MY.UAНовини
Запаси є, а країна імпортує: хто і як видобуває українську нафту та які перспективи має галузь
Запаси є, а країна імпортує: хто і як видобуває українську нафту та які перспективи має галузь

Запаси є, а країна імпортує: хто і як видобуває українську нафту та які перспективи має галузь

На скорочення видобутку "чорного золота" в Україні повпливало кілька факторів

ОПЕК+ погодилася втретє поспіль підвищити видобуток нафти — у липні альянс додасть ще 411 тисяч барелів на добу. Саудівська Аравія фактично відмовилася від стратегії захисту цін, прагнучи повернути ринкову частку й одночасно задовольнити вимоги Дональда Трампа щодо здешевлення палива. В Україні на це дивляться з надією, що збільшення видобутку нафти спричинить зниження цін, і доходи Росії впадуть. У Кремлі заклали в бюджет дохід від продажу нафти й газу понад 8 трильйонів рублів. Раніше ми писали, що РФ використовує тіньовий торговий флот, що налічує чотири танкери, які планують використовувати для вивезення зрідженого газу.

Як пише Bloomberg, нова стратегія Ер-Ріяда — це затяжна, але помірна цінова війна, спрямована проти сланцевих виробників у США й недисциплінованих партнерів по ОПЕК+. Нафта вже дешевшає: Brent торгується близько $64 за барель, а JPMorgan прогнозує падіння до $50 до кінця року. Наступне засідання щодо квот заплановано на 6 липня.

Для Росії рішення ОПЕК+ про чергове підвищення видобутку нафти стане серйозним викликом. Через падіння цін на світових ринках бюджетні доходи РФ від нафти й газу вже скоротилися на 35% у річному обчисленні, а фактична ціна нафти Urals залишається значно нижчою за рівень, закладений у бюджет. За оцінкою Мінфіну РФ, дефіцит бюджету за перші чотири місяці 2025 року досяг 3,2 трлн рублів, і уряд уже змушений був переглянути прогноз на рік у бік погіршення.

Аналітики вважають, що стратегія ОПЕК+, ініційована Саудівською Аравією, очевидно суперечить інтересам Росії, яка пропонувала тимчасову паузу в зростанні видобутку. Однак у рамках нового курсу картель навмисно насичує ринок, щоб обвалити ціни й витіснити конкурентів. У цій боротьбі за ринок Кремль опиняється у все гіршому фінансовому положенні, особливо з урахуванням санкцій і потреб війни проти України.

"Вони, звісно, не можуть відновити ціни на нафту, тому що Росія є учасником світового ринку. Вони просто будуть змушені продавати нафту за тією ціною, яка сформується на світовому ринку. І ця ціна зараз по станом на зараз, звісно, не задовольняє Російську Федерацію, щодоби країна не доотримує близько 50, а то і більше, мільйонів доларів", – зауважив інженер нафти і газу Андрій Закревський.

Серед цих гравців Україна виглядає, на перший погляд, лише споживачем, який залежить від цін та рівня видобутку палива. "Телеграф" розібрався, скільки в України своєї нафти, хто її видобуває, на що вистачає цього ресурсу, і чому навколо цієї сфери постійно виникають скандали.

В яких регіонах зосереджені найбільші обсяги

Попри наявні запаси, наша держава залишається імпортозалежною щодо нафти. Проте Україна має власні нафтові ресурси та інфраструктуру, які дозволяють певною мірою компенсувати вплив зовнішніх цінових коливань. Згідно з даними порталу видобувної галузі, станом на 2021 рік балансові запаси нафти в Україні становили 78,5 млн тонн.

Найбільші обсяги зосереджені в Полтавській, Івано-Франківській і Сумській областях — по 14–15 млн тонн у кожній. Водночас видобуток у цих регіонах дуже нерівномірний: найбільше нафти добувають у Сумській області (690 тис. тонн), далі йдуть Івано-Франківська (370 тис.) і Чернігівська (250 тис.). Це свідчить про те, що наявність запасів не завжди означає інтенсивний видобуток — усе залежить від технічного освоєння та інвестицій.

Частина територій з запасами нафти перебуває в окупації

Нафтова географія України поділяється на три регіони: Східний, Західний і Південний. Основна частка як запасів, так і видобутку припадає на Східний регіон — понад 50% усіх підтверджених запасів. У розрізі родовищ найбільшим вважається Глинсько-Розбишівське (Полтавська обл., 12 млн тонн запасів), за ним ідуть Бугруватівське та Лопушнянське (Сумщина). Водночас більшість українських родовищ класифікуються як дрібні або дуже дрібні, а єдине середнє — саме Глинсько-Розбишівське. Це ускладнює індустріальний видобуток і вимагає точкових, більш затратних рішень. Ще одна проблема — деградація старих свердловин і недостатні темпи геологорозвідки. Наприклад, у 2020 році приріст балансових запасів становив лише 141 тис. тонн, хоча в окремі роки (як-от у 2019-му) він перевищував 750 тис. тонн.

Статистика за 2021 рік

Хто видобуває нафту в Україні

Монополістом українського нафтовидобутку є компанія "Укрнафта", яка контролює понад 85% усього видобутку. У 2021 році компанія видобула 1,43 млн тонн нафти з 1,63 млн по країні. Укргазвидобування (в структурі НАК "Нафтогаз України") видобуло 64 тис. тонн. Приватні компанії — такі як "Укркапойл", "Каштан Петролеум", "Карлтон Трейдінг Україна" — мають незначну частку, часто менше 1%. Така концентрація видобутку в одних руках створює ризики у випадку адміністративних або санкційних ускладнень, а також потребує чіткої державної стратегії щодо відкриття доступу для незалежних гравців.

85% ринку контролює одна компанія

Нафтотранспортна інфраструктура України дає змогу як постачати нафту до власних НПЗ, так і забезпечувати транзит. Мережа з 19 магістральних нафтопроводів довжиною понад 3,5 тис. км перебуває в управлінні АТ "Укртранснафта", дочірньої структури "Нафтогазу". На вході система здатна приймати до 114 млн т нафти на рік, на виході — 56,3 млн т. Потужності зберігання сягають понад мільйона кубометрів. Водночас основні НПЗ або зруйновані, або не функціонують повноцінно, що обмежує внутрішню переробку. Обсяг транспортування нафти за 2020 рік становив 15,8 млн тонн, з яких лише близько 2 млн було направлено на внутрішні заводи.

Власного видобутку Україні не вистачає для задоволення внутрішнього попиту, тому доводиться імпортувати сировину. У 2020 році імпорт становив понад 1,2 млн тонн, основні постачальники — Азербайджан, США, Лівія.

Інженер нафти та газу Андрій Закревський у коментарі "Телеграфу" підтвердив, що нинішні обсяги видобутку менші, ніж до початку повномасштабної війни. За його словами, цьому сприяло зменшення фінансування, пошкодження інфраструктури внаслідок російських обстрілів і воєнні обмеження. Через це очікувані обсяги видобутку в 2025 році навряд чи будуть досягнуті.

Щодо нафти, зауважує Закревський, ситуація ще складніша: "Нафти нам не вистачить за будь-яких умов. Україна не має достатньо сировини, щоб забезпечити себе нафтопродуктами. Крім того, всі НПЗ неодноразово зазнавали ударів. Кременчуцький НПЗ був атакований десятки разів. Переробку нафти до завершення війни централізувати в Україні практично неможливо". Зараз, за словами експерта, близько 85% нафтопродуктів імпортується, а решта виробляється на мінізаводах із обмеженою потужністю.

Кременчуцький НПЗ був атакований більше 10 разів

Угода про корисні копалини зі США

Окремим важливим фактором, який впливатиме на майбутнє української нафтогалузі, є нова сировинна угода між Україною та США, що передбачає створення спеціального Фонду для залучення інвестицій у видобувний сектор. Згідно з текстом угоди, уряд України зобов’язується вносити до Фонду 50% усіх доходів від майбутньої монетизації природно-ресурсних активів, що перебувають у власності держави. До таких активів прямо віднесено нафту, природний газ, вуглеводні, родовища корисних копалин та пов’язану інфраструктуру, зокрема LNG-термінали і порти. Таким чином, нафтова галузь офіційно включена в цю домовленість і стане одним із джерел наповнення Фонду.

Метою цієї угоди є не лише акумуляція доходів від ресурсів, а й стимулювання розвитку, видобування, обробки та інфраструктурного освоєння українських надр. Залучені кошти мають реінвестуватись у відновлення країни, зокрема через підтримку держпідприємств і модернізацію галузі.

Скандали, пов’язані зі сферою

Окрема увага до української нафтогалузі з боку інвесторів та міжнародних партнерів викликана не лише ресурсним потенціалом країни, а й гучними скандалами, що останнім часом супроводжують галузь. Один із найбільш резонансних – конфлікт навколо компанії "Укрнафтобуріння". За даними видання Forbes, українська влада без участі акціонерів націоналізувала активи компанії, змінила керівництво, провела корпоративні збори і розподілила понад 20 мільйонів доларів як дивіденди до бюджету. Йдеться про одну з найбільших приватних компаній у секторі, що розробляла Сахалінське газоконденсатне родовище. Акціонери подали позови до судів на понад 1 мільярд доларів, попереджаючи, що такі дії уряду підривають довіру інвесторів і загрожують відновленню країни після війни.

Ще один скандал пов'язаний із правоохоронним розслідуванням, у результаті якого було оголошено в розшук колишнього голову правління одного з найбільших нафтопереробних концернів України. За даними Нацполіції, організована група укладала фіктивні договори на постачання нафтопродуктів, не сплачуючи за них, і легалізовувала кошти через рахунки в іноземних банках. Сума збитків — 5,8 мільярда гривень. Учасникам схеми висунули підозри в заволодінні майном в особливо великих розмірах.

Не менш серйозне політичне тло супроводжує й державну "Укрнафту". Як повідомляв Telegram-канал "Інсайдер.Україна", НАБУ задокументувало переговори між ексзаступником голови ОП Ростиславом Шурмою та Олександром Камишіним про контроль над фінансовими потоками "Укрнафти". Підслухана розмова свідчить про наміри передати ці потоки братові Шурми, підконтрольному вже Камишіну. Після переданих дипломатичними каналами записів, політичні перестановки в ОП були заблоковані.

Нагадаємо, раніше ми писали, що українські удари по російських нафтопереробних заводах і нафтобазах є частиною цілеспрямованої стратегії — ці об'єкти входять до пріоритетного списку цілей. Після кожної атаки проводиться оцінка результатів, і в разі недостатнього ефекту — удар повторюється. Про це в інтерв’ю виданню "Телеграф" розповів відставний генерал-майор армії Великої Британії Чіп Чепмен. За його словами, удари по енергетичній інфраструктурі мають на меті знизити здатність Росії підтримувати воєнні дії.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Польщі стався серйозний збій системи управління повітряним рухом
Европейская правда
2025-07-19T14:52:41Z
У Лондоні – десятки затримань під час протесту проти заборони пропалестинської організації
Европейская правда
2025-07-19T14:31:49Z
Коли закінчиться війна в Україні: МВФ зробив тривожний прогноз
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T14:21:33Z
Кобахідзе звинуватив експосолку США в Грузії у "поширенні чуток"
Европейская правда
2025-07-19T14:19:04Z
Поляки обурилися через промову українського посла: що їх розлютило?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T13:57:39Z
Верховна Рада обговорює можливість виїзду за кордон чоловіків до 24 років
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T13:27:25Z
У Варшаві пройшла масова демонстранція проти міграції
Европейская правда
2025-07-19T13:13:56Z
Нардеп розповів, скільки людей Україна мобілізує щомісяця
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T13:06:28Z
Стефанчук зробив заяву про вибори в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:51:35Z
Найбільший український енергохолдинг заявив про великі плани на Європу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:12:15Z
За півроку ДТЕК інвестував 4 млрд грн у ремонти ТЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:48:46Z
Чехія легалізувала вирощування та зберігання канабісу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:45:19Z
Prometey виставив на продаж діючий елеватор на Дніпропетровщині
AgroPortal
2025-07-19T09:00:56Z
Світові ціни на фундук зростуть: причина — погода в Туреччині
AgroPortal
2025-07-19T08:30:36Z
В Україні прогнозують 29,26 млн т урожаю кукурудзи
AgroPortal
2025-07-19T07:30:25Z
Cargill та PepsiCo об'єднують зусилля для розвитку сталого землеробства
AgroPortal
2025-07-19T06:00:52Z
Чеддер дешевшає, а сухе молоко дорожчає — підсумки липневих торгів GDT
Agravery
2025-07-19T05:21:49Z
Світовий ринок пшениці: в яких умовах доведеться торгувати Україні
AgroPortal
2025-07-19T05:00:34Z
Сарана дісталася Запоріжжя – місто заполонили хмари комах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T14:42:01Z
Зеленський відзначив орденом Свободи 16-річних юнаків, яких росіяни вбили в окупованому Бердянську
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T13:42:59Z
На Закарпатті побудують сухий порт із базою для біоетанолу
AgroPortal
2025-07-19T13:00:54Z
Президент присвоїв двом воїнам звання Герой України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:39:08Z
На Сумщині телятник пропонують в оренду за 75 грн
AgroPortal
2025-07-19T10:30:02Z
Конфлікт у столичному метро: поліція розшукала дівчину, яка схвалювала РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:54:30Z
У клубі Києва під час вечірки вмикали російську музику
VGorode
2025-07-19T08:18:04Z
Російський командир наказав пристрелити власного пораненого бійця – перехоплення ГУР
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:12:41Z
«Атеш» виявив польовий госпіталь у бригаді морпіхів РФ в Севастополі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:18:30Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Більшість німців не підтримують заборону ультраправої "АдН"
Европейская правда
2025-07-19T11:01:10Z
Кажани дедалі частіше оселяються у багатоповерхівках: пояснення науковиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:00:00Z
Рік без Ірини Фаріон. Спогади найкращої подруги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:45Z
У Фінляндії можна безкоштовно отримати житло: як працює програма
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:44Z
Вступна кампанія 2025: майже 400 тис абітурієнтів вже готові до вступу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:54:42Z
Україна повернула з окупації 11 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:45:41Z
Літературознавиця, що викладає в західних університетах: Міф про «велику російську культуру» досі живий
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:00:38Z
Рік після загибелі Ірини Фаріон: Львів вшановує пам'ять
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:06:07Z
Чи правильно казати «зеесушник», «есбеушник»? 10 запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:15:26Z
Донька Полякової після весілля показалася з чоловіком у лікарняній палаті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:24:57Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
В Іспанії на аукціоні продали найдорожчий сир у світі
AgroPortal
2025-07-19T06:30:18Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
У Фінляндії розбився невеликий літак
Европейская правда
2025-07-19T12:42:03Z
В Австрії загинув німецький альпініст, зірвавшись зі скелі
Европейская правда
2025-07-19T12:31:57Z
У Києві мати-ґвалтівниця та її спільник отримали вирок за сексуальне насильство над дитиною
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:00:26Z
На Київщині потяг збив чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:30:26Z
Вдарила чоловіка шампурем: поліція на Черкащині розслідує вбивство під час відпочинку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:39:23Z
У Німеччині через інцидент з феєрверками на ярмарку постраждали 19 осіб
Европейская правда
2025-07-19T08:37:27Z
Українські військові ліквідували міну, прибиту хвилями до узбережжя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:27:05Z
Атака на Павлоград: пошкоджено пожежну частину, підприємства, п’ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:45:18Z
Південна Корея бореться з паводками: понад сім тис людей покинули свої домівки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:48:58Z
Головний бій року. Все, що потрібно знати про протистояння між Усиком та Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:42:05Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
В Туреччині розпочали перевірки Visa та Mastercard
Европейская правда
2025-07-19T07:13:58Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Липневі тарифи: скільки коштує зарядити електрокар в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:00:44Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z