MY.UAНовини
Як держава намагається вилучити награбоване у посадовців-хапуг
Як держава намагається вилучити награбоване у посадовців-хапуг

Як держава намагається вилучити награбоване у посадовців-хапуг

Пам’ятаєте історію із жомовою ямою вже покійного Іллі Киви? Колишній нардеп і зрадник України намагався обдурити виборців, стверджуючи, що отримує 1,25 млн грн від надання в оренду такої ями на Полтавщині.

За кілька місяців до вторгнення — 2021 року — для держави ця історія закінчилася «хепі-ендом». Гроші від «оренди ями» в Киви конфіскували за рішенням Вищого антикорупційного суду (ВАКС). У травні 2022 року це рішення остаточно підтвердила апеляція, пише видання ZN.UA.

Це стало можливим завдяки спеціальному механізму, впровадженому в Україні 2019 року, — цивільній конфіскації. Тоді Центр протидії корупції брав участь у його розробленні й адвокації.

Кейс Киви став першим успішним застосуванням цього інструменту. А нині цивільна конфіскація щороку приносить мільйони до державного бюджету. І рік у рік ця сума зростає. Але найближчим часом ситуація може змінитися.

Однак почнімо спочатку.

У чому головні переваги цивільної конфіскації?

Цивільна конфіскація — це інструмент, завдяки якому ВАКС може вилучати активи, нерухомість та інше коштовне майно посадовця, якщо буде доведено, що останній не мав відповідних законних доходів.

Водночас прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) не має доводити провину посадовця — лише факт того, що в чиновника не було достатньо законних підстав для придбання певного майна.

Це дає змогу відносно швидко (в середньому — протягом року) стягнути вкрадені кошти до державного бюджету. І швидко забезпечити, щоби посадовець не мав фінансової вигоди від свого злочину вже зараз. Адже справи про складні корупційні схеми суди (як в Україні, так і за кордоном) можуть розглядати роками.

Водночас конфіскувати можуть і дохід родичів чиновника та будь-яких інших осіб, на яких записано майно. Адже часто корупційні активи записують на мам, братів, дружин тощо. Головне — встановити чіткий зв’язок між посадовцем і незаконним активом.

Коли держава може ось так швидко конфіскувати майно посадовця?

Конфіскувати майно в межах інструмента цивільної конфіскації можна, якщо:

  • встановлено чіткий зв’язок між активом і посадовцем;
  • чиновник не мав законних доходів для набуття активу;
  • різниця між вартістю активу та законними доходами чиновника становить від 1 млн грн до 9,8 млн грн.

У разі, якщо сума перевищує 9,8 млн грн, настає кримінальна відповідальність за незаконне збагачення. Тобто конфіскувати актив за швидкою процедурою, якщо ця різниця — понад 9,8 млн грн, не можна.

Цивільна конфіскація також сприяє очищенню органів влади від недоброчесних посадовців. Адже в разі визнання їхніх активів необґрунтованими вони в обов’язковому порядку звільняються з посади.

Скільки корупційного майна вже збираються конфіскувати?

Перший позов щодо цивільної конфіскації було заявлено 2021 року (вже згаданий кейс Іллі Киви). Відтоді кількість і вартість майна, яке прокурори САП у співпраці з іншими органами знаходять для конфіскації, щороку збільшується в рази.

Так, прокурори САП заявили:

  • 2021 року — два позови на суму понад 8,2 млн грн;
  • 2022 року — три позови на суму понад 11,3 млн грн;
  • 2023 року — сім позовів на суму 19,4 млн грн;
  • 2024 року — 12 позовів на 54,8 млн грн;
  • за першу половину 2025 року — 21 позов на 118 млн грн.

Загалом — понад 211,7 млн грн, більшу частину з яких уже стягнуто з посадовців і пов’язаних осіб.

Важливим для цілей цивільної конфіскації є моніторинг способу життя, який проводить Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Адже саме в результаті моніторингу способу життя часто й знаходять незаконні активи, які підлягають конфіскації. Про такі знахідки НАЗК повідомляє САП.

Кількість і вартість активів, які вдалося стягнути завдяки моніторингу способу життя від НАЗК, теж невпинно зростає:

  • 2023 року НАЗК скерувало до САП матеріали щодо 33 осіб за ознаками необґрунтованості активів на суму 97,46 млн грн. За цими матеріалами заявлено чотири позови на 13,4 млн грн;
  • 2024 року НАЗК скерувало матеріали щодо 20 осіб на загальну суму 89,8 грн. На їх основі заявлено дев’ять позовів на суму 41,94 млн грн;
  • у першому кварталі 2025 року НАЗК скерувало до САП щонайменше дев’ять матеріалів на суму 51,3 млн грн. У результаті — мінімум вісім позовів на 32,2 млн грн.

 

У кого з посадовців уже конфіскували активи?

ВАКС задовольнив уже 19 позовів про цивільну конфіскацію на суму понад 60 млн грн. У частині справ — на 33 млн грн — наразі триває розгляд у судах вищих інстанцій.

Проте в багатьох випадках суди вже завершено, а активи — конфісковано.

Загалом набрали законної сили рішення на понад 27,5 млн грн. Йдеться про 12 кейсів. Найбільші суми стягнуто з таких трьох посадовців:

  • голови Васильківського суду Київської області Максима Ковбеля. Суд стягнув частину вартості столичної квартири площею 142 кв. м, записаної на тещу посадовця. Конфіскували 3,6 млн грн, оскільки саме такої суми бракувало для купівлі квартири, загальна вартість якої — понад 4,6 млн грн;
  • експосадовця Нацполіції Андрія Аносова. Конфіскували 3 млн грн готівки, яку Аносов вносив на свої рахунки вже після звільнення з посади;
  • начальника відділу контролю над обігом зброї поліції міста Києва Юрія Неруха. Конфіскували активи вартістю 3,3 млн грн.

В апеляції перебувають справи на 10,8 млн грн трьох посадовців: начальника одного з управлінь Державної міграційної служби в місті Києві Андрія Донскова, начальника відділу Департаменту боротьби з наркозлочинністю Нацполіції Євгена Жука та інспектора сектору реагування патрульної поліції в Харкові Ігоря Заброди.

Ще три справи на загальну суму 21,2 млн грн перебувають у касації Верховного суду. Вони стосуються начальника одного з управлінь Міграційної служби в Одеській області Андрія Морару, працівника Державного бюро розслідувань (ДБР) Андрія Чапчая і його дружини-прокурорки Юлії Аполоніної та працівника сектору митного оформлення «Фастів» Київської митниці Руслана Фірсова.

Чиї активи можуть конфіскувати найближчим часом?

Ось лише кілька кейсів посадовців, активи яких були знайдені НАЗК завдяки моніторингу способу життя, і тепер їх просять визнати необґрунтованими:

САП за матеріалами НАЗК і НАБУ просить конфіскувати частину квартири, оформлену на тещу міністра Коваля. За версією прокуратури, матір дружини Коваля 2021 року придбала за 300 тис. дол. квартиру площею 170 кв. м у Києві, хоча не мала достатньо коштів, аби повністю сплатити вартість цієї нерухомості. Сама теща стверджує, що взяла позику на майже 5,5 млн грн, але зібрані САП матеріали це спростовують.

  • Ексначальник Запорізького обласного ТЦК Геннадій Яременко

САП за матеріалами ДБР і НАЗК заявила позов про визнання необґрунтованими активів Яременка на суму понад 5,5 млн грн. За даними порталу «Слово і діло», конфіскувати можуть будинок площею 148,5 кв. м поблизу острова Хортиця (власність дружини Яременка), земельну ділянку в Запорізькій області площею 2 га й квартиру площею 66 кв. м (власність доньки Яременка), а також автомобілі Mazda CX-5 і Peugeot 308.

  • Начальник відділу Департаменту боротьби з наркозлочинністю Нацполіції Сергій Лосич

Сестра дружини посадовця 2021 року стала власницею квартири на 71 кв. м і двох нежитлових приміщень в одному зі столичних ЖК загальною вартістю майже 2,5 млн грн, хоча в сім’ї не було змоги набути ці активи законним шляхом. Після купівлі нерухомості Лосич уклав фіктивний договір оренди квартири з родичкою та перераховував їй щомісячно 7 тис. грн. А вона наступного дня повертала ці кошти на картку Лосича.

  • Співробітники Одеської митниці Сергій та Галина Гринчишини

НАЗК і САП з’ясували, що 2021 року Гринчишини стали власниками квартири в Одесі площею 103,8 кв. м, а їхній син (заступник голови Обухівської райради) — квартири в Києві площею 105,5 кв. м та автомобіля Toyota RAV-4 Hybrid 2018 року. Водночас право власності зареєстрували на близьку родичку 1937 року народження. Цікаво, що після початку моніторингу способу життя родини митників ці активи були терміново продані. Загальна вартість активів, які можуть конфіскувати, — 8,5 млн грн.

Які загрози наразі є для інструмента цивільної конфіскації?

Вище ми показали, як у цілого ряду посадовців ефективно конфісковують активи на мільйони гривень.

Інструмент довів свою дієвість. А отже, не подобається тим, хто розуміє: за певний час і їхні активи можуть бути конфісковані в цей спосіб. Серед цих осіб — і деякі народні депутати.

Так, деякі народні депутати намагалися проштовхнути ініціативи, що передбачали суттєве послаблення як механізму цивільної конфіскації, так і моніторингу способу життя.

Ідея таких законопроєктів полягала в обмеженні періоду, за який НАЗК може аналізувати діяльність посадовця. Пропонувалося проводити перевірку лише щодо майна та доходів, отриманих під час перебування особи на державній службі. Тобто, якщо посадовець украв кілька мільйонів, але витратив їх на «лексус» уже після звільнення — виявити та конфіскувати ці кошти буде неможливо.

Крім того, НАЗК не могло б перевіряти випадки, коли чиновник свідомо оформлює майно на третіх осіб або користується активами без оформлення права власності. Моніторинг перетворився б на формальну перевірку дат замість аналізу доброчесності посадовця.

І хоча в підсумку депутати не змогли ухвалити законопроєкти, що суттєво послаблюють ці механізми, не виключено, що в майбутньому будуть нові спроби.

Адже це не перший випадок, коли депутати намагалися «вбити» цивільну конфіскацію. Зокрема, у 2020 році народні депутати від забороненої проросійської партії ОПЗЖ звернулися до Конституційного суду з поданням про визнання неконституційними окремих положень законодавства, зокрема щодо цивільної конфіскації. Наразі рішення КСУ з цього питання ще не ухвалено.

Автор: Роман Вербовський, юрист ГО «Центр протидії корупції»

Джерело: ZN.UA

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Дефіцит продуктів у Полтавській області: один з найпопулярніших товарів зникає
Политека
2025-07-18T09:31:34Z
На Вінниччині врожайність зернових перевищує торішню
УкраинФорм
2025-07-18T09:30:25Z
У червні Україна скоротила експорт молочки до ЄС через скасування пільгових режимів
Agravery
2025-07-18T09:28:48Z
Як 10% експортне мито на експорт сої та ріпака вдарить по українському агросектору
Telegraf
2025-07-18T09:27:56Z
Середня зарплата не дорівнює середній пенсії: які виплати отримуватимуть українці
GlavRed
2025-07-18T09:27:21Z
Видатки загального фонду держбюджету в червні становили ₴337,4 мільярда
УкраинФорм
2025-07-18T09:19:21Z
Українська компанія залучила $1,5 мільйона на розвиток стійких до РЕБ систем зв'язку
УкраинФорм
2025-07-18T09:15:51Z
Інфляція сповільнилася, але українці не вірять у покращення
24tv
2025-07-18T09:15:04Z
Стефанішина назвала 2027 рік кінцевим терміном у підготовці України до вступу в ЄС
Европейская правда
2025-07-18T09:13:36Z
Зеленський призначив Умєрова на нову посаду: указ
TSN
2025-07-18T09:31:50Z
Пекін заявив про спроби крадіжки рідкісних металів іноземними агентами
Gazeta UA
2025-07-18T09:31:44Z
Військові виплати вбивають економіку РФ швидше, ніж санкції - аналітики ISW
Gazeta UA
2025-07-18T09:31:29Z
У Трампа виявили поширене серед літніх хворобу вен
360ua.news
2025-07-18T09:31:20Z
Плани відправлення в Україну миротворців готові – Стармер
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T09:31:10Z
Словаччина розблокує 18-й пакет санкцій проти росії – Фіцо
iPress
2025-07-18T09:31:07Z
Російські банки, нафта і «Північний потік»: чого торкнеться 18 пакет санкцій ЄС
Украина Криминальная
2025-07-18T09:30:55Z
Кіберфахівці ГУР атакували інфраструктуру Газпрому - джерело
УкраинФорм
2025-07-18T09:28:30Z
Китай нахабно картографує морське дно біля Тайваню і важливої морської бази США, - NYT
InternetUA
2025-07-18T09:28:01Z
Глюкоза в біохімічному аналізі: коли є ризик діабету?
iPress
2025-07-18T09:31:50Z
Пластиковий сир: що виявили вчені в популярному молочному продукті
Фокус
2025-07-18T05:45:19Z
Бджолина отрута допомагає побороти рак грудей: важливе відкриття
24tv
2025-07-18T04:18:49Z
Туберкульоз минулого місяця зареєстрували у понад 1300 людей
Gazeta UA
2025-07-18T04:12:43Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
ЗСУ повернули декілька населених пунктів на Сумщині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T09:30:43Z
"Той самий просвіт, коли вже немає сил і віри": ЗСУ повернули під контроль Ялту і Воскресенку
Фокус
2025-07-18T09:30:38Z
Армія РФ за добу вбила чотирьох людей на Донеччині
УкраинФорм
2025-07-18T09:28:30Z
Спека повертається, відома дата: лише в кількох областях буде прохолодно
GlavRed
2025-07-18T09:27:35Z
Отруєння у львівському ресторані China Hi: госпіталізували 70 людей
УкраинФорм
2025-07-18T09:27:15Z
Поки російська бронетехніка працює з закритих позицій, солдати РФ вмирають у "піхотних походах" — військовий
ZN UA
2025-07-18T09:24:01Z
Ворог уночі обстріляв Центральний ринок та житлові квартали в Херсоні
УкраинФорм
2025-07-18T09:09:14Z
"Ми маємо всі шанси": ЗСУ можуть вибити росіян з однієї області України
GlavRed
2025-07-18T09:03:34Z
У Києві судитимуть двох спільників, які під приводом обміну валюти пограбували киян на ₴2,1 млн
Украина Криминальная
2025-07-18T09:00:30Z
Чому 19 липня не можна важко працювати: яке церковне свято
GlavRed
2025-07-18T09:30:46Z
Тим, хто каже, що Ліна Костенко мовчала
Детектор М
2025-07-18T09:24:52Z
Будинок за 1 євро на Сицилії: власники розповіли, скільки їм коштуватиме ремонт
24tv
2025-07-18T09:24:45Z
В Україні спростили процес бронювання працівників підприємств
Telegraf
2025-07-18T09:24:37Z
Навчальні заклади пустять "під ніж": у МОН пояснили, які школи зникнуть першими
Знай
2025-07-18T09:21:51Z
Румунія хоче виробляти дрони разом з Україною та продавати їх в Європу — ЗМІ
ZN UA
2025-07-18T09:21:32Z
"Що це за штука": жінка поглянула на будинок свого сусіда і жахнулася
Фокус
2025-07-18T09:21:11Z
Нацрада оголосила радіоконкурс на 15 FM-частот
Детектор М
2025-07-18T09:19:53Z
В Україні на одного новонародженого припадає троє померлих – «Опендатабот»
ZN UA
2025-07-18T09:06:52Z
"Барбі" повертається: Mattel і Illumination знімуть перший анімаційний фільм для кінотеатрів
Gazeta UA
2025-07-18T09:21:37Z
Зірка "Спіймати Кайдаша" Григорій Бакланов вперше розповів про нову кохану
Комсомольская правда
2025-07-18T09:12:28Z
Зірка "Кіборгів" Ясіновський розповів чомусь пішов з акторства і хто вплинув на його повернення до професії
Комсомольская правда
2025-07-18T08:54:12Z
Зірка серіалу "Спіймати Кайдаша" відверто зізнався, що готовий піти на війну: "Я піду служити"
24tv
2025-07-18T08:45:21Z
Зручні кросівки, які завжди мають стильний вигляд
Gazeta UA
2025-07-18T08:39:10Z
«Вартові Різдва»: вийшов перший трейлер різдвяної комедії з Бокланом, Кукуюком і Бліндарем у головних ролях
GlavRed
2025-07-18T08:33:15Z
Стильні окуляри на літо 2025: найкраща добірка для модних дівчат
24tv
2025-07-18T08:30:12Z
Зірка «Тіней забутих предків» зустрічається з чоловіком, який молодший за неї на 25 років
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:21:45Z
Міністерство культури і національної спадщини
Детектор М
2025-07-18T08:09:25Z
Чи виросте полуниця з насіння: правда, про яку мовчать садівники
GlavRed
2025-07-18T09:30:17Z
Розхламлення методом чотирьох коробок: як це зробити
24tv
2025-07-18T09:24:13Z
Не стрижіть та не фарбуйте волосся в цей день: залучите в життя одні проблеми
24tv
2025-07-18T09:12:45Z
Райське місце: людям пропонують безкоштовне житло, харчування і премії за життя на острові
Фокус
2025-07-18T09:12:44Z
Втрутилися росіяни: КНДР знову закрила для іноземців щойно відкритий курорт
24tv
2025-07-18T09:06:21Z
Огірки будуть плодоносити довше, якщо знати один секрет городника
Gazeta UA
2025-07-18T08:54:09Z
Ви помилково вважали їх українськими: 4 поширені імені, які мають іноземне коріння
24tv
2025-07-18T08:45:42Z
Попелиця втікатиме з вашого городу: натуральний інсектицид, який працює краще за хімію
TSN
2025-07-18T08:36:51Z
Не Морське око: шалено красиве озеро в Карпатах біля України
24tv
2025-07-18T08:30:03Z
Неаполь знову сколихнув відчутний землетрус
Европейская правда
2025-07-18T09:31:58Z
В Одесі затримали жінку, яка збиралася підірвати обласний ТЦК
24tv
2025-07-18T09:27:51Z
На Буковині викрили чергову схему незаконного виїзду чоловіків за кордон
Украина Криминальная
2025-07-18T09:18:51Z
У Києві співробітник ТЦК насмерть забив чоловіка, від якого відмовились військові частини
Комсомольская правда
2025-07-18T09:06:41Z
Інспектор, який в Калуші розганяв дітей біля фонтану пострілами в повітря, отримав смішний штраф
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T09:00:39Z
Теракт у годину пік: СБУ підтвердила затримання жінки, яка хотіла підірвати ТЦК в Одесі
Фокус
2025-07-18T09:00:02Z
За сексуальне насильство щодо 6-річної дівчинки судитимуть мешканця Київщини
Украина Криминальная
2025-07-18T08:54:08Z
Наймолодшій – чотири роки. Через отруєння в ресторані Кацуріна госпіталізовано вже 70 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:39:14Z
На Львівщині стався обвал на вугільній шахті: є постраждалий
24tv
2025-07-18T08:21:13Z
Легенда екстриму: трагічно не стало улюбленця публіки та зірки 90-х і 2000-х
GlavRed
2025-07-18T09:27:40Z
Катерина Усик примчала до чоловіка в Лондон - причина
GlavRed
2025-07-18T09:27:08Z
Козак, гетьман, джентльмен: як Олександр Усик розповідає про Україну через свої образи
24tv
2025-07-18T09:24:06Z
Українські баскетболістки - у другому кошику перед жеребкуванням Євро-2027
УкраинФорм
2025-07-18T09:19:43Z
Реал продав захисника до Алавеса
Football.ua
2025-07-18T09:19:16Z
Майстер шоу та ефектних перфомансів: у яких образах Усик з'являвся на рингу
24tv
2025-07-18T09:12:35Z
У Малі ліквідували воєнного злочинця, тренера російського боксера Повєткіна - джерело
УкраинФорм
2025-07-18T09:04:20Z
Шульга та Скапінцев допомогли своїм клубам виграти матчі Літньої ліги НБА
УкраинФорм
2025-07-18T09:03:12Z
Усик – Дюбуа: онлайн-трансляція церемонії зважування перед реваншем
24tv
2025-07-18T08:54:32Z
Застосунок «Флюгер», що показує напрямки руху шахедів, вже доступний і для iOS
InternetUA
2025-07-18T09:31:37Z
Telegram створює офіційне представництво у рф
iPress
2025-07-18T09:31:08Z
У Європі вирішили змінити сонячну енергетику назавжди, впровадивши нове джерело
Фокус
2025-07-18T09:30:48Z
Революційна функція iPhone покладе край спам-дзвінкам
InternetUA
2025-07-18T09:19:36Z
У NASA стверджують, що планета Сатурн може плавати на воді: чи можливо це
Фокус
2025-07-18T08:45:55Z
Подорож у минуле: прихована функція Google Maps зворушила Мережу, як її ввімкнути
Фокус
2025-07-18T08:36:21Z
Де в Україні найродючіші землі: науковці назвали конкретний населений пункт в одній області
GlavRed
2025-07-18T08:27:16Z
Оновлення Android виправить помилки на популярних смартфонах: що потрібно зробити
Фокус
2025-07-18T08:27:13Z
У мережі сміються з начальника компанії, якого з коханкою показали на весь стадіон
Фокус
2025-07-18T08:21:09Z
Цього року кожне друге імпортоване українцями вживане авто - електромобіль
Известия Киев
2025-07-18T09:31:48Z
Класичний Land Rover перетворили на 700-сильного монстра
AutoCentre
2025-07-18T09:15:59Z
Запас ходу — 1300 км: виробник смартфонів показав стильний електричний універсал
Фокус
2025-07-18T09:12:28Z
Рекламна кампанія RENAULT – UN.PATENT здобула золотого Канського лева
AutoCentre
2025-07-18T08:43:25Z
На український ринок виходить новий Volkswagen Transporter T7: ціни та версії
Фокус
2025-07-18T08:36:34Z
Українці купують більше китайських авто: які марки найпопулярніші
24tv
2025-07-18T08:33:52Z
Дешевше ніж очікувалось: кросвен Kia Carens отримав повністю електричну версію
ЗаРулем
2025-07-18T08:33:44Z
Mitsubishi випустив семимісцевий кросовер за $30 000
AutoCentre
2025-07-18T08:16:06Z
На базі Toyota: Subaru презентувала спортивний електрокросовер для молоді
Фокус
2025-07-18T07:45:42Z