MY.UAНовини
Літаки летять, будемо всіх бомбить: чи стане українська балістика "козирною картою" України
Літаки летять, будемо всіх бомбить: чи стане українська балістика "козирною картою" України

Літаки летять, будемо всіх бомбить: чи стане українська балістика "козирною картою" України

Росіянам можна зробити настільки боляче, що "Іскандерам" буде не до сміху

Україна успішно випробувала в бойових умовах балістичну ракету вітчизняного виробництва, знищивши російський командний пункт. Такаінформація, днями, з'явилася в ЗМІ.

Про перші вдалі льотні випробування української балістики президент Володимир Зеленськийзаявляв ще в жовтні минулого року, однак якщо зараз ця зброя вже дійсно готова до серійного виробництва, то це може стати ще однією "козирною картою" України в протистоянні з ворогом. Як поява своєї далекобійної зброї може вплинути на хід війни, розбирався "Телеграф".

Що це за зброя?

Мова йде про проект оперативно-тактичного ракетного комплексу "Сапсан" (експортна назва "Грім-2").

Це розробка КБ "Південне", яка з'явилася ще в 2013 році. Втім, сам концепт мати власну оперативно-тактичну ракету з дальністю до 500 кілометрів виник понад 30 років тому, невдовзі після незалежності. Радянські комплекси "Точка-У", які Україна отримала у спадок, були вже технологічно застарілі.

Сага з проектуванням, розробленням, фінансуванням та випробуваннями ОТРК "Сапсан" тривала багато років. Ба більше, в 2013 році український (на той момент) міністр оборони російського походження Павло Лебедєв (заочно заарештований, переховується в Криму) навіть закривав проект, нібито через "неефективне витрачання коштів". Однак після Революції Гідності до роботи над "Сапсаном" повернулись, а днями президент Володимир Зеленський повідомив, що розпочате серійне виробництво української балістики.

Детально "Телеграф"вже писав про основні тактико-технічні характеристики "Сапсану".

– Ракета може летіти за, так званою, аеробалістичною траєкторією, роблячи непередбачувані "стрибки", ухиляючись від протиракет противника. Це збільшує шанси ракети подолати ППО ворога. Подібні властивості мають і російські ракети "Іскандер". Реальна дальність комплексу може скласти до 500 кілометрів. Це співмірно з німецькими Taurus, а, наприклад, характеристики ATACMS — 300 кілометрів, — зазначив військовий аналітик Дмитро Снєгирьов.

Як це вплине на хід війни?

За словами експертів, опитаних виданням, перебільшити важливість використання власної балістичної ракети важко.

– З початку повномасштабного вторгнення Росія відстріляла по Україні 10 тисяч ракет різних типів. Не сказати, що росіянам це багато чого дало, а у нас не буде 10 тисяч власних ракет [тут і зараз], як не намагайся. Виходить, що нам цього не треба робити? Звісно що ні! – коментує "Телеграфу" військовий експерт Defense Express Іван Киричевський. – В сучасній війні оперативно-тактичні ракети це такий самий маст хев, як для людини зубна щітка. Ми ж не кажемо, що якщо зубна щітка не рятує, від походу до стоматолога, то значить і не треба нею користуватися. З того часу, як у Другій світовій Німеччина почала випускати по Великій Британії крилаті ракети ФАУ-1 і балістичні ракети ФАУ-2, то ракети стали маст хевом у будь-якій війні.

У нас, чомусь, є уявлення, шо в перші тижні повномасштабної війни ми російські колони спинили ледь не голою груддю і ПТРК Javelin. Але ж по факту працювали також старі добрі радянські крупнокаліберні гармати "Піон" і комплекси "Точка-У". В теорії у нас було від 500 до 800 ракет до цих комплексів. Ракети закінчились, але ж свою справу вони зробили. Тому це підкреслює, що балістичні ракети це прямо маст хев.

По-перше, маючи власну балістику, сили оборони України зможуть "дотягнутися" до будь-якої цілі на окупованих територіях і в прикордонних районах РФ.

– У зоні ураження опиняться аеродроми на території РФ: "Міллерово", "Балтімор". Це місця базування фронтової армійської авіації, а саме це є передумовою тактичних успіхів росіян в контексті використання ними КАБів, ФАБів по позиціях ЗСУ. Плюс бази накопичення в РФ та в окупації. Створення нашої балістики — це суттєвий удар по логістиці. Крім того, в зоні ураження окупований Крим. А це кардинально міняє політичний порядок денний в плані диктату Росією своїх ультиматумів, – пояснює Снєгирьов в коментарі "Телеграфу".

– Маючи боєзаряд великої ваги: від 500 кілограмів до тони і достатню дальність (хоча б 500 кілометрів) для ураження оперативних і оперативно-стратегічних тилів противника, це дасть системність і може створити умови для переходу від стратегічної оборони до стратегічної наступальної операції, – додає "Телеграфу" військовий експерт, директор з розвитку Defense Express Валерій Рябих.

По-друге, "найсмачніше" у своїй балістиці саме те, що вона своя.

– Нам не треба буде питати ні у кого дозволів на використання далекобійної зброї по законних військових цілях на території РФ. Так, зараз наче як зняли такі обмеження, але ж все і досі залежить від політичної кон'юнктури. А у випадку з українськими засобами ураження такої перестороги просто немає, – підкреслює Снєгирьов.

– Маючи власну ракету, технологію і можливість масштабування, ми отримуємо свої інструменти. І ми не маємо ні в кого питати як їх застосовувати, на яку дальність та з якою метою, – резюмує Рябих.

Але! Наріжним каменем цієї зброї, а відтак і її ефективності, що в перспективі вплине на хід війни, є серійне виробництво.

Скільки ракет потрібно Україні?

Так, президент каже, що вітчизняна балістика виходить в серію.

– Але на початковому етапі, самі розумієте, кількість ракет буде "гомеопатична", в мінімальних кількостях, – пояснює "Телеграфу" авіаексперт, провідний науковий співробітник НАУ Валерій Романенко. – Тобто, якийсь вплив, звісно буде, але ж росіяни з втратами не рахуються. Та все одно приємно, що у разі потреби ми зможемо зменшувати їх наступальний потенціал шляхом невідворотних ударів по їхній логістиці чи важливим підприємствам. За перший рік добре, якщо зробимо трохи більше десятка ракет.

"Трохи більше десятка ракет". Гаразд. А скільки потрібно в ідеалі?

– Їх має бути не 10 і не 20. Треба вийти хоча б на декілька сотень. Десятки нас не рятують, – запевняє Снєгирьов. – Нам потрібна реальна можливість вогневого контролю над локаціями. Десятки ракет це не для вогневого контролю, а для разових акцій відплати. Згадайте, як ті 50 ATACMS ми чекали як на якусь зброю помсти. Ну це несерйозно.

Відтак, ситуація на фронті суттєво змінитися тільки після масштабування виробництва, а це, точно не в горизонті одного року.

– Для розуміння, хлопці у гумових капцях (ХАМАС і Хезболла) під боком у Ізраїлю з найбільш ефективною розвідкою світу, змогли в тунелях налагодити виробництво сотень балістичних засобів ураження. І ЦАХАЛ досі не може зруйнувати систему цих тунелів. Якщо ми зможемо в стислі терміни масштабувати виробництво, то це кардинально змінить хід протистояння. На кожен удар російською балістикою ми відповідатимемо власними ударами, – підкреслив Снєгирьов.

Що може протиставити Росія?

Тотального прикриття території РФ засобами ППО, звісно ж немає.

– Але і перебільшувати проблеми ворога в протиракетній, протиповітряній обороні не варто, – запевняє Іван Киричевський.

Дійсно, на озброєнні в РФ є комплекси, які за своїми ТТХ здатні впоратись з балістикою. Наприклад, ЗРК С-400 "Тріумф".

– Та "Тріумф" продемонстрував нездатність захистити навіть себе самого. Мова про удари безпілотниками ГУР по місцях базування цих систем в Криму. А це ж новітні ЗРК, призначені для протидії аеробалістичним засобам ураження, – каже Снєгірьов.

– Той же Бук-М2, навряд чи успішно працюватиме по серйозній балістичній ракеті. Вони кажуть, що комплекси С-400 здатні збивати балістику. Вони збивали вже HIMARS, ATACMS. Втім, у ATACMS висота орбіти в максимальній точці балістичного злету не дуже висока. А якщо у нас буде балістика на 500 кілометрів, або хоча б на пристойні 300 кілометрів, то можливості С-400 будуть дуже обмежені. Крім того, вздовж лінії фронту цих систем багато не встановиш. При грамотній підготовці ударів можна буде мінімізувати втрати від збиття наших ракет. Врешті решт, обирати такі цілі, біля яких немає С-400, – додає Валерій Романенко.

Крім того, України вже має відпрацьований механізм прориву російської ППО.

– Це комбіновані удари з використанням аеродинамічних і аеробалістичних засобів ураження. Аеродинамічні засоби беруть на себе основну "увагу" ППО, даючи можливість працювати балістиці. В принципі, росіяни роблять те ж саме, – резюмував Дмитро Снєгирьов.

Відтак, поява власної балістичної ракети — це не лише прорив у технологіях, а й демонстрація спроможності України самостійно формувати свою стратегію стримування. І хоча шлях до реальної зміни балансу сил на фронті лежить через масштабне виробництво, перші запуски вже довели: українська балістика — не експеримент, а реальний інструмент покарання агресора.

Теги за темою
війнаЗброя
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Саудівській Аравії помер «Сплячий принц», який провів 20 років у комі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:33:02Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T09:30:41Z
The Times назвало ім'я людини, здатної змусити Путіна закінчити війну
GlavRed
2025-07-20T09:27:03Z
У Білому домі відмовилися від ідеї розірвати контракти зі SpaceX - WSJ
УкраинФорм
2025-07-20T09:18:42Z
У Кремлі прокоментували різку зміну риторики Трампа щодо Путіна і Росії
24tv
2025-07-20T09:15:24Z
Україна не програє у війні, адже Мерц допоміг змінити думку Трампа – Вадефуль
Лига
2025-07-20T09:12:22Z
Російський дрон атакував Чугуїв
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:11Z
Канцлер Німеччини прокоментував євроінтеграційні перспективи України
360ua.news
2025-07-20T09:03:05Z
Які три фактори найбільше заважають бізнесу – опитування підприємців
24tv
2025-07-20T09:36:42Z
Більше грошей на комуналку: кому до субсидії додадуть ще 700 гривень
24tv
2025-07-20T09:03:22Z
Єврокомісар шокований небезпекою деяких товарів на Shein і Temu
Европейская правда
2025-07-20T08:58:52Z
Продовження пільгового режиму на імпорт електромобілів не планується - Гетманцев
УкраинФорм
2025-07-20T08:37:27Z
Кусто Агро докупила тракторів та комбайнів
AgroPortal
2025-07-20T08:30:00Z
Зміни для вкладників у вересні: чи будуть менші відсотки за вкладами
24tv
2025-07-20T08:15:54Z
Євроінтеграція України: Гетманцев розказав, як потрібно реформувати податкову систему
ZN UA
2025-07-20T08:15:20Z
На Українській універсальній біржі укладено перші контракти на 100 тонн пшениці нового врожаю
Agravery
2025-07-20T08:15:00Z
Пишний про 18 пакет санкцій: Комплексна ізоляція фінсектору Росії набирає обертів
УкраинФорм
2025-07-20T07:45:54Z
Кельтський гороскоп дерев на 20 липня 2025 року: Тельцям — заспокоєння горобини, Скорпіонам — трансформація тиса, Рибам — натхнення верби
TSN
2025-07-20T09:33:03Z
Температура перевищить норму: в які області України увірветься нереальна спека
GlavRed
2025-07-20T09:27:29Z
Синоптики попередили про грози та град: якою буде погода на Львівщині 20 липня
24tv
2025-07-20T09:09:54Z
Суттєва відмінність: як росіяни змінили тактику штурмів на Лиманському напрямку
24tv
2025-07-20T09:03:47Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 21 по 27 липня: спека не збирається відступати, якою буде температура повітря
Политека
2025-07-20T09:01:24Z
В Україну 21 липня повернеться сильна спека, у деяких областях - до +33
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:13Z
Цим українцям варто бути обережними 23 липня. До чого готуватись
Telegraf
2025-07-20T08:57:55Z
Правоохоронці задокументували наслідки ударів російських БпЛА по Ізюму: двоє людей постраждали
Мій Харків
2025-07-20T08:39:53Z
Графік відключення води на тиждень з 21 до 27 липня в Черкаській області: названо райони, які залишаться без постачання
Политека
2025-07-20T08:31:15Z
Якщо ви помітили на листі томатів коричневі плями – це погано: можна обприскати копійчаним розчином
Telegraf
2025-07-20T09:03:56Z
Підживлення помідорів дріжджами: простий спосіб з неймовірним результатом
24tv
2025-07-20T07:57:58Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:09:22Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Значні знижки на комуналку: хто зможе платити на 50 % менше
Знай
2025-07-20T09:36:47Z
Ведмедиця, яка вбила бігуна в Італії, житиме у притулку в Німеччині
Европейская правда
2025-07-20T09:34:35Z
Пенсія до 50 років: хто може отримувати виплати достроково
24tv
2025-07-20T09:24:52Z
На пенсію можуть не сподіватися: кому надійде соцдопомога
Знай
2025-07-20T09:06:59Z
Чи можна зривати плоди з гілок сусідського дерева, які ростуть над твоїм подвір'ям
24tv
2025-07-20T09:03:23Z
Забудьте про "жіночко"і "мужчіна": як правильно українською звертатись до незнайомця
Telegraf
2025-07-20T08:48:36Z
Мобілізація їх омине: ким у серпні не зацікавиться ТЦК
Знай
2025-07-20T08:36:50Z
Ваші пращури мали особливий талант: 5 прізвищ, які давали найздібнішим українцям
24tv
2025-07-20T08:30:28Z
Fondation Hirondelle та IRMI оголосили конкурс індивідуальних грантів для журналістів
Детектор М
2025-07-20T08:21:02Z
Лана Дель Рей показала свою кухню, яка кидає виклик усім трендам
24tv
2025-07-20T09:30:54Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T09:15:07Z
Британська співачка Charli XCX і барабанщик The 1975 одружилися
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:27Z
Привиди та моторошні звуки ночами: які містичні таємниці приховує київський замок "Річарда"
Telegraf
2025-07-20T08:39:31Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після скандалу зі "зрадою" на концерті Coldplay
Комсомольская правда
2025-07-20T08:13:17Z
Біллі Айліш заявила, що працює із Джеймсом Кемероном над 3D-проєктом
УкраинФорм
2025-07-20T08:03:12Z
Трендове фарбування, яке сподобається всім: цей блонд виглядає неймовірно
24tv
2025-07-20T07:39:12Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Альтернатива ковбасі: 7 продуктів, які можна покласти на хліб
Telegraf
2025-07-20T09:27:44Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T09:27:34Z
Можна готувати хоч щодня: такий пиріг з абрикосами просто тане у роті
Telegraf
2025-07-20T09:18:38Z
Які кольори поєднувати з блакитним: 5 несподіваних, але дуже вдалих комбінацій для інтер'єру
24tv
2025-07-20T09:15:48Z
День маленьких змін. Гороскоп на 20 липня для всіх знаків
360ua.news
2025-07-20T08:27:12Z
На висоті понад 1700 метрів: яке озеро називають льодовиковою перлиною Карпат
24tv
2025-07-20T08:09:34Z
В кафе він коштує сотні гривень: як самому зробити хітовий лавандовий лимонад
24tv
2025-07-20T07:18:22Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
На Рівненщині зіткнулися Volkswagen і Audi: загинуло троє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:15Z
В Ірані перекинувся автобус, понад 20 загиблих
УкраинФорм
2025-07-20T09:33:12Z
Біля узбережжя Камчатки стався землетрус понад 7 балів: є загроза цунамі
Фокус
2025-07-20T09:15:37Z
У Південній Кореї кількість жертв аномальних злив зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-20T09:15:30Z
На Одещині судитимуть фермера за умисне ухилення від сплати податків
AgroPortal
2025-07-20T09:00:48Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T08:57:26Z
"Ой, мамочка, як трясе!": на Камчатці сталася серія землетрусів , там оголошена небезпека цунамі
24tv
2025-07-20T08:48:23Z
До +44°: Грецію на тиждень накриє сильна спека
УкраинФорм
2025-07-20T08:28:48Z
Росія атакувала Запоріжжя: пошкоджено житлові будинки, є постраждалі
24tv
2025-07-20T08:18:41Z
Російська пропаганда отримала подвійний удар
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:55Z
Фламенгу прийняв пропозицію Роми щодо флангового захисника
Football.ua
2025-07-20T09:39:03Z
Українські військові на фронті дивляться бій Усика: фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:36:47Z
Олександр Усик розчулив зверненням до дружини після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-20T09:30:28Z
Усик дав особливе ім'я удару, яким нокаутував Дюбуа: відео фірмової "плюхи"
24tv
2025-07-20T09:24:16Z
Соцмережі вибухнули від палкої підтримки дружина Усика у реванші проти Дюбуа: емоційне відео
24tv
2025-07-20T09:18:17Z
ПСВ веде переговори про перехід ще одного гравця Боруссії Менхенгладбах
Football.ua
2025-07-20T09:15:18Z
Теніс. Лазаренко виграла свій найбільший титул в юніорській кар'єрі
УкраинФорм
2025-07-20T09:06:41Z
Україна – Канада: де дивитися вирішальну гру нашої збірної у Лізі націй з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:06:23Z
Павуки-оси дурять не тільки нас, а й штучний інтелект
InternetUA
2025-07-20T09:31:26Z
Повно скарбів: у Чехії виявили велике кельтське місто віком 2200 років
Фокус
2025-07-20T09:27:35Z
Apple готує свій перший складаний iPhone: ключові особливості моделі Fold
InternetUA
2025-07-20T09:01:31Z
Рідкоземельні мінерали з Китаю не потрібні: літій для акумуляторів добудуть просто з озер
Фокус
2025-07-20T09:00:01Z
GTA 6 працюватиме найкраще на PS5 Pro – нові чутки обіцяють унікальну продуктивність
24tv
2025-07-20T08:48:02Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T08:33:09Z
Як вибрати смартфон, що не втратить актуальності через кілька років: поради експертів
InternetUA
2025-07-20T08:28:13Z
Baby Grok: Маск анонсував додаток на основі штучного інтелекту для дітей
УкраинФорм
2025-07-20T08:12:20Z
Як захистити смартфон від спеки, води й піску влітку
InternetUA
2025-07-20T07:48:50Z
Mercedes-Benz eActros 600 займеться розвезенням пошти
AutoCentre
2025-07-20T09:09:18Z
Українці в цьому році купують більше авто з Китаю
УкраинФорм
2025-07-20T07:24:00Z
Chevrolet привіз новий Bolt на дорожні випробування
AutoCentre
2025-07-20T07:15:11Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z