MY.UAНовини
Як Єврокомісія дозволяє Кремлю заробити ще 30 мільярдів євро на газі до 2028 року
Як Єврокомісія дозволяє Кремлю заробити ще 30 мільярдів євро на газі до 2028 року

Як Єврокомісія дозволяє Кремлю заробити ще 30 мільярдів євро на газі до 2028 року

Стратегічний радник Razom We Stand ексклюзивно для "Телеграфу" про те, що Єврокомісія запропонувала такі кроки щодо відходу від російського газу, які залишають багато лазівок і будуть на руку Росії

17 червня Європейська Комісія нарешті представила свою довгоочікувану законодавчу пропозицію щодо поступового припинення імпорту викопного палива з Росії. Цей Регламент мав стати переломним моментом — сміливим законодавчим актом, що припинить надсилати мільярди євро до Кремля, поки українські міста бомбардують. Натомість ми отримали від Єврокомісії ретельно сформульований документ, який все ще дозволяє Путіну заробити до 30 мільярдів євро на експорті газу до Європи в період до 2028 року.

Створення правової бази для поетапної відмови від російського газу — це, безумовно, крок у правильному напрямку, але якщо згортання імпорту затягнеться ще на два роки, то початкова мета може бути втрачена. Єврокомісія включила деякі перспективні елементи, зокрема, щодо відстеження походження газу та уникнення необхідності одностайності при голосуванні в Раді ЄС, але серйозні недоліки залишаються.

Тривалий перехідний період для заборони на імпорт ризикує зберегти залежність ЄС від російських енергетичних потоків протягом наступних кількох років — критичного періоду у протистоянні з Кремлем, на шкоду європейській безпеці, моральному авторитету та виживанню України.

Поточні терміни, викладені в цьому законопроєкті, все ще дають "Газпрому", "Новатеку" та їхнім поплічникам у Європі 2,5 роки пільгового періоду, щоб продовжувати отримувати прибутки.

Тактичний успіх: прозорість та простежуваність імпорту газу

Нова законодавча пропозиція включає деякі розумні елементи. Завдяки тиску громадянського суспільства та експертним висновкам аналітиків Центру вивчення демократії (CSD) і Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA) до статті 7 було внесено важливе положення: весь газ, що надходить до ЄС з третіх країн — особливо з Туреччини — вважатиметься російським, якщо не буде доведено протилежне.

Те ж саме стосується і європейських терміналів СПГ — для всіх вантажів СПГ, що прибувають, необхідно зазначати порти початкового завантаження. Це велика перемога. Вона зруйнує схеми, які використовував "Газпром" для відмивання свого газу через турецьких та європейських посередників, а "Новатек" не зможе приховувати походження свого СПГ через перевалку між суднами.

Комісія також спритно уникає пастки одностайного голосування в Раді ЄС, формулюючи законодавчу пропозицію як внутрішній ринковий захід. Це означає, що ставленики Кремля в ЄС, такі як Віктор Орбан і Роберт Фіцо, не зможуть його заблокувати — ще один тактичний успіх.

Але ці переваги затьмарюються найбільшим недоліком Регламенту: він дає "Газпрому" і "Новатеку" великий ресурс часу і грошей.

Зворотний відлік для Кремля, але мільярди все ще течуть

Згідно з проєктом, заборона на спотові закупівлі російського газу набуде чинності лише в січні 2026 року. Це абсурд. Ці закупівлі обмежені в обсягах і можуть бути заміщені миттєво іншими постачальниками СПГ на світовому ринку. Немає жодних підстав дозволяти ще пів року прибуткового бізнесу з агресором. Цей пільговий період на спотовому ринку є нічим іншим, як подарунком Росії.

Що ще гірше, довгострокові контракти з "Газпромом" на постачання газу трубопроводами та з "Новатеком" на морські поставки СПГ можуть тривати до початку 2028 року. За перші чотири місяці 2025 року країни-члени ЄС імпортували російський газ на суму понад 5 мільярдів євро, що на 17% більше, ніж за аналогічний період 2024 року. Скраплений природний газ з арктичного проєкту "Ямал" становить близько 2/3 цього обсягу.

За оцінками CSD, до 75% поточного імпорту російського газу до ЄС припадає на такі довгострокові контракти, а це означає, що десятки мільярдів євро продовжуватимуть надходити до Росії, фактично фінансуючи війну проти України.

Якщо припустити, що імпорт продовжиться за нинішніми темпами і цінами, країни-члени ЄС можуть відправити Росії понад 30 мільярдів євро за імпорт газу до того, як повна заборона набуде чинності. У записці Комісії, що супроводжує запропонований Регламент, міститься оцінка в 15 мільярдів євро на рік для СПГ та трубопровідного газу, що імпортується через Туреччину. Додаткові суми можуть надійти від імпорту російської сирої нафти, якщо Угорщині та Словаччині буде дозволено продовжувати отримувати від нього прибутки.

Послання є холодним: Європа не поспішає скорочувати газові доходи Кремля — навіть коли вона точно знає, куди йдуть ці гроші.

Лазівки для імпорту нафти залишаються відкритими

Така ж цинічна логіка застосовується і до російської нафти. Центральноєвропейськими країнам, таким як Угорщина і Словаччина, як і раніше буде дозволено імпортувати російську нафту трубопроводом "Дружба" під розпливчастими виключеннями з міркувань "енергетичної безпеки". Ці винятки є невиправданими. CREA та CSD показали, що російську нафту можна легко замінити за рахунок поставок з Адріатичного моря через Італію та Хорватію.

Але Єврокомісія вирішила знов загравати з тими самими урядами, які протягом останніх двох років підривали єдність ЄС.

Ще однією прогалиною в пропозиції є правозастосування. Проєкт регламенту вимагає від національних митних органів перевіряти походження газу, що надходить на ринок ЄС, але ми знаємо, що деякі держави-члени не можуть або не хочуть робити це належним чином. Без незалежного нагляду з боку ЄС з боку Європейського бюро по боротьбі з шахрайством (OLAF) або Європейської прокуратури (EPPO) є ризик зіткнутися з новою хвилею шахрайства з документами та корупції.

Допоки для газу можна приписувати інше походження та змінювати маршрути на папері, російський газ продовжуватиме надходити до Європи через чорні ходи.

Є простий спосіб зупинити це: зробити російський газ економічно токсичним. Цього можна досягти за допомогою податку на різницю в ціні між дешевим російським газом і цінами на газових хабах ЄС. Це ліквідує арбітражні прибутки, на які покладаються європейські газові трейдери, і стимулюватиме дострокове розірвання контрактів з "Газпромом" і "Новатеком".

Проте Комісія проігнорувала цю ідею. Замість того, щоб створити фінансовий тиск, вони дають трейдерам всі підстави ще кілька років вичавлювати приватні прибутки ще кілька років, незважаючи на те, скільки життів буде втрачено в Україні.

Пропозиція також запроваджує так звані національні плани відмови від російських енергоносіїв, що дозволяє кожній країні-члену ЄС визначати власний шлях і темпи скорочення російського імпорту. Це подарунок професійним обструкціоністам. Такі країни, як Угорщина, Австрія та Болгарія, використовуватимуть ці плани як юридичне прикриття, щоб затримати, розмити та зірвати процес відмови ЄС від російського палива..

Ми вже бачили цю тактику раніше. Комісія пропонує амбітні цілі, а деякі держави-члени роками прикриваються "технічними обмеженнями" та "міркуваннями безпеки постачання". Цього разу ціна затримки вимірюється життями, втраченими на полі бою, і зруйнованими ракетами та безпілотниками містами в Україні.

Європа повинна вирішити чи вона фінансуватиме війну

Законодавча пропозиція Єврокомісії є початком, але вона не є надійною стратегією для припинення ролі Європи у фінансуванні російських воєнних злочинів. У нинішньому вигляді вона є юридичним фіговим листком для продовження бізнесу з економічними руками Кремля — "Газпромом" і "Новатеком" — під ілюзією згортання імпорту.

Щоб виправити це, варто наполегливо вимагати від Європейського Парламенту та далекоглядних держав-членів:

  • Заборонити імпорт російського газу через спотові ринки негайно, а не в 2026 році.
  • Запровадити податок на російський газ, щоб усунути різницю в цінах та знищити його прибутковість.
  • Припинити дію довгострокових контрактів до 2026, а не до 2028 року.
  • Ввести мандат на правозастосування на рівні ЄС з реальними інспекційними повноваженнями.
  • Відмовитися від національних планів згортання імпорту, якщо вони не передбачають чітких термінів та штрафів за їх недотримання.

ЄС має припинити вдавати, що може ефективно підтримати Україну у війні на знищення, фінансуючи воєнну спроможність Путіна. Не може бути ні зеленого переходу, ні справжньої енергетичної безпеки, ні миру в Європі, доки російський газ надходить до ЄС, а євро — до Кремля.

Думки, висловлені в рубриці блоги, належать автору.
Редакція не несе відповідальності за їх зміст.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Агенція оборонних закупівель оголосила перші тендери на придбання FPV-дронів
УкраинФорм
2025-07-11T16:03:26Z
Податкова нагадала про збільшення з серпня штрафів за касові апарати
AgroPortal
2025-07-11T16:00:37Z
Буде скандал: чим займаються росіяни на Запорізький АЕС
24tv
2025-07-11T15:57:15Z
Україна та ЄС запускають фонд для оборонних стартапів, — Федоров
InternetUA
2025-07-11T15:52:33Z
Ціни на тепличні помідори в Україні продовжують знижуватися - аналітики
Gazeta UA
2025-07-11T15:45:39Z
До €600 мільйонів для бізнесу: ПриватБанк підписав найбільшу на українському ринку угоду з ЄБРР
УкраинФорм
2025-07-11T15:37:18Z
На Харківщині “шахеди” знищили УКПГ «Журавлина», але компанія «ЕСКО-ПІВНІЧ» вирішила її відновити
ZN UA
2025-07-11T15:36:05Z
Чи піднімуть пенсії ще раз у 2025 році: у Мінсоцполітики відповіли неочікувано
GlavRed
2025-07-11T15:33:36Z
Субсидії для пенсіонерів у Кривому Розі: в ПФУ попередили, чому розмір допомоги може зменшитись
Политека
2025-07-11T15:30:40Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Корейські вчені створили сенсор, що виявляє рак за 20 хвилин
360ua.news
2025-07-11T15:01:56Z
Найтривожніший день тижня: вчені виявили, коли зростає ризик тривалого стресу
TSN
2025-07-11T14:48:49Z
Хто з українських пенсіонерів може отримати безоплатні путівки в санаторій 2025 року
TSN
2025-07-11T14:48:23Z
Як захистити дім від комарів без хімії: простий засіб із кухонних інгредієнтів
TSN
2025-07-11T14:34:37Z
Як перевірити родимки: основні способи діагностики
24tv
2025-07-11T14:28:36Z
Як адаптувати європейські підходи до відповідальної гри: результати круглого столу
Политека
2025-07-11T14:22:39Z
Дозволила мочити манту і ходити в поліклініку без бахіл: куди зникла ексглава МОЗ Уляна Супрун
Telegraf
2025-07-11T14:01:13Z
МЗС: заява Будапешта про нібито смертельне побиття угорця в ТЦК – це маніпуляція
Европейская правда
2025-07-11T16:06:55Z
Літній наступ Росії та руйнівні атаки дронами по містах: що на Заході пишуть про Україну
24tv
2025-07-11T16:03:49Z
The Verge: Генпрокурор штату Міссурі розслідує, чому чатботи не люблять Трампа
InternetUA
2025-07-11T16:01:13Z
Путін опинився на межі: як диктатор припустився фатальної помилки щодо Трампа
24tv
2025-07-11T15:57:55Z
Які країни неможливо завоювати: блогерка здивувала відповіддю
GlavRed
2025-07-11T15:57:26Z
Йому до д*пи, що гинуть українці, – Кондратюк жорстко висловився про Данилка і пісні російською
24tv
2025-07-11T15:54:32Z
Республіканці в Конгресі хочуть глибше розглянути «самодіяльність» Гегсета щодо України - The Hill
УкраинФорм
2025-07-11T15:51:36Z
До Верховної Ради надійшов законопроєкт про вихід з конвенції про заборону протипіхотних мін
УкраинФорм
2025-07-11T15:51:07Z
Комітет Сенату США схвалив оборонний бюджет з $500 млн для України
Европейская правда
2025-07-11T15:49:07Z
Війська Росії хочуть увійти вглиб Дніпропетровської області на 10 кілометрів, – Буданов
24tv
2025-07-11T16:07:53Z
Негода у кількох областях: де і коли будуть грози, шквали та град
24tv
2025-07-11T16:03:42Z
Дніпропетровщину накрила негода: у Павлограді вирувала гроза з градом
24tv
2025-07-11T15:54:03Z
Рух транспорту та пішоходів на вулиці Університетській тимчасово обмежений
Мій Харків
2025-07-11T15:42:28Z
На вулиці Благовіщенській буде тимчасово заборонений рух транспорту
Мій Харків
2025-07-11T15:40:37Z
Низка трамваїв і тролейбусів у суботу змінить маршрути
Мій Харків
2025-07-11T15:37:34Z
Печерський суд відправив екссекретаря Київради Бондаренка під домашній арешт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T15:36:36Z
У Львові повінь принесла до супермаркету російський дрон
Фокус
2025-07-11T15:27:22Z
У Мелітополі ліквідовано п’ятеро окупантів та російську станцію управління військами
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T15:22:05Z
Росія обрала нову тактику для ударів по Україні дронами
GlavRed
2025-07-11T16:15:07Z
Ще одного українського підлітка врятували з тимчасової окупації
УкраинФорм
2025-07-11T16:15:03Z
У Литві планують створити мобільні вогневі групи для захисту інфраструктури
УкраинФорм
2025-07-11T16:13:05Z
"Це все були реальні запитання": блогерка обурилася міфам про Україну, в які вірять європейці
24tv
2025-07-11T16:09:40Z
У США є значні запаси застарілих ракет, які можна передати Україні, – Залужний
24tv
2025-07-11T16:09:13Z
Україна готує технології боротьби з реактивними дронами – Мінцифри
iPress
2025-07-11T16:01:23Z
Російська армія сьогодні більша, ніж на початку вторгнення в Україну
Лига
2025-07-11T15:57:48Z
Коли святкуємо Медовий, Яблучний та Горіховий Спас у 2025 році: нові дати і традиції
GlavRed
2025-07-11T15:57:09Z
У Римі представили Платформу культурного відновлення України
УкраинФорм
2025-07-11T15:48:14Z
Літературний фестиваль «Фронтера» презентував програму заходів
УкраинФорм
2025-07-11T16:03:51Z
Це вже не модно: 4 застарілих тренди у підлогових покриттях
24tv
2025-07-11T16:03:05Z
"Фундація" повернулась із новим сезоном і новими героями
Gazeta UA
2025-07-11T15:30:30Z
Що читає, слухає та дивиться солістка відомого рок-гурту Vivienne Mort
24tv
2025-07-11T15:24:41Z
Леся Нікітюк показала свою фігуру через місяць пологів і як минуло її перше тренування у залі
TSN
2025-07-11T15:15:49Z
Сумку Birkin придбали на аукціоні за рекордні 10,1 мільйона доларів
Комсомольская правда
2025-07-11T15:13:28Z
Об'єднає митців із усієї Східної Європи: Ужгород прийме четвертий фестиваль "Кіно сусідів"
24tv
2025-07-11T14:58:05Z
Декстер, Супермен і найкраща екранізація Кінга: що дивитися у ліпні в кіно та вдома
Фокус
2025-07-11T14:31:00Z
«Видавництво Старого Лева» друкуватиме на замовлення читачів книги, тираж яких закінчився
Детектор М
2025-07-11T14:16:41Z
Щоб не чекати осені: чи можна висаджувати троянди влітку
24tv
2025-07-11T16:18:07Z
Найвищий в Україні, а у світі таких лише кілька: що це за міст і де він знаходиться
Telegraf
2025-07-11T16:15:41Z
Секрет щедрого врожаю: коли та як обривати листя у томатів
24tv
2025-07-11T15:48:22Z
Не повторюють за пасажирами: пілоти розповіли про правила поведінки на борту
Фокус
2025-07-11T15:36:20Z
Чи варто брати купувати липневі кавуни: не всі знають про важливий момент
24tv
2025-07-11T15:27:49Z
Чим замінити джинси в спеку: модні та зручні варіанти
24tv
2025-07-11T15:27:13Z
Мільйони — перебільшення: який дохід дає лаванда
AgroPortal
2025-07-11T15:01:26Z
Астрологи назвали 2 знаки зодіаку, для яких серпень стане місяцем змін
24tv
2025-07-11T14:30:53Z
У хід йшло все: сучасні діти і не знають, як в СРСР зберігали продукти у спеку
Telegraf
2025-07-11T14:28:57Z
На Київщині поліція жорстко затримала ветерана з протезом: що сталося
TSN
2025-07-11T16:18:47Z
Обстріл Києва: що сьогодні відбувається на місці російської атаки
TSN
2025-07-11T16:03:36Z
У Києві зіткнулися маршрутка і вантажівка, дев’ятеро постраждалих
УкраинФорм
2025-07-11T16:03:16Z
Ворог атакував Дніпропетровщину дронами та артилерією, поранені двоє людей
УкраинФорм
2025-07-11T15:57:14Z
"Шахед" розлетівся на шматки: кадри знищення безпілотника дроном-перехоплювачем
GlavRed
2025-07-11T15:39:30Z
Правоохоронці викрили схему фальшивих довідок для ухилянтів
1News
2025-07-11T15:18:01Z
У Харкові викрили масштабний схрон зброї: російські спецслужби намагалися приховати цей арсенал для своїх диверсійних груп
Мій Харків
2025-07-11T15:12:39Z
В РФ загорівся завод з виробництва деталей РСЗВ
1News
2025-07-11T15:12:29Z
На Херсонщині упродовж дня загинули двоє цивільних, ще четверо - поранені
УкраинФорм
2025-07-11T15:10:03Z
Hyundai показала заряджений IONIQ 6 N: 641 к.с., 3,2 секунди до сотні й імітація звуку ДВЗ
ITC
2025-07-11T16:04:12Z
Maserati може несподівано повернути восьмициліндрові двигуни
Топ Жир
2025-07-11T16:03:34Z
Покупці готові переплачувати за модель Volvo, яку бренд припинив поставляти в США
Топ Жир
2025-07-11T15:33:56Z
24 світові рекорди: електрогіперкар Rimac Nevera R за €2,3 млн демонструє потенціал EV
ITC
2025-07-11T15:04:30Z
Оновлення Suzuki Jimny в дорозі, але зміни будуть малопомітними
Топ Жир
2025-07-11T14:48:48Z
Електромобіль Lucid Air Grand Touring встановив світовий рекорд: 1200 км без підзарядки
Топ Жир
2025-07-11T14:04:54Z
Гібрид замість “електрички”: новий кросовер Lamborghini Urus кардинально змінить концепцію
AutoGeek
2025-07-11T14:04:27Z
IVECO Bus презентує компактні автобуси на біометані та електротязі
AutoCentre
2025-07-11T13:25:06Z
Заряджений електромобіль Hyundai Ioniq 6 N показали офіційно
AutoGeek
2025-07-11T13:22:49Z
Розгадано загадку гри Battletoads, яка мучила геймерів майже 35 років
24tv
2025-07-11T16:18:08Z
Анекдоти та меми тижня: Grok проти росіян, сакральний портрет Стефанішиної та чергова атака дронів
Комсомольская правда
2025-07-11T16:07:27Z
Цвіркуни в тарілці, як комахи можуть нагодувати людство?
360ua.news
2025-07-11T16:03:49Z
Міжзоряна комета, яку виявили на початку липня, може бути старшою за Сонячну систему
УкраинФорм
2025-07-11T16:00:55Z
В океані виявили незвичного хижака на глибині 8000 метрів: який вигляд має
TSN
2025-07-11T15:48:22Z
Між інкубатором та акселератором: коли стартапу час рухатись далі — колонка
AIN
2025-07-11T15:30:12Z
Дослідники виявили шкідливий код у застосунку для Ethereum-розробників
InternetUA
2025-07-11T15:28:46Z
Свіжість буде триматися тижнями: як зробити освіжувач для унітазу своїми руками
GlavRed
2025-07-11T15:27:34Z
На Apple Watch в Україні запрацює eSIM
Корреспондент
2025-07-11T15:13:00Z
Барселона готова "піти ва-банк" заради підписання Рашфорда — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-11T16:01:25Z
"Динамо" зіграло внічию з англійцями на зборі в Австрії
ZN UA
2025-07-11T15:49:52Z
ЮКСА уклала угоду з військовим, який захищав Маріуполь
24tv
2025-07-11T15:42:23Z
Українські баскетболістки поступилися Болгарії на Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-11T15:30:33Z
Дьокереш відмовився повертатися до табору Спортінга та наполягає на переході в Арсенал
Football.ua
2025-07-11T15:19:45Z
Левандовський радикально змінив зачіску перед стартом сезону: відео з магічним перевтіленням
24tv
2025-07-11T15:13:49Z
Динамо та Вест Бромвіч розійшлися миром в рамках спарингу
1News
2025-07-11T15:12:55Z
У боротьбі за Кубок Європи ФІБА візьме участь український Дніпро
1News
2025-07-11T15:12:16Z
Пердута приєднався до Зорі
Football.ua
2025-07-11T15:10:24Z