MY.UAНовини
Про що говорити і як допомогти адаптуватись тим, хто повернувся з полону: поради психолога
Про що говорити і як допомогти адаптуватись тим, хто повернувся з полону: поради психолога

Про що говорити і як допомогти адаптуватись тим, хто повернувся з полону: поради психолога

У червні між Україною та країною-агресором відбулося чотири обміни полоненими. Від кадрів зустрічі стискається серце: змучені, схудлі, хворі, скалічені, але головне - живі! Як рідні та друзі мають допомогти звільненим адаптуватися до стабільного життя, на що звертати увагу, яких помилок не припускатися, Коротко про розповіла Ганна Мокроусова - керівниця громадської організації «Блакитний птах», що допомагає колишнім заручникам та їхнім сім’ям.

Не завантажувати інформацією

- Війна дуже міняє людей, а що вже говорити про полон… Ганно, може статися так, що рідні зустрінуть не зовсім таку людину, яку пам’ятали і на яку чекали?

Психолог Ганна Мокроусова. Фото: facebook.com/hanna.mokrousova

- Рідні та друзі часто не помічають, що і вони самі змінилися. Тут досить важливо розуміти, що будь-який досвід впливає на наше життя і формування особистості. Навіть прочитана книга чи випадкова зустріч на вулиці.
Перебування в полоні - це той життєвий досвід, який дійсно може мати свої наслідки. І досвід чекання також. Час не завмер, він спливав - рік, два чи три. Просто це був час, коли ви не знаходилися поруч. Тому рідним доведеться знову знайомитися і знайомити один одного з життєвим досвідом, який був набутий у розлуці. Пристосовуватися під зміни, яких зазнали особистості. Головне, щоб це відбувалося з розумінням і поступово.

- Що порекомендуєте взяти до уваги?

- Я скажу про те, що може бути, але не кажу, що це повинно бути обов’язково. У людини, яка довгий час перебувала в полоні, можуть виникнути проблеми з концентрацією уваги. Це коли вона вас слухає, але не запам’ятовує сказане або просто не може говорити довго. Якщо ви хочете розповісти сину, чоловіку, брату про все, що сталося з вами за рік, два або три, то після другої чи третьої події він може перестати усвідомлювати.

Чому це відбувається? Вдамося до аналогії. Якщо людина довго не задіює свої м’язи, вони стають менш витривалими. Щоб відновити силу, треба поступово збільшувати навантаження. Те саме відбувається зі здатністю сприймати інформацію. У нас зранку новини, інтернет, телевізор, сусідка щось сказала, голуб сів на підвіконня. А в полоні нічого цього немає. У полоні люди обмежені у кількості інформації, втрачають здатність сприймати кільки подій одночасно. Ця здатність буде відновлюватися, але поступово.

Зауважте також, що після повернення з полону людина багато чого має виконати – дати свідчення, пройти по лікарях, переїжджати з місця на місце. Це вже забагато. Коли її ще й навантажувати: тобі треба зробити те, і те, і те... або зі мною сталося – і те, і те… і оте, то це справді важко. Важко слухати, важко концентруватися на людині, за якою дуже сумував. Важко запам’ятовувати навіть дуже важливу інформацію, особливо коли вона ще й розгорнута.

- Отже, інформацію треба дозувати?

- Треба розуміти, що на людину, яка довго знаходилася в інформаційному вакуумі, не бажано виливати купу подій одразу. А якщо вже виливаєте, то не дивуйтеся, що через 5 – 10 хвилин вона скаже: я втомилася. Це не неповага, це природна реакція на завеликий обсяг інформації. Все повернеться, але не одразу.

Вчимося запитувати, як буде краще

- Які ще можуть бути особливості?

- Можуть виникнути проблеми з відчуттям часу і простору. Коли людина каже, що зателефонує через 5 хвилин, а дзвонить через дві години або через два дні. Це теж не неповага чи байдужість, а наслідок ізоляції.

У полоні їсти можуть давати не по графіку, а коли принесли. Добре, якщо людина взагалі знає, котра година і може відрізнити день від ночі, коли є вікно або включають і виключають світло. Наше банальне відчуття контролю за часом у полоні перестає бути потрібним.

Так само простір. Одна камера, ну, може, кудись ще виведуть. Простір обмежений, інформаційних подразників мало, час людина не контролює. Відповідно після повернення ці вміння, які в нас на автоматі, теж мають відновлюватися поступово. Треба ставитися з розумінням до таких речей.

Ще бувають проблеми з орієнтацією в просторі. Після полону людина проходить програму від Міноборони, реабілітацію, тобто почувається локально. Якщо після повернення додому її одразу відправити в супермаркет через перехрестя з трьома світлофорами, це може бути важко. Вона давно не була на такому відкритому просторі, а тут раптом мусить слідкувати за машинами, світлофорами, купою перехожих…

- Що порадите? Не відпускати людину саму, виводити на тихі прогулянки, наприклад, у своєму дворику?

- Насамперед раджу не ставитися до людини після полону як до хворої. Ставитися треба як до дорослої, свідомої особи, яка пережила певний досвід і яка може мати – не обов’язково має, а може мати певні типові наслідки. І пристосовуватися до її стану. Якщо ваша рідна людина каже, що їй важко, просто запитайте: можливо, тобі буде краще, коли я піду з тобою. Або: якщо хочеш, підемо в менш людне місце. Ми вчимося запитувати, як людині краще.

Головне – поважати людину, не розпитувати зайве, але слухати уважно, якщо звільнений військовий захоче розповісти про полон. Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Не розпитувати, але слухати

- У звільненого з полону може бути посттравматичний стресовий розлад?

- Може бути, може не бути. Давайте я повернусь до реальності. Війна стосується не тільки тих, хто воює. Будь-які наслідки в будь-кого можуть з’явитися після обстрілів. Чи ставимося ми один до одного як до людини з ПТСР? Ні. Ми спостерігаємо один за одним, і якщо потрібно - надаємо підтримку.

Якщо ви бачите симптоматику, яка виходить за межі комфорту, треба звернутися до фахівців. Так само ви звернетеся до фахівця, якщо побачите таку ж симптоматику у дітей, родичів, сусідів.

Не можна стигматизувати досвід полону.

- Природне бажання - розповісти людині про себе, а ще більш сильне – дізнатися, що з нею в полоні сталося. Можна розпитувати чи краще втриматися?

- Якщо людина розповідає про досвід полону сама, треба слухати з повагою. Якщо не розповідає – не розпитувати. У жодному разі досвід полону не можна знецінювати. Це коли намагаються заспокоїти: комусь іще гірше, ти повернувся цілий, а я бачив чи чув, що хлопці повертаються скаліченими… І розказувати, що бачила або чули.

Героїзувати досвід полону також не можна.

- Але ж про звільнених весь час говорять «наші герої»!

- Ті, хто пережили полон, можуть бути героями. Але не через досвід неволі. А через той досвід, який передував полону і який, можливо, став його причиною.

Дуже важливо розуміти, що в полоні військові або цивільні, які стояли за Україну, не мають шансу для боротьби. Вони не можуть вчиняти там героїчні вчинки. Вони були героями до полону. Кожній людині хочеться визнання того, що вона заслужила, але щоб і не приписували зайвого.

Тому – не розпитувати, набиратися терпіння. А якщо людина говорить – слухати. Можна сказати: якщо ти хочеш поговорити, я завжди готовий тебе слухати.

Завдання родичів - зберігати адекватність

- Ще одна досить поширена ситуація. Сім’я чекає звільненого з полону, кличе в гості родичів, друзів, накриває стіл…

- Застілля - це не найкращий варіант зустрічі. По-перше, їжа. Після полону людина дуже часто потребує дієти – поступового харчового навантаження, так само, як і інформаційного. Поняття ПОСТУПОВО взагалі має бути керівним. Так само і з гостями. Людина в полоні не бачила багато людей. Одразу зібрати стільки за столом може бути додатковим навантаженням.

Насамперед має бути повага до особистості. Не ми придумаємо, чим потішити людину. Ми запитуємо її, чого вона бажає. Так і з гостями - треба запитати: «Ти хочеш, щоб ми запросили родичів, друзів? Чи ти хочеш побути наодинці?»

Якщо людина скаже, що хоче запросити родичів, то треба розуміти, що навіть при щирому бажанні їй важко буде витримати довгі посиденьки. Тому з розумінням ставимося до того, що чоловік може відчути втому вже через 15 хвилин, і створюємо умови для відпочинку.

Звільнені з полону - це не маленькі діти, це дорослі люди. Вони пішли воювати особистостями і повертаються особистостями, але з певним досвідом. Ви ж не станете після ворожих бомбардувань гратися з друзями у петарди? Ні. Бо маєте досвід обстрілів. Після полону теж є певні особливості. Це не значить, що з людиною щось не так. Це значить, що ми маємо бути більш уважними до неї.

- Ви кажете про поступове навантаження системи травлення. А якщо звільненому ну дуже захочеться чогось смачного, але не дуже корисного. Наприклад, засмаженої баранини з картоплею фрі.

- Дуже добре для хлопців, що після звільнення вони не одразу їдуть додому. Варіанти, коли з порогу годують картоплею фрі, а потім доводилося викликати швидку, зараз виключені. Звільнені спершу обстежуються у медиків, потім лікування, стабілізація. Тобто, коли повертаються вже додому, система травлення більш-менш унормована. Тому дослухатися до гастрономічних бажань важливо, але з урахуванням медичних показників.

Я думаю, що рідні, які дуже чекали людину з полону, поцікавляться його станом. Завдання родичів - зберігати адекватність. Якщо людина щось просить, а медичні показники це не дозволяють, можна сказати: давай ще трохи почекаємо, а через місяць-другий обов’язково це приготуємо. Якщо немає протипоказань, то в розумних порціях навіть нездорова їжа не зашкодить. Ми ж розуміємо, що місяць харчуватися самим смаженим баранчиком нікому не рекомендовано.

Ще раз скажу: повертаються не діти, а дорослі люди. Їм потрібна підтримка, але найдужче – повага. У полоні вони її не отримували, їх там принижували. Будь-хто – родич, журналіст чи лікар - мають зробити все, щоб відродити в людині гідність. Тому важливо, щоб лікарі називали діагнози - повертали звільненим контроль над їх життям. Щоб родичі чогось собі не надумували, не боялися, не метушилися як біля хворого, а говорили з повагою. Якщо виникають проблеми, наслідки, то разом зверталися до фахівців з урахуванням побажань людини.

Перед тим як повернутись додому, звільнені з полону проходять медичне обслідування і лікування. А головне - спокій і свіже повітря. Фото: mvs.gov.ua

Ти – важливий, за тебе боролися

- А може таке статися, що ось він повернувся і замкнувся в собі?

- Це також один із ймовірних наслідків довгої ізоляції. Коли важко витримувати навіть близьких, важко спілкуватися. У таких випадках дуже важливо сказати людині, що вона не одна, що вона дуже цінна для вас і для суспільства. Що за її повернення боролася вся країна, працювало багато спеціальних служб. Що всі українці кожного полоненого чекають з тривогою та надією і радіють його поверненню.

Також треба делікатно нагадати, що є багато державних, громадських організацій, центрів, де зрозуміють, підтримають, допоможуть. Бо ти – важливий, за тебе боролися.

- Чому після державної медичної і психологічної реабілітації по допомогу приходять і до вас – на вторинну ланку. Первинної не завжди вистачає?

- Для військових ми навіть третинна, а не вторинна ланка. Для цивільних можемо бути і первинною. На першому етапі після звільнення військові отримують хорошу стабілізаційну програму від Міністерства оборони. Вона не розрахована на опрацювання психологічних наслідків, вона спрямована на нормалізацію стану. Перший місяць саме така програма і має бути.

Другий етап – це медико-психологічна реабілітація. Вона допомагає знизити кризову симптоматику, подолати безсоння, тривожні стани. Але важкий досвід, особливо досвід полону, де одна людина завдавала болю іншій, чинила наругу, може мати довготривалі наслідки, які впливають на подальший вибір способу життя, на спілкування. Вилікувати таке можна тільки з допомогою людей. Не обов’язково психологів. Це можуть бути близьке оточення, друзі. Але після досвіду полону зцілювати повинна саме людина. І з цим варто іти до третинної ланки – громадянського суспільства. Зокрема - до нашої організації.

До нас можуть звертатися і звертаються родичі тих, хто зазнав полону. Для сімей немає державних програм, а вони також часто потребують підтримки. Як під час очікування рідної людини, так і після її звільнення, щоб зрозуміти, як вибудовувати стосунки, на що звертати увагу, коли достатньо сімейної, а коли потрібна більш фахова підтримка. З родичами працюємо і в подальшому.

Будь-який негативний досвід зберігається дуже довго

- Які типові запити про допомогу від звільнених?

- Приходять з більш гострою симптоматикою – це жахи, безсоння, можуть бути повторювальні нав’язливі спогади, перепади настроїв. Буває, що скаржаться на проблеми у спілкуванні з оточуючими або у стосунках з рідними. Зазвичай це через рік-два після полону.

- Тобто наслідки пережитого можуть даватися взнаки роками?

- Давайте я вас запитаю, скільки має пройти часу, щоб ми забули досвід обстрілів? Правильно, таке не забувається. Так само, якщо говорити про катування. Психологічні наслідки можуть проявитися і через десять років. Будь-який негативний досвід зберігається дуже довго, ми якось компенсуємося і вчимося з ним жити. Хтось опрацює цей досвід з психологом, і буде трошки легше. Хтось не опрацює, але матиме добру підтримку від близьких. І те, і друге нормально.

- Ви сказали, що для цивільних можете бути первинною ланкою допомоги. Цивільні отримують від держави менше уваги?

- Є певні особливості державних програм і законодавства. На сьогодні у нас діє Закон «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей». Він був ухвалений до повномасштабного вторгнення і тому працює не завжди коректно.

Якщо військовий після звільнення отримує документи і проходить програми «автоматом», цивільному треба самому дбати про статус. І це може зайняти час. Ті цивільні, хто звільняються під час офіційних обмінів, в основному не мають великих проблем. Для них відсутній етап декомпресіїї, який організовує Міноборони, але вони можуть розраховувати на медико-психологічну реабілітацію у державних закладах.

Однак не всі цивільні звільняються шляхом офіційних обмінів, є інші варіанти. Таким треба доводити своє право на статус, і не завжди це просто. Але допомога – психологічна, медична, юридична, соціальна - потрібна все одно, тому люди приходять до нас. Ми підказуємо, до яких державних ребцентрів можна звертатися без статусу, як скористатися програмою медичних гарантій він НСЗУ, надаємо юридичні консультації та психологічну підтримку.

Під час реабілітації усім звільненим з полону відновлюють документи – паспорт, водійське посвідчення, банківські картки тощо. Фото: mvs.gov.ua

Куди звертатись

Контакти ГО «Блакитний птах»

З питань соціальної підтримки, медичної та гуманітарної допомоги +38-066-362-14-85

Психологічна допомога +38-095-016-26-22; +38-050-509-40-49

Юридична допомога +38-050-937-53-70

e-mail: [email protected]

Теги за темою
обмін полоненими
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Politico: Франція вимагає, щоб ЄС був жорсткішим із Трампом у торгових справах
Европейская правда
2025-07-22T07:13:59Z
Последнее правительство Туска? Почему в Польше начали говорить о новом премьере
Европейская правда
2025-07-22T07:13:59Z
Британія запровадила санкційний режим проти банд, які незаконно перевозять людей
Европейская правда
2025-07-22T07:13:34Z
Росія перекинула на південь України новий полк, сформований у Чечні
FaceNews
2025-07-22T06:49:18Z
Суд відсторонив президента Національної академії аграрних наук від посади
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:36:37Z
Ердоган заявив, що ЄС потрібен такий член, як Туреччина
Европейская правда
2025-07-22T06:36:30Z
У Британії поліцію закидали камінням і яйцями під час протесту біля готелю для біженців
Европейская правда
2025-07-22T06:31:42Z
Мерц: Німеччина чекає на рішення США щодо заміни Patriot для поставок Україні
Европейская правда
2025-07-22T06:13:55Z
У Києві виявлено сумнівний тендер на понад 100 млн грн: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:42:13Z
Сім локацій у столиці буде звільнено від незаконної реклами: де триватиме демонтаж
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:24:12Z
Загинув поблизу селища Удачне на Донеччині. Згадаймо Владислава Леусенка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:00:27Z
На Київщині на трьох пляжах виявлено перевищення кишкової палички. Де можна купатися
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:51:46Z
Атака на Краматорськ: росіяни вночі вбили дитину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:36:05Z
Карта бойових дій в Україні станом на 22 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:51:08Z
В Україні дощитиме: погода на 22 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:03:57Z
Речник «Хортиці» розповів про ситуацію на адмінкордоні Дніпропетровщини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T02:45:21Z
79-річна рекордсменка з написання радіодиктантів зі Львова залишилась без житла через обстріл РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T02:06:08Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
Щасливий від найпершої зустрічі: Бакланов розповів про нову закоханість після розлучення з Цимбалару
Вива
2025-07-21T14:21:49Z
Зірка "Папіка" Даша Петрожицька чесно про те, чому рідко грає в кіно: "Хочеться чогось іншого"
24tv
2025-07-21T14:00:51Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Нова соцдопомога: медичні огляди та підтримка з документами
Знай
2025-07-21T11:36:36Z
У США чоловік загинув через те, що зайшов в кабінет, коли там працював МРТ апарат
24tv
2025-07-21T11:24:14Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
Чи зможете ви знайти 4 яблука за 15 секунд: надзвичайна загадка для найрозумніших
GlavRed
2025-07-21T14:27:21Z
ЄС різко знизив «стелю» цін на нафту РФ: що це змінить?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:24:57Z
В Україні запроваджено мораторій на перевірки бізнесу
AgroPortal
2025-07-22T07:09:01Z
Урожай, переробка, експорт: Укроліяпром озвучила прогноз на 2025/26 МР
AgroPortal
2025-07-22T07:00:30Z
У Самарській області атаковано Новокуйбишевський нафтохімічний завод
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:57:04Z
Ринкова вартість виробника labubu обігнала «Газпром»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:21:23Z
Польща знайшла найбільше в історії родовище нафти та газу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:15:34Z
Прибутковість агровиробництва зросла: EBITDA збільшився до 402 $/га
AgroPortal
2025-07-22T06:00:47Z
Через аномальну спеку підскочили ціни на продукти по всьому світу – FT
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:36:10Z
Уряд України офіційно ліквідував Мінагрополітики
Agravery
2025-07-22T05:21:02Z
Україна та Данія розробляють перехоплювач дронів зі штучним інтелектом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:21:02Z
ГУР показав з чого складається новий російський безпілотник
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:09:25Z
Швейцарські юристи допоможуть Україні повернути кошти за неякісні та непоставлені боєприпаси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:48:28Z
Стало відомо, скільки засуджених служать у лавах ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:21:15Z
Штрафи ТЦК за неоновлення даних. Що змінилося і чого чекати військовозобов'язаним
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:48:27Z
Повернені з полону українці можуть допомогти звільненню своїх побратимів: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:57:22Z
22 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:06:41Z
Керівництво Академії МВС розібрало квартири, яке обіцяло пільговикам і ветеранам – розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T18:33:30Z
У Підмосков’ї російська ППО знищила житловий будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:18:07Z
Олімпійський чемпіон з РФ, який погорів на допінгу, поскаржився на англосаксів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:42:50Z
Поліція затримала киянина, який відкрив стрілянину, святкуючи перемогу Усика
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:33:07Z
Українські арбітри працюватимуть на грі кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:30:13Z
Україна здобула першу нагороду Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:20Z
Олександр Караваєв: На зборах навантаження важливіші за результат
Football.ua
2025-07-21T15:30:06Z
Сауль передумав переходити в Трабзонспор
Football.ua
2025-07-21T15:24:45Z
Діас погодив контракт з Баварією – Романо
Football.ua
2025-07-21T15:24:20Z
Зоря підписала бразильського хавбека Руана Олівейру
Football.ua
2025-07-21T15:21:45Z
Місію виконано, – Усик звернувся до вболівальників після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-21T15:18:59Z
У Василькові невідомий відкрив вогонь по чоловікові у Range Rover. Пошуки стрілка тривають
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:24:25Z
Евакуація стає небезпечною: стало відомо, скільки людей залишаються у Покровську
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:09:21Z
У Вишневому поліцейські взяли у кайданки чоловіка, який сокирою зарубав дружину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:03:22Z
Одеса була під атакою дронів: горіли авто, пошкоджені багатоповерхівки
FaceNews
2025-07-22T07:00:07Z
Авіакатастрофа у столиці Бангладеш: кількість жертв зросла
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:30:24Z
РФ пошкодила торговельний центр у Сумах: серед поранених – дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:12:53Z
РФ вдарила по Одесі: є постраждала, зайнялася пожежа на парковці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:42:56Z
П'яний чоловік знущався з собаки, бо той з'їв його обід: поліція затримала зловмисника
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T01:27:14Z
У Британії двоповерховий автобус з пасажирами врізався в міст: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T22:21:56Z
Морські мешканці потерпають від аномальної спеки Середземномор'я: вчені б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:15:05Z
YouTube-канали Китаю, Росії та інших країн видалено: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:00:22Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:15:34Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
Двигун не глушити: порада патрульного, яка допоможе уникнути зайвих питань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:24:50Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z
Чому бензобак в одних авто зліва, а в інших справа: відповідь введе у ступор
GlavRed
2025-07-21T13:27:57Z
Новий електричний пікап Isuzu вражає своєю високою вартістю
Топ Жир
2025-07-21T13:18:10Z