MY.UAНовини
Множинне громадянство: що передбачає закон, хто може отримати і чи не суперечить Конституції
Множинне громадянство: що передбачає закон, хто може отримати і чи не суперечить Конституції

Множинне громадянство: що передбачає закон, хто може отримати і чи не суперечить Конституції

18 червня Верховна Рада 243 голосами "за" в цілому ухвалила президентський законопроєкт №11469 про введення в Україні інституту множинного громадянства.

Ідея запровадження множинного громадянства була однією з мрій президента Зеленського, який у такий спосіб сподівався, що ініціатива дасть українське громадянство всім етнічним українцям та їхнім нащадкам із різних країн світу, яких він у 2021 році нарахував у кількості 65 мільйонів. З початком повномасштабного вторгнення ця ідея набула нового змісту та стала однією з основ для процесу повернення українців після закінчення війни. Втім, залишається чимало критиків ідеї, які вказують на численні "підводні камені" законопроєкту.

Що таке "множинне громадянство", які переваги дасть Україні та які ризики несе – читайте в матеріалі 24 Каналу.

Що таке множинне громадянство

Множинне громадянство означає, що особа одночасно визнається громадянином або громадянкою двох чи більше країн відповідно до їхнього законодавства. Україна тут не винайшла велосипед.

Наразі понад 130 країн світу визнають множинне громадянство. Це майже всі члени ЄС, США, Канада, Велика Британія, Швейцарія та Ізраїль.

Противники ж такої норми зосереджені переважно в Африці та Азії. Не визнають множинного громадянства Китай, Японія, Індія, Саудівська Аравія, ОАЕ, Казахстан. У цих державах добровільне набуття громадянства іншої держави автоматично призводить до втрати первинного.

У Європі подвійне громадянство не допускається в:

  • Австрії,
  • Норвегії,
  • Нідерландах,
  • Монако,
  • Словаччині,
  • Естонії.


Підходи до визнання множинного громадянства у світі / інфографіка

При цьому 90% українців за кордоном нині перебувають в країнах, де дозволено множинне громадянство.

За даними МЗС, нині за кордоном через російську агресію перебувають близько 8,9 мільйона українців, тобто 15 – 20% від населення України до 24 лютого 2022 року. При цьому на консульському обліку нині – лише близько 394 тисячі українців. Це близько 4 – 5% від усіх, хто перебуває за кордоном, тобто близько 95% українців за кордоном – у "сірій зоні" по відношенню до України.


Скільки українців у світі / інфографіка Міністерства національної єдності України

Раніше громадяни з кількома паспортами опинялися ніби в "сліпій зоні", де ігнорувалися всі їхні документи, крім українських (нині буде те саме, але за свій другий паспорт можна не боятися).

При цьому формально Україна не могла заборонити своїм громадянам отримувати громадянства інших країн і "закривала очі" на порушенні ними процедури, адже, щоб зробити "все правильно", спершу потрібно було пройти процедуру виходу з громадянства з усіма відповідними наслідками. І лише після цього домагатися нового громадянства вже в статусі апатрида. Звісно, так майже ніхто не робив (і сама Україна такого не вітала, бо ще в 2013 році приєдналася до ​​Конвенції про статус апатридів).

Що передбачає законопроєкт №11469

Формально це не новий закон про громадянство України, а лише зміни до старого, ухваленого ще в 2001 році. Втім, вони настільки глобальні, що можна говорити про принципово відмінний документ.

Вперше таку законодавчу ініціативу президент вніс до парламенту у 2021 році, але тоді його пропозицію відклали. У грудні 2021 року 99 народних депутатів звернулися до Конституційного суду з проханням розтлумачити доречність пропозиції глави держави, але КСУ не знайшов для цього часу.

У серпні 2024 року Володимир Зеленський повторно вніс законопроєкт, який цього разу почали активно розглядати та правити (було внесено понад 1 300 правок, здебільшого популістичних, більшість із яких було відхилено).

"Популярні" міфи про множинне громадянство спростував і міністр закордонних справ Андрій Сибіга:

За багато років тема множинного громадянства оповилася багатьма міфами та страхами. Дуже добре, що все це вдалося врахувати в процесі підготовки закону, гарантувати запобіжники від ризиків і загроз. Чітко прописана неможливість множинного громадянства із Росією як країною, визнаною державою-агресором, так само як і з її поплічниками, державами, які не визнають територіальну цілісність та суверенітет України. Не буду перелічувати тут усі норми, просто зазначу, що закон продуманий та якісний, а загрози та ризики мінімізовані.

За його словами, процедури набуття та позбавлення громадянства залишаються чинними та вимогливими.

  • Для держслужбовців і суддів множинне громадянство заборонено законодавством і надалі.
  • Множинне громадянство дозволене лише за чітко встановленими правилами: перелік країн, офіційна процедура набуття.

Відповідно до нового закону, громадянам України дозволено офіційно мати паспорти інших держав. Закон дає можливість отримати громадянство іншої країни без втрати українського. Пріоритет надаватиметься країнам ЄС, G7 і НАТО. Саме уряд отримає повноваження встановлювати та змінювати цей перелік без участі парламенту.

Україна не змушує вас здавати український паспорт і брати інший, у відносинах з Україною ви назавжди будете громадянами України. І ми чекаємо вас після завершення цієї страшної війни,
– прокоментував необхідність ухвалення змін голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.

Законопроєкт не дозволяє будь-яке іноземне громадянство, а лише громадянства тих країн, які будуть внесені до спеціального переліку, затвердженого Кабміном.

Це здійснюється зі зрозумілих причин – щоб закрити лазівки для громадян Росії чи її сателіту Білорусі. Точний повний перелік країн-парій наразі невідомо, але очікується, що в "білому списку" будуть лише ті країни, які не підтримують агресію окупанта та визнають суверенітет і територіальну цілісність України.

Таким чином, усі ті, хто мають паспорти Росії чи Афганістану, Куби, Нікарагуа, КНДР і Венесуели, не можуть і мріяти про паспорт України.

Множинне громадянство визнаватимуть у випадках:

  • ️ набуття громадянства дитиною при народженні чи усиновлені;
  • ️ шлюбу з іноземцем;
  • ️автоматичного набуття громадянства без заяв;
  • ️для іноземців-добровольців чи нащадків українців — у спрощеному порядку (на це дається 3 роки).

Також громадянство України можуть отримати іноземні громадяни:

  • за етнічним походженням за скороченою процедурою;
  • за територіальним походженням (якщо хоча б один з батьків, дідів, бабусь чи їхні повнорідні родичі проживали чи народилися на території, яка після 24 серпня 1991 року стала Україною).

Для набуття громадянства необхідно буде скласти обов'язковий іспит на знання Конституції України, історії та української мови. Щоб набути українське громадянство, іноземцям потрібно буде також подати декларацію про визнання себе громадянином України й чекати на відповідний указ Президента.

Хто не зможе отримати паспорт України:

  • засуджені в Україні за вчинення тяжких або особливо тяжких злочинів (до погашення судимості);
  • особи, що вчинили на території іншої держави діяння, визнані Кримінальним кодексом України тяжким злочином;
  • особи, що створюють загрозу національним інтересам, безпеці, охороні громадського порядку, суверенітету, територіальний цілісності.

Підстави для втрати українського громадянства:

  • набуття громадянства держави-агресора;
  • набуття громадянства держави, якої Кабмін не включив до відповідного списку;
  • створення загрози нацбезпеці, інтересам України;
  • військова служба в державі-агресорі;
  • злочини проти України, міжнародного правопорядку (засуджені в Україні);
  • шахрайство, підробка документів під час набуття громадянства.


Основні положення закону / інфографіка Міністерства національної єдності України

При цьому незалежно від кількості паспортів, на території України особа визнається виключно громадянином України. Для держслужбовців і суддів множинне громадянство залишається під забороною. Також закон не змінює чинного земельного законодавства і не має стати лазівкою, за допомогою якої іноземцям дозволять безперешкодно скуповувати українську землю.

Для кого і для чого цей закон прийняли

Відповідно до заяв авторів законопроєкту, головною метою є завдання зупинити процес втрати зв'язку з мільйонами українців та адаптувати законодавство до глобальних реалій.

Саме про це 18 червня говорив в Раді віцепрем'єр-міністр – міністр національної єдності Олексій Чернишов:

У 1991 році нас в Україні було 52 мільйони. Сьогодні на підконтрольній українському уряду території – трохи більше 30. За прогнозом ООН, це зниження буде тільки продовжуватися... Перед нами виклик національного масштабу. За прогнозами, до 2100 року населення України може скоротитися до 15 мільйонів... У цьому контексті множинне громадянство – один з інструментів, який допоможе зберегти майбутнє нації.

Таким чином цей закон важливий для українців, які були змушені виїхати з України внаслідок російської агресії, а також для українців, які народились в еміграції, але досі відчувають себе українцями та не бажають розривати зв'язки з історичною батьківщиною.

Крім того, цей закон – важлива зброя проти зрадників і колаборантів, тобто тих українців, хто отримав російські паспорти чи воює за ворога. Можливо, саме це і є головним аспектом закону, принаймні у теперішній час, коли триває російська агресія.

Втім, одночасно норми закони нависають, немов дамоклів меч, над мешканцями тимчасово окупованих територій України, які були під тиском змушені взяти російські паспорти. У разі вступу в дію закону вони можуть втратити українське громадянство.

При цьому раніше представники української влади неодноразово запевняли, що громадянам України, які опинилися в окупації, брати російські паспорти можна, адже вони вважатимуть недійсними. Їх отримання буде визнано нікчемним з точки зору законодавства, але це врятує від репресій окупантів.

При цьому автори закону переконують, що примусова паспортизація не є підставою для покарання, втім, схоже, доведеться дочекатися прецедентів. Але як довести "примус" чи "добровільність" у цьому питанні – невідомо. Особливо, якщо мовиться не про медійні випадки, а про сотні тисяч людей, які нині опинилися ніби в правовому вакуумі.

Коли закон про множинне громадянство запрацює

Наразі законопроєкт ще не став законом. Верховна Рада за нього проголосувала, але далі справа за Президентом. Закон набере чинності лише після підписання головою держави, точніше – наступного дня після підписання.

При цьому деякі норми закону запрацюють лише через 6 місяців. Наразі Кабміну доручено в двомісячний термін підготувати підзаконні акти та перелік держав, громадяни яких зможуть набути громадянство України за спрощеною процедурою. Народні депутати не виключають, що звернуться до Конституційного суду після оприлюднення закону, адже до документа залишається дуже багато запитань.

Чи не суперечить закон українській Конституції

Схоже, що суперечить, але є нюанси. Так, у статті 4 Основного закону зафіксовано, що в Україні єдине громадянство.

В Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом,
стаття 4 Конституції України.

29 років цю статтю трактували однозначно як заборону на інші паспорти для українців. Тому вважалося, що єдиний шлях – це зміни до Конституції.

У теорії, щоб запровадити закон щодо множинного громадянства, необхідно відповідне рішення Верховної Ради (при чому має бути конституційна більшість у 2/3), а далі необхідно провести відповідний референдум. Але ці процедури в умовах воєнного часу неможливі.

Таким чином зміни можуть бути проголосовані вже після завершення війни і, схоже, обрання нового складу парламенту.

Втім, автори закону припускають, що можна обійтися і без складних процедур, і пропонують свіжий погляд на ту саму статтю 4 Основного закону, а саме – пропонують читати її повністю, тобто не лише "В Україні існує єдине громадянство", але й "Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом".

Тобто виникає колізія, яка дозволяє тлумачити "єдине громадянство" не як заборону мати паспорт іншої держави (що й робилося 29 років), а як принцип, згідно з яким у правовідносинах з Україною особа визнається виключно її громадянином.

Також тлумачення деяких суперечливих і розпливчастих частин закону, наприклад, дуже загальне формулювання про не прописані чітко "загрози національній безпеці" міг би дати Конституційний суд, але його робота наразі паралізована через відсутність кворуму.

Також є ризик, що після відновлення своєї роботи КСУ заблокує дію змін до закону про громадянства, підтримавши консервативне трактування статті 4 Конституції. Тому наразі питань залишається більше, ніж відповідей.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Новые штрафы от налоговой с июля: кто из украинцев попадет под волну проверок
Знай
2025-07-17T17:36:41Z
Ціни на залізну руду перевищили $100 за тонну
AgroNews
2025-07-17T17:13:22Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Дело о прорыве обороны Харьковщины: экскомбат Лапин передан на поруки
Апостроф
2025-07-17T17:54:48Z
У Трампа заметили подозрительные синяки: Белый дом бросился все объяснять. ФОТО
Новости Украины
2025-07-17T17:54:15Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
"Каждый день страшно": Зеленский ответил на 50-дневный ультиматум Трампа
TSN
2025-07-17T15:36:22Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Распространенная привычка, которая "убивает" простату
Comments UA
2025-07-17T17:18:05Z
Врач назвала три популярных напитка, которые никогда не будет употреблять из-за токсичности
Comments UA
2025-07-17T16:57:09Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Доброполье оправляется после российского удара - фото и видео последствий
Gazeta UA
2025-07-17T17:21:41Z
У столичных депутатов заканчивается терпение: чем на самом деле занимается команда Кличко
Comments UA
2025-07-17T16:21:00Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Интимность в подростковом возрасте: что родителям следует объяснить, чтобы не травмировать ребенка
Знай
2025-07-17T17:51:13Z
Несколько раз пытались уничтожить: как выглядит сейчас могила Степана Бандеры
Telegraf
2025-07-17T17:45:08Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Фронтмен Coldplay случайно показал измену директора компании: видео завирусилось в соцсетях
TSN
2025-07-17T17:33:45Z
Оля Полякова сообщила, что теперь у нее есть сын
Comments UA
2025-07-17T17:27:44Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
В Северной Осетии взорвали высокопоставленного офицера минобороны РФ: что известно
TSN
2025-07-17T17:36:40Z
Нацполиция обезвредила "смотрящего" за югом Украины: руководил колониями, вымогал миллионы, действовал в интересах РФ
Новости Украины
2025-07-17T16:57:09Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С перчинкой и без банальщины: 5 нетипичных рецептов лечо и консерваций с болгарским перцем
Знай
2025-07-17T16:51:39Z
После каких бадов лучше не садиться за руль: мелатонин – особая осторожность
Знай
2025-07-17T15:21:30Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
По-Усиковски: "Don`t push the horses" в исполнении Усика на английском
Корреспондент
2025-07-17T17:51:02Z
Олимпийский призер погиб от удара молнии во время отпуска
Comments UA
2025-07-17T17:30:47Z
Усик и Дюбуа устроили очередную дуэль взглядов во время пресс-конференции
ZN UA
2025-07-17T17:12:09Z
Наполи усиливает позиции атакующей линии универсальным вингером из ПСВ
Корреспондент
2025-07-17T16:48:08Z
Туран существенно изменил состав Шахтера на ответную игру с Ильвесом
Корреспондент
2025-07-17T16:30:40Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
В "Дії" ожидаются очередные обновления: что изменится
Апостроф
2025-07-17T17:54:15Z
Украина показала перехватчик, который сбивает «Шахеды» на скорости до 300 км/ч. ФОТО
Новости Украины
2025-07-17T17:33:01Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T17:00:47Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z
На львовских улицах был замечен суперкар за космическую сумму
Telegraf
2025-07-17T12:54:06Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z
Дешевле iPhone: в Китае выпустили недорогой и мощный электроскутер
Фокус
2025-07-17T07:36:14Z
Назвали самые популярные подержанные иномарки
Gazeta UA
2025-07-17T07:10:54Z