MY.UAНовини
Інженерія зла: як не дати маніпуляціям зламати українське суспільство після війни
Інженерія зла: як не дати маніпуляціям зламати українське суспільство після війни

Інженерія зла: як не дати маніпуляціям зламати українське суспільство після війни

Коли закінчиться війна, на нас чекає ще одне випробування — мир, адже не кожен мир — безпечний. Росія не може знищити Україну військовим шляхом, але може спробувати зробити це політично.

Після війни, та й під час неї суспільство залишиться вразливим до інженерії ненависті, інформаційних маніпуляцій і внутрішнього розколу. Як вистояти — залежить від здатності суспільства до культури діалогу й готовності брати на себе відповідальність.

Демократія — це не лише права, а й бажання ними користуватися

Питання демократії дуже просте і складається з двох частин: можливість суспільства мати вплив і реалізація цього впливу, а, отже, включеність цього суспільства. Коли громадяни демотивовані брати на себе відповідальність, яка є частиною впливу, то цю порожнечу заповнює хтось інший. 

До прикладу, цикл створення, існування та занепаду Радянського Союзу супроводжувався політикою формування нової радянської ідентичності. Вона про маленький гвинтик системи, людину, яка не бере на себе відповідальність, унікальність заперечується як поняття, а винятковість сприймається як бунт. Відповідальність є ворогом системи та сприймається як зло. Росія як державне утворення, об’єднане специфічним суспільним договором зі своїми громадянами, випрацювала механіку відносин, за якою суспільство недієздатне і приймає це як нормальність свого існування.

В українських реаліях — зовсім інша історія. Після повномасштабного вторгнення багато досліджень щодо питання нашої стійкості дають дуже просту й одночасно складну відповідь: диверсифікація, децентралізація, готовність брати на себе відповідальність, спільне усвідомлення суспільством добра і зла, спільнодія і солідарність.

Те, що Росія робить із власними людьми й хоче робити з іншими, це інженерія. Наприклад, коли менеджер якогось електорального процесу дивиться на нього ззовні, то розуміє, що отут треба погасити, отут підсилити, з якою аудиторією він працює, які в неї прагнення, емоції та страхи. Ця інженерія російських політтехнологів не спрацювала в Україні, бо вони не врахували фактор українського суспільства, тому й програли у 2004 році. Вони не здатні розуміти демократичні спільноти, бо не вірять у їхнє існування. Все, що вони можуть зробити, — це зламати життєздатність, опір, прагнення до життя і створити умови, коли буде здаватися, що здатися — це єдиний вихід із ситуації. Єдина місія Росії — розширюватися шляхом насильства, смерті й життєвого простору інших.

Важливо не програти мир, коли він настане

Проросійський реванш можливий — ми реально повинні цього боятись, але він не буде природним. Він може бути реалізований завдяки двом моментам. 

Перший — це психологія суспільства. Тобто коли ми будемо боятися миру на українських умовах більше, ніж прагнути далі боротися за своє майбутнє, коли нам буде здаватися, що все програно. Другий — компонент, де ми, на жаль, дуже сильно деградували, і що нам здається просто полем комунікації, а насправді є полем великої інженерії. Це — соціальні мережі, кіберпростір, штучний інтелект.

У дослідників, які працюють із темою соцмереж і психології, є такий термін як «самоотруєння». Тобто ми самі заганяємо себе в певну інформаційну бульбашку, в яку насправді нас трішки підштовхували. Ми живемо в просторі, який створений для нас. А оскільки люди хочуть бути з більшістю, хочуть бути з переможцями, хочуть бути зі своїми, вони самі шукають цей простір.

В Україні зараз дуже бояться програти мир, коли він настане. Тому що Росія не може зараз захопити Україну при будь-яких військових тактиках і стратегіях. Але Росія зможе здійснити те, що їй не вдалося до 2014 року — захопити Україну політично. Раніше вона як державний механізм була неспроможна це зробити, навіть інвестуючи мільярди в медіапроєкти Медведчука, які сприяли інформаційному отруєнню суспільства. Але в момент, коли настане мир і нам доведеться йти на вибори, бо це наш обов’язок, Росія може реалізувати тут грузинський сценарій.

Росія прагне виграти тоді, коли ми не будемо готові. Ми ментально вже не готові до стриманих дебатів і прагматичної конкуренції щодо політичних ідеологій. Кожна теза та контртеза щодо майбутнього буде переповнена емоціями, болем і прагненням до простих і швидких рішень. Це не тому, що з нами щось не так порівняно з іншими групами виборців у країнах ЄС, які теж голосують за популістів і через емоційні вподобання. Скоріше, це все людське множитиметься на загострене відчуття справедливості, біль, страх і надію. В період повоєнного політичного відновлення поляризація буде невіддільною частиною нашого життя, і градус цих дискусій може призвести до розколу.

Крайню поляризацію та розкол ми споглядаємо в США. Соціологи пишуть, що якби існувала соціологія в період Громадянської війни, то тоді показники розколу були б приблизно такими самими як зараз. Я була в США під час дня голосування на президентських виборах — це незабутній момент. Ми бажали членам комісії успіху для підрахунку чесного результату народного волевиявлення, щоб незалежно від прізвища переможця таки перемогла демократія. У деяких із них я тоді бачила сльози на очах. У центрі Вашингтона були забиті дошками вітрини й аптеки в очікуванні протистояння.

Росіяни вміють грати з реальними проблемами. Адже не все є брехнею, проте є вирваний із контексту факт, який трансформується в ненависть — емоцію, яка призводить до розколу. Тому протидія обману — не лише спростування фактів, а і навички встановлення причинно-наслідкових зв’язків. Якщо ми не можемо відповісти на питання «чому» та «навіщо», то фактами теж можна жонглювати.

Різний досвід війни — спільна реальність

В Україні немає поляризації аж до розколів. Є різні досвіди проживання війни — й вони формують дистанцію. Наприклад, я не хочу говорити з вами, тому що мій чоловік у ЗСУ, а ви платите хабар, щоб уникнути мобілізації вашого чоловіка — ми живемо в одній країні, а наші досвіди й реакції на цю війну різні. У кожного своє розуміння справедливості. Але поляризація призводить до розколів тоді, коли ми не просто дистанціюємося, а ненавидимо одне одного, радіємо від того, що щось або хтось карає іншу групу — коли це дає нам задоволення, відчуття перемоги та справедливості.

Можна виокремити кілька груп, які можуть поляризуватися між собою:

  • люди, які мали досвід війни та служби в ЗСУ (ветерани, військові та їхні родини) й ті, хто не мав цього досвіду;
  • ті, хто належить до російської православної церкви, й ті, хто належить до ПЦУ, греко-католицької, католицької церкви;
  • ті, хто є політично російськомовними, й ті, хто є українськомовними;
  • ті, хто живе в Україні, й ті, хто виїхав за кордон;
  • ті, хто живе під контролем уряду України, й ті, хто живе на окупованих територіях.

І ставлення цих груп одна до одної будуть частиною політичної поляризації під час виборів. 

На повоєнних виборах може бути три умовні партії, про які вже говорять: партія ухилянтів, партія війни й партія миру. І по кожній із цих груп кожна з цих партій буде формувати свою ідеологію та програму. Чи будуть ці партії проросійськими? Ні. Як і в Грузії після 2008 року, вони будуть розказувати, що всі вони прозахідні. Але не кожна з них прагнутиме відновити Україну. Деякі з них будуть мати місію розколоти й знищити це суспільство як основу цієї держави.

Якщо ми не усвідомимо, хто і в який спосіб буде вносити розколи в українське суспільство, коли ми будемо готові бити одне одного на вулиці, не розуміючи, що ця емоція накручена й організована, щоб ця держава не вистояла і була хакнута в політичний спосіб, нам буде дуже важко. Але це не про самоцензуру, це про емпатію і спільне розуміння добра та зла, культурний діалог заради «не нашкодь».

Як на мене, шлях до єдності лежить через культуру діалогу, адже ми настільки різноманітні, що ніколи не будемо однаковими. А значить поняття єдності для на — це не нашкодь іншому, вмій вести діалог, вмій приходити до спільної позиції щодо якихось спільних інтересів і політик у цих інтересах. У питанні, куди рухатися державі, потрібен діалог, адже навіть питання європейської інтеграції не настільки єднає суспільство, якщо йти в деталі. Якщо подивитися, наприклад, на інтереси бізнесу, то побачите, що багато хто там каже, що нам не треба в ЄС. Це значить, що ті, хто має важелі, в тому числі через кошти, можливо, будуть підтримувати якусь політичну групу і через неї будуть усередині країни розпорошувати єдність щодо необхідності європейської інтеграції. Тому практикою тут є саме культура діалогу.

Соціальні мережі як поле інженерії

Ми живемо на тому етапі розвитку віртуального інформаційного простору, під час якого ми ще не знаємо, що з цим робити. Це великий бізнес, який заробляє на наших емоціях і користується нашими персональними даними для того, щоб таргетувати нам не просто рекламу, а створену реальність. Поки що ми з цим не змирилися — в ЄС ведуться дебати, шукають рішення, змінюють алгоритми для рекламних продуктів, порушують питання захисту персональних даних і політик, які будуть дуже серйозно штрафувати й карати за дезінформацію та інженерію в соцмережах. Але факт залишається фактом — те, що раніше було засобом комунікації, зараз є засобом усвідомленого впливу. 

Великі гравці соцмереж, які є наддержавними утвореннями, формують політику і диктують свої правила, інвестуючи кошти в політичних акторів, у глобальні тренди тощо. Ми поки що не знайшли рішення, як протидіяти цьому. Якщо раніше це звучало як глобальна змова надуряду, то зараз це просто бізнес.

Чи може цьому протидіяти конкретна людина? Це важко, адже це треба усвідомити, зробити детокс. А ми ж уже пов’язані з соціальними мережами робочими процесами й індивідуальними комунікаціями. Я переконана, що рішення буде знайдене, але у випадку, якщо це буде багатосторонній процес, де ті, хто продукує проблему, теж будуть включені в діалог і будуть покарані, якщо свідомо зловживатимуть тими алгоритмами, які, на жаль, мають важкі суспільні й соціальні наслідки, що легко довести. 

Дезінформація — це один елемент, другий — мобілізація. Зараз телеграм — це мобілізаційна, організаційна, монетизаційна частина кампанії з інженерії. Там збирають людей, менеджерять процеси, платять гроші за певні дії. А тікток — це вплив передусім на молодь. Але, до прикладу, вибори в Румунії — це доказ того, як мобілізація всіх частин суспільства дала можливість усьому організму далі бути здоровим, тому що вони таким чином перемогли інженерію.

Людина мислездатна повинна знайти рішення для збереження суспільного блага. Емпатія — не слабкість, на відміну від хейту. А вибір, щоб він був усвідомлений, повинен бути вільним від інженерії.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
виборипропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Ценники на полках магазинов вырастут на 15%: какие продукты станут еще дороже
Знай
2025-07-13T20:07:10Z
Домой вернетесь с пустым кошельком: супермаркеты обновили цены на сливочное масло, молоко и сыр
Знай
2025-07-13T19:22:02Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T10:27:30Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Почему нельзя стирать в понедельник
Gazeta UA
2025-07-13T21:40:27Z
Как предотвратить пищевое отравление летом и что делать, когда уже отравился: советы врача
Знай
2025-07-13T18:52:40Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Хронология войны — день 1237: оккупанты давят под Покровском, а в мире ждут важного заявления Трампа
Telegraf
2025-07-13T21:01:34Z
Завтра правительство Шмыгаля представит важные решения для украинцев
TSN
2025-07-13T20:36:33Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Россияне атаковали Полтавщину: стало известно о последствиях
TSN
2025-07-13T22:48:56Z
Гороскоп по картам Таро на 14 июля 2025 года: Близнецам не стоит забывать о друзьях, а Ракам следует рассчитывать на свои силы
TSN
2025-07-13T22:33:08Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
В "Резерв+" появятся новации по штрафам и отсрочкам - Черногоренко
TSN
2025-07-13T21:15:49Z
14 июля 2025 года: апостола Акилы — что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-07-13T21:01:01Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T20:48:25Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Симпсоны предсказали Лабубу: почему тревожная теория заставляет владельцев сжигать вирусную игрушку
Фокус
2025-07-13T18:52:06Z
Подертую сумку с пятнами продали за рекордную сумму: в чем ее особенность
Comments UA
2025-07-13T15:30:51Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Чугуеве раздались взрывы: что случилось
TSN
2025-07-13T23:15:47Z
Сотрудника СБУ в Киеве убили завербованные россиянами иностранцы — полиция. ФОТО
Новости Украины
2025-07-13T19:37:02Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Чем подкормить помидоры, чтобы урожай порадовал количеством и вкусом: понадобится только один продукт, который есть в каждом холодильнике
Знай
2025-07-13T20:52:45Z
Где поможет уксус – полезные советы
Gazeta UA
2025-07-13T19:49:11Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
В Турции нашли артефакты, связанные с культом Диониса
Gazeta UA
2025-07-13T22:43:45Z
Без согласия и без выбора: ChatGPT обязали хранить все ваши разговоры
Comments UA
2025-07-13T19:48:23Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Челсі — клубний чемпіон світу
Football.ua
2025-07-13T21:19:39Z
Итальянский теннисист Синнер впервые выиграл Уимблдон
ZN UA
2025-07-13T18:43:23Z
Галатасарай может позволить себе выкупить Осимхена, если оплатит частями
Корреспондент
2025-07-13T18:15:14Z
Роучу безразличны похождения Джервонты Дэвиса: Реванш состоится по плану
Корреспондент
2025-07-13T17:24:42Z
Челси – ПСЖ: накануне финала матча Клубного чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-13T17:06:28Z
Покорившие высоту: Дембеле и Палмер приняли участие в фотосессии
Корреспондент
2025-07-13T16:48:38Z
Уимблдон U-14 проигран - не беда, когда в стране война
Корреспондент
2025-07-13T15:54:29Z