MY.UAНовини
Безіменний герой: як американська субмарина десятки років шпигувала за СРСР
Безіменний герой: як американська субмарина десятки років шпигувала за СРСР

Безіменний герой: як американська субмарина десятки років шпигувала за СРСР

Ця субмарина виконувала найрізноманітніші секретні завдання, поєднуючи наукові дослідження з таємними воєнними операціями.

Адмірал Гайман Ріковер — безсумнівно, один із найвидатніших людей, які коли-небудь очолювали ВМС США. В епоху холодної війни він самотужки забезпечив неперевершений рівень застосування атомних підводних човнів. Прискіпливий керівник, Ріковер створив сучасний флот, перетворивши його на найбільшу морську бойову силу в історії.

Хоча Ріковера знали як жорсткого лідера, він не був позбавлений грайливості та уяви. Це проявилося в одному з його улюблених проєктів — підводному човні, який отримав позначення NR-1, що його екіпаж прозвав "Нервином".

Фокус переклав статтю Брендона Дж. Вайхерта про унікальну американську субмарину NR-1.

Історія підводного човна NR-1 "Нервін"

Спущений на воду 1969 року, NR-1 був найменшим атомним підводним човном, який коли-небудь експлуатували ВМС. Мініпідводний човен призначався не для бойових дій, а для секретних глибоководних досліджень, пошуку і шпигунства. NR-1 пропрацював як секретний проєкт адмірала Ріковера майже 40 років, поєднуючи в собі передові технології та надійний, утилітарний дизайн. Цей маленький, але здібний підводний човен заслужив разючий послужний список.

Втрата підводного човна USS Thresher, який 1963 року затонув з усіма 129 членами екіпажу, засвідчила, що ВМС необхідні передові можливості глибоководної евакуації та досліджень. Адмірал Ріковер, візіонер у галузі ядерної енергетики, скористався можливістю і запропонував створити невеликий підводний апарат з ядерною силовою установкою, здатний працювати на граничних глибинах.

Схвалена 18 квітня 1965 року, NR-1 була побудована підрозділом Electric Boat компанії General Dynamics в Гротоні, штат Коннектикут. Її будівництво почалося 10 червня 1967 року. В кінцевому підсумку NR-1 було спущено на воду 25 січня 1969 року, а 19 серпня 1969 року завершилися ходові випробування.

Найменша у світі атомна субмарина NR-1
Фото: Pinterest

Відмінною рисою субмарини був її нетрадиційний статус. Підводний човен не було офіційно введено в експлуатацію, і він не отримав назви; протягом усього терміну служби він залишався під позначенням "NR-1" (Navy Reactors-1). Ця назва була мовчазним реверансом у бік підрозділу ВМС адмірала Ріковера, який займався військово-морськими силовими установками. Таке найменування дало змогу Ріковеру обійти нагляд Конгресу й обмеження на фінансування військових кораблів, зберігши жорсткий контроль над проєктом — що йому дуже подобалося.

NR-1 була крихітною: її повна водотоннажність становила всього 400 тонн. Вона була в рази меншою за традиційні американські атомні підводні човни. Компактний ядерний реактор забезпечував практично необмежену витривалість.

Можливості та конструкція NR-1

Конструкція NR-1 була спеціально розроблена для глибоководних операцій. Підводний човен оснащений висувними колесами, що дають змогу "їздити" по дну океану, і трьома 10-сантиметровими оглядовими вікнами для безпосереднього спостереження. Оснащена 19 газорозрядними ліхтарями, вісьмома 1000-ватними і двома 500-ватними лампами розжарювання, а також 16 телевізійними антенами для роботи в умовах низької освітленості, NR-1 могла висвітлювати і документувати морське дно в найдрібніших деталях. Гідравлічна рука-маніпулятор, здатна піднімати до тонни вантажу, а також рятувальна клешня і робочий кошик давали змогу субмарині витягувати предмети з дна океану.

Складні гідролокатори, навігаційні системи і чотири канальних рушія NR-1 давали змогу точно маневрувати на глибині до 724 метрів — набагато глибше, ніж могли занурюватися більшість підводних човнів флоту. За малі розміри довелося заплатити: екіпаж із 10–13 осіб жив у дуже обмежених умовах, без кухні та душових, харчуючись замороженою їжею і щотижня приймаючи ванну з відра. М'яко кажучи, спартанські умови.

Але місія NR-1 полягала не в комфорті екіпажу, а у виконанні практично нездійсненних завдань у вкрай недружньому середовищі в розпал холодної війни.

Низька швидкість підводного човна — 4,5 вузла (8,3 км/год) під час спливання і 3,5 вузла (6,4 км/год) під час занурення — означала, що його потрібно було буксирувати до місць виконання завдань.

Зображення субмарини NR-1

Обслуговування субмарини було ще одним складним завданням.

Будучи єдиним у своєму роді човном, NR-1 не мав запчастин, тому членам екіпажу доводилося проводити капітальний ремонт або виготовляти компоненти на замовлення. Це було особливо обтяжливо в порту, де невеликий екіпаж займався виснажливими ремонтними роботами.

Однак, незважаючи на всі ці труднощі, екіпажу, як повідомляється, подобалося служити на борту цієї субмарини. Дійсно, тісні каюти і суворе життя під водою в поєднанні з його інтенсивністю і секретними місіями призвели до того, що кожен екіпаж, який служив на субмарині, ставав згуртованим.

Життя на борту NR-1 було виснажливим для її екіпажу. Невеликі розміри субмарини означали тісні каюти, де на 13 осіб екіпажу припадало всього чотири ліжка. Відсутність елементарних зручностей — ні кухні, ні душових, ні туалетів, що часто засмічуються, — перевіряла на витривалість елітний екіпаж, відібраний зі школи ядерної енергетики ВМС. Члени екіпажу палили хлоратні свічки для отримання кисню і їли їжу з мікрохвильовки під час місій, які могли тривати до 23 днів. Через невеликі розміри субмарину часто розвертало океанськими течіями, тому морська хвороба була постійною проблемою.

Ядерна силова установка і здатність перебувати під водою до місяця робили підводний човен ідеальним для тривалих глибоководних операцій. Хоча більшість його місій залишаються засекреченими і донині, кілька розсекречених операцій підкреслюють його універсальність і популярність серед вищого керівництва ВМС, яке знало про існування і можливості такої субмарини.

Унікальні місії NR-1

Наприклад, 1976 року NR-1 підняла частини потопленого Grumman F-14 Tomcat, включно з ракетою AIM 54A Phoenix, яка впала з палуби USS John F. Kennedy під час навчань НАТО. Ця місія продемонструвала точність підводного човна у виявленні та вилученні чутливої військової техніки з глибини 597 метрів.

У 1986 році цей підводний човен зіграв ключову роль у трагічній історії космічного "Челленджера". NR-1, якому було доручено знайти і витягти критично важливі компоненти постраждалого космічного корабля, виявився безцінним завдяки своїй здатності перебувати на морському дні протягом тривалого часу і з високою точністю складати карту океанського дна. Донні колеса і рука-маніпулятор дали змогу підводному човну переміщатися і витягувати уламки в складних умовах, що сприяло розслідуванню катастрофи НАСА.

Крім того, свого часу NR-1 підтримувала багато наукових починань. У 1995 році океанограф Роберт Баллард використовував цю субмарину і допоміжне судно MV Carolyn Chouest для дослідження затонулого біля берегів Греції судна HMHS Britannic, сестринського корабля RMS Titanic. Камери і системи освітлення підводного човна дали змогу отримати детальні зображення затонулого судна, що сприяло розвитку морської археології.

Атомна субмарина NR-1

У 2007 році NR-1 обстежила Національний морський заповідник Флауер Гарден Бенкс у Мексиканській затоці, наносячи на карту підводні об'єкти і збираючи дані для екологічних досліджень.

Можливо, найбільш загадковим є той факт, що NR-1 брала участь у численних шпигунських місіях у розпал холодної війни. Невеликі розміри і можливості глибокого занурення робили її ідеальною для подібних секретних операцій. Серед таких місій — прослуховування радянських підводних кабелів зв'язку.

Хоча більшість деталей цих місій залишаються засекреченими, повідомляється, що NR-1 виконувала місії з пошуку радянської військової техніки та збору розвідданих, забезпечуючи стратегічні переваги США. Знакову помаранчево-червону схему забарвлення субмарини, яку використовували для прикриття "досліджень", під час цих секретних операцій замінювали на чорну.

NR-1: американська легенда

Після 39 років бездоганної служби NR-1 була деактивована 21 листопада 2008 року в порту Гротон, штат Коннектикут. Після видалення палива на Портсмутській військово-морській верфі в Кіттері, штат Мен, її відправили на військово-морську верф П'юджет-Саунд у Бремертоні, штат Вашингтон, де здали на брухт у 2009 році. Однак частини субмарини, включно з рубкою управління, зберігаються для експозиції в Бібліотеці та музеї підводних сил у Гротоні.

NR-1 сприяла обороні Америки під час холодної війни і великим науковим відкриттям у галузі океанографії та археології. Іншого такого підводного човна вже ніколи не буде.

Про автора

Брендон Дж. Вайхерт — аналітик з національної безпеки National Interest, колишній співробітник Конгресу і геополітичний аналітик, який пише для The Washington Times, Asia Times і The-Pipeline. Автор книг "Winning Space: How America Remains a Superpower", "Biohacked: China's Race to Control Life" і "The Shadow War: Iran's Quest for Supremacy". Його нова книжка, A Disaster of Our Own Making: How the West Lost Ukraine, уже доступна в книжкових магазинах. За Вайхертом можна стежити у Twitter: @WeTheBrandon.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Вартість золота падає, а долар зростає: як реагують ринки на політику Трампа
24tv
2025-07-17T16:33:06Z
В Індії ухвалили рішення щодо нафти з Росії - Reuters
GlavRed
2025-07-17T16:27:37Z
Гринчук назвала пріоритети своєї роботи у Міненерго
УкраинФорм
2025-07-17T16:21:46Z
Апокаліпсис — не сьогодні: чому Росія не зможе запускати по тисячі "Шахедів" щодоби
Фокус
2025-07-17T16:21:44Z
Оборонний стартап Helsing: Масштаби та інновації виробництва дронів в Україні вражають
УкраинФорм
2025-07-17T16:18:21Z
ПФУ зробив важливу заяву про виплати за липень: що з фінансуванням пенсій, субсидій та лікарняних
Хвиля
2025-07-17T16:00:08Z
Скільки коштує бензин та інше пальне на АЗС України
УкраинФорм
2025-07-17T15:54:38Z
Дмитро Вержиковський: "У преміум-сегменті стандартні рішення масового ринку не працюють"
Фокус
2025-07-17T15:51:18Z
Брюссель тимчасово зупинив розслідування проти X Ілона Маска на тлі торговельних переговорів із США
InternetUA
2025-07-17T15:49:17Z
Трампісти різко змінили думку про допомогу Україні: ЗМІ дізналися деталі
GlavRed
2025-07-17T16:33:58Z
Небезпечний партнер. Чому Росія легко зраджує своїх союзників
Лига
2025-07-17T16:33:11Z
Україна отримає системи Patriot протягом найближчих тижнів - Мерц
УкраинФорм
2025-07-17T16:33:07Z
Зеленський заявив, що обговорює з Трампом "мегаугоду" про продаж зброї
Европейская правда
2025-07-17T16:33:04Z
Озброєння, люди, реформи: як зміниться Міноборони під керівництвом Шмигаля
Gazeta UA
2025-07-17T16:30:52Z
Лава запасних коротка: про що свідчать старі-нові обличчя в уряді
GlavRed
2025-07-17T16:27:59Z
Чому Умєрова не призначили послом України в США - в Раді заінтригували заявою
GlavRed
2025-07-17T16:27:45Z
Стармер та Мерц підписали угоду про взаємну оборону: що вона передбачає
Хвиля
2025-07-17T16:27:45Z
Україна може отримати Patriot раніше, ніж очікувалось: у НАТО розкрили деталі
GlavRed
2025-07-17T16:27:23Z
Як часто та правильно поливати перець: секрети рясного врожаю
TSN
2025-07-17T16:33:45Z
Чи корисно пити холодний чай у спеку: експерти дали поради
GlavRed
2025-07-17T16:27:09Z
Як штучні підсолоджувачі можуть змінити гормональний фон підлітків
24tv
2025-07-17T16:24:20Z
Понеділки ламають психіку людей: результати нового дослідження
Знай
2025-07-17T16:21:21Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T16:10:53Z
Робот-хірург з ШІ вперше провів операцію без допомоги лікаря
InternetUA
2025-07-17T15:52:29Z
Заражені можуть бути яйця та інші продукти: у чому небезпека сальмонельозу та як його розпізнати
24tv
2025-07-17T15:12:46Z
Три серця за три доби: у Львові 20-річний пацієнт отримав унікальний шанс на життя
TSN
2025-07-17T15:06:21Z
Енергетики можуть сприяти розвитку раку: результати дослідження
24tv
2025-07-17T14:54:21Z
Грози та град ніяк не підуть з України: перелік областей, де лютуватиме негода
24tv
2025-07-17T16:33:09Z
Обмеження руху у Рівненській області: жителів проінформували про зміни
Политека
2025-07-17T16:30:02Z
Росіянам не залишили вибору, – боєць ГУР пригадав деокупацію Зміїного
24tv
2025-07-17T16:24:10Z
Ця вулиця в Києві довго мала "сумну" назву: як вона називається зараз і чим цікава
Telegraf
2025-07-17T16:21:21Z
У зоні примусової евакуації на Донеччині залишаються 12 дітей
УкраинФорм
2025-07-17T16:18:09Z
Скандал в Оболонському ліцеї: директорка обурена безладом в укритті, який влаштовують кияни під час тривог
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:12:48Z
Роспропаганда поширила відео «втечі від ТЦК», яке виявилося рейдом на шахраїв
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:09:55Z
У Києві припинили діяльність низки шахрайських кол-центрів - Офіс генпрокурора
ZN UA
2025-07-17T15:46:42Z
Ідентифіковано російського полковника, який командував атакою «Іскандера» на Одесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T15:39:08Z
Половина загинула, інші дезертири: ЗСУ знищують армію РФ під Покровськом
GlavRed
2025-07-17T16:27:26Z
Чи можна людям ввечері викидати сміття: запам'ятайте це
24tv
2025-07-17T16:27:04Z
У Польщі увʼязнили лікарів через резонансу смерть жінки, якій не зробили аборт
Европейская правда
2025-07-17T16:15:47Z
Які професії будуть найбільш затребуваними після завершення війни: аналіз ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:15:43Z
Скандал у мережі: популярний блогер кинув сина з обриву, щоб навчити сміливості
Фокус
2025-07-17T16:06:51Z
Як оформити статус "Дитина війни" та що він дає
24tv
2025-07-17T16:03:47Z
Серед вступників із ТОТ є запит на українську освіту - проректор Держуніверситету «КАІ»
УкраинФорм
2025-07-17T16:00:55Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Полтаві: українцям роздають гарячі обіди, які документи треба мати при собі
Политека
2025-07-17T16:00:14Z
Блогерка придбала "містичний пакунок" на розпродажі: вміст сюрприза її шокував
Фокус
2025-07-17T15:57:47Z
20-річна донька Олі Полякової вийшла заміж за іноземця і показала перші кадри з весілля
TSN
2025-07-17T16:18:31Z
Гурт Coldplay випадково розкрив зраду директора IT-компанії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:18:08Z
У Німеччині присудили компенсацію моделі, чиї відверті фото надрукували без її згоди
Европейская правда
2025-07-17T15:57:01Z
Третій сезон «Останні з нас» планують випустити у 2027 році
Детектор М
2025-07-17T15:39:53Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T15:36:03Z
Ці купальники є найкращими на літо: їх обожнюють всі
24tv
2025-07-17T15:18:44Z
Літературний фестиваль «Книжкова країна. Плодова» пройде з 25 по 28 вересня у Києві
Детектор М
2025-07-17T15:18:29Z
Унаслідок російської атаки згоріло все майно харківського театру «Арабески»
УкраинФорм
2025-07-17T15:16:23Z
Є лідерами в дизайні 2025 року і будуть популярними далі: 5 найбільш трендових візерунків
24tv
2025-07-17T15:12:51Z
Туристам в Іспанії пригрозили штрафами: що не можна робити, аби уникнути проблем
24tv
2025-07-17T16:30:56Z
Українці вражені цим місцем: біля Чернігова протікає озеро, як з казки
Telegraf
2025-07-17T16:30:38Z
Ніжна, ароматна, неперевершена: рецепт ідеальної полуничної "шарлотки", яка завжди виходить
Telegraf
2025-07-17T16:30:18Z
Яйця під градусом: де насправді потрібно їх зберігати – в холодильнику або на полиці
Знай
2025-07-17T15:51:13Z
Зараз таке складно й уявити: як в СРСР жінки доглядали за собою
Telegraf
2025-07-17T15:48:55Z
В українців гине врожай малини. Що відбувається і як його врятувати
Telegraf
2025-07-17T15:42:09Z
Смак Іспанії: як приготувати ідеальний гаспачо
Gazeta UA
2025-07-17T15:30:18Z
Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинках з серфером за 23 секунди
GlavRed
2025-07-17T15:27:14Z
Секрет прання бюстгальтера, аби він зберігав форму та носився роками
24tv
2025-07-17T15:24:45Z
В Одесі викрили фальшивий реабілітаційний центр
360ua.news
2025-07-17T16:30:07Z
У Нідерландах під час шкільного виступу поранили вчителя – затримано трьох підозрюваних
Европейская правда
2025-07-17T16:24:57Z
Війська РФ атакували Дніпропетровщину, є поранені
УкраинФорм
2025-07-17T16:06:48Z
В Італії рисові поля знищують фламінго
AgroPortal
2025-07-17T16:00:56Z
Поблизу Умані перекинувся Lexus: загинула водійка, ще одна жінка і двоє дітей - у лікарні
УкраинФорм
2025-07-17T15:48:27Z
Пригоди псевдопацієнта: на Закарпатті викрили нову схему ухилянтів
1News
2025-07-17T15:24:34Z
Столичний сомельє програв у казино 1,7 млн грн, які взяв у інвесторів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T15:07:50Z
Ходила голою по вулиці: у Миколаєві жінка шокувала перехожих
TSN
2025-07-17T15:06:00Z
У Сумах пролунав вибух
24tv
2025-07-17T14:33:45Z
Кривбас домовився про оренду опорника Маккабі Хайфа
Football.ua
2025-07-17T16:21:10Z
ПСЖ підписав 19-річного воротаря з Роми
Football.ua
2025-07-17T16:10:38Z
Втратить гроші, – Дюбуа вперше відреагував на ставку зіркового Канело на перемогу Усика
24tv
2025-07-17T16:06:03Z
Зоря – Вараждін: онлайн-трансляція товариського матчу 17.07.2025
Football.ua
2025-07-17T15:55:02Z
Усім винен гроші: Мілевський розлютився через жарт популярного актора, – кумедне відео
24tv
2025-07-17T15:45:54Z
Юнайтед переглянув трансферну вартість Антоні
Football.ua
2025-07-17T15:37:03Z
Гронінген завершує угоду з Мерсерою
Football.ua
2025-07-17T15:16:50Z
"Ільвес" — "Шахтар": онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
Telegraf
2025-07-17T15:07:42Z
Команда Дюбуа не зрозуміла фразу Усика про коней: що вона насправді означає
24tv
2025-07-17T15:03:31Z
На Сонці виник «вогняний каньйон» рівний відстані від Землі до Місяця
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:27:11Z
Користувачі AirPods в Україні отримали нову корисну функцію: що відомо
TSN
2025-07-17T16:19:23Z
Науковці створили найточніший в історії пристрій для вимірювання часу
24tv
2025-07-17T16:06:29Z
Держспецзв’язку розкриває як російські хакери атакують сектор безпеки та оборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:06:07Z
Nothing Phone проти Galaxy S25 і iPhone 16: експерти перевірили, який флагман кращий
Фокус
2025-07-17T15:30:45Z
Смартфони та телевізори зміняться назавжди: вчені створили найяскравіші світлодіоди QRLED
Фокус
2025-07-17T15:27:13Z
Злочинна недбалість: археологи звинувачують владу Мальти в знищенні 7000-річного храму
Фокус
2025-07-17T15:18:13Z
Всесвіт нагадує про старі зв'язки: чому колишні повертаються під час Ретроградного Меркурія
24tv
2025-07-17T15:12:23Z
Вчені розробляють годинник, здатний фіксувати темну матерію
TSN
2025-07-17T15:06:28Z
Це може бути найшвидша версія Model Y, про що Tesla мовчить
Топ Жир
2025-07-17T16:33:14Z
Для українських доріг: Nissan створив позашляхову сімейну модель за $19 500
Фокус
2025-07-17T16:30:00Z
Цей Mustang 1967 року не такий, як ви уявляєте, і саме це робить його неймовірно цікавим
Топ Жир
2025-07-17T16:03:46Z
Цей 14-річний фургон не здається і дивовижним чином отримує нові вдосконалення
Топ Жир
2025-07-17T15:18:38Z
Компанія Mercedes-Benz Trucks показала передові вантажівки для будівництва
AutoCentre
2025-07-17T15:07:44Z
Цей покупець отримав легальний позашляховик Lordstown Endurance — і вічне розчарування
Топ Жир
2025-07-17T14:48:22Z
Американській Ford представив електричний Bronco New Energy, але США його не побачать — лише для Китаю
ITC
2025-07-17T14:27:09Z
DAF представляє нове сімейство автовозів
AutoCentre
2025-07-17T14:06:20Z
Ford поділився цікавими фактами з 60-річної історії Transit
AutoCentre
2025-07-17T14:03:52Z