MY.UAНовини
П’ять трендів, яких не має пропустити Україна на шляху до ЄС
П’ять трендів, яких не має пропустити Україна на шляху до ЄС

П’ять трендів, яких не має пропустити Україна на шляху до ЄС

П’ять трендів, яких не має пропустити Україна на шляху до ЄС

«Будь-яка криза — це нові можливості»

Вінстон Черчилль

З часу отримання незалежності і до Революції Гідності стратегічний шлях української держави ні політично, ні економічно не був чітко визначений. Якщо східноєвропейські держави одразу визначили стратегічну мету власного розвитку як приєднання до європейських структур: НАТО, ЄС, а згодом єврозони, то Україна і надалі балансувала між Європою та пострадянським новоутворенням на чолі з Росією. Лише 2014 року, після другого Майдану та після окупації частини Донбасу та Криму Росією, нова українська влада проголосила шлях до Європи та відмежування від нової російської імперії як стратегічну мету розвитку. Але реальні кроки, на жаль, не супроводжувалися швидкими радикальними політичними та економічними реформами. Частина суспільства не підтримувала реформи, північний сусід усіма прямими та гібридними способами намагався розгойдати політичну ситуацію та руйнував економіку на сході України. Влада була не в змозі здійснити необхідні зміни в економіці та фінансах у повному обсязі в рамках програми співробітництва з МВФ, яку було достроково перервано.

Повномасштабна війна російських імперіалістів не залишила Україні як незалежній державі альтернативних сценаріїв подальшого існування. Або Україна як суверенна держава, навіть у існуючому територіальному форматі, робить усе для якнайшвидшої інтеграції в європейські структури, або вона зникає як незалежна держава і перетворюється на частину так званого руського миру. Звичайно, для реалізації першого сценарію треба завершити війну на максимально прийнятних для поточної ситуації умовах для України.

Разом із цим зростаюча глобальна фрагментація, яка прискорилася з приходом нової адміністрації в США, вже зараз, навіть під час війни, диктує необхідність переосмислити шляхи та механізми політичної, економічної та фінансової інтеграції. У випадку Євросоюзу та України політичні й економічні передумови зазнали кардинальних змін. До війни основною перепоною до вступу України до європейських структур була недосконалість політичних інститутів нашої країни та низький рівень економічного розвитку порівняно з Європою (див. рис.). Рух України до ЄС також загальмувала Росія, яка окупувала Крим і частину Донбасу після Майдану 2014 року.

Натомість європейці вимагали від України пройти довгим шляхом інституційних та економічних перетворень для того, щоб відповідати стартовим вимогам членства в ЄС. Геополітична ситуація, що склалася після повномасштабного вторгнення Росії в Україну та військової загрози для європейців з боку РФ, продиктувала для них переосмислення співпраці з Україною. Військове та економічне розширення Європи за рахунок України на тлі послаблення політико-економічних відносин із США тепер розцінюється більшістю європейських політиків не як економічна втрата для ЄС, а, навпаки, як здобуток. Очевидно, таке розширення посилить обороноздатність, конкуренцію та збільшить ринки для товарів і послуг у Європі — саме те, чого вона потребує зараз.

З іншого боку, саме поточна геополітична ситуація стала поштовхом для України, який змусив максимально прискорити перебіг інституціональних, законодавчих та економічних змін для прискорення інтеграції у європейські структури. Це стало екзистенційним питанням для України: бути чи не бути?.

Інтеграція фінансового сектора України в європейський фінансовий простір є центральною складовою загального інтеграційного процесу. Саме ці питання були в центрі уваги та дискутувалися на міжнародній конференції «Економічна та фінансова інтеграція у світі збурень та фрагментації», яку проводили в Києві наприкінці червня Національний банк України, Народний банк Польщі та за сприяння Німецької групи GIZ і Міжнародного валютного фонду.

Два взаємопов’язані напрями руху — якнайшвидша євроінтеграція України та зміцнення стійкості самого Європейського Союзу — мають також взаємний інтерес і спільну синергію. Цементом спільного політичного, економічного та фінансового будинку Європа—Україна в умовах перманентної російської загрози має стати загальна військова оборонна стратегія. Тому дедалі більшої ваги набуває теза, що Україна в цих умовах є не лише реципієнтом військової та фінансової допомоги, а також європейською країною, яка сама має великий вплив і здатна формувати майбутню безпекову та економічну парадигму об’єднаної Європи.

Поглянемо на основні ідеї, які дискутувалися на конференції і які озвучували поважні спікери: голова Європейського центрального банку Крістін Лагард, голова Банку Англії Ендрю Бейлі, професор Гарварда та колишній головний економіст МВФ Кеннет Рогофф, представники окремих центральних банків світу, а також українські керівники НБУ, Мінфіну та Мінекономіки.

Більш глибока та швидка інтеграція України в євроструктури має давати швидкі й позитивні результати для економіки та суспільства, але несе також ризики при неналежному та нерозумному управлінні. Реформи мають бути незупинними та послідовними, а також давати швидкі позитивні плоди для всього суспільства. В іншому разі без підтримки суспільства будь-які реформи приречені на неуспіх.

Поглиблення економічних зв’язків між країнами ЄС, а також іншими європейськими країнами, включаючи Україну, підсилюватиме стійкість європейської економіки та знижуватиме ризики від турбулентності на глобальних ринках. Для України, зокрема, Європа є найбільшим економічним партнером, на якого припадає більш як половина обсягу зовнішньої торгівлі товарами.

Серед основних ризиків швидкої інтеграції — невідповідність у швидкості інтеграції в реальному та фінансовому секторах, а також у секторі товарів і послуг, що торгуються (tradable), та решті економіки. Так званий ефект Балаша—Самуельсона полягає у тому, що продуктивність праці і, відповідно, зарплати в tradable-секторі зростають швидше, тягнучи за собою зростання зарплат у секторах із нижчою продуктивністю, що своєю чергою призводить до прискорення інфляції. Інший ризик полягає у припливах капіталу у період буму й одночасній експансивній фіскальній політиці. Це призводить до криз у разі швидкого відпливу капіталу та неможливості фінансувати зовнішні та внутрішні дисбаланси.

Доступ до дешевих зовнішніх кредитів і невиправдане нарощування споживання також є суттєвим ризиком неналежного управління при інтеграції, що добре відомо із прикладу Греції та деяких інших європейських економік.

Основними уроками успіху нових членів ЄС, таких як Польща чи Чехія, є спрямування іноземного інвестування в найбільш продуктивні сектори, потужна індустріальна стратегія, використання виробничих ланцюжків із більш потужними економіками та зовнішніми корпораціями, виважена монетарна політика, абсорбування надлишкового іноземного капіталу та стійка фінансова система.

Все це треба брати до уваги Україні в процесі інтеграції.

Щодо досвіду центральних банків, то треба враховувати таке.

Незалежність центрального банку полягає в незалежності від рішень уряду, які можуть порушувати мандат центрального банку, але не в незалежності від громадськості. Центральний банк при виконанні власного мандата щодо забезпечення цінової та фінансової стабільності має бути прозорим і підзвітним суспільству.

Комунікація центральних банків, яка має бути орієнтована на всі верстви суспільства, набуває вирішального значення для забезпечення цінової стабільності. Заякорення інфляційних очікувань близько до цільових показників монетарної політики є основним каналом монетарної трансмісії в сучасних умовах невизначеності та турбулентності.

Немає ієрархії поміж цілями щодо забезпечення цінової стабільності й фінансової стабільності. З одного боку, висока інфляція підриває довіру до національної валюти та банківської системи. З іншого — фінансова нестабільність призводить до зростання інфляційних очікувань, а також до втрати довіри до національної валюти і, відповідно, до прискорення інфляції.

На світових ринках роль долара як резервної валюти поступово зменшується. Зростання державного боргу США та невиважена тарифна війна нової американської адміністрації прискорили зростання недовіри до долара. Тому, попри те, що долар домінуватиме ще певний період часу, світ невпинно рухається до створення кількох конкуруючих резервних валют. У цьому контексті зростатиме роль євро у міжнародних резервах і транскордонних розрахунках.

Тож можна підсумувати, що вступ до європейської спільноти — це складний процес, або «подорож без чітко визначеного фінішу», бо разом з Україною рухається і сам Європейський Союз, тому рух кандидата має бути швидшим і безупинним. Отже, Україна має знайти розумний баланс між сильною державою та сильним громадянським суспільством на цьому шляху.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Безпілотники атакували Зеленоград під Москвою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T02:27:35Z
Росія вже до цього вперто йде: в який критичний момент Путін може припинити війну
24tv
2025-07-20T01:33:52Z
Bloomberg дізналося, хто змусив Зеленського "перетасувати" Кабмін
Хвиля
2025-07-20T01:30:34Z
Microsoft припинить залучати інженерів з Китаю для технічної підтримки військових США
InternetUA
2025-07-20T01:04:03Z
Класичної операції не буде: до якого наступу на Росію Трамп закликав Зеленського
24tv
2025-07-20T00:36:46Z
Швидкого доступу до документів великого журі у справі Епштейна чекати не варто – Politico
ZN UA
2025-07-20T00:06:40Z
Трамп змінив ставлення до Путіна, це переломний момент у війні - колишня держсекретар Райс
УкраинФорм
2025-07-19T23:51:55Z
ЄС вперше запровадив санкції проти китайських банків за підтримку Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T23:51:42Z
Азербайджан готує міжнародний позов проти росії через катастрофу літака AZAL – Алієв
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T23:42:48Z
ПФУ показав розмір пенсії по регіонах: де найбільше платять найбільше
Хвиля
2025-07-20T02:30:55Z
В Індії анонсували виробництво власних напівпровідникових чипів
УкраинФорм
2025-07-19T22:00:55Z
Санкційний прорив Європи. Що буде з цінами на нафту?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T20:33:22Z
Коли закінчиться війна в Україні: у МВФ озвучили невтішний прогноз
GlavRed
2025-07-19T20:15:10Z
Підвищення тарифів на воду в Хмельницькій області: озвучено нові суми, які доведеться платити жителям
Политека
2025-07-19T19:30:05Z
Увійшла у смугу тривалої кризи: доктор економічних наук пояснив, як Китай може підставити Росію
24tv
2025-07-19T19:24:28Z
Чи можна добудувати балкон на першому поверсі
24tv
2025-07-19T19:00:18Z
До кінця 2025 року Україну чекає панічний імпорт електромобілів
AutoCentre
2025-07-19T18:55:55Z
Один з найдорожчих інфраструктурних проєктів в історії: Китай будує в Тибеті гігантську греблю
InternetUA
2025-07-19T18:55:39Z
Окупанти фіксують успіхи на Донеччині: захопили нові позиції біля п'яти сіл - DeepState
Gazeta UA
2025-07-20T01:42:52Z
Ситуація на фронті: ЗС РФ просунулися в районі кількох населених пунктів на Донеччині
Фокус
2025-07-20T01:30:44Z
Тариф на вивезення сміття у «ЛНР» за пів року зріс на 50%
УкраинФорм
2025-07-20T01:24:55Z
ISW розповів, скільки окупанти в Криму заробили на «націоналізації» українського майна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T01:00:23Z
Києву загрожує "мостопад": експерт назвав мости, які можуть впасти будь-якої миті
Хвиля
2025-07-20T00:30:08Z
Гроші потечуть рікою: три знаки зодіаку отримають шалений прибуток вже ось-ось
GlavRed
2025-07-20T00:27:29Z
На Закарпатті заблокували ще один канал втечі ухилянтів через Тису
УкраинФорм
2025-07-20T00:12:01Z
Росіяни просунулися біля кількох населених пунктів на Донеччині, – DeepState
24tv
2025-07-19T23:57:39Z
"День змій": львівські митники виявили несподіваного екзотичного мандрівника у багажнику автомобіля
Фокус
2025-07-19T23:57:38Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Малярія стрімко поширюється в Зімбабве після скорочення допомоги США
iPress
2025-07-19T18:52:34Z
Вони чатують на ваші помилки: ось чому одяг слід швидко змінювати після тренувань
24tv
2025-07-19T18:45:47Z
Як діяти, якщо побачив гадюку: покрокова інструкція, щоб врятуватись
24tv
2025-07-19T17:24:06Z
Спека погіршує сон: психологиня порадила, як відновити відпочинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T17:00:34Z
Лікарка назвала найкращі продукти, які треба їсти на сніданок, обід та вечерю
Фокус
2025-07-19T15:00:25Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
З Днем ангела Іллі 2025: найгарніші картинки-привітання з іменинами
24tv
2025-07-20T02:33:54Z
Чому не можна казати "благоприємний": як варто замінити це слово
GlavRed
2025-07-20T02:33:22Z
Держава покриє витрати: які родини зможуть отримати гроші на освіту дітей
Знай
2025-07-20T02:21:22Z
Чому не можна купатися 20 липня і якою водою треба вмитися сьогодні: прикмети та заборони на Іллі
Знай
2025-07-20T02:03:55Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів в Дніпропетровській області: як отримати допомогу
Политека
2025-07-20T02:00:58Z
Коли в Україні з'явилося морозиво: історик здивував відповіддю
GlavRed
2025-07-20T02:00:58Z
Підземні ходи до Лаври та привиди. Де в Україні розташовані містичні Антонієві печери
Telegraf
2025-07-19T23:33:13Z
Харківська ОВА заперечила, що до інклюзивних шкіл учнів переводять без згоди батьків
УкраинФорм
2025-07-19T23:18:34Z
Демографічна катастрофа: смертність в Україні втричі перевищила народжуваність
Хвиля
2025-07-19T22:15:55Z
Софія Єгорова – "Моє місто" – 2 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-19T22:00:57Z
Загадкові й шалено цікаві: 3 серіали для тих, кому сподобався трилер "Під темним сонцем"
24tv
2025-07-19T21:00:07Z
Зовсім не червоний: який колір манікюру буде в тренді цього літа
24tv
2025-07-19T19:21:56Z
Літературознавиця пояснила, чому важливо «знімати з п’єдесталу» російських письменників і митців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T17:42:48Z
У РФ повідомили про смерть солістки популярного дуету
GlavRed
2025-07-19T16:27:08Z
Куди сходити у Києві 21-27 липня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T16:03:28Z
На Житомирщині відбудеться міжнародне свято літератури і мистецтв «Лесині джерела»
УкраинФорм
2025-07-19T15:36:57Z
Не робіть так в коридорі: дизайнерка інтер'єру розповіла, чого слід уникати
24tv
2025-07-19T15:12:25Z
Донька Полякової після весілля показалася з чоловіком у лікарняній палаті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:24:57Z
Зовсім не такий: популярний "райський куточок" для відпочинку розчарував двох подруг, ось чому
Фокус
2025-07-20T02:27:44Z
Скорпіонам треба подбати про свій зовнішній вигляд: гороскоп на 20 липня
24tv
2025-07-20T02:03:58Z
Що потрібно зробити в саду до кінця серпня: секрети інтенсивного підживлення
GlavRed
2025-07-20T00:36:14Z
Як позбутися мух у квартирі: найефективніші народні методи та аромати
TSN
2025-07-19T21:21:16Z
День ангела 20 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-19T21:21:01Z
На що карась найкраще клює: рибалки розповіли про найкращі наживки
24tv
2025-07-19T20:48:57Z
Приготуйте такий борщ — і домашні цілуватимуть вам руки: галицький рецепт
Telegraf
2025-07-19T20:27:36Z
Огірки не стануть м'якими навіть в салаті: одна річ змусить овоч хрустіти тижнями
GlavRed
2025-07-19T17:27:45Z
Не лише сварки: що означає, коли розсипалась сіль
24tv
2025-07-19T16:42:32Z
Російський дрон атакував будинок на Запоріжжі, поранені дві жінки
УкраинФорм
2025-07-20T02:30:04Z
Під час дронової атаки на Запорізьку область постраждали дві жінки - ОВА
ZN UA
2025-07-20T02:25:15Z
У В’єтнамі затонуло екскурсійне судно: загинули понад 30 осіб
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T02:18:55Z
У Лос-Анджелесі автомобіль влетів у натовп біля нічного клубу: водія застрелили на місці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T01:57:55Z
На Сумщині поліцейські знешкодили дрон, оснащений снарядом
УкраинФорм
2025-07-20T01:49:46Z
У В’єтнамі перекинувся човен із туристами, загинули 27 людей
УкраинФорм
2025-07-20T01:09:06Z
Атака дронів: на Запоріжжі поранений чоловік, пошкоджені приватні будинки
УкраинФорм
2025-07-20T00:57:46Z
ЗС РФ упродовж кількох годин атакували Запоріжжя: у місті здійнялися пожежі, що відомо про наслідки
Фокус
2025-07-20T00:30:14Z
Обстрілюючи Запоріжжя, росіяни поранили чоловіка та підпалили будинок — ОВА
ZN UA
2025-07-19T23:42:23Z
Я повернусь, – Дюбуа прокоментував нищівну поразку від Усика
24tv
2025-07-20T01:27:15Z
Усик провів "дуель поглядів" з американським боксером-ютубером і допустив свій дебют у MMA
ZN UA
2025-07-20T00:21:19Z
Усик нокаутував Дюбуа та став абсолютним чемпіоном світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T00:19:40Z
Усик зіштовхнувся у несподіваній дуелі поглядів із кривдником Тайсона: сенсаційне відео
24tv
2025-07-19T23:51:38Z
Усик розповів про подальші плани після перемоги над Дюбуа: чи визначився українець з суперником
24tv
2025-07-19T23:36:00Z
Дюбуа проігнорував пресконференцію після поразки від Усика: хто замінив британця
24tv
2025-07-19T23:03:15Z
Якими були перші слова Усика після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-19T22:51:42Z
Усик розгромив Дюбуа: українці сколихнули мережу мемами про бій
Фокус
2025-07-19T22:51:27Z
Усик щемливо подякував ЗСУ за підтримку: що сказав Олександр після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-19T22:36:34Z
Непал забороняє Telegram через побоювання щодо онлайн-шахрайства
InternetUA
2025-07-20T02:01:58Z
Pixel Watch 4 отримає супутниковий зв’язок і моніторинг кисню в режимі реального часу
InternetUA
2025-07-20T00:01:18Z
Воїна поховали зі зброєю і жертвами тварин: розкопали давній курган
Gazeta UA
2025-07-19T22:39:05Z
Apple представить нові екрани для iPhone 17 Pro
InternetUA
2025-07-19T21:36:43Z
Американські розробники представили стратосферний Wi-Fi-роутер, що може замінити Starlink Ілона Маска
InternetUA
2025-07-19T20:36:58Z
Загадкове явище на Сонці століттями бентежило вчених: що вдалося з’ясувати
TSN
2025-07-19T19:06:01Z
ШІ-революція створила нову професію
InternetUA
2025-07-19T18:58:04Z
Можна втратити весь урожай: чи потрібно поливати помідори кожного дня
GlavRed
2025-07-19T18:27:58Z
Усі майбутні iPhone 17 показали у різних кольорах
InternetUA
2025-07-19T18:07:04Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z
Один показник свідчить про велику помилку Stellantis у відмові від двигунів HEMI
Топ Жир
2025-07-19T18:03:16Z
91% місткості після 160 тис. км: реальний тест VW ID.3 розвіює страхи щодо батарей електромобілів
ITC
2025-07-19T17:25:16Z
У Києві помічено американський хетчбек Ford корейського виробництва
AutoCentre
2025-07-19T17:09:28Z
Вражаюча надійність: експерт назвав найкращий автомобіль серед вживаних авто
Фокус
2025-07-19T17:06:20Z
Яке покоління BMW 3-Series можна вважати найкращим у історії марки?
Топ Жир
2025-07-19T16:18:04Z