MY.UAНовини
«Я ще дружина чи вже вдова?»: історії жінок, які чекають на зниклих безвісти
«Я ще дружина чи вже вдова?»: історії жінок, які чекають на зниклих безвісти

«Я ще дружина чи вже вдова?»: історії жінок, які чекають на зниклих безвісти

«Я ще дружина чи вже вдова?»: історії жінок, які чекають на зниклих безвісти

На кожного зі зниклих безвісти чекає родина — батьки, партнери, діти, брати й сестри. Психологи називають цей стан «невизначеною втратою» — горем без можливості прощання, коли психіка зависає між «було» й «буде». Країна має вже десятки тисяч таких історій, і кожна — власний фронт, де замість зброї — лише віра й витримка.

Станом на травень 2025 року в українському реєстрі налічується вже понад 70 тисяч зниклих військових і цивільних. Але людей, що проживають емоційний біль, якому немає завершення, десь учетверо більше.

Щоби не зламатися, жінки шукають власні стратегії: одні збирають крихти фактів у чатах побратимів, інші вивільняють біль у творчості чи волонтерстві. Та сила самодопомоги не замінює системної підтримки: без фахових порад і безпечного простору навіть найвитриваліші опиняються на межі.

У рамках конференції «ПОВЕРНЕННЯ. Шлях до ментального відновлення» особистими історіями поділилися жінки, у яких чоловік або син перебуває в статусі зниклого безвісти. Їхні свідчення пролунали як щире й болісне нагадування про невидимий фронт війни — фронт очікування, невизначеності та щоденного психологічного випробування. У відкритому діалозі з фахівцями й іншими учасниками події вони наголосили на тому, наскільки важливо мати поруч професійну підтримку, не залишатися наодинці з болем і мати простір, де можна говорити й бути почутими.

Проєкт «Повернення»

Конференція відбулась у межах загальнонаціонального проєкту «ПОВЕРНЕННЯ», заснованого Віктором та Оленою Пінчуками. Цей проєкт передбачає створення всеукраїнської мережі центрів ментального здоров’я для військових, ветеранів та їхніх родин. На першому етапі планується відкриття по всій Україні щонайменше 25 центрів, перший з яких вже розпочав роботу в прифронтовому Дніпрі.

Проєкт «Повернення»

Психологиня, координаторка україно-швейцарського проєкту «Психічне здоров’я для України» Анастасія Ігнатюк: «Україно-швейцарський проєкт «Психічне здоров’я для України» охоплює кілька напрямів роботи, зокрема активності, спрямовані на пом’якшення наслідків війни. Разом із партнерами ми започаткували ініціативу «Жити чекаючи».

Проєкт «Повернення»

Так її назвали самі учасники — рідні зниклих безвісти: мами, дружини, доньки, сестри. Бо вони перебувають у цьому стані з моменту отримання сповіщення. «Жити чекаючи» — це не просто серія інтервенцій, а ціла модель підтримки родин, які живуть у невизначеній втраті.

У кабінетах психологів часто звучать питання від дружини: «А хто я зараз? Іще дружина чи вже вдова? Як мені визначитися, з якої ролі тепер жити це життя, якщо я не знаю про долю свого чоловіка?». Із цими екзистенційними питаннями кризи ідентичності доведеться працювати.

Терапевтична мета — розвиток резильєнтності та здатності витримувати невизначеність, оскільки «закриття» горювання не є можливим, поки не буде визначеності у зовнішній ситуації».

Письменниця, мама зниклого безвісти, помічниця спільноти «Жити чекаючи» Руслана Броновицька: «Я — мама зниклого військовослужбовця, добровольця. І вже більш як півтора року я не маю жодної звістки про нього.

Проєкт «Повернення»

Я — людина з культурно-мистецької сфери: культурна менеджерка, журналістка, режисерка. Я навіть уявити не могла, що раптом стану письменницею. Але це сталося після того, як зник мій син. Весь мій біль спочатку вилився у поезію як рефлексія.

Моя подруга, психологиня та письменниця, почитавши ці вірші, сказала, що вони мають високу художню цінність, дуже глибокі метафори й сильні образи, котрі проникають у душу і можуть допомогти бути таким жінкам, як я.

Художниця, яка працювала над цією книжкою, сказала: «Ти навіть не уявляєш, скільком жінкам може допомогти твоя фраза «Я сама себе витягую з-під коліс».

Нас називають незламними, але я ламаюся щодня й готова зламатися щохвилини. Спершу не знала, що таке невизначена втрата, не розуміла, що зі мною відбувається. Шок, тотальне неприйняття та звинувачення себе.

Я не могла займатися всіма офіційними питаннями пошуку, відкриттям кримінальної справи тощо. У мене не було на це емоційних сил, і я дуже вдячна, що цим займався мій колишній чоловік, батько мого сина, та мама його дівчини. Вони взяли це все на себе, а я лежала на ліжку, дивилася в стелю, плакала щовечора.

Я пам’ятаю час, коли мені просто хотілося відкрити вікно й вийти в нього. Але добре, що спрацьовував здоровий глузд.

Моя тринадцятирічна донечка казала: «Мамо, ну це буде несправедливо, якщо ти помреш. Діма повернеться, а тебе немає, ти його зрадила». Ці слова були для мене холодним душем — хоч-не-хоч, а мусиш жити далі.

Думки про те, щоби звернутися до психолога, не було. Я була впевнена, що впораюся з цим, але з часом зрозуміла, що це не так. Коли в мене почав зашкалювати тиск, згадала про давнього друга-лікаря. Написала йому й пояснила ситуацію. Він відписав, що без антидепресантів не обійтися. Я категорично сказала «ні», але на прийом прийшла. Лікар разом із психологом урешті переконали мене змінити свою думку. Якби тоді я мала мій сьогоднішній розум, то звернулася б до психолога та подолала цей шлях легше.

Моє соціальне коло з моменту отримання сповіщення дуже змінилося. По-перше, ця інформація була настільки інтимною, що мені не хотілося ні з ким ділитися. По-друге, коли я чула запитання: «А ви щось робите? А ви з побратимами говорили? А ти його хоч шукаєш?», мене це вбивало. Так, я плачу, але ми шукаємо. Тепер якщо зустрічаю людину, яка мене про таке запитувала, переходжу на інший бік вулиці, щоб ніколи більше з нею не спілкуватися».

Помічниця спільноти «Жити чекаючи», дружина зниклого безвісти Іванна Лукавецька: «Я — дружина зниклого військовослужбовця, якого шукаю та чекаю вже рік і сім місяців. У мене досі нема жодної інформації про його місцезнаходження.

Проєкт «Повернення»

Якось я сиділа на кухні й побачила, що до мене у двері стукають із військкомату. Вони вручили мені сповіщення. Я не розуміла, що відбувається, адже за два дні мій чоловік мав бути вдома — у відпустці. Перед очима все попливло. Я не розуміла, що треба робити. Ходила по кімнатах, роззиралася. Брала чоловікові речі, вдихала його запах. У мене двоє дітей, і коли я на них дивилася, бачила страх у їхніх очах. Вони теж не розуміли, що відбувається, адже також чекали, коли тато повернеться додому.

Я розуміла, що мушу триматися, але ночами не могла спати. Це був пекельний місяць, тому що невизначена втрата — це невідомість. Ти не розумієш, що воно таке, як це: був  — і нема. Мені стало набагато легше, коли мене покликали на зустріч спільноти «Жити чекаючи».

У голові крутилася народна «мудрість»: «Нашо ти підеш до того психолога? Він тобі хіба мізки промиє». Але в спільноті «Жити чекаючи» я почала спілкуватися із психологом. Мені стало набагато краще — змогла контролювати свої емоції.

Моє соціальне коло дуже змінилося. Люди, з якими я спілкувалася раніше, тепер узагалі мене не розуміють. Зараз рідними для мене є ті, кого спіткало таке саме горе, як і мене. Тому що разом ми можемо почуватись у безпеці, в нас є спільна тема для розмови, нас ніхто не засудить, не розкритикує».

Психологиня, яка супроводжує групу підтримки рідних зниклих безвісти в Рівненській області Вікторія Наумович: «Я з маленького містечка на Рівненщині і є психологинею в проєкті «Жити чекаючи». Коли прочитала мету «зменшити страждання, зміцнити стійкість членів сімей зниклих безвісти військовослужбовців», для мене це звучало гучно. Подекуди мала сумнів, чи точно я є тією людиною, яка може зменшити чиїсь страждання. Але насправді в роботі бачу, як змінюються жінки і як вони змінюють життя одна одної.

Проєкт «Повернення»

Коли ми говоримо про невизначену втрату як феномен, маємо розуміти, що це — найскладніша форма втрати, коли немає чіткого розуміння долі близької людини. Немає завершених процесів, і психіка не може адаптуватися до всього того, що відбувається навколо нас. На тлі цієї невизначеності відбувається дезадаптація ідентичності, процес самоізоляції, уникнення спілкування навіть із найближчими людьми. Люди переживають амбівалентні почуття: з одного боку, перебувають у постійній надії, з іншого — нібито в процесі горювання. У цьому постійному коливанні людина дуже швидко виснажується.

Люди, які проживають невизначену втрату, часто називають це життям між стражданням і потребою жити кожного наступного дня. Але виникає відчуття, ніби земля тікає з-під ніг і вони більше не можуть нічого контролювати в цьому світі. Ми точно не працюємо з проживанням втрати, горювання. Ми працюємо з тим, щоби навчитися жити саме з амбівалентністю й невизначеністю».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Польщі стався серйозний збій системи управління повітряним рухом
Европейская правда
2025-07-19T09:48:08Z
Половина жителів Німеччини вважають Росію загрозою
Европейская правда
2025-07-19T09:36:14Z
Конгесмени США підтримали продовження військової допомоги Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:18:35Z
Румунія і Німеччина поглиблюють оборонне партнерство
Европейская правда
2025-07-19T09:13:10Z
Трамп заявив, що БРІКС "згасає" після його погроз
Европейская правда
2025-07-19T09:01:55Z
Капітуляція? Про «перемовний трек» з Росією і завдання Умєрову
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:51:48Z
По всій Польщі пройдуть протести проти міграції
Европейская правда
2025-07-19T08:19:03Z
Скільки у росіян «Орєшніка». Українська розвідка розкрила секрет Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:00:39Z
ЗМІ: глава МЗС Туреччини обговорив із Рубіо ситуацію в Сирію
Европейская правда
2025-07-19T07:49:44Z
Чехія легалізувала вирощування та зберігання канабісу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:45:19Z
Prometey виставив на продаж діючий елеватор на Дніпропетровщині
AgroPortal
2025-07-19T09:00:56Z
Світові ціни на фундук зростуть: причина — погода в Туреччині
AgroPortal
2025-07-19T08:30:36Z
В Україні прогнозують 29,26 млн т урожаю кукурудзи
AgroPortal
2025-07-19T07:30:25Z
Cargill та PepsiCo об'єднують зусилля для розвитку сталого землеробства
AgroPortal
2025-07-19T06:00:52Z
Чеддер дешевшає, а сухе молоко дорожчає — підсумки липневих торгів GDT
Agravery
2025-07-19T05:21:49Z
Світовий ринок пшениці: в яких умовах доведеться торгувати Україні
AgroPortal
2025-07-19T05:00:34Z
Reuters: Грецькі танкери продовжують постачати російську нафту попри санкції ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:36:23Z
Трамп підписав визначальний для ринку криптовалюти закон про стейблкоїни
УкраинФорм
2025-07-18T19:48:44Z
У клубі Києва під час вечірки вмикали російську музику
VGorode
2025-07-19T08:18:04Z
Російський командир наказав пристрелити власного пораненого бійця – перехоплення ГУР
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:12:41Z
«Атеш» виявив польовий госпіталь у бригаді морпіхів РФ в Севастополі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:18:30Z
Суд відмовився арештувати «будинок розпусти» у центрі Києва, пов'язаний з Кличком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:49Z
Виконував бойові завдання на рідній Лиманщині та в районі Авдіївки. Згадаймо Ярослава Труша
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:00:23Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:54:37Z
Продовольчі ярмарки у Києві 19-20 липня: де можна придбати фермерські продукти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:24:37Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 19 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:33:45Z
Царьов поскаржився на занепад Донецька: місто троянд перетворилося на «місто пакетів в унітазі»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:33:16Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Рік без Ірини Фаріон. Спогади найкращої подруги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:45Z
У Фінляндії можна безкоштовно отримати житло: як працює програма
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:44Z
Вступна кампанія 2025: майже 400 тис абітурієнтів вже готові до вступу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:54:42Z
Україна повернула з окупації 11 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:45:41Z
Літературознавиця, що викладає в західних університетах: Міф про «велику російську культуру» досі живий
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:00:38Z
Рік після загибелі Ірини Фаріон: Львів вшановує пам'ять
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:06:07Z
Чи правильно казати «зеесушник», «есбеушник»? 10 запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:15:26Z
19 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:21:32Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:48:40Z
В Іспанії на аукціоні продали найдорожчий сир у світі
AgroPortal
2025-07-19T06:30:18Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
У Німеччині через інцидент з феєрверками на ярмарку постраждали 19 осіб
Европейская правда
2025-07-19T08:37:27Z
Українські військові ліквідували міну, прибиту хвилями до узбережжя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:27:05Z
Атака на Павлоград: пошкоджено пожежну частину, підприємства, п’ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:45:18Z
Південна Корея бореться з паводками: понад сім тис людей покинули свої домівки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:48:58Z
«Дипломатичний» виїзд за $18 тис: у Львові викрили ексвикладача вишу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:06:03Z
Залишив напис і підпалив храм: на Закарпатті затримано підозрюваного
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:45:30Z
Людей виводили з палаючих квартир після атаки БпЛА: ДСНС показала фото з Одеси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:54Z
Рф вдарила по будинку у Одесі, є загибла та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:45:15Z
У Росії пролунали вибухи: деякі регіони опинилися під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:54:33Z
Головний бій року. Все, що потрібно знати про протистояння між Усиком та Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:42:05Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
В Туреччині розпочали перевірки Visa та Mastercard
Европейская правда
2025-07-19T07:13:58Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z