MY.UAНовини
Ленд-ліз під час Другої світової війни: кремлівські міфи та реальність
Ленд-ліз під час Другої світової війни: кремлівські міфи та реальність

Ленд-ліз під час Другої світової війни: кремлівські міфи та реальність

Ленд-ліз — це не новина: подібна масштабна програма діяла під час Другої світової війни й охоплювала не лише СРСР, а й інші країни, хоча мало хто з українців про це знає

Це був дуже символічний крок уряду США… 9 травня 2022 року, у день, коли у СРСР та зараз у РФ відзначають перемогу в Другій світовій війні, президент Джозеф Байден підписав закон про ленд-ліз (з англ. – позичати, здавати в оренду) для України. Відбулася ця подія в умовах широкомасштабного вторгнення путінської Росії в Україну.

Президент США Джозеф Байден підписує закон про ленд-ліз для України. 9 травня 2022 року. Фото: Twitter Анжели Перес

Третього травня 2022 року абсолютна більшість американських конгресменів (417 – "за", 10 – "проти") проголосували за проєкт закону авторства сенатора-республіканця від Техасу Джона Корніна. Крім нього над текстом закону працювали ще 13 сенаторів-республіканців, шість сенаторів-демократів і один незалежний сенатор; перед тим також і сенат, ще 6 квітня – одноголосно (!) – схвалив документ. Уся допомога в рамках ленд-лізу повинна була надходити в Україну вже з жовтня 2022 року, тобто з початку нового фінансового року.

Джозеф Байден, який візував документ у Білому домі, тоді сказав наступне: "Ми підтримуємо Україну. Ці кроки є витратними, але ховатися від агресії ще дорожче. Така програма була минулого разу під час другої світової війни. Зараз Європа потребує ще більше нашої допомоги". Згідно з документом закон повинен був діяти лише один фіскальний рік – до початку жовтня 2023 року з можливою пролонгацією. Проте цей важливий закон, на жаль, так і не запрацював. Але військова допомога потрапляла в Україну безкоштовно за трьома іншими програмами з федерального бюджету США, які отримали такі назви: Ініціатива сприяння безпеці України (USAI); Зовнішнє військове фінансування (FMF) та Вилучення із запасів зброї США за рішенням президента (RDA).

Уряд США так і не продовжив дію закону про ленд-ліз на наступний фіскальний рік. Тема була закрита, попри намагання української сторони залишити в дії цей важливий інструмент допомоги під час війни і досягти угоди з покроковим розв'язання проблеми його реалізації. Проблеми, яка хвилювала адміністрацію Байдена. Яка так і не наважилася надавати допомогу Україні у рамках розрекламованого ленд-лізу. Кремлю вдалося своїми погрозами превентивного ядерного удару навіть зменшити обсяги матеріально-технічної і військової допомоги які від США, так і держав демократичного Заходу.

Насправді ленд-ліз зовсім не новина в історії. Такого роду широка програма була діючою і вкрай важливою в період Другої світової війни з країнами вісі Берлін-Рим-Токіо. І вона стосувалася не лише Радянського Союзу. Про це, до речі, більшості наших співвітчизників практично нічого не відомо.

Отже, 11 березня 1941 року президент США Франклін Делано Рузвельт підписав закон про ленд-ліз. І цю дату важливо запам’ятати: на той час Радянський Союз ще був союзником нацистської Німеччини, добігала кінця радянсько-фінська "Зимова війна", яку розв’язав Кремль. Передбачалося, що США повинні були здебільшого на безоплатній основі передавати своїм головним тодішнім союзникам (Велика Британія, країни Британської Співдружності, "Вільна" Франція Шарля де Голля та Республіка Китай). Згодом під час Другої світової війни допомога вже надходила до 42 держав!

Президент США Франклін Делано Рузвельт підписує закон про ленд-ліз. 11 березня 1941 року

Загальний обсяг програми ленд-лізу склав понад як 50 млрд доларів США у цінах періоду 1941-1945 років. За різними даними (радянських, російських і американських фахівців) розмір допомоги саме СРСР сягав таких цифр – від як мінімум офіційних 11,3 млрд до 19 млрд доларів США (на другій цифрі наполягають деякі західні фахівці). Найбільшим отримувачем допомоги стала Велика Британія – 31,4 млрд доларів, Франція отримала 3,2 млрд, Китайська республіка – 1,6 млрд. Інші союзники отримали загалом 2,6 млрд доларів. Дію закону було завершено 20 вересня 1945 року, через 18 діб після підписання Акту про беззастережну капітуляцію Японської імперії на борту лінкора "Міссурі"…

Плакат, який рекламує британську допомогу СРСР під час Другої світової війни. Вікіпедія

Після початку німецько-радянської війни лідери дещо несподіваних союзників СРСР – прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль і президент США Франклін Делано Рузвельт – виступили із заявами про беззастережну підтримку Кремля. Звісно, лідери Заходу бачили, що мали справу з тоталітарним режимом, але він воював, стікаючи кров’ю, зі спільним ворогом – нацистською Німеччиною.

Вже влітку 1941 року, на фоні катастрофічних поразок Червоної армії США надали СРСР безвідсоткову позику розміром в один млрд доларів. А першу радянсько-американо-британську угоду про постачання до Радянського Союзу озброєння, військового спорядження і продовольства було підписано 1 жовтня 1941 року, коли нацисти рвалися до Москви, і на той час вже окупували більшу частину України разом із Києвом, всю Прибалтику, Білорусь і західні регіони Росії. Лише з цього часу і до червня 1942 року, тобто на першому, найскладнішому етапі війни, сталінський режим отримав 4000 танків, 3000 літаків та 20000 одиниць різноманітного транспорту.

Радянська "Катюша" на платформі американського "Стубеккері". Вікіпедія
Знаменитий американський винищувач "Аерокобра"

Хоч країни-донори цієї допомоги отримували її значною мірою на безоплатній основі, по деяким позиціям вони повинні були після війни розрахуватися за отримане обладнання, озброєння і стратегічну сировину. Але ще 11 березня 1941 року у підписаному Рузвельтом законі наголошувалося, що не підлягали оплаті використані, знищені та втрачені матеріали – танки, літаки, машини різних модифікацій, зброя взагалі, сировина. Частково за рахунок наданих США безвідсоткових кредитів треба було оплатити майно, яке залишалося придатним для цивільних цілей.

Зразки союзницьких консервів, які відправляли до СРСР в роки Другої світової війни

СРСР і його правонаступниця РФ так і не сплатили увесь борг: адміністрація президента РФ Бориса Єльцина зробила деякі внески за боргом, але домовилася про списання його частини.

Британський історик Норман Дейвіс у фундаментальній праці "Європа. Історія" писав: "Операції західних держав з постачання Радянського Союзу, які набули темпу з 1941 р., мали дуже обмежену вдячність з боку тих, кому призначалась допомога. Королівський військово-морський флот узявся до небезпечного завдання проводити арктичні конвої до Мурманська. Чимало моряків та кораблів і один цілий конвой – PQ17 – втрачено без жодного сліду. США організували перевезення суходолом величезної кількості вантажів до Росії з Перської затоки. Американську допомогу СРСР за планом ленд-лізу оцінюють десь у 7% радянського військового виробництва і в 2,8 млрд доларів невійськових поставок".

Кораблі конвою PQ17 перед відправкою з ісландського порту Хвальфьорд. Ліворуч британський есмінець HMS Icarus. За ним радянський танкер "Азербайджан", травень 1942 року

Згадаймо лише деякі промовисті цифри допомоги, яку СРСР отримав від США, Великої Британії, а також країн Британської співдружності: 14 795 літаків, 7 056 танків, 375 883 вантажних автівок (здебільшого Студебеккерів), 51503 легкових джипів (Віллісів), 35 170 мотоциклів, 1900 паровозів, 622 100 залізничних рейок, 4 478 000 тонн продовольства, 15 417 000 пар армійських черевиків. Моторизація радянських військ, важливий чинник перемог в 1943-1945 роках, була досягнута значною мірою завдяки поставкам якраз у рамках ленд-лізу. Не забуваймо і про необхідні під час війни метали і матеріали, пальне…

Значення цих поставок у СРСР з ідеологічних причин починають применшувати майже відразу після завершення світового конфлікту, з початком Холодної війни. Йшла міфологізація виключної ролі СРСР у перемозі над нацизмом. "В умовах протистояння СРСР і США, Варшавського договору і НАТО цей міф мав підкреслити виключний внесок Союзу в перемогу. При цьому особливу увагу зосереджували на применшенні ролі союзників… Останніми роками на тлі загострення відносин з країнами Заходу в Росії відновилася тенденція применшення ролі допомоги союзників у війні. Цей міф у Росії не лише зберігся, а й навіть актуалізується на рівні уряду РФ, зокрема у книзі теперішнього міністра культури РФ і голови Російського воєнно-історичного товариства Володимира Мединського "Війна. Міфи СССР. 1939–1945", що вийшла в 2011 році", писав український історик Ростислав Пилявець у збірнику "Війна і міф. Невідома Друга світова" (Харків, Книжковий клуб "КСД", 2016).

Останніми роками в РФ, яка розв’язала широкомасштабну війну в Україні, ще більш посилюється тенденція з перегляду результатів Другої світової війни. Недарма ж для кремлівського диктатора розпад Радянського Союзу був "найбільшою геополітичною катастрофою XX століття". Помпезне святкування перемоги над нацизмом на Червоній площі 9 травня 2025 року за участі деяких лідерів країн світу (здебільшого союзників і маргіналів) і за відсутності представників таких країн як США, Велика Британія, Україна, Франція, Канада, Австралія, Нова Зеландія, лише підтверджують цей факт. Відбулася підла приватизація Кремлівським диктатором самої пам’яті про Другу світову війну. На жаль, абсолютна більшість росіян підтримують блюзнірську поведінку їхнього керівництва у цьому питанні (і як результат – так зване побєдобєсіє), як і продовження кривавої і неспровокованої війни в Україні. Яка насправді розпочалася не у 2022 році, а ще у 2014-му. І про це треба завжди пам’ятати.

Теги за темою
СШАІсторія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Фінансовий гороскоп на тиждень з 28 липня по 2 серпня
GlavRed
2025-07-27T07:54:23Z
Закрутка, яка повинна бути в кожного: рецепт кабачкової ікри "як у бабусі"
24tv
2025-07-27T07:33:44Z
Китайський гороскоп на завтра 28 липня: Щурів використають, Собаки вирішать проблеми
GlavRed
2025-07-27T07:27:45Z
6 отруйних рослин, яких краще уникати у саду
24tv
2025-07-27T07:24:41Z
Ділить домівки навпіл: де розташований найнезвичайніший кордон між країнами у світі
Фокус
2025-07-27T07:06:32Z
Важливо знати: як одягатися влітку щоб не пітніти
24tv
2025-07-27T07:06:28Z
Скумбрія вийде неймовірно м'якою та ароматною: у якому соусі її запекти
Telegraf
2025-07-27T07:03:20Z
Як правильно повертати гроші, щоб вони примножувались
24tv
2025-07-27T05:03:33Z
Стане у пригоді багато разів: як приготувати вишуканий салат з елементарної моркви
24tv
2025-07-27T04:33:14Z
Рецензія на фільм «Щасливчик Гілмор 2» / Happy Gilmore 2
ITC
2025-07-27T07:55:53Z
Анастасія Приходько показала сина та доньку й зізналася, що суворо забороняє їм робити
TSN
2025-07-27T07:51:44Z
Пристрасно поцілувались: Джастін Бібер показав нове романтичне фото з дружиною
24tv
2025-07-27T07:51:18Z
Дизайнер Зеленського пояснив, чому президент знову носить костюми
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T07:30:56Z
З синьо-жовтим прапором: Саніна й українська діджейка Korolova запалили на сцені Tomorrowland
24tv
2025-07-27T06:57:34Z
Зірки «Хлопців» у новому трейлері «Покоління V» — другий сезон стане прологом фіналу головного серіалу
ITC
2025-07-27T05:42:00Z
Мільйони доларів на казкове свято: 10 найдорожчих зіркових весіль в історії шоубізнесу
24tv
2025-07-27T05:36:34Z
Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів
ZN UA
2025-07-27T05:34:06Z
«Український оркестр свободи» виступить у восьми європейських містах
УкраинФорм
2025-07-27T05:15:20Z
Уряд доручив МОЗ та Мінсоцполітики вирішити проблемні питання з протезування
УкраинФорм
2025-07-27T07:30:53Z
Які хвороби можуть загрожувати кожному знаку зодіаку: пояснення астрологів
TSN
2025-07-27T07:18:47Z
Червоний рівень магнітної бурі, як уберегти себе?
360ua.news
2025-07-27T07:18:00Z
Скільки заробляють медики в Україні й де платять більше
24tv
2025-07-27T06:36:58Z
Привітання з Днем медичного працівника: які теплі слова сказати лікарям
24tv
2025-07-27T05:12:12Z
Немовля з "пухлиною" у роті приголомшило лікарів: що це було насправді
TSN
2025-07-27T04:33:52Z
Зі святом, медики! Найкрасивіші привітання у картинках та листівках зі святом 27 липня
Telegraf
2025-07-27T03:18:42Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Хмельницькому: де українці можуть отримати безкоштовну медичну підтримку
Политека
2025-07-27T03:00:44Z
Від сексу до омлету: вісім дешевих і простих способів позбутися стресу
Gazeta UA
2025-07-26T21:42:30Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Прем'єр Угорщини пригрозив заблокувати новий бюджет ЄС
Европейская правда
2025-07-27T07:52:55Z
Стівен Віткофф окреслив мирні ініціативи щодо України та Гази - деталі
TSN
2025-07-27T07:51:58Z
Орбан: Україна не має бути прийнята в ЄС – навіть якщо Брюссель стане догори дригом
Европейская правда
2025-07-27T07:51:54Z
Зіткнення на кордоні між Таїландом і Камбоджею тривають, попри заклик Трампа до перемир'я
ZN UA
2025-07-27T07:51:46Z
У Росії є план з дестабілізації України, вона не зупиниться, – експерт зі стратегії Кремля
24tv
2025-07-27T07:48:42Z
Міжнародні партнери змінюють позицію щодо фінансування оборони України — Гетманцев
ZN UA
2025-07-27T07:37:18Z
РФ готує великий наступ у серпні: яка країна допоможе Путіну
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T07:27:25Z
Росія завдала ударів по Дніпропетровській області: четверо постраждалих
ZN UA
2025-07-27T07:24:44Z
Незвичайна знахідка в лісі: батько і син помітили загадкові предмети біля дерева
Фокус
2025-07-27T07:51:51Z
Сирський привітав українських цивільних і військових медиків із професійним святом
УкраинФорм
2025-07-27T07:51:49Z
"Досі про що не шкодую": щемлива історія молодої мами Ольги, яка стала на захист України
24tv
2025-07-27T07:33:07Z
Скаржився на Україну: стало відомо, про що митрополит Антоній розмовляв з Папою Римським
24tv
2025-07-27T07:30:54Z
Міносвіти озвучило середню зарплату науковців в Україні
Комсомольская правда
2025-07-27T07:24:34Z
Анастасія Зазуляк, «24 канал»: Ми віримо в «здоровий клікбейт» — він не має нічого спільного з обманом
Детектор М
2025-07-27T07:15:07Z
Туреччина презентувала нові ракетні установки
InternetUA
2025-07-27T07:09:33Z
Пастор Георгій Підойма, який дав притулок 150 біженцям з Маріуполя на початку війни: Щодня ми чекаємо нових людей
Комсомольская правда
2025-07-27T07:04:21Z
Чоловік погодився на прохання сусіда пересунути паркан: згодом він пожалкував про це
Фокус
2025-07-27T07:00:08Z
Через аномальну спеку Туреччину охопили пожежі: зʼявилися моторошні кадри
GlavRed
2025-07-27T07:27:18Z
3500 доларів США за зняття з розшуку: у Києві на вимаганні викрили посадовця ТЦК
24tv
2025-07-27T07:24:58Z
У Степногірську з-під завалів дістали тіла двох загиблих після вчорашнього обстрілу РФ
УкраинФорм
2025-07-27T07:24:53Z
Чернігівські поліцейські розслідують обставини загибелі 3-річного хлопчика
Украина Криминальная
2025-07-27T07:24:23Z
Пекельна спека: в Європі зафіксували рекордну температуру, метеорологи кажуть про нову норму
Фокус
2025-07-27T07:12:22Z
У Миколаєві винесли вирок за пости в Telegram колишньому електромонтеру
InternetUA
2025-07-27T06:40:48Z
На Сумщині двоє чоловіків загинули, підірвавшись на міні
Gazeta UA
2025-07-27T06:39:25Z
Скнилівська трагедія: 23 роки тому літак упав на людей
Gazeta UA
2025-07-27T06:39:15Z
Силовики проти силовиків: як у казахстанській колонії для колишніх правоохоронців виросла банда “Барона”
Украина Криминальная
2025-07-27T06:03:42Z
БпЛА атакують Ленінградську область: в аеропорту скасували понад 70 рейсів
24tv
2025-07-27T07:51:58Z
Журналіст «Суспільне Чернігів» Олександр Котенко отримав орден «За мужність» III ступеня
Детектор М
2025-07-27T07:36:09Z
Послідовна спроба прориву: як захисники відбили механізований штурм росіян під Покровськом
24tv
2025-07-27T07:27:32Z
З потенційно небезпечного району Дніпропетровської області вивезли майже 1500 дітей
Лига
2025-07-27T07:12:34Z
У Криму дітей змушують співати гімн Росії: у разі відмови вимагають розписки у батьків
24tv
2025-07-27T07:12:33Z
Загарбники обстріляли Білозерку на Херсонщині, є поранений
УкраинФорм
2025-07-27T07:06:31Z
У Харкові через російську агресію пошкоджені 44 із 58 комунальних медзакладів
УкраинФорм
2025-07-27T07:03:09Z
Київ не розпрощається з парасолькою аж на два дні? Чи буде спека у місті на початку тижня
Telegraf
2025-07-27T06:45:55Z
Столичний ТРЦ «Гулівер» перейшов у власність двох банків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T06:42:35Z
У МОК розповіли про можливий допуск росіян на зимову Олімпіаду-2026
ZN UA
2025-07-27T07:52:34Z
Арсенал не відпустить Саліба навіть за 100 мільйонів євро — Реал зацікавлений у трансфері
Football.ua
2025-07-27T07:48:47Z
Спортінг підписав воротаря Евертона Жоао Віржинію до 2028 року
Football.ua
2025-07-27T07:46:11Z
Україна увійшла в топ-10 медального заліку Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T07:45:45Z
У Галатасараї відреагували на чутки щодо трансферу Луніна
24tv
2025-07-27T06:58:37Z
Сьогодні визначиться переможець жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-27T06:51:53Z
Інтер виставив Павара на трансфер
Football.ua
2025-07-27T06:46:21Z
Зінченко залишиться в Арсеналі ще на сезон — Артета переконав
Football.ua
2025-07-27T06:46:02Z
Гіббс-Уайт продовжив контракт з Ноттінгем Форест до 2028 року
Football.ua
2025-07-27T06:34:44Z
Платити за світло менше: чому варто перевірити електролічильник
24tv
2025-07-27T07:51:04Z
Росіяни знищили виробництво відомого бренду чаю у Дніпрі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T07:45:07Z
Російська економіка тріщить: обвалюються майже усі галузі, – Bloomberg
24tv
2025-07-27T07:42:12Z
ЄС повертається до питання, чи можна рослинні альтернативи називати м'ясом
AgroPortal
2025-07-27T07:30:23Z
Ціни на хліб, м’ясо та інші продукти восени-взимку: Пендзин – про те, до чого готуватися українцям
GlavRed
2025-07-27T07:27:21Z
Китай зміцнив свої позиції та розраховує на більші поступки від США під час нового раунду торговельних переговорів — CNN
ZN UA
2025-07-27T07:09:59Z
Чи є економічне бронювання ФОП у 2025 році
24tv
2025-07-27T07:06:58Z
Весняні заморозки знищили 90% врожаю персика на Одещині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T06:57:39Z
Звичайна гривня може коштувати 37 тисяч: названо головну ознаку цінної монети
Хвиля
2025-07-27T06:45:57Z
Як очистити пам'ять на смартфонах з Android та iOS
InternetUA
2025-07-27T07:46:53Z
Apple випускає публічні бета-версії своїх нових оновлень програмного забезпечення з рідким склом
InternetUA
2025-07-27T07:01:13Z
Чи є майбутнє у вашої професії: яких працівників замінить ШІ
Фокус
2025-07-27T07:00:07Z
Вчені показали найрідкіснішого слона на планеті: що відомо про Мотті
TSN
2025-07-27T06:51:52Z
Застосунок для доставки їжі Y Combinator використав TikTok для стрімкого зростання в App Store
InternetUA
2025-07-27T06:46:00Z
Інноваційний фонд НАТО оновлює свою інвестиційну команду
InternetUA
2025-07-27T06:16:11Z
Community Notes від Х починає тестування нотаток спільнот з різними поглядами
InternetUA
2025-07-27T06:04:33Z
Хотів потрапити на канал "Мадяра": "віськкор" збрехав про своє зникнення після "атаки FPV-дрона"
24tv
2025-07-27T05:36:21Z
Як нова технологія перетворює Wi-Fi у невидимий інструмент стеження
InternetUA
2025-07-27T05:31:25Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z
Як на заводі Mercedes-Benz у Верті виготовили першу вантажівку
AutoCentre
2025-07-27T01:46:59Z
На колишньому заводі Van Hool йде складання 24-метрових електробусів
AutoCentre
2025-07-27T01:46:03Z
Який автомобіль в жодному разі не варто купувати: відповідь автомеханіка
GlavRed
2025-07-26T23:27:18Z
Цей унікальний ретро-корвет міг би переконати нас обрати його замість ZR1X
Топ Жир
2025-07-26T23:21:59Z
Жінка переказала понад 7 тисяч доларів за авто, яке так і не отримала
Украина Криминальная
2025-07-26T22:45:12Z
GR Corolla Auto: як ралійний автомобіль намагається бути цивілізованим — огляд
Топ Жир
2025-07-26T21:36:16Z
Honda планує страхувати ваші авто, маючи унікальну перевагу
Топ Жир
2025-07-26T19:51:00Z
Орендар Hertz зняв відео свого авто, щоб спростувати помилку штучного інтелекту, але його спроба залишилася марною на тлі громадського обурення
Топ Жир
2025-07-26T18:06:24Z