Мармурове, Чорне та Азовське моря стали внутрішніми водами великої імперії. За таких обставин морська атака Стамбула видавалася безумством. Проте не для мужніх запорізьких козаків, які знайшли асиметричну відповідь турецьким бойовим галерам.

Перевага галер полягала у тому, що вони на відміну від вітрильних кораблів могли пересуватися силою рабів-веслярів, тобто незалежно від напрямків вітру. Це були кораблі гігантських на той час розмірів, які могли рухатися у будь-яку погоду в будь-якому напрямку.

Побачивши зростання морської активності козаків, турки надіслали свій флот заблокувати гирло Дніпра. Додатково вихід з Дніпра було перекрито ланцюгами. Проте креативні запорожці використали силу турків проти них же самих. Вони, дочекавшись темної ночі, спустили колоди вниз за течією Дніпра. Коли колоди почали вдарятися в ланцюги, залога фортеці Очаків, завданням якої було стерегти вихід до моря, почула характерний дзвін ланцюгів. Подумавши, що це вже запорожці на своїх човнах вдарились об ланцюги, турки відкрили вогонь по цій площині з фортечної артилерії. Таким чином дружнім вогнем турки знищили свої ж перепони, а козаки на човнах-чайках пропливли далі.

  • Що таке козацькi чайки

Чайки — це спеціальні човни, які ледь-ледь вступали з-під води. Для того, щоб тримати баланс запорожці оснащували свої кораблики в’язками з очерету, які, окрім того, що допомагали триматися над водою ще й надавали додаткового маскувального ефекту.

Запорожці наближалися до галер із заходу в кінці дня, щоб проміння сідаючого за горизонт сонця сліпило чатових. А коли козаки наблизились максимально близько, то уже було пізно, адже розпочався штурм галер. Знищивши турецький флот, запорожці ще й звільнили тисячі рабів-веслярів, які переважно були християнами, часто українцями, захопленими під час татарських набігів.

Запорожці кілька разів громили османський флот

Упродовж першої чверті XVII століття запорожці кілька разів громили османський флот, ледь не щороку організовували походи на прибережні турецькі фортеці, двічі висаджувалися в околицях Стамбула, наганяючи жах на мешканців столиці могутньої імперії й водночас викликаючи захоплення в її ворогів – європейських дипломатів, які це все спостерігали. А одного разу козаки навіть взяли та зруйнували найбільших невільничий ринок Східної Європи Кафу (сучасна Феодосія).

Найвідоміші організатори морських походів козаків — кошові отамани Самійло Кішка та Петро Конашевич-Сагайдачний. Останній, здобувши авторитет у морських походах, пішов далі й став вимагати у польської влади привілеїв для запорізького війська, яке на ділі продемонструвало свою ефективність. Сагайдачний добився поступок в цьому питанні, проте загинув вже у сухопутній війні з турками під Хотином. Його наступники намагалися здобути поступки вже не силою переговорів, а силою зброї.

Тарасова ніч: знищення Золотої роти та помста полякам

У 1630 році Тарас Трясило повстав проти сваволі польської шляхти. Війна обіцяла бути складною та затяжною, проте кмітливий козацький ватажок придумав, як завдати могутній армії Речі Посполитої нищівного удару у її слабке місце.

Польські військові командири сформували особливий підрозділ охорони – Золоту роту, в якій служили їх власні діти. Саме знищити цю роту взялися запорожці, які здійснили з цією метою відчайдушну диверсійну вилазку у польський табір. Втративши своїх близьких, польські командувачі переконалися, що запорожці здатні піти на все, аби отримати бажану свободу, і вирішили піти на мирну угоду, погодившись на умови, які задовольнили козаків.

Через двісті років Тарас Шевченко присвятив цій події свій твір, який назвав "Тарасова ніч".

…Мовчать гори, грає море,

Могили сумують,

А над дітьми козацькими

Поганці панують.

Грай же, море, мовчіть, гори!

Гуляй, буйний, полем!

Плачте, діти козацькії,—

Така ваша доля!

Обізвавсь Тарас Трясило

Віру рятовати,

Обізвався, орел сизий,

Та й дав ляхам знати!

Форсування Сивашу: Іван Сірко протистоїть Кримському ханству

Один із найуспішніших та найлегендарніших запорізьких ватажків Іван Сірко у другій половині XVII століття зробив те, що звучить актуально й зараз. Він спромігся здійснити успішний похід на могутнє Кримське ханство.

В той час як хан зібрав усе своє військо й чекав запорожців неподалік фортеці Перекоп на Кримському перешийку, Іван Сірко із вірними запорожцями, які кратно поступалися татарам чисельністю, форсував озеро Сиваш.

Це озеро було соленим і його перехід вважався неможливим — для усіх, окрім Івана Сірка. Запорожці зуміли переплисти озеро, використовуючи трубки з очеретяних соломинок. Так вони подолали шлях Озером смерті, як тоді говорили на Сиваш. Спустошили Крим, звільнивши тисячі невільників і повернулися назад, поки татарське військо продовжувало чекати їх поблизу Перекопа.

Від палаючих птахів до операції "Павутина"

Наведені приклади — це лише вибірка із набагато багатшого історичного досвіду перемог української зброї. Якщо відомості про події тисячолітньої давнини тісно переплетені з легендами, то про Івана Сірка та запорожців писали тодішні європейські газети.

Яким би могутнім не був ворог, завдяки розуму, кмітливості та сміливості можна перемогти будь-кого
Фото: Getty Images

А всі разом ці факти дозволяють зробити один висновок – яким би могутнім не був ворог, завдяки розуму, кмітливості та сміливості можна перемогти будь-кого. І на заваді тут не стане ані чисельність ворога, ані навіть його технологічна перевага. Що й робили часто українці у минулому і продовжують робити далі.

Теги за темою
Украина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Найкорисніша ягода для кишечника: кому і скільки її можна їсти
GlavRed
2025-07-02T19:27:42Z
Спека вбиває: ось 10 причин хапати пляшку води негайно
24tv
2025-07-02T18:24:11Z
Чому вам потрібно їсти яблука щодня: яку користь можна отримати
24tv
2025-07-02T17:33:25Z
Гарвардські вчені вразили новими даними про небезпеку самотності
360ua.news
2025-07-02T16:54:12Z
Натуральні сечогінні продукти: що допоможе швидко позбутися зайвої води в організмі
24tv
2025-07-02T16:27:18Z
Гормональний розклад: як не збитися з біологічного ритму і почуватися добре
Знай
2025-07-02T16:21:01Z
У ЄС сподіваються "якнайшвидше" завершити скринінг всіх кластерів для Молдови
Европейская правда
2025-07-02T16:16:39Z
Від податків до мобільних аптек: як аптечні мережі підтримують економіку
Фокус
2025-07-02T15:27:16Z
ХАМАС розглядає пропозицію Трампа щодо припинення вогню в секторі Гази
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T02:54:31Z
Це може спрацювати: як Ілон Маск хоче поквитатися з Трампом
24tv
2025-07-03T02:45:14Z
Прем'єр Хорватії звинуватив президента у захисті інтересів Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T02:39:42Z
Каллас закликала Китай припинити підтримувати РФ у веденні війни проти України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T02:06:43Z
У Воронезькій області РФ лунали вибухи
TSN
2025-07-03T01:51:50Z
Росіяни атакували Одесу дронами: внаслідок ударів постраждали житлові будинки
Фокус
2025-07-03T01:51:47Z
У Польщі висловилися про рішення США призупинити передачу зброї Україні
ZN UA
2025-07-03T01:45:14Z
Орбан знову взявся погрожувати Україні: ексочільник МЗС сказав, як можна втихомирити Угорщину
24tv
2025-07-03T01:39:43Z
Чернівецьку обласну прокуратуру очолив Віктор Логачов
УкраинФорм
2025-07-03T01:33:06Z
Збільшити дохідність утричі: чим цікаві ініціативні групи для малих агровиробників
AgroPortal
2025-07-03T03:00:22Z
Гойдалки долара та євро неминучі: експерт попередив українців про нервовий тиждень для гривні
Хвиля
2025-07-03T03:00:18Z
Мінсоцполітики закликають викорінити ейджизм на ринку праці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T02:12:51Z
"Потрібно дочекатися": економіст попередив, що буде з цінами на продукти восени
GlavRed
2025-07-03T02:06:47Z
Фінляндія запускає масштабний проєкт торгівлі з Україною
Хвиля
2025-07-02T23:12:20Z
Microsoft скоротить близько 9000 працівників у новій хвилі звільнень
InternetUA
2025-07-02T20:12:06Z
Українцям "зливають" фальшиві долари та євро: які купюри підробляють найчастіше
Хвиля
2025-07-02T19:45:53Z
Стартап Ілона Маска xAI залучив $10 млрд на розвиток ШІ
InternetUA
2025-07-02T19:27:31Z
У червні в Україні здорожчала "молочка": ціни зросли в середньому на 2,9%
24tv
2025-07-02T19:03:46Z
Знадобиться всього два кабачки та два яйця: таку страву за рецептом бабусі ви готуватимете щодня
Telegraf
2025-07-03T03:15:28Z
Гороскоп для Овнів на сім років: нестабільність і хаос із фінансами закінчаться
GlavRed
2025-07-03T03:12:56Z
Найкращий сніданок на все літо: улюблена вівсянка з ягодами та сиром
24tv
2025-07-03T03:12:03Z
Схили гори Еверест у смітті: у Bloomberg розповіли, як їх прибирають за допомогою дронів
Фокус
2025-07-03T02:51:30Z
Близнюки мають ігнорувати думку оточення: гороскоп на 3 липня
24tv
2025-07-03T02:06:55Z
Суперілюзія: знайдіть три приховані обличчя в саду за 5 секунд
GlavRed
2025-07-03T02:06:31Z
Які ваші унікальні риси поведінки: тест на характер за формою мочки вуха
GlavRed
2025-07-03T01:33:46Z
Приречені на фінансовий успіх: у які дні народжуються істинні мільйонери
GlavRed
2025-07-03T00:33:19Z
Ґатунок та колір – не головне: як правильно обирати якісне борошно
24tv
2025-07-02T20:54:20Z
Фахівці із супроводу ветеранів працюють уже в 950 громадах
УкраинФорм
2025-07-03T03:12:22Z
Народжені перемагати: чотири знаки зодіаку, які братимуть гору у бізнесі і багатітимуть щохвилини
Gazeta UA
2025-07-03T03:09:22Z
День армійської авіації Сухопутних військ ЗСУ: щирі привітання у прозі та листівках
24tv
2025-07-03T03:00:19Z
"Зараз таких немає": історик розкрив, як називали жінок за часів Київської Русі
GlavRed
2025-07-03T02:42:49Z
3 липня - яке сьогодні свято, що не можна робити, все про цей день
Комсомольская правда
2025-07-03T02:34:46Z
ВПО, соцдопомога, перевірки і штрафи: журналістка розповіла про зміни у липні
Политека
2025-07-03T02:34:31Z
У «Дії» створять окремий підрозділ послуг для ветеранів
УкраинФорм
2025-07-03T01:42:18Z
"Власна справа": в яких сферах українці найчастіше відкривають бізнес
Хвиля
2025-07-03T01:21:43Z
На Харківщині до ПЦУ перейшли лише п’ять парафій
УкраинФорм
2025-07-03T01:03:41Z
Росія знімає ППО з Донеччини, щоб рятувати Крим — партизани
ZN UA
2025-07-03T03:09:08Z
Атака на Одесу, вибухи в окупованому Харцизьку та Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T03:03:43Z
Нова система оплати проїзду у Львівській області: які зміни чекають жителів міста
Политека
2025-07-03T03:00:48Z
Росіяни активізувалися біля Торецька та Новопавлівки та мають просування: огляд і карти ISW
24tv
2025-07-03T02:57:25Z
Удар по Одесі: з'явилися фото наслідків атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T02:54:11Z
В Україні мінлива хмарність: прогноз погоди на 3 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T02:45:36Z
На Сумщині росіяни "в агонії підтягують резерви" — Бунятов
ZN UA
2025-07-03T02:39:42Z
Оголосили підозри 18 особам, причетним до катувань цивільних під час окупації Купʼянська
УкраинФорм
2025-07-03T02:33:13Z
Під Вовчанськом прикордонники знищили ворожий міномет на позиції та місце запуску БПЛА
УкраинФорм
2025-07-03T02:18:00Z
"Ми ненавиділи один одного": Шварценеггер розкрив таємницю "війни" зі Сталлоне
GlavRed
2025-07-02T23:27:41Z
MELOVIN – "тормоз чи на газ" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-02T22:33:04Z
Хто з них мама: донька Джессіки Альби здивувала дорослим виглядом
GlavRed
2025-07-02T22:27:34Z
P. Diddy уникнув довічного ув’язнення — суд визнав його винним лише частково
360ua.news
2025-07-02T21:00:27Z
Син Санти Дімопулос живе окремо від неї: Джеджула поділився новинами
GlavRed
2025-07-02T20:27:10Z
Оля Полякова оголилась на камеру з благодійною метою: гарячі фото для Playboy
24tv
2025-07-02T20:24:54Z
Стали фаворитами: 10 найпопулярніших фільмів Netflix, які найчастіше дивляться в Україні
24tv
2025-07-02T20:06:34Z
Найкращі зачіски на спекотне літо: ви маєте їх спробувати
24tv
2025-07-02T19:12:57Z
Зірка жіночого футболу продемонструвала навички у стильному купальнику
24tv
2025-07-02T18:54:47Z
"Шахеди" атакували Одесу: у місті через удар постраждали люди, евакуювали 50 осіб
24tv
2025-07-03T03:21:42Z
В Одесі ворожий безпілотник влучив у багатоповерхівку, троє людей у лікарні
УкраинФорм
2025-07-03T02:54:40Z
Липецьк у Росії вночі атакували БпЛА, місцеві чули кількадесят вибухів
24tv
2025-07-03T01:54:17Z
За $16000 тернополянин обіцяв «організувати» непридатність до військової служби
Украина Криминальная
2025-07-02T23:36:15Z
Вибух, що сколихнув Житомирщину: кількість жертв продовжує зростати
GlavRed
2025-07-02T23:27:33Z
Вибухи під Житомиром: знищені підприємства, сотні людей без електроенергії, що відомо про наслідки
Фокус
2025-07-02T23:12:11Z
На Сумщині сільська начальниця «освіти, молоді та спорту» завдала збитків на суму майже ₴2 млн
Украина Криминальная
2025-07-02T22:45:33Z
Після розслідування щодо нерухомості Стефанішиної журналіста затримала поліція: подробиці
Фокус
2025-07-02T22:36:25Z
З'явилися подробиці про вибухи, які сталися поблизу Житомира
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T21:21:47Z
Фармацевт звинувачується у шахрайстві з держкоштів для фінансування колекції розкішних авто на мільйони
Топ Жир
2025-07-03T01:18:53Z
Мерседес представив розкішний електромобільний фургон для американського ринку
Топ Жир
2025-07-03T00:48:43Z
Найдивовижніша модифікація Lamborghini, яку ви побачите сьогодні, — це не робота Mansory
Топ Жир
2025-07-03T00:03:15Z
Продажі спортивного автомобіля Nissan зросли більш ніж удвічі
Топ Жир
2025-07-02T23:18:45Z
Приготуйтеся до кардинально нового дизайну BMW X5 M
Топ Жир
2025-07-02T22:48:42Z
Новий електричний Mercedes C-Class демонструє світлодіодну решітку зір та сучасний салон
Топ Жир
2025-07-02T22:03:53Z
Штучні звуки двигуна V8 та перемикання передач з’являться у електромобілях AMG
Топ Жир
2025-07-02T21:18:04Z
Чому американські поліцейські торкаються задньої фари: секрет розкрито
GlavRed
2025-07-02T20:27:10Z
Розвідник шукає колишніх працівників Rivian, яких звільнили
Топ Жир
2025-07-02T20:03:15Z
Реванш Усик – Дюбуа: о котрій годині відбудеться головний бій вечора боксу
24tv
2025-07-03T03:18:24Z
Російський паспорт Онуфрія: Ломаченко згадав про боротьбу з ворогами
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T22:45:02Z
Колишній захисник Атлетіко і Вулвергемптона підсилив Алавес
Football.ua
2025-07-02T21:42:52Z
Галатасарай розглядає кандидатуру Зоммера
Football.ua
2025-07-02T21:22:00Z
Швейцарія програла Норвегії на старті домашнього Євро-2025 з футболу серед жінок
УкраинФорм
2025-07-02T21:00:26Z
Паунович продовжив контракт з Ов’єдо після повернення до Ла Ліги
Football.ua
2025-07-02T20:54:52Z
Осімген хоче перейти до Ювентуса — GdS
Football.ua
2025-07-02T20:31:15Z
Новицький знявся з бою в андеркарді Усик – Дюбуа: боксеру вже знайшли заміну
24tv
2025-07-02T20:09:38Z
Іммобіле переходить до Болоньї — Романо
Football.ua
2025-07-02T20:00:25Z
One UI 8 отримає режим «Розширений захист» з новими функціями безпеки
InternetUA
2025-07-03T03:01:20Z
Магнітні бурі "труситимуть" країну одна за одною: названо найнебезпечніші дні
GlavRed
2025-07-03T02:54:50Z
Apple розглядає можливість використати для Siri чужі моделі штучного інтелекту
InternetUA
2025-07-03T02:01:09Z
Google оштрафували на $314 млн за незаконний збір даних користувачів Android
InternetUA
2025-07-03T00:01:48Z
У Viber активізувалися шахраї під виглядом покупців OLX: як не стати жертвою
Gazeta UA
2025-07-03T00:00:40Z
Apple оштрафували на $110 млн за порушення 20‑річної технології зв’язку
InternetUA
2025-07-02T23:04:24Z
Археологи знайшли флейту з кістки птаха
Gazeta UA
2025-07-02T22:39:10Z
Чому відсутність власного ШІ в Apple Intelligence може бути перевагою
InternetUA
2025-07-02T22:01:25Z
Поліція Угорщини виявила у легковику, який прямував в бік України, смартфони на 11,7 млн грн
InternetUA
2025-07-02T21:06:17Z