MY.UAНовини
"Перевірка на ШІ — новий стандарт": у Міносвіти розповіли про плагіат, зловживання відстрочками та НМТ
"Перевірка на ШІ — новий стандарт": у Міносвіти розповіли про плагіат, зловживання відстрочками та НМТ

"Перевірка на ШІ — новий стандарт": у Міносвіти розповіли про плагіат, зловживання відстрочками та НМТ

Поки студенти приходять за дипломом, а не за знаннями, існуватиме попит на фальшиві роботи

Торік близько 23 тисяч студентів-чоловіків відрахували з українських вишів. Частину — через фіктивне навчання, частину — через порушення академічної доброчесності. Тим часом ринок куплених курсових і дипломних робіт процвітає, а викладачі відтепер змушені перевіряти студентські роботи на штучний інтелект (ШІ).

Чи реально подолати систему, де є попит на фальшиві знання? Що робити зі студентами, які приходять в університет не за освітою, а за відстрочкою? І чи плануються реформи у тестуванні наступних років? На ці питання у другій частині великого інтерв'ю "Телеграфу" відповів заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький.

Читайте на сайті "Телеграф" першу частину: "Не йдіть на юристів і менеджерів": заступник міністра освіти про вступну кампанію, професії майбутнього і виїзд підлітків за кордон".

Перевірка студентських робіт на ШІ

Чи плануються реформи вступної кампанії 2026–2027 років? Що зміниться у ЗНО/НМТ?

— Дивіться, НМТ у нас існує і був запроваджений у зв’язку з безпековою ситуацією. Ми пам’ятаємо, що раніше у нас був такий формат загальнодержавних вступних іспитів, який передбачав, що вся країна складала один предмет в один день. Це означає, що, умовно кажучи, цього року 312 тисяч вступників мали б одночасно писати українську мову. У нинішніх умовах безпеки це неможливо організувати.

Тому ми розбиваємо учасників на менші групи й проводимо мультипредметний тест у безпечних середовищах. Чим далі на схід нашої країни — тим частіше ці тести проходять у підвалах, в укриттях, які спеціально обладнані для цього.

Часто це відбувається на базі університетів — ми доклали для цього багато зусиль. Як і торік, цього року тестування включає чотири предмети: три обов’язкові й один на вибір.

На сьогодні немає потреби щось змінювати. І в найближчому майбутньому ми також не передбачаємо фундаментальних змін. Якщо безпекова ситуація дозволить, то ми б хотіли поступово повернутися до тестування з окремих предметів замість мультипредметного формату Це дало б змогу приділити більше часу кожному тесту — умовно кажучи, дві години на один предмет замість однієї. У такому випадку ціна помилки для вступника буде значно меншою. Але для цього потрібні суттєві зміни в безпековій ситуації в Україні.

Як МОН бореться з академічною недоброчесністю? Чи реально подолати ринок куплених дипломів і курсових?

— Ой, ви ставите дуже болісне запитання. Подолати… Знаєте, там, де є попит, з’являється і пропозиція. Поки студенти приходять в університети заради диплома, а не заради знань, компетентностей, умінь і так далі — доти існуватиме цей попит. І він завжди буде кимось задовольнятися.

З цим треба боротися. Очевидно, що треба. Ми боремося: через програми типу Strike Plagiarism, через інші антиплагіатні інструменти, через зміни в законодавстві, які дозволяють, наприклад, порушувати кримінальні справи проти компаній, що продають дипломи, проводити періодичні перевірки Державною службою якості освіти тощо. Це потрібно робити — і ми це робимо.

Але ви запитали саме про подолати. Подолати — це означає повністю знищити явище. І для цього потрібно насамперед знищити попит. А щоб подолати попит, нам потрібно мати більш усвідомленого, суб’єктного студента. Саме над цим ми й працюємо.

А чи не простіше було б узагалі унеможливити купівлю дипломних та курсових робіт?

— Можливо, це прозвучить занадто різко, але це схоже на ситуацію з наркотиками. Ми можемо їх забороняти, можемо карати, можемо казати, що це шкідливо, підтверджувати це медичними фактами, вводити величезні штрафи, навіть тюремні терміни.

Але попит все одно є. І поки є попит — буде і пропозиція. Я не вірю, що ми можемо повністю викорінити цю ганебну практику. Але це не означає, що з нею не потрібно боротися. Чи відбувається зараз перевірка на використання штучного інтелекту в студентських роботах? Так. Дуже багато антиплагіатних систем, зокрема вже згадана Strike Plagiarism, мають вбудовану функцію перевірки на використання штучного інтелекту. І ці програми фактично використовуються в усіх закладах вищої освіти, оскільки це одна з вимог до акредитації, встановлена Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти.

Якщо дипломні роботи перевіряють за програмами, то як щодо домашніх завдань, де, очевидно, багато студентів списують? Чи перевіряються зараз вони на використання штучного інтелекту, і які є плани в цьому напрямку?

— Це залежить від закладу і від його ресурсів. Бо такі перевірки коштують гроші. Виробники антиплагіатних програм беруть оплату за кожну сторінку, яку перевіряють. Уявіть собі: якщо в університеті 10 тисяч студентів і кожну їхню роботу перевіряти, це може вилитися у досить великі витрати.

Тому не всі університети можуть собі це дозволити. Кращі університети сьогодні перевіряють не лише курсові чи дипломні роботи, а й значну кількість поточних робіт, які студенти пишуть для різних курсів. Ми в міністерстві таку практику заохочуємо.

Якраз бачила новину, що в США знову впроваджують використання зошитів. Ідея в тому, що, навіть якщо діти списуватимуть, вони принаймні щось запам'ятають.

— Ви знаєте, це не тільки питання боротьби за академічну доброчесність. Коли людина пише ручкою, у неї активуються інші ділянки мозку, ніж коли вона друкує на клавіатурі.

Особливо, якщо ти друкуєш на телефоні двома пальцями. Клавіатура — це зручно, але ми сьогодні вже знаємо, і це медично і фізіологічно доведено, що під час ручного письма активуються ті частини мозку, які відповідають за творчість. Тому я, як викладач, досить негативно ставлюся до того, коли студенти приходять і роблять записи на комп’ютері.

Я хочу бачити, що вони ведуть записи в зошитах. Чому? Можливо, я старомодний? Можливо. Але я можу це обґрунтувати з фізіологічного погляду.

Я зацікавлений, щоб під час моїх занять студенти мислили творчо і додавали власні думки до своїх записів. Не просто конспектували те, що я кажу, а й розвивали свої ідеї. Думаю, це, хоч і нескромно, робить мене непоганим викладачем — студенти це цінують. Такий маленький трюк.

Так, але це не дуже екологічно.

— Знаєте, якщо порахувати енергію, яку витрачають на виготовлення комп’ютера, і кількість шкідливих речовин, які при цьому використовуються, то можна побачити, що насправді екологічні втрати тут більші, зокрема, від виробництва телефонів та активного розвитку ШІ.

Кількість бюджетних місць в аспірантурі скоротили не через зловживання відстрочками

Цього року кількість бюджетних місць в аспірантурі скоротили: з приблизно 7 тисяч у 2024 році до 5 тисяч у 2025-му. Чи можливе повне виключення аспірантури як підстави для відстрочки в майбутньому?

— По-перше, питання відстрочки не залежить від Міністерства освіти. Відстрочка для студентів і аспірантів денної форми прописана в законі. Але зараз стоїть питання інакше. Ми не зменшуємо кількість аспірантів через питання відстрочки.

Держава має певні потреби в аспірантах, адже аспіранти це наші майбутні викладачі, майбутні науковці та люди, які займаються інтелектуальною працею, проводять дослідження. Під час навчання в аспірантурі вони публікують роботи, займаються інноваціями, роблять нові відкриттяі — це дуже важливо. Є певні бюджетні обмеження, а також прогнозування, скільки викладачів нам знадобиться в майбутньому.

У нас демографічна ситуація така, що щороку стає менше студентів. І це не через війну чи інші чинники — ця тенденція почалася ще 25 років тому, починаючи з 2000 року. Щороку кількість випускників шкіл зменшується приблизно на 10–20 тисяч.

Якщо у 2000 році було близько 800 тисяч випускників шкіл, то у 2025 році — лише 360 тисяч, з яких 312 тисяч планують вступати до вишів або вже складають НМТ. За 25 років кількість викладачів у системі майже не змінилася.

Аспірантура — це основний шлях підготовки викладачів. Але 7 тисяч аспірантів — це трохи забагато зараз, 5 тисяч — більш реалістична цифра в умовах воєнного стану. І це абсолютно не пов’язано з питаннями відстрочки.

У 2024 році понад 23 тисячі студентів-чоловіків були відраховані з вишів, частина — через перевірки. Як ви оцінюєте масштаб зловживань в системі освіти у контексті мобілізації?

— Я засуджую будь-які зловживання. Міністерство освіти чітко комунікує: освіта не повинна використовуватися не за призначенням. Це означає, що, якщо ти справді хочеш здобути освіту — неважливо, скільки тобі років, якої ти статі, чи підлягаєш мобілізації, чи ні, — будь ласка, приходь і навчайся, розвивайся. Але навчання не означає, що ти автоматично отримуєш право ухилятися від свого конституційного обов’язку.

Якщо ти використовуєш вступ до закладу вищої освіти не за призначенням, тобто не для навчання — тебе мають відрахувати. І наші перевірки це показали: ми виявили велику кількість осіб, які вступили, але не відвідували заняття, не виконували навчальні плани, не складали заліки та іспити. Таким людям не місце у закладах вищої освіти. Університет — це простір для тих, хто дійсно хоче вчитися.

Право на освіту гарантується Конституцією. І ми робимо все можливе, щоб забезпечити доступ до освіти для всіх охочих. Але це право не може бути альтернативою обов’язку захищати свою країну.

Три книги, які варто прочитати молоді

І наостанок: які три книжки ви б порекомендували школярам та студентам, щоб краще зрозуміти світ та себе?

— Є одна дуже класна філософська книжка, яку я завжди рекомендував підліткам. У мене вдома четверо дітей, троє студентів і одна школярка, і я часто раджу цю книгу, зокрема, і власним дітям. Це "Світ Софії". Вона чудово написана для підлітків і в дуже доступній формі проходить через всю історію філософії — від грецької, римської, через Ренесанс й далі. Вважаю, що це чудове читання для гуманітаріїв, щоб зорієнтуватися, як мислили люди в різні епохи.

Якщо говорити термінами менеджменту чи бізнесу, тобто для тих, хто обирає так звані "кон’юнктурні" спеціальності, то я б порадив "7 звичок надзвичайно ефективних людей" Стівена Кові. Насправді, це книга не лише для молоді — її варто прочитати будь-кому. Вона про розвиток, про самопізнання, про самореалізацію. Є ще продовження для лідерів — "Восьма звичка" — теж дуже хороша.

Для тих, хто цікавиться природничими, інженерними або комп’ютерними науками, я б порадив Стівена Хокінга — "Коротка історія часу". Це може виглядати як проста книга, але вона глибока і дає чудовий контекст для розуміння законів природи й того, яке місце ми займаємо у Всесвіті.

Якщо чесно, я не очікував вашого запитання, але у відповіді намагався підібрати три книжки для трьох умовно різних напрямів: гуманітарії, менеджери/соціальні науки та природничники.

Мій син, наприклад, зараз завершує навчання з фізики — він захоплювався Хокінгом. Старша донька вчиться на філософії, цікавиться всім, що пов’язане з гуманітаристикою. Середня донька — на культурології, але має яскраво виражену бізнесову жилку. У неї зараз культурологія, але що буде далі — побачимо. Тому я, коли відповідав на ваше запитання, думав про власних дітей в першу чергу. Наймолодша донька тяжіє до біології та медицини. Ще не знаю, що їй порадити, але думаю над цим.

Теги за темою
Образование
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сором: навіщо він нам і як керує нашим життям
GlavRed
2025-07-26T22:42:28Z
День ангела 27 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-26T21:24:24Z
Отримайте щедрий урожай аґрусу: одна дія, яку робить 80% одеських садівників
24tv
2025-07-26T20:54:54Z
Бур'янів не буде до кінця року: їх вбивають 3 інгредієнти, які є на кухні
24tv
2025-07-26T18:57:55Z
Парфуми багатих жінок: 3 аромати з кілометровим шлейфом
24tv
2025-07-26T18:12:11Z
Ці 5 слів притягують борги та злидні: не варто їх говорити
24tv
2025-07-26T18:06:33Z
Зірки теж тануть: який смак морозива підходить твоєму знаку Зодіаку влітку-2025
Знай
2025-07-26T17:51:51Z
Романтичний серпень: кому зі знаків Зодіаку пощастить у коханні в серпні 2025 року
Фокус
2025-07-26T17:15:16Z
Світ змінює алкогольні звички: які країни "зав’язали", а які - вживають літрами
TSN
2025-07-26T17:06:27Z
Жадан: Війна змінила українську мову, наповнивши її болем
УкраинФорм
2025-07-26T22:45:30Z
DISCOMAN – "Королева" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-26T21:15:33Z
«Буря» з України зібрала аншлаги на відкритті Міжнародного Шекспірівського фестивалю
УкраинФорм
2025-07-26T21:06:01Z
Ювілей Шевченківської премії: Зеленський розширив перелік номінацій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T20:42:26Z
Николь Кидман показала свою 14-ти летнюю дочь
GlavRed
2025-07-26T20:27:53Z
Крістіна Агілера приголомшила сміливою фотосесією
GlavRed
2025-07-26T20:27:41Z
Яскрава анімація та добрі історії: 4 нові мультфільми, які треба подивитися з дітьми
24tv
2025-07-26T20:18:27Z
У Києво-Печерській лаврі відкрили виставку пам’яті загиблих в Оленівці
ZN UA
2025-07-26T18:37:32Z
Ексдружина фронтмена Coldplay Гвінет Пелтроу потролила скандал зі зрадою: "влаштувалася" в Astronomer
TSN
2025-07-26T18:18:06Z
Від сексу до омлету: вісім дешевих і простих способів позбутися стресу
Gazeta UA
2025-07-26T21:42:30Z
Вчені навчили комарів протистояти малярії: що це означає для людства
TSN
2025-07-26T21:24:37Z
Труситиме весь день: вчені назвали щоденну звичку, яка призводить до підвищення тиску
Знай
2025-07-26T19:51:17Z
До Дня медичного працівника Валерій Дубіль, Віта Присяжнюк і фонд «Надія» здійснили гуманітарну місію на Донеччину та Сумщину
Политека
2025-07-26T19:48:25Z
Присідання, тяга і ще дещо: ось 5 простих вправ, які швидко приведуть вас у форму
24tv
2025-07-26T19:09:23Z
Скільки спати, щоб не зашкодити здоров'ю
24tv
2025-07-26T18:18:58Z
Коли сон тільки зашкодить: вчені розкрили тривожний нюанс
Фокус
2025-07-26T18:12:09Z
Що небезпечніше — спека чи холод:критичні межі, за якими життя неможливе
GlavRed
2025-07-26T17:27:16Z
Невидимі вороги: найпоширеніша алергія у світі
GlavRed
2025-07-26T15:27:38Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Безугла розповіла про свою психічну хворобу
1News
2025-07-26T23:21:38Z
«Польща має бути готовою до будь-якого сценарію». Туск повідомив про стратегію нацбезпеки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T22:54:51Z
У США заговорили про втрату підтримки Зеленського: що може спровокувати
GlavRed
2025-07-26T22:51:12Z
Клімкін: Без реформ ЄС шукатиме привід скоротити фінансування для України
ZN UA
2025-07-26T22:43:11Z
"У мене високий поріг страху": Безугла зізналася, що має синдром Аспергера
Фокус
2025-07-26T22:42:36Z
"Батя, я стараюсь". Безугла на протесті стала героїнею нового смішного мема
Telegraf
2025-07-26T22:36:43Z
Сербія поставила умову: Санкції проти Росії в обмін на членство в ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T22:18:10Z
Війна: день 1249. У "Слузі Народу" заперечили, що депутати фракції не підтримають законопроєкт про незалежність НАБУ і САП
Football.ua
2025-07-26T22:07:59Z
Вітаємо медиків зі святом: найтепліші листівки зі щирими побажаннями
Gazeta UA
2025-07-26T21:54:47Z
Литва готова виділити €30 мільйонів на закупівлю Patriot для України - глава Міноборони
УкраинФорм
2025-07-26T21:46:14Z
Україна увійшла в топ-10 країн за витратами на армію - інфографіка
TSN
2025-07-26T21:24:36Z
Цілий рік будете нещасними: що категорично заборонено робити 27 липня
Telegraf
2025-07-26T21:24:08Z
З Днем медика 2025: найгарніші картинки-привітання зі святом
24tv
2025-07-26T21:15:37Z
The Washington Post пояснює, як Європа купуватиме для України американське озброєння
24tv
2025-07-26T21:06:09Z
У Німеччині штрафують батьків, які забирають дітей зі школи заради вигідних канікул
iPress
2025-07-26T20:58:18Z
Колись це був один із найвищих житлових будинків у Полтаві: як виглядає "Замок Річарда" та чому його люблять ворони
Telegraf
2025-07-26T20:30:47Z
Роблять "Шахеди", щоб вбивати українців: на заводі в Єлабузі працюють 15-річні
24tv
2025-07-26T20:06:29Z
"Чо ета": у Росії горить нафтобаза в Октябрьському
24tv
2025-07-26T22:42:23Z
У Греції вирують лісові пожежі: влада оголосила евакуацію
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T22:36:29Z
Найближчим часом може різко погіршитися самопочуття: країну накрила жорстка магнітна буря
GlavRed
2025-07-26T22:27:09Z
Росіяни атакували Сумську громаду, троє поранених
УкраинФорм
2025-07-26T22:09:34Z
Заради селфі заліз на потяг: на Львівщині підлітка уразило електричним струмом
24tv
2025-07-26T21:57:55Z
Росіяни атакували Харків дронами: було чутно вибухи, спалахнув будинок
Telegraf
2025-07-26T21:54:01Z
Подвійне вбивство у Чернівцях: затримано жінку, причетну до скоєння особливо тяжкого злочину
Украина Криминальная
2025-07-26T21:33:27Z
Львівські митники викрили на кордоні мільйонну контрабанду IPhone
InternetUA
2025-07-26T21:28:33Z
Росія обстріляла Суми: постраждали цивільні, під ударом була інфраструктура
24tv
2025-07-26T21:15:36Z
Росіяни сунуть на трьох напрямках: карта фронту від Deep State
24tv
2025-07-26T23:18:51Z
У Харкові пролунали вибухи, місто масовано атакують російські дрони
ZN UA
2025-07-26T22:36:51Z
На Покровському напрямку ЗСУ знищили склад боєприпасів і багато техніки: зведення Генштабу
24tv
2025-07-26T20:00:49Z
Ворог намагається пробити оборону на Сіверському напрямку: яка тактика росіян
24tv
2025-07-26T19:39:20Z
Прикордонники бригади «Помста» відбили російський штурм під Білогорівкою
УкраинФорм
2025-07-26T19:34:13Z
У зоні відповідальності ОСУВ «Хортиця» ворог змінив тактику «м’ясних» штурмів - Сили оборони
УкраинФорм
2025-07-26T19:33:04Z
Нова система оплати за проїзд у Миколаєві: як працює громадський транспорт
Политека
2025-07-26T19:31:22Z
У ворога там величезні резерви: РФ рухається до важливого міста з нового напрямку
GlavRed
2025-07-26T19:27:46Z
Особисто керував наступом на Харківщині: Сили оборони ліквідували російську "шишку"
GlavRed
2025-07-26T19:27:33Z
Ювентус готовий запропонувати капітану Спортінга Лісабон п'ятирічний контракт
Football.ua
2025-07-26T21:46:05Z
Захисник Ренна повернеться до Дженоа
Football.ua
2025-07-26T21:16:56Z
Кухаревич відзначився голом за Слован Братислава в другому поспіль матчі
Football.ua
2025-07-26T20:40:18Z
Хто краще стрибнув у басейн: Усик з донькою влаштували змагання в Іспанії, – драйвове відео
24tv
2025-07-26T20:36:38Z
Так, він не завжди був лисим: цей маловідомий факт з біографії Джейсона Стейтема вас вразить
24tv
2025-07-26T20:24:42Z
"Ніхто інший": легенда боксу назвав головну особливість Усика
24tv
2025-07-26T20:06:00Z
Ваня Мілінкович-Савич приєднався до Наполі
Football.ua
2025-07-26T20:01:49Z
Баскетболісти України переграли Азербайджан на юнацькому Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-26T19:46:41Z
Арсенал підписав супербомбардира, який у 2024 році забив 62 м'ячі
24tv
2025-07-26T19:45:54Z
Який мінімальний термін оренди землі можна укласти в липні 2025 року
24tv
2025-07-26T19:03:34Z
5 професій, які зникнуть найближчим часом
24tv
2025-07-26T18:57:31Z
Світові запаси матча вичерпуються на тлі трендів у соцмережах та неврожаю - BBC
InternetUA
2025-07-26T18:56:59Z
Перегріта воєнна економіка РФ вкрилася глибокими тріщинами, - Bloomberg
FaceNews
2025-07-26T18:34:46Z
Пенсійний фонд підвищив середню зарплату для розрахунку пенсій
360ua.news
2025-07-26T18:21:32Z
Економіка РФ здивувала стійкістю, але вкрилася глибокими тріщинами - Bloomberg
GlavRed
2025-07-26T18:04:01Z
Від неї відмовився Євросоюз: яка купюра євро давно вийшла з обігу
24tv
2025-07-26T18:03:06Z
Катар пригрозив Європі зупинкою постачання газу через директиву ЄС
УкраинФорм
2025-07-26T17:37:39Z
ПФУ завершив виплату пенсій за липень: що з субсидіями та лікарняними
Хвиля
2025-07-26T17:15:58Z
Головним науковцем Meta став один із творців ChatGPT
InternetUA
2025-07-26T23:01:11Z
Google Pixel 10 отримає новий фірмовий відтінок Moonstone
InternetUA
2025-07-26T21:37:58Z
Facebook — найнебезпечніша платформа для активістів
InternetUA
2025-07-26T20:22:15Z
Загроза для Землі минула, але є нюанс: чому астероїд розміром з багатоповерхівку досі небезпечний
Фокус
2025-07-26T19:57:41Z
Вулкани — ворота з надр Землі: як працюють та чому вони вивергаються
GlavRed
2025-07-26T18:27:32Z
Студенти створили на 3D принтері дрон, що літає, пірнає та злітає з води за секунди
InternetUA
2025-07-26T18:23:46Z
27 липня Землю накриє сильна магнітна буря: чого очікувати метеозалежним людям
Фокус
2025-07-26T17:51:21Z
Які предмети поруч з роутером блокують Wi-Fi сигнал
InternetUA
2025-07-26T17:17:02Z
Археологи розкопують поховання віком 100 000 років у печері в Ізраїлі
24tv
2025-07-26T17:06:50Z
Цей унікальний ретро-корвет міг би переконати нас обрати його замість ZR1X
Топ Жир
2025-07-26T23:21:59Z
Який автомобіль в жодному разі не варто купувати: відповідь автомеханіка
GlavRed
2025-07-26T22:51:31Z
Жінка переказала понад 7 тисяч доларів за авто, яке так і не отримала
Украина Криминальная
2025-07-26T22:45:12Z
GR Corolla Auto: як ралійний автомобіль намагається бути цивілізованим — огляд
Топ Жир
2025-07-26T21:36:16Z
Honda планує страхувати ваші авто, маючи унікальну перевагу
Топ Жир
2025-07-26T19:51:00Z
Орендар Hertz зняв відео свого авто, щоб спростувати помилку штучного інтелекту, але його спроба залишилася марною на тлі громадського обурення
Топ Жир
2025-07-26T18:06:24Z
Audi готує електричну заміну TT: перші подробиці майбутньої прем’єри
360ua.news
2025-07-26T17:49:41Z
Водіям ввели важливу заборону – кого стосується
Знай
2025-07-26T17:21:26Z
Як у Rolls-Royce — електрокросовер Genesis GV90 справді матиме тренерські двері
ITC
2025-07-26T17:05:08Z