MY.UAНовини
Росію змусять платити репарації Україні. Які механізми для цього є, розповів юрист Денис Гончар
Росію змусять платити репарації Україні. Які механізми для цього є, розповів юрист Денис Гончар

Росію змусять платити репарації Україні. Які механізми для цього є, розповів юрист Денис Гончар

У міжнародному праві існує принцип державної відповідальності

Росію будуть судити за її повномасштабне вторгнення в Україну і питання того, яким чином Київ отримає компенсацію за завдану шкоду, залишається відкритим. Особливу роль в цьому відіграє те, що Кремль входить до Ради Безпеки ООН і має право вето. Але це не означає, що міжнародного суду і притягання до відповідальності не буде.

Які міжнародно-правові норми регулюють війни та як саме певні механізми і міжнародний примус, були залучені у минулому проти агресорів, розповів в інтерв'ю юрист-міжнародник українського походження, член Американської асоціації міжнародного права(ASIL) Денис Гончар.

Почнемо з основного: які ключові джерела міжнародного гуманітарного права регулюють збройні конфлікти, подібні до війни в Україні?

Основними джерелами міжнародного гуманітарного права (МГП) є:

  • Гаазькі конвенції 1899 та 1907 років — встановлюють закони та звичаї війни.
  • Женевські конвенції 1949 року — чотири ключові документи, які регламентують захист жертв війни: поранених, хворих, військовополонених і цивільного населення.
  • Гаазька конвенція 1954 року — про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту.
  • Додаткові протоколи 1977 і 2005 років — розширили захист цивільного населення та учасників конфліктів, зокрема й під час нетрадиційних форм збройного протистояння.
  • Конвенція ООН 1980 року — забороняє або обмежує застосування деяких видів звичайної зброї, що може мати невибіркову дію або завдавати надмірних ушкоджень.
  • Конвенція 2008 року — про заборону касетних боєприпасів.

Також варто згадати про роль Ради Європи — попри те, що її мандат зосереджений передусім на правах людини, демократії та верховенстві права, її судова практика і політична вага суттєво впливають на розвиток МГП.

Застосування цих міжнародних норм до війни в Україні демонструє, що навіть у масштабному сучасному конфлікті важливо зберігати орієнтири гуманітарного права. І хоча, деякі конвенції були укладені ще на початку XX століття, вони залишаються актуальними, адаптуючись до нових викликів: як-то гібридна війна, тероризм, застосування високотехнологічної зброї.

Як міжнародне право визначає відповідальність за шкоду, спричинену державою-агресором, і чи можливо примусити Росію до відшкодування?

У міжнародному праві існує принцип державної відповідальності. Його викладено в проєкті статей Міжнародної комісії з права ООН про відповідальність держав за міжнародно-протиправні діяння (2001 рік). Репарації — один із класичних способів правового відшкодування шкоди.

Попри те, примусити Росію — вкрай складно, бо вона є постійним членом Ради Безпеки ООН, має право вето і жодна ініціатива в цьому органі не проходить без її згоди. У такій ситуації надії покладаються на створення міжнародного компенсаційного механізму або спеціального трибуналу - ad hoc (як це було в інших конфліктах).

Як історичні приклади можна розглянути:

  • Нюрнберзький трибунал (1945-1946) — уперше в історії засудив політичне та військове керівництво за злочини проти миру, людяності й воєнні злочини.
  • Міжнародні трибунали по Югославії (ICTY) та Руанді (ICTR) — довели, що правосуддя можливе навіть щодо посадовців, які вчиняли злочини в реальному часі.
  • Компенсаційна комісія ООН для Іраку — після агресії проти Кувейту у 1990 році виплатила постраждалим понад 50 мільярдів доларів, використовуючи іракські нафтові доходи.
  • Справа по Дарфуру — особливо показовий приклад, який довів, що злочини скоєні ще у 2003-2004 роках, досі можуть перебувати на розгляді в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі. Суд досліджує дії тодішнього керівництва Судану, зокрема Омара аль-Башира, щодо масових вбивств, етнічних чисток і злочинів проти людяності. Цей кейс наочно демонструє, що злочини воєнного характеру не мають строку давності. Навіть через десятиліття правосуддя може настати — і це критично важливий сигнал для України: зібрані сьогодні докази можуть стати основою для справ завтра.

Чи є національні законодавчі ініціативи в Україні, спрямовані на фіксацію й оцінку збитків?

— Так. Наприклад, наша держава створила цифрову платформу "Дія: Пошкоджене майно", де громадяни можуть документувати втрати. Верховна Рада, також, ухвалила закони, які дозволяють подавати позови на Росію в українських судах.

Національні ініціативи — це важливий крок для юридичної фіксації збитків. Вони дозволяють створити доказову базу та порахувати масштаб шкоди.Однак, є нюанс: судові рішення в українських судах не гарантують виконання без підтримки міжнародних механізмів. Потрібно напрацювати механізми, які дозволять конвертувати судові вердиктів реальні компенсації, а це не можливо без співпраці з міжнародними структурами. Без вищезазначеного, такі механізми залишаються радше політичними деклараціями, аніж інструментами ефективного правосуддя.

Які міжнародні судові інституції можуть бути залучені до процесу відшкодування збитків?

— Насамперед це Міжнародний суд ООН, до якого Україна вже подала позови. Важливу роль відіграє Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), попри вихід РФ з Ради Європи. Також, активно обговорюється створення спеціального трибуналу або фонду компенсацій, що буде діяти незалежно від наявності рішення Ради Безпеки ООН.

Крім того, країни G7 та Євросоюз обговорюють використання заморожених російських активів (понад $300 млрд), щоб компенсувати завдану шкоду.

Міжнародні судові механізми залишаються критично важливими для легітимізації процесу. Використання наявних інституцій (на кшталт — ЄСПЛ) паралельно з новоствореними — єдиний реалістичний шлях притягнення Росії до матеріальної відповідальності. Модель компенсації через конфісковані активи потенційно здатна забезпечити відшкодування, навіть без згоди РФ.

Можете навести історичні паралелі — як саме дані механізми та міжнародний примус, були залучені в минулому проти агресорів?

— Так, звичайно, в ретроспективі можна розглянути наступні кейси:

Агресії Іраку проти Кувейту (1990-1991), де Рада Безпеки ООН створила Компенсаційну комісію ООН (UNCC), яка займалась розглядом позовів щодо матеріальної шкоди, спричиненої війною. Комісія отримала 2,7 млн позовів від урядів, компаній і приватних осіб. За що, Ірак зобов’язали виплатити компенсацію, у розмірі понад $52 млрд, де фінансування відбувалося коштом експорту іракської нафти (програма "нафта в обмін на продовольство"). До 2022 року Ірак повністю виконав свої зобов’язання, останній платіж становив $629 млн.

В цьому випадку, йдеться про прецедент — коли агресора змусили платити репарації на користь постраждалої держави в рамках міжнародного механізму — навіть без зміни режиму в країні-агресора.

Інший вдалий приклад — у справі "Грузія проти Росії (II)", в якій Європейський суд з прав людини постановив, що Росія порушила права людини під час війни в Південній Осетії в 2008 році. Було прийнято рішення, де Росія визнана відповідальною за злочини проти мирного населення, після припинення активних бойових дій. ЄСПЛ зобов’язав РФ виплатити 10 млн євро на користь постраждалих. І хоча, Росія вийшла з Ради Європи, рішення ЄСПЛ продовжують мати юридичну силу щодо подій, які сталися до виходу РФ у 2022 році. Грузія та міжнародна спільнота продовжують тиснути на РФ для виконання зобов’язань.

А чи є вже у розробці механізми примусу Росії, щодо компенсацій за нанесення збитків у війні проти України?

Так, такі механізми для України вже в розробці. Зокрема до них потрібно віднести:

  • Резолюція Генеральної Асамблеї ООН від 14 листопада 2022 року, яка закликає створити міжнародний реєстр збитків, спричинених агресією РФ проти України.
  • У 2023 році на саміті G7 підтримано ініціативу про створення Міжнародного компенсаційного механізму.
  • У травні 2024 року в Гаазі розпочав роботу Міжнародний реєстр збитків, який фіксуватиме претензії українців, бізнесів та держави щодо шкоди, завданої війною.
  • США, Канада та ЄС обговорюють використання заморожених російських активів (понад $300 млрд) для фінансування компенсацій Україні.

Отже, існують реальні приклади, коли агресора зобов’язували виплачувати репарації, а міжнародна спільнота створювала компенсаційні механізми поза Радою Безпеки ООН. І що дуже важливо — виплати відбувалися навіть без згоди держави-порушника (через санкції або заморожені активи).

Ці прецеденти формують юридичне підґрунтя для аналогічного процесу в контексті російсько-української війни.

Я так розумію, велике значення має документування злочинів, у контексті майбутнього відшкодування?

— Колосальне. Жоден судовий чи компенсаційний процес не матиме успіху без доказів. Йдеться як про матеріальні докази (фото, відео, звіти про руйнування), так і про свідчення очевидців. В Україні це роблять: Офіс Генпрокурора, Нацполіція, правозахисники, міжнародні організації, зокрема Місія ООН. Усе це — підготовка до майбутнього правосуддя, щоб зберегти історичну правду про масштаб злочинів. Що також вбереже від політичного ревізіонізму в майбутньому, коли сторони, що були агресорами, намагатимуться переписати історію.

Теги за темою
УкраинаРоссия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Нардеп звинуватив заступницю очільника Харківської ОВА в тиску на батьків і педагогів: в ОВА відреагували
Мій Харків
2025-07-20T07:39:46Z
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T07:36:57Z
Справа Нелі Штепи. Суд покликав на допомогу лікарів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T07:36:38Z
Глава МЗС Німеччини розповів, як Мерц вплинув на позицію США щодо Путіна
Европейская правда
2025-07-20T07:34:09Z
«Скасувати особливий статус російської мови»: мовна омбудсманка розповіла про першочергові завдання на посаді
Детектор М
2025-07-20T07:30:21Z
Росія атакувала 57 безпілотниками, понад половину влучили у різних регіонах – фото, відео
Лига
2025-07-20T07:27:22Z
Європарламент заявив, що не визнає уряд Грузії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T07:24:42Z
Партнери Рабіновича та Коломойського отримають український літій без конкурсу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T07:12:48Z
Генпрокурор відзвітувала про закриття кримінальних проваджень проти бізнесу
ZN UA
2025-07-20T07:09:48Z
Чи існує купюра в 1 мільйон і яка країна її випускала
24tv
2025-07-20T07:39:14Z
Графік відключення газу на тиждень з 21 до 27 липня в Дніпропетровській області: де та коли не буде постачання
Политека
2025-07-20T07:30:22Z
Світовий банк надасть $116 мільйонів на підтримку енергетичної стійкості семи міст України
УкраинФорм
2025-07-20T07:18:52Z
Чи може працюючий пенсіонер отримувати пенсію
24tv
2025-07-20T06:33:13Z
Дефіцит продуктів у Вінниці: що стає розкішшю для українців
Политека
2025-07-20T06:30:42Z
Українцям назвали тариф на газ та світло з 1 серпня: які цифри побачимо у платіжках
Хвиля
2025-07-20T06:30:42Z
Атака БпЛА зупинила низку аеропортів у Росії: кадри з "Внуково" і "Шереметьєво", що гріють душу
24tv
2025-07-20T06:27:48Z
Страшний сон чи здійснення мрій: чим обернеться для українців реформа пенсійної системи
24tv
2025-07-20T06:03:48Z
В Україні можна збільшити урожайність пшениці вдвічі
AgroPortal
2025-07-20T06:00:56Z
Вранці армія РФ вдарила по селищу поблизу Херсона, двоє поранених
УкраинФорм
2025-07-20T07:33:38Z
Закачування води у Миколаївський водогін може розпочатися після 25 липня - Агентство відновлення
УкраинФорм
2025-07-20T07:30:48Z
Російські війська за добу майже 70 разів обстріляли Сумщину
УкраинФорм
2025-07-20T07:15:55Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 20 липня
Мій Харків
2025-07-20T06:55:45Z
Під основним ударом – Запоріжжя: вночі Росія запустила майже 60 дронів
24tv
2025-07-20T06:54:36Z
Що слід найближчим часом слід очікувати на фронті
Украина Криминальная
2025-07-20T06:51:54Z
Сили оборони встановили перший прапор України на Кінбурнській косі
24tv
2025-07-20T06:45:54Z
На фронті за добу сталися 154 боєзіткнення, найбільше - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-20T06:42:04Z
Росія вдарила по Сумщині дронами, є загибла та поранені
TSN
2025-07-20T06:33:48Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:09:22Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Малярія стрімко поширюється в Зімбабве після скорочення допомоги США
iPress
2025-07-19T18:52:34Z
Вони чатують на ваші помилки: ось чому одяг слід швидко змінювати після тренувань
24tv
2025-07-19T18:45:47Z
Майже 150 тисяч осіб: в Україні почали рахувати пенсіонерів, які можуть служити у ЗСУ
Знай
2025-07-20T07:36:14Z
Яку пенсію нарахують українцю, який має 35 років стажу
24tv
2025-07-20T07:33:07Z
Британія розробляє надзвуковий винищувач, що може змінити правила гри у війні з Росією та Китаєм
InternetUA
2025-07-20T07:09:43Z
Безкоштовне житло для ВПО в Дніпропетровській області: як знайти прихисток
Политека
2025-07-20T07:00:34Z
Подружжя знайшло на своїй ділянці загадковий вантажний контейнер: всередині було неочікуване
24tv
2025-07-20T06:57:33Z
Росіяни вночі вгатили по Україні "Шахедами" — і це ще не все
TSN
2025-07-20T06:51:49Z
РФ кидає в бій більше піхоти, ніж може знищити Україна – Бровді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T06:30:48Z
Нова допомога 54 000 гривень: хто та на яких умовах може отримати
Знай
2025-07-20T06:21:58Z
Не тільки з кораблів: як Україна може запускати ракети "Томагавк"
24tv
2025-07-20T06:21:54Z
Трендове фарбування, яке сподобається всім: цей блонд виглядає неймовірно
24tv
2025-07-20T07:39:12Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T07:30:51Z
Біллі Айліш заявила, що працює із Джеймсом Кемероном над 3D-проєктом
УкраинФорм
2025-07-20T07:30:49Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Софія Єгорова – "Моє місто" – 2 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-19T22:00:57Z
Загадкові й шалено цікаві: 3 серіали для тих, кому сподобався трилер "Під темним сонцем"
24tv
2025-07-19T21:00:07Z
Зовсім не червоний: який колір манікюру буде в тренді цього літа
24tv
2025-07-19T19:21:56Z
Літературознавиця пояснила, чому важливо «знімати з п’єдесталу» російських письменників і митців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T17:42:48Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T07:27:53Z
В кафе він коштує сотні гривень: як самому зробити хітовий лавандовий лимонад
24tv
2025-07-20T07:18:22Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
Масові протести змінили ставлення туристів до Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T05:54:17Z
Найменш гостинні країни світу: рейтинг, який здивує навіть досвідчених мандрівників
TSN
2025-07-20T05:36:58Z
На який пляж піти в Одесі: найкращі локації, які прикрасять ваш інстаграм
24tv
2025-07-20T05:12:43Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 20 липня 2025 року
Фокус
2025-07-20T05:00:09Z
Він зараз в тренді: як просто приготувати ужгородський завиванець — смачне мʼясо по-українськи
24tv
2025-07-20T04:51:48Z
На Рівненщині зіткнулися Volkswagen і Audi: загинуло троє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T07:42:44Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T07:33:47Z
У квартирі в Дніпрі вибухнула граната: є загиблий та поранені
24tv
2025-07-20T07:12:52Z
На 5 років засудили чоловіка, який у Viber передав місця перебування представників ТЦК
InternetUA
2025-07-20T07:07:23Z
У Вʼєтнамі під час шторму перекинувся туристичний човен: 37 загиблих
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T06:45:58Z
Чоловік співав російською мовою у київському метро. Що вирішив суд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T06:36:42Z
Іспит з водіння за 300 доларів: на Вінниччині задокументували спробу підкупу адміністратора сервісного центру МВС
Украина Криминальная
2025-07-20T06:24:26Z
Усі аеропорти Москви зачиняли, у Підмосков'ї – пожежі: що коїлося у Росії уночі 20 липня
24tv
2025-07-20T06:15:48Z
У Берліні побилися понад 50 людей, один чоловік загинув
Лига
2025-07-20T06:09:24Z
Легендарний Пак'яо із нічиєї повернувся у ринг після 4-річної перерви: відеоогляд бою
24tv
2025-07-20T07:42:00Z
Чергові голи та асисти Мессі допомогли Інтеру Маямі розгромити Нью-Йорк Ред Буллз
Football.ua
2025-07-20T07:33:13Z
Усик пояснив, неочікуваний вибір пісні для виходу на бій проти Дюбуа
24tv
2025-07-20T07:27:07Z
Як українці перетворили бій Усик – Дюбуа на хвилю мемів
360ua.news
2025-07-20T07:15:14Z
Потенційний суперник Усика пояснив, завдяки чому українець здолав Дюбуа
24tv
2025-07-20T07:03:53Z
Баї підпише контракт із саудівським клубом
Football.ua
2025-07-20T07:03:48Z
Нападник Наполі перейде до Торіно на правах оренди
Football.ua
2025-07-20T07:03:09Z
Арсенал вирушив у передсезонне турне із Зінченком, але без Мадуеке
Football.ua
2025-07-20T06:51:14Z
Усик нокаутував Дюбуа на 5-му раунді в Лондоні: відео
VGorode
2025-07-20T06:39:12Z
До початку кліматичної катастрофи на Землі залишилося 3 роки, попереджають учені
Фокус
2025-07-20T07:33:54Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T07:33:12Z
Roblox запроваджує нові засоби захисту для підлітків, включаючи технологію оцінки віку
InternetUA
2025-07-20T07:01:15Z
Чат-бот Le Chat від Mistral отримує підвищення продуктивності
InternetUA
2025-07-20T06:45:02Z
Anthropic посилює обмеження використання для Claude Code
InternetUA
2025-07-20T06:31:44Z
Meta призначає віце-президента з генеративного штучного інтелекту для управління потоками
InternetUA
2025-07-20T06:16:04Z
Netflix починає використовувати GenAI у своїх шоу та фільмах
InternetUA
2025-07-20T06:01:04Z
Листівки до Дня металурга 20 липня: яскраві картинки для Facebook, Telegram, Viber
Telegraf
2025-07-20T05:39:02Z
ШІ та мурахи: коли люди стануть кормовою базою для суперінтелекту?
ZN UA
2025-07-20T05:33:39Z
Українці в цьому році купують більше авто з Китаю
УкраинФорм
2025-07-20T07:24:00Z
Chevrolet привіз новий Bolt на дорожні випробування
AutoCentre
2025-07-20T07:15:11Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z
Один показник свідчить про велику помилку Stellantis у відмові від двигунів HEMI
Топ Жир
2025-07-19T18:03:16Z