MY.UAНовини
Про що говорити і як допомогти адаптуватись тим, хто повернувся з полону: поради психолога
Про що говорити і як допомогти адаптуватись тим, хто повернувся з полону: поради психолога

Про що говорити і як допомогти адаптуватись тим, хто повернувся з полону: поради психолога

У червні між Україною та країною-агресором відбулося чотири обміни полоненими. Від кадрів зустрічі стискається серце: змучені, схудлі, хворі, скалічені, але головне - живі! Як рідні та друзі мають допомогти звільненим адаптуватися до стабільного життя, на що звертати увагу, яких помилок не припускатися, Коротко про розповіла Ганна Мокроусова - керівниця громадської організації «Блакитний птах», що допомагає колишнім заручникам та їхнім сім’ям.

Не завантажувати інформацією

- Війна дуже міняє людей, а що вже говорити про полон… Ганно, може статися так, що рідні зустрінуть не зовсім таку людину, яку пам’ятали і на яку чекали?

Психолог Ганна Мокроусова. Фото: facebook.com/hanna.mokrousova

- Рідні та друзі часто не помічають, що і вони самі змінилися. Тут досить важливо розуміти, що будь-який досвід впливає на наше життя і формування особистості. Навіть прочитана книга чи випадкова зустріч на вулиці.
Перебування в полоні - це той життєвий досвід, який дійсно може мати свої наслідки. І досвід чекання також. Час не завмер, він спливав - рік, два чи три. Просто це був час, коли ви не знаходилися поруч. Тому рідним доведеться знову знайомитися і знайомити один одного з життєвим досвідом, який був набутий у розлуці. Пристосовуватися під зміни, яких зазнали особистості. Головне, щоб це відбувалося з розумінням і поступово.

- Що порекомендуєте взяти до уваги?

- Я скажу про те, що може бути, але не кажу, що це повинно бути обов’язково. У людини, яка довгий час перебувала в полоні, можуть виникнути проблеми з концентрацією уваги. Це коли вона вас слухає, але не запам’ятовує сказане або просто не може говорити довго. Якщо ви хочете розповісти сину, чоловіку, брату про все, що сталося з вами за рік, два або три, то після другої чи третьої події він може перестати усвідомлювати.

Чому це відбувається? Вдамося до аналогії. Якщо людина довго не задіює свої м’язи, вони стають менш витривалими. Щоб відновити силу, треба поступово збільшувати навантаження. Те саме відбувається зі здатністю сприймати інформацію. У нас зранку новини, інтернет, телевізор, сусідка щось сказала, голуб сів на підвіконня. А в полоні нічого цього немає. У полоні люди обмежені у кількості інформації, втрачають здатність сприймати кільки подій одночасно. Ця здатність буде відновлюватися, але поступово.

Зауважте також, що після повернення з полону людина багато чого має виконати – дати свідчення, пройти по лікарях, переїжджати з місця на місце. Це вже забагато. Коли її ще й навантажувати: тобі треба зробити те, і те, і те... або зі мною сталося – і те, і те… і оте, то це справді важко. Важко слухати, важко концентруватися на людині, за якою дуже сумував. Важко запам’ятовувати навіть дуже важливу інформацію, особливо коли вона ще й розгорнута.

- Отже, інформацію треба дозувати?

- Треба розуміти, що на людину, яка довго знаходилася в інформаційному вакуумі, не бажано виливати купу подій одразу. А якщо вже виливаєте, то не дивуйтеся, що через 5 – 10 хвилин вона скаже: я втомилася. Це не неповага, це природна реакція на завеликий обсяг інформації. Все повернеться, але не одразу.

Вчимося запитувати, як буде краще

- Які ще можуть бути особливості?

- Можуть виникнути проблеми з відчуттям часу і простору. Коли людина каже, що зателефонує через 5 хвилин, а дзвонить через дві години або через два дні. Це теж не неповага чи байдужість, а наслідок ізоляції.

У полоні їсти можуть давати не по графіку, а коли принесли. Добре, якщо людина взагалі знає, котра година і може відрізнити день від ночі, коли є вікно або включають і виключають світло. Наше банальне відчуття контролю за часом у полоні перестає бути потрібним.

Так само простір. Одна камера, ну, може, кудись ще виведуть. Простір обмежений, інформаційних подразників мало, час людина не контролює. Відповідно після повернення ці вміння, які в нас на автоматі, теж мають відновлюватися поступово. Треба ставитися з розумінням до таких речей.

Ще бувають проблеми з орієнтацією в просторі. Після полону людина проходить програму від Міноборони, реабілітацію, тобто почувається локально. Якщо після повернення додому її одразу відправити в супермаркет через перехрестя з трьома світлофорами, це може бути важко. Вона давно не була на такому відкритому просторі, а тут раптом мусить слідкувати за машинами, світлофорами, купою перехожих…

- Що порадите? Не відпускати людину саму, виводити на тихі прогулянки, наприклад, у своєму дворику?

- Насамперед раджу не ставитися до людини після полону як до хворої. Ставитися треба як до дорослої, свідомої особи, яка пережила певний досвід і яка може мати – не обов’язково має, а може мати певні типові наслідки. І пристосовуватися до її стану. Якщо ваша рідна людина каже, що їй важко, просто запитайте: можливо, тобі буде краще, коли я піду з тобою. Або: якщо хочеш, підемо в менш людне місце. Ми вчимося запитувати, як людині краще.

Головне – поважати людину, не розпитувати зайве, але слухати уважно, якщо звільнений військовий захоче розповісти про полон. Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Не розпитувати, але слухати

- У звільненого з полону може бути посттравматичний стресовий розлад?

- Може бути, може не бути. Давайте я повернусь до реальності. Війна стосується не тільки тих, хто воює. Будь-які наслідки в будь-кого можуть з’явитися після обстрілів. Чи ставимося ми один до одного як до людини з ПТСР? Ні. Ми спостерігаємо один за одним, і якщо потрібно - надаємо підтримку.

Якщо ви бачите симптоматику, яка виходить за межі комфорту, треба звернутися до фахівців. Так само ви звернетеся до фахівця, якщо побачите таку ж симптоматику у дітей, родичів, сусідів.

Не можна стигматизувати досвід полону.

- Природне бажання - розповісти людині про себе, а ще більш сильне – дізнатися, що з нею в полоні сталося. Можна розпитувати чи краще втриматися?

- Якщо людина розповідає про досвід полону сама, треба слухати з повагою. Якщо не розповідає – не розпитувати. У жодному разі досвід полону не можна знецінювати. Це коли намагаються заспокоїти: комусь іще гірше, ти повернувся цілий, а я бачив чи чув, що хлопці повертаються скаліченими… І розказувати, що бачила або чули.

Героїзувати досвід полону також не можна.

- Але ж про звільнених весь час говорять «наші герої»!

- Ті, хто пережили полон, можуть бути героями. Але не через досвід неволі. А через той досвід, який передував полону і який, можливо, став його причиною.

Дуже важливо розуміти, що в полоні військові або цивільні, які стояли за Україну, не мають шансу для боротьби. Вони не можуть вчиняти там героїчні вчинки. Вони були героями до полону. Кожній людині хочеться визнання того, що вона заслужила, але щоб і не приписували зайвого.

Тому – не розпитувати, набиратися терпіння. А якщо людина говорить – слухати. Можна сказати: якщо ти хочеш поговорити, я завжди готовий тебе слухати.

Завдання родичів - зберігати адекватність

- Ще одна досить поширена ситуація. Сім’я чекає звільненого з полону, кличе в гості родичів, друзів, накриває стіл…

- Застілля - це не найкращий варіант зустрічі. По-перше, їжа. Після полону людина дуже часто потребує дієти – поступового харчового навантаження, так само, як і інформаційного. Поняття ПОСТУПОВО взагалі має бути керівним. Так само і з гостями. Людина в полоні не бачила багато людей. Одразу зібрати стільки за столом може бути додатковим навантаженням.

Насамперед має бути повага до особистості. Не ми придумаємо, чим потішити людину. Ми запитуємо її, чого вона бажає. Так і з гостями - треба запитати: «Ти хочеш, щоб ми запросили родичів, друзів? Чи ти хочеш побути наодинці?»

Якщо людина скаже, що хоче запросити родичів, то треба розуміти, що навіть при щирому бажанні їй важко буде витримати довгі посиденьки. Тому з розумінням ставимося до того, що чоловік може відчути втому вже через 15 хвилин, і створюємо умови для відпочинку.

Звільнені з полону - це не маленькі діти, це дорослі люди. Вони пішли воювати особистостями і повертаються особистостями, але з певним досвідом. Ви ж не станете після ворожих бомбардувань гратися з друзями у петарди? Ні. Бо маєте досвід обстрілів. Після полону теж є певні особливості. Це не значить, що з людиною щось не так. Це значить, що ми маємо бути більш уважними до неї.

- Ви кажете про поступове навантаження системи травлення. А якщо звільненому ну дуже захочеться чогось смачного, але не дуже корисного. Наприклад, засмаженої баранини з картоплею фрі.

- Дуже добре для хлопців, що після звільнення вони не одразу їдуть додому. Варіанти, коли з порогу годують картоплею фрі, а потім доводилося викликати швидку, зараз виключені. Звільнені спершу обстежуються у медиків, потім лікування, стабілізація. Тобто, коли повертаються вже додому, система травлення більш-менш унормована. Тому дослухатися до гастрономічних бажань важливо, але з урахуванням медичних показників.

Я думаю, що рідні, які дуже чекали людину з полону, поцікавляться його станом. Завдання родичів - зберігати адекватність. Якщо людина щось просить, а медичні показники це не дозволяють, можна сказати: давай ще трохи почекаємо, а через місяць-другий обов’язково це приготуємо. Якщо немає протипоказань, то в розумних порціях навіть нездорова їжа не зашкодить. Ми ж розуміємо, що місяць харчуватися самим смаженим баранчиком нікому не рекомендовано.

Ще раз скажу: повертаються не діти, а дорослі люди. Їм потрібна підтримка, але найдужче – повага. У полоні вони її не отримували, їх там принижували. Будь-хто – родич, журналіст чи лікар - мають зробити все, щоб відродити в людині гідність. Тому важливо, щоб лікарі називали діагнози - повертали звільненим контроль над їх життям. Щоб родичі чогось собі не надумували, не боялися, не метушилися як біля хворого, а говорили з повагою. Якщо виникають проблеми, наслідки, то разом зверталися до фахівців з урахуванням побажань людини.

Перед тим як повернутись додому, звільнені з полону проходять медичне обслідування і лікування. А головне - спокій і свіже повітря. Фото: mvs.gov.ua

Ти – важливий, за тебе боролися

- А може таке статися, що ось він повернувся і замкнувся в собі?

- Це також один із ймовірних наслідків довгої ізоляції. Коли важко витримувати навіть близьких, важко спілкуватися. У таких випадках дуже важливо сказати людині, що вона не одна, що вона дуже цінна для вас і для суспільства. Що за її повернення боролася вся країна, працювало багато спеціальних служб. Що всі українці кожного полоненого чекають з тривогою та надією і радіють його поверненню.

Також треба делікатно нагадати, що є багато державних, громадських організацій, центрів, де зрозуміють, підтримають, допоможуть. Бо ти – важливий, за тебе боролися.

- Чому після державної медичної і психологічної реабілітації по допомогу приходять і до вас – на вторинну ланку. Первинної не завжди вистачає?

- Для військових ми навіть третинна, а не вторинна ланка. Для цивільних можемо бути і первинною. На першому етапі після звільнення військові отримують хорошу стабілізаційну програму від Міністерства оборони. Вона не розрахована на опрацювання психологічних наслідків, вона спрямована на нормалізацію стану. Перший місяць саме така програма і має бути.

Другий етап – це медико-психологічна реабілітація. Вона допомагає знизити кризову симптоматику, подолати безсоння, тривожні стани. Але важкий досвід, особливо досвід полону, де одна людина завдавала болю іншій, чинила наругу, може мати довготривалі наслідки, які впливають на подальший вибір способу життя, на спілкування. Вилікувати таке можна тільки з допомогою людей. Не обов’язково психологів. Це можуть бути близьке оточення, друзі. Але після досвіду полону зцілювати повинна саме людина. І з цим варто іти до третинної ланки – громадянського суспільства. Зокрема - до нашої організації.

До нас можуть звертатися і звертаються родичі тих, хто зазнав полону. Для сімей немає державних програм, а вони також часто потребують підтримки. Як під час очікування рідної людини, так і після її звільнення, щоб зрозуміти, як вибудовувати стосунки, на що звертати увагу, коли достатньо сімейної, а коли потрібна більш фахова підтримка. З родичами працюємо і в подальшому.

Будь-який негативний досвід зберігається дуже довго

- Які типові запити про допомогу від звільнених?

- Приходять з більш гострою симптоматикою – це жахи, безсоння, можуть бути повторювальні нав’язливі спогади, перепади настроїв. Буває, що скаржаться на проблеми у спілкуванні з оточуючими або у стосунках з рідними. Зазвичай це через рік-два після полону.

- Тобто наслідки пережитого можуть даватися взнаки роками?

- Давайте я вас запитаю, скільки має пройти часу, щоб ми забули досвід обстрілів? Правильно, таке не забувається. Так само, якщо говорити про катування. Психологічні наслідки можуть проявитися і через десять років. Будь-який негативний досвід зберігається дуже довго, ми якось компенсуємося і вчимося з ним жити. Хтось опрацює цей досвід з психологом, і буде трошки легше. Хтось не опрацює, але матиме добру підтримку від близьких. І те, і друге нормально.

- Ви сказали, що для цивільних можете бути первинною ланкою допомоги. Цивільні отримують від держави менше уваги?

- Є певні особливості державних програм і законодавства. На сьогодні у нас діє Закон «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей». Він був ухвалений до повномасштабного вторгнення і тому працює не завжди коректно.

Якщо військовий після звільнення отримує документи і проходить програми «автоматом», цивільному треба самому дбати про статус. І це може зайняти час. Ті цивільні, хто звільняються під час офіційних обмінів, в основному не мають великих проблем. Для них відсутній етап декомпресіїї, який організовує Міноборони, але вони можуть розраховувати на медико-психологічну реабілітацію у державних закладах.

Однак не всі цивільні звільняються шляхом офіційних обмінів, є інші варіанти. Таким треба доводити своє право на статус, і не завжди це просто. Але допомога – психологічна, медична, юридична, соціальна - потрібна все одно, тому люди приходять до нас. Ми підказуємо, до яких державних ребцентрів можна звертатися без статусу, як скористатися програмою медичних гарантій він НСЗУ, надаємо юридичні консультації та психологічну підтримку.

Під час реабілітації усім звільненим з полону відновлюють документи – паспорт, водійське посвідчення, банківські картки тощо. Фото: mvs.gov.ua

Куди звертатись

Контакти ГО «Блакитний птах»

З питань соціальної підтримки, медичної та гуманітарної допомоги +38-066-362-14-85

Психологічна допомога +38-095-016-26-22; +38-050-509-40-49

Юридична допомога +38-050-937-53-70

e-mail: [email protected]

Теги за темою
обмен пленными
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
В Брюсселе украинцы выразили солидарность с протестами в Украине
Корреспондент
2025-07-24T04:03:37Z
Итоги 23.07: Зависимые НАБУ и САП и встреча с РФ
Корреспондент
2025-07-24T03:57:56Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Магнитная буря 24 июля: какой будет ее мощность
TSN
2025-07-24T04:06:33Z
Ночная атака БпЛА, ситуация на фронте: главные новости ночи 24 июля 2025 года
TSN
2025-07-24T04:06:06Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Ангел-хранитель Киану Ривз в трейлере фильма "Удача"
GameMag
2025-07-23T18:37:25Z
Брус Уиллис больше не говорит и не ходит: тяжелое состояние звезды
Comments UA
2025-07-23T16:27:46Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Не оладьями едиными: как приготовить тонкие блины из кабачков
Telegraf
2025-07-24T03:18:54Z
Гороскоп на сегодня 24 июля: расходы Тельцов, ошибки Дев и споры Весов
Знай
2025-07-24T01:51:18Z
День ангела 24 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-23T21:18:29Z
Эти фрукты просто находка этим летом: что обязательно надо покупать и есть
Comments UA
2025-07-23T21:15:05Z
Секрет на дне банки: как приготовить хрустящие маринованные огурцы без кипячения - рецепт, покоривший YouTube
Знай
2025-07-23T19:51:27Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Что происходит с телом, если ежедневно просыпаться в 5 утра и действительно ли это полезно
Знай
2025-07-24T03:51:20Z
Спасет от ряда хронических заболеваний: врачи назвали ягоду, которая снимает воспаление
Знай
2025-07-24T02:51:58Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Как начать тренироваться утром, если вы не "жаворонок"
Gazeta UA
2025-07-23T21:42:35Z
Как витамин D помогает похудеть, укрепить иммунитет и остановить депрессию
Знай
2025-07-23T20:51:26Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
24 июля - какой церковный праздник, все об этом дне, что сегодня нельзя делать
Комсомольская правда
2025-07-24T04:06:53Z
Украинцам выплатят финансовую помощь в августе: кто и сколько может получить
Знай
2025-07-24T04:06:37Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Стало відомо, як в Україні змінилися ціни на молоко
AgroNews
2025-07-24T04:04:32Z
РФ ударила "шахедами" по центру Одессы: на "Привозе" масштабный пожар
Фокус
2025-07-24T03:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
В Северном море нашли британский корабль, затонувший в Первую мировую
Корреспондент
2025-07-22T03:39:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Бывший тренер назвал идеального соперника для Усика
Корреспондент
2025-07-24T04:09:30Z
Экс-звезда Манчестер Юнайтед продолжит выступать в Чемпионшипе
Корреспондент
2025-07-24T03:27:06Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Украинская чемпионка мира по фехтованию Харькова отказалась от совместного фото с россиянином на пьедестале
ZN UA
2025-07-23T22:06:11Z
Фирмино-космополит: экс-форвард Ливерпуля и Аль-Ахли переходит в Катар
Корреспондент
2025-07-23T22:03:42Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Способ выплаты пенсии: можно ли его изменить
ZN UA
2025-07-24T03:42:27Z
Бедность нужно доказать: правительство запускает масштабную проверку соцвыплат – кому отменят
Знай
2025-07-24T03:36:01Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Рекорд зафиксирован: Nintendo Switch 2 — самая быстропродаваемая консоль в истории США
GameMag
2025-07-24T04:04:49Z
"Никакой повестки": Lollipop Chainsaw 2 находится в разработке — обещают черный юмор и отсутствие цензуры
GameMag
2025-07-24T03:03:59Z
Посетите сектор А-0: 10-минутная демонстрация геймплея хоррора Cronos: The New Dawn от создателей ремейка Silent Hill 2
GameMag
2025-07-24T02:03:00Z
Не время для повышения цены: Стоимость The Outer Worlds 2 перманентно опустилась на 10 долларов — решение Microsoft
GameMag
2025-07-24T00:36:38Z
Непонятный огненный шар заметили в небе над Ровно: что это было
Telegraf
2025-07-23T22:30:28Z
Бюджетный телефон Samsung с хорошей камерой: появились характеристики Galaxy A17 5G
Фокус
2025-07-23T19:00:20Z
Древние экотехнологии: финикийцы создали гидравлическую известковую штукатурку 2700 лет назад
Фокус
2025-07-23T18:51:33Z
Ford Mustang Mach-E после трех лет — 400 тыс. км пробега, 92% ресурса батареи и $8700 экономии на топливе
ITC
2025-07-23T17:24:57Z
С навигацией и запасом хода 70 км: в продажу поступает лучший электроскутер Honda
Фокус
2025-07-23T13:30:49Z
Маленький Ferrari: на аукцион выставили раритетный FIAT за $300 000
Фокус
2025-07-23T11:00:37Z
Маленькая 280-сильная ракета: презентован самый быстрый Opel
Фокус
2025-07-23T09:21:54Z
Экипаж не нужен: в Китае показали роботизированный танк, способный сбивать БПЛА
Фокус
2025-07-23T09:21:52Z
Полный привод в Škoda Kodiaq: ключевые преимущества и технические характеристики
Gazeta UA
2025-07-23T09:09:50Z
Трещина на лобовом стекле автомобиля: штраф или лишение водительских прав
Знай
2025-07-22T23:30:00Z
В Китае подержанные Xiaomi YU7 перепродают дороже официальной цены
Корреспондент
2025-07-22T20:33:49Z
Ошибка, которая сжигает автомобильную электронику: как не уничтожить авто во время зарядки АКБ
UAToday
2025-07-22T16:06:16Z