MY.UAНовини
Ядерна зброя України - зовсім не фантастика: науковиця про те, що для цього треба
Ядерна зброя України - зовсім не фантастика: науковиця про те, що для цього треба

Ядерна зброя України - зовсім не фантастика: науковиця про те, що для цього треба

Маємо уран і фізиків, але немає головного: що насправді стоїть на заваді ядерній програмі України

Відколи Україна відмовилася від свого ядерного арсеналу, розмови про його можливе повернення чи розробку періодично виникають у суспільному просторі. На тлі повномасштабного російського вторгнення та загострення ситуації на Близькому Сходіці дискусії стали особливо гострими.

В одному з нещодавніх вечірніх звернень Володимир Зеленський висловився проти поширення ядерної зброї: її "в сучасному світі бути не повинно", та схвалив "рішучість президента Трампа". Слід зазначити, раніше в інтерв'ю відомому британському журналісту Пірсу Моргану Володимир Зеленський емоційно закликав повернути нам ядерну зброю та дати ракети в такій кількості, щоб Україна могла зупинити Росію. Втім, ідеї щодо відновлення ядерного статусу нашої держави лунають від авторитетних фахівців в Україні і не тільки. Тож чи здатна Україна в нинішніх реаліях отримати або створити власну ядерну зброю, з’ясовував "Телеграф"

.Як Україна може отримати ядерну зброю знову

Є два шляхи, як Україна може отримати ядерну зброю знову — створити її на базі існуючих можливостей, або спільно з європейськими партнерами.

До прикладу, засновник ракетно-космічної галузі України, академік та перший віцепрезидент НАН України Володимир Горбулін в інтерв'ю "Бі-Бі-Сі", допускає можливість створення ядерної зброї разом з союзниками з ЄС. Герой України, людина, яка безпосередньо причетна до створення української державності, вважає, що Україні потрібно повернутись до перегляду Будапештського меморандуму.

"Якби ви мене запитали до початку цієї війни, я б іще роздумував. Зараз я думаю, що нам треба повернутися (до перегляду зобов'язань по меморандуму, — Ред.), бо маємо повне моральне право. Кожного дня і кожної ночі, після всіх атак авіації РФ, і не тільки авіації, після цих нічних обстрілів, коли РФ використовує всі свої можливості, все, що в неї є сьогодні в запасах", — сказав Горбулін.

Ядерний комплекс «Піонер» в Музеї ВПС України у Вінниці

Він вважає, що Україна повинна об’єднатись із партнерами і створити ядерну зброю.

"Це об'єднатися з країнами Західної Європи, які весь час відчувають на собі загрозу Російської Федерації… Тому треба шукати союзницькі мости для того, щоб Україна зайнялась своїм (ядерним озброєнням. – Ред.). Враховуючи наукову школу, яка є в Україні, і те, що Україна має достатньо не тільки наукову базу", — сказав Володимир Горбулін.

Чи можливо було зберегти ядерну зброю

Після здобуття незалежності Україна не мала реальної можливості зберегти ядерний арсенал, однак могла б виторгувати за нього кращу ціну, ніж 400 млн доларів та умовну "дружбу" із Заходом. Такою думкою поділився колишній міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. За його словами, все залежало від здатності тодішнього керівництва країни вести переговори.

"Чи могли керівники України виторгувати більшу ціну за цю зброю? Могли. Це вже питання до переговорів, того, як вони були проведені", – сказав Кулеба.

Він нагадав, що молода держава перебувала у стані економічного та суспільного "напіврозпаду", тому фінансова допомога виглядала вагомим аргументом.

"І, звісно, на той момент 400 млн доларів. І ми ж не просто гроші отримали. Ми ж вважали, що ми "купили дружбу", поміняли, "заплатили" ракетами за "дружбу" Сполучених Штатів, Великої Британії, Франції, які ніколи не дозволять Росії нічого з нами зробити", – пояснив ексміністр.

Кулеба також додав, що в ті часи військова та науково-технічна галузі України були глибоко інфільтровані прорадянськими елементами або відвертими агентами РФ.

"Тому їм влаштувати у нас ядерний інцидент і звинуватити нас в тому, що ми не здатні дбати про цю зброю, і це — граната в руках мавпи, було зробити просто в один клік", – підсумовував він.

Чи може Україна виготовити ядерну бомбу

Пускова шахта МБР РТ-23УТТХ, Музей ракетних військ стратегічного призначення, смт Побузьке

В МЗС спростовують будь-які наміри щодо створення ядерної зброї, проте суспільство активно обговорює такий варіант захисту від Росії. Радіобіологиня та старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Олена Паренюк вважає, що Україна має можливості для відновлення ядерного потенціалу, проте з низки причин країна не відновить свій ядерний потенціал. "Зараз весь світ трішки сходить з розуму, і зараз всі договори мають скоріш "дорадницький" статус, хоча раніше вони були обов'язковими до виконання. Україна такого собі дозволити не може, чи радше не хоче, тому після Другої Світової війни було шість країн, які мають ядерну зброю і технології для її створення, а також технології для збагачення урану. І Україна в складі СРСР входила в ці держави, а після підписання Будапештського меморандуму ми роззброїлись", — сказала Олена Паренюк в коментарі виданню "Телеграф".

Якщо Україна хоче зберегти прихильність наших партнерів, то нам не варто це робити, адже це не просто червона лінія, а навіть цивілізаційна межа. Тому створення ядерної зброї в Україні — це більш дипломатичний рівень, а не технологічний. Натомість у Франції є ядерна зброя, і Еммануель Макрон уже неодноразово говорив, що країна готова розгорнути свою "ядерну" парасольку для захисту України. І це було б прекрасно, впевнена науковиця.

На запитання, чи залишилися в Україні фахівці з досвідом роботи з ядерними технологіями часів СРСР, і наскільки їхні знання актуальні для сучасних програм, Олена Паренюк відповіла: "Нам довелося б імпортувати технології зі збагачення урану. Є 6-8 етапів виготовлення ядерної зброї, і всі вони є складними. З цих двох етапів Україні довелося б імпортувати збагачення урану та формування ядерних брикетів. Ми закуповували раніше ядерне паливо в Росії, тепер, на щастя, в американської компанії Westinghouse.Щоб збагачувати уран, є 2 технології. Перша — це високоенергетичні центрифуги, і це надзвичайно дорого.

Є ще інша технологія — лазери, які "збуджують" атоми з різною вагою, але обидва випадки потребують великих вкладень. Крім того, нам треба буде або побудувати ще одну АЕС, щоб надавати енергію цим центрифугам, або вимикати від енергії якусь область.

Що потрібно Україні, щоб створити ядерну зброю

І ще одна проблема — Україні потрібно буде збудувати бункери глибиною в 80 метрів, як в Ірані, щоб поставити ці центрифуги та зберігати це все. Щодо спеціалістів, то в Україні є інженери та фізики-ядерники, є також база для досліджень, наприклад, Національний науковий центр "Харківський фізико-технічний інститут" (ННЦ ХФТІ). Проте, звісно, Україна потребуватиме і нових знань та високоосвічених спеціалістів, адже зараз ми працюємо на низькозбагаченому урані (до 4%), а ядерна зброя — це понад 70% збагачення.

"Але є хороша новина: у нас є свої уранові копалини, і нам не треба як Ізраїлю його десь шукати, ми можемо собі його накопати. Але погана новина в тому, що він не лежить буквально уже в брикетах, а видобувати його доволі важко. Тому Україні необхідні фундаментальні дослідження і фінансування фундаментальних інститутів, тому що країна ніколи не знає, коли їй це знадобиться", — зазначає Олена Паренюк.

Також ми спитали науковицю, скільки часу теоретично нам потрібно для відновлення свого ядерного потенціалу. Олена Паренюк зазначила: "Років 10, адже нам треба починати буде весь цикл з початку, і йдеться не лише про видобуток урану, але й про навчання молодих спеціалістів, та їхню мотивацію, в тому числі фінансову. Адже якщо науковець-ядерник отримує 7 тисяч зарплати, то можна уявити, скільки у нас в Україні їх залишилось. Крім їхнього навчання, треба побудувати спроможності, побудувати лабораторії, цехи, центрифуги, вибудувати інфраструктуру. Тому що коли ти збагачуєш уран, треба їх правильно зберігати, у сховищах", — підсумовує науковиця.

Також Олена Паренюк вважає, що Україні потрібно створювати нову, унікальну зброю та технології, тому що ядерна зброя — не панацея.

Водночас керівник відділу Національного інституту стратегічних досліджень України Олексій Їжак вважає, що Україна має всі необхідні технічні ресурси. За його даними, в країні досі працюють дев'ять атомних реакторів, з яких можна отримати плутоній. Експерти підрахували, що наявних запасів цього матеріалу вистачило б для виготовлення сотень невеликих тактичних боєголовок.

Нагадаємо, "Телеграф" писав, що Чалий розповів, якУкраїна "проїла" свою ядерну зброю.Обміняли на "ніжки Буша", впевнений експерт.

Теги за темою
Владимир Зеленский
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
У Туреччині розпочався новий раунд переговорів між Україною та РФ
TSN
2025-07-23T18:00:35Z
Зеленський визначив, хто представить Україну на переговорах з РФ у Стамбулі
Европейская правда
2025-07-23T18:00:18Z
Іран погодився прийняти експертів МАГАТЕ «найближчими тижнями»
УкраинФорм
2025-07-23T17:57:35Z
У Стамбулі стартував третій раунд переговорів України та Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T17:57:03Z
Президент підписав указ про негайний аудит державних видатків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T17:57:03Z
Іран погрожує вийти з договору про ядерну зброю, якщо Європа поверне санкції
Европейская правда
2025-07-23T17:49:54Z
ЗМІ: У Франції набуває обертів конфлікт між Макроном і міністром внутрішніх справ
Европейская правда
2025-07-23T17:49:21Z
У Києві та інших містах пройшли акції проти закону щодо НАБУ і САП
УкраинФорм
2025-07-23T17:48:48Z
Нестерпна спека суне в Україну: де прокапають невеликі дощі
GlavRed
2025-07-23T17:36:49Z
Подорожчання проїзду у Львові: жителям розповіли, до чого треба готуватися
Политека
2025-07-23T17:30:16Z
Операція у Покровську: ЗСУ розкрили деталі знищення російських ДРГ у місті
GlavRed
2025-07-23T17:30:15Z
Справа про розкрадання грошей для тяжкохворих. Затримано ексочільника департаменту КМДА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T17:12:28Z
Йдуть не дуже свіжі, – військовий розповів, як росіяни здійснюють штурми
24tv
2025-07-23T17:00:47Z
Місцева пожежна команда на Одещині отримала цікавий автомобіль
AutoCentre
2025-07-23T16:51:32Z
У Краматорську залишаються 53 тисячі людей: ОВА закликає їх якнайшвидше евакуюватись
Фокус
2025-07-23T16:42:48Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на тиждень з 24 по 30 липня: синоптики розповіли, до чого готуватися українцям
Политека
2025-07-23T16:30:30Z
Графік відключення світла в Київській області з 24 по 25 липня: де не буде електроенергії
Политека
2025-07-23T16:15:59Z
Шкіра скаже "дякую": лікарі розповіли, що робити, якщо згоріли на сонці
GlavRed
2025-07-23T17:39:06Z
Музика проти деменції: знайшли безпечну альтернативу лікам
24tv
2025-07-23T16:09:17Z
Не лише лікує, а запобігає: створили універсальну вакцину проти раку
24tv
2025-07-23T15:57:05Z
Спалах кору зафіксовано в Україні: де найвищі показники захворюваності
Фокус
2025-07-23T15:36:37Z
На Сумщині зробили безбар'єрним Охтирський центр первинної меддопомоги
УкраинФорм
2025-07-23T15:30:10Z
Як позбутися кліщів у дворі: дієві поради
24tv
2025-07-23T15:06:21Z
Як зберегти літню засмагу до зими: ці поради точно допоможуть
24tv
2025-07-23T14:51:34Z
Як підняти тиск швидко в домашніх умовах
24tv
2025-07-23T14:18:31Z
Як уникнути вигорання волосся на сонці: будьте влітку обережними
24tv
2025-07-23T13:12:42Z
Трінчер, Верба, Цимбалюк, Лебіга: американка оцінювала українських зірок по фото
24tv
2025-07-23T17:54:17Z
Обезголовлений кажан і розстріляні коти: факти із життя Оззі Озборна, які шокують
24tv
2025-07-23T17:15:06Z
Де зараз зірка шоу "Довгоносиків" – Віктор Андрієнко, який покинув родину на 5 років
24tv
2025-07-23T16:33:03Z
Оззі, який ніколи не старався занадто
Лига
2025-07-23T16:30:07Z
Klavdia Petrivna відповіла, чи планує взяти участь у Нацвідборі на Євробачення
24tv
2025-07-23T15:48:18Z
На кінофестивалі в Торонто відбудеться світова прем'єра українського фільму «За перемогу!»
УкраинФорм
2025-07-23T15:48:04Z
Підібрали на вулиці: собака на ім"я Далі стала художницею і підкорює світ мистецтва
Фокус
2025-07-23T15:42:48Z
До програми 31-го Сараєвського кінофестивалю увійшли чотири українські фільми
УкраинФорм
2025-07-23T15:15:51Z
Який Mini LED телевізор краще купити: експерти порівняли популярні моделі
Фокус
2025-07-23T15:15:10Z
Найкращі рецепти чорничного варення: від бабусиної класики до пікантних експериментів
Знай
2025-07-23T17:51:54Z
Кабачкові вафлі будуть дійсно смачними, якщо додати до них цей інгредієнт: ідеальний рецепт сніданку
Telegraf
2025-07-23T17:51:07Z
Збережіть в саду одну рослину, і шкідники зникнуть: одиниці знають
24tv
2025-07-23T17:33:57Z
Випічку з "родзинками" чи "ізюмом" полюбляють українці
24tv
2025-07-23T17:00:51Z
Небезпечні маршрути: які гори краще обійти стороною
24tv
2025-07-23T17:00:12Z
Що робити у серпні-2025, щоб змінити своє життя: ритуали, які працюють
Знай
2025-07-23T16:51:58Z
Як на середземноморському курорті: унікальне містечко на Дністрі, яке потрібно відвідати цього літа
Telegraf
2025-07-23T16:36:08Z
Щури втечуть самі: 7 рослин, які найбільше відлякують гризунів
24tv
2025-07-23T16:18:33Z
Головоломка для найуважніших: знайдіть три відмінності між зображеннями дівчини
Gazeta UA
2025-07-23T15:42:31Z
У печерах Києво-Печерської лаври відбулося перше богослужіння ПЦУ
УкраинФорм
2025-07-23T18:00:50Z
Переговори в Стамбулі та перше богослужіння ПЦУ в Дальніх печерах Лаври: головне за 23 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T18:00:18Z
Чому 24 липня не можна займатися господарськими справами: суворі прикмети
GlavRed
2025-07-23T17:27:51Z
Мало хто знає, а варто: 10 забутих українських слів, які закучерявлять вашу мову
GlavRed
2025-07-23T17:27:24Z
«Київ Цифровий» отримав нагороду Mobile-first Award 2025
Детектор М
2025-07-23T17:27:14Z
Міноборони вперше показало мобільні комплекси для обслуговування F-16
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T17:15:52Z
На такому можна в Румунію? Чоловік на параплані літав над Києвом і насмішив мережу
Telegraf
2025-07-23T17:12:08Z
Пенсія за вислугу років: що змінилося для вчителів та вихователів у 2025 році
Хвиля
2025-07-23T17:06:33Z
Журналістку Hromadske Мар’яну П’єцух атакують онлайн через матеріали про УПЦ, війну та національну ідентичність
Детектор М
2025-07-23T17:03:37Z
За сім місяців росіяни вбили і поранили дронами і КАБами більше людей у Херсоні, аніж за весь 2024-й
Лига
2025-07-23T17:42:34Z
Напад невідомої морської тварини на туристку: на популярному курорті евакуювали цілий пляж
TSN
2025-07-23T17:36:44Z
Спецоперація з 40 обшуками: накрили мережу кол-центрів, яка видурила у громадян ЄС до 10 млн грн
InternetUA
2025-07-23T17:33:30Z
У Києві затримали адміна російськомовного форуму для кіберзлочинців
1News
2025-07-23T17:24:43Z
Паніка на борту: лише один предмет у сумці спровокував пожежу в літаку
Фокус
2025-07-23T17:21:21Z
На Херсонщині росіяни атакували з дрона авто, поранений цивільний
УкраинФорм
2025-07-23T17:06:35Z
Під час катастрофічної пожежі в аеропорту Лондона директор проспав екстрені дзвінки
24tv
2025-07-23T17:03:25Z
Біля грецького Коринфа оголосили додаткові евакуації через лісову пожежу
Европейская правда
2025-07-23T16:49:59Z
У Білозерці на Херсонщині внаслідок російського обстрілу пошкоджений дитячий садок
УкраинФорм
2025-07-23T16:21:47Z
Австрійські технології в обхід санкцій потрапляють до РФ - розслідування
Gazeta UA
2025-07-23T18:00:28Z
Українцям "накинуть" ще податків: за що мають заплатити
Знай
2025-07-23T17:36:01Z
Цукор дешевшає, борошно дорожчає: що відбувається з цінами на головні продукти у липні
Хвиля
2025-07-23T17:30:17Z
Новий графік поїздів у Кіровоградській області: кому доведеться звикати до змін
Политека
2025-07-23T17:00:29Z
Кредит на житло: вторинка падає, а новобудови набирають обертів
24tv
2025-07-23T17:00:03Z
Голодні ігри: чому українці масово скаржаться на відсутність квитків на потяги "Укрзалізниці"
24tv
2025-07-23T16:51:53Z
ЗМІ: Євросоюз і США близькі до угоди про 15-відсотковий тариф
Европейская правда
2025-07-23T16:49:50Z
Названо країну, яка стала головним імпортером мазуту з Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T16:45:12Z
Молочка на вагу золота: українців попередили про зростання цін на цінний продукт
GlavRed
2025-07-23T16:27:26Z
Дзаніоло знову опинився на радарі топ-клубів
Football.ua
2025-07-23T17:57:48Z
Перехід колишнього захисника Манчестер Юнайтед до Саудівської Аравії зірвався
Football.ua
2025-07-23T17:55:52Z
Харькова гарантувала собі нагороду чемпіонату світу з фехтування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T17:36:03Z
Лідс включився в боротьбу за Пайшана
Football.ua
2025-07-23T17:33:51Z
Тоттенгем стежить за ситуацією навколо майбутнього Паліньї
Football.ua
2025-07-23T17:21:27Z
Легенда Фіорентини наклав на себе руки: тіло знайшли у будинку
24tv
2025-07-23T17:18:46Z
Шпажистка Влада Харькова стала чемпіонкою світу-2025 з фехтування
УкраинФорм
2025-07-23T17:18:01Z
Наче виправдання: тренер Дюбуа відреагував на чутки про вечірку перед боєм з Усиком
24tv
2025-07-23T17:09:52Z
485 матчів позаду: Янг готується до нового виклику в Іпсвічі
Football.ua
2025-07-23T17:06:53Z
Забуті фішки Android — 5 функцій, які безслідно зникли
InternetUA
2025-07-23T17:06:59Z
Одразу два метеорні потоки поєднаються у небі в одну ніч: як спостерігати за видовищем
24tv
2025-07-23T17:03:58Z
Студенти показали дрон, який може переходити з повітря у воду
24tv
2025-07-23T16:37:22Z
У Китаї вперше у світі протестували 6G інтернет
InternetUA
2025-07-23T16:13:09Z
Що насправді лякає Сема Альтмана у фінансовій системі — і до чого тут ШІ
InternetUA
2025-07-23T15:48:28Z
Учені нарешті знайшли мільйони тонн зниклого пластику
24tv
2025-07-23T15:33:15Z
Не кажуть "алло" і мовчать у слухавку: якими є нові правила телефонних розмов у молоді
24tv
2025-07-23T15:24:26Z
13 прихованих функцій iOS 26, які спрощують життя з iPhone
InternetUA
2025-07-23T15:22:34Z
"Думали, що то "Шахед", а то сусід": над Києвом чоловік літав на парашуті, – соцмережі
24tv
2025-07-23T15:03:18Z
Експерти розповіли, чому не варто заряджати смартфон в автомобілі
InternetUA
2025-07-23T17:36:31Z
Чи можна ставити в авто акумулятор іншої ємності: експерти розкрили подробиці
GlavRed
2025-07-23T17:27:17Z
Аукціон на Acura Integra Type R досягнув позначки в 120 тисяч доларів і ціна продовжує зростати
Топ Жир
2025-07-23T17:18:27Z
Ціна $7300 і заводське ГБО: представлено доступний позашляховий мінівен Renault
Фокус
2025-07-23T17:15:48Z
Стильний обвіс для нового Jimny надає компактному позашляховику вигляду легендарного класика
Топ Жир
2025-07-23T16:33:28Z
Ferrari, Aston Martin та Rolls-Royce: на яких авто їздив Оззі Озборн
Фокус
2025-07-23T16:15:05Z
Як правильно сидіти за кермом, щоб вижити у разі ДТП: поради, які можуть зберегти життя
Фокус
2025-07-23T16:06:27Z
Покупці сподівалися на нижчу ціну для Hyundai Ioniq 6 N, але реальність виявилася іншою
Топ Жир
2025-07-23T16:03:14Z
Як вигідно обслуговувати авто: п’ять рішень від LIQUI MOLY
AutoCentre
2025-07-23T15:42:05Z