MY.UAНовини
Лікарні, запаси та мобілізація: як у Європі готуються до великої війни з Росією і масових жертв
Лікарні, запаси та мобілізація: як у Європі готуються до великої війни з Росією і масових жертв

Лікарні, запаси та мобілізація: як у Європі готуються до великої війни з Росією і масових жертв

У той час, як тінь російської загрози нависає над східним флангом НАТО, країни Балтії готують лікарні, медиків і запаси медикаментів до війни, черпаючи основні уроки з українського досвіду. Від підземних операційних до евакуаційних навчань, вони зміцнюють медичну оборону, але чи вистачить сил і солідарності Європи, якщо війна постукає в європейські двері?

24 Канал пропонує повний рерайт матеріалу Politico за авторством Гєдре Песецкіте, де автор описує новий досвід, який здобувають європейці, та зокрема, балтійські медики у підготовці до потенційної агресії Росії проти країн-членів ЄС.

Варто зауважити, що досвід України залишається надзвичайно важливим для Європи, і мова йде не лише про збройне протистояння. Медичні та аварійні служби за роки російської агресії отримали унікальні навички з порятунку постраждалих з-під завалів, наданні домедичної допомоги та збереженні людського життя вже безпосередньо в лікарняній палаті, захисті та швидкому відновленні інфраструктури та масовій евакуації населення із зони бойових дій.

В самому матеріалі робиться простий, та можливо, головний висновок – щоб екстрені служби та лікарі ЄС могли хоча б трохи усвідомити, з якими викликами можуть зіткнутися, їм потрібно не лише проходити навчання у своїх країнах, а періодично на волонтерських засадах відвідувати Україну для отримання справжнього практичного досвіду в умовах реальної війни.

Європа готує медиків до війни

Від запасів травматологічних наборів для масштабної кількості жертв до оснащення медиків бронежилетами – планування медичної оборони на східному фланзі НАТО переходить від теорії до практики.

Мартина Вероніка Норейкайте відчувала, як серце калатає в грудях, коли карета швидкої мчала вулицею Фабрико до школи Летавос. Вона була не готова до побаченого. Той сонячний травневий вівторок увірвався в її життя раптовим повідомленням по рації: вибух у Йонаві, місті на 30 тисяч душ у самому серці Литви.

За три роки роботи парамедиком її будні складалися здебільшого з викликів на "високий тиск" чи "біль у грудях". Але цього дня Мартина опинилася в епіцентрі масової трагедії – вперше. Коли швидка, завиваючи сиренами, під'їхала до школи, будівлю огортав густий дим.

Люди гасали туди-сюди, лежали на землі, кричали. Поліція, пожежники, військові вже гуділи на місці, мов розтривожений вулик,
– згадує Мартина хаос на шкільному стадіоні.

Мартина з колегою першими з парамедиків ступили на цю охоплену панікою землю.

Коли бачиш це все – крики, переляк, – не знаєш, куди бігти, що хапати. Усе вилітає з голови. Земля йде з-під ніг.

Саме ця незвичність катастрофи в мирній європейській державі й стала причиною, чому литовська влада влаштувала дводенні військові навчання "Залізний Вовк" (Geležinis Vilkas). Їхня мета – загартувати військових, поліцію, пожежників, лікарні та парамедиків до роботи в екстремальних умовах.

Литва готується до найгіршого: нападу на східний фланг НАТО. Відтоді, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україні, загроза війни нависла над регіоном, мов темна хмара.

Коли ЗМІ повідомили, що в Україні почалася війна, стало моторошно. На роботі було страшно: чи вистачить нам ресурсів, чи готові ми, якщо це станеться тут?
– каже Мартина.

Тепер Мартина почувається спокійніше. Сьогодні вона зосередилася на тренуваннях і відточує протоколи сортування постраждалих. Навчання, як у Йонаві, допомагають. Вона переконана, що їх треба проводити частіше. Литва в цьому аспекті не є винятком. Усі країни східного флангу НАТО переглядають протоколи реагування на кризи у своїх медичних закладах, проводять тренування, закуповують балістичні шоломи та бронежилети, переносять операційні під землю. Війна в Україні розбила ілюзію, що Європа застрахована від бойових дій.


Українські медики транспортують пораненого солдата до літака медичної евакуації у Жешові, Польща / Фото Getty Images

Питання не в тому, чи нападе Росія. Питання в тому, коли вона це зробить,
– каже Рагнар Вайкнеметс, заступник гендиректора Естонської ради здоров'я, який відповідає за підготовку до криз.

Країни, які колись гнули спини під радянським ярмом, добре знають, як швидко можуть з'явитися танки.

У нас тут погані сусіди: Росія та Білорусь. Усі країни ЄС "в одному човні", але деякі – на передовій,
– сказав у лютому Даніель Наумовас, заступник міністра охорони здоров'я Литви.

Його країна – це місток НАТО до Балтії через Сувальський коридор, вузьку й вразливу смугу, яку вважають однією з найімовірніших цілей для майбутнього російського удару. Для країн на сході НАТО готовність до війни перестало бути вибором, і перетворилося в нагальну потребу.

Мало країн ЄС є прифронтовими, для них це питання стоїть гостріше,
– зазначила Катажина Кацперчик, заступниця держсекретаря Міністерства охорони здоров'я Польщі.

Польща підняла тему медичної безпеки в часи конфлікту на рівень пріоритету під час свого головування в Раді ЄС, де саме питання європейської безпеки стало центральною темою для обговорення.

Ми не можемо готувати плани на випадок надзвичайних ситуацій для військового, економічного чи енергетичного секторів, ігноруючи охорону здоров'я,
– наголосила Кацперчик.

Лікарні під обстрілом

Війна Росії проти України показала, що сучасні конфлікти не щадять ні медичних служб, ані цивільних, яких вони рятують. Східна Європа пильно придивляється до цих уроків. Вільнюська університетська лікарня Сантарос, що розташована всього за якихось 50 кілометрів від кордону ЄС із Білоруссю, облаштовує підземну інфраструктуру, укриття, майданчики для гелікоптерів і автономні системи, які дадуть змогу працювати без електрики чи води.


У європейських країнах в середньому припадає 11,5 ліжок інтенсивної терапії на 100 000 населення / Фото Getty Images

В Естонії, окрім бронежилетів для бригад швидкої, роздають супутникові телефони, щоб зв'язок не обірвався, якщо традиційні мережі впадуть. Є навіть плани розгорнути незалежну інтернет-мережу, якщо буде така потреба.

По всьому медичному сектору встановлюють електрогенератори, що є черговим уроком України, де російські удари регулярно залишають цивільних без світла.

Ми точно знаємо, що Росія б'є по цивільній інфраструктурі та енергосистемах. Лікарня не може зупинитися через проблеми з електростанцією. Багато лікарень Східної Європи, які є спадщиною радянської епохи – особливо вразливі. У нас високі будівлі, величезні комплекси, зібрані в одному місці,
– каже Рагнар Вайкнеметс, заступник гендиректора Естонської ради здоров'я.

Тепер лікарні думають, як переобладнати підвали під операційні на випадок біди, адже поки навіть нема уявлення, як працюватимуть лікарі на верхніх поверхах лікарні, коли над тобою нависає постійна загроза раптового удару. Естонія закуповує мобільні медичні модулі – розкладні пункти лікування, які можна швидко розгорнути в надзвичайних ситуаціях. Це має допомогти подолати обмежену спроможність критичної медичної допомоги в Європі.

Якщо в середньому в Європі на 100 тисяч населення припадає 11,5 реанімаційних ліжок, то "військові потреби можуть вимагати втричі або навіть вп'ятеро більше",
– зазначив Бйорн Гульдвоґ, спеціальний радник Норвезького директорату здоров'я, на заході з медичної безпеки.

Підтримувати високий рівень операцій тижнями чи місяцями – ще більший виклик, адже більшість закладів можуть витримати 120 – 150% звичайного хірургічного навантаження лише 24 – 48 годин. Запаси крові й кисню також стануть критичними.

Запаси та ланцюги постачання


Литовське опитування показало, що понад чверть медичних працівників, ймовірно, втекли б під час війни, тоді менш як 40% залишилися б, решта не вирішила / Фото Getty Images

Навіть найкраще підготовлені лікарні не працюватимуть без ліків, обладнання й матеріалів. Країни Балтії активно запасаються, готуючись до масових жертв. Естонія, наприклад, виділила 25 мільйонів євро на запаси для таких випадків – ортопедичне обладнання, турнікети, травматологічні набори.

Це єдина велика інвестиція, яку ми зробили,
– зазначила тодішня міністр охорони здоров'я Естонії Рійна Сіккут в лютому.

Запаси мають гарантувати, що лікарні протримаються, поки не надійде допомога від союзників, пояснює Рагнар Вайкнеметс. Він додає, що НАТО відіграє ключову роль у захисті логістики.

У Латвії після COVID-19 медичні заклади зобов'язали мати тримісячний запас ліків. Ніколи б не подумала, що дякуватиму COVID, але завдяки йому ми знайшли кошти,
– каже Агнесе Валюліене, державний секретар міністерства охорони здоров'я Латвії.

Але країни Балтії надто близькі до передової, щоб безпечно зберігати аварійні запаси. Тож інші країни ЄС мають "визначити, чого бракує, що важко організувати, особливо для малих народів". І тоді нам варто поступитися часткою суверенітету, передати її Євросоюзу, щоб той вирішував, як розподіляти необхідне,
– зазначає Йос Йоостен, медичний радник Європейської служби зовнішньої дії, дипломатичного корпусу ЄС.

Запаси Червоного Хреста, національні резерви та rescEU (аварійна служба ЄС), мають бути готові дістатися до передової, і до цивільних пацієнтів. Європі потрібні чіткі плани на випадок кризи.

Кадри для війни

Готовність до війни – це не лише політика. Це люди. Нестача кадрів залишається ключовою проблемою для країн Балтії, де медперсонал і в мирний час працює на межі. В Естонії, з населенням 1,3 мільйона, медичних працівників на душу населення вдвічі менше, ніж у Німеччині.

Тому поранені "з передової" не отримають такої ж допомоги, як у мирний час. Це головний принцип нашого планування на випадок кризи,
– каже Рагнар Вайкнеметс.

Є також інша проблема: не всі будуть готові залишитися. Коли Росія вторглася в Україну, Мартина Норейкайте, як і всі парамедики, підписала заяву, що залишиться працювати, якщо війна спалахне в Литві.

Але як воно буде насправді – хто прийде, а хто ні – не знаю. У мене ще немає дітей чи сім'ї, тож, думаю, я залишуся,
– каже вона.

Опитування в Литві показало, що понад чверть медпрацівників, імовірно, втечуть під час війни, менше 40% залишаться, а третина ще вагається. В Естонії схожа картина. Є патріоти, перші рятівники, люди, які точно залишаться. Але є й ті, хто вже говорить про втечу до Іспанії.

За словами Вайкнеметса, від 50% до 60% населення ще не знають, як вчинять. Він упевнений, що більшість лікарів і медсестер залишаться, але влада Естонії працює над тим, щоб розвіяти страхи, особливо щодо безпеки сімей.

Якщо я не почуваюся в безпеці, якщо не впевнений, що моя сім'я в безпеці, я не залишуся,
– пояснює Вайкнеметс.

У Латвії пульмонолог Рудолфс Вільде каже, що деякі лікарі, з якими він розмовляв, думають про втечу в разі війни, особливо батьки, які "не уявляють, як можна десь кинути дітей і бути в лікарні під час військової кризи".


Український військовий, евакуйований на лікування до Польщі / Фото Getty Images

Лише за тиждень до інтерв'ю Вільде та його колеги в Клінічній університетській лікарні імені Павла Страдиньша підписали документ, що вони – ключовий персонал, зобов'язаний з'явитися на роботу, якщо завиють сирени. Сам Вільде планує залишитися, але наголошує, що йому бракує інформації, щоб почуватися впевнено в найгіршому сценарії.

Чи маю я готуватися до військової медицини, чи просто до звичайної роботи, але з більшим потоком пацієнтів? Це дві різні речі, і, ймовірно, обидві потрібні під час війни,
– запитує він.

Вільде не проти додаткових годин тренувань поверх його лікарської роботи, адже "бачить у цьому спосіб зберегти все, як є".

Якщо я хочу займатися пульмонологією і розвивати щось у Латвії, то Латвія має існувати, правда?
– підкреслив лікар.

  • Його лікарня в Ризі вже почала тренування з підготовки до війни, каже Вільде. Інші лікарні та країни також нарощують навчання. Естонія посилює тренування по всій системі. Лікарні, бригади швидкої та медпрацівники вчаться переходити в "кризовий режим", коли треба впоратися з напливом пацієнтів і лікувати нетипові для мирного часу травми – вибухові поранення, вогнепальні рани, опіки, ампутації, травми хребта чи голови.
  • У Вільнюській університетській лікарні проводять "евакуаційні навчання та підготовку до прийому великої кількості постраждалих" разом із литовськими Збройними силами та Союзом стрільців, розповідає головний лікар Томас Йоваїша.

Цього року Литва планує 7 спільних навчань з армією та понад десять цивільних тренувань для медиків,
– каже речник міністерства охорони здоров'я Юліянас Галішанскіс.

Литва також формує команду екстреної медичної допомоги, а минулого місяця молоді лікарі провели форум, присвячений готовності до війни. Деякі медики їздять в Україну, щоб на власні очі побачити, як лікарні справляються з ракетними ударами, масовими жертвами та перебоями з електрикою.

Вайва Янкієне, медсестра й координаторка Blue/Yellow Medical, яка допомагає цивільним біля лінії фронту в Україні, з квітня 2022 року побувала там понад 20 разів, зокрема в Бучі, переповненій звірствами, невдовзі після її звільнення. Вона каже, що найкращий спосіб підготувати медиків – це волонтерство в Україні. Масштаб травм і хвороб в Україні вона називає "важким для усвідомлення" – багато поранень не схожі на те, що медики бачили раніше, через нові тактики війни.

Після атак дронів наслідки важко уявити. Такі травми… кожен медик, який їх бачив, казав одне: ми не могли уявити, що це виглядатиме так,
– каже Янкієне.

Якщо травматолог у Литві робить одну ампутацію на рік, то в Україні цілі палати заповнені пацієнтами з ампутаціями однієї, двох, трьох чи навіть чотирьох кінцівок – плюс безліч інших тяжких травм. Вона зауважує, що в Європі дуже мало досвіду лікування таких складних, множинних травм.

Ризик хвилі біженців


Ілюстрація видання Politico

Війна не зупиняється на державних кордонах. Через сучасну зброю в Україні – далекобійні ракети, військові дрони – лінія фронту розплилася. Удари тепер дістають цілі за сотні кілометрів, загрожуючи лікарням і цивільній інфраструктурі далеко від бойових зон. Плани евакуації стали необхідністю. Тож країни, віддалені від передової, мають готуватися приймати пацієнтів і біженців, попереджає Йос Йоостен. Солідарність ЄС опиниться під тиском нових випробувань.

Якщо Литву захоплять, хто відповідатиме за литовців, коли Литви більше не буде? Але Євросоюз залишиться,
– каже він.

Йоостен закликає інституції ЄС створити фонди для допомоги цивільним і військовим постраждалим, а також переміщеним особам. Він додає, що кількість жертв може бути значно більшою, ніж в Україні.

Ті 4000 пацієнтів, яких ми вивезли з України за три роки – це ніщо. Уявіть 4000 за два тижні, а потім ще раз за наступні два тижні, і ще раз… Цифри зовсім інші, коли починається справжня війна,
– каже він.

Ніхто не знає, коли, і чи війна прийде. Але, як каже Вайкнеметс: Криза ніколи не кричить про себе, коли насувається. Тому поляки й балтійці "мусять готуватися до найгіршого", зазначає Агнесе Валюліене. Хоч ми й сподіваємося, що цього не станеться.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Полная тишина вместо поддержки: ПриватБанк может заблокировать карту за попытку перевести деньги
Знай
2025-07-13T06:07:58Z
Война нанесла экологии Украины ущерб на 108 миллиардов евро — данные Минприродды
Апостроф
2025-07-13T06:03:14Z
"Укрэнерго" предупреждает украинцев об электроприборах: могут вернуть графики отключения света
Знай
2025-07-08T05:06:45Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Пенсии увеличат сразу нескольким категориям: когда и как изменятся выплаты
Знай
2025-07-07T15:00:47Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как выбрать спелый и вкусный арбуз: лучшие методы
Gazeta UA
2025-07-13T04:48:51Z
Что помогает от укусов комаров: полезные советы
Gazeta UA
2025-07-13T04:30:54Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В составе Франции появится отдельное государство
Корреспондент
2025-07-13T05:57:32Z
В мире появится новая страна: что известно об историческом соглашении Франции
Comments UA
2025-07-13T05:48:31Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Генштаб опубликовал карту боёв на фронте
Корреспондент
2025-07-13T06:06:35Z
Россияне обходят Купянск с севера: в DeepState рассказали, где продвинулся враг
TSN
2025-07-13T06:03:56Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Какой завтра, 14 июля, праздник — все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2025-07-13T06:03:21Z
Изменят весь подход к соцвыплатам: украинцев ждут революционные нововведения
Знай
2025-07-13T05:06:41Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T20:48:25Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Художников расстреляли за неприемлемые сюжеты
Gazeta UA
2025-07-13T02:42:29Z
Юная жена Остапчука Екатерина разбила его телефон и не растерялась: "Я поверила в себя"
Знай
2025-07-12T18:51:41Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Харьковской области из-за непогоды погибла женщина, есть травмированные – фото
Лига
2025-07-13T06:01:13Z
На Полтавщине в аквапарке погиб 6-летний мальчик, упав в бассейн
Комсомольская правда
2025-07-13T05:42:24Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Размер ручной клади и пакеты из дьюти фри: как не попасть впросак в авиапутешествии
Комсомольская правда
2025-07-13T06:05:05Z
Что посеять в июле: четыре культуры, которые еще успеют созреть
Gazeta UA
2025-07-13T05:52:32Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Рано радовались. Ученые предупреждают о новой магнитной буре
Telegraf
2025-07-13T05:36:28Z
Магнитный шторм "красного" уровня накрыл Землю: названа дата пика
Новости Украины
2025-07-13T05:18:11Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Ювентус готовит стартовое предложение за проблемного игрока МЮ
Корреспондент
2025-07-13T06:03:02Z
Туран раскрыл имена тех, кто вдохновляет его в тренерстве
Корреспондент
2025-07-13T05:00:49Z
В Финляндии среди призеров соревнований случайно обнаружили президента
Корреспондент
2025-07-13T02:30:57Z
Реал Овьедо подписывает легенду клуба на новый сезон
Корреспондент
2025-07-13T01:12:04Z
Пришло время расставания с Реалом: Модрич поделился фото
Корреспондент
2025-07-13T00:45:34Z
36-летний форвард вернулся играть в Англию в шестой дивизион
Корреспондент
2025-07-13T00:15:59Z