MY.UAНовини
Громадські асамблеї як інструмент демократії у громадах
Громадські асамблеї як інструмент демократії у громадах

Громадські асамблеї як інструмент демократії у громадах

Громадські асамблеї як інструмент демократії у громадах

Нещодавно Звягельська (Житомирщина) та Славутицька (Київщина) об’єднані територіальні громади презентували звіти про проведення перших в Україні громадських асамблей. Громади стали пілотними в проєкті Ради Європи «Зміцнення стійкості демократичних процесів через громадську участь під час війни та в післявоєнний період».

Так, міська рада з Житомирщини запитала у громади, як облаштувати громадські простори, а Київщини — порад щодо управління відходами. Спершу надіслали запрошення тисячам жителів (список формують соціологи), тоді жеребкуванням (стратифікована вибірка) відібрали серед охочих представників різних груп людей і дали їм змогу дізнатися максимум інформації на запропоновані теми. Аж тоді учасники сформулювали свої рекомендації.

Рух ЧЕСНО дослідив досвід проведення перших громадських асамблей в Україні та дізнався, коли застосовувати їх доцільно.

Першопрохідцям завжди важко

На відміну від уже звичних і обов’язкових до застосування учасницьких інструментів — публічних консультацій чи бюджету участі, громадські асамблеї в Україні на законодавчому рівні поки що не врегульовані. Проте розвиток цього механізму є напрямом руху нашої держави на шляху до вступу в ЄС. Це, зокрема, передбачено Дорожньою картою з питань функціонування демократичних інституцій і Планом заходів з реалізації у 2025–2026 роках Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021–2026 роки.

Довідка. Громадські асамблеї та місцеві референдуми — різні механізми, проте в Україні останніх законодавчо також не врегульовано, хоча відповідний законопроєкт авторства 112 нардепів був зареєстрований у Верховній Раді ще 2021 року. Алі відтоді він так і не був ухвалений та перебуває на розгляді комітету.

Отже, на Житомирщині з людьми радилися на тему «Створення урбаністичних просторів як громадських локацій соціальної взаємодії та відновлення». А на Київщині запитували «Як ми можемо вдосконалити систему поводження з побутовими відходами в громаді?».

Це інноваційний механізм для України, тож першим етапом, що розпочався торік у червні, стало навчання з організації цього процесу для представників влади.

Насамперед потрібно було зрозуміти особливості цього інструменту деліберативної демократії. Йдеться про таку форму, за якої групі громадян, що в спеціальний спосіб була обрана серед усієї спільноти, пропонується висловити думку з певного питання. Вона може мати різні формати, наприклад, асамблея, форум, збори або журі.

Менеджерка проєкту Ради Європи «Посилення багаторівневого врядування та місцевої демократії для підтримки відновлення України» Дарина Соколова в коментарі розповіла: «Громадська асамблея відрізняється від інших інструментів насамперед своєю методологією. Аналізуються демографічні показники повнолітнього населення: кількість мешканців, рівень освіти, стать, вік і район проживання. Далі розсилаються листи-запрошення до випадково обраних домогосподарств, але реєструватися могли й інші мешканці громади. Охочі взяти участь реєструються, тоді серед них методом жеребкування відбираються учасники так, щоб склад асамблеї максимально точно відображав населення громади за основними характеристиками».

З допомогою такого двоетапного жеребкування моделюється мінігромада. Зазвичай вона складається із 30–80 людей. І в Звягелі, і в Славутичі спершу розіслали по 4 тисячі запрошень. Далі чекали на згоду від людей, а тоді вже серед них навмання, пропорційно до загальної кількості груп населення, обирали учасників. Із цим виникли певні проблеми, розповіла секретар Звягельської міської ради Оксана Гвозденко: «Багато серед тих, кого випадковим чином обрав комп’ютер (саме серед молодих людей), відмовилися. Ми робили заміну. Звісно, ті, що погодилися, прекрасно працювали, але було б чудово, якби їх було більше».

В обох громадах обрали по 45 основних (два місця були зарезервовані для ВПО) і 12 додаткових представників. Наприклад, у Звягелі наймолодшому учаснику було 18 років, а найстаршій учасниці — 82. І всі вони мали переважно побіжні знання про урбаністику. В цьому полягає одна з головних фішок деліберативної демократії.

Із профанів у експерти

Основне завдання громадської асамблеї — напрацювати якісні рекомендації від громади для влади. Але які поради можуть дати люди, що не орієнтуються в темі? Цю проблему розв’язує наступний етап. Під час сесій з учасниками працювали незалежні експерти. Наприклад, у Славутичі провели низку панельних дискусій, презентацій і навіть екскурсію в Чернігів.

Славутицька міська рада / facebook

Усе побачене й почуте учасники обговорювали в групах по 7–8 людей, до кожної з яких був прикріплений фасилітатор — провідник, що скеровує дискусію, проте не впливає на неї.

Учасник громадської асамблеї в Славутичі Микола Рудченко розповів про свій досвід: «Обрати учасників рандомно — правильно, щоб не були лише охочі, які знають як, але самі ніколи цього не робили. Я побачив, що люди, які зазвичай не беруть участі у подібних заходах, інколи вкладають більше своїх думок, пропозицій, ідей, аніж ті, що вже йшли підготовлені. Часто останні ставали деструктивними. А інші, почувши інформацію, проаналізувавши її, змінивши, можливо, свій погляд на деякі речі, — готовими до пошуку консенсусу».

Деліберативна демократія — дієвий спосіб залучити до прийняття рішень ту частину громади, яка зазвичай не надто активна. Головне, щоб влада проводила громадські асамблеї не для галочки, наголосила кандидатка політичних наук, викладачка Києво-Могилянської школи врядування ім. Мелешевича Тетяна Андрійчук: «Підвищується якість рішень, адже учасники громадської асамблеї вже володіють необхідною для експертизи інформацією, тож можуть надати ширші рекомендації, аніж якби їх створювали у владних кабінетах чи суто із залученням зацікавлених сторін. Звісно, це про формування довіри між владою й громадою, про розуміння процесів, що відбуваються в громаді, і навіть, можливо, про залучення до реалізації, наприклад, як волонтерів».

Участь беруть представники різних «бульбашок», що дозволяє розглянути проблему зусібіч.

«Деліберативні механізми не лише дають можливість знаходити збалансовані рішення та використовувати потенціал консенсусу для розгляду чутливих питань, де є діаметрально протилежні точки зору, а й ефективно працюють із темами, що мають довгострокове значення для громади чи суспільства загалом. Мета влади — дізнатися, як громада бачить розв’язання проблеми. Озброївшись цим баченням, важливо, аби ці рекомендації взяли до уваги й впроваджували», — пояснила Дарина Соколова.

Зазвичай над розробленням «списку бажань» учасники громадських асамблей працюють по кілька вік-ендів поспіль. Наприклад, у Франції громадські асамблеї щодо евтаназії тривали сім місяців. Добровольці зі Звягельської та Славутицької громад присвятили обговоренням вихідні трьох тижнів. У деяких країнах практикують оплату учасникам, проте для українських містечок під час війни знайти гроші було б складно.

«Ми дуже боялися, що люди один вік-енд прийдуть, а потім покинуть. Але тема, над якою ми працювали, зацікавила багатьох людей. Тож учасники відпрацювали всі шість днів», — зазначила Оксана Гвозденко.

І в кожній із громад напрацювали десятки рекомендацій: 33 — у Славутичі та 40 — у Звягелі.

Від рекомендацій до реалізації

Що точніше окреслено проблему, то компактнішим буде і список порад. Наприклад, на державному рівні рекомендацій буде кілька, бо їхнє виконання стосуватиметься значної кількості людей.

«У всьому світі загальноприйнятою нормою є те, що рекомендації громадської асамблеї мають бути розглянуті, оцінені, а ті з них, що є реалістичними, логічними та фінансово обґрунтованими, — реалізовані. У Звягельській і Славутицькій громадах усі надані рекомендації було взято до уваги. На основі фіналізованих рекомендацій громади розробили конкретні плани дій», — пояснила Дарина Соколова.

Ідеї має підтримати більшість присутніх. Цю межу визначають індивідуально, проте рівень підтримки має становити не менше як 70%.

А де ж узяти гроші? Органи місцевого самоврядування намагаються шукати донорів, залучати місцевих підприємців або обходитися власними силами, розповіли у Звягельській міськраді: «У результаті напрацювали план реалізації рекомендацій громадської асамблеї, який затвердили сесійно. Виносили документ на розгляд ради, адже багато ідей потребують залучення значних коштів, а під час війни в пріоритеті не урбаністичні зони. Тож він розрахований на кілька років. Зараз намагаємося його реалізовувати наявним ресурсом чи з допомогою підприємців громади, аби не витрачати бюджетних коштів».

У головному парку міста висадили дерева, встановили лави та здійснили перепоховання часів Другої світової війни. На місці майбутньої набережної позбулися хащ, насипали пішохідні доріжки та облаштували паркомісця. В одному із сіл громади розробили проєкт благоустрою території біля озера. Навіть знайшли трохи позабюджетних коштів, щоб розпочати роботи.

Звягельська міська рада
Звягельська міська рада

Під час проведення асамблеї в Славутичі Кабмін ухвалив Національний план управління відходами. Тепер у громаді на Київщині чекають на регіональну стратегію, щоб на її основі розробити свою, куди внесуть отримані рекомендації. Їх поступово реалізовують. Контроль — на робочій групі: «Поки що тільки одне рішення було прийнято на рівні сесії про замовлення послуги на визначення морфології побутових відходів. Вона буде доступна вже влітку. Ми визначили, що в Київському кварталі міста реалізуємо пілотний проєкт з управління відходами за новим підходом. Для цього провели опитування жителів, усні бесіди з місцевими, розробили буклети, підготували інформаційну кампанію».

Використовувати згідно з інструкцією

Інструменти деліберативної демократії мають усі шанси міцно закріпитися в Україні. Наша держава як член Ради Європи повинна дослухатися до Рекомендації Комітету міністрів державам-членам про дорадчу (деліберативну) демократію, ухваленої у вересні 2023-го.

Там зазначено принципи будь-якого деліберативного процесу. Перший з них — наявність законодавчої бази. Її у нас наразі немає, проте є завдання, визначені в Дорожній карті з питань функціонування демократичних інституцій і Плані заходів з реалізації у 2025–2026 роках Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021–2026 роки.

«Наприкінці минулого року під час скринінгових переговорів з Україною за напрямком демократичних інституцій представники ЄК цікавилися, чи ознайомилася наша держава з цим документом і чи готова впроваджувати деліберативні форми. На той час уже відбулися громадські асамблеї в Звягелі й Славутичі, тож Україні вже було чим поділитися.

У результаті дорожня карта функціонування демократичних інституцій до 2027 року, яку ухвалили після скринінгових переговорів, поповнилася пунктом про вивчення й популяризацію різних форм деліберативних обговорень», — розповіла Тетяна Андрійчук.

Механізми деліберативної демократії в усьому світі найбільш актуальні в міжвиборчі періоди. Для України такий формат отримання фідбеку від громади нині на часі, оскільки волевиявлення відтерміноване через війну. Українці, на жаль, не можуть у звичний спосіб висловити свою підтримку чи недовіру місцевій владі зокрема.

Громадські асамблеї — чудовий інструмент місцевої демократії, але не панацея. Тетяна Андрійчук каже, їх треба застосовувати виважено: «Громадська асамблея — потужний захід, який потребує значних організаційних, фінансових зусиль, тож з будь-якого питання їх проводити недоцільно. Мають виноситися на розгляд дуже важливі питання, що стосуються майбутнього. Наприклад, відновлення в громадах, стратегії розвитку або які умови потрібні, аби зберегти молодь на місцях».

Для того щоб організувати хоча б одну таку кампанію, потрібні десятки тисяч євро.

«Потрібно фінансувати незалежних фасилітаторів, тому що вони не можуть бути представниками влади чи інших зацікавлених сторін. Крім того, експертів, які формують щоденний порядок денний асамблеї та підбирають фахівців з теми, що розглядається», — зазначила Дарина Соколова.

Самотужки громади не зможуть впоратися із таким обсягом видатків. Руку допомоги готові простягнути інституції, що підтримують розвиток демократичних процесів в Україні.

Зокрема, проєкт Ради Європи «Посилення багаторівневого врядування та місцевої демократії для підтримки відновлення України» запланував проведення громадських асамблей у трьох громадах у 2025–2026 роках. Їх обиратимуть на конкурсній основі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
От пенсионеров до ВПЛ: Минфин профинансировал все социальные программы
Хвиля
2025-07-17T01:15:25Z
Какая средняя пенсия в Украине: в Раде назвали цифры
TSN
2025-07-17T01:00:11Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Итоги 16.07: Отставка правительства и хаос с оружием
Корреспондент
2025-07-17T04:18:07Z
Обратный отсчет для Путина пошел: в Госдепе сделали новое заявление о прекращении войны
Comments UA
2025-07-17T04:15:04Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Чем эффективна грейпфрутовая диета: три преимущества для стройной фигуры
Gazeta UA
2025-07-17T04:09:40Z
Оказалось, что большинство диагнозов аллергии могут быть ошибочными — новое исследование
TSN
2025-07-17T03:57:48Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Новый график движения транспорта в Ивано-Франковске: горожан ждут приятные изменения, что известно
Политека
2025-07-17T02:00:33Z
Гороскоп сегодня 17 июля: финансы Тельцов, переживания Раков и препятствия Козерогов
Знай
2025-07-17T01:30:34Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Василий Воскобойник: Украина становится родиной мигрантов
Comments UA
2025-07-17T04:15:17Z
Церковный праздник 17 июля: от каких дел сегодня нужно отказаться, кого поздравить с именинами
Comments UA
2025-07-17T04:00:57Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Официально: Третий сезон сериала "Одни из нас" выйдет в 2027 году
GameMag
2025-07-17T04:04:33Z
Победительница "Холостяка-12" Лозовицкая показалась с весом в 70 кг и раскрыла секрет похудения
TSN
2025-07-16T23:13:50Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Wellboy признался, на кого из звездных певиц положил глаз
Апостроф
2025-07-16T14:36:06Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Россия ударила по Никополю, пострадали три спасателя и двое гражданских
Комсомольская правда
2025-07-17T04:04:54Z
У портах Великої Одеси продовжує дорожчати продовольча пшениця
AgroNews
2025-07-17T04:04:09Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Заготовки, которые не взрываются: лайфхаки и секреты консервации, о которых вы не знали
Знай
2025-07-17T03:51:28Z
Забудьте о стерилизации, уксусе и кипятке: как "закрыть" в банках огурцы, чтобы они простояли до 10 месяцев
TSN
2025-07-16T23:13:40Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Молния оборвала жизнь: погиб призер Олимпиады
Корреспондент
2025-07-17T04:09:11Z
"Никаких "нейтральных флагов" для агрессора": Андрей Витренко - о позиции Украины на Универсиаде-2025
TSN
2025-07-16T23:13:12Z
Ветераны ДТЭК поддержат Усика во время боя в Лондоне
TSN
2025-07-16T23:12:42Z
"Реал" объявил об уходе пятикратного победителя Лиги чемпионов
ZN UA
2025-07-16T22:24:11Z
Вместо Михала Пробежа сборную Польши по футболу возглавил Ян Урбан
Корреспондент
2025-07-16T21:42:10Z
Полесье нашло новый стадион на домашние игры из-за еврокубковых матчей
Корреспондент
2025-07-16T20:11:13Z
Ливерпуль может установить новый клубный рекорд ради усиления атаки
Корреспондент
2025-07-16T20:10:57Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Автогражданка на льготных условиях: кому позволят страховать авто по сниженной цене
Знай
2025-07-17T02:21:44Z
Электромобиль против ДВС: подсчитали реальные расходы на 100 км
Gazeta UA
2025-07-17T00:00:13Z
Если гроза застала в пути: советы водителям
TSN
2025-07-16T23:13:11Z
Mercedes-Benz презентовал свой первый электрический универсал
Корреспондент
2025-07-16T20:10:27Z
Chevrolet представила обновленный кроссовер Tracker
Корреспондент
2025-07-16T20:10:02Z
Мировые продажи электромобилей выросли на 28% в 2025 году
Корреспондент
2025-07-16T20:09:37Z
Ford отзывает более 694 тысяч кроссоверов из-за риска возгорания топлива
Корреспондент
2025-07-16T20:09:29Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Исследование Astrum Entertainment: Российские геймеры хотели бы чаще видеть игры с фольклорными сюжетами
GameMag
2025-07-17T03:03:29Z
Инди-хоррор Dead Take от разработчиков Tales of Kenzera: ZAU с участием Сэма Лейка и Аланы Пирс выйдет 31 июля — трейлер
GameMag
2025-07-17T03:03:24Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z