MY.UAНовини
Допомога бізнесу чи порятунок корупціонерів: що насправді ховають у новому законопроєкті
Допомога бізнесу чи порятунок корупціонерів: що насправді ховають у новому законопроєкті

Допомога бізнесу чи порятунок корупціонерів: що насправді ховають у новому законопроєкті

Народні депутати зареєстрували законопроєкт №12439, який вже називають "правки Лозового 2.0". 

Серед авторів ініціативи – здебільшого члени сумнозвісного правоохоронного комітету Верховної Ради: "слуги" Сергій Іонушас, Максим Павлюк, Максим Бужанський, представник екс-ОПЗЖ Григорій Мамка та інші.

Головна ідея законопроєкту – запровадити строк, на який можна арештовувати майно в кримінальному провадженні.

Автори проєкту пропонують два місяці з можливістю постійного поновлення арешту, але знов – тільки на два місяці.

Такі зміни народні депутати подають як "захист бізнесу". 

Проте фактично законопроєкт може неабияк допомогти корупціонерам. Наприклад, якщо прокурор не встигне вчасно продовжити арешт і його скасують на день або два, це дасть можливість підозрюваному швидко вивести майно з-під власності. 

Рухоме майно, наприклад, готівку можна просто фізично вивезти, а нерухоме (будинок) – переписати на третю особу. Безготівкові гроші можна перерахувати на інші рахунки так, що вони будуть втрачені.

Наприклад, у справі очільниці Хмельницького МСЕК Тетяни Крупи арештовано понад 150 обʼєктів нерухомості та готівку, яку знайшли у неї вдома та в офісі. Якщо арешт буде знято навіть на короткий час, є ризик, що частину з цих статків просто можуть вивезти або переписати на інших людей. 

Детальніше про ризики, які несе в собі законопроєкт, ми вже писали.

Читайте також
За рік викрито понад сотню посадовців ТЦК та МСЕК, які переправляли українців за кордон

Проте давайте мислити логічно: якщо така ініціатива справді допомагає бізнесу – вона має існувати і в країнах із високим рівнем достатку, де умови для підприємців є в рази кращими від України. 

Щоб зʼясувати, чи справді це так, ми проаналізували практики арешту майна у кримінальному процесі в країнах Європи. 

Франція – не встановлено чітких максимальних строків арешту

У Франції арешт майна можна застосувати на будь-якому етапі кримінального провадження. Механізм регулюється Кодексом кримінального процесу, Code de procédure pénale, та іншими нормативними актами. Як ми зазначали вище, французьке законодавство не встановлює чітких максимальних строків арешту. 

Навпаки, якщо після завершення справи арештоване майно не конфіскували і не повернули, то власник має шість місяців, щоб подати заяву про його повернення. Інакше майно переходить у власність держави. 

Однак суд все ж може визначити тривалість арешту залежно від обставин справи. Хоча французький закон прямо не встановлює максимального строку арешту майна, на практиці діє принцип proportionnalité (пропорційності) та nécessité (необхідності). Суд може переглянути арешт, якщо сторони звертаються з клопотанням; обставини справи змінюються; провадження тягнеться надто довго без прогресу.

Таким чином, у Франції, попри відсутність чітких строків, система гнучка і дозволяє зберігати арешт майна до завершення провадження. Водночас є можливість переглянути дію заходу та оскаржити його. Це допомагає не скасувати арешт занадто рано, якщо справа складна і слідство триває довго.

Читайте також
Суд скасував майже трирічний арешт Міжнародного центру культури і мистецтв у Києві

Італія – не встановлено чітких максимальних строків дії доказового арешту

В Італії накладення арешту регулюється італійським Кримінальним процесуальним кодексом – Codice di Procedura Penale. Там розрізняють два основні види арешту (sequestro) у кримінальному процесі: доказовий арешт (sequestro probatorio) та превентивний арешт (sequestro preventivo).

Мета доказового арешту – зберегти майно, необхідне для з’ясування обставин злочину або яке може бути конфісковано. Він залишається чинним доти, доки речі потрібні для слідства або розгляду справи в суді. 

Превентивний арешт регулюється статтями італійського КПК, а також окремим законодавчим декретом від 2011 року. Його застосовують, щоб запобігти новим злочинам, приховуванню майна або погіршенню наслідків скоєного злочину. Як і з попереднім видом арешту, на нього немає конкретних строків. 

Натомість в Італії діє принцип "припинення необхідності". Якщо майно більше не потрібне як доказ, або ризики, через які було накладено превентивний арешт, відпали – то арешт мають зняти. 

Німеччина – немає строку арешту, він діє, поки вимагає слідство або суд

Основні положення регулюються КПК Німеччини – Strafprozessordnung – StPO.

Закон передбачає кілька видів арешту майна. Найбільш релевантним для нашого порівняння є попереднє забезпечення конфіскації. Цей вид арешту накладають, якщо підозрюють незаконний спосіб отримання статків або для майбутньої конфіскації.

У Німеччині, як і в попередніх прикладах, немає строку арешту: захід діє, поки його вимагає слідство або суд. Та суд також керується принципом "розумного строку" (angemessene Dauer). 

Водночас німецьке законодавство виділяє окремо арешт на інформаційні носії. Ця норма регулює арешт носія, на якому можуть бути докази. За законом такий арешт накладають на два місяці і знімають, якщо не оголошено про підозру. Обвинувачення може один раз просити про продовження заходу ще на два місяці, якщо справа велика за обсягом.

Читайте також
Арештовано активи сина експрезидента Мотор Січі на пів мільярда гривень

Хорватія – є вид арешту, що обмежується строками

У Хорватії арешт майна регулюється положеннями КПК країни – Zakon o kaznenom postupku. Там є вид арешту, що обмежується строками – це тимчасові заходи щодо майна, отриманого злочинним шляхом. 

Рішення про накладення такого арешту зазвичай видається на строк до двох років і застосовується лише на час до пред’явлення обвинувачення. Кожні три місяці суд переглядає рішення та перевіряє, чи існують досі умови для арешту майна. 

Саме за цією нормою Хорватія арештувала яхту Медведчука Royal Romance, а українська сторона зобовʼязана кожні три місяці інформувати суд щодо конфіскації цього активу та необхідності продовження арешту. 

Хорватія справді є прикладом країни, де існують граничні строки для арешту майна. Однак ці положення не стосуються злочинного тимчасово вилученого майна, яке містить сліди кримінального злочину та є доказом у справі.

Висновки

Аналіз підходів до арешту майна в провідних європейських країнах показує чітку тенденцію: більшість із них не встановлюють фіксованих строків дії арешту. 

Арешт майна діє, поки він є необхідним для досягнення цілей кримінального провадження – зокрема конфіскації або відшкодування. Це дозволяє правоохоронцям ефективно боротися зі складними фінансовими та корупційними злочинами, розслідування яких часто триває роками, забезпечуючи збереження активів до остаточного рішення суду.

З аналізу очевидно – ідея запровадження двомісячних строків для арешту майна в українському КПК є нетиповою для провідних європейських правових систем. 

У Німеччині існує двомісячний строк арешту, але він стосується лише специфічного арешту носіїв інформації, а не арешту майна з метою конфіскації.

Це створює враження, що пропозиції нардепів можуть бути не стільки необхідністю, продиктованою європейською практикою, скільки спробою створити в законі чергові лазівки для штучних підстав щодо скасування арештів. 

Хочете стати колумністом LIGA.net – пишіть нам на пошту. Але спершу, будь ласка, ознайомтесь із нашими вимогами до колонок.

Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Саудівській Аравії помер «Сплячий принц», який провів 20 років у комі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:33:02Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T09:30:41Z
The Times назвало ім'я людини, здатної змусити Путіна закінчити війну
GlavRed
2025-07-20T09:27:03Z
У Білому домі відмовилися від ідеї розірвати контракти зі SpaceX - WSJ
УкраинФорм
2025-07-20T09:18:42Z
У Кремлі прокоментували різку зміну риторики Трампа щодо Путіна і Росії
24tv
2025-07-20T09:15:24Z
Україна не програє у війні, адже Мерц допоміг змінити думку Трампа – Вадефуль
Лига
2025-07-20T09:12:22Z
Російський дрон атакував Чугуїв
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:11Z
Канцлер Німеччини прокоментував євроінтеграційні перспективи України
360ua.news
2025-07-20T09:03:05Z
Які три фактори найбільше заважають бізнесу – опитування підприємців
24tv
2025-07-20T09:36:42Z
Більше грошей на комуналку: кому до субсидії додадуть ще 700 гривень
24tv
2025-07-20T09:03:22Z
Єврокомісар шокований небезпекою деяких товарів на Shein і Temu
Европейская правда
2025-07-20T08:58:52Z
Продовження пільгового режиму на імпорт електромобілів не планується - Гетманцев
УкраинФорм
2025-07-20T08:37:27Z
Кусто Агро докупила тракторів та комбайнів
AgroPortal
2025-07-20T08:30:00Z
Зміни для вкладників у вересні: чи будуть менші відсотки за вкладами
24tv
2025-07-20T08:15:54Z
Євроінтеграція України: Гетманцев розказав, як потрібно реформувати податкову систему
ZN UA
2025-07-20T08:15:20Z
На Українській універсальній біржі укладено перші контракти на 100 тонн пшениці нового врожаю
Agravery
2025-07-20T08:15:00Z
Пишний про 18 пакет санкцій: Комплексна ізоляція фінсектору Росії набирає обертів
УкраинФорм
2025-07-20T07:45:54Z
Кельтський гороскоп дерев на 20 липня 2025 року: Тельцям — заспокоєння горобини, Скорпіонам — трансформація тиса, Рибам — натхнення верби
TSN
2025-07-20T09:33:03Z
Температура перевищить норму: в які області України увірветься нереальна спека
GlavRed
2025-07-20T09:27:29Z
Синоптики попередили про грози та град: якою буде погода на Львівщині 20 липня
24tv
2025-07-20T09:09:54Z
Суттєва відмінність: як росіяни змінили тактику штурмів на Лиманському напрямку
24tv
2025-07-20T09:03:47Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 21 по 27 липня: спека не збирається відступати, якою буде температура повітря
Политека
2025-07-20T09:01:24Z
В Україну 21 липня повернеться сильна спека, у деяких областях - до +33
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:13Z
Цим українцям варто бути обережними 23 липня. До чого готуватись
Telegraf
2025-07-20T08:57:55Z
Правоохоронці задокументували наслідки ударів російських БпЛА по Ізюму: двоє людей постраждали
Мій Харків
2025-07-20T08:39:53Z
Графік відключення води на тиждень з 21 до 27 липня в Черкаській області: названо райони, які залишаться без постачання
Политека
2025-07-20T08:31:15Z
Якщо ви помітили на листі томатів коричневі плями – це погано: можна обприскати копійчаним розчином
Telegraf
2025-07-20T09:03:56Z
Підживлення помідорів дріжджами: простий спосіб з неймовірним результатом
24tv
2025-07-20T07:57:58Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:09:22Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Значні знижки на комуналку: хто зможе платити на 50 % менше
Знай
2025-07-20T09:36:47Z
Ведмедиця, яка вбила бігуна в Італії, житиме у притулку в Німеччині
Европейская правда
2025-07-20T09:34:35Z
Пенсія до 50 років: хто може отримувати виплати достроково
24tv
2025-07-20T09:24:52Z
На пенсію можуть не сподіватися: кому надійде соцдопомога
Знай
2025-07-20T09:06:59Z
Чи можна зривати плоди з гілок сусідського дерева, які ростуть над твоїм подвір'ям
24tv
2025-07-20T09:03:23Z
Забудьте про "жіночко"і "мужчіна": як правильно українською звертатись до незнайомця
Telegraf
2025-07-20T08:48:36Z
Мобілізація їх омине: ким у серпні не зацікавиться ТЦК
Знай
2025-07-20T08:36:50Z
Ваші пращури мали особливий талант: 5 прізвищ, які давали найздібнішим українцям
24tv
2025-07-20T08:30:28Z
Fondation Hirondelle та IRMI оголосили конкурс індивідуальних грантів для журналістів
Детектор М
2025-07-20T08:21:02Z
Лана Дель Рей показала свою кухню, яка кидає виклик усім трендам
24tv
2025-07-20T09:30:54Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T09:15:07Z
Британська співачка Charli XCX і барабанщик The 1975 одружилися
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:27Z
Привиди та моторошні звуки ночами: які містичні таємниці приховує київський замок "Річарда"
Telegraf
2025-07-20T08:39:31Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після скандалу зі "зрадою" на концерті Coldplay
Комсомольская правда
2025-07-20T08:13:17Z
Біллі Айліш заявила, що працює із Джеймсом Кемероном над 3D-проєктом
УкраинФорм
2025-07-20T08:03:12Z
Трендове фарбування, яке сподобається всім: цей блонд виглядає неймовірно
24tv
2025-07-20T07:39:12Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Альтернатива ковбасі: 7 продуктів, які можна покласти на хліб
Telegraf
2025-07-20T09:27:44Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T09:27:34Z
Можна готувати хоч щодня: такий пиріг з абрикосами просто тане у роті
Telegraf
2025-07-20T09:18:38Z
Які кольори поєднувати з блакитним: 5 несподіваних, але дуже вдалих комбінацій для інтер'єру
24tv
2025-07-20T09:15:48Z
День маленьких змін. Гороскоп на 20 липня для всіх знаків
360ua.news
2025-07-20T08:27:12Z
На висоті понад 1700 метрів: яке озеро називають льодовиковою перлиною Карпат
24tv
2025-07-20T08:09:34Z
В кафе він коштує сотні гривень: як самому зробити хітовий лавандовий лимонад
24tv
2025-07-20T07:18:22Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
На Рівненщині зіткнулися Volkswagen і Audi: загинуло троє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:15Z
В Ірані перекинувся автобус, понад 20 загиблих
УкраинФорм
2025-07-20T09:33:12Z
Біля узбережжя Камчатки стався землетрус понад 7 балів: є загроза цунамі
Фокус
2025-07-20T09:15:37Z
У Південній Кореї кількість жертв аномальних злив зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-20T09:15:30Z
На Одещині судитимуть фермера за умисне ухилення від сплати податків
AgroPortal
2025-07-20T09:00:48Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T08:57:26Z
"Ой, мамочка, як трясе!": на Камчатці сталася серія землетрусів , там оголошена небезпека цунамі
24tv
2025-07-20T08:48:23Z
До +44°: Грецію на тиждень накриє сильна спека
УкраинФорм
2025-07-20T08:28:48Z
Росія атакувала Запоріжжя: пошкоджено житлові будинки, є постраждалі
24tv
2025-07-20T08:18:41Z
Російська пропаганда отримала подвійний удар
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:55Z
Фламенгу прийняв пропозицію Роми щодо флангового захисника
Football.ua
2025-07-20T09:39:03Z
Українські військові на фронті дивляться бій Усика: фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:36:47Z
Олександр Усик розчулив зверненням до дружини після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-20T09:30:28Z
Усик дав особливе ім'я удару, яким нокаутував Дюбуа: відео фірмової "плюхи"
24tv
2025-07-20T09:24:16Z
Соцмережі вибухнули від палкої підтримки дружина Усика у реванші проти Дюбуа: емоційне відео
24tv
2025-07-20T09:18:17Z
ПСВ веде переговори про перехід ще одного гравця Боруссії Менхенгладбах
Football.ua
2025-07-20T09:15:18Z
Теніс. Лазаренко виграла свій найбільший титул в юніорській кар'єрі
УкраинФорм
2025-07-20T09:06:41Z
Україна – Канада: де дивитися вирішальну гру нашої збірної у Лізі націй з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:06:23Z
Павуки-оси дурять не тільки нас, а й штучний інтелект
InternetUA
2025-07-20T09:31:26Z
Повно скарбів: у Чехії виявили велике кельтське місто віком 2200 років
Фокус
2025-07-20T09:27:35Z
Apple готує свій перший складаний iPhone: ключові особливості моделі Fold
InternetUA
2025-07-20T09:01:31Z
Рідкоземельні мінерали з Китаю не потрібні: літій для акумуляторів добудуть просто з озер
Фокус
2025-07-20T09:00:01Z
GTA 6 працюватиме найкраще на PS5 Pro – нові чутки обіцяють унікальну продуктивність
24tv
2025-07-20T08:48:02Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T08:33:09Z
Як вибрати смартфон, що не втратить актуальності через кілька років: поради експертів
InternetUA
2025-07-20T08:28:13Z
Baby Grok: Маск анонсував додаток на основі штучного інтелекту для дітей
УкраинФорм
2025-07-20T08:12:20Z
Як захистити смартфон від спеки, води й піску влітку
InternetUA
2025-07-20T07:48:50Z
Mercedes-Benz eActros 600 займеться розвезенням пошти
AutoCentre
2025-07-20T09:09:18Z
Українці в цьому році купують більше авто з Китаю
УкраинФорм
2025-07-20T07:24:00Z
Chevrolet привіз новий Bolt на дорожні випробування
AutoCentre
2025-07-20T07:15:11Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z