MY.UAНовини
Звинувачення на експорт: чи спрацює образ «поганого українця» не лише в Росії?
Звинувачення на експорт: чи спрацює образ «поганого українця» не лише в Росії?

Звинувачення на експорт: чи спрацює образ «поганого українця» не лише в Росії?

Звинувачення на експорт: чи спрацює образ «поганого українця» не лише в Росії?

Історичні образи, вигідні наративи й стара технологія стигматизації націй не зникли у ХХ столітті. Тепер їх застосовують знову — щодо українців. І не лише з російського боку.

Це починається не з куль. І навіть не із запуску «шахеда» чи ракети у бік «ненависних укрів». Геноцид як явище, коли інший народ стає «не таким, як треба», вартим знищення й винним уже за фактом свого існування, таким, який убивають навмисно й методично, виникає не в темряві підвалу, де катують за українське слово, а задовго до перших куль.

Його зерна засівають раніше — коли поступово в суспільні настрої проникають пропагандистські ідеї вищості, виняткової величі однієї нації — могутньої й дуже особливої. Все починається з дозволу — неофіційного, але глибоко засвоєного — вважати одних людей нижчими за інших. Цей дозвіл стає початком спланованої катастрофи, що розгортається поступово, іноді непомітно, за мовчазною згодою, але невпинно.

Російська суть геноциду

«Формулу, що держава Україна є антиРосією, вигадали у Кремлі й опублікували у червні 2021 року в статті «Про історичну єдність росіян та українців» за підписом В.В.Путіна», — пише у блозі історик Сергій Климовський.

Але тези й заклики про вбивство українців (з різних приводів) починали звучати ще 2014 року. Втім, за десять років тенденції лише посилилися. Від локального рівня — окремих українців («націоналістів» чи «бандерівців») — у російській пропаганді перейшли до узагальнень щодо всіх, хто потрапляє в їхнє поле зору, незалежно від національності, віку чи релігії. І загалом від початку повномасштабного вторгнення геноцидна практика Росії працює на повну без суттєвих змін.

Ось як пояснює роботу такої машини запуску ненависті Климовський: «За десять років кремлівці змогли підняти цю неприязнь із побутового рівня до геополітичного і перевести в розряд тотальної ненависті. 2022 року демонстрації проти нападу на Україну були в РФ набагато слабші, ніж 2014-го, й дуже швидко зійшли нанівець. Скандування натовпом 2 червня в Москві «Путін, запускай ядерну ракету по Києву» — верхня точка тотальної ненависті й фінал роботи Кремля у справі підготовки РФ до нової масової мобілізації. Росіянам уже не соромно не лише воювати з українцями, а й вимагати знищити їх усіх без відокремлення «малоросів» від «бандерівців».

Геноцидні практики

Схожі схеми працювали десятиліттями й мали подібні фінали не лише щодо українців. Це відбувалось із євреями упродовж століть у різних європейських країнах, а фіналізовано було газовими камерами та масовими вбивствами мільйонів. Із народом тутсі в Руанді, де спершу на повну силу запрацювала пропагандистська машина, тавруючи всіх їх як недолюдей, а потім за 100 днів було закатовано до смерті 800 тисяч людей. Це відбувалось із боснійськими мусульманами, після мирного співіснування з якими розпочалась одна з найперших європейських геноцидних боєнь новітнього часу, і які лише за свою етнічну та релігійну приналежність зазнали смерті — 8 тисяч за 11 днів.

Ці три приклади — одні з небагатьох, які міжнародний трибунал визнав актами геноциду. І всі ці вбивства як геноцид починалися задовго до масових знищень людей.

Чи чекає на Росію та росіян хоча б юридичне визнання найтяжчого з воєнних злочинів проти людства? І головне — чи таке дегуманізоване ставлення до українців буде засуджено як геноцид і чи не простягнеться заразними щупальцями десь в інших географічних координатах? Проста відповідь на цей момент — ні.

Десятиліття дегуманізації далися взнаки: в масовій свідомості росіян українців варто принизити, зламати й знищити. Це тепер — державна політика.

Але ключове питання: коли ми це проґавили? Де був той переломний момент, коли образ «хохла» — недорікуватого жартівника — перетворився на «бандерівця», якого «треба добивати»?

На жаль, чіткої межі немає. Втім, є чітка відповідальність за злочини, які готуються роками або навіть століттями гонінь і принижень. Як каже Володимир Огризко, котрий очолює Інститут вивчення Росії («яка поки що існує», — уточнює дипломат), «геноцидальною є сама суть Росії, ми, на жаль, не єдині в її лещатах».

Наступним кроком у цій історії є спроба «зрівняти» жертву й ката — класичний прийом, що застосовується для розмивання відповідальності та виправдання агресії. Цю «гойдалку» наразі демонструють і в Сполучених Штатах. Як приклад — порівняння Дональдом Трампом війни Росії проти України з двобоєм двох хлопчаків: мовляв, обидві сторони винні й однаковою мірою несуть відповідальність. Таке спрощення є не лише історично хибним, а й морально небезпечним, бо стирає межу між агресором, який розпочав повномасштабне знищення народу, й тим, хто бореться за власне життя та свободу. Зрівняння жертв і агресорів — це спроба зняти з Росії статус злочинця, а з України — статус потерпілого народу, який має право на захист і підтримку. І якщо світова спільнота не розпізнає цих маніпуляцій, не дасть їм відсічі — історія повториться, але вже з новими жертвами.

Чи є заразними такі тенденції?

Наразі тривожні, але варті уваги процеси відбуваються поруч із нами — в Польщі й Угорщині. Відстеження тенденцій та комунікація із сусідами — важливий елемент запобігання поглибленню таких процесів. Чи зможемо ми тут знайти порозуміння?

Після неймовірної хвилі підтримки та солідарності з українцями, спричиненої російською агресією, знову почала «воскресати» українська тема вини, якою спекулюють останнім часом тамтешні політики. Нещодавно Сейм Республіки Польща встановив 11 липня як день «геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Польської Республіки». На це вже відреагувало українське МЗС заявою, де зазначено, що таке рішення «йде врозріз із духом добросусідських відносин між Україною і Польщею».

Цей наратив, який підтримують певні політичні кола у Варшаві, фактично ставить знак рівності між боротьбою українців за державність і реальними злочинами геноцидного масштабу в часи, коли Росія веде геноцидальну війну з українцями. Така політика пам’яті дезорієнтує міжнародну спільноту, сприяє розділенню українців і поляків — народів, які сьогодні стоять пліч-о-пліч проти спільного агресора.

Вона також ідеально вписується в російську пропаганду, яка давно просуває ідею «фашистського українства», виправдовуючи в такий спосіб власну політику «денацифікації». «Ми вже побачили результати мовчання у випадку з Росією, коли звідти нам багато років намагалися нав’язати власні уявлення про нашу історію, якісь нібито закиди про неповагу до національних меншин тощо, — зазначає історик Володимир В’ятрович, який свого часу очолював Український інститут національної пам’яті. — Впевнений, що від самого початку й весь час Україна має послідовно обстоювати свої національні інтереси в діалозі з будь-якими сусідами — західними, східними. І також упевнений, що будь-які слабкості чи односторонні поступки, на жаль, заохочують такого роду політиків, які марять імперськими амбіціями».

ZN.UA поспілкувалося з Володимиром Огризком і Володимиром В’ятровичем про геноцидний злам у російській свідомості, а також про те, чи можуть такі «інформаційні віруси» щодо українців поширюватись і на інших.

Як і коли формувався образ українців як ворога

«Згадаймо, з чого взагалі починається Московія, — пропонує Володимир Огризко. — З геноцидної війни проти Новгорода — це XV століття. Далі історія продовжується геноцидною війною Московії проти Казані — це XVІ століття. Далі йшли геноцидні війни проти Кримського ханства — це вже XVIII століття. Ця сутність проявляється геноцидними війнами проти кавказьких народів — XIX століття. Далі геноцидна війна проти Чечні (вже минулого століття) та винищення 300 тисяч мирних жителів килимовими бомбардуваннями й танками.

Московія є геноцидальною за походженням, за визначенням. Це логіка цієї дикої орди та імперськості.

Проти України сьогодні застосовують ті самі принципи й методи, що й проти будь-якого іншого сусіднього народу. На жаль, ми, українці, тут зовсім не унікальні. Причину я вбачаю в дуже активній колонізаторській політиці Московії проти України, а також в ідеологічній обробці власного населення та низькому рівні освіченості й розуміння процесів уже в Україні».

«В Росії вже давно відчувалося це бажання відновити імперію, — каже Володимир В’ятрович. — Воно стало державною політикою Путіна. Й ця геноцидальна практика стала можливою з двох причин. Перша — неоколоніальні імперські комплекси Росії. Але ці фантоми присутні й в Угорщині, й трошки меншою мірою — в Польщі. Проте є ще одна причина безперешкодної появи таких поглядів на українців як на менших, інших, ворожих, що не отримують належного осуду. Для багатьох наших сусідів, близьких і далеких, взагалі для всього того, що донедавна називалося цивілізованим світом, Україна сьогодні стала докором.

Докором за те, чого вони не роблять, але мали зробити з огляду на декларовані ними цінності. Адже те, що роблять із Україною російські агресори, вимагає абсолютно іншої, адекватнішої й рішучішої реакції. Наразі бачимо, що ці суспільства на це не здатні, тому намагаються зробити винними українців. Або зрівняти обидві сторони. Найвиразнішим речником процесу є президент Трамп. Це якраз демонстрація цинізму, до якого опустився так званий цивілізований світ».

Чи є небезпечною поява риторики про «не таких» українців у країнах, які оточують нас

«Це — зараза, й вона розповзається, — вважає Володимир Огризко. — Тенденціям, які ми зараз спостерігаємо, зокрема з польського боку, Москва лише аплодуватиме. І я б продовжив: візьмімо й Угорщину з її звинуваченнями щодо політики України стосовно нацменшин. Останнім часом тривожні тенденції спостерігаються в Болгарії, де українська тема з’явилась у політиків праворадикального типу. Нам треба правильно розставляти акценти в такій комунікації».

«Я бачу небезпечні тенденції. Маю на увазі появу відверто антиукраїнських, шовіністичних політичних сил, — зазначає Володимир В’ятрович. — Це свідчить про досить загрозливі настрої, зокрема в польському суспільстві».

Як Україна має реагувати на такі виклики

«Треба просто спокійно й виважено пояснювати, притому публічно, — каже Володимир Огризко. — Ми повинні дотримуватися такої логіки: залишаємо ці складні історичні речі історикам, вибачаємося одне перед одним і думаємо про наше спільне майбутнє, тому що в нас один ворог — дика московська держава. Якщо ми підемо іншим шляхом, наш ворог пануватиме над Україною й над Польщею. Тут, на жаль, ми нічого не вдіємо, крім того, що чітко й дохідливо роз’яснюватимемо свою позицію. Також треба правильно розставляти акценти та нагадувати про складні випадки й з іншого боку».

«Гадаю, мовчати не варто, — вважає Володимир В’ятрович. — Ми вже побачили результати мовчання у випадку з Росією, коли все лише починалося. Від самого початку й весь час Україна має послідовно обстоювати свої національні інтереси в діалозі з будь-якими сусідами. Я вітаю досить жорстку, але абсолютно справедливу заяву МЗС України. Важливо чітко показувати, що в нас є дуже чіткі червоні лінії. Такого роду питання не можуть бути предметом обговорень, дискусій із жодним з наших сусідів».

Чи буде юридично завершено процедуру визнання Росії винною в геноциді українців

Володимир Огризко: «Це потрібно робити, й це робиться. Близько 160 тисяч воєнних і військових злочинів передано до Міжнародного кримінального суду. Факти вивезення дітей, масових страт, переміщення груп населення тощо — це все прояви геноциду. Але міжнародна судова система працює не роками, а десятиліттями… Тож очікувати швидких наслідків зараз — велика наївність. Дай Боже, щоб ми років за десять отримали якісь результати. Так, як це було з колишньою Югославією чи Руандою».

Володимир В’ятрович: «Чи готовий Захід узагалі визнавати геноцидальні практики Росії? На жаль, однозначної позиції немає. Я бачу, що непохитна єдність Заходу в цьому питанні, яка сформувалася після Бучі, поступово розсипається. Не говоримо про засудження Росії, а тим паче визнання її дій геноцидом. Зараз маємо, з одного боку, позицію Трампа, який боїться надати якусь конкретну оцінку злочинам Росії, тому що це нібито завадить можливим домовленостям і миру. З іншого — все-таки маємо натяки, що Захід не збирається просто так миритися з тим, що робить Росія. Маю на увазі заяву про створення спеціального трибуналу, яку озвучили у Львові представники низки європейських країн 9 травня цього року (так звана Львівська заява щодо завершення роботи Коаліції держав зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. — Я.С.).

І зараз ми маємо місію — не дати цьому вогнищу згаснути. Саме на наше забуття розраховують ті, хто не особливо готовий приєднуватись. А Путін, зі свого боку, розраховує на те, що «переможців не судять» і ніхто не притягатиме його до відповідальності».

До речі, станом на 2025 рік немає єдиного міжнародного правового рішення, яке б визнавало дії Росії проти українців як геноцид у повному юридичному сенсі (згідно з Конвенцією ООН про запобігання злочину геноциду та покарання за нього). Проте є вагомі офіційні політичні визнання, а також потужна хвиля експертної підтримки цієї кваліфікації.

Литва, Естонія, Канада, Польща, Ірландія, Чехія, Латвія, Франція, Нідерланди, Ісландія, Німеччина, Словаччина, США (в окремих штатах) ухвалили відповідні заяви або резолюції, які позначають воєнні дії росіян як геноцидні. Та це — політичні документи, а не юридичні рішення суду.

Повільні процеси засудження геноцидних дій лише посилюють тенденції, які підхоплюють інші. Бо слова, вимовлені безкарно, врешті стають діями. Ці слова проростають і далі, як бур’ян. І хоча РФ 2025 року вже не говорить відкрито «всіх убити», а використовує «обережнішу» лексику — «денацифікувати», «очистити», «реінтегрувати», «повернути в культурне поле Росії», — сенс залишився той самий. Це — програма ліквідації українців як нації. І вона починається не з куль. Вона починається з мовчання.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
США сначала будут передавать оружие странам, которые отдадут свои запасы Украине, - WSJ
UAToday
2025-07-20T03:27:52Z
Сколько человек мобилизуют ежемесячно в Украине: нардеп назвал цифры
UAToday
2025-07-20T03:27:44Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Отдадут все до копейки: украинцы могут вернуть деньги за некачественные услуги ЖКХ
Знай
2025-07-20T02:06:50Z
Россия потеряет десятки миллиардов из-за нового ценового потолка на нефть
Апостроф
2025-07-19T21:21:53Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Диетологи назвали сыр №1 для желающих похудеть: помогает в контроле веса
UAToday
2025-07-20T03:27:06Z
Опасная болезнь: как уберечься от холеры
ZN UA
2025-07-19T22:24:58Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Ситуация на фронте на вечер 19 июля 2025 года
UAToday
2025-07-20T03:27:36Z
В Донецке прогремели мощные взрывы: враг жалуется на прилет
UAToday
2025-07-20T03:27:31Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Морская ПВО сработала по дронам: в ВМС рассказали, сколько удалось сбить
ZN UA
2025-07-20T03:34:24Z
РФ сможет одновременно запускать 2000 дронов по Украине - генерал ФРГ
Корреспондент
2025-07-20T03:15:26Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
За беременной Тодоренко на фестивале приехала скорая помощь: что случилось
GlavRed
2025-07-19T20:30:38Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как избавиться от желтых пятен под мышками на белых вещах: три идеи
UAToday
2025-07-20T03:27:57Z
Секрет в соусе: как сделать фаршированные перцы сочными
Telegraf
2025-07-20T03:18:31Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Неизвестные дроны сбили графики почти сотни поездов в России: что произошло
UAToday
2025-07-20T03:27:14Z
В Запорожье увеличилось количество пострадавших от российских дронов
Корреспондент
2025-07-20T03:03:16Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Нокаут в пятом: лучшие моменты боя Усик-Дюбуа
Корреспондент
2025-07-20T03:30:30Z
В WBC оценили выступление Усика в реванше, назвав его шедевральным
Корреспондент
2025-07-20T03:12:55Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Дюбуа проиграл реванш и оправдывает свое поражение силой Усика в боксе
Корреспондент
2025-07-20T02:57:39Z
Величина чистого бокса: Усик превозмогает своего соперника по ударам
Корреспондент
2025-07-20T02:42:39Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Украинец нашел настоящий фан-клуб пса Патрона: видео насмешило сеть
Telegraf
2025-07-19T22:33:45Z
Проверка для мозга: найти пчелу среди цветной суеты может только гений
GlavRed
2025-07-19T22:27:45Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z