MY.UAНовини
Аятола прищемили собі Ормузи: чи можуть перекрити або підірвати протоку, які є ризики
Аятола прищемили собі Ормузи: чи можуть перекрити або підірвати протоку, які є ризики

Аятола прищемили собі Ормузи: чи можуть перекрити або підірвати протоку, які є ризики

Загроза перекриття протоки існує, але зараз вона незначна

Влада Ірану погрожує перекрити Ормузьку протоку, яка є найважливішою транзитною артерією для транспортування нафти. Тим часом десятки суден вже почали залишати протоку, а танкерів, що заходять до Перської затоки, стало в рази менше.

У цьому матеріалі "Телеграф" розповідає, що відомо про Ормузьку протоку, про її важливість, а також про те, чи є можливість її замінувати чи перекрити.

Яка зараз ситуація з Ормузькою протокою

Після ударів США по іранських ядерних об’єктах парламент Ірану пригрозив закриттям Ормузької протоки. Тегеран і раніше говорив про це, але не втілював своїх планів у життя.

Наразі рішення не ухвалено. Воно залишається за Вищою радою національної безпеки Ірану. Якщо він піде на такі дії, тоді протоку, через яку проходить 20% світового споживання газу та нафти, можуть перекрити для будь-якого судноплавства.

"Управління морської торгівлі Великобританії (UKMTO) заявило, що оцінює загрозу для комерційного судноплавства США в Червоному морі та Аденській затоці поблизу Ірану як "високу", — пише британська газета The Guardian.

Політолог, спеціаліст зі стратегічних комунікацій Максим Гардус на своїй сторінці у Facebook зазначив, що після ескалації між Ізраїлем, США та Іраном, на супутникових картах можна було спостерігати, як десятки суден вишиковуються в колони, прямуючи на вихід із затоки. З іншого боку — рух майже завмер: танкерів, що заходять до Перської затоки, набагато менше, ніж тих, хто "біжить" з нього.

Танкери "збігають" із Пердиської затоки. Фото: Макс Гардус/Facebook

Моніторингові системи показують, що за останні 2-3 дні трафік через Ормуз скоротився на 20-46% порівняно зі звичайним рівнем. Тим часом Reuters наводить такі цифри: від 40 до 50 суден одночасно чекають чи проходять у конвоях. Серед причин – електронні перешкоди систем навігації GPS/AIS, інциденти на маршрутах (зіткнення суден Front Eagle та Adalynn біля Кхор-Факкана) та загальне зростання геополітичної напруги в регіоні.

Тим часом один із ключових гравців ринку — танкерна компанія Frontline, заявила, що не прийматиме нових рейсів через Ормуз. При цьому діючі судна виводить конвоями під охороною і спрямовує в обхід.

Подібні кроки робить Shell, яка також підтверджує інтенсивне глушення GPS-сигналів та посилені заходи безпеки. QatarEnergy наказала своїм LNG-судам чекати за межами Ормузу до подальших інструкцій.

"Причини цього панічного маневру — не тільки страхи, а й цілком реальні економічні втрати. Вартість фрахту супертанкерів класу VLCC зросла на 20-40%, зміст бронювань продовжується, а страховики підвищують ставки для проходження через протоку", — каже Гардус.

У чому важливість Ормузької протоки

Ормузька протока має вирішальне значення для світових поставок нафти. Приблизно 20% світового споживання нафти — 20 мільйонів барелів на день — і 25% світової торгівлі зрідженим природним газом проходять через цей регіон щодня, пише ABC News.

Згідно з інформацією аналітичної компанії Vortexa, з початку 2022 року до травня 2025 року через протоку щодня транспортувалося від 17,8 до 20,8 млн барелів сирої нафти, конденсату та палива.

Карта Ормузької протоки. Фото: Вікіпедія

Свою нафту через цю протоку танкерами експортують, зокрема, Китай, Індія, Японія, Південна Корея, Саудівська Аравія, Ірак, Іран, Катар та Об’єднані Арабські Емірати та інші держави.

Порушення водного шляху може мати глобальні наслідки. Таку думку висловив незалежний економіст Сол Еслейк в інтерв’ю ABC News Radio.

"Якщо Іран заблокує Ормузьку протоку або дійсно висуне реальні загрози її блокування, це може стати стримуючим фактором, якщо не серйозною перешкодою для транспортування значної частини світової нафти з місць її видобутку туди, де вона потрібна", — сказав він.

Що буде з цінами на нафту, якщо протоку перекриють

Публіцист Серж Марко на своїй сторінці у Facebook детально пояснив, що якщо перекриття протоки все ж таки відбудеться, то можна очікувати зростання світових цін на нафту. Однак це явище буде короткочасним, а потім вартість повернеться на свої колишні місця.

За його словами, план перекриття цієї протоки існував колись як важіль тиску на США, бо ті завжди болісно ставилися до зростання цін на нафту. Проте останніми роками США наростили видобуток сланцевої нафти. Публіцист підкреслив, що в такому разі не зрозуміло — кому мститиме Іран.

Марко також додав, що торгівля нафтою впаде саме країн "Перської затоки", в яких найбільший торговий партнер – це Китай.

"Але всі країни Перської затоки підтримали Іран у цьому конфлікті. Китай теж на боці Ірану. Тому перекриття затоки – це буде ударом насамперед по союзникам. Які при перекритті протоки стануть уже не дуже друзями. А Ірану зараз дуже потрібні друзі", — пише Марко.

Ормузька протока на карті

Він уточнює, що Іран не має потужності і фінансів, щоб ставити палиці в колеса для третини ринку нафтової торгівлі.

"Як на мене, всі ці голосування в парламенті Ірану про перекриття — це більше понти в стилі "тримайте мене семеро, я майже ось протоку перекрила", бо там ще рада національної безпеки має узгодити і сам Хамейні, тобто більша загроза як відповідь на ліквідацію аятоли, ніж запланована відповідь на удари по ядерних об'єктах. Тому з нафти думаю скоро все заспокоїться" — висловив свою думку Серж Марко.

Максим Гардус зазначає, що JPMorgan, Rystad Energy та інші консалтингові агенції передбачають підвищення ціни Brent не менше ніж $90–95 за барель у разі збереження загрози.

"Причина – сукупність логістичних затримок, страху ринку перед ескалацією та зменшення кількості танкерів на маршрутах. Навіть короткострокове порушення потоків енергоносіїв із Перської затоки формує психологічну премію для ринку, змушуючи трейдерів скуповувати ф’ючерси на чорне золото", — сказав експерт.

Такий поворот подій грає на руку Росії. Гардус каже, що якщо ситуація залишиться у форматі часткових затримок без блокади, ціна на нафту може зрости на 5–7 доларів. Якщо така ціна протримається хоча б два тижні, Кремль отримає понад 1,05 млрд доларів додаткового доходу. Це навіть при обліку дисконту 15-25%, з яким продається російська нафта. За мінімальними розрахунками виходить $800-900 мільйонів згори.

Експерт пояснює, що у разі реальної блокади ціни можуть перевалити за $100, тоді доходи Кремля зростуть на десятки мільярдів.

"Тим більше що в очах ринку російська нафта стає більш привабливою: вона транспортується не через Ормуз, а Чорним і Балтійським морями, а також Тихим Океаном. Імпортери з Китаю та Індії можуть активніше переключитися на російську нафту, побоюючись збоїв у постачанні іранської", — пояснив він.

Імовірність перекриття Ормузької протоки

"Телеграф" вирішив звернутися до штучного інтелекту Grok, щоб дізнатися, яка зараз ймовірність того, що протока все ж таки буде перекрита.

На основі відкритих даних у мережі ШІ повідомляє, що ймовірність повного перекриття залишається низькою – менш як 20%. Це пов’язано з тим, що перекриття суперечить економічним та стратегічним інтересам самого Ірану.

Найімовірніше у цій ситуації часткове порушення судноплавства. Йдеться про затримку судів чи створення загрози. Наразі ф’ючерсні ринки оцінюють ймовірність перебоїв у постачаннях на рівні 52%. Однак, це не повна блокада.

Якими можуть бути наслідки:

  • Зліт цін на нафту;
  • Глобальні економічні потрясіння (удар світової економіки);
  • Військова ескалація (США із союзниками можуть розпочати деблокаду протоки).

Також ШІ зазначає, що Іран має технічну можливість замінувати Ормузьку протоку. Однак такий сценарій малоймовірний через дипломатичні, військові та економічні ризики.

Хоча Grok не відкидає, що обмежені провокації з використанням мін можливі.

Ормузька протока: де знаходиться і що про неї відомо

Ормузька протока з’єднує Перську затоку на південному заході з Оманською затокою на південному сході й далі з Індійським океаном. Північне узбережжя належить Ірану, а південне — Об’єднаним Арабським Еміратам та напіванклаву Оман.

Назва протоки походить від острова Ормуз. Є дві версії, чому його назвали саме так. Згідно з першою, назва острова походить від імені перського бога Ахурамазди (Ормузд; перс). А історики та лінгвісти пропонують іншу версію: слово "Ормуз" походить від перського هورمغ ( Hur-mogh ), що в перекладі означає "фінікова пальма".

Довжина протоки становить близько 90 морських миль (167 км), а ширина варіюється від 52 морських миль (96 км) до 21 морської милі (39 км).

Ормузька протока.

Договір про кордон між Іраном та Оманом був підписаний 20 липня 1974 року і набув чинності з 28 травня 1975 року. На підставі цього договору довжина лінії кордону, встановленої з півночі Затоки Омана до північного сходу Перської затоки, становить 124,8 милі. До 1974 року його контролювала Великобританія та частково Іран з Оманом.

У цій протоці розташована область Кешм, що складається з чотирьох островів — Кешм, Ормуз, Ларак і Хенгам, яка разом з островами Великий Томб і Абу-Муса утворює оборонну лінію Ірану.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" писав про те, що 22 червня лідер Ірану сховався у бункері та відключив телефон.

Теги за темою
Іран
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Саудівській Аравії помер «Сплячий принц», який провів 20 років у комі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:33:02Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T09:30:41Z
The Times назвало ім'я людини, здатної змусити Путіна закінчити війну
GlavRed
2025-07-20T09:27:03Z
У Білому домі відмовилися від ідеї розірвати контракти зі SpaceX - WSJ
УкраинФорм
2025-07-20T09:18:42Z
У Кремлі прокоментували різку зміну риторики Трампа щодо Путіна і Росії
24tv
2025-07-20T09:15:24Z
Україна не програє у війні, адже Мерц допоміг змінити думку Трампа – Вадефуль
Лига
2025-07-20T09:12:22Z
Російський дрон атакував Чугуїв
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:11Z
Канцлер Німеччини прокоментував євроінтеграційні перспективи України
360ua.news
2025-07-20T09:03:05Z
Які три фактори найбільше заважають бізнесу – опитування підприємців
24tv
2025-07-20T09:36:42Z
Більше грошей на комуналку: кому до субсидії додадуть ще 700 гривень
24tv
2025-07-20T09:03:22Z
Єврокомісар шокований небезпекою деяких товарів на Shein і Temu
Европейская правда
2025-07-20T08:58:52Z
Продовження пільгового режиму на імпорт електромобілів не планується - Гетманцев
УкраинФорм
2025-07-20T08:37:27Z
Кусто Агро докупила тракторів та комбайнів
AgroPortal
2025-07-20T08:30:00Z
Зміни для вкладників у вересні: чи будуть менші відсотки за вкладами
24tv
2025-07-20T08:15:54Z
Євроінтеграція України: Гетманцев розказав, як потрібно реформувати податкову систему
ZN UA
2025-07-20T08:15:20Z
На Українській універсальній біржі укладено перші контракти на 100 тонн пшениці нового врожаю
Agravery
2025-07-20T08:15:00Z
Пишний про 18 пакет санкцій: Комплексна ізоляція фінсектору Росії набирає обертів
УкраинФорм
2025-07-20T07:45:54Z
Кельтський гороскоп дерев на 20 липня 2025 року: Тельцям — заспокоєння горобини, Скорпіонам — трансформація тиса, Рибам — натхнення верби
TSN
2025-07-20T09:33:03Z
Температура перевищить норму: в які області України увірветься нереальна спека
GlavRed
2025-07-20T09:27:29Z
Синоптики попередили про грози та град: якою буде погода на Львівщині 20 липня
24tv
2025-07-20T09:09:54Z
Суттєва відмінність: як росіяни змінили тактику штурмів на Лиманському напрямку
24tv
2025-07-20T09:03:47Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 21 по 27 липня: спека не збирається відступати, якою буде температура повітря
Политека
2025-07-20T09:01:24Z
В Україну 21 липня повернеться сильна спека, у деяких областях - до +33
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:13Z
Цим українцям варто бути обережними 23 липня. До чого готуватись
Telegraf
2025-07-20T08:57:55Z
Правоохоронці задокументували наслідки ударів російських БпЛА по Ізюму: двоє людей постраждали
Мій Харків
2025-07-20T08:39:53Z
Графік відключення води на тиждень з 21 до 27 липня в Черкаській області: названо райони, які залишаться без постачання
Политека
2025-07-20T08:31:15Z
Якщо ви помітили на листі томатів коричневі плями – це погано: можна обприскати копійчаним розчином
Telegraf
2025-07-20T09:03:56Z
Підживлення помідорів дріжджами: простий спосіб з неймовірним результатом
24tv
2025-07-20T07:57:58Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:09:22Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Значні знижки на комуналку: хто зможе платити на 50 % менше
Знай
2025-07-20T09:36:47Z
Ведмедиця, яка вбила бігуна в Італії, житиме у притулку в Німеччині
Европейская правда
2025-07-20T09:34:35Z
Пенсія до 50 років: хто може отримувати виплати достроково
24tv
2025-07-20T09:24:52Z
На пенсію можуть не сподіватися: кому надійде соцдопомога
Знай
2025-07-20T09:06:59Z
Чи можна зривати плоди з гілок сусідського дерева, які ростуть над твоїм подвір'ям
24tv
2025-07-20T09:03:23Z
Забудьте про "жіночко"і "мужчіна": як правильно українською звертатись до незнайомця
Telegraf
2025-07-20T08:48:36Z
Мобілізація їх омине: ким у серпні не зацікавиться ТЦК
Знай
2025-07-20T08:36:50Z
Ваші пращури мали особливий талант: 5 прізвищ, які давали найздібнішим українцям
24tv
2025-07-20T08:30:28Z
Fondation Hirondelle та IRMI оголосили конкурс індивідуальних грантів для журналістів
Детектор М
2025-07-20T08:21:02Z
Лана Дель Рей показала свою кухню, яка кидає виклик усім трендам
24tv
2025-07-20T09:30:54Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T09:15:07Z
Британська співачка Charli XCX і барабанщик The 1975 одружилися
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:27Z
Привиди та моторошні звуки ночами: які містичні таємниці приховує київський замок "Річарда"
Telegraf
2025-07-20T08:39:31Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після скандалу зі "зрадою" на концерті Coldplay
Комсомольская правда
2025-07-20T08:13:17Z
Біллі Айліш заявила, що працює із Джеймсом Кемероном над 3D-проєктом
УкраинФорм
2025-07-20T08:03:12Z
Трендове фарбування, яке сподобається всім: цей блонд виглядає неймовірно
24tv
2025-07-20T07:39:12Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Альтернатива ковбасі: 7 продуктів, які можна покласти на хліб
Telegraf
2025-07-20T09:27:44Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T09:27:34Z
Можна готувати хоч щодня: такий пиріг з абрикосами просто тане у роті
Telegraf
2025-07-20T09:18:38Z
Які кольори поєднувати з блакитним: 5 несподіваних, але дуже вдалих комбінацій для інтер'єру
24tv
2025-07-20T09:15:48Z
День маленьких змін. Гороскоп на 20 липня для всіх знаків
360ua.news
2025-07-20T08:27:12Z
На висоті понад 1700 метрів: яке озеро називають льодовиковою перлиною Карпат
24tv
2025-07-20T08:09:34Z
В кафе він коштує сотні гривень: як самому зробити хітовий лавандовий лимонад
24tv
2025-07-20T07:18:22Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
На Рівненщині зіткнулися Volkswagen і Audi: загинуло троє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:15Z
В Ірані перекинувся автобус, понад 20 загиблих
УкраинФорм
2025-07-20T09:33:12Z
Біля узбережжя Камчатки стався землетрус понад 7 балів: є загроза цунамі
Фокус
2025-07-20T09:15:37Z
У Південній Кореї кількість жертв аномальних злив зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-20T09:15:30Z
На Одещині судитимуть фермера за умисне ухилення від сплати податків
AgroPortal
2025-07-20T09:00:48Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T08:57:26Z
"Ой, мамочка, як трясе!": на Камчатці сталася серія землетрусів , там оголошена небезпека цунамі
24tv
2025-07-20T08:48:23Z
До +44°: Грецію на тиждень накриє сильна спека
УкраинФорм
2025-07-20T08:28:48Z
Росія атакувала Запоріжжя: пошкоджено житлові будинки, є постраждалі
24tv
2025-07-20T08:18:41Z
Російська пропаганда отримала подвійний удар
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:55Z
Фламенгу прийняв пропозицію Роми щодо флангового захисника
Football.ua
2025-07-20T09:39:03Z
Українські військові на фронті дивляться бій Усика: фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:36:47Z
Олександр Усик розчулив зверненням до дружини після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-20T09:30:28Z
Усик дав особливе ім'я удару, яким нокаутував Дюбуа: відео фірмової "плюхи"
24tv
2025-07-20T09:24:16Z
Соцмережі вибухнули від палкої підтримки дружина Усика у реванші проти Дюбуа: емоційне відео
24tv
2025-07-20T09:18:17Z
ПСВ веде переговори про перехід ще одного гравця Боруссії Менхенгладбах
Football.ua
2025-07-20T09:15:18Z
Теніс. Лазаренко виграла свій найбільший титул в юніорській кар'єрі
УкраинФорм
2025-07-20T09:06:41Z
Україна – Канада: де дивитися вирішальну гру нашої збірної у Лізі націй з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:06:23Z
Павуки-оси дурять не тільки нас, а й штучний інтелект
InternetUA
2025-07-20T09:31:26Z
Повно скарбів: у Чехії виявили велике кельтське місто віком 2200 років
Фокус
2025-07-20T09:27:35Z
Apple готує свій перший складаний iPhone: ключові особливості моделі Fold
InternetUA
2025-07-20T09:01:31Z
Рідкоземельні мінерали з Китаю не потрібні: літій для акумуляторів добудуть просто з озер
Фокус
2025-07-20T09:00:01Z
GTA 6 працюватиме найкраще на PS5 Pro – нові чутки обіцяють унікальну продуктивність
24tv
2025-07-20T08:48:02Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T08:33:09Z
Як вибрати смартфон, що не втратить актуальності через кілька років: поради експертів
InternetUA
2025-07-20T08:28:13Z
Baby Grok: Маск анонсував додаток на основі штучного інтелекту для дітей
УкраинФорм
2025-07-20T08:12:20Z
Як захистити смартфон від спеки, води й піску влітку
InternetUA
2025-07-20T07:48:50Z
Mercedes-Benz eActros 600 займеться розвезенням пошти
AutoCentre
2025-07-20T09:09:18Z
Українці в цьому році купують більше авто з Китаю
УкраинФорм
2025-07-20T07:24:00Z
Chevrolet привіз новий Bolt на дорожні випробування
AutoCentre
2025-07-20T07:15:11Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z