MY.UAНовини
Геніальний український художник Мурашко: від європейського визнання до більшовицької кулі в потилицю
Геніальний український художник Мурашко: від європейського визнання до більшовицької кулі в потилицю

Геніальний український художник Мурашко: від європейського визнання до більшовицької кулі в потилицю

Цей злочин оповитий міфами і звичними інсинуаціями московської влади. Навряд чи його зараз, через більш як століття, вдасться розкрити.

Близько першої годині ночі з 14 на 15 червня 1919 року біля будинку на вулиці Багговутівській, 25 (зараз Загорівська) у Києві патруль із матросів-балтійців зупинив Олександра Мурашка і його дружину Маргариту Мурашко-Крюгер. Подружжя поверталося додому від друзів, проте у місті вже діяла комендантська година. "Моремани" затребували документи, і після перевірки дружину відпустили, а чоловіка повели під конвоєм "розбиратися". Проте насправді він дуже скоро був застрелений, суто в чекістському стилі – у потилицю.

Наступного ранку місцеві мешканці на Лук’янівці знайшли тіло чоловіка: українського художника і педагога, одного з засновників Української академії мистецтв (УАН) і на той час в. о. ректора та голови Ради Академії. Інформація про смерть настільки відомого київського митця потрапила на шпальти більшовицької газети "Известия ВЦИК" від 17 червня 1919 року: "Пізніше труп Мурашка знайшли біля будинку 18 на Дорогожицькій вулиці. Бандити зняли з покійного костюм, персні, забрали гроші". Тим часом удова не погодилася з такою версією більшовицької влади, бо "бандити" (можливо, чекісти чи моряки-анархісти, які виконували завдання спецслужб) залишили на чоловікові цінну шпильку і гарні черевики. Поховали небіжчика на Лук’янівському цвинтарі.

Трохи раніше, 5 березня 1919 року, вулицями столиці України знову, вже вдруге після погромів, які понад рік тому здійснювали загони підполковника Муравйова, маршували підрозділи більшовиків, а війська Директорії УНР на чолі з Симоном Петлюроювідкочувалися на захід. Це було вже друге "пришестя" московських більшовиків, підтриманих місцевими колабораціоністами на чолі з Миколою Щорсом. Саме влітку 1919 року більшовики, на фоні поразок на фронтах – і від білих росіян, і від українців, розпочали шалений терор в Києві, Харкові, Полтаві. Однією з жертв червоних окупантів і стала людина з проукраїнськими поглядами.

Найбільш талановитий учень Рєпіна

…Серед вітчизняних художників усіх часів Олександр Олександрович Мурашко (1875–1919) займає зовсім осібне місце. Самобутній митець, якого багато фахівців вважають першим імпресіоністом, насправді синтезував у своїй творчій манері цілу низку стилів і напрямків. І головне: його картини в Західній Європі мали шалений успіх, про який тільки мріяли багато художників.

Картина Олександра Мурашка "Портрет дівчини у червоному капелюсі", 1902-1903 роки

Олександр Мурашко, за народження Крачковський, народився 26 серпня (за старим стилем) 1875 року в Києві. Він був позашлюбною дитиною. Мати, Марія Крачковська, відправила хлопчика до родичів до Борзни на Чернігівщини, де його виховували бабуся і рідний дядько. Лише через вісім років мати, яка вийшла заміж у Чернігові за господаря іконописної майстерні Олександра Мурашка, нарешті забрала сина. Вітчим був неабияким деспотом і наполягав, щоб пасинок працював у майстерні виключно як релігійний художник.

Саме під час довготривалого і скандального будівництва Володимирського собору, де брав участь і вітчим як майстер з облаштування, юнак познайомився з такими метрами художнього мистецтва, як Віктор Васнецов, Михайло Нестеров і Михайло Врубель. Вони звернули увагу на нього, побачивши чималий потенціал молодого митця.

Після смерті матері, у 18 років юнак був офіційно усиновлений і отримав прізвище Мурашко. А ще раніше був відправлений до Києва на навчання до вже знаменитої на той час Рисувальної школи рідного брата вітчима – видатного українського художника-реаліста Миколи Мурашка.

Картина Олександра Мурашка "Старий вчитель" (дядько Микола Мурашко), 1906 рік

Невдовзі за протекцією знаменитого київського мистецтвознавця, художнього критика Адріяна Прахова (саме він був керівником групи художників, які розписували Володимирський собор), а також Васнецова і Нестерова, 19-річний юнак відправляється до Санкт-Петербурга, де вступає до Вищого художнього училища при Академії мистецтв. Там він був учнем у майстерні земляка – Іллі Рєпіна. Дипломна, історична картина Олександра Мурашка "Похорон кошового" (1900) зайняла перше місце на курсі, і всі побачили: народжується митець високого штибу. Для картини позував Михайло Старицький – видатний український письменник і театральний діяч. Роботу, яка викликала справжній фурор серед художників і фахівців, придбав музей Академії мистецтв (зараз картина прикрашає зали Національного художнього музею у Києві).

Картина Олександра Мурашка "Похорон кошового", 1900 рік

Відень, Мюнхен, Париж

Отже, отримавши золоту медаль і звання художника, а також 2000 карбованців на рік, Олександр Мурашко відправляється в пенсіонерську поїздку до Західної Європи. Він їде спочатку до Італії, а потім до Австрії, Німеччини та Франції.

Відштовхуючись від кращих зразків школи "передвижників", реалістів на кшталт Карла Брюллова, Іллі Рєпіна, а також полотен найперших вчителів – рідного дядька Миколи Мурашка, Миколи Пимоненка, Віктора Васнецова, пройшовши шлях студійця у Парижі та Мюнхені (визнаних, і одночасно дуже несхожих центрах художнього мистецтва), Олександр Мурашко на своїх полотнах багато експериментував. Він не відкидав реалізм у художній творчості, проте з кожним роком все більше занурювався в пошуки нових живописних засобів.

Звісно, у Парижі він познайомився із творчістю тих самих імпресіоністів (Каміль Пісарро, Альфред Сіслей, Клод Моне, Едґар Деґа), а також у славетному Луврі з картинами улюбленого великого іспанця Дієго Веласкеса. У Мюнхені та Відні, своєю чергою, Олександр Мурашко був у захваті від німецького і австрійського варіантів стилю модерн, який отримав назву "югендстиль" і "сецессіон" відповідно. Одночасно у Франції все більшу популярність завойовував близький до них стиль "ар-нуво" (нове мистецтво), який у художньому мистецтві мав своїх гуру: чеха Альфонса Муху і француза Моріса Дені.

Картина Олександра Мурашка "Жінка з квітами", 1918 рік

Поступово Олександр Мурашко все більше, чи точніше — майже виключно, звертається до портретного живопису. Тяжіння до створення непарадних портретів проявилося у митця ще в молодому віці, під час роботи у іконописній майстерні вітчима.

Ціла серія жанрових картин майстра на самому початку XX століття викликають бурхливу і позитивну реакцію і публіки, і критиків: "Парижанки. Біля кав’ярні" (1902-1903), "Дівчина в червоному капелюсі" (1903), "На ковзанці. Портрет Олександри Іванівни Мурашко" (1905).

Картина Олександра Мурашка "Парижанки. Біля кав'ярні", 1902-1903 роки

Як зауважувала українська мистецтвознавиця Валентина Рубан, "він "брав" людину широко і сміливо. Не захоплюючись побутовою деталізацією, тяжів до напівжанрових зображень. За незначним винятком людина в його творах показана у звичному середовищі, проте майже завжди виведена з активної дії. Натомість наявний органічний, хоча і підкреслений, момент спілкування моделі з глядачем – погляди зображених чи не скрізь у Мурашка спрямовані назустріч тому, хто дивіться на них… Особливо відчутною стає внутрішня розкутість художника в портретах 1901—1910-х років".

Зі столиці Франції Олександр надсилав свої роботи до Академії, і їхня оцінка була завжди на високому рівні; термін перебування молодому митцю подовжували двічі. Лише у 1904 році він повернувся до Санкт-Петербурга – вже з Мюнхена. Проте у Санкт-Петербурзі було неспокійно: Перша російська революція була у розпалі. Наступного року Олександр Мурашко разом із видатним українським промисловцем і меценатом Олександром Терещенком (сином славнозвісного Ніколи Терещенка) відправляється в ще одну поїздку. Вони відвідали Францію, Італію, Алжир та Туніс.

Засновник Української академії мистецтв

Після повернення до Російської імперії недовгий час працював у Санкт-Петербурзі, проте повернувся в рідний Київ. Там майстер колориту і сонячного світла брав активну участь у створенні Київського товариства художників, а у 1913 році відкривав власну художню студію з класами живопису і рисування.

Картина Олександра Мурашка "Благовіщення", серпень 1907 року

"Навесні 1909 р. О.О. Мурашко вперше бере участь у міжнародній художній виставці у Мюнхені, де його картини "На ковзанці…" та "Карусель" дістали найвищу оцінку, а митця запрошено для участі у виставках у Берліні, Відні, Амстердамі та інших європейських мистецьких центрах. Як відзначає Микола Бурачек, "художник був закоханий у життя, умів знайти у буденному реалізмі дійсності і красу, і поезію. При тому завжди залишався сам собою. Жагуча пристрасть до кольору, до ефектів сонячного світла, до різнобарвних нюансів виявляли в Мурашкові справжнього сина України, її сонця, її мальовничого різнобарв’я" (Ольга Друг, Дмитро Малаков. "Особняки Києва", К., "Кий", 2004). На жаль, слід картини "Карусель" губиться у бурхливому XX столітті, її місцезнаходження невідоме й досі. Роботи Олександра Мурашка стали окрасою художніх музеїв у Будапешті, Бухаресті, Нью-Йорку, Мюнхені, він бере участь у славетному Венеційському бієнале, престижних виставках у Берліні, Дюссельдорфі, Кельні…

Знаменита картина Олександра Мурашка "Карусель", 1906 рік

У 1909 році, Олександр Мурашко одружується з Маргаритою Крюгер, яка стає його помічником і музою. ЇЇ старша сестра, художниця і педагог Анна Крюгер була дружиною художника Миколи Адріяновича Прахова – сина того самого Адріяна Прахова, який зіграв значну роль у житті і творчому становленні Олександра Мурашка. Таке от переплетіння доль – Олександр і Микола стали свояками…

Олександр Мурашко і Маргарита Мурашко-Крюгер. Фото 1909 року

В останні роки життя митець все більше звертається до української тематики: "Зима" (1905), "Селянська родина" (1914), "Праля" (1914), "Продавчині квітів" (1917).

Картина Олександра Мурашка "Зима", 1917 рік

На самомупочатку Національної революції 1917—1921 років митець активно працював над розбудовою Української держави. Він був одним із засновників Української академії мистецтв, уже на першому засіданні очолив одну з двох майстерень станкового малярства (другою опікувався художник Федір Кричевський, молодший брат відомого архитектора і живописця Василя Кричевського). Серед батьків-засновників були відомі постаті українського мистецтва: Михайло Бойчук, Микола Бурачек, Абрам Маневич, Георгій Нарбут…

Фундатори Української академії мистецтв. Стоять (зліва направо): Георгій Нарбут, Василь Кричевський, Михайло Бойчук. Сидять (зліва направо): Абрам Маневич, Олександр Мурашко, Федір Кричевський, Михайло Грушевський, Іван Стешенко, Микола Бурачек. Грудень 1917 року

Трагічна загибель Олександра Мурашка від рук московських червоних окупантів відбулася у самий розквіт його таланту. Художнику ще не виповнилося й 45 років. Ілля Рєпін писав Михайлові Нестерову, з родиною якого дружив Олександр Олександрович: "Він – найбільш талановитий та оригінальний з усіх моїх учнів". Така оцінка визнаного метра світового живопису, серед учнів якого були Борис Кустодієв, Валентин Сєров, Ігор Грабар, Філіп Малявін, багато про що промовляє…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Цены на сливочное масло в Украине растут: что будет до конца 2025 года
Фокус
2025-07-07T18:21:42Z
Пенсии в Украине будут индексироваться по единым правилам
Gazeta UA
2025-07-07T17:51:52Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
На руки не дадут, но можно отоварить: пенсионеры получат дополнительную тысячу гривен - на что разрешат потратить
Знай
2025-07-07T17:36:04Z
Как легко почистить матрас – проверенные советы
Gazeta UA
2025-07-07T16:33:15Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
В России застрелился уволенный сегодня Путиным министр транспорта
Корреспондент
2025-07-07T18:42:49Z
Трамп отложит тарифы с 9 июля до 1 августа
Европейская правда
2025-07-07T18:42:31Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
"Золотой мост" Кличко: как власти Киева "перекачивают деньги из бюджета в частные карманы"
Comments UA
2025-07-07T18:36:00Z
Жизни в "современном технологическом богатом государстве" не будет: что решили оккупанты
Comments UA
2025-07-07T18:21:53Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Оккупанты начали масштабный штурм Запорожской области - замкомандира 65-й бригады. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-07T18:00:47Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Зеленский сообщил, какие задачи рассматривались на Ставке
ZN UA
2025-07-07T18:45:20Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
В Италии пропала украинская студентка, проходившая стажировку на одном из курортов
Лига
2025-07-07T18:33:07Z
Потеряете сразу три пенсии: украинцев предупредили о распространенной ошибке – кого срочно ждут в ПФУ
Знай
2025-07-07T18:21:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Пикантные, чуть острые, но и сладковатые: тот самый рецепт консервации огурцов с кетчупом на зиму
Знай
2025-07-07T17:51:37Z
Идеальная закуска для лета: малосольные кабачки, которые готовятся быстрее кофе
Telegraf
2025-07-07T17:33:59Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
СБУ задержала 21 организатора схем для уклоняющихся
Апостроф
2025-07-07T18:45:30Z
Схема на боли: мошенники выманивали деньги у семей пропавших бойцов ВСУ
Новости Украины
2025-07-07T18:27:06Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
«Все они получат УБД»: Андрющенко рассказал, зачем артисты мобилизуются
Comments UA
2025-07-07T17:00:41Z
"Как у вас, девушки?": Камалия заинтриговала горячими кадрами с незнакомцем
Апостроф
2025-07-07T16:48:35Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Porsche представила новую спецверсию 911
Корреспондент
2025-07-07T17:30:56Z
Важно перед поездкой: где за границей не признают украинское водительское удостоверение
Comments UA
2025-07-07T13:15:51Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Зачем водители держат в гараже теннисный мячик: интересный лайфхак
Gazeta UA
2025-07-07T09:03:13Z
"Не бита, не крашена" - 5 фраз, разоблачающих перекупов авто
Знай
2025-07-06T20:51:59Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
В "Дії" запустили новый сервис "Ветеран PRO"
Апостроф
2025-07-07T17:30:34Z
Исследование выявило следы ИИ в миллионах научных статей
Корреспондент
2025-07-07T17:12:34Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Новый раздел "Ветеран Pro" появился в приложении "Дія"
ZN UA
2025-07-07T15:00:35Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Один из самых дорогих новичков Манчестер Сити может быть продан
Корреспондент
2025-07-07T18:09:21Z
Щенсны останется в Барселоне, продлив свое соглашение с клубом
Корреспондент
2025-07-07T17:15:36Z
Галатасарай планирует сделать попытку трансфера Осимхена
Корреспондент
2025-07-07T16:48:11Z
Нападающий Манчестер Юнайтед определился со своим будущим
Корреспондент
2025-07-07T16:09:54Z
Челси опасается, что не сможет зарегистрировать новых футболистов летом
Корреспондент
2025-07-07T15:24:14Z