MY.UAНовини
Українці гніваються на тезу Трампа, що українці «спровокували» обстріли. А влада добре скомунікувала 1 млн знешкоджених росіян. Зведення з інформаційної війни 07 – 13 червня 2025 р
Українці гніваються на тезу Трампа, що українці «спровокували» обстріли. А влада добре скомунікувала 1 млн знешкоджених росіян. Зведення з інформаційної війни 07 – 13 червня 2025 р

Українці гніваються на тезу Трампа, що українці «спровокували» обстріли. А влада добре скомунікувала 1 млн знешкоджених росіян. Зведення з інформаційної війни 07 – 13 червня 2025 р

ГО CAT-UA дослідила новини та емоції щодо війни, які панували в соцмережах протягом минулого тижня 07 – 13 червня 2025 р.
Індекс настроїв соцмереж склав мінус 18 (був мінус 13) пунктів. Хороші новини – 27% усіх постів, погані – 45%, неоднозначні – 28%.

Традиційно багато обговорень обстрілів. Помітна тривога через меседжі США та їх спроби помиритися з РФ. «Павутина» досі значно впливає на настрої (гордість, сміх) через вдалу пролонговану комунікацію СБУ.

Хороші новини – 1 млн знешкоджених росіян, вибухи в РФ (Тамбовщина, Московщина), Україна випробовує власну балістичну ракету (і вже уразила російський командний пункт), збиття Су-35, Ізраїль нібито передавав Україні Patriot, обмін полонених, слабкість російської верхівки.

Погані – масовані обстріли (Волинь, Харківщина, Київщина, Одещина), повітряні тривоги, недовіра перспективі переговорів України з РФ.

Неоднозначні повідомлення – перспектива переговорів США та РФ, українцям дозволили збивати дрони, робота наявного ППО, очікування на нові обстріли, РФ збільшить виробництво дронів, ініціатива з вимкнення мобільного інтернету.

Знищення СУ-35, удар по локомотиву з ворожою технікою, відгомін минулих операцій – усе працює на порятунок від провалу в песимізм. Не бракує новин про поточні успіхи Сил оборони: збиття Су-35 на Курщині (про яке повідомили офіційно Повітряні Сили) стало для новинних спільнот (а також великої кількості чоловіків) віральним і викликало цікавість, якими засобами вдалось уразити літак. СБУ продовжує підтримувати увагу до операції «Павутина», публікуючи нові видовищні кадри. До «тисячі порізів» додалося, серед іншого, вибухи в Саваслейці з ураженням там літаків, ураження локомотива з військовою технікою – ця новина супроводжувалася додатковими знаками оклику і емоційними вигуками. Ще двома маркерами відчутної радості стали удари по заводу в Чувашії (відчутний наголос, що він виготовляє радіоелектроніку для БПЛА, ракет, КАБів – про нього навіть робили сюжети на росТБ) та пороховому заводу в Казані. Нафтобаза в Енгельсі досі палає, із задоволенням рахують кожен новий день пожежі. В обговорення атак включені і новинні ресурси, і чоловіки, і жінки. Також тішать чутки про розробку власної балістичної ракети, яка ось невдовзі має нібито вже стати на озброєння (з вуст експерта В. Бадрака).

Мільйон втрат російських солдатів вивів настрої в позитив, але одночасно породжує і гнів.  Українці в соцмережах з радістю сприйняли дані про мільйон знешкоджених російських військових, поширювали жарти на цю тему, але при тому в багатьох поширеннях був також дуже виражений гнів на росіян, яких такі великі людські жертви не зупинять, і які пишаються великими втратами в Другій світовій. У проросійському сегменті уваги до цього інфоприводу не помітно, але там пишуть про закладення перших каменів під нові пам’ятники загиблим в СВО.

Також є вагомий новий сплеск позитиву завдяки обміну полоненими. Подія привернула чималу увагу регіональних ресурсів, які точково зосереджувалися на поверненні військових з певних областей та ділилися зворушливими кадрами.

Особливістю висвітлення поточного обміну є те, що влада не повідомила точної кількості полонених, посилаючись на міркування безпеки. Утім, відомо про повернення полонених ще з 2022 року, важкопоранених і людей до 25 років.

Обстріли України викликають негатив та побоювання. Українські пабліки рясніють повідомленнями про поточні повітряні тривоги, наслідки російських обстрілів (у Луцьку загинуло подружжя ще не обвінчаних молодят, Харків атакували рекордною кількістю дронів). Міжнародний трек на цьому тлі сповнений гніву в бік Д. Трампа, який виправдовує масовані удари тезами про «провокування» росіян (мовляв, Україна «сама дала РФ привід розбомбити їх до біса»). Проросійські користувачі глорифікують удари і подають їх як акти відплати за нещодавні українські операції. Багато заголовків - у стилі «удар возмездия», «время платить», «это только подготовка» (зокрема, до ударів «Орєшніком»). Новинарі з різних ресурсів (як відомих центральних, так і регіональних) з посиланням на Ю. Ігната («Єдині Новини») заявили про те, що Росія нібито невдовзі запускатиме по Україні 1000 дронів за ніч. Зрештою, Повітряним силам довелось це спростовувати, але спростування мало менше поширення, ніж початковий інфопривід. Помітна велика тривога через «удар помсти», який все ще готує Росія.

Загалом про посилену небезпеку українців попереджає навіть В. Зеленський, але він не наголошує на помсті. Підтримується думка, що атаки були б і без ураження аеродромів, як тривали вони й до цього.

Також українці похмуро сприймають наступ на Суми. Помітно ретранслюють DeepState, що говорить про потребу готуватися до обстрілів Сум FPV-дронами, ексречник ГШ В. Селезньов закликає мешканців подумати про евакуацію звідти. Ворог захопив ще 2 села в області, просувається біля трьох інших населених пунктів – на це також активно звертають увагу новинні ресурси. Новини про ремонт корабля КНДР в Росії та про удосконалення ракет викликають тривогу та гнів. Також з тривогою поширюють заяви німецьких посадовців про те, що Росія готує наступ на країни НАТО.

Російські спікери обурені Україною, яка нібито не хоче забирати тіла полеглих та обмінювати полонених. Про спробу зриву обміну полоненими заявили синхронно В. Мединський, М. Захарова та інші. Нібито це сталося «без пояснення причин» (Р. Мірошник), понад 1000 тіл полеглих перебувають у районі обміну, але українська сторона «не приїхала» забирати їх. Спікери апелюють до християнства: мовляв, треба ж їх гідно поховати. Кажуть про наміри Києва приховати «реальні» втрати і про байдужість до власних громадян. У українському ж сегменті ця тема лишилася майже непоміченою, попри реакцію Коордштабу на російські закиди.

Але болючою була реакція на фотографії повернених додому бійців, на одному з яких росіяни викарбували «Слава Росії». Гнівить і те, що в Росії засудили до 26 років ще двох полонених «азовців».

Традиційна критика поганих союзників зберігається. Помітна критика відмови США передати Україні обіцяні ракети, загалом позиції Д. Трампа щодо війни, згадують про тиск на Сенат, щоб послабити санкції на Росію, обурюються заяві Словаччини про блокування санкцій ЄС.

Питання до української мобілізації звучать в країні, а до російської – у світі. Розповідь Р. Замрія про умови його затримання ТЦК та знущання досить детальна. І сам автор, і ті, хто його репостять (блогери-військові з великою авдиторією, Д. Биков) наразі кажуть, що ситуація ця не повсюдна. Розслідування ж щодо мобілізації Росією африканських фермерів, запрошених на роботу в РФ, виходить в The Telegraph. 

Емоції українців

Гнів присутній в 33,2% постів на тему війни – на росіян за значні обстріли, як-от наймасштабніший за весь час обстріл Харкова, за катування полонених, нахабність на переговорах. На Трампа – за тезу про те, що українці «спровокували» обстріли, за протидію «сенатським» санкціям. Є гнів на Рубіо за вітання з днем Росії, на Словаччину за обіцянки заблокувати санкції. У критиці влади – зокрема і за ситуацію на фронті, щити для НГУ, Зеленський «засвітив» оборонний завод, обшуки Южаніної, стан фортифікацій також гнів на ТЦК.

Тривога – 19,1% – просування росіян на Сумщині (а отже, на Київ - Безугла), вихід до Дніпропетровської обл., підсумки російського наступу від західних медіа. Прогнози 1000 шахедів за ніч та новий російський ударний дрон з ШІ. Багато тривожних очікувань на наступ росіян на країни Європи.

Радість – 18,7% мільйон знешкоджених росіян, обмін полоненими, а також численні удари по РФ, збиття літаків, рефлексії щодо значення «Павутини», вдалі випробування укр. балістики, підтримка світу.

Сум – 12,2% – цивільні жертви, загибель працівниці дитячої залізниці, удар по пологовому в Одесі, військові втрати України, зокрема 1200 тіл.

Гордість 7,3% і Вдячність 2,5% – продовжують пишатися СБУ за «Павутину», подробиці якої регулярно виринають, пишаються укр. розробками.

Надія 3,3% – у молитвах, вітаннях зі святами, на санкції ЄС проти Росії, на «виштовхування» росіян з Сумщини, і просто надії на перемогу.

Втома 2,0% – 1200 днів великої війни, вітання з Трійцею та ін. святами, і особливо під час великих обстрілів і після них.

Сміх 1,6% – полювання на фури в РФ, сміх з Трампа через Ізраїль і Іран.

Для довідки: Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом трьох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Чотири українки підкорили німецьку адаптацію шоу «Голос країни»
ГЛАВКОМ NET
2025-10-27T12:12:13Z
У Маріуполі росіяни знищили частину мозаїки «Підкорювачі Космосу»
УкраинФорм
2025-10-27T12:09:32Z
"Як без нього жити далі": за що дружина Дизеля Яценка звинувачує себе після його смерті
GlavRed
2025-10-27T12:06:11Z
Найпопулярніший мультфільм на Netflix, який можна подивитись з дітьми на канікулах
24tv
2025-10-27T11:51:50Z
"Далі я сам": Міша Лебіга повідомив про страшне горе в сім'ї
GlavRed
2025-10-27T11:27:13Z
Які тіні пасують жінкам з карими очима: візажисти назвали 3 відтінки
24tv
2025-10-27T10:36:19Z
Анну Кошмал із 7-місячною донькою посеред ночі "швидка" забрала до лікарні
TSN
2025-10-27T10:27:36Z
"Паніка, мене трясе": що сталося під час пологів 47-річної ведучої
GlavRed
2025-10-27T10:27:33Z
Тітка Дизеля пояснила, чому його дружина досі не пробачає собі смерті чоловіка: "Страшенно звинувачує"
TSN
2025-10-27T10:18:03Z
"Ощадбанк" заблокував кошти на рахунку: куди звертатися та яку суму можна використовувати незважаючи на обмеження
Знай
2025-10-27T12:12:56Z
Saab готова відкрити завод із виробництва винищувачів Gripen в Україні
24tv
2025-10-27T12:09:31Z
План Б для України: ЄС може взяти спільний борг на десятки мільярдів – Politico
ZN UA
2025-10-27T12:04:31Z
Посадовця агропідприємства на Харківщині судитимуть через несплату понад ₴73 млн податків
Украина Криминальная
2025-10-27T12:03:07Z
Дощі на Одещині покращили стан озимих культур
AgroPortal
2025-10-27T12:00:24Z
Доходи від нафти падають, а витрати ростуть: як санкції б’ють по Росії
24tv
2025-10-27T11:51:39Z
ЄС став найбільшим імпортером російського газу: скільки блок заплатив Москві
24tv
2025-10-27T11:45:25Z
Усе через США та Китай: вартість золота відчутно змінилась
24tv
2025-10-27T11:45:22Z
Податкова та НБУ оновили підхід до комунікації з банками щодо валютного нагляду
УкраинФорм
2025-10-27T11:42:06Z
Зеленський повідомив, коли буде готовий план припинення вогню в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-10-27T12:09:43Z
Литва виділить 1 млн євро на боротьбу з метеозондами з Білорусі
Европейская правда
2025-10-27T12:04:54Z
Болючий ляпас Путіну: як атака на Москву могла зірвати підступний план Росії
24tv
2025-10-27T12:03:45Z
Трамп прибув до Японії для обговорення масштабної суднобудівної угоди
iPress
2025-10-27T12:03:14Z
Підрив Бєлгородської дамби: як "вода" зупинить наступ російської армії
Фокус
2025-10-27T12:00:34Z
Підрив "Північних потоків": суд в Італії підтвердив рішення про екстрадицію українця
Европейская правда
2025-10-27T12:00:28Z
Тисячі проваджень про держзраду, але засуджені не всі: як виявляють та карають прихильників РФ на півдні
ГЛАВКОМ NET
2025-10-27T12:00:11Z
Трамп пояснив, чи планує балотуватися у президенти США у 2028 році
ГЛАВКОМ NET
2025-10-27T11:54:42Z
Варто повчитися у Путіна: Зеленський закликав Трампа наслідувати приклад Росії
Хвиля
2025-10-27T11:54:24Z
У Києві затримали дитячого тренера з джиу-джитсу, підозрюваного у сексуальному насильстві щодо 11-річної дівчинки
Украина Криминальная
2025-10-27T12:12:37Z
У Сокалі жінка викрала скриньку з пожертвами для ЗСУ
Украина Криминальная
2025-10-27T12:00:18Z
Стало відомо, як поліції вдалось затримати підозрюваного у пограбуванні Лувру
iPress
2025-10-27T11:52:37Z
Росіяни вдарили по школі у Запорізькому районі: що відомо про постраждалих
TSN
2025-10-27T11:51:54Z
Смертельна ДТП сталася у Житомирському районі
Украина Криминальная
2025-10-27T11:48:03Z
На Херсонщині війська РФ скинули з дрона вибухівку на автомобіль, двоє поранених
УкраинФорм
2025-10-27T11:45:23Z
На Херсонщині завідувачці поліклініки повідомили підозру у фальсифікації медогляду військових
УкраинФорм
2025-10-27T11:33:03Z
НАБУ завершило слідство у справі ексголови Хмельницької МСЕК Крупи
ZN UA
2025-10-27T11:30:02Z
У Малаві оголосили про стан стихійного лиха через поширення голоду
УкраинФорм
2025-10-27T11:18:41Z
Коли зникає межа між світами мертвих і живих: що кажуть на Геловін
24tv
2025-10-27T12:12:26Z
Українка розповіла, як іспанці ставляться до біженців: "Такого не очікувала"
Фокус
2025-10-27T12:12:16Z
Вся правда про ракету «Буревісник»
ГЛАВКОМ NET
2025-10-27T12:06:41Z
Мандзюк заявила, що більше не спілкується з Тереном
24tv
2025-10-27T12:03:42Z
Громада Стокгольма провела акцію на підтримку України
УкраинФорм
2025-10-27T11:57:43Z
"Дурнуватий, недобре написаний": переможниця Радіодиктанту "рознесла" авторку і читця тексту
24tv
2025-10-27T11:54:23Z
Авторка цьогорічного тексту Радіодиктанту Кузнєцова відреагувала на критику "Треба жити!"
24tv
2025-10-27T11:51:37Z
Радіодиктант 2025: чому українці критикують текст і з якими словами не розібралися
TSN
2025-10-27T11:51:24Z
Виконання домашнього завдання: чи повинні батьки допомагати
Знай
2025-10-27T11:51:14Z
Зима без світла і тепла: 12 речей, які врятують вас під час відключень, список для українців
Знай
2025-10-27T11:30:45Z
Аграрії можуть придбати препарат Elicit Plant за акційною ціною
AgroPortal
2025-10-27T11:30:04Z
Тренуєтеся занадто часто? шість сигналів, що організм перевантажений
ГЛАВКОМ NET
2025-10-27T11:00:47Z
Скільки кави можна пити на день і чому варто додавати корицю
Комсомольская правда
2025-10-27T11:00:26Z
За бабусиним рецептом: рецепт квашеної капусти, яка виходить завжди
GlavRed
2025-10-27T09:27:31Z
Як Місяць впливає на сон людини — і чому це перебільшують
360ua.news
2025-10-27T08:15:23Z
Штормитиме щотижня: Україну в листопаді накриє серія магнітних бур – дати
Знай
2025-10-27T07:36:28Z
У лікарні Яготина на Київщині відкриють відділення довготривалого догляду для переселенців
УкраинФорм
2025-10-27T03:15:44Z
Важливо знати: як уберегтися від інфекцій під час манікюру і педикюру
ZN UA
2025-10-26T23:21:43Z
На продаж виставили розкішний палац на колесах Mercedes за $2,2 мільйона
Фокус
2025-10-27T11:36:44Z
Ferrari вважає NFT актуальними й презентує нову гіперкар
Топ Жир
2025-10-27T11:27:57Z
Foxconn та Sharp показали новий концепт електромобіля
AutoCentre
2025-10-27T11:03:02Z
Великий гібрид: мінівен Toyota Sienna оновили
AutoGeek
2025-10-27T11:00:23Z
Стали відомі найпопулярніші кольори нових авто в Україні
AutoCentre
2025-10-27T10:27:25Z
Компактний позашляховик Hyundai отримав світлодіодні «ікла» та вигнуті дисплеї
Топ Жир
2025-10-27T10:27:00Z
Тюнінгове ательє Heico Sportiv займеться продукцією Lynk & Co
AutoCentre
2025-10-27T10:03:42Z
Дизельна Skoda встановила світовий рекорд з пробігу на одному баку пального
ЗаРулем
2025-10-27T09:57:41Z
Haval представив новий сімейний кросовер за $13 800 із багатим оснащенням
Фокус
2025-10-27T09:45:36Z
Розвідка ліквідувала сина російського генерала Марзоєва у Запорізькій області – відео
Лига
2025-10-27T12:09:44Z
Під загрозою зриву: що відбувається з опалювальним сезоном у Криму
24tv
2025-10-27T12:09:03Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Дніпропетровській області: кому надається пріоритет у призначенні виплати
Политека
2025-10-27T12:00:03Z
На кордоні з Румунією через ремонт мосту - обмеження дорожнього руху
УкраинФорм
2025-10-27T11:57:28Z
15 Шахедів та купа вибухів: Чернігів під масованим обстрілом РФ
GlavRed
2025-10-27T11:45:31Z
СБУ викрила російського агента, який наводив «Ланцети» на Костянтинівку
УкраинФорм
2025-10-27T11:42:57Z
Відомого українського актора та ведучого мобілізували до лав ЗСУ
TSN
2025-10-27T11:36:47Z
"Критичне становище у Покровську": спецпідрозділи ГУР прибули рятувати місто, — військкор
Фокус
2025-10-27T11:36:28Z
Реагування на тривалі блекаути: Клименко в Одесі доручив підготуватись екстреним службам
ГЛАВКОМ NET
2025-10-27T11:33:28Z
Гороскоп на завтра 28 жовтня: Овнам - хороші новини, Скорпіонам - успіх
GlavRed
2025-10-27T12:03:52Z
Хто вас ніколи не залишить у біді: топ 5 найдобріших знаків зодіаку
Фокус
2025-10-27T11:51:06Z
Чи можна сушити речі на радіаторі: про наслідки ви не здогадувалися
24tv
2025-10-27T11:33:08Z
Смачно як у бабці: готуємо рогалики, які розлітаються за мить
24tv
2025-10-27T11:27:24Z
Поспішайте насолодитися фантастичною панорамою з цього підйомника на Закарпатті ще восени
24tv
2025-10-27T11:12:11Z
"Я була в шоці": українка розповіла, в скільки обійшовся переїзд до Іспанії
24tv
2025-10-27T11:09:32Z
Забудьте про монстеру: які кімнатні рослини будуть у тренді у 2026 році
24tv
2025-10-27T10:51:03Z
Про загрозу зможете забути: як легко захистити варення від цвілі
24tv
2025-10-27T10:36:51Z
Покладіть це під кущі малини в листопаді — і наступного сезону на вас чекатимуть гори неймовірно солодких ягід
TSN
2025-10-27T10:36:39Z
Раз і назавжди: як відключити рекламу на смартфонах Xiaomi
GlavRed
2025-10-27T12:06:00Z
Скільки циклів заряджання витримує сучасний смартфон
InternetUA
2025-10-27T12:04:18Z
Згенерована штучним інтелектом міністерка Албанії «вагітна 83 помічниками»
Детектор М
2025-10-27T12:00:23Z
Відтворено останні години життя Ісуса: вчені розкрили жахливу правду про тортури Христа
Фокус
2025-10-27T11:57:16Z
Apple MacBook Pro M5 отримав низький рейтинг ремонтопридатності
InternetUA
2025-10-27T11:48:31Z
Tesla розпочинає виробництво сонячних панелей
AutoGeek
2025-10-27T11:42:58Z
Цей військовий шолом зі штучним інтелектом перетворить будь-кого на суперсолдата
24tv
2025-10-27T11:33:44Z
Новий Samsung Galaxy S26 вже розчаровує фанатів
InternetUA
2025-10-27T11:33:38Z
Електрик назвав 7 приладів, які не можна підключати до подовжувачів
24tv
2025-10-27T11:27:22Z
Менеджер легенди боксу розкрив деталі смерті Хаттона, який скоїв самогубство
24tv
2025-10-27T12:12:58Z
Ювентус націлився на екс-гравця Челсі Дієгу Морейру
Football.ua
2025-10-27T12:12:31Z
16-річна українска Лазаренко уперше зіграла у фіналі змагань ITF
УкраинФорм
2025-10-27T12:12:20Z
Реал оскаржить вилучення Луніна в Ель Класіко
Football.ua
2025-10-27T12:00:39Z
Операція на динамівському серці від Ярмоленка, Кривабас іспит не склав, Шахтар також готовий до Класичних, сухе львівське дербі. Підсумки 10-го туру УПЛ
Football.ua
2025-10-27T11:57:37Z
Арбітриня Грушко працюватиме на п'ятому для неї матчі дівочого чемпіонату світу з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-10-27T11:51:51Z
Чи повторить долю Ф'юрі та Джошуа: британська преса дала свій прогноз на бій Усик – Вордлі
24tv
2025-10-27T11:45:45Z
Тудор в кроці від відставки з Ювентуса
Football.ua
2025-10-27T11:39:39Z
Травма Ярмолюка та впевнені перемоги. Як минув вікенд легіонерів збірної України
ГЛАВКОМ NET
2025-10-27T11:39:08Z