MY.UAНовини
"Перевірка на ШІ — новий стандарт": у Міносвіти розповіли про плагіат, зловживання відстрочками та НМТ
"Перевірка на ШІ — новий стандарт": у Міносвіти розповіли про плагіат, зловживання відстрочками та НМТ

"Перевірка на ШІ — новий стандарт": у Міносвіти розповіли про плагіат, зловживання відстрочками та НМТ

Поки студенти приходять за дипломом, а не за знаннями, існуватиме попит на фальшиві роботи

Торік близько 23 тисяч студентів-чоловіків відрахували з українських вишів. Частину — через фіктивне навчання, частину — через порушення академічної доброчесності. Тим часом ринок куплених курсових і дипломних робіт процвітає, а викладачі відтепер змушені перевіряти студентські роботи на штучний інтелект (ШІ).

Чи реально подолати систему, де є попит на фальшиві знання? Що робити зі студентами, які приходять в університет не за освітою, а за відстрочкою? І чи плануються реформи у тестуванні наступних років? На ці питання у другій частині великого інтерв'ю "Телеграфу" відповів заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький.

Читайте на сайті "Телеграф" першу частину: "Не йдіть на юристів і менеджерів": заступник міністра освіти про вступну кампанію, професії майбутнього і виїзд підлітків за кордон".

Перевірка студентських робіт на ШІ

Чи плануються реформи вступної кампанії 2026–2027 років? Що зміниться у ЗНО/НМТ?

— Дивіться, НМТ у нас існує і був запроваджений у зв’язку з безпековою ситуацією. Ми пам’ятаємо, що раніше у нас був такий формат загальнодержавних вступних іспитів, який передбачав, що вся країна складала один предмет в один день. Це означає, що, умовно кажучи, цього року 312 тисяч вступників мали б одночасно писати українську мову. У нинішніх умовах безпеки це неможливо організувати.

Тому ми розбиваємо учасників на менші групи й проводимо мультипредметний тест у безпечних середовищах. Чим далі на схід нашої країни — тим частіше ці тести проходять у підвалах, в укриттях, які спеціально обладнані для цього.

Часто це відбувається на базі університетів — ми доклали для цього багато зусиль. Як і торік, цього року тестування включає чотири предмети: три обов’язкові й один на вибір.

На сьогодні немає потреби щось змінювати. І в найближчому майбутньому ми також не передбачаємо фундаментальних змін. Якщо безпекова ситуація дозволить, то ми б хотіли поступово повернутися до тестування з окремих предметів замість мультипредметного формату Це дало б змогу приділити більше часу кожному тесту — умовно кажучи, дві години на один предмет замість однієї. У такому випадку ціна помилки для вступника буде значно меншою. Але для цього потрібні суттєві зміни в безпековій ситуації в Україні.

Як МОН бореться з академічною недоброчесністю? Чи реально подолати ринок куплених дипломів і курсових?

— Ой, ви ставите дуже болісне запитання. Подолати… Знаєте, там, де є попит, з’являється і пропозиція. Поки студенти приходять в університети заради диплома, а не заради знань, компетентностей, умінь і так далі — доти існуватиме цей попит. І він завжди буде кимось задовольнятися.

З цим треба боротися. Очевидно, що треба. Ми боремося: через програми типу Strike Plagiarism, через інші антиплагіатні інструменти, через зміни в законодавстві, які дозволяють, наприклад, порушувати кримінальні справи проти компаній, що продають дипломи, проводити періодичні перевірки Державною службою якості освіти тощо. Це потрібно робити — і ми це робимо.

Але ви запитали саме про подолати. Подолати — це означає повністю знищити явище. І для цього потрібно насамперед знищити попит. А щоб подолати попит, нам потрібно мати більш усвідомленого, суб’єктного студента. Саме над цим ми й працюємо.

А чи не простіше було б узагалі унеможливити купівлю дипломних та курсових робіт?

— Можливо, це прозвучить занадто різко, але це схоже на ситуацію з наркотиками. Ми можемо їх забороняти, можемо карати, можемо казати, що це шкідливо, підтверджувати це медичними фактами, вводити величезні штрафи, навіть тюремні терміни.

Але попит все одно є. І поки є попит — буде і пропозиція. Я не вірю, що ми можемо повністю викорінити цю ганебну практику. Але це не означає, що з нею не потрібно боротися. Чи відбувається зараз перевірка на використання штучного інтелекту в студентських роботах? Так. Дуже багато антиплагіатних систем, зокрема вже згадана Strike Plagiarism, мають вбудовану функцію перевірки на використання штучного інтелекту. І ці програми фактично використовуються в усіх закладах вищої освіти, оскільки це одна з вимог до акредитації, встановлена Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти.

Якщо дипломні роботи перевіряють за програмами, то як щодо домашніх завдань, де, очевидно, багато студентів списують? Чи перевіряються зараз вони на використання штучного інтелекту, і які є плани в цьому напрямку?

— Це залежить від закладу і від його ресурсів. Бо такі перевірки коштують гроші. Виробники антиплагіатних програм беруть оплату за кожну сторінку, яку перевіряють. Уявіть собі: якщо в університеті 10 тисяч студентів і кожну їхню роботу перевіряти, це може вилитися у досить великі витрати.

Тому не всі університети можуть собі це дозволити. Кращі університети сьогодні перевіряють не лише курсові чи дипломні роботи, а й значну кількість поточних робіт, які студенти пишуть для різних курсів. Ми в міністерстві таку практику заохочуємо.

Якраз бачила новину, що в США знову впроваджують використання зошитів. Ідея в тому, що, навіть якщо діти списуватимуть, вони принаймні щось запам'ятають.

— Ви знаєте, це не тільки питання боротьби за академічну доброчесність. Коли людина пише ручкою, у неї активуються інші ділянки мозку, ніж коли вона друкує на клавіатурі.

Особливо, якщо ти друкуєш на телефоні двома пальцями. Клавіатура — це зручно, але ми сьогодні вже знаємо, і це медично і фізіологічно доведено, що під час ручного письма активуються ті частини мозку, які відповідають за творчість. Тому я, як викладач, досить негативно ставлюся до того, коли студенти приходять і роблять записи на комп’ютері.

Я хочу бачити, що вони ведуть записи в зошитах. Чому? Можливо, я старомодний? Можливо. Але я можу це обґрунтувати з фізіологічного погляду.

Я зацікавлений, щоб під час моїх занять студенти мислили творчо і додавали власні думки до своїх записів. Не просто конспектували те, що я кажу, а й розвивали свої ідеї. Думаю, це, хоч і нескромно, робить мене непоганим викладачем — студенти це цінують. Такий маленький трюк.

Так, але це не дуже екологічно.

— Знаєте, якщо порахувати енергію, яку витрачають на виготовлення комп’ютера, і кількість шкідливих речовин, які при цьому використовуються, то можна побачити, що насправді екологічні втрати тут більші, зокрема, від виробництва телефонів та активного розвитку ШІ.

Кількість бюджетних місць в аспірантурі скоротили не через зловживання відстрочками

Цього року кількість бюджетних місць в аспірантурі скоротили: з приблизно 7 тисяч у 2024 році до 5 тисяч у 2025-му. Чи можливе повне виключення аспірантури як підстави для відстрочки в майбутньому?

— По-перше, питання відстрочки не залежить від Міністерства освіти. Відстрочка для студентів і аспірантів денної форми прописана в законі. Але зараз стоїть питання інакше. Ми не зменшуємо кількість аспірантів через питання відстрочки.

Держава має певні потреби в аспірантах, адже аспіранти це наші майбутні викладачі, майбутні науковці та люди, які займаються інтелектуальною працею, проводять дослідження. Під час навчання в аспірантурі вони публікують роботи, займаються інноваціями, роблять нові відкриттяі — це дуже важливо. Є певні бюджетні обмеження, а також прогнозування, скільки викладачів нам знадобиться в майбутньому.

У нас демографічна ситуація така, що щороку стає менше студентів. І це не через війну чи інші чинники — ця тенденція почалася ще 25 років тому, починаючи з 2000 року. Щороку кількість випускників шкіл зменшується приблизно на 10–20 тисяч.

Якщо у 2000 році було близько 800 тисяч випускників шкіл, то у 2025 році — лише 360 тисяч, з яких 312 тисяч планують вступати до вишів або вже складають НМТ. За 25 років кількість викладачів у системі майже не змінилася.

Аспірантура — це основний шлях підготовки викладачів. Але 7 тисяч аспірантів — це трохи забагато зараз, 5 тисяч — більш реалістична цифра в умовах воєнного стану. І це абсолютно не пов’язано з питаннями відстрочки.

У 2024 році понад 23 тисячі студентів-чоловіків були відраховані з вишів, частина — через перевірки. Як ви оцінюєте масштаб зловживань в системі освіти у контексті мобілізації?

— Я засуджую будь-які зловживання. Міністерство освіти чітко комунікує: освіта не повинна використовуватися не за призначенням. Це означає, що, якщо ти справді хочеш здобути освіту — неважливо, скільки тобі років, якої ти статі, чи підлягаєш мобілізації, чи ні, — будь ласка, приходь і навчайся, розвивайся. Але навчання не означає, що ти автоматично отримуєш право ухилятися від свого конституційного обов’язку.

Якщо ти використовуєш вступ до закладу вищої освіти не за призначенням, тобто не для навчання — тебе мають відрахувати. І наші перевірки це показали: ми виявили велику кількість осіб, які вступили, але не відвідували заняття, не виконували навчальні плани, не складали заліки та іспити. Таким людям не місце у закладах вищої освіти. Університет — це простір для тих, хто дійсно хоче вчитися.

Право на освіту гарантується Конституцією. І ми робимо все можливе, щоб забезпечити доступ до освіти для всіх охочих. Але це право не може бути альтернативою обов’язку захищати свою країну.

Три книги, які варто прочитати молоді

І наостанок: які три книжки ви б порекомендували школярам та студентам, щоб краще зрозуміти світ та себе?

— Є одна дуже класна філософська книжка, яку я завжди рекомендував підліткам. У мене вдома четверо дітей, троє студентів і одна школярка, і я часто раджу цю книгу, зокрема, і власним дітям. Це "Світ Софії". Вона чудово написана для підлітків і в дуже доступній формі проходить через всю історію філософії — від грецької, римської, через Ренесанс й далі. Вважаю, що це чудове читання для гуманітаріїв, щоб зорієнтуватися, як мислили люди в різні епохи.

Якщо говорити термінами менеджменту чи бізнесу, тобто для тих, хто обирає так звані "кон’юнктурні" спеціальності, то я б порадив "7 звичок надзвичайно ефективних людей" Стівена Кові. Насправді, це книга не лише для молоді — її варто прочитати будь-кому. Вона про розвиток, про самопізнання, про самореалізацію. Є ще продовження для лідерів — "Восьма звичка" — теж дуже хороша.

Для тих, хто цікавиться природничими, інженерними або комп’ютерними науками, я б порадив Стівена Хокінга — "Коротка історія часу". Це може виглядати як проста книга, але вона глибока і дає чудовий контекст для розуміння законів природи й того, яке місце ми займаємо у Всесвіті.

Якщо чесно, я не очікував вашого запитання, але у відповіді намагався підібрати три книжки для трьох умовно різних напрямів: гуманітарії, менеджери/соціальні науки та природничники.

Мій син, наприклад, зараз завершує навчання з фізики — він захоплювався Хокінгом. Старша донька вчиться на філософії, цікавиться всім, що пов’язане з гуманітаристикою. Середня донька — на культурології, але має яскраво виражену бізнесову жилку. У неї зараз культурологія, але що буде далі — побачимо. Тому я, коли відповідав на ваше запитання, думав про власних дітей в першу чергу. Наймолодша донька тяжіє до біології та медицини. Ще не знаю, що їй порадити, але думаю над цим.

Теги за темою
Образование
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Кабачки будут вам благодарны: чем полить растения в июле от опасной мучнистой росы
Telegraf
2025-07-05T06:15:34Z
5 признаков того, что вам необходимо обратить внимание на свой метаболизм: советы для тех, кому за 50
Знай
2025-07-05T03:51:11Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
"А это точно Укрзализныця?". Украинка назвала 5 вещей, которые поразили ее в новом вагоне
Telegraf
2025-07-05T06:24:55Z
Вы не должны за это платить: потребителей газа предупредили
Знай
2025-07-05T06:21:01Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Бизнес исправился: разительно сократилось количество заблокированных накладных и рисковых компаний
ZN UA
2025-07-04T05:39:04Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T11:30:19Z
"Он — профессионал". Трамп снова вспомнил о Путине и высказался о помощи Украине
Telegraf
2025-07-05T06:42:44Z
Генштаб подтвердил удар по аэродрому россиян Борисоглебск – поражен самолет и склад
Лига
2025-07-05T06:30:58Z
Духовный советник Трампа категорически высказался об ударе по Киеву и поставил ультиматум миру
Comments UA
2025-07-04T06:45:24Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Названы самые дешевые и самые дорогие страны для переезда в 2025 году
Comments UA
2025-07-05T06:39:35Z
Если не помочь огурцам, будет только пустоцвет. Что сделать для щедрого урожая
Telegraf
2025-07-05T05:12:54Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
"Тысячу Зеленского" вернут назад: кто и почему останется без помощи
Знай
2025-07-05T06:36:37Z
Экоинспекция получила инструмент, обнаруживающий смертельный асбест: впервые в Украине
Знай
2025-07-05T06:24:20Z
День ангела 5 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-04T21:18:14Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
ВСУ атаковали 10 скоплений россиян - Генштаб
Корреспондент
2025-07-05T06:09:34Z
Стало відомо, скільки коштують перші українські кавуни
AgroNews
2025-07-05T06:04:56Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Россия атаковала Украину беспилотниками: где раздались взрывы
TSN
2025-07-02T03:51:06Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Умер актер Джулиан Макмэхон, сыгравший Коула в сериале "Всі жінки вільми"
Комсомольская правда
2025-07-05T05:54:25Z
Дэвид Дастмалчян сыграет Байсона, а Коди Роудс — Гайла в фильме Street Fighter
GameMag
2025-07-05T04:09:26Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
В России на трассе сгорела колонна военных машин. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-04T22:51:19Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
Атака РФ: в Чугуеве большой пожар, 11 раненых
Корреспондент
2025-07-05T06:42:05Z
В Чугуеве возросло количество пострадавших – спасатели показали последствия
Апостроф
2025-07-05T06:33:51Z
В Днепре и Кривом Роге произошли взрывы: что известно о последствиях атаки
TSN
2025-07-04T09:30:58Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Абсолютный фаворит: эксперты назвали лучший автомобиль года
Фокус
2025-07-04T15:30:28Z
За руль не всем теперь можно: какие возрастные ограничения ввели для водителей в Украине
Знай
2025-07-04T15:21:27Z
В Украине снизился спрос на новые коммерческие автомобили
Корреспондент
2025-07-04T12:54:50Z
Не только парковка в тени: 5 советов, которые помогут предотвратить нагрев авто в жару
Telegraf
2025-07-04T12:48:25Z
Сколько стоит страховка авто от дронов, ракет и ПВО: считаем на примере Volkswagen
VGorode
2025-07-04T12:27:19Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Дэвид Хэй указал на бойца, способного одолеть Александра Усика
Корреспондент
2025-07-05T06:06:40Z
Украинский баскетболист получил шанс проявить себя в Летней лиге НБА
Корреспондент
2025-07-05T04:42:00Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
В клубе изменили статус Рэшфорда, лишив его культового номера
Корреспондент
2025-07-05T04:15:04Z
Мотоспорт в скорби: испанец Борха Гомес погиб на тестах
Новости Украины
2025-07-04T20:39:19Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Археологи открыли новую главу в истории Британии: находка позволила узнать о двух забытых эпохах
ZN UA
2025-07-05T06:42:57Z
Исследователи нашли древнейшие деревянные орудия Восточной Азии: на что указывает это исключительное открытие
ZN UA
2025-07-05T05:21:38Z
В Україні цьогоріч рекордно зросли витрати на вирощування ріпаку
AgroNews
2025-07-05T05:03:56Z
The Callisto Protocol от создателя Dead Space привлекла более 7 миллионов игроков
GameMag
2025-07-05T05:01:47Z
Capcom анонсировала новую игру Resident Evil: Survival Unit
GameMag
2025-07-05T04:54:06Z
Разработчики Minecraft анонсировали обновление, которое предоставит игрокам множество новых преимуществ
Знай
2025-07-05T04:51:35Z
EA сворачивает поддержку Anthem — серверы закроют в начале 2026 года
GameMag
2025-07-05T03:45:53Z