MY.UAНовини
Як починалося протистояння Ірану та Ізраїлю та чому війна ще далека від завершення
Як починалося протистояння Ірану та Ізраїлю та чому війна ще далека від завершення

Як починалося протистояння Ірану та Ізраїлю та чому війна ще далека від завершення

13 червня Ізраїль розпочав масштабну військову операцію проти Ірану. ЦАХАЛ вдалося завдати серйозного ураження іранській протиповітряній обороні, вдарити по ядерних об'єктах країни, а також ліквідувати низку ключових іранських генералів та командувачів.

Іран відповів масованим ударом: по території Ізраїлю випустили сотні балістичних ракет та ударних безпілотників. Унаслідок обстрілу загинули та постраждали цивільні – серед них, на жаль, були й українці.

Протистояння між країнами не нове, адже Іран – один із найбільших ворогів Ізраїлю на Близькому Сході. До 2025 року Тегеран уже неодноразово масовано обстрілював ізраїльські міста ракетами та дронами, а також створював загрозу на кордонах країни, підтримуючи своїх сателітів – терористичні угруповання, зокрема "Хезболлу" та ХАМАС.

Ще одним джерелом напруги стала ядерна програма Ірану. У Тель-Авіві переконані: прагнення Тегерану отримати ядерну зброю становить пряму загрозу існуванню Ізраїлю, тож намагаються не дати іранській владі створити її всіма можливими способами.

Коли починається історія протистояння Ізраїлю та Ірану, як може розгортатися конфлікт далі та яка роль США у війні – читайте в третьому матеріалі 24 Каналу з циклу "Арабо-ізраїльські війни: міфи, правда та геополітичний розклад".

Як і чому погіршилися відносини Ізраїлю з Іраном

Перш ніж розпочати говорити про безспосереднє протистояння, яке відбувається у 2025 році, варто пригадати події, які були між Ізраїлем та Іраном до цього.

До ісламської революції в Ірані, яка сталася у 1979 році, Тегеран мав цілком дружні відносини з Ізраїлем, хоча, звичайно ж, намагався цього сильно не демонструвати. Так, Іран навіть став другою з мусульманських країн, яка визнала незалежність Ізраїлю у 1950 році (першою була Туреччина).

Між країнами була налагоджена співпраця в торгівельній, сільськогосподарській та технологічній галузі. Окрім того, Іран та Ізраїль співпрацювали навіть у безпековій та військовій справах, хоча й зберігаючи це в таємниці, аби не викликати реакції з боку арабських країн регіону.

У 1970-х роках обидві країни встановили дипломатичні відносини, обмінявшись послами. Їхня торгівля активно розвивалася, й невдовзі Іран став основним постачальником нафти для Ізраїлю.

Після того, як ісламська революція в Ірані повалила шаха Мохаммеда Резу Пехлеві, країна почала відкочуватися назад у консервативному плані. Оскільки іранське духовенство, більшість якого є шиїтами та ярими антисіоністами, зайняло провідні позиції у країні, тож відносини з Ізраїлем почали погіршуватися.

Так, Аятола Хомейні став першим верховним лідером Ісламської Республіки Іран й одразу ж окреслив двох головних ворогів нового режиму: Сполучені Штати – як "великого сатану" – та їхнього ключового союзника на Близькому Сході, Ізраїль, як "малого сатану".


Аятола Хомейні у аеропорті Тегерану 1979 рік / Фото AP

Ще до перемоги Ісламської революції Хомейні звинувачував Ізраїль у прагненні підірвати економіку Ірану, називаючи його "всесвітньо визнаним ворогом ісламу та мусульман". Після революції ці заяви стали основою ідеології іранської зовнішньої політики.

Відтоді офіційний Тегеран позиціонував себе як головний противник Ізраїлю та "захисник" палестинців. Хомейні неодноразово заявляв, що Ізраїль має "зникнути з лиця землі" задля "визволення Єрусалиму".

Першим іноземним лідером, який прибув до Тегерана після революції, став голова Організації визволення Палестини Ясір Арафат. Його зустрічали в столиці Ірану натовпи, які скандували "смерть Ізраїлю".

До 1980 року Тегеран розірвав торгівельні та економічні зв'язки з Ізраїлем, а також стратив лідерів єврейських громад у своїй країні. Зрештою Іран, фактично, став однією з найбільших держав мусульманського світу, що виступає проти примирення з Ізраїлем та намагається всіляко зашкодити.

Сам Хомейні правив в Ірані 10 років – з 1979 по 1989 роки. Після його смерті пост верховного лідера Ірану обійняв аятола Алі Хаменеї, який, по суті, продовжив консервативну політику свого попередника та ще більше узурпував владу довкола себе. Іранський духовний лідер продовжує керувати країною й донині. Цікаво, що з 1981 по 1989 рік Алі Хаменеї також був третім президентом Ірану.


Іранський аятола Алі Хаменеї / Фото AP

Як Іран пов'язаний з "Хезболлою" та ХАМАС

До 1990-х років між Іраном та Ізраїлем зберігався відносний "холодний мир" – Тегеран був поглинутий восьмирічною війною з Іраком, яка почалася невдовзі після ісламської революції 1979 року. Саддам Хусейн, скориставшись революційним хаосом, намагався анексувати прикордонні території. Ірану було не до конфронтації з Ізраїлем, однак навіть тоді він не забував про "малого шайтана", підтримуючи антиізраїльські рухи та організовуючи теракти за кордоном.

Найгучнішими з них стали вибух в ізраїльському посольстві в Буенос-Айресі 1992 року (29 загиблих) і атака на єврейський центр AMIA в 1994-му, яка забрала життя 85 людей. Через три десятиліття Аргентина офіційно визнала Іран державою-спонсором тероризму. За цими терактами стояла ліванська "Хезболла", яку з Тегераном пов'язують релігійні (обидві сторони сповідують шиїзм) і фінансово-військові зв'язки.

"Хезболлу" активно курував Корпус вартових Ісламської революції (КВІР), зокрема його підрозділ "Аль-Кудс", який здійснює операції за межами Ірану. КВІР не лише передавав зброю, але й фінансував угруповання, перетворивши його на провідну силу на півдні Лівану.

Довідково! Корпус вартових Ісламської революції (КВІР) – це елітне військово-політичне формування Ірану, створене після революції 1979 року для захисту ісламського режиму. Має власні збройні сили, розвідку та вплив на економіку. У низці країн, зокрема США, визнаний терористичною організацією.

Окрім "Хезболли", Іран створив і підтримував ширший "пояс спротиву" проти Ізраїлю, до якого входили палестинський ХАМАС, "Ісламський джихад" у Секторі Гази, шиїтські збройні формування в Іраку, а також хусити в Ємені та режим Башара Асада в Сирії. Іран використовував сирійську територію як логістичний вузол для передачі зброї ліванським союзникам.

Однак із початком повномасштабної війни в Газі в жовтні 2023 року цей "пояс" виявився не таким монолітним. ХАМАС був зосереджений на власному виживанні, іракські шиїтські угруповання поступово втратили активність, а "Хезболла" обмежилась боями малої інтенсивності. Фактично лише єменські хусити залишались найбільш активними, обстрілюючи Ізраїль та кораблі в Червоному морі.

Навіщо Ірану ядерна зброя, і в чому загроза для Ізраїлю

Одним з найбільших приводів до конфлікту Ізраїля та Ірану є ядерна програма. Від середини 1990-х років Ізраїль висловлює серйозну стурбованість щодо іранської ядерної програми, вважаючи її потенційною загрозою для своєї національної безпеки. Тель-Авів підозрює, що Іран розвиває ядерні технології не лише для мирних цілей, а й для створення ядерної зброї, тоді як Тегеран наполягає на виключно "мирному характері своєї програми".

Зауважте! Наприкінці травня 2025 року МАГАТЕ опублікувало звіт, де зазначається, що запаси іранського урану, збагаченого до 60% чистоти, подвоїлися і сягнули 408,6 кілограма. Це наближає Тегеран до рівня 90%, необхідного для створення ядерної зброї. За оцінками, за подальшого збагачення цієї кількості вистачить для виробництва 9 ядерних боєзарядів.

Тому виникає логічне риторичне питання, навіщо Тегерану збагачений до 60% уран, якщо мирний – це не більше 3,67%?

У відповідь на ці загрози Ізраїль тривалий час вживав негласних заходів для стримування іранської ядерної програми. Країну підозрюють у кібератаках на ядерні об’єкти, зокрема у відомій операції з вірусом Stuxnet, а також у ліквідаціях ключових іранських науковців. Серед них – Мохсен Фахрізаде, якого вважають "батьком" іранської ядерної програми. За оцінками ЗМІ, Ізраїль причетний щонайменше до 30 таких ліквідацій, включно з операцією у 2025 році.

Після початку масштабної війни між Ізраїлем та ХАМАС у 2023 році Тель-Авів перейшов до відкритішої форми протистояння з Іраном. У 2024 – 2025 роках збройні сили Ізраїлю здійснили низку прямих ударів по іранських цілях у Сирії, Іраку та навіть на території Ірану, що фактично означає нову фазу у тіньовій війні між двома державами.


Робітник їде на велосипеді перед будівлею реактора атомної електростанції недалеко від південного міста Бушер, Іран, 26 жовтня 2010 / Фото Majid Asgaripour, AP

Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу неодноразово заявляв, що Ізраїль не дозволить Ірану отримати ядерну зброю, незалежно від результатів міжнародних переговорів. Він підкреслює, що Тель-Авів готовий діяти самостійно для запобігання такому розвитку подій.

У жовтні 2024 року Ізраїль здійснив авіаудар по надсекретному дослідницькому центру в іранському військовому комплексі Парчін, який, імовірно, був пов'язаний з розробкою ядерної зброї. Цей удар завдав значної шкоди зусиллям Ірану у відновленні ядерних досліджень.

Водночас Іран не відмовився від своєї ядерної програми: до 2025 року він продовжив роботи над збагаченням урану та розширював мережу центрифуг в Натанзі й Фордо.

Ба більше, країна випробувала нову твердопаливну ракету з дальністю польоту 1 200 кілометрів, яка, за попередніми даними, здатна обійти передові системи протиракетної оборони, такі як THAAD, розгорнуті США в Ізраїлі. Подейкують, що саме ця ракета нібито може потенційно переносити ядерні заряди.

Цікаво, що консультації щодо ядерної програми Ірану може також надавати й Росія. Країна-агресорка має свою ядерну зброю та знає, як її розробляти. На це Тегеран надає Москві військову допомогу, зокрема ударні дрони-камікадзе типу "Шахед", якими Росія обстрілює Україну майже щоночі. Це можна вважати прямим порушенням Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Варто зауважити, що махінації Ірану з намаганням створити ядерну зброю помітили також і в МАГАТЕ. 12 червня 2025 року рада агентства ухвалила резолюцію, в якій офіційно оголосила Іран таким, що вперше за майже 20 років порушив свої зобов'язання щодо нерозповсюдження ядерної зброї.

У МЗС Ірану вже після початку ізраїльської операції заявили, що парламент країни готує законопроєкт, який може підштовхнути Тегеран до виходу з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. У Тегерані також обурилися відповідною резолюцією МАГАТЕ.

Як атаки через проксі перетворилися на прямі повітряні обстріли

За десятиліття тіньової війни Ізраїль та Іран до 13 квітня 2024 року не обмінювалися прямими ударами одне по одному. Водночас атаки відбувалися через проксі-угруповання типу "Хезболли" та Сирії, або ж були операціями на територіях обох країн.

Від 2019 року Ізраїль поступово нарощував тиск на іранську військову присутність у Сирії, Лівані, Іраку та інших країнах регіону, вдаючись до прицільних авіаударів, знищення ключових фігур у ланцюгу постачання зброї та ліквідації іранських та проіранських командирів. Ці операції мали на меті зірвати плани Тегерана створити постійну інфраструктуру для постачання озброєння "Хезболлі" та іншим проксі-групам. Зокрема, Ізраїль неодноразово завдавав ударів по Сирії, Іраку, Лівану та навіть вбивав лідерів ХАМАС за межами палестинських територій – як-от у Бейруті в січні 2024 року.

У відповідь Іран здійснював як непрямі, так і дедалі частіше – відкриті кроки, підтримуючи ХАМАС і "Хезболлу", а також погрожуючи широкомасштабною відповіддю. Символічною стала підтримка Тегераном нападу ХАМАС у жовтні 2023 року, що поклала початок новій фазі конфлікту. Кульмінацією стала атака 1 квітня 2024 року по іранському консульству в Дамаску, унаслідок якої загинули ключові командири КВІР. ЦАХАЛ офіційно не підтверджував причетність до цієї атаки, але деякі ізраїльські військові казали, що "той, хто розбомбив посольство, мав на це повне право".

Після цього Іран здійснив першу пряму ракетно-дронову атаку на Ізраїль в ніч з 13 на 14 квітня. Це стало новою віхою у протистоянні країн, що підтвердила перехід від "війни тіней" до відкритої конфронтації.

Тоді Тегеран випустив 170 дронів-камікадзе, 30 крилатих і 120 балістичних ракет з території Лівану, Ємену та самого Ірану. Більшість повітряних цілей була перехоплена системами ППО – офіційно ЦАХАЛ заявив про перехоплення до 99% загроз. До відбиття атаки також долучилися винищувачі та зенітні системи США і Великої Британії.

Іран вперше здійснив пряму атаку на Ізраїль 14 квітня 2024 року / Відео з акаунту @Toxicity_______ у соцмережі Х

Жоден дрон не зміг увійти в ізраїльський повітряний простір – їх збили ще над Йорданією та Іраком. Несподівано до перехоплення дронів долучилася і Йорданія, підкресливши, що діє винятково для захисту власного суверенітету. Кілька балістичних ракет влучили в авіабазу Неватім, спричинивши незначні пошкодження. Тим часом американські сили знищили понад 80 дронів, шість ракет і кілька літальних апаратів ще на базах хуситів у Ємені.

Загалом внаслідок атаки постраждали 30 людей. Після цього 19 квітня 2024 року Ізраїль завдав "обережної" відповіді по території Ірану. Більшість влучань сталося у місті Кахджаварестан, поблизу Ісфагана. Тоді іранські медіа писали, що збили більшість ракет та безпілотників, які запустив Ізраїль.

Ізраїльські журналісти вважають, що формат атаки та мовчання офіційного Тель-Авіва дозволять іранському режиму "зберегти обличчя" і не визнавати публічно болісної відповіді. Такий підхід може знизити рівень агресивної риторики з боку Тегерана.

Проте зрештою це не надто допомогло, і вже 1 жовтня 2024 року Іран здійснив нову масовану ракетно-дронову атаку на Ізраїль. Тегеран декларував цей обстріл як відповідь на вбивство лідера "Хезболли" Хасана Насралли у Бейруті, коли будівлю центрального штабу угруповання атакувала ізраїльська авіація.

Тоді Іран випустив по Ізраїлю безпрецедентну кількість повітряних цілей – 181 балістичну ракету. Більшість з них були перехоплені ізраїльською протиповітряною обороною та союзними військами під проводом США. Деякі, однак, вразили авіабази та інші об'єкти ЦАХАЛ. Один палестинець загинув внаслідок падіння корпусу ракети, а ще двоє ізраїльтян зазнали поранень внаслідок падіння уламків озброєння, які завдали шкоди та спричинили пожежі в цьому районі.

Іран повторно атакував Ізраїль з повітря 1 жовтня 2024 року / Відео з акаунту @SuppressedNws у соцмережі Х

Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу назвав атаку "великою помилкою" Ірану та пообіцяв, що Тегеран "заплатить за неї".

Зрештою так і сталося. У ніч на 26 жовтня 2024 року Ізраїль завдав масштабного авіаційного удару по військових об'єктах Ірану в межах операції під кодовою назвою "Дні покаяння". Ця атака стала прямою відповіддю на ракетний обстріл Ізраїлю, здійснений Іраном 1 жовтня того ж року.

Удар був здійснений у три хвилі та охопив щонайменше 20 об'єктів у провінціях Тегеран, Хузестан та Ілам. Цілями стали системи протиповітряної оборони, виробничі потужності з виготовлення балістичних ракет і безпілотників, а також об'єкти, пов'язані з ядерною програмою, зокрема комплекс у Парчіні. За даними ізраїльських та американських джерел, удари суттєво пошкодили іранську інфраструктуру, що ускладнить відновлення військового потенціалу Ірану в короткостроковій перспективі.

Обстріли Тегерану вночі 26 жовтня / Відео з акаунту @TurkiyeUrdu_ у соцмережі Х

Іранська сторона підтвердила атаки, але заявила про "обмежені пошкодження" та пообіцяла дати "сильну і складну" відповідь. Однак зрештою відтоді та до червня 2025 року атак так і не було.

Як сталося нове загострення між Ізраїлем та Іраном

Ще напередодні червня 2025 року багато західних ЗМІ писали, що Ізраїль готується завдати ударів по ядерних об'єктах Ірану. Проте тоді, за даними видань, цьому активно протидіяв Дональд Трамп, який хотів укласти з Тегераном нову угоду про ядерну програму.

Переговори між країнами йшли, але не призводили до кардинальних зрушень. Наступний раунд мав відбутися у неділю, 15 червня, однак за два дні до цього Ізраїль почав свою операцію "Народ, мов лев".

Довідково! Багато західних ЗМІ називають цю операцію – "Rising Lion", яке українською перекладається, як "Висхідний лев". Проте оригінальна назва саме "Народ, мов лев", яка є алюзією на Тору.

У ніч проти 13 червня десятки літаків ЦАХАЛ атакували військові об'єкти в різних частинах Ірану, зокрема й у Тегерані, а також ядерний об'єкт у Натанзі. Окрім цього, під атакою впродовж дня опинилися також ядерні майданчики у Фордо та Ісфагані. Для цього Ізраїль використав усі можливі засоби ураження: авіацію, дрони, ракети тощо.

Ізраїль атакував Тегеран 13 червня: дивіться відео

Також цього дня були ліквідовані ключові командири КВІР, зокрема Амір-Алі Хаджізаде, Хоссейн Саламі та Мохаммад Багері. Не обійшлося у цьому без хитрощів з боку ізраїльської армії: деяких іранських військовослужбовців та науковців ліквідували прямо в них у квартирах, туди залетіли ізраїльські повітряні цілі, інші нібито перебували на "терміновій нараді", коли ЦАХАЛ завдав удару по них.


Ліквідовані іранські науковці та генерали Ізраїлем 13 червня / Інфографіка L'Orient Today

Ще до появи ізраїльських F-35 над Тегераном, в Ірані вже лунали вибухи – першими вдарили дрони. За даними The Wall Street Journal, Ізраїль заздалегідь перекинув сотні дронів у країну через вантажні фури, валізи й навіть комерційні поставки. На місці спецпризначенці розгорнули техніку поруч із пусковими установками та системами ППО, завдавши удару ще до старту іранських ракет.

Така диверсія забезпечила перевагу Ізраїлю в повітрі вже в перші дві доби операції. У WSJ проводять паралелі з українською операцією "Павутина" – атакою по російських стратегічних бомбардувальниках, коли дрони потрапили на територію Росії в контейнерах. Однак обидві ці операції потребували величезного часу на підготовку, тож, швидше за все, ні Україна, ні Ізраїль не були в курсі щодо своїх майбутніх атак.

У відповідь на це ввечері 13 червня Іран випустив сотні балістичних ракет по Ізраїлю. У Тель-Авіві та інших містах загинули й постраждали десятки людей, зафіксовані вибухи в Рішон-ле-Ціоні, Рамат-Гані, Хайфі.

Іран обстріляв Тель-Авів та інші ізраїльські міста: дивіться відео

Далі Ізраїль вразив об'єкти в Ірані та Ємені, а також знищив понад 20 іранських командирів і частину ядерної інфраструктури в Ісфагані.

15 червня внаслідок чергової іранської атаки загинули 5 людей, десятки – поранені. Ізраїль відповів ударами по аеропорту Мешхед. У результаті були ліквідовані високопоставлені науковці та керівники іранської ракетної програми.

Наслідки іранської атаки по Ізраїлю вночі 15 червня: дивіться відео

16 – 17 червня Ізраїль знищив 120 іранських пускових установок, атакував державну телестудію в Тегерані. Іран продовжив обстріли: ракети влучили по нафтопереробному заводу в Хайфі та пошкодили посольство США в Тель-Авіві. Робота енергетичної інфраструктури в Хайфській затоці була зупинена.

В ніч на 18 червня Іран випустив по Ізраїлю близько 20 ракет. Постраждали Тель-Авів та Єрусалим.

Загалом ізраїльська операція по Ірану не стала несподіванкою, хоча масштаби та її наслідки дійсно вражають, як і той факт, що Тель-Авіву вдалося ввести в оману іранську владу та взяти майже під повний контроль небо над Іраном. The New York Times, поспілкувавшись з іранськими чиновниками пише, що у Тегерані не очікували, що Ізраїль може завдати удару напередодні нового раунду ядерних переговорів із США. Саме тому сам Іран не підготувався до атаки, а іранські військові високопосадовці не сховалися в укриттях.

Скільки загиблих та постраждалих через атаки Ізраїлю та Ірану

В Ізраїлі за останніми даними, від 13 червня загинули 29 людей, ще 3 238 зазнали поранень.

Серед загиблих через іранські атаки були також і українців. В МЗС України підтвердили, що внаслідок іранських ударів по Ізраїлю, за попередніми даними, загинули п'ятеро українських громадян, серед яких – троє дітей. Вони загинули після іранського обстрілу багатоповерхівки у Бат-Ямі, що поблизу Тель-Авіва.


Багатоповерхівка, де загинули українці внаслідок іранської атаки 15 червня / Фото Chaim Goldberg / Flash90

В Ірані заявляють, що внаслідок ізраїльських атаки в країні загинуло щонайменше 610 людей, ще понад 4 700 зазнали поранення.

Водночас вашингтонська група "Активісти за права людини" заявила, що cтаном на 23 червня ідентифікувала 974 загиблих як цивільних осіб так і співробітників служб безпеки. Також, за даними агентства, в країні всього було 3 458 поранених. Самі дані, звісно ж, можуть змінюватися відповідно до подальших атак та протистояння між державами.

Як США долучилися до конфлікту Ізраїлю та Ірану

На тлі розгортання конфлікту Ізраїлю та Ірану постало питання, чи долучиться до атаки по іранських ядерних об'єктах стратегічний союзник Тель-Авіва – Сполучені Штати. У Вашингтоні також розглядають отримання ядерної зброї Іраном як загрозу національній безпеці, зокрема для своїх військових баз на Близькому Сході.

Після початку ізраїльської операції 13 червня у Білому домі йшли дебати, чи варто все ж доєднуватися до цих обстрілів. Зрештою у ніч на 22 червня Сполучені Штати вперше відкрито втрутилися в конфлікт, завдавши точкових ударів по трьох ключових ядерних об'єктах Ірану: Фордо, Натанз та Ісфаган. Операція отримала кодову назву Midnight Hammer або "Опівнічний молот".


Дональд Трамп у Ситуаційній кімнаті Білого дому разом з іншими американськими чиновниками під час операції "Опівнічний молот" / Фото Білого дому

В операції брали участь 7 стелс‑бомбардувальників B‑2 Spirit. Американські військові застосували близько 75 одиниць "високоточної керованої зброї", серед них 14 "масивних бомб-пробивачів" GBU‑57, також відомих як "руйнівники бункерів". Окрім цього, було випущено понад 30 крилатих ракет Tomahawk по майданчику в Ісфагані та Натанзі.

За даними Пентагону, внаслідок атак по Ірану було завдано "значних руйнувань" входам до тунелів та поверхневим спорудам, що ведуть до підземних центрифуг у Фордо та Ісфагані. МАГАТЕ повідомило, що поки що не може повністю оцінити масштаби руйнувань у підземних лабораторіях та запасах урану.


Схема американської операції "Опівнічний молот" / Фото US Military

В Ірані ж, своєю чергою, кажуть, що, мовляв, руйнування були незначні, а всі ядерні об'єкти були вивезені до обстрілу.

Дональд Трамп у зверненні до нації назвав американську операцію "видатним військовим успіхом", заявивши, що всі 3 об'єкти "повністю знищені", а ядерну загрозу з боку "головного спонсора тероризму" ліквідували.

Після цього Іран 23 червня обстріляв американську авіабазу Аль-Удейд у Катарі та об'єкт в Іраку, частково як операція "Благовіст перемоги". Цікаво, що до атаки іранська влада попередила Сполучені Штати про свої наміри, тож фактично Тегеран обстріляв порожню військову базу.

За словами Дональда Трампа, внаслідок цієї атаки жертв серед американців та катарців не було. Американський президент також назвав атаку "дуже слабкою" та зазначив, що Іран випустив 14 ракет, з яких 13 було збито. У районі бази також була пожежа.

Іран 23 червня обстріляв американську базу у Катарі / Відео з акаунту @WorldNewsTimee у соцмережі Х

Цікаво, що іранську атаку засудили арабські країни, зокрема Йорданія, Єгипет, Туреччина, Ліван, Оман, ОАЕ, Саудівська Аравія, Бахрейн, Кувейт, Ірак та навіть Палестина засудили атаку Ірану на Катар та виступили на підтримку Дохи.

Що відбуватиметься між Іраном та Ізраїлем далі, і чи можливий тривалий мир

Після загострень 24 червня Дональд Трамп заявив, що Іран та Ізраїль домовилися про припинення вогню. Спочатку це мало бути на 12 годин, після чого, як писав американський лідер, війна "буде вважатися завершеною".

Проте вже вранці Іран запустив декілька груп ракет на Ізраїль. Тоді було відомо про влучання щонайменше однієї ракети – пошкодження зафіксовано в місті Беер-Шева. Загинуло 6 осіб, ще 1 людина зазнала важких поранень.

Упродовж дня сторони також обмінялися ударами. Дональд Трамп дуже емоційно відреагував на це порушення перемир'я та навіть вилаявся у прямому етері. Президент США заявив, що обидві країни "не знають, що коять, чорт забирай".

Дональд Трамп емоційно відреагував на порушення перемир'я між Іраном та Ізраїлем: дивіться відео

Також стало відомо, що Ізраїль убив ще одного ядерника. Мохаммад Реза Седдігі Сабер, причетний до ядерної програми Ірану, загинув унаслідок ударів на півночі Тегерана.

Проте до вечора Тель-Авів та Тегеран усе ж домовилися про перемир'я за посередництва США та Катару.

З усім тим, залишається відкритим питанням, наскільки тривалим і стійким буде це перемир'я та чи призведе воно зрештою до миру між країнами, які є затятими ворогами?

Глава МЗС Ірану Аббас Арагчі заявив, що його країна не збирається відмовлятися від ядерних технологій, тим самим, по суті, сказавши, що Тегеран продовжать розробляти власну ядерну зброю.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу чітко дав зрозуміти, що, якщо задумає відновити це розроблення, то відбудуться повторні атаки. Хоча, звичайно, самотужки Тель-Авіву все ж складно зупинити це без допомоги такого партнера як США, що показала операція "Опівнічний молот".

Тому поки Іран продовжуватиме рухатися в напрямку розроблення ядерної бомби будь-якою ціною, тривалого миру між сторонами бути не може.

Теги за темою
ИзраильИран
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Новые криптозаконы в США подтолкнули биткоин к рекордным высотам
Gazeta UA
2025-07-18T08:03:01Z
Банкиры ухудшили прогноз по инфляции в Украине
Корреспондент
2025-07-18T07:48:57Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Мифические "Томогавки" и близко не стояли: названо оружие, которое нанесет много вреда Москве
Comments UA
2025-07-18T08:12:17Z
Недовольные решением властей военные подняли восстание
Gazeta UA
2025-07-18T08:09:51Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Шпинат, гранаты и не только: какие фрукты и овощи специалисты советуют употреблять при симптомах железодефицита
Знай
2025-07-18T07:51:29Z
14 продуктов, которые улучшают память и стимулируют мозг
Gazeta UA
2025-07-18T07:33:47Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Стало известно о новых отключениях в четырех областях Украины
Корреспондент
2025-07-18T08:27:36Z
Россияне второй раз атаковали Днепропетровскую область – погибли два человека
Лига
2025-07-18T08:21:11Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Норм или стрем: брать деньги у мужа за домашнюю работу
Comments UA
2025-07-17T21:57:44Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Развлекает россиян, пока родители живут под обстрелами: что говорит о войне одессит Леонид Барац
Telegraf
2025-07-18T08:30:55Z
ChatGPT и другие популярные ИИ показали несовершенство и провалили украинское ВНО
Gazeta UA
2025-07-18T08:27:55Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
С чем носить кожаные брюки: модные образы
Gazeta UA
2025-07-18T08:21:11Z
Дочь Оли Поляковой расставила все точки над "и" относительно своей "беременности"
Фокус
2025-07-18T07:18:49Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на выходные 19-20 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-18T08:30:24Z
Для эффектного смоки-айс: что такое каял и чем он лучше классического карандаша для глаз
Gazeta UA
2025-07-18T08:24:20Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Россияне ударили дроном по автомобилю главного раввина Херсона. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-18T08:13:46Z
В Черкассах тренер проиграла в казино миллион "на конкурс"
Корреспондент
2025-07-18T07:27:10Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Бой будет очень близким: Известный боксер - о реванше Усика и Дюбуа
Корреспондент
2025-07-18T08:30:22Z
Воевавшего против Украины тренера известного российского боксера ликвидировали в Африке
ZN UA
2025-07-18T08:24:17Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
В Саудовской Аравии за рекордную сумму намерены подписать звезду "Реала"
ZN UA
2025-07-18T07:51:44Z
Усик сравнил свои поединки с Фьюри с полетом в космос
Корреспондент
2025-07-18T07:48:45Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
В Италии на обозревателя неофициальных портативных консолей завели уголовное дело — обвиняют в продвижении пиратства
GameMag
2025-07-18T08:01:36Z
Комментарии с ценностью: LIGA.net создает пространство для взаимодействия с читателями
Лига
2025-07-18T07:54:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z