MY.UAНовини
Foreign Policy: Вузький шлях України до перемоги без Трампа
Foreign Policy: Вузький шлях України до перемоги без Трампа

Foreign Policy: Вузький шлях України до перемоги без Трампа

Перспективи України на полі бою проти Росії помітно похмурішали з приходом до влади адміністрації Трампа. Трамп послідовно давав зрозуміти, що, як мінімум, військової допомоги, хоч скільки-небудь схожої на ту, що фінансувала адміністрація Байдена, не буде. Таким чином, шлях України до безпечного та суверенного майбутнього став значно вужчим — настільки, що на багатьох європейських спостерігачів опустився похмурий песимізм.

Але надмірна зневіра недоречна і контрпродуктивна. Україна вже виробляє найпередовіше у світі фронтове озброєння і хитромудро впроваджує інновації на полі бою. Вона вже розгромила Росію на Чорноморському театрі військових дій і нещодавно здійснила ще один гучний хід під час операції «Павутина», націливши 41 літак за допомогою безпілотників углиб Росії і, ймовірно, знищивши як мінімум 10 з них. Поки рішучість українців продовжувати боротьбу не слабшає, існують стратегії, які можуть допомогти їм перемогти — навіть без підтримки США на тому рівні, до якого вони звикли.

Багато учасників Чорноморського форуму з безпеки, що відбувся минулого тижня в Одесі, віддавалися прийняттю бажаного за дійсне, вважаючи, що президент США Дональд Трамп зрештою змінить свою думку про Україну і прийме країну як союзника, що заслуговує на подальшу підтримку в десятки мільярдів доларів, як тільки зрозуміє, що президент Росії Володимир Путін весь цей час його розігрував, проявивши свою дволикість у кількох раундах переговорів про припинення вогню.

Але набагато більш ймовірний результат полягає в тому, що Трамп звинуватить і Москву, і Київ у невиконанні його вказівок і відмовиться від активної участі в дипломатії, а також припинить поставки американської зброї Києву.

Однак, що вкрай важливо, адміністрація Трампа не залишить Україну повністю. Американські політики — серед них більшість республіканців — розуміють, що Вашингтон може занадто багато втратити від потенційного колапсу України. Сполучені Штати можуть і, ймовірно, будуть пропонувати допомогу, аналогічну попередній, якщо це не коститиме Вашингтону надмірних витрат.

Вашингтонські інсайдери, які мають справу з адміністрацією Трампа щодо України, кажуть, що вона не призупинить доступ України до американської супутникової розвідки, яка має вирішальне значення для наведення на цілі на полі бою. Ці передові супутникові знімки абсолютно ключові для України: це її «очі та вуха».

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Національне агентство геопросторової розвідки США надало Україні доступ до комерційної платформи супутникових знімків, яка використовує радіолокаційні зображення високої роздільної здатності для відстеження пересування російських військ, що українські військові використовують для планування контрнаступів. Як повідомляє The New York Times, українські військові в переважній більшості своїх операцій з використанням далекобійних ударів залежать від координат, що отримують від американської розвідки.

Що критично важливо, це один з небагатьох елементів технології, який ні українці, ні їхні європейські союзники не можуть замінити. Без нього, як це було протягом приблизно тижня в березні — коли адміністрація Трампа «тиснула» на президента України Володимира Зеленського — Київ опинився б у загрозливо невигідному становищі. Але цього не станеться, тому що постійний доступ України дозволяє Сполученим Штатам брати участь у війні, а не стояти осторонь як марні спостерігачі, і, оскільки все вже налагоджено, це коштує дуже мало.

Якщо не рахувати обміну розвідданими, перемога України тепер залежить від того, чи зможе Європа виступити в ролі її головного союзника та благодійника — і є всі ознаки того, що вона, хоча й повільно, але саме це й робить. Провідні держави Європи — Франція, Великобританія, Німеччина та Польща — перебувають у процесі утвердження свого лідерства в російсько-українській війні, і з цією метою разом з інституціями ЄС вони виділили величезні суми на озброєння України та покриття її рахунків. Європейський Союз уже готує пакет більш жорстких санкцій проти Росії.

Обіцянки підтримки з боку європейців — це не просто порожні слова: вони розуміють центральне значення цієї війни для довгострокової європейської безпеки, настільки, що тепер це їхній головний пріоритет. Після того як Фрідріх Мерц зайняв посаду канцлера Німеччини 6 травня, спостерігається сплеск дипломатичної активності, і ця активність — щось більше, ніж просто слова. Маючи економіку в дев'ять разів більшу за російську, Європейський Союз уже перебуває в процесі заміщення — і має потенціал перевершити — Сполучені Штати як головний постачальник озброєнь та фінансової допомоги для України.

З 2021 по 2024 рік оборонні бюджети країн-членів ЄС зросли з 218 мільярдів євро (248 мільярдів доларів) до 326 мільярдів євро (372 мільярда доларів), а до 2027 року прогнозується подальше збільшення як мінімум на 100 мільярдів євро (114 мільярдів доларів). Інституції ЄС тепер залучені на зовсім новому рівні: Європейська комісія зміцнює Європейський оборонний союз, який допоможе розвивати оборонну промисловість блоку та стимулювати виробництво боєприпасів.

У березні програма, яка спочатку носила назву ReArm Europe («Переозброєння Європи»), була перейменована в European Readiness 2030 («Європейська готовність 2030») з метою залучити 800 мільярдів євро (912 мільярдів доларів) на оборонні витрати протягом п'яти років. Окремі країни також глибоко залізли у свої кишені, прекрасно розуміючи, що тепер вони самі по собі.

Наприклад, у березні Мерц — тоді ще майбутній канцлер Німеччини — створив борговий фонд розміром 500 мільярдів євро (570 мільярдів доларів) для оборонних витрат та німецької інфраструктури. Цього року дві країни, що не входять до ЄС — Великобританія та Норвегія, обидві є частиною «коаліції бажаючих», створеної Францією та Великобританією після Мюнхенської конференції з безпеки в лютому, — пообіцяли Києву додаткову військову підтримку розміром 450 мільйонів британських фунтів (близько 600 мільйонів доларів).

Німецький інститут IWF Kiel підрахував, що для компенсації американської допомоги Україні — як військової, так і фінансової — Європі необхідно подвоїти свої витрати. Нещодавно оголошених нових коштів більш ніж достатньо для цього: з лютого 2022 року допомога США склала близько 66,9 мільярда доларів у вигляді військової допомоги, а також понад 50 мільярдів доларів у вигляді невійськової фінансової допомоги. (Примітка: за оцінками Центру стратегічних та міжнародних досліджень, 90 відсотків цієї військової допомоги виплачується всередині США підрядникам для створення нової зброї або для поповнення запасів, відправлених в Україну з американських складів.)

Безумовно, Європі буде непросто замінити деякі американські зразки техніки, зокрема, засоби протиповітряної оборони. Наразі Вашингтон постачає левову частку ракетних установок, таких як системи HIMARS та ракети ATACMS, гаубичні боєприпаси та далекобійні зенітні комплекси, такі як Patriot. (Європа вже бере на себе основну тяжкість щодо гаубиць та бойових танків.)

«Європейські системи протиракетної оборони можуть допомогти захистити Україну від російських ударів крилатими ракетами, — стверджували дослідники в травневому звіті Центру стратегічних та міжнародних досліджень, — але американський Patriot — єдина система НАТО, яка може захистити від російських атак балістичними ракетами». На додаток до інвестицій у власні оружейні галузі для виробництва цієї до цих пір постачуваної США техніки, європейці можуть просто купувати ці системи у Сполучених Штатів. Це угода, яка, за словами Трампа, його цікавить. Є й інші потенційні продавці, такі як Південна Корея та Ізраїль.

Новий козир у рукаві — це відмінний оборонний сектор України, який перетворився на одну з найвинахідливіших та передових оружейних промисловостей Європи і виробляє більшу частину того, що потрібно її армії (включаючи приблизно 40 відсотків усього озброєння) за малу частку вартості та вдвічі швидше. На кожний мільярд, який Сполучені Штати виплатили своїй власній промисловості, європейці можуть отримати в кілька разів більше від українців — і без тих же проблем з передачею та витратами. Окрім свого знаменитого виробництва безпілотників, Україна повідомляє, що виробляє більше гаубиць та артилерійських систем, ніж вся Європа разом узята. Українці точно знають, що їм потрібно, і постійно адаптують свою техніку до умов на полі бою.

Данці проклали шлях, закуповуючи зброю для Збройних сил України безпосередньо у українських виробників. Так звана «данська модель», схоже, користується успіхом: цього року Данія, Швеція, Канада, Норвегія та Ісландія виділять у загальній сумі 1,3 мільярда євро на українську артилерію, ударні дрони, ракети та протитанкову зброю, створені в Україні. Близько 830 мільйонів євро з цієї суми надійдуть з ЄС, який використовує надприбутки від заморожених російських активів — запізнілий і вельми вдалий крок.

Українці, що цілком зрозуміло, виснажені війною і прагнуть повернення до нормального життя. Але стратегія Путіна з підриву морального духу шляхом бомбардувань мирних жителів не працює. Це росіянам варто турбуватися про моральний дух, оскільки все більше солдатів гине, а санкції душать економіку країни. Українці — і Європа може бути їм за це вдячна — демонструють винахідливість та стійкість, які заслуговують підтримки Заходу. Якщо Сполучені Штати не збираються їм допомагати, то Європа повинна — і вона може. Фактично, це вже відбувається прямо зараз.

Пол Хокенос — журналіст з Берліна. Його остання книга — «Кличе Берлін: Історія анархії, музики, Стіни та народження нового Берліна» (видавництво The New Press).

Джерело: Foreign Policy

Переклад: Хвиля

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Прекрасная идея для питательного завтрака: сохраняйте рецепт испанской фритаты
Gazeta UA
2025-07-27T05:27:33Z
Эта популярная подкормка может погубить ваши помидоры: чем и когда нельзя поливать
Telegraf
2025-07-27T05:06:57Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Украинец показал "самое красивое озеро", где размываются границы фантазии и реальности
Фокус
2025-07-27T05:00:34Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Она "разрывала" все чарты в 2018-м: какая украинская песня собрала 480 миллионов просмотров на YouTube
Telegraf
2025-07-27T05:06:44Z
Я сам бы это не надел: интервью с дизайнером Зеленского Виктором Анисимовым
Telegraf
2025-07-27T05:00:59Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Почему петрушка должна быть в рационе каждого: девять причин
Gazeta UA
2025-07-27T05:45:58Z
Безуглая призналась, что имеет синдром Аспергера: что это за расстройство спектра аутизма
Comments UA
2025-07-27T05:15:17Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Россия готовится к более масштабным ударам по Украине — ISW
TSN
2025-07-27T05:54:55Z
Израиль объявит паузу в военных действиях в Газе для доставки гуманитарной помощи
Лига
2025-07-27T05:54:33Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Завтра правительство Шмыгаля представит важные решения для украинцев
TSN
2025-07-13T20:36:33Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Какие слова никогда не произнесут россияне
Gazeta UA
2025-07-27T05:48:55Z
Правительство выделило 300 млн грн в поддержку университетов в прифронтовых регионах
Апостроф
2025-07-27T05:18:03Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Россия содрогалась от взрывов: где горит стратегический объект после ударов дронов
Comments UA
2025-07-27T05:54:38Z
Дроны атаковали подстанцию в Волгоградской области: повреждена железная дорога
Апостроф
2025-07-27T05:36:16Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Дончане будут платить за пустые краны: вода исчезает с оккупированной части региона. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-27T05:54:22Z
На Покровском направлении враг атакует малыми, но бесконечными волнами
Новости Украины
2025-07-27T05:24:51Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Заяс одержал победу над Гарсией в борьбе за титул WBO
Корреспондент
2025-07-27T05:09:04Z
Вратарь сербской сборной станет игроком Наполи
Корреспондент
2025-07-26T21:42:37Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Пятилетняя Регина покорила Говерлу: самая молодая рекордсменка Украины без посторонней помощи
Comments UA
2025-07-26T21:24:56Z
Дьекереш отметил особую радость от перехода в Арсенал
Корреспондент
2025-07-26T21:15:58Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
"Укрзалізниця" добавила несколько пассажирских поездов на август
ZN UA
2025-07-27T05:52:28Z
Украина готовится к зиме: кто не останется без света при отключениях
Хвиля
2025-07-27T04:30:25Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Circana: Для успеха разработчикам нужно выпускать игры везде, геймеры не бросают любимые платформы ради чужих эксклюзивов
GameMag
2025-07-27T05:04:32Z
Выпустят сразу несколько моделей: Apple запускает глобальное обновление линейки iPhone
Знай
2025-07-27T04:51:44Z
Ученые выяснили, безопасны ли электронные сигареты во время беременности: исследование впечатляет
TSN
2025-07-27T04:21:03Z
Археологи открыли нетронутую гробницу этрусков
Gazeta UA
2025-07-26T22:42:13Z
Вы удивитесь, насколько это просто: как увеличить время автономной работы любого iPhone - простой трюк
Знай
2025-07-26T18:51:11Z
Google представил ИИ-инструмент, который может расшифровывать древние тексты
UAToday
2025-07-26T16:51:59Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z