MY.UAНовини
«Ядерка» Ірану: армія фізиків, центрифуги для збагачення урану та підземна фортеця Фордо
«Ядерка» Ірану: армія фізиків, центрифуги для збагачення урану та підземна фортеця Фордо

«Ядерка» Ірану: армія фізиків, центрифуги для збагачення урану та підземна фортеця Фордо

Коли 2002 року іранські опозиціонери розкрили світові секретні ядерні об'єкти в Натанзі та Араці, міжнародне співтовариство завмерло. Іран, який живе останні п'ятдесят років в історичній «кишені» приблизно з століття XVII-XVIII, опинився в центрі суперечки століття XXI: що Іран виробляє – ядерну енергетику чи атомну бомбу? Коротко про - про ядерну програму Ірану, яка стала приводом для ще однієї війни на Землі.

Від шаха до урану

Історія іранської "ядерки" розпочалася у 1950-х роках, коли шах Мохаммед Реза Пехлеві задумався про модернізацію країни. У 1957 році США поставили Ірану дослідницький реактор для Тегеранського ядерного дослідницького центру, а в 1970-х роках Іран замахнувся збудувати 20 атомних електростанцій, що працюють на урані. А його в Ірані багато – він входить до десятки найбільших власників запасів урану у світі (на першому місці – Австралія). Контракти підписали з Францією, Німеччиною та США, а в Ісфахані почали зводити центр ядерних досліджень.

Революція 1979-го перевернула все з ніг на голову. До влади в Ірані прийшов антизахідний фундаменталістський режим. Партнери пішли, залишивши недобудовану АЕС у Бушері, а ірано-іракська війна, яка тривала з 1980 по 1988 роки, додала хаосу: Ірак використовував хімічну зброю, і її ядерні амбіції підштовхнули Іран до відродження своєї програми.

Іран почав шукати нових союзників, звернувшись до Китаю, Пакистану і пізніше до Росії. Ключову роль відіграв пакистанський учений Абдул Кадір Хан, який нелегально передав Ірану креслення центрифуг для збагачення урану. Саме тоді Іран освоїв повний ядерний паливний цикл - від видобутку урану до його перетворення на ядерне паливо.

Росія добудувала Бушерську АЕС, а 2002 року світ дізнався про секретні об'єкти, і Іран опинився під прицілом МАГАТЕ. Інспектори виявили високозбагачений уран на ядерному об'єкті в Натанзі, після чого проти Ірану було запроваджено міжнародні санкції. У 2015 році Тегеран уклав ядерну угоду зі США та іншими західними країнами та погодився на суворий контроль своєї "ядерки" в обмін на ослаблення санкцій. Угода зобов'язувала Іран підтримувати рівень збагачення урану трохи більше 3,67%, скоротити запаси урану тощо.

2018 року, під час першого президентського терміну Дональда Трампа, незадоволені США вийшли з цієї угоди. Вашингтон ввів нові, жорсткіші санкції проти Ірану – і Тегеран передбачувано «забив» на всі домовленості, підвищив рівень збагачення урану до 40-60% та відключив камери спостереження МАГАТЕ на своїх ядерних об'єктах.

Втім, агентство і без камер виявило створені частки урану на трьох об'єктах – у Вараміні, Маривані та Туркузабаді, які не були вказані у списку офіційно заявлених ядерних об'єктів в Ірані. На подив МАГАТЕ Іран або взагалі не відповідав, або давав "технічно недостовірні відповіді", як заявляв генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. І під цей галас іранці почистили ці об'єкти від присутності радіоактивних частинок.

Світ захвилювався: держава грається з ядерною іграшкою та не дає себе проконтролювати – нічого хорошого з цього не буде!

Бушерська АЕС з 1992 року будувалась за допомогою Росії. Фото: wikipedia.org

Навіщо Ірану "ядерка"

Офіційно Тегеран завжди наполягав, що його ядерна програма потрібна для мирних цілей - виробництва електроенергії та медичних ізотопів. Багатий на нафту і газ Іран заявляв, що атомна енергія дозволить економити вуглеводні для експорту. А ось США та Ізраїль так не вважають. Точніше, вони впевнені, що країна аятол так прикриває свої військові амбіції.

- Іран накопичив достатньо збагаченого урану, щоб потенційно зробити кілька ядерних боєголовок, - заявив Рафаель Гроссі.

За його даними, Іран має понад 140 кг урану, збагаченого до 60%, і понад 5000 кг низькозбагаченого урану. Для виробництва зброї (збагачення до 90%) залишилося лише кілька кроків, і експерти оцінюють, що Іран міг би створити 25 кг високозбагаченого урану за 2-3 дні, а повноцінну зброю – за 6-18 місяців.
- Іран становить найбільшу загрозу миру та стабільності на Близькому Сході, оскільки його ядерна програма стрімко наближається до військових цілей, - заявив у березні цього року прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу.

Вивчили на свою голову

Якщо пояснювати процес збагачення урану максимально просто, Іран робить це за допомогою газових центрифуг, які обертають гексафторид урану на величезних швидкостях, відокремлюючи легкий ізотоп U-235.

Абдул Кадір Хан – «батько пакистанської ядерної бомби», який передав секрети Ірану. Фото: gettyimages.com

Почалося все ще у 80-х, коли Іран отримав від Абдула Кадира Хана центрифуги IR-1 – копії голландських моделей 1970-х років. Вони досить повільні і, ясна річ, вже давно застаріли. Але досі 5000 таких центрифуг в Ірані більш-менш працюють, а до них додалися ще й апарати нового покоління: у 2010-х роках у Ірану з'явилися центрифуги IR-2M, які в 4–5 разів ефективніші за старі.

Зараз моделі IR-4 та IR-6 сильніші і швидші за своїх попередників у 2-2,5 рази, а розробили їх іранські (!) інженери. Порівняно зі світовими лідерами Іран відстає на 10–15 років, проте Іран компенсує відставання кількістю та інженерною кмітливістю. Його технології вже дозволяють збагачувати уран до 60% і навіть 83,7%, як було зафіксовано на заводі у Фордо у 2023 році.

Так, іранська ядерна програма тримається на плечах тисяч фізиків та інженерів, підготовка яких почалася ще за шаха Пехлеві в далеких 70-х. Тоді сотні іранців навчалися ядерної фізики у США, Нідерландах, Франції та Німеччині.

Після революції 1979 року багато хто повернувся додому - добре розуміючи процеси та навчені практиці. Вони й заклали фундамент ядерної програми Ірану.

Сьогодні кадри для ядерної енергетики готують в університетах Тегерана, Ісфахана та Шаріфа, а Ісфаханський центр ядерних досліджень став справжньою кузнею фахівців. Крім того, у 1980–1990-х роках іранці проходили стажування у Пакистані та Китаї, а Росія навчала інженерів для Бушерської АЕС.

За іранськими фізиками-ядерниками по всьому світу йде полювання. У 2010-2020 роках було вбито п'ятьох провідних ядерників, а цього року після ізраїльських ударів втратили життя ще кілька, включаючи Фереїдуна Аббасі-Давані. Так, Іран компенсує втрати завдяки молоді, але досвідчених учених йому замінити буде складно.

Завод зі збагачення урану Фордо розташований на глибині до 90 метрів, і нашкодити йому можуть лише потужні американські бомби. Фото: press.lv

Центрифуг багато – і ще будуть

Загалом в Ірані знаходиться, за різними даними, від 18 до 27 об'єктів ядерної інфраструктури. У центральній провінції Ісфахан розташовано науково-дослідний центр на 3000 фахівців, заводи з переробки урану та виробництва паливних таблеток для реактора IR-40. В Ардакані завод переробляє руди з уранових копалень, які згодяться як для атомної енергетики, так і для озброєння. Також Іран зводить дві нові атомні електростанції - «Сирік» та «Карун», а до 2041 року планується збудувати п'ять АЕС.

Найбільший ядерний об'єкт Ірану – комплекс в Араці. Це ядерний реактор потужністю 40 МВт, який дозволяє виробляти збройовий плутоній, і завод, що випускає до 100 т важкої води на рік.

Ще є заводський комплекс у Натанзі, який складається із шести надземних та трьох підземних будівель, розрахованих не менш ніж на 50 000 центрифуг. У листопаді минулого року Тегеран повідомив МАГАТЕ про план встановлення там ще 6000 центрифуг.

Підземний завод зі збагачення урану у Фордо знаходиться на глибині 80-90 метрів і працює з 2012 року. За офіційною версією, 3000 центрифуг збагачували на ньому уран до 20% під потреби медицини, сільського господарства, промисловості та науки. 2023 року МАГАТЕ виявило на заводі частки урану, збагачені до 84%. І ось нещодавно голова іранської організації з атомної енергії Мохаммад Есламі заявив, що Тегеран поставив на заводі нові продуктивні центрифуги IR-6.

Якщо Натанз - це «робітнича конячка» іранської програми, то завод у Фордо - її неприступна фортеця. Побудований у горі поблизу Кума, цей підземний комплекс стійкий до більшості авіаударів. Ізраїльські ракети пошкодили наземну інфраструктуру Фордо, але підземний комплекс уцілів. Для його знищення потрібні надпотужні протибункерні бомби, які мають тільки США.

Карта основних ядерних об'єктів Ірану. Фото: wikipedia.org

Як стежать за "ядеркою" у світі

Виявити ядерну програму – завдання для шпигунів, супутників та вчених. МАГАТЕ інспектує об'єкти, бере проби повітря та води, відстежує запаси урану (з 2021 року Іран обмежує доступ інспекторів). Супутникові знімки типу Maxar розкривають нові об'єкти, а сейсмічні датчики вловлюють ознаки можливих підземних випробувань. Також про ядерні роботи свідчать розвідники, перебіжчики, є інформація зі зламаних хакерами комп'ютерних мереж.
На загальну думку, підкріплену фактами, поки що Іран балансує на межі: він досить близький до ядерної зброї, щоб лякати сусідів, але досить обережний, щоб не провокувати війну. «Ми не дозволимо Ірану стати ядерною державою», - наголосив ізраїльський прем'єр-міністр Нетаньягу,  Іізраїль навіть почав втілювати це в життя, проте на обертання підземних центрифуг на тому ж заводі у Фордо це ніяк не вплинуло. Але поки що можна вважати, що Ізраїль дає Ірану трохи часу, щоб аятоли самі ухвалили єдине вірне рішення і не провокували знесення Ірану до давньоперської цегли.

Теги за темою
Іран
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Зеленський визначив, хто представить Україну на переговорах з РФ у Стамбулі
Европейская правда
2025-07-23T08:54:50Z
Закон про обмеження повноважень НАБУ і САП набув чинності: текст документа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:54:33Z
Путін розширює повноваження ФСБ і перетворює Росію на військову диктатуру - розвідка
УкраинФорм
2025-07-23T08:54:29Z
В ОЕСР попередили Банкову про наслідки для оборонних інвестицій в Україну через НАБУ
Европейская правда
2025-07-23T08:51:44Z
В Україні вперше з початку повномасштабної війни люди вийшли на акції протесту: що вони розповіли
TSN
2025-07-23T08:51:08Z
Сирському 26 липня виповниться 60 років, але він не піде у відставку, – WP
24tv
2025-07-23T08:48:25Z
У Берліні тривають обшуки у членів ультраправої групи
Европейская правда
2025-07-23T08:48:22Z
МЗС Німеччини: Україну оцінюватимуть за незалежністю антикорупційних інституцій
Европейская правда
2025-07-23T08:42:54Z
Негода вдарила по столичному зоопарку: пошкоджено вольєри, огорожі та дерева
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:55:14Z
Росіяни атакували дроном Пологівський район на Запоріжжі, є пошкодження
УкраинФорм
2025-07-23T08:45:54Z
Пророкували падіння в серні 2024-го: Сирський розповів, як вдається втримати Покровськ
24tv
2025-07-23T08:42:37Z
Ворог проривається на висоти: Братчук повідомив про загострення на Запоріжжі
GlavRed
2025-07-23T08:42:02Z
Спецпризначенці ГУР взяли в полон чотирьох загарбників під час стрілецького бою
УкраинФорм
2025-07-23T08:36:51Z
Українські бійці знешкодили танки, РСЗВ «Град» та РЛС «Гармонь» росіян
УкраинФорм
2025-07-23T08:31:46Z
Липень просто так не відпустить. Що може "потішити" українців 25-27 числа
Telegraf
2025-07-23T08:30:51Z
Не хоче нашкодити людям. Зоолог розповів про дивну поведінку відомої лисиці на одному з пляжів Одеси
Telegraf
2025-07-23T08:09:36Z
На Полтавщині через негоду знеструмлені 8 населених пунктів
УкраинФорм
2025-07-23T08:09:13Z
"Порішати" інвалідність стало важче, та все ще можливо: що не так з реформою МСЕК
Telegraf
2025-07-23T08:33:58Z
5 найнебезпечніших психологічних міфів про схуднення, які заважають вам жити
24tv
2025-07-23T08:27:43Z
ВООЗ занепокоєна новим спалахом вірусу у світі
iPress
2025-07-23T07:33:48Z
Яка дешева риба не містить ртуті, але має найкорисніший склад
24tv
2025-07-23T07:30:04Z
Японія передала для столичних лікарень сучасне реабілітаційне обладнання
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T06:36:44Z
Скільки вам залишилося жити: розроблено тест, який може показати, коли ви помрете
Фокус
2025-07-23T06:15:44Z
Сказ і чума атакують: Україна фіксує нову хвилю небезпечних інфекцій серед тварин
Gazeta UA
2025-07-23T04:51:14Z
Кому потрібно більше спати – жінкам чи чоловікам
24tv
2025-07-23T04:39:57Z
ВООЗ б'є на сполох через поширення небезпечного вірусу, який переносять комарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T03:42:39Z
Ретроградний Меркурій у серпні: для 4 знаків зодіаку починається нова глава життя
GlavRed
2025-07-23T08:33:12Z
Неприємний запах з дивану зникне за хвилини: один засіб творить дива
GlavRed
2025-07-23T08:27:01Z
Ці 5 речей роблять вашу спальню безладною: вони є майже у кожного
24tv
2025-07-23T07:45:46Z
Три високогірні озера в Карпатах, про які мало хто знає
24tv
2025-07-23T07:42:34Z
Чому скорочений робочий тиждень вигідний і працівникам, і компаніям: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T07:36:11Z
На 8 днів вистачить 150 євро: назвали секретний грецький острів, який ще не зіпсували туристи
24tv
2025-07-23T07:30:13Z
Нарощування волосся: плюси та мінуси
24tv
2025-07-23T07:06:48Z
Курячий бульйон вийде ще смачнішим: як приготувати його з часниковими галушками
Telegraf
2025-07-23T07:00:17Z
Швидке прання за 15 хвилин: для чого насправді призначений цей режим
24tv
2025-07-23T06:30:38Z
Російська хвиля пробилась в Одесу: у авто звучала пісня на підтримку окупантів
Telegraf
2025-07-23T08:57:42Z
"У мене немає українського паспорта": Олег Винник здивував заявою про свої документи
Фокус
2025-07-23T08:36:20Z
У Києві відкрилася виставка про незламність матерів та дружин загиблих Героїв
ZN UA
2025-07-23T08:36:03Z
Без гриму і прикрас: Klavdia Petrivna з'явилась на публіці без сценічного образу
24tv
2025-07-23T08:15:40Z
Гардероб королеви Єлизавети ІІ представлять на виставці
УкраинФорм
2025-07-23T08:07:06Z
Оззі Осборн помер: останні слова, генетична мутація, коханка з РФ та позиція щодо війни в Україні
TSN
2025-07-23T08:06:30Z
Прийомний син і дочка-наркоманка: що відомо про шістьох дітей Оззі Осборна, яким дістанеться його спадщина
Telegraf
2025-07-23T08:00:30Z
Сяючий манікюр: найтрендовіший дизайн цього літа
24tv
2025-07-23T08:00:02Z
Спадщина Оззі Осборна: кому дістануться величезні статки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T07:51:23Z
Деяким українцям суттєво зменшать пенсію: хто у списку
Фокус
2025-07-23T08:57:57Z
Туреччина продемонструвала свою першу гіперзвукову балістичну ракету
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:45:04Z
Уже в серпні, – ексофіцер Повітряних сил сказав, на що робитиме ставку Росія під час атак
24tv
2025-07-23T08:42:09Z
Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 14—16 липня 2025 року — резюме 
Детектор М
2025-07-23T08:42:04Z
Розробники Boeing представили новий літак радіолокаційної розвідки E-7 Wedgetail
InternetUA
2025-07-23T08:31:17Z
Трагічно загинув Давид Дубницький: що відомо про українця знаменитого на весь світ
Фокус
2025-07-23T08:27:38Z
6 стародавніх прізвищ, які сьогодні вважаються дуже рідкісними: перевірте своє у переліку
24tv
2025-07-23T08:27:31Z
Українська продукція ОПК представлена на одній із найбільших оборонних виставок у Стамбулі
УкраинФорм
2025-07-23T08:18:18Z
Розкриті технічні характеристики нової індійської балістичної ракети Prithvi-II
InternetUA
2025-07-23T08:16:24Z
Правоохоронці України та Чехії ліквідували мережу шахрайських call-центрів – фото
Лига
2025-07-23T08:54:22Z
“Сидів” за одне, “досидить” за інше: OLX-злочин наздогнав чоловіка
InternetUA
2025-07-23T08:51:25Z
Шахрайська схема з продажу дронів для ЗСУ зі збитками понад ₴50 млн. Організаторку екстрадовано до України
Украина Криминальная
2025-07-23T08:42:09Z
"Літак врятувати було уже неможливо": Ігнат прокоментував падіння Mirage-2000 на Волині
Фокус
2025-07-23T08:36:09Z
В Італії розбився надлегкий літак: є загиблі
Европейская правда
2025-07-23T08:31:51Z
В Дніпрі біля банкомату вбили жінку: до кривавої розправи може бути причетна дитина
Telegraf
2025-07-23T08:30:50Z
В Австрії засудили літнього італійця за сексуальний злочин проти малолітньої української біженки
УкраинФорм
2025-07-23T08:27:03Z
Судитимуть одеситку, яка вербувала жінок для сексуальної експлуатації за кордоном
Украина Криминальная
2025-07-23T08:15:33Z
Біля грецького Коринфа спалахнула масштабна лісова пожежа: евакуюють села
Европейская правда
2025-07-23T08:12:27Z
Росіяни вдарили по об'єкту АТ "Сумиобленерго"
24tv
2025-07-23T08:51:21Z
У Польщі відкрили найбільше нафтогазове родовище в Балтійському морі
Хвиля
2025-07-23T08:45:54Z
Не Львів і не Ужгород: де найбільше подорожчали вторинні квартири на Заході
24tv
2025-07-23T08:42:39Z
Китай починає будівництво гідроелектростанції за 167 млрд доларів: стане найбільшою у світі
Фокус
2025-07-23T08:36:07Z
Хто має право на дострокову пенсію в Україні: в ПФУ назвали головні умови
GlavRed
2025-07-23T08:31:55Z
«Соєво-ріпакові правки» можуть збільшити переробку олійних, але несуттєво
AgroPortal
2025-07-23T08:30:38Z
Долар трохи знизився по відношенню до гривні, але євро стрімко дорожчає
Известия Киев
2025-07-23T08:28:08Z
Курси долара та євро на середу 23 липня
УкраинФорм
2025-07-23T08:27:39Z
Половина плантацій ожини в Україні — промислові
AgroPortal
2025-07-23T08:00:45Z
"Завжди опускають голову": українська бійчиня розповіла про росіян в ММА
24tv
2025-07-23T08:57:58Z
Українські арбітри працюватимуть на матчі кваліфікації Ліги конференцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:51:30Z
Челсі близький до узгодження особистих умов із Сімонсом
Football.ua
2025-07-23T08:46:32Z
«Наляканий до смерті». Гравець «Челсі» – про присутність Трампа на нагородженні на клубному чемпіонаті світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:42:46Z
ЄЮОФ-2025: Віталій Тарасюк - бронзовий призер у спортивній ходьбі
УкраинФорм
2025-07-23T08:42:40Z
Скрипник: В нас гарна обойма для старту. Хочеться стартувати з перемоги
Football.ua
2025-07-23T08:42:39Z
Тоттенгем є несподіваним претендентом на Родріго
Football.ua
2025-07-23T08:39:23Z
Нам потрібно ще багато працювати: Шовковський – про гру команди
1News
2025-07-23T08:30:45Z
Ідеальний дебют: український форвард забив гол у першому матчі за новий клуб у ЛЧ
24tv
2025-07-23T08:30:27Z
Землянам не бачити спокою? Чи вирує на Землі магнітна буря
Telegraf
2025-07-23T08:54:56Z
Alibaba запускає модель кодування штучного інтелекту, яку рекламують як найсучаснішу
InternetUA
2025-07-23T08:39:47Z
Рідкісний скарб часів Тридцятилітньої війни: в мідному казані знайшли срібні монети
Фокус
2025-07-23T08:36:03Z
Якою буде серія iPhone 17: всі нові функції
InternetUA
2025-07-23T08:01:04Z
"Вбивця флагманів" на підході: чого чекають експерти від нового смартфона OnePlus
Фокус
2025-07-23T07:51:36Z
Як покращити роботу роутера: простий секрет “правила 10 секунд”
InternetUA
2025-07-23T07:49:50Z
320 мільйонів дерев помирають щороку: названо те, що їх знищує — це не люди
Фокус
2025-07-23T07:45:30Z
Телескоп Габбл уперше сфотографував гостя з іншого світу розміром із велике місто
Фокус
2025-07-23T07:42:18Z
Starship може ніколи не полетіти: чи вдасться SpaceX подолати серію невдач
24tv
2025-07-23T07:36:41Z
Тест-драйв Opel Mokka 2025: простір та збалансовані зміни
ITC
2025-07-23T08:57:42Z
У Китаї Xiaomi YU7 перепродають дорожче за новий
360ua.news
2025-07-23T08:51:49Z
Opel представив електричний позашляховик, який може стати серйозним конкурентом для спортивних хетчбеків
Топ Жир
2025-07-23T08:48:49Z
Вже за кілька років: Європа хоче заборонити авто з ДВЗ у прокатних сервісах
AutoGeek
2025-07-23T08:48:31Z
Для небагатих країн: представлено новий 7-місний кросовер Mitsubishi
ЗаРулем
2025-07-23T08:45:47Z
Нове покоління найнадійнішого авто у світі показали до презентації
Фокус
2025-07-23T08:30:39Z
Таких лише 19: на аукціон виставили рідкісний суперкар Ferrari
AutoCentre
2025-07-23T08:09:57Z
Легенда 60-х: виявлено 58-річний американський спорткар за $150 000 у новому стані
Фокус
2025-07-23T07:18:42Z
Новий колір та багате оснащення: Toyota оновила пікап Tundra
AutoCentre
2025-07-23T07:07:39Z