MY.UAНовини
Солодкі мрії Кремля: як Росія Європою правила та чи має Путiн шанси знову увiйти в клуб обраних
Солодкі мрії Кремля: як Росія Європою правила та чи має Путiн шанси знову увiйти в клуб обраних

Солодкі мрії Кремля: як Росія Європою правила та чи має Путiн шанси знову увiйти в клуб обраних

Багато хто впевнений, що Путін мріє повернутися до Ялтинської системи поділу світу. Насправді на два століття раніше був момент, коли кілька потужних держав тримали світ у кулаку і вказували слабким, як жити — і господар Кремля добре знає цю історію. Фокус з'ясував, чому Путін нещодавно згадував Бельгію та як розділив Європу Віденський конгрес 1815 року.

Світ, який мріє повернути Путін

Європа "законсервована" правилами суспільного устрою, які нав’язали кілька наймогутніших держав, що своєю чергою управляються вузьким закритим колом еліт. Наймогутніші держави нав’язують слабшим конституцію, етику суспільних відносин, територіальний устрій та основи зовнішньої політики, відповідно до свого суб’єктивного бачення світу. Будь-які виступи проти нав’язаних зовні правил жорстоко придушуються силою. І першу скрипу у цих антиреволюційних експедиціях грає Росія.

Вона зайняла своє місце серед найсильніших держав світу і дуже гармонійно влаштувалася в ролі основного "наглядача за порядком". А її самодержавний лідер справедливо удостоївся "почесного" звання "жандарм Європи".

Кілька потужних держав тримали світ у кулаку і вказували слабким, як жити — Путін добре знає цю історію
Фото: Getty Images

Наведене вище — не божевільний сон кремлівського диктатора. Це об’єктивна реальність, яка встановилася у Європі 210 років тому і тривала кілька десятиліть. Саме такий стан справ і безконтрольну могутність Росії зараз хоче повернути Кремль.

Ялта, Потсдам, далi буде? Доля усіх вирішується за одним столом

Зараз у публіцистиці поширена теза, що Росія прагне повернення до Ялтинсько-Потсдамської системи облаштування світу. Цьому сприяє той факт, що значна частина європейців (скажімо, усі, кому за 45 років) застали цю систему у своєму свідомому житті.

Справді, у період Холодної війни СРСР (а як його частина — й Росія) досяг пікових значень у певних галузях, як-от розвиток технологій, чи добробут більшості населення. Проте пік політичної ваги держави росіян все ж припав на імперські часи. Йдеться про періоди після поразки наполеонівської Франції, коли Росія опинилася за столом, де вирішувалися долі цілих народів. I такий стіл справді існував упродовж 1815-1848 років у Європі.

Важливо Велика Британія, США та частинка Сталіну: що сталося з Німеччиною після Другої світової війни (мапа)

СРСР після перемоги у Другій світовій війні отримав повний контроль лише за найслабшими в усіх аспектах державами Східної Європи — і то Югославія примудрилася уникнути долі радянського сателіта. А от після наполеонівських воєн Російська імперія отримала право голосу у вирішенні стратегічних і не дуже питань усієї Європи, яка тоді була безумовним центром світу. Тож на початок 18 сторiччя Росія фактично стала одним з управителів долі усієї планети. І лише американці у 1823 році наважилися у своїй доктрині Монро протистояти цьому диктату наймогутніших європейських країн.

Учасники Священного союзу — імператор Росії Олександр I, імператор Австрії Франц I та прусський король Фрідріх Вільгельм III уявляли себе лицарями, які рятують буквально весь світ
Фото: Википедия

Питання кордонів, конституції, суспільного ладу та державного устрою Нідерландів, нейтралітету Швеції та Швейцарії, устрою Іспанії та долі її колоній, облаштування Франції, об’єднання Італії та Німеччини, політична карта Балканського півострова (який все ще належав Османській імперії), доля поляків, фінів, інших слов’янських народів та дунайських князівств (українцям тоді взагалі забороняли називатися окремим народом)… Усе це контролювали лише кілька країн — члени так званого Священного союзу, а об’єктам (тобто країнам чи народам, про чию долю йшлося) рішення просто доносили до відома.

Францiя програла — переможцi встановлюють новi правила

Коли у березні 1814 року Франція капітулювала, країни переможці — Росія Пруссія, Австрія та Велика Британія — вирішили укласти мир не традиційно — просто переділити кордони, а зовсім по-новому — укласти нові "правила гри". Якi були досить ефемерними.

З початку раннього середньовіччя Європа жила за єдиним правилом – немає жодних правил. Згодом таким собі арбітром намагалася стати католицька церква, а перші спроби встановити щось схоже на правила міжнародних відносин сталося по завершенні Тридцятилітньої війни (власне, першої всеєвропейської війни) у 1648 році. З того часу пройшло майже двісті років і очевидною постала потреба в оновленні, а точніше заповненні вакууму у міжнародній правовій системі.

Учасники Віденського конгресу вирішували долю всієї Європи, змінюючи кордони та встановлюючи нові правила
Фото: Википедия

Річ у тім, що у середньовіччі держава по суті була таким собі родовим маєтком (або сукупністю родових маєтків), і питання відносин між ними являли собі відносини між родинами, а згодом, коли всі попереодружувалися, то у середині родин. Проте лише сліпий міг не помітити, що ера просвітництва змінила устрій суспільства і тепер з’явився прошарок активних громадян (зараз це б назвали громадянським суспільством, а тоді вживали термін "нація"), які претендували на суб’єктність у міжнародній політиці, що перестала бути суто родинною справою.

Чому поляки "вписалися" за Наполеона

Найбільш яскраво ці зміни демонстрував приклад поляків. У цій країні здавна монархами були іноземні володарі, проте польські шляхтичі ідентифікували себе окремим народом. I коли могутні монархи вирішили ліквідувати їх державу, вони з цим не змирилися і стали допомагати Наполеону у його війні проти Росії. У різній мірі такі тенденції спостерігалися у різних регіонах Європи. Тож просто переділити території, зовсім ігноруючи думку їх жителів тепер виглядало проблематичним. Це перша вагома причина скликання конгресу. Була потреба пояснити людям чому встановлюються саме такі правила. І аргумент "така воля монарха" уже не виглядав достатнім.

Сотнi дипломатiв збираються у Вiднi. Слухаємо усіх, а робимо по-своєму

Цікавий факт, що із чотирьох держав переможців три (Австрія, Росія та Пруссія) були абсолютними монархіями. Це означало, що слово монарха було законом. Щоправда, самі монархи вважали себе "просвітленими", тобто, приймаючи рішення, вони враховували думки інтелектуалів, намагаючись знайти найбільш розумний варіант, а не просто демонструвати свою волю.

"Конгрес пересварився ще до того, як було розрізано торт". Карикатура на Віденський конгрес, 1815 рік
Фото: Getty Images

Найбільш близькою до такого стану речей була Австрія, яка й взялася організувати конгрес, куди запросили не лише переможців, а й представникiв усіх держав Європи – всього кілька сотень дипломатів. Столиця Австрії Відень, яка тоді вважалася одним з центрів світського життя Європи, тепер поєднала цей статус із необхідністю проведення рутинної дипломатичної роботи.

Європі нагадують про право сильного, а Франція бунтує

Перші дипломати почали прибувати до Відня уже восени 1814 року. І тут виявилося, що наймогутніші держави не мають наміру ділитися владою з усіма. Вони готові "почути" думку усіх, а потім довести своє рішення до інших держав Європи. Фактично, наведений вище спосіб внутрішнього управління тепер було перенесено на міжнародні відносини.

Зрозуміло, що слабші держави намагалися оскаржити такий формат дипломатії. Бунт слабших проти сильніших очолила Франція. Її запросили на конференцію, бо вважалося, що Наполеон — представник революції і тому керівна династія Франції Бурбони – такі ж постраждалі, як й інші монархії, на які напав Наполеон.

Талейран вдається до хитрощiв

Відзначимо, що представляв нову Францію міністр закордонних справ часів Наполеона Шарль Моріс де Талейран, життя якого було втіленням прислів’я "вчасно зрадити – це передбачити".

Автор карикатури 1815 року зобразив Талейрана із шістьма різними головами, тому що він служив шести різним режимам
Фото: Википедия

Талейран, як справжній дипломат, зумів посіяти зерна конфліктів між переможцями. Таким, наприклад, стало питання розподілу відібраних Наполеоном у переможців земель. Як їх повертати назад: відновити старі кордони чи переділити наново? Найбільш гостро постало питання поділу Польщі та Саксонії. Ці суперечки затримали початок роботи конгресу майже на пів року.

Увесь цей час гостей розважали балами-маскарадами, музичними концертами за участю провідних композиторів того часу (наприклад, Людвіга ван Бетховена) та іншими світськими веселощами.

Європа шукає баланс сил i вiдновлює кордони. Задоволенi усі, але ніхто — повністю

Врешті основна четвірка змогла порозумітися і Віденський конгрес перейшов до роботи. І тут самовладні володарі континентальних держав цілком продемонстрували свої принципи управління. Технічним оформленням положень конгресу займався австрійський канцлер Клемент Меттерніх, чиїм іменем була названа система, що проіснувала кiлька десятилітть. Її суть полягала в наступному: в Європі має існувати баланс сил, щоб жодна з країн не могла досягнути домінування в будь-якій частині континенту, бо це може спровокувати її на бажання захопити ще більше впливу та територій.

Національні кордони в межах Європи, встановлені Віденським конгресом
Фото: Википедия

Держави мали законсервувати свій устрій. У Францію та Іспанію повернулися Бурбони, натомість Франції повернули її кордони 1792 року (тобто залишили ранні революційні надбання).

В Італії більшість своїх територій повернула собі Австрія. Також їй поверталася Галичина.

Як рiшення Вiденського конгресу вплинули на Україну

Це рішення, про повернення Галичини до складу Австрії, яке йшло в переліку інших надбань монархії Габсбургів, ймовірно відіграло ключову роль в подальшій історії України. Скоріш за все, наше національне відродження виглядало б зовсім по-іншому, якби ця частина України опинилася б під владою російського самодержавства, хоча, можливо б центр національного відродження змістився б за Карпати або на Буковину.

Цікавий факт: Галичину називали "українським П’ємонтом" — за аналогією до італійського регіону, який став двигуном державного об’єднання Італії. Але цей регіон суттєво зміцнився, фактично сформувався у відповідному вигляді саме італійськими рішеннями того ж конгресу.

Важливо 5 спроб здобути українську державу: Чому не вийшло в Iвана Гонти, Пилипа Орлика та Павла Скоропадського

Росії дарують Польщу, а Швейцарії — конституцiю

Росії у якості компенсацїї за Галичину віддали більшу частину Польщі, яка формально стала унією із правом на самоуправління – російський імператор ставав царем польського царства. Краків, який до наполеонівських воєн належав Австрії оголошувався вільним містом. Також окремі рішення формували баланс сил в Німеччині. Деякі землі передавалися Пруссії, щоб вона могла протистояти Франції, яка в перспективі мала відновитися у ролі великої держави, деякі ж Австрії, а деякі регіони посилювали свою незалежність. Швейцарії, наприклад написали конституцію, за якою її провінції лише номінально залишалися частиною єдиної держави.

Нідерланди з республiки стають королiвством

Нідерланди вирішили зробити королівством, надавши формально титул правителю, чия родина і так правила цією державою останні два століття. Проте тепер вона стала династією. Нідерланди стали першою великою республікою у Європі ще в кінці XVI століття, а також упровадили вільний ринок та передове на той час право, яке забезпечувало відносно рівні можливості для різних верств населення. Очевидно, що абсолютистські держави побоювалися, щоб Нідерланди не стали новим джерелом потрясінь у Європі на зміну Франції , де революційні ідеї вийшли з-під контролю. Вони вирішили, що монархізація цієї держави має погасити волелюбний дух. А на додаток ще й додали південні провінції, які були силою відділені від Нідерландів під час революції XVI-XVII століть.

Тоді це виглядало як Північ, що вирвалась з лап абсолютної монархії Габсбургів, залишивши у феодальних лапах Південь. Тепер же ця Північ, де усі ці двісті років консервувалися феодальні пережитки мала прив’язати усе королівство до системи Меттерніха.

У чому був iнтерес Великої Британії

А де ж тут інтерес демократичної Британії, яка теж була країною-переможницею та конституційною монархією водночас? Насправді Велика Британія початку ХІХ століття була олігархією, а не демократією. Владу в країні узурпували фінансово-промислові групи, яких цікавила вільна торгівля. Чого й досягли на Віденському конгресі, прийнявши правила вільного судноплавства як на морі, так і на міжнародних річках.

Для людського ока було також проголошено декларацію проти работоргівлі, але до неї скептично поставилися одразу під час самого проголошення. В Австрії та Росії ще кілька десятиліть діяло кріпосне право.

Тож добившись свого у торгівлі, Велика Британія спокійно дивилася на тріумф консервативних ідей у Європі. По суті, це зменшувало конкуренцію для Лондона і не заважало йому спокійно дрейфувати до звання "майстерні світу" у якій "ніколи не заходить сонце".

Жандарм Європи — ідеальна роль для Росії

Російський імператор Олександр І не міг спокійно жити, не застрахувавшись від можливих революцій у Європі, які б могли зруйнувати систему Меттерніха. Тож восени того ж року зініціював створення Священного союзу, до якого відмовилася входити Велика Британія, натомість увійшла Франція, що прискорило її повернення до клубу великих держав. Священний союз мав стати такою собі жандармерією Європи — і першим жандармом виступав саме російський імператор.

Російський імператор Олександр I став першим жандармом Європи
Фото: Википедия

Надалі Священний союз неодноразово придушував різні антимонархічні повстання, які спалахували у Європі. Австрійські війська придушили повстання у Неаполі у 1820 році. Через три роки члени коаліції вирішили відправити французькі війська придушити революцію в Іспанії і повернути на трон "законного монарха".

Бельгія як символ розколу між Сходом та Заходом

У 1830 році Російська імперія мала направити війська до Бельгії, яка вирішила відділитися від Нідерландів, проте у самій Росії спалахнуло польське повстання. Революція спалахнула також і у Франції. Це показало слабке місце Священного союзу, яким скористаються революціонери у 1848 році, коли під тиском прогресивних сил система Меттерніха все ж зазнає краху.

Російська імперія і тут продемонструє свою роль жандарма та допоможе Австрії придушити угорське повстання, але більшість країн все ж доб’ються демократичних зрушень і процеси стануть незворотними в Італії, Німеччині, Франції та інших європейських державах. На цьому роль Росії як провідної держави Європи завершиться. Дороги Російської імперії, яка стане оплотом консерватизму із західними демократіями остаточно розійдуться після кримської війни (1853-1856 роки), де колишні члени Священного союзу продемонструють імперії як відсталість у суспільному розвитку переходить в технологічну відсталість, що зрештою виливається у військові поразки.

То що ж так подобається Путiну?

Система, побудована з ініціативи Росії, змогла проіснувати зі скрипом тридцять три роки. Все ж у Європі було занадто багато амбітних та освічених людей, які не бажали схиляти голову перед сувереном, щоб їх надалі ігнорувати. Таким найяскравішим випадком стала Бельгія. Ця країна, яку зараз Путін теж навів у приклад, як штучно створену завдяки Росії, якраз стала тим роздоріжжям між шляхом Заходу та Сходу, на які розділилася Європа — і ця розбіжність чинна досі.

Західні країни відступили перед безпрецедентним громадянським повстанням, яке сколихнуло Бельгію. Натомість в аналогічній ситуації (повстання поляків, яке відбувалося паралельно) у своїй зоні впливу Росія продемонструвала, що готова йти до кінця, навіть якщо доведеться потопити у крові усю країну.

Так були закладені корені розбіжностей, які призвели до розподілу Європи через трішки більше як століття уже на зони впливу. Бо надалі сидіти за столом держави із настільки різним підходом до управління суспільством уже не могли.

Теги за темою
Володимир Путін
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Агенція оборонних закупівель оголосила перші тендери на придбання FPV-дронів
УкраинФорм
2025-07-11T17:51:52Z
"Рахунок не відкривав: клієнтам Ощадбанку приходять повідомлення про борги
GlavRed
2025-07-11T17:27:34Z
Україна та США спільно вироблятимуть порох
УкраинФорм
2025-07-11T16:48:13Z
Євроколія до Ужгорода готова на 95% — до кінця липня «Укрзалізниця» планує відкриття
AIN
2025-07-11T16:42:51Z
Україна готує власне ядерне виробництво: в Міненерго зробили заяву
GlavRed
2025-07-11T16:36:15Z
У Росії вибухнув трубопровід, що забезпечує російський ВПК - джерело
УкраинФорм
2025-07-11T16:34:38Z
Новий графік поїздів у Львові: Укрзалізниця повідомила про зміни
Политека
2025-07-11T16:30:19Z
Чи піднімуть пенсії ще раз у 2025 році: у Мінсоцполітики відповіли неочікувано
GlavRed
2025-07-11T16:27:21Z
На українсько-румунському кордоні для пасажирських перевізників з’явилися нові можливості
AutoCentre
2025-07-11T16:21:11Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Не 10 тисяч: скільки насправді кроків треба ходити щодня
GlavRed
2025-07-11T17:27:11Z
Загадковий вірус знайшли в мозку хворих із Паркінсоном: він може стати ключем до лікування
Фокус
2025-07-11T17:21:44Z
Фітофтори на помідорах як не бувало: кропіть цим народним засобом
24tv
2025-07-11T17:15:58Z
Корейські вчені створили сенсор, що виявляє рак за 20 хвилин
360ua.news
2025-07-11T15:01:56Z
Найтривожніший день тижня: вчені виявили, коли зростає ризик тривалого стресу
TSN
2025-07-11T14:48:49Z
Хто з українських пенсіонерів може отримати безоплатні путівки в санаторій 2025 року
TSN
2025-07-11T14:48:23Z
Як захистити дім від комарів без хімії: простий засіб із кухонних інгредієнтів
TSN
2025-07-11T14:34:37Z
Призначення голови БЕБ. Переможець конкурсу заявив, що не отримав відповіді уряду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T17:54:58Z
"Будуть змушені відходити": Світан назвав 3 кроки для звільнення України
GlavRed
2025-07-11T17:54:54Z
Трамп заінтригував "важливою заявою" про війну: чи чекати Україні справжнього прориву
24tv
2025-07-11T17:51:12Z
Трамп відреагував на російський удар по пологовому будинку в Харкові
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T17:48:57Z
Буданов висловив бажання лишатися на чолі ГУР до кінця війни з Росією
Gazeta UA
2025-07-11T17:45:20Z
«Гаманець Януковича» отримав заочну підозру за розкрадання українських надр
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T17:45:17Z
«План Маршалла» для України вже здійснюється - єврокомісарка Кос
УкраинФорм
2025-07-11T17:36:39Z
Франція відкрила провадження проти соцмережі X через «упередженість алгоритму»
УкраинФорм
2025-07-11T17:36:02Z
Зеленський анонсував кадрові зміни в уряді та на Банковій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T17:33:55Z
В Києві була "Собача стежка", але тварин там не вигулювали: де вона пролягала і хто по ній ходив насправді
Telegraf
2025-07-11T17:54:39Z
У Києві лунають вибухи: в столиці загроза БПЛА
Фокус
2025-07-11T17:42:09Z
Нова система оплати проїзду в Ужгороді: жителям розповіли про зміни
Политека
2025-07-11T17:31:14Z
На Донеччині через ворожі обстріли вигоріли поля пшениці
УкраинФорм
2025-07-11T17:28:50Z
Дощ з грозами накриє Україну: у яких регіонах вдарить похолодання
GlavRed
2025-07-11T17:27:58Z
Сили оборони зупинили штурм російської бронетехніки на Лиманському напрямку
УкраинФорм
2025-07-11T17:06:52Z
Температурні контракти та грозові зливи: якою буде погода у вихідні
24tv
2025-07-11T17:06:35Z
Працюватиме на державу: МЦКМ у Києві отримав нового управителя
24tv
2025-07-11T17:06:20Z
У Києві евакуюють авто з тротуарів: на Коновальця забрали вісім машин
360ua.news
2025-07-11T17:00:47Z
Зеленський підтвердив відновлення військової допомоги США та анонсував нові постачання
24tv
2025-07-11T17:48:33Z
Росія вже втратила понад 230 тисяч військових за 2025 рік , – розвідка Британії
24tv
2025-07-11T17:45:44Z
"Гепарди", літаки, перехоплювачі: як захистити українське небо від зграй "шахедів"
Фокус
2025-07-11T17:42:50Z
«Хохлів нема, є нація». Ліна Костенко розповіла, як війна характеризує українців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T17:33:40Z
Зеленський повідомив про відновлення постачання зброї та анонсував персональні висновки для чиновників
Хвиля
2025-07-11T17:18:04Z
Італійські розробники представили новий бойовий підводний човен класу U212 NFS
InternetUA
2025-07-11T17:16:30Z
Вода підходить до порога: як врятувати приватний будинок
24tv
2025-07-11T17:09:13Z
"Звучить як божевілля": як швидко ШІ відбере роботу в мільйонів людей і до чого готуватися
24tv
2025-07-11T17:06:59Z
Безкоштовні продукти для ВПО у Львові та області: хто може отримати їжу у липні, перелік критеріїв
Политека
2025-07-11T17:00:44Z
Костюм із присмаком росії: як вбрання Бейонсе порадувало росіян у соцмережах
Знай
2025-07-11T17:51:38Z
Що дивитися влітку 2025: 7 гарячих серіалів, про які будуть говорити всі - Момоа, Ортега і навіть Дженсен Еклз
Знай
2025-07-11T16:51:06Z
Народився у Лубнах, працював в Україні, а тепер допомагає окупантам: як змінився зовні брат путініста Джигурди
Telegraf
2025-07-11T16:30:25Z
Літературний фестиваль «Фронтера» презентував програму заходів
УкраинФорм
2025-07-11T16:03:51Z
Це вже не модно: 4 застарілих тренди у підлогових покриттях
24tv
2025-07-11T16:03:05Z
"Фундація" повернулась із новим сезоном і новими героями
Gazeta UA
2025-07-11T15:30:30Z
Що читає, слухає та дивиться солістка відомого рок-гурту Vivienne Mort
24tv
2025-07-11T15:24:41Z
Леся Нікітюк показала свою фігуру через місяць пологів і як минуло її перше тренування у залі
TSN
2025-07-11T15:15:49Z
Сумку Birkin придбали на аукціоні за рекордні 10,1 мільйона доларів
Комсомольская правда
2025-07-11T15:13:28Z
У Києві зіткнулися маршрутка і вантажівка, дев’ятеро постраждалих
УкраинФорм
2025-07-11T17:48:14Z
Шахрайський call-центр ошукав українців на понад 1,4 млн грн
InternetUA
2025-07-11T17:46:12Z
Аномальна спека в Європі вже вбила понад дві тисячі людей
24tv
2025-07-11T17:24:32Z
"Шахеди" атакують Україну, тривога вже на Київщині: де зараз є небезпека
24tv
2025-07-11T16:48:32Z
На Київщині та в низці регіонів - повітряна тривога через загрозу БПЛА
УкраинФорм
2025-07-11T16:36:06Z
Засуджено адміністратора Telegram-каналів, в яких розповсюджувалась інформація принизливого характеру
InternetUA
2025-07-11T16:31:31Z
"Шахед" розлетівся на шматки: кадри знищення безпілотника дроном-перехоплювачем
GlavRed
2025-07-11T16:27:08Z
На Київщині поліція жорстко затримала ветерана з протезом: що сталося
TSN
2025-07-11T16:18:47Z
Обстріл Києва: що сьогодні відбувається на місці російської атаки
TSN
2025-07-11T16:03:36Z
Спеція, яку роблять із плодів чагарнику: що це таке, куди її додати та чи росте вона в Україні
24tv
2025-07-11T17:15:24Z
Майже як окрошка, але не вона: як приготувати освіжаючий літній суп з огірків
Telegraf
2025-07-11T17:09:20Z
Всі просто ахнуть: ніжний пиріг "Селянський" – не втрачає популярності десятиліттями
24tv
2025-07-11T17:00:12Z
Євпаторія в окупації стала схожою на Прип’ять: пляжі порожні, зате працює барахолка
Telegraf
2025-07-11T16:48:17Z
Розумний полив рослин: як не нашкодити саду та зекономити воду
24tv
2025-07-11T16:45:47Z
Найкрасивіша дорога у світі: коли відкрита траса Трансфагараш у 2025 році
24tv
2025-07-11T16:39:02Z
Щоб не чекати осені: чи можна висаджувати троянди влітку
24tv
2025-07-11T16:18:07Z
Найвищий в Україні, а у світі таких лише кілька: що це за міст і де він знаходиться
Telegraf
2025-07-11T16:15:41Z
Секрет щедрого врожаю: коли та як обривати листя у томатів
24tv
2025-07-11T15:48:22Z
Генеральний директор назвав головну загрозу для електромобілів, і це не Трамп
Топ Жир
2025-07-11T17:18:51Z
Volvo продовжує збільшувати продажі автомобілів, одночасно скорочуючи робочі місця
Топ Жир
2025-07-11T16:48:52Z
Hyundai показала заряджений IONIQ 6 N: 641 к.с., 3,2 секунди до сотні й імітація звуку ДВЗ
ITC
2025-07-11T16:28:01Z
Maserati може несподівано повернути восьмициліндрові двигуни
Топ Жир
2025-07-11T16:03:34Z
Покупці готові переплачувати за модель Volvo, яку бренд припинив поставляти в США
Топ Жир
2025-07-11T15:33:56Z
24 світові рекорди: електрогіперкар Rimac Nevera R за €2,3 млн демонструє потенціал EV
ITC
2025-07-11T15:04:30Z
Оновлення Suzuki Jimny в дорозі, але зміни будуть малопомітними
Топ Жир
2025-07-11T14:48:48Z
Електромобіль Lucid Air Grand Touring встановив світовий рекорд: 1200 км без підзарядки
Топ Жир
2025-07-11T14:04:54Z
Гібрид замість “електрички”: новий кросовер Lamborghini Urus кардинально змінить концепцію
AutoGeek
2025-07-11T14:04:27Z
Ранкова програма «Ранок у великому місті» тепер виходитиме на власному ютуб-каналі
Детектор М
2025-07-11T17:45:01Z
Якщо у вашому інтер'єрі є світло-сірий колір: 4 відтінки, які ідеально поєднуються
24tv
2025-07-11T17:36:24Z
Як нахил осі Марса призвів до втрати води на планеті
360ua.news
2025-07-11T17:30:48Z
Розробка інфраструктури для 6G, інновації в агротех та підтримка МСП — можливості тижня
AIN
2025-07-11T17:00:47Z
Galaxy Z Fold 7 може стати прототипом для першого iPhone Fold
InternetUA
2025-07-11T16:46:07Z
Google додав нову функцію до ШІ-генератора Veo 3
УкраинФорм
2025-07-11T16:45:53Z
Samsung розробляє технології для інтеграції в сережки, намиста та окуляри
Portaltele
2025-07-11T16:42:27Z
Гібрид смартфона і ноутбука: Ayaneo випускає нову ігрову портативну консоль Flip 1S
Фокус
2025-07-11T16:36:36Z
Найкоротші дні в історії, планета пришвидшила обертання
360ua.news
2025-07-11T16:36:28Z
Крістал Пелес вирішив подати апеляцію в CAS на рішення УЄФА – Джейкобс
Football.ua
2025-07-11T17:22:12Z
У якому раунді Усик може смачно нокаутувати Дюбуа на реванш: прогноз ШІ
24tv
2025-07-11T17:09:23Z
Ювентус підпише новий контракт з Гатті
Football.ua
2025-07-11T17:06:42Z
Віцечемпіон України з хокею у Балтійській лізі: стали відомі деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T17:06:35Z
Цітаішвілі перебрався із Динамо до Ліги 1
Football.ua
2025-07-11T17:04:56Z
Баварія запропонувала 45 млн євро за Вольтемаде та отримала відмову від Штутгарта
Football.ua
2025-07-11T17:00:03Z
Доведеться вставати з підлоги, – екссуперник Усика зробив несподіваний прогноз на бій з Дюбуа
24tv
2025-07-11T16:54:05Z
Директор Брюгге: Ми виходимо з того, що Яшарі залишиться з нами
Football.ua
2025-07-11T16:36:53Z
Ноттінгем Форест збирається оскаржити та заблокувати трансфер Гіббса-Вайта до Тоттенгема
Football.ua
2025-07-11T16:28:49Z