MY.UAНовини
Здивує росіян: що відомо про українську балістичну ракету "Сапсан" і чи долетить вона до Москви
Здивує росіян: що відомо про українську балістичну ракету "Сапсан" і чи долетить вона до Москви

Здивує росіян: що відомо про українську балістичну ракету "Сапсан" і чи долетить вона до Москви

Очільник Офісу Президента Андрій Єрмак в інтерв'ю виданню The Times повідомив, що Україна запустила серійне виробництво власної балістичної ракети малої дальності "Сапсан".

Ба більше, уже провела в травні 2025 року вдале бойове застосування, внаслідок якого було знищено російський командний пункт на відстані майже 300 кілометрів. "Сапсан" – це та сама українська балістика, про яку так багато говорили та на яку так довго чекали.

24 Канал розповідає про відомі характеристики ракети "Сапсан" та її довгий шлях до масового виробництва.

Як працює балістика та чим відрізняється від крилатих ракет


Балістична ракета, на відміну від крилатої, на завершальній фазі атакує ціль майже вертикально з надзвичайно високою швидкістю, що дуже ускладнює її перехоплення системами протиповітряної оборони. Такі ракети можуть запускатися з наземних установок (як стаціонарних, так і мобільних), а також із кораблів, підводних човнів чи літаків.

Балістичні ракети здатні нести різні типи бойових частин: уламково-фугасні, касетні або навіть ядерні. За дальністю їх поділяють на ракети малої дальності (250–1000 кілометрів), середньої дальності (1000–2500–4500 кілометрів) та міжконтинентальні (4500–6000 кілометрів). Завдяки своїй потужності, швидкості та точності балістичні ракети стали одним із головних видів озброєння в російській армії. Збивати балістичні ракети – це одне з найважчих завдань для української ППО.

Що відомо про "Сапсан" і українську балістику

Словосполучення "українська балістика" довго було несмішним мемом. Проєкт, який нині відомий як "Сапсан", почали розробляти ще в часи президента Ющенка, а згодом за правління Януковича його активно топили та гальмували.


Пускова установка ОТРК "Грім-2" / Скриншот із відео

Після початку першої російської агресії – почали відроджувати (щоправда, не для ЗСУ, а на замовлення Саудівської Аравії) та навіть показували пускову установку на воєнному параді на Хрещатику у 2018 році, але не встигли (за оцінками експертів, було готово лише 75 − 80% проєкту).


Зображення з випробування ракетного двигуна 2018 року, пов'язаного з розробленням ракети "Грім-2" / Фото Mil.in.ua

Велике вторгнення Росії 2022 року Україна зустріла без власних аналогів російських (точніше, радянських) "Іскандерів". Тодішній керівник Укроборонпрому Юрій Гусєв пообіцяв прискорити проєкт, але із завданням запустити "Сапсан" у серію у 2023-му не впорався та втратив довіру президента, а з нею і роботу.

Від відставки та перетворення його на дипломата Гусєва не врятувало навіть повідомлення російського Міноборони про нібито вдале перехоплення ракети, якої досі не існувало.

Тоді ж на розроблення української балістики були кинуті додаткові ресурси, а в серпні 2024 року президент Зеленський повідомив нації та світу про успішні випробування української балістичної ракети (російські ЗМІ та воєнкори тоді почали активно писати про таємничу українську ракету "Грім-2"). Нарешті сьогодні, майже рік потому, маємо добрі новини про початок серійного виробництва ракет.

Сподіваємось, воно буде дійсно масовим і потужним. Бо Україні потрібні сотні цих ракет. І вони вже довели власну ефективність: перші бойові стрільби у травні 2025 року призвели до знищення російського командного пункту на відстані в майже 300 кілометрів.

Цікаво, що однією з перешкод для завершення проєкту була відсутність в України відповідних полігонів, де можна було б проводити випробування. Росія ж, здійснивши напад на Україну, цю проблему закрила, представивши під тестові полігони свою територію.

Чому Україні дуже важливо мати свою балістику

Балістичні ракети малої дальності – це дуже потужна та ефективна зброя. Росія нині має доволі широкий вибір таких ракет – передовсім балістичні ракети родини "Іскандерів" та їх аналоги з Північної Кореї. Завдяки цьому окупанти мають змогу здійснювати не лише швидкі удари по позиціях ЗСУ, зокрема по полігонах, на яких, на жаль, досі не навчилися боротися з БПЛА-розвідниками, але й по прифронтових містах.

Пуски балістики відбуваються дуже швидко (за лічені хвилини), сама ракета летить стрімко – часто системи оповіщення буквально не встигають попередити про точне місце удару, бо рахунок іде на десятки секунд.

Водночас балістика – дуже складна ціль, яку важко перехопити, а наразі Україна не має можливості закрити кожне місто системами PATRIOT. Росія цим активно користується і має змогу завдавати болючих ударів по ЗСУ та здійснювати ракетний терор проти мирного населення.

Україні на балістичні удари Росії часто не було чим відповісти, адже нині старенькі, але ефективні ракети "Точка У" майже закінчилися, а американські ракети MGM-140 ATACMS через ментальні особливості чинного керівництва США стають для нас фактично недосяжними.

Втім, можливості ATACMS обмежені дальністю, швидкістю та ударною силою. Також росіяни не без проблем, але навчилися їх перехоплювати.

Коли ж на озброєнні ЗСУ в достатній кількості з'явиться власна балістика, яка має вдвічі потужніший за ATACMS заряд, летить швидше та має більший радіус ураження, Україна зможе ефективно відповідати росіянам, які більше не будуть безкарними.

Колись удари HIMARS/ATACMS радикально змінили та ускладнили логістику ворога та його здатність управління військами. Нині, за умови насичення ЗСУ ракетами "Сапсан", відповідні проблеми для окупантів поглибляться в рази, адже в цьому разі радіус у 300 – 500 кілометрів може перетворитися для ворога в Kill Zone, куди буде боятися сунутися будь-який окупант із великими зірочками. Також доведеться підставляти під удар власні ОТРК "Іскандер", ще далі відсувати склади, аеродроми тактичної авіації та логістичні хаби, зменшувати їх та ще більш розосереджувати. Бо в іншому разі все це стане здобиччю "Сапсанів".

Поява української балістики – це також і великий виклик для російських систем ППО/ПРО. Вона вже нині не може захистити свої склади, воєнні заводи, НПЗ та інші стратегічні об’єкти, які є законними воєнними цілями, а тепер це завдання ще ускладниться, і, імовірніше за все, росіянам доведеться обирати, що захищати, а з чим можна попрощатися.

Справи йдуть дуже добре. Я думаю, що ми зможемо неодноразово здивувати наших ворогів. Ми точно вміємо дивувати світ. Це непогана звичка. Краще побачити щось на ділі, ніж почути мої слова. На цьому й зупинимося,
– в інтерв’ю The Times Андрій Єрмак обіцяє нові сюрпризи.

На жаль, "Сапсан" не долетить до Москви, але не треба засмучуватись. На озброєнні Сил оборони України вже з'являються й інші небезпечні ракети. Наприклад, довгий "Нептун". Тому столиці держави-агресора заспокоюватися зарано. Ну а "Сапсан" точно знайде собі цілі, адже роботи дуже багато.

"Сапсан": відомі технічні характеристики

Наразі немає перевірених даних про характеристики ракети "Сапсан". Серед експертів є переконання, що це взятий за основу, але суттєво покращений радянський проєкт балістичної ракети "Іскандер-М". Ракету переробили з використанням передових західних технологій, доступ до яких, на відміну від Росії, Україна має. Утім, є припущення, що основа "Сапсану" – не "Іскандер-М", а РСЗВ "Вільха-М".

Але не будемо бігти поперед батька в пекло, а почекаємо нових бойових застосувань "Сапсана", які дадуть більше інформації та стануть приємним сюрпризом.

"Сапсан": основні характеристики

  • виробник – Україна,
  • статус – початок серійного виробництва,
  • тип – балістична ракета малої дальності (оперативно-тактичного рівня),
  • клас – "земля – поверхня",
  • маса бойової частини – 480 кілограмів,
  • швидкість – 5,2 маха (близько 6370 кілометрів на годину),
  • дальність – до 500 кілометрів.

Чому така назва – "Сапсан"?

Насамкінець про красиву етимологію, бо зазвичай у зброї назва – це не просто для краси, але й для певного підтексту та сенсу.

У разі з балістичними ракетами "Сапсан" маємо дуже влучну аналогію, бо це хижий птах із родини соколів, що навчився полювати на здобич надшвидким пікіруванням з гори, фактично – як балістична ракета.

У своїх кидках сапсан може розвивати неймовірну для живих істот швидкість у 389 кілометрів на годину (офіційно зафіксовано у 2005 році), що робить цього птаха найшвидшою істотою на землі (звісно, після їжака Соніка).

Все це досягається завдяки унікальній природній аеродинаміці, яку дає форма тіла, крил та дзьоба сапсана. Ці особливості максимально знижують спротив вітру і дають змогу встановлювати неймовірні рекорди швидкості.

Отже, українські зброярі вдалися до дуже влучної та дуже зрозумілої аналогії. То ж сподіваємось, що наступні полювання українського "Сапсана" будуть вдалими.

Теги за темою
Оружие
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Дефицит хлеба в Киеве: когда ждать рекордного роста цен
Политека
2025-07-17T20:00:12Z
«Укрзалізниця» оголосила рамковий тендер на закупівлю 15,5 тис т металопрокату
AgroNews
2025-07-17T18:18:09Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Эскалация конфликта в Сирии: ООН созвала Совбез
Корреспондент
2025-07-18T01:48:50Z
Путин дал Героя России Герою Украины: что известно
Comments UA
2025-07-17T23:12:40Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Даже если с собственного огорода: как правильно мыть овощи, чтобы не отравиться
Знай
2025-07-17T20:51:16Z
Лето, жара и стройная фигура: как худеть в зной с кайфом, а не с насилием над собой
Знай
2025-07-17T18:51:56Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На Хортице в Запорожье заметили необычного гостя: милое видео показали в сети
Telegraf
2025-07-18T02:12:49Z
Рыбачишь под проводами - рискуешь жизнью: линии могут убить даже без прикосновения
Gazeta UA
2025-07-18T00:00:54Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Норм или стрем: брать деньги у мужа за домашнюю работу
Comments UA
2025-07-17T21:57:44Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Выплаты ко Дню Независимости: могут ли получить УБД
ZN UA
2025-07-18T02:24:52Z
Четырехдневная рабочая неделя: в каких странах ввели и нужно ли это Украине
Comments UA
2025-07-18T02:12:09Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Им стоит сделать ребут: Трейлер фильма «Мортал Комбат II»
GameMag
2025-07-17T23:10:08Z
В оккупированной Ялте скончался известный режиссер-фанат Путина, родившийся из Донецка
Comments UA
2025-07-17T18:51:54Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Люди с высоким IQ не делают этого: три привычки, которые сознательно избегают
Gazeta UA
2025-07-17T21:39:14Z
День ангела 18 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-17T21:18:19Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T02:06:37Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Погиб экстремальный спортсмен Феликс Баумгартнер, совершивший прыжок в стратосферу
ZN UA
2025-07-17T21:01:48Z
В Северной Осетии взорвали высокопоставленного офицера минобороны РФ: что известно
TSN
2025-07-17T19:54:55Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Погиб экстремал Феликс Баумгартнер
Gazeta UA
2025-07-18T02:09:18Z
Стало известно, с кем сыграет житомирское "Полесье" в Лиге конференций
Gazeta UA
2025-07-18T01:42:49Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Полузащитник Русенборга пришел развивать свой талант в Манчестер Сити
Корреспондент
2025-07-17T21:39:35Z
Рекордные гонорары: сколько заработают Усик и Дюбуа за бой-реванш
UAToday
2025-07-17T21:06:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Федоров: Дія будет отвечать на голосовые запросы
Корреспондент
2025-07-18T00:39:59Z
Состоялся релиз RoboCop: Rogue City Unfinished Business — отдельного дополнения для игры с Робокопом
GameMag
2025-07-17T23:10:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z