MY.UAНовини
Три сценарії розвитку ШІ: гегемонія, співпраця чи конфлікти?
Три сценарії розвитку ШІ: гегемонія, співпраця чи конфлікти?

Три сценарії розвитку ШІ: гегемонія, співпраця чи конфлікти?

Три сценарії розвитку ШІ: гегемонія, співпраця чи конфлікти?

Геополітика штучного інтелекту як інструмента влади, впливу та глобального суперництва

Четверта промислова революція, про яку так довго говорили технократи й футурологи, здійснилася. Цифрові машини — вже не майбутнє, а реальність, питання тільки в тому, які саме машини, що вони можуть і для чого їх використовують. Агенти ШІ змінюють промислові, дослідницькі й освітні процеси, стають частиною повсякденного життя. Вони вдосконалюються, й наразі незрозуміло, чи є в цього процесу межа. Протягом буквально десятиліття ШІ перетворився з наукової абстракції на інструмент практичного застосування, а нині стає ключовим чинником геополітичного впливу та могутності XXI століття. Технології ШІ кардинально змінюють правила гри в міжнародних відносинах, створюють нові форми конкуренції між державами, визначають рівень безпеки, переписують карту глобального балансу сил.

Із дедалі ширшим упровадженням систем ШІ в оборону, економіку, системи внутрішнього контролю та дипломатію як державні, так і недержавні актори переглядають свої стратегічні пріоритети. Провідні світові потуги розглядають ШІ як ключовий елемент національної безпеки й економічної стратегії в умовах нового економічного укладу. Сполучені Штати, Китай і Європейський Союз активно інвестують у дослідження ШІ та розвиток інфраструктури. Ставки високі: ШІ надає переваги в обороні (автономні системи озброєнь, кіберстійкість і ефективне управління), розвідці (отримання, обробка й аналіз даних, виявлення загроз) та економічній продуктивності (автоматизація, логістика, фінтех). Розвиток інструментів ШІ на тлі очікуваного впровадження квантових систем обчислень узагалі може поставити під загрозу питання державного суверенітету, політичної стабільності, захисту приватних, комерційних і чутливих даних.

Сьогодні на політичному рівні вже є консенсус, що технологічна перевага в застосуванні ШІ визначатиме геополітичну вагу окремих держав і їх альянсів. Отже, ШІ стає як інструментом, так і полем стратегічного суперництва основних гравців. Зокрема в сучасній геополітиці концепція технологічного суверенітету набуває дедалі більшого значення. Країни усвідомлюють, що залежність від іноземних технологій ШІ може становити загрозу національній безпеці та економічній незалежності. Це породжує нову форму економічного націоналізму, коли контроль над технологіями ШІ розглядають як питання національної безпеки.

Європейський Союз активно просуває концепцію «цифрового суверенітету», намагаючись зменшити залежність від американських та китайських технологічних гігантів. Китай розвиває власну екосистему ШІ, спираючись на принципи самодостатності та державного контролю. Китайський «План розвитку ШІ нового покоління» прагне не лише технологічної самодостатності, а й глобального лідерства у сфері ШІ до 2030 року. США зі свого боку посилюють експортні обмеження на передові напівпровідники й технології ШІ, аби зберегти технологічну перевагу. Про те, наскільки все складно, свідчить ухвалена наприкінці 2024 року Рамкова конвенція Ради Європи з питань ШІ, прав людини, демократії і верховенства права, яка стала своєрідним початком шляху до регулювання ШІ. Хоча точно відомо, що його застосування в злочинних цілях може мати катастрофічні наслідки, й це стосується як прав людини, так і національної безпеки держав, у тексті Конвенції прямо зазначається: питання, пов’язані з національною безпекою, не є предметом регулювання цієї Конвенції.

Водночас — і це також установлений факт — у сфері освіти ШІ є ефективним інструментом творення майбутнього, якщо його правильно застосовувати. Є відповідні рекомендації щодо використання ШІ ледь не в кожному університеті, й в Україні також. Цікаво, що цьому питанню приділив увагу й Дональд Трамп. Серед неймовірної кількості указів, які він вже підписав за перші 100 днів при владі, привертає увагу указ №14277 «Просування освіти в галузі штучного інтелекту для американської молоді» від 23 квітня 2025 року, спрямований на інтеграцію ШІ в систему освіти США для підготовки майбутніх фахівців і зміцнення лідерства країни в цій галузі. Він виглядає як амбітний план створення майбутнього для американської нації. Інший приклад — іще 2019 року Міністерство економіки, промисловості й торгівлі Японії провело круглий стіл із провідними експертами для установлення пріоритетів освіти в умовах четвертої промислової революції, коли поширення цифрових технологій і впровадження штучного інтелекту, економіки великих даних не лише спричиняє трансформацію промислової та соціальної бази, а й визначає національну безпеку і глобальне позиціонування країни у світі. Було визначено, що ключовим пріоритетом освіти має стати математика, оскільки саме математичні алгоритми є основою ШІ. Так чи інакше, але саме шлях освіти визначає, якою мовою розмовлятиме ШІ майбутнього — англійською, японською чи китайською.

ШІ є не тільки стратегічним активом сам собою, він перетворюється на інструмент отримання доступу, накопичення й аналізу величезних баз даних, які досі перебувають у вільному доступі. Легко прогнозувати, що в майбутньому боротьба за доступ до даних, які є своєрідним споживчим середовищем для тренування та функціонування ШІ, стане предметом конкуренції й навіть конфліктів. Саме тому цифровий суверенітет — контроль над даними, інфраструктурою й алгоритмами в межах національних кордонів — стає предметом національних політик і міжнародних дискусій. Дедалі більше урядів заявляють про своє право регулювати й контролювати розроблення та застосування ШІ, трансфер даних через цифровий кордон. Це призводить до формування так званих ШІ-блоків — регіональних екосистем, що керуються різними цінностями, правовими нормами й технологічними стандартами.

Механізм створення умов для геополітичного впливу можна простежити на прикладі проведеного на минулому тижні Першого глобального цифрового форуму в Нижньому Новгороді. Як стверджують організатори, в ньому взяли участь представники 117 країн. Такі форуми постійно відбуваються й у цивілізованому світі, вони зазвичай спрямовані на залучення нових інвестицій у сферу ШІ, а також створення у потенційних споживачів драйву купувати послуги нових «агентів ШІ». Російський форум разюче відрізнявся від інших заходів. Абсолютна більшість його учасників представляла найбідніші країни Глобального Півдня. Логіка є цілком зрозумілою: поки Китай і США погрузли в конкурентній боротьбі за першість у технологічному протистоянні, Росія пропонує Глобальному Півдню, який цілком прогнозовано опинився на узбіччі сучасних тенденцій, допомогу в подоланні технологічного розриву. Навряд чи Сем Альтман та інші творці ШІ усвідомлюють, що технологічна революція не є глобальною, вона відбувається там, де й без ШІ була розвинена економіка. Водночас у країнах Глобального Півдня (без урахування Китаю та Індії, звісно) немає ні дослідницької, ні технічної інфраструктури, яка б давала їм змогу бодай утримуватися на плаву. Щоправда, допомагає Ілон Маск, який активно впроваджує свій «Старлінк» у країнах Африки (вже 22 країни, остання — Демократична Республіка Конго) й Азії. Отже, інфраструктура буде американською, а софт і політична підтримка — російськими. Так і робиться геополітика.

Цілком очевидно, що асиметрія в можливостях ШІ між країнами загрожує посиленням глобальної нерівності. Поки технологічні супердержави рухаються вперед, країни, що розвиваються, залишатимуться дедалі залежнішими від іноземних технологій. Так ШІ сприятиме подальшому дисбалансу глобальної економічної могутності. Країни, які лідирують у розробленні та впровадженні ШІ, отримують значні конкурентні переваги. Це може поглибити розрив між країнами, що розвиваються, й розвиненими, створюючи нову форму цифрового колоніалізму. Водночас ШІ відкриває можливості для «технологічного стрибка»: країни можуть пропустити етапи традиційного розвитку, одразу впроваджуючи передові рішення у сфері економіки й освіти.

Варто також виокремити інтеграцію ШІ у військові системи, яка породжує очікування щодо нової форми гонки озброєнь. Автономна зброя, алгоритмічна війна та посилення кіберозлочинності вимагатимуть змін у доктринах стримування та правилах ведення конфліктів. За відсутності міжнародних норм або договорів щодо військового застосування ШІ зростає ризик випадкової ескалації або алгоритмічних помилок.

ШІ змінює геополітику не лише завдяки новим можливостям, а й через переосмислення самої суті влади та могутності — від землі й нафти до даних і алгоритмів. Боротьба за домінування у сфері ШІ загрожує поглибленням глобальних поділів, але водночас відкриває можливості для нових дипломатичних, нормативних і кооперативних механізмів. Управління геополітичними наслідками ШІ вимагає не лише стратегічного передбачення, а й етичного лідерства та багатосторонньої координації. Без цього світ може вступити в еру, де штучний інтелект посилює конфлікти, а не співпрацю.

Майбутні сценарії розвитку ШІ в контексті геополітики умовно розподіляються на конфронтаційні (поділ світу на окремі технологічні блоки з обмеженою взаємосумісністю систем ШІ та боротьбою за доступ до великих даних) і кооперативні (створення міжнародних стандартів, механізмів регулювання та співпраці у сфері ШІ). Але більшість експертів схиляється до сценарію домінування одного з блоків (із центрами у США та КНР), що може призвести до технологічної гегемонії та нової форми цифрового імперіалізму. Деякі найбільш песимістично налаштовані фахівці вважають, що саме такий сценарій призведе до нового глобального конфлікту.

Геополітика штучного інтелекту формує новий світовий порядок, де технологічна могутність стає вирішальним чинником глобального впливу. Успіх у цій сфері вимагає не лише технічних інновацій, а й стратегічного мислення, міжнародної співпраці та етичного підходу до розвитку технологій. Країни, які зможуть ефективно поєднувати технологічний розвиток із геополітичною стратегією, матимуть найкращі шанси процвітати у світі, де штучний інтелект визначає правила гри. Натомість ті, хто ігноруватиме цей виклик, ризикують опинитися на периферії нового світового порядку.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Сезон цвітіння амброзії: як захистити себе і чи можна вилікувати алергію
Комсомольская правда
2025-07-05T06:01:12Z
Як сніданок впливає на холестерин і які продукти обирати
24tv
2025-07-05T05:15:23Z
Понад 96% випускників медуніверситетів через електронну систему отримали розподіл на бажані місця - МОЗ
УкраинФорм
2025-07-05T02:34:34Z
Як правильно захистити домашніх улюбленців від спеки: поради ветеринарів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T00:00:10Z
Фінгеринг: що це за практика і як вона може приносити задоволення
24tv
2025-07-04T19:51:26Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво: на що звернути увагу при покупці
Хвиля
2025-07-04T19:12:10Z
Як розподілити калорії на день, щоб бути здоровим і струнким
24tv
2025-07-04T18:36:40Z
Як ціни на нафту впливають на дефіцит російського бюджету
24tv
2025-07-05T06:18:00Z
Пенсіонерам виплачуватимуть 11 000 грн: кого ощасливить ПФУ
Знай
2025-07-05T06:06:48Z
Пенсії зростуть далеко не у всіх: кому підвищать виплати у 2026 році
24tv
2025-07-05T06:03:37Z
Аграрії вбачають перспективу у вирощуванні бобових
AgroPortal
2025-07-05T06:00:27Z
Зарплати в Україні стрімко зростають: кому платять найбільше
TSN
2025-07-05T05:48:55Z
Україна дебютувала у міжнародній системі бенчмаркінгу свиногосподарств Agribenchmark
Agravery
2025-07-05T05:21:32Z
В Україні стартує нова програма для бізнесу – підприємці можуть отримати до 16 мільйонів на руки
24tv
2025-07-05T05:09:07Z
Перейшла на військові рейки: на чому тримається економіка Росії
24tv
2025-07-05T05:06:06Z
Мінімалка в Україні та Європі: наскільки відрізняється та що будуть міняти
Комсомольская правда
2025-07-05T05:03:58Z
Трамп свідомо допомагає Путіну нещадно знищувати Україну — розбір The Telegraph
TSN
2025-07-05T06:18:25Z
Трамп засумнівався, що Путін хоче миру
Европейская правда
2025-07-05T06:15:47Z
Чому США раптово призупинили поставки зброї Україні і чого очікувати від Трампа
Европейская правда
2025-07-05T06:15:31Z
Наратив як зброя: Потрібна інформація, що з’являється в певний час, є не лише пропагандою
Украина Криминальная
2025-07-05T06:09:49Z
Україні потрібна зброя, щоб рухатися вперед: в НАТО звернулись до Трампа
GlavRed
2025-07-05T06:03:08Z
Трамп після "хорошої" розмови із Зеленським сказав, що буде допомагати Україні
Европейская правда
2025-07-05T05:57:41Z
Маск назвав головне завдання анонсованої ним нової партії у США
InternetUA
2025-07-05T05:55:00Z
Умови досі "денацифікація" та "демілітаризація" України, – ISW про останні заяви Кремля
24tv
2025-07-05T05:51:04Z
Трамп підписав "великий і прекрасний" скандальний законопроєкт про скорочення податків та витрат
24tv
2025-07-05T05:51:01Z
Сльози литимуться рікою: 3 знаки зодіаку, які цього місяця багато плакатимуть
24tv
2025-07-05T06:21:17Z
Цей рецепт проситимуть усі друзі: хрусткий кабачок-восьминіг у клярі ефектно виглядатиме на святковому столі
Telegraf
2025-07-05T06:18:26Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 5 липня 2025 року
Фокус
2025-07-05T05:00:04Z
Що не так на картинці: помилку треба знайти всього за 7 секунд
GlavRed
2025-07-05T04:27:02Z
Подолав 6400 кілометрів за добу: турист придумав, як зекономити у Римі
24tv
2025-07-05T04:15:16Z
Чоловічі парфуми для весілля: ось найкращі аромати для наречених, дружбів та гостей
24tv
2025-07-05T03:39:05Z
Як заморожувати свіжу полуницю, щоб вона не перетворилася на гігантську бурульку
GlavRed
2025-07-05T03:27:55Z
Гороскоп на завтра 6 липня: Левам - наклеп, Скропіонам - приємні новини
GlavRed
2025-07-05T03:27:47Z
Незвичайний ребус: знайдіть на картинці особливу жабу за 21 секунду
GlavRed
2025-07-05T03:27:23Z
Грант на навчання: чи можуть отримати абітурієнти, які відмовились від вступу на бюджет
ZN UA
2025-07-05T06:21:12Z
Введено план "Килим", працювало ППО: дрони, ймовірно, атакували кілька аеродромів РФ
Фокус
2025-07-05T06:09:47Z
Готовий до всього: чоловік побудував бункер у саду з тренажером і "пивним ліфтом"
Фокус
2025-07-05T06:00:10Z
6 липня — яке церковне свято, чому жінкам цього дня забороняється працювати
TSN
2025-07-05T05:48:22Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Сумській області: де роздаватимуть їжу та коли приходити
Политека
2025-07-05T05:30:36Z
Ексдружина Білла Гейтса вперше прокоментувала його зраду
Комсомольская правда
2025-07-05T05:13:43Z
Що робити, якщо хтось обробляє вашу землю, не отримавши згоди
24tv
2025-07-05T05:06:11Z
Розкриті технічні характеристики американського розвідувального дрона Triton
InternetUA
2025-07-05T05:01:37Z
"Просто нема слів": чоловік порівняв ціни у супермаркетах Італії та України
Фокус
2025-07-05T05:00:24Z
Російські війська за добу обстріляли Сумщину 120 разів - пошкоджена та зруйнована інфраструктура
УкраинФорм
2025-07-05T06:18:10Z
На Херсонщині минулої доби через обстріли поранені 11 людей
УкраинФорм
2025-07-05T06:06:30Z
У Львові зафіксували найнижчу температуру за 51 рік
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T06:03:57Z
Російські дрони атакували Дніпропетровщину, є жертви та зруйновані будинки
Gazeta UA
2025-07-05T06:03:46Z
Обмеження руху транспорту на Вінниччині: українцям розкрили, кому не можна буде їздити по дорогах регіону
Политека
2025-07-05T06:00:52Z
На фронті поліг учасник АТО зі Львова. Згадаймо Романа Подлевського
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T06:00:46Z
Літній сезон в Одесі та Карпатах: кого шукають роботодавці та скільки платять
ZN UA
2025-07-05T06:00:11Z
Росіяни посили наступ на Сумщині: в ISW розповіли, що окупували загарбники
ZN UA
2025-07-05T05:51:26Z
Втрати ворога станом на 5 липня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T05:48:17Z
Помер Марк Сноу, композитор та автор саундтреків до серіалів "Секретні матеріали" та "Блакитна кров"
Комсомольская правда
2025-07-05T05:43:31Z
Хвороба забрала його життя: від чого у 56 років помер зірка "Зачарованих" Джуліан Макмехон і як він виглядав перед смертю
Telegraf
2025-07-05T05:06:31Z
100 найкращих фільмів XXI століття за версією NYT: яка стрічка посіла перше місце
24tv
2025-07-04T21:48:43Z
Остання стадія: Раміна Есхакзай поділилася особистою трагедією
GlavRed
2025-07-04T21:27:36Z
Найкращий манікюр на літо: ідеї стильного нейл-дизайну з фруктовими мотивами
24tv
2025-07-04T20:33:54Z
Хіт літа-2025 на бандурі: хлопець розірвав ТікТок особливим виконанням відомого треку
24tv
2025-07-04T19:12:02Z
Після приголомшливого завершення: чи варто чекати на 4 сезон "Гри в кальмара"
24tv
2025-07-04T18:57:06Z
"Гра в кальмара" і драми: Netflix назвав топ-10 найпопулярніших серіалів в Україні
Фокус
2025-07-04T18:45:31Z
Фільм Паоло Соррентіно La Grazia відкриє Венеційський кінофестиваль-2025
Детектор М
2025-07-04T17:45:17Z
Поблизу Японії стався ще один землетрус
УкраинФорм
2025-07-05T06:21:07Z
У Техасі кількість загиблих через повінь зросла до 24
УкраинФорм
2025-07-05T06:18:05Z
Росіяни тероризували Харківщину: понад 10 постраждалих, серед них діти
24tv
2025-07-05T06:09:17Z
Раптові повені в Техасі забрали життя понад десятка людей
УкраинФорм
2025-07-05T05:48:12Z
В Україні судитимуть шахрая, який обчистив банківський рахунок матері загиблого воїна
InternetUA
2025-07-05T05:28:50Z
Росіяни атакували Дніпропетровщину ударними БпЛА: є постраждалі, понівечено будинки
24tv
2025-07-05T05:15:43Z
В МЗС розповіли про стан українців, які постраждали у ДТП з автобусом в Німеччині
Комсомольская правда
2025-07-05T05:10:17Z
У Херсоні внаслідок атаки ворожого безпілотника постраждала жінка
УкраинФорм
2025-07-05T05:09:07Z
Під Воронежем зафіксовано пожежу в районі військового аеродрому Борисоглебськ після атаки БпЛА
Лига
2025-07-05T05:06:41Z
Не для краси чи "статусу": чому шкіряні сидіння в авто мають отвори
GlavRed
2025-07-05T03:27:43Z
Mercedes не встигає задовольнити попит на нову компактну модель седана
Топ Жир
2025-07-04T23:48:50Z
Машину ще можна врятувати: що буде, якщо залити бензин у дизельний двигун
GlavRed
2025-07-04T23:27:35Z
Ця розкішна седан за $2000 може стати або вигідною угодою року, або справжнім жахом
Топ Жир
2025-07-04T21:48:24Z
Електричний Porsche Cayenne оснащений чотирма дисплеями та мінімумом кнопок
Топ Жир
2025-07-04T20:18:15Z
Цей DeLorean отримав потужний V8 від суперкара і тепер готовий до швидкісних пригод
Топ Жир
2025-07-04T18:33:22Z
Xpeng представив доступного конкурента Tesla Model Y
AutoCentre
2025-07-04T18:24:00Z
Що буде, якщо повністю розрядити Tesla?
360ua.news
2025-07-04T17:03:25Z
Форд заявляє, що приховані записи викривають порушення у справі про 2,5 мільярда за перекидання авто
Топ Жир
2025-07-04T16:48:31Z
Бешикташ запропонував оренду захисника Наполі
Football.ua
2025-07-05T06:09:38Z
Вімблдон-2025: Ястремська та Кіченок вийдуть на корти у суботу
УкраинФорм
2025-07-05T06:04:26Z
Реал знайшов заміну Луніну: тренер та президент вражені грою футболіста
24tv
2025-07-05T06:03:33Z
Реал Мадрид — Боруссія Дортмунд: прогноз букмекерів на матч Клубного чемпіонату світу
Football.ua
2025-07-05T05:51:32Z
Жіноча збірна України посіла перше місце на ЧЄ-2025 зі спортивної боротьби
УкраинФорм
2025-07-05T05:45:57Z
Челсі за допомоги автогола воротаря здолав Палмейрас
Football.ua
2025-07-05T05:30:53Z
Флуміненсе — Аль-Хіляль 2:1 Відео голів та огляд матчу КЧС-2025
Football.ua
2025-07-05T05:03:33Z
Клубний ЧС-2025 з футболу. "Челсі" переміг "Палмейрас" в 1/4 фіналу
УкраинФорм
2025-07-05T05:03:07Z
Це його шоу, – Ф'юрі дав цікаву пораду Дюбуа перед реваншем проти Усика
24tv
2025-07-05T04:21:02Z
Cloudflare прагне, щоб компанії зі штучним інтелектом платили за контент
InternetUA
2025-07-05T06:15:00Z
Користувачі не в захваті від особистих повідомлень Threads
InternetUA
2025-07-05T06:01:51Z
Клієнтка "Монобанку" втратила кошти через контакт у телефоні: що сталося
Telegraf
2025-07-05T05:54:05Z
Фахівець з кібербезпеки показав, наскільки легко вкрасти всі ваші паролі
InternetUA
2025-07-05T05:33:19Z
Марс чекає, але не скоро: чому технології не встигають за амбіціями Маска й NASA
ZN UA
2025-07-05T05:33:08Z
Французька астронавтка полетить на Міжнародну космічну станцію із унікальним "бонусним меню" від шефа
Известия Киев
2025-07-05T05:30:55Z
Арктика не завжди була замерзлою — життя існувало навіть у найхолодніші епохи
Portaltele
2025-07-05T04:36:15Z
Магнітна буря 5 липня: яка буде її активність
TSN
2025-07-05T04:03:38Z
Європейські геймери зібрали мільйон підписів із вимогою «зупинити знищення відеоігор»
InternetUA
2025-07-05T04:03:13Z