MY.UAНовини
Блокування Ормузької протоки. Найгiрший сценарiй для свiту і три варіанти для України
Блокування Ормузької протоки. Найгiрший сценарiй для свiту і три варіанти для України

Блокування Ормузької протоки. Найгiрший сценарiй для свiту і три варіанти для України

Навіть після розгрому ядерних об'єктів на руках в Ірану залишиться козир, який можна використати для економічного шантажу майже всіх провідних країн світу. Козир цей – географічне розташування Ісламської республіки. Фокус з'ясував, чому світ так нервово реагує на погрози перекрити Ормузьку протоку.

США не планують нових ударів по Ірану, запевняють і держсекретар Марко Рубіо, і президент Дональд Трамп. Штати навіть не мають нічого проти цивільної ядерної програми Ірану — "в межах якої вони будуть мати електростанцію". Але якщо мова зайде про припинення руху суден по Ормузькій протоці, США обіцяють "дати відповідь". Поки що в посередники запрошують Китай — як одну із найбільш зацікавлених сторін. "Якщо Іран вирішить закрити Ормузьку протоку, це стане великою ескалацією конфлікту", — попереджає Рубіо.

Марко Рубіо: "Якщо Іран вирішить закрити Ормузьку протоку, це стане великою ескалацією конфлікту"
Фото: Getty Images

Ормузька протока — це артерiя, якою частина країн ОПЕК експортують нафту на ринки: 20% світових продажів нафти проходять саме цим транспортним коридором. Тож блокування Ормузької нафтової артерії — якщо воно справдi вiдбудеться — справдi здатно свiтовi ринки добряче струснути.

Парламент Ісламської республіки одноголосно проголосував за цей радикальний крок. Хочуть крові й так звані «яструби». Головний редактор радикальної іранської газети «Кайхан», представник аятоли Алі Хаменеї Хоссейн Шаріатмадарі заявив, що Іран просто зобов’язаний відповісти на бомбардування перекриттям Ормузької протоки. 

3 км для нафти: ключовий транспортний коридор ОПЕК

Ормузька протока – один із найважливіших транспортних коридорів у світі. Його частка у світовому товарообміну сягає всього близько 4%, проте значення товару, який рухається саме цією вузькою протокою (близько 33 кілометрів у найвужчому місці, але смуга, придатна для транспорту, становить лише 3 кілометри завширшки), робить Ормузьку протоку стратегічно важливою для держав, які знаходяться за тисячі кілометрів від регіону.

Ормузька протока – один із найважливіших транспортних коридорів у світі
Фото: Getty Images

Іран не вперше погрожує перекрити Ормузьку протоку, проте повністю він ніколи не закривав рух цією транспортною артерією. Навіть в роки війни з Іраком рух кораблів протокою обмежувався (через мінування та маневри військових кораблів), але не був перекритий повністю. 

Проте навіть самі погрози перекриття протоки вже змінюють ситуацію на ринку. Якоб Ларсен, керівник відділу безпеки компанії Bimco, яка представляє світових судновласників, заявив, що багато судновласників виводять свої кораблі з регіону, щоб уникнути ризиків, які не перекривають чинні страхові договори. Старший аналітик ліквідного ринку галузевої фірми Kpler Юї Торіката зазначає, що загострення ситуації в регіоні впливає на логістику портів Джебель-Алі та Хор-Факкан, а також Дубая, які є важливими транспортними вузлами торгових коридорів Південної Азії та Східної Африки.

Ормузькою протокою транспортується нафта (близько 20 млн барелів на рік) та скраплений природний газ (СПГ), які видобуваються з надр Іраку, Кувейту, Катару, ОАЕ, Саудівської Аравії (усі партнери Ірану по ОПЕК) та самого Ірану. 

Ормузькою протокою транспортується нафта (близько 20 млн барелів на рік) та скраплений природний газ (СПГ) з Іраку, Кувейту, Катару, ОАЕ, Саудівської Аравії та самого Ірану
Фото: Getty Images

Востаннє цей торговий шлях припиняв свою діяльність теж у війні за участю Ізраїля. Це була війна Судного дня у 1973 році. Тоді відбулося не перекриття транспортного коридору, а держави Перської затоки, які воювали проти Ізраїлю оголосили бойкот країнам, які підтримували Єврейську державу. Тобто тоді перекрили не саму протоку, а припинили постачання через неї. 

На цей раз вiд перекриття Ормузької протоки постраждає не Захід, а Схід

З того часу багато чого змінилося в логістиці енергоносіїв, їх специфікації та основне у напрямках експорту. Так, поруч з нафтою одним з основних елементів експорту в регіоні став скраплений газ. І обидва типи енергетичної сировини тепер прямують не у Європу та США, а до Азії, зокрема Індії, Південної Кореї, Китаю та Японії. Тож перекриття Ормузької протоки вдарить по імпорту нафти саме цих країн. 

Не дивно, що Марко Рубіо звернувся саме до КНР із проханням не допустити закриття стратегічно важливого для усього світу транспортного коридору.

Перекриття Ормузької протоки вдарить по імпорту нафти до Індії, Південної Кореї, Китаю та Японії
Фото: Getty Images

Індія уже заявила про те, що її нафтовий імпорт достатньо диверсифікований, а Японія, яка імпортує 90% своєї нафти з Перської затоки, тим часом вводить субсидії для своїх АЗС — про всяк випадок, аби уникнути цінового колапсу. Китай же (як типово!) наразі ухиляється від відповідей на питання, що стосуються цієї проблеми.

Китай імпортує близько 45% своєї нафти з Ближнього Сходу. Піднебесна приховує реальні обсяги імпорту нафти саме з Ірану — через санкції США накладені на цю сировину. Але вважається, що близько 90% своєї нафти Іран експортує саме до КНР. Загалом обсяги іранського нафтового експорту становлять близько 1,7 млн барелів на добу.

Іран пiдстрахувався

Влада Ісламської республіки заздалегiдь готувала свою логістичну інфраструктуру аби унезалежнити власний експорт (приносить 60% доходів бюджету країни) від перекриття Ормузької протоки. Іранці навіть, вперше у XXI столітті, стали добувати нафту в Каспійському морі — хоча поки там не йдеться про значні обсяги видобутку. Наразі єдиною альтернативою залишається нафтопровід Горе Джаск, пропускна потужність якого сягає лише 300 тисяч барелів на добу (менше 3% від споживання нафти КНР). 

Нафтопроводи Саудівської Аравії та ОАЕ, які теж дозволяють обійти Ормуз, мають значно більшу потужність. Цікаво, що усі ці країни є основними постачальниками нафти саме до КНР. Тобто боротьба відбувається за один ринок збуту. І виходить, що найбільшим постраждалим від перекриття протоки стане основний торговий партнер Ірану?

Кому вигідний дефіцит нафти? Рятівне коло для РФ

Насправді ситуація ускладнюється тим, що від дефіциту нафти постраждає також один з основних ворогів КНР – Індія, а також суттєво послабиться економіка західних держав, що сприятиме дестабілізації у світі. Наразі незрозуміло, на що саме роблять ставку у Пекіні. З точки зору можливої експансії на Тайвань світова енергетична криза саме те, що потрібно комуністичній владі Китаю, яка завжди може наказати своєму населенню затягнути пояси. Натомість опоненти Пекіну із демократичних країн цього зробити не зможуть.

Однозначним бенефіціаром рішення про перекриття Ормузької протоки вийде Кремль
Фото: Коллаж: Фокус

Іншим важливим фактором є роль Кремля у цьому процесі. Для Російської Федерації перекриття Ормузької протоки може стати рятівним колом. Економіка країни-агресора стрімко рухається до рецесії, і зростання ціни на нафту удвічі (а саме такі прогнози дають експерти у разі, якщо Іран таки наважиться використати свій останній козир) стане для Москви тим самим фактором зміни правил гри. Паралельно ослабляться їхні опоненти на Заході, які в умовах колапсу економік можуть стати більш зговірливими. Також посилиться вплив РФ на Китай, якому прийдеться нарощувати постачання нафти саме звідти. Питання лише одне — що саме Кремль може запропонувати Ірану за таку радикальну дію.

Куди рухаються танкери

Старший аналітик китайського ринку Vortexa Емма Лі вказує, що Іран останніми тижнями спішно переміщував свій флот з Перської затоки поближче до Китаю. Повністю завантажені нафтою танкери тіньового флоту рухалися у бік Сінгапуру. Проте навіть якщо усі ці танкери справді були забиті під зав’язку «чорним золотом» (це може бути до 40 мільйонів барелів нафти), то цього вистачить КНР при чинному рівні споживання нафти всього на кілька днів.

Іран може перекрити Ормузьку протоку вибірково лише для суден своїх ворогів, таким чином не зачепивши інтереси ОПЕК та КНР
Фото: Getty Images

Важливий фактор, який Іран теж повинен враховувати: від перекриття Ормузької протоки постраждають не лише споживачі, а й експортери нафти – інші держави регіону. Чи готові в Тегерані пересваритися з усіма іншими державами Перської затоки, своїми ж партнерами по нафтовому картелю? 

Втім, аятоли можуть максимально використати релігійний фактор, адже вони ведуть «священну війну» з Ізраїлем. Цей факт може поставити на політичний шпагат монархії регіону, які не факт, що зважаться піти проти громадської думки через такі насущні проблеми як втрачені мільярди нафтодоларів.

Від часткового перекриття до повного блокування

Якщо в Пекіні, Москві та Тегерані не дійдуть згоди щодо початку нового суттєвого ривка конфронтації із Заходом, то перекриття протоки скоріш за все не буде. Принаймні надовго. Інформаційна агенція Mehr підготувала аналітичний звіт, у якому йдеться про те, що Іран може перекрити Ормузьку протоку вибірково лише для суден своїх ворогів, таким чином не зачепивши інтереси ОПЕК, КНР та, зрештою, свої власні. Або ж Іран може перекрити її на ті ж кілька днів, на які вистачить вже вивезених в Індійський океан запасів нафти, щоб продемонструвати свою рішучість та у кращому для режиму аятол випадку використати фактор впливу на протоку як козир на мирних переговорах.

Найгiрший сценарiй для свiту і три варіанти для України

За катастрофічного для світу сценарію тривале перекриття протоки, яке може відбутися зокрема у випадку її замінування, стане лише прелюдією до більш трагічних подій. Адже без подальшої ескалації такий радикальний крок стане пострілом собі у ногу з боку країн новітньої авторитарної осі.

Важливо Проти України і всього світу. Які вигоди отримує для себе Іран з російсько-української війни

Так чи інакше, єдиним однозначним бенефіціаром такого рішення у короткій та середньостроковій перспективі вийде Кремль, що вчергове зможе уникнути економічного колапсу, який йому західні експерти пророкують уже понад десятиріччя.

Для України ж апріорі невигідне все те, що йде на користь нашому ворогові. Тож перекриття Ормузької протоки стане суттєвим ударом і по наших позиціях. 

  • Для офіційного Києва найкращим варiантом стане швидке завершення цієї війни.
  • Ідеальним варіантом була б зміна режиму в Ірані. 
  • А реалістичним позитивним — припинення або замороження військово-технологічної співпраці між Іраном та РФ. Це може бути навіть пунктом мирної угоди між сторонами. Але більш ймовірний варіант — це руйнування ізраїльтянами військової інфраструктури Ісламської республіки.
Теги за темою
Экономиканефть
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як зріс курс злотого перед вихідними у липні 2025
24tv
2025-07-18T07:09:17Z
В ISW пояснили, які проблеми має економіка Росії та до чого призведуть "вторинні тарифи" Трампа
24tv
2025-07-18T07:03:49Z
Зростання бізнесу без шкоди довкіллю: Mars оприлюднила звіт сталого розвитку за 2024 рік
Фокус
2025-07-18T07:00:33Z
Alibaba.com відкриває українським аграріям та фермерам прямий доступ до глобальних ринків
AgroPortal
2025-07-18T07:00:15Z
Уряд затвердив новий порядок виплат пенсіонерам за рішеннями суду: як і коли перераховуватимуть гроші
VGorode
2025-07-18T06:57:44Z
Курси долара та євро на 18 липня
УкраинФорм
2025-07-18T06:48:41Z
Країни ЄС погодили 18 пакет антиросійських санкцій
Украина Криминальная
2025-07-18T06:48:34Z
Аграрії намолотили 7,2 млн т ранніх зернових
AgroPortal
2025-07-18T06:30:37Z
Дістатися Карпат — проблематично. В УЗ дали пораду щодо придбання квитків
Telegraf
2025-07-18T06:24:28Z
Словаччина розблокує 18-й пакет санкцій проти росії – Фіцо
iPress
2025-07-18T07:06:14Z
ЄС повинен фінансувати роботу організацій, які розшукують викрадених українських дітей. Перерви бути не може — дипломат
ZN UA
2025-07-18T07:04:51Z
Президент Чехії підписав закон про криміналізацію комуністичної пропаганди
Европейская правда
2025-07-18T07:01:25Z
Трамп збирається подати до суду на The Wall Street Journal через статтю про його зв'язки з Епштейном
Детектор М
2025-07-18T07:00:36Z
Глава МЗС Франції натякнув на "вирішальну роль" Парижа у погодженні нових санкцій ЄС
Европейская правда
2025-07-18T07:00:20Z
Інновації в оборонці, розвиток освіти та АІ: Федоров розповів про завдання на посаді першого віцепрем’єра
УкраинФорм
2025-07-18T06:51:12Z
Серед непристойних привітань Епштейну виявили лист Трампа — CNN
TSN
2025-07-18T06:51:11Z
"Повна нісенітниця": Венс висловився про матеріал WSJ про "еротичний подарунок" Трампа Епштейну
24tv
2025-07-18T06:39:28Z
Пекін заявив про спроби крадіжки рідкісних металів іноземними агентами
Gazeta UA
2025-07-18T06:36:38Z
Пластиковий сир: що виявили вчені в популярному молочному продукті
Фокус
2025-07-18T05:45:19Z
Бджолина отрута допомагає побороти рак грудей: важливе відкриття
24tv
2025-07-18T04:18:49Z
Туберкульоз минулого місяця зареєстрували у понад 1300 людей
Gazeta UA
2025-07-18T04:12:43Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
Отруєння у львівському ресторані China Hi: госпіталізували 70 людей
УкраинФорм
2025-07-18T07:06:02Z
Де можна ловити рибу у Вінниці та області: найкращі рибні місця
24tv
2025-07-18T07:03:23Z
"Ми маємо всі шанси": ЗСУ можуть вибити росіян з однієї області України
GlavRed
2025-07-18T06:57:29Z
Генеральний штаб ЗСУ інформує про втрати ворога на 18.07.25
Украина Криминальная
2025-07-18T06:54:48Z
Є-бали за вбивства росіян: як гейміфікація війни допомагає Україні боротися
TSN
2025-07-18T06:48:25Z
Прийдуть добові дощі та ще й з грозами? Чи похолодає у Києві на вихідних
Telegraf
2025-07-18T06:42:15Z
Карта бойових дій в Україні станом на 18 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T06:27:02Z
На Південно-Слобожанському напрямку Сили оборони відбили 10 російських атак, на Куп’янському за добу відбулося 4 атаки окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-18T06:24:56Z
Ремонт столичного крематорію. Бюро економічної безпеки упередило розтрату 160 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T06:21:13Z
Американські розробники інтегрували важкі торпеди Mk 48 у бойові есмінці USS Chicago
InternetUA
2025-07-18T07:10:24Z
У Тбілісі відбувся пізнавальний квест про зв’язок України та Грузії для українських підлітків
УкраинФорм
2025-07-18T07:06:54Z
Ретроградний Меркурій 17 липня-11 серпня 2025 року: що варто зробити та особовості періоду
TSN
2025-07-18T07:06:44Z
Україна пропонує іноземним виробникам озброєння тестувати його на справжньому полі бою
Фокус
2025-07-18T07:06:05Z
Копія батька: Наталка Денисенко показала сина, який помітно виріс
GlavRed
2025-07-18T06:45:16Z
Мама відгодувала малюка до 10 кг: їй закидають жорстоке поводження з дитиною
Фокус
2025-07-18T06:45:15Z
За десять років народжуваність в Україні зменшилася у 2,2 рази
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T06:39:10Z
Сирський обговорив із начальником Штабу оборони Британії критичні потреби ЗСУ
УкраинФорм
2025-07-18T06:36:57Z
Безкоштовні продукти для пенсіонерів у Дніпрі: куди звертатись за гарячими обідами
Политека
2025-07-18T06:30:03Z
"Кривава розвага": вийшов офіційний трейлер "Мортал Комбат 2"
Фокус
2025-07-18T07:00:45Z
Олег Винник знову на зв'язку: співак заявив, що не втікав з України
24tv
2025-07-18T06:54:41Z
Соліст Coldplay на концерті розкрив зраду голови великої IT-компанії: подробиці скандалу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T06:54:40Z
У Молдові проведуть фестиваль «Культура єднає»
УкраинФорм
2025-07-18T06:40:46Z
Зірка "Спіймати Кайдаша" Григорій Бакланов вперше розповів про нову кохану
Комсомольская правда
2025-07-18T06:37:01Z
Старіє у зворотньому напрямку: що зробив зі своїм обличчям 61-річний Бред Пітт
GlavRed
2025-07-18T06:33:45Z
Анастасія Приходько показала одразу трьох дітей і висловилася про материнство: "Я не ідеальна"
TSN
2025-07-18T06:33:02Z
Олег Винник розкрив правду про свого сина та життя в Німеччині: який вигляд має співак зараз
TSN
2025-07-18T06:03:13Z
Disney оприлюднив новий трейлер до фільму "Трон: Арес": про що буде кінострічка
Фокус
2025-07-18T05:03:18Z
Розчин лише з 2 інгредієнтів: полийте цим перець у липні, щоб збільшити врожай удвічі
Telegraf
2025-07-18T07:06:18Z
Зможете їсти вже зразу: як приготувати малосольні огірки в пакеті за 5 хвилин
Telegraf
2025-07-18T07:03:58Z
Мінімалістичний гардероб, який непотрібно змінювати роками: секрети створення стилю
24tv
2025-07-18T07:03:40Z
Зірки обрали 2 знаки зодіаку, які вже в день ретроградного Меркурія підуть на побачення
24tv
2025-07-18T06:18:57Z
Краще сидіти вдома: забобони, пов'язані з подорожами у ретроградний Меркурій
24tv
2025-07-18T05:42:14Z
Ніколи не купуйте цю ягоду без перевірки, якщо не хочете принести додому отруту
Telegraf
2025-07-18T05:36:31Z
Їх часто плутають з котлетами: як легко приготувати легендарні мазурики
24tv
2025-07-18T05:33:51Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 18 липня 2025 року
Фокус
2025-07-18T05:00:40Z
Простий тест, який покаже чи маєте пересушене волосся
Знай
2025-07-18T04:51:54Z
В Одесі затримали жінку, яка збиралася підірвати обласний ТЦК
24tv
2025-07-18T07:09:42Z
У Києві співробітник ТЦК насмерть забив чоловіка, від якого відмовились військові частини
Комсомольская правда
2025-07-18T07:04:15Z
У шведському Мальме за вечір і ніч стались три вибухи у житлових будинках
Европейская правда
2025-07-18T07:01:22Z
Росіяни влучили в електровоз на Дніпропетровщині: є загиблий
TSN
2025-07-18T06:51:25Z
Дівчина у метро в Києві прославляла Росію, інший пасажир вдарив її
24tv
2025-07-18T06:48:02Z
На Дніпропетровщині затримано медиків ВЛК, які підробляли документи для ухилянтів від мобілізації
Известия Киев
2025-07-18T06:31:54Z
Правоохоронці зафіксували наслідки ударів російських БпЛА по Чугуєву
Мій Харків
2025-07-18T06:31:41Z
У Франції борються з двома лісовими пожежами, одна з них – у легендарному лісі
Европейская правда
2025-07-18T06:24:52Z
Жахлива розправа на Київщині: чоловік підпалив рідну матір і молодшого брата
24tv
2025-07-18T06:18:07Z
Усик – Дюбуа: онлайн-трансляція церемонії зважування перед реваншем
24tv
2025-07-18T07:09:20Z
Полісся змінило стадіон для домашніх матчів Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-18T07:01:23Z
Головний тренер Шахтаря оцінив вихід у наступний раунд кваліфікації Ліги Європи
24tv
2025-07-18T06:57:58Z
Визначилися суперники українських клубів у Лізі конференцій
24tv
2025-07-18T06:54:48Z
Скандал на Тайвані: тренер-вампір примушувала студентів здавати кров заради заліків
Фокус
2025-07-18T06:51:02Z
Шлях до Марселя відкритий: Обамеянг залишив Аль-Кадісію
Football.ua
2025-07-18T06:40:45Z
Арсенал оформив найдорожчий трансфер в історії жіночого футболу
24tv
2025-07-18T06:33:39Z
Збірна України зіграє з волейболістами Сербії у Лізі націй-2025
УкраинФорм
2025-07-18T06:21:00Z
Ван Леувен: Зараз важливо, що всі вдосконалюються і набирають форму
Football.ua
2025-07-18T06:19:58Z
Samsung із найшвидшою зарядкою: що показало тестування флагманських смартфонів
Фокус
2025-07-18T07:06:24Z
Google запускає функцію бізнес-дзвінків на базі ШІ Gemini 2.5 Pro
InternetUA
2025-07-18T07:01:21Z
"Дія" навчиться відповідати на голосові запити: які функції та сервіси доступні
InternetUA
2025-07-18T06:54:31Z
Автор Borderlands 4 вирішив взяти на «слабко» гравців: він виклав карту з усіма секретами гри і сказав, що навряд чи їх всі хтось збере
Знай
2025-07-18T06:51:02Z
Чітери Call of Duty скаржаться, що Activision запускає нову хвилю масових банів
InternetUA
2025-07-18T06:45:24Z
Безпека під прицілом: неповнолітні гратимуть у Roblox по-новому
Фокус
2025-07-18T06:42:18Z
iPhone 17 Pro отримає унікальний колір у стилі iOS 26
InternetUA
2025-07-18T06:40:30Z
Вентилятор vs кондиціонер: чим дешевше та ефективніше охолоджувати дім
24tv
2025-07-18T06:39:25Z
Telegram розпочав реєстрацію свого представництва в росії
InternetUA
2025-07-18T06:36:58Z
Subaru презентувала новий електричний кросовер на базі Toyota C-HR
AutoCentre
2025-07-18T07:10:37Z
Запас ходу — 1300 км: виробник смартфонів показав стильний електричний універсал
Фокус
2025-07-18T06:27:23Z
На Нюрбургрінг виїхав новий кросовер Range Rover
AutoCentre
2025-07-18T06:06:21Z
Автомобілі за символічними цінами для можновладців: Коли не можна, але дуже хочеться
Украина Криминальная
2025-07-18T06:06:09Z
Найважливіші попереджувальні сигнали в автомобілі: як розпізнати проблему вчасно
24tv
2025-07-18T04:00:41Z
Хтось запропонував 70 тисяч доларів за спалену Dodge, ніби вона проїхала крізь пекло
Топ Жир
2025-07-18T01:18:41Z
Uber та Lucid уклали угоду на постачання тисяч безпілотних таксі
Топ Жир
2025-07-18T00:33:13Z
Нова модель Subaru — це повністю електрична версія Crosstrek
Топ Жир
2025-07-18T00:03:24Z
Ця потужна рамка була створена спеціально для однієї відомої та надзвичайно великої людини
Топ Жир
2025-07-18T00:03:14Z