MY.UAНовини
22 червня 1941 року: поразка сталінської Системи, про яку завжди треба пам’ятати
22 червня 1941 року: поразка сталінської Системи, про яку завжди треба пам’ятати

22 червня 1941 року: поразка сталінської Системи, про яку завжди треба пам’ятати

Напад Німеччини на свого союзника СРСР виявився повною несподіванкою для Сталіна.

Американський письменник Вільям Фолкнер писав: "Минуле нікуди не зникає.

Власне кажучи, воно навіть не минуле".

Наскільки уроки катастрофічних Першої та Другої світових війн стали просто історією? Чи можна провести якісь паралелі з сьогоднішнім днем, коли світ поступово занурюється в цілу серію поки що локальних війн, які вже багато фахівців вважають насправді стартом Третьої світової?.

Тиран не хотів зважати на реальність.

Початок німецько-радянської війни на світанку 22 червня 1941 року виявився повною несподіванкою для вищого політичного керівництва Радянського Союзу, і, в першу чергу, для тирана Йосифа Сталіна.

Видатний український філософ Мирослав Попович у фундаментальній праці "Червоне століття" писав: "Сам процес реакції на агресію підтверджує припущення про те, що Сталін перебував у полоні власних уявлень про розвиток подій, не чекав справжньої великої війни і не хотів рахуватися з реальністю, яка брутально вторгалася в створену ним картину світу і руйнувала відчуття власної переваги над усіма ворогами".

Запізніле звернення голови Державного комітету оброни (ДКО) Йосифа Сталіна до радянського народу.

Газета "Правда" від 3 липня 1941 року.

Звісно, військові та керівництво розвідувальних служб СРСР, які отримували достатньо великий масив інформації про підготовку нацистської Німеччини до вторгнення, й навіть конкретні дати початку наступу, мали б підготуватися до неминучої війни.

Але командний склад Червоної армії був значною мірою заспокоєний офіційною позицією сталінської влади, що пролунала у повідомленні ТАРС від 13 червня 1941 року.

На той час уже майже два роки Гітлер був союзником Сталіна, із яким було розділено на сфери впливу з наступною окупацією її частин практично всю Європу.

І про що, звісно, радянська пропаганда післявоєнного часу воліла мовчати.

Мирослав Попович відзначав: "Тому, коли з’ясувалося, що це – не "провокація вояччини", а справжня війна, відповідь командування була безглуздою і найменш відповідною до обстановки.

Нарком оборони (маршал Семен Тимошенко.

– С.

М.) увечері 22 червня, о 9 годині 15 хвилин, дав наказ наступати – всіма силами накинутися на противника, розгромити і відкинути його за межі радянської території".

Але в перші години війни німецькі війська вже на десятки кілометрів увірвалися на цю саму територію СРСР і розрізали танковими арміями фронт від Балтійського до Чорного морів, виходячи на оперативний простір і готуючи неминучі "котли".

Перші радянські військовополонені, 22 червня 1941 року.

Як СРСР та Німеччина поділили Європу.

З 23 серпня 1939 року після підписання Пакту Молотова — Ріббентропа і Секретного протоколу до нього два хижаки розпочали ділити Старий Світ.

Йосиф Сталін та голова МЗС Німеччини Йоахім фон Ріббентроп після підписання Пакту між нацистською Німеччиною та Радянським Союзом, 23 серпня 1939 року.

Їхньою першою жертвою стала Друга Річ Посполита, яка була атакована німцями вже 1 вересня 1939 року, до яких долучилися 17 вересня і радянські війська під маркою "Визвольного походу" на території Західних Білорусі та України.

22 вересня 1939 року.

Спільний парад нациcтів та більшовиків у Бресті (місто-фортеця було передано СРСР).

На трибуні знаменитий німецький генерал-танкіст Гайнц Гудеріан і радянський комбриг Семен Кривошеїн.

По обидва кордони розділеної навпіл Польщі розпочався шалений терор окупантів з убивствами, депортаціями, відправкою у концтабори та на заслання громадян цієї країни: і нацисти, і "визволителі" мало в чому відрізнялися у методах.

А от Фінляндія несподівано зуміла встояти під час "Зимової війни" 1939—1940 років, завдавши чималих втрат радянським військам.

Ця недовга війна показала, наскільки неготовим до майбутнього неминучого конфлікту був Радянський Союз.

Потім настав час трьох країн Балтії, які були у червні 1940 року без бою окуповані більшовиками.

Румунія також вимушено наприкінці червня 1940 року поступилася Північною Буковиною та Бессарабією.

Отже, на початок протистояння Німеччини (яка перед тим катком пройшлася в Західній Європі і на Балканах, окупувавши послідовно Данію, Норвегію, Голландію, Бельгію, Люксембург, Францію, Югославію і Грецію) та Радянського Союзу європейський континент був практично повністю розподілений між тоталітарними потугами.

Поза рамками домовленостей двох тиранів залишалися і Франція (поки не була ганебно розгромлена Німеччиною влітку 1940 року), і Велика Британія.

США на той час займали яскраво ізоляціоністську позицію з мінімальною допомогою Лондону (все змінилося після катастрофи у Перл-Гарборі 7 грудня 1941 року, але на той час вже повним ходом йшла битва за Москву в рамках радянсько-німецької війни).

"Війна, якої всі чекали й яка прийшла несподівано".

Офіційно ця німецько-радянська війна розпочалася о четвертій ранку 22 червня.

Саме тоді розпочалося бомбардування міст СРСР, й серед них столиці радянської України Києва.

Ось дві важливі цитати очевидців цих трагічних подій.

Український інженер-будівельник, на еміграції історик і культурний діяч Федір Пігідо-Правобережний в романі-хроніці "Велика Вітчизняна війна" писав про перші дні в Києві після початку війни: "Всі ми до такої міри звикли до всякого роду військових вправ за останній рік, до майже щоденних "повітряних тривог", що ні в кого не з'явилось навіть думки, що це вже й є та давно очікувана війна.

Лише в Інституті я довідався, що Німеччина почала війну.

Студенти були в підвищеному настрої, всі хвилювались, розповідали про нічне бомбардування летовища десь поблизу.

Про працю годі було й говорити.

Промову Молотова слухали мовчки, стиснувши зуби.

Подекуди можна було бачити неприховані зловісні вогники в очах слухачів.

Опівдні я вернувся до міста.

На розі вулиць Леніна й Хрещатика кинувся у вічі великий натовп.

Кажуть — німецького шпигуна спіймали.

На Львівській вулиці ґвалт, галас.

— Що? — Шпигуна піймали.

Ця шпигуноманія шаліла на вулицях півтора–два тижні.

Темп її почав трохи спадати лише в липні, коли її заступила шалена паніка та гасло: "Спасайся!" Я не знаю, чи відбувалися подібні явища на вулицях німецьких міст, у Франції, в Англії на початку війни, але в нас шпигуноманія набрала характеру психічної хвороби".

Лише в перший день війни під час бомбардування Києва загинуло близько 200 містян.

Особливо постраждав завод "Більшовик"….

"Війна вже розпочалася, а люди йшли на базар із кошиками, їхали на прогулянки, читали про таврів… а вже були збомбардовані усі великі міста й не були то ніякі маневри.

Справжня війна, якої всі чекали й яка прийшла несподівано.

Прийшла вона відразу в Київ — модерна повітряна війна, а не якісь там далекі прикордонні окопи, що про них довідуєшся із газет.

Клава аж тепер згадує, що тиждень тому казала служниця.

Її милий — вартовий штабу київської воєнної округи — тиждень тому розповідав про наказ попалити всі архіви, приготуватися до евакуації.

Виходить, наші знали? Так, але Гітлер випередив на кілька годин.

Все таки, при чому тут евакуація Києва?" – писала українська письменниця, історик і археолог Докія Гуменна в романі "Хрещатий яр" (1956), який був написаний вже на еміграції.

Трагедія народу посилювалася тим, що йому не просто доводилося боротися з окупантами-нацистами (а їхня людиноненависницька політика кардинально змінила настрої в Україні вже з середини 1942 року).

Над ним стояла і тримала в смертельних обіймах "своя", терористична влада.

І цю владу на першому етапі радянсько-німецької війни, особливо в 1941 році і частково в 1942 році значна кількість радянських громадян просто не бажала захищати.

Українське населення, яке пережило жахи громадянської війни, Голодомори 1921—1922 та 1932—1933 років, цілу серію політичних процесів ще задовго до Великого терору 1937—1938 років, також продемонструвало свою нелояльність до радянської влади.

Ось що писав у доповідній записці, на ім'я Микити Хрущова секретар ЦК КП(б)У Дем’ян Коротченко: "Абсолютна більшість цивільного населення в Україні не бажала продовжувати боротьбу проти німців, а намагалася в різний спосіб пристосуватися до окупаційного режиму".

Київ, 19 вересня 1941 року.

Містяни зустрічають німецьких окупантів.

Чому так? Кремлівська влада з самого початку громадянської війни на теренах колишньої Російської імперії займалася боротьбою з власними народами.

І кількість людей, які постраждали від неї – були вбиті, депортовані, загинули в таборах, – вимірювалася десятками мільйонів.

Так виглядав центр Києва (Хрещатик і прилеглі вулиці) після підриву радянськими диверсантами.

Спецоперація тривала з 24 до 29 вересня 1941 року.

А тепер згадаймо страшні цифри захоплених радянських військовополонених лише за перші шість з половиною місяців війни (з 22 червня 1941 року до 10 січня 1942 року): 3,9 млн осіб! Для порівняння: загальна кількість німецьких військ і їхніх сателітів на початок війни на кордоні не перевищувала три мільйони осіб.

Отже, за цей час була практично знищена або ж опинилася в полоні вся кадрова армія.

Лише під час розгрому Південно-Західного фронту РСЧА у вересні 1941 року в полон потрапило 666 тисяч осіб (а це дві третини особового складу фронту).

Загалом за всю радянсько-німецьку війну в полоні опинилися 5,7 млн радянських солдатів і офіцерів, серед них 81 у званні генерала.

Більшість із них (3,3 млн осіб) загинули в полоні.

Радянські військовополонені після битви за Київ в 1941 році.

Завдячуючи сталінській стратегії війни (а це банальне завалювання ворогів трупами своїх воїнів), допомозі країн Антигітлерівської коаліції, а також програмі ленд-лізу (в першу чергу з боку США) Друга світова війна в Європі завершилася перемогою над нацистами і їхніми союзниками.

Перемогою, яка була завойована з величезними втратами.

Ось такі страшні, "сухі" цифри втрат лише України під час Другої світової війни: 8,8 млн мільйона загиблих, 2,5 млн було відправлено у німецьку неволю, зруйновано 870 міст і понад 30 тисяч сіл.

Більшість українців, які воювали у лавах Червоної армії, билися аж ніяк не за тоталітарний сталінський режим, а за свою землю, рідних і близьких, за спасіння українського етносу.

Проте визволення українських земель з нацистської неволі одночасно зміцнило цей самий сталінський режим, який пережив на першому етапі війни страшний, невідомий у світовій історії колапс.

І про це також треба пам’ятати….

Теги за темою
Киев
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Стало известно, кто склонил Трампа на сторону поддержки Украины
Апостроф
2025-07-20T09:30:54Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Известный банк обновил приложение: какие бесплатные услуги теперь доступны
Хвиля
2025-07-20T08:45:49Z
Украинцам грозят штрафы за орехи: где запрещено собирать
Хвиля
2025-07-20T08:00:03Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Рунический гороскоп на 20 июля 2025: Близнецам – сила слова, Весам – гармония в сердце, а Скорпионам – очищение души
TSN
2025-07-20T08:48:30Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Какие болезни может спровоцировать жаркая погода
UAToday
2025-07-20T09:00:55Z
Хулахуп для талии: крутить или не крутить? Разбираемся, действительно ли он помогает похудеть в животе
Знай
2025-07-20T06:51:17Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Гуманитарная помощь для пенсионеров в Черкассах: какую поддержку оказывают пожилым людям
Политека
2025-07-20T09:30:59Z
Ретроградный Меркурий 2025: популярные приметы и предрассудки, в которые до сих пор верят
TSN
2025-07-20T09:09:41Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Об "Океане Эльзы" сняли документальный фильм: группа объявила дату премьеры
ZN UA
2025-07-20T09:19:33Z
Генеральный директор Astronomer, обнимавшийся на концерте с коллегой, ушел в отставку
Лига
2025-07-20T09:12:45Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
В Карпатах появились верблюды: одногорбые, умные и вообще не плюются
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:58Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Нападение с лопатой: в Волынской области ранен сотрудник ТЦК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-20T08:30:55Z
В Ровенской области столкнулись две машины: погибли три человека
Апостроф
2025-07-20T08:27:21Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Опубликована статистика боя Усик – Дюбуа
ZN UA
2025-07-20T08:51:34Z
Реал намерен продать игрока, который не оправдал ожиданий
Корреспондент
2025-07-20T08:48:10Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Боксирующий блогер Джейк Пол уверяет, что бой с Джошуа будет обязательно
Корреспондент
2025-07-20T08:45:44Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
"Повестка или нет?": Инвестор Ubisoft поинтересовался у Ива Гиймо, почему главным героем Assassin's Creed Shadows сделали темнокожего самурая
GameMag
2025-07-20T09:04:20Z
Самый большой живой организм на Земле является и самым старым: что выяснили ученые
Фокус
2025-07-20T08:36:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z