MY.UAНовини
Велике будівництво вітроелектростанцій у Карпатах: "зелена" енергія чи сіре майбутнє природи?
Велике будівництво вітроелектростанцій у Карпатах: "зелена" енергія чи сіре майбутнє природи?

Велике будівництво вітроелектростанцій у Карпатах: "зелена" енергія чи сіре майбутнє природи?

Екологи б’ють на сполох: задля будівництва вітроелектростанцій вбивають Карпати. Кореспондентка Коротко про навідалася на полонину Руну (інша назва - Рівна) на Закарпатті, де зараз проходить масштабне будівництво. Про те, що побачила на власні очі, а також чи є вітроелектростанції у Карпатах «меншим злом» і як зміняться українські гори, забудовані вітряками, - у матеріалі Коротко про.

Руну заливають бетоном

Їх видно здалеку. Величезні вітряки біліють на зелених схилах гір. Саме зараз будівельники працюють на полонині Руна (Рівна), що на Закарпатті (Тур’я-Реметівська громада). Планують звести 30 вітряків. Інвестором цього проєкту є ТОВ «Вітряний парк Турянський».

Але навколо карпатських вітроелектростанцій крутиться не вітер, а скандали. Значна частина мешканців місцевих громад разом з екологами-активістами виступають проти зведення вітряків. Кажуть, що будівництво відбувається без погоджень, місцева влада маніпулює з документами і дозволами, проєкти подаються шматками, щоб уникнути належної оцінки впливу на довкілля (ОВД).

- Дешева вітроенергія? Та ви поїдьте і на власні очі погляньте, на що перетворили Руну! – обурюються мешканці Тур’є-Реметівської громади.

І ми поїхали. Отож, полонина Руна, або Рівна. З назвою місцеві влучили, як то кажуть, у яблучко: цей величезний гірський масив рівнесенький, наче знаходиться не в Карпатах, а десь на Поділлі. Донедавна на Руні були сінокоси, тут же випасали худобу місцеві. А ще тут є руїни старої військової бази часів СРСР.

Екологи кажуть, що на цьому величезному лузі зібране цілісіньке багатство, або по-науковому - різноманітна рослинність. Але зараз по Руні пересувається важка техніка, риють котловани, заливають бетоном - триває будівництво вітроелектростанцій (ВЕС). Тобто знищують рослинність.

Цікаво, що забудовники працюють всупереч тому, що Руна входить до Смарагдової мережі Європи - це міжнародно визнані природоохоронні території, що мають особливу цінність для збереження біорізноманіття. Згідно з українським та міжнародним законодавством будь-яке будівництво, яке може зашкодити цій місцевості, має бути або скасоване, або суттєво змінене.

- У випадку будівництва ВЕС (вітрових електростанцій) на полонині Рівній (Руна) розчищення природної території та заливання фундаментів розпочалось попри призупинену процедуру через оцінку впливу на довкілля, - пояснила Коротко про фахівчиня відділу енергетики Громадської організації Центр екологічних ініціатив «Екодія» Дарина Ярошовець. - Локація будівництва є проєктованою територією Смарагдової мережі - «Полонинський хребет», а для будівництва дороги було незаконно зрубано офіційно погоджені праліси, які мають охоронятись на рівні держави.

До речі, про праліси. Зараз за фактами незаконної вирубки лісу, здійсненої для прокладання дороги до ВЕС, відкриті кримінальні провадження. Тому що праліси охороняються державою. Пояснюємо: праліс - це унікальний ліс, який зростає вже більше століття. Насадження сформувалися без втручання людини, виключно під впливом природних стихій. В такій місцевості багато червонокнижних рослин і тварин.

Забудовникам байдуже, що Руна визнана природоохоронною територією, що має особливу цінність для збереження біорізноманіття. Фото: ФБ Save Pikuy

Пастка для флори і фауни

Повернімося до вітряків. Відверто кажучи, білі величезні лопаті не прикрашають краєвиди Карпат. Але будьмо об’єктивними: це заради дешевої вітрової енергії.

Використовувати вітер для отримання електроенергії люди почали лише у ХІХ столітті після появи електричного генератора. Робота ВЕС виглядає так: лопаті турбіни вітряка обертаються під дією вітру, що обертає вал, який, у свою чергу, обертає генератор. Саме останній перетворює механічну енергію на електричну. Виробництво такої енергії має значну кількість переваг:

  • Нульові викиди CO₂ під час роботи. Це ж не ТЕС на вугіллі, газі чи мазуті.
  • Не потрібна вода для охолодження, як на АЕС чи ГЕС.
  • Відносно дешеве обслуговування після встановлення.
  • Можливість швидко нарощувати потужності.

Тому з кожним роком все більше країн світу залучають вітер на допомогу. Україна не виняток. Ще до війни більшість вітрових електростанцій в Україні знаходились на узбережжях Чорного та Азовського морів. Зараз активно забудовують вітряками Карпати.

- Енергія вітру дійсно дешева та необхідна для нас, адже вона дозволяє швидко замінити частину втрачених потужностей та зменшити залежність від імпортного викопного палива, - пояснюють Дарина Ярошовець і її колега, фахівець зі збереження екосистем Громадської організації Центр екологічних ініціатив «Екодія» Богдан Кученко. - Проте розвиток відновлюваної енергетики має відбуватися відповідально, з дотриманням принципів сталості, які передбачають мінімальний негативний вплив на довкілля та врахування потреб місцевих громад.

Екологи кажуть, що Карпати займають менше 5% від території України і є найскладнішим регіоном для будівництва інфраструктури для енергетичних об'єктів, тож не дивно, що плани зосередити тут велику кількість вітроенергетичних проєктів викликають занепокоєння.

На думку екологів, ВЕС можуть зруйнувати традиційний вигляд ландшафту, вплинути на кліматичні умови регіону і порушити міграційні маршрути птахів. Вітряки створюють шум, вібрації та інфразвук - усе це негативно впливає на фауну. Особливо потерпатимуть хижі птахи, які ширяють у повітрі саме на висоті лопатей турбін. Вітряки стають для них смертельною пасткою.

Також на ділянках, де будують ВЕС, уже зафіксували знищення червонокнижних рослин. Та й мальовничі краєвиди зміняться назавжди.

- Окрім вже згаданої полонини Руна, під загрозою також перебувають Вододільний хребет, Боржава та Свидовець - відомі туристичні масиви, які є одними з найбільш збережених у всіх Карпатах, - кажуть фахівці Громадської організації Центр екологічних ініціатив «Екодія». - Всі згадані території мають міжнародний природоохоронний статус згідно з Бернською конвенцією про охорону диких видів та середовищ їх проживання у Європі, до якої долучилась і Україна. Забудова цих територій будь-якими величезними об'єктами, будь то ВЕС чи гірськолижні курорти, неминуче призведе до деградації цих територій, погіршення екологічної ситуації в громадах, де вони розташовані.

Крім цього, з часом фанатам Карпат доведеться забути про активний туризм на цих локаціях. Улюблені пішохідні та велопоходи, дельтапланеризм, зимовий фрирайд, бьордвочинг тут стануть неможливими. Відповідно, місцеві громади втратять своїх туристів. Зате стануть залежними від великого бізнесу, який ще й нещадно експлуатує їхню місцевість.

Вітрова енергетика стає екологічною лише за умов правильного розміщення та планування. Якщо розміщати турбіни у міграційних коридорах птахів, у гірських екосистемах, на природоохоронних територіях, то навіть «зелена» енергія перетворюється на екологічну загрозу.

На полонині Руна тривають будівельні роботи. Фото: ФБ Save Pikuy

До речі

З одного вітряка – 1,5 мільйона гривень на рік для громади

Усяка проблема завжди має дві сторони. Кореспондентка Коротко про дізналася про побоювання екологів та активістів. І звернулася за коментарями до ТОВ «Вітряний парк Турянський» - компанії, що будує вітроелектростанції у Карпатах.

Перш за все, цікавлять дозвільні документи на будівництво і оті оцінки впливу на довкілля.

- Ми працюємо виключно на підставі чинних дозвільних документів, виданих ДІАМ (Державна інспекція архітектури і містобудування. – Авт.) для підготовчих робіт на полонині Руна, - пояснила Коротко про заступниця директора зі зв'язків із громадськістю ТОВ «УК «Вітряні парки України» Ольга Поштак. - Це дає нам підстави продовжувати роботи, які ми зараз там ведемо. Це облаштування під’їзної дороги, яка ще є з радянських часів. Колись там (на полонині Руна. – Авт.) знаходився радянський воєнний об’єкт. Цю дорогу ми зараз облаштовуємо і модернізуємо. А щодо оцінки впливу на довкілля (ОВД), то вона зараз призупинена у зв’язку з тим, що є поданий позов до суду.

Дійсно, на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України є інформація про те, що розгляд документів забудовника зупинили, поки Закарпатський окружний суд розглядає позов Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) до Тур’є-Реметівської сільської ради. Активісти вимагають скасувати рішення депутатів сільради від 23 травня 2024 року, яким вони дозволили зведення на гірському хребті полонини Руна 30 вітряків.

- Це означає що про монтаж самих вітротурбін на сьогодні не йдеться, - уточнює Ольга Поштак. - Монтувати їх ми зможемо тільки після отримання позитивного висновку ОВД. І лише після завершення судової справи Міндовкілля винесе рішення. Як то кажуть, або… або.

- Цікавить і те, що ж отримають від вітростанцій на своїй землі місцеві громади. Чи передбачені якісь бонуси? – запитуємо.

- Наш бізнес соціально відповідальний, і це не лише слова, - каже Ольга Поштак. - Наприклад, у тих громадах, де ми (вітростанції ТОВ «УК «Вітряні парки України». - Авт.) знаходимося, пропонуємо чесний договір соціального партнерства. Пропонуємо 3% з генерації, тобто з продажу електроенергії, генерованої вітряками, які встановлені на території громади, в бюджет саме тієї громади. З поміткою, що ці кошти можуть використовуватися тільки на розвиток громади, на інфраструктуру, на будівництво доріг, шкіл, а не на якісь премії чи зарплати. Фактично громада стає таким собі співвласником цієї вітроелектростанції. От в Нижньоворітській громаді вже діє цей договір, і громада отримує кошти. Підрахували, що з одного вітряка це близько півтора мільйона (гривень на рік. – Авт.). Врахуйте, що ціна змінюється, і громада отримує 3% від тієї ціни, яка існує на ринку. Бо ж самі знаєте, вартість електроенергії зростає. В Нижніх Воротах працюють 16 вітряків. Прошу, помножте - і дізнаєтеся, скільки отримуватиме громада за рік (24 мільйони грн. – Авт.).

Такий же договір про соціальне партнерство забудовники заключили і з Тур’є-Реметівською громадою. Обіцяють, що там діятиме така ж схема. До того ж представники вітроелектростанцій уточняють, що вже активно допомагають тамтешнім жителям. Наприклад, з ремонтом шкіл, облаштуванням у цих закладах класів безпеки тощо.

Значна частина мешканців місцевих громад разом з екологами-активістами проти зведення вітряків. Фото: ФБ Save Pikuy

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Все может обернуться новым блэкаутом: в "Укрэнерго" срочно обратились к украинцам
Знай
2025-07-13T06:36:57Z
В Украине спрогнозировали дальнейший рост цен на яблоки
Корреспондент
2025-07-13T06:27:11Z
"Укрэнерго" предупреждает украинцев об электроприборах: могут вернуть графики отключения света
Знай
2025-07-08T05:06:45Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Пенсии увеличат сразу нескольким категориям: когда и как изменятся выплаты
Знай
2025-07-07T15:00:47Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как дольше хранить яйца свежими - полезные советы
Gazeta UA
2025-07-13T06:42:26Z
Аптечка в отпуск: что взять с собой, чтобы не бегать по чужому городу
Знай
2025-07-13T06:21:40Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Покушение на Трампа: отчет раскрывает ошибки Секретной службы
Корреспондент
2025-07-13T06:54:37Z
На границе Финляндии задержали сбежавшего из РФ экс-вагнеровца. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-13T06:54:33Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Армия РФ убила трех мирных жителей в Донецкой области
Корреспондент
2025-07-13T06:21:39Z
Небо - как в фильмах про апокалипсис: в Харькове и Днепре шторм сносил деревья и крыши домов. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-13T06:15:48Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Вы не знали, как на самом деле выглядит Украина: взгляните, как врут карты
Telegraf
2025-07-13T06:48:38Z
Какой завтра, 14 июля, праздник — все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2025-07-13T06:03:21Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T20:48:25Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Художников расстреляли за неприемлемые сюжеты
Gazeta UA
2025-07-13T02:42:29Z
Юная жена Остапчука Екатерина разбила его телефон и не растерялась: "Я поверила в себя"
Знай
2025-07-12T18:51:41Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
На Полтавщине в аквапарке погиб 6-летний мальчик, упав в бассейн
Комсомольская правда
2025-07-13T06:48:50Z
В Харьковской области из-за непогоды погибла женщина, есть травмированные – фото
Лига
2025-07-13T06:33:37Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Магия мелочи: как обычные монеты могут притянуть в дом деньги, ритуал, который сделает из вас богача
Знай
2025-07-13T06:51:55Z
Готовится элементарно, а выходит — на миллион: рецепт запеканки из филе и кабачков
Telegraf
2025-07-13T06:10:22Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Издательский директор Larian Studios: Новая пошаговая Final Fantasy может стать сегодня огромным хитом — Square Enix нужно действовать
GameMag
2025-07-13T06:37:35Z
Лунные гонки 2.0. Почему страны снова хотят высадиться на спутнике Земли
Лига
2025-07-13T06:10:56Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Сепеда впервые проиграл на профессиональном ринге, уступив Стивенсону
Корреспондент
2025-07-13T06:54:53Z
Ювентус готовит стартовое предложение за проблемного игрока МЮ
Корреспондент
2025-07-13T06:03:02Z
Туран раскрыл имена тех, кто вдохновляет его в тренерстве
Корреспондент
2025-07-13T05:00:49Z
В Финляндии среди призеров соревнований случайно обнаружили президента
Корреспондент
2025-07-13T02:30:57Z
Реал Овьедо подписывает легенду клуба на новый сезон
Корреспондент
2025-07-13T01:12:04Z
Пришло время расставания с Реалом: Модрич поделился фото
Корреспондент
2025-07-13T00:45:34Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z