MY.UAНовини
Нова житлова політика та ВПО. Як держава планує вирішити проблему переселенців?
Нова житлова політика та ВПО. Як держава планує вирішити проблему переселенців?

Нова житлова політика та ВПО. Як держава планує вирішити проблему переселенців?

Нова житлова політика та ВПО. Як держава планує вирішити проблему переселенців?

Забезпечити житлом 4,6 мільйона внутрішньо переміщених осіб, мільйони тих, хто виїхав за кордон, і сотні тисяч постраждалих від обстрілів — завдання, непідйомне навіть для найсильніших економік. Але Україні заважає не тільки брак грошей і неможливість побудувати мільйони «квадратів» — проблема не вирішується вже понад десять років через відсутність чіткої державної програми з нормативною базою.

Водночас тематичні наради та форуми відбуваються регулярно. Останній — під егідою Мінрегіону за підтримки Ради Європи — зібрав представників Держфонду молодіжного житлового будівництва, Асоціації міст України й депутатів. Обговорювали назрілі зміни в законодавстві, інвентаризацію об’єктів, потенційно придатних для житла, та цінність ВПО для громад. Дискусія мало відрізнялася від минулих — відчуття дежавю, хоча невеликі рухи вперед усе-таки намітилися.

Тисячу років до власної квартири?

«Нині місця тимчасового проживання переміщених осіб — шелтери, та хоч як би ми їх називали, це все екстрені, тимчасові рішення. Ми маємо розглядати варіанти більш сталі, щоб забезпечувати наших громадян сучасними стабільними житловими рішеннями. В Україні таких рішень зараз фактично немає», — заявила на старті форуму директорка Housing Institute (Інституту житла) Аліна Москаленко.

За її словами, в Україні громадянину потрібно 11 років відкладати всю свою заробітну плату, щоби придбати звичайну квартиру в Києві на вторинному ринку. Якщо ж говорити про доступне житло, на яке людина витрачає не більш як 30% свого сукупного доходу, то потрібно років 40, аби стати його повновладним господарем. Допомогти вирішити проблему можуть пільгові іпотечні кредити. У межах програми пільгового іпотечного кредитування Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву (Держмолодьжитло) 2024 року забезпечено житлом 500 сімей.

«Безумовно, це крок уперед, але якщо ми рухатимемося такими темпами, то нам знадобиться тисяча років», — наголосила Москаленко.

Щодо відсутніх державних рішень, то позицію профільного міністерства озвучив координатор робочої групи з питань житлового законодавства Міністерства розвитку громад та територій України Сергій Комнатний: «Це правда, що житлова політика України упродовж 30 років є абсолютно несистемною та хаотичною, більшість програм — тимчасові, іноді, на жаль, вони політизуються. Ухвалений торік спільно Радою Європейського Союзу таурядом України Ukraine Facility Plan з-поміж 69 реформ містить і реформу житлової політики. Вона позначена розділом сьомим «Людський капітал» і передбачає зміну філософії та парадигми житлової політики в Україні, системи забезпечення житлом, системи управління житловим фондом».

 За словами представника Мінрозвитку, реформа включає скасування застарілого Житлового кодексу — ухваленого ще 1983 року законодавчого акта держави, якої не існує вже 35 років, і вже не чинних нормативів, які на нього спираються, а також розроблення закону про основні принципи житлової політики.

Законопроєкт, покликаний стати базовим документом у сфері житлової політики, уряд затвердив і передав у парламент іще в січні, але його не проголосували й донині. Комнатний закликав парламентарів якомога швидше розглянути цей проєкт закону, оскільки лише після його ухвалення можна буде робити наступні кроки. А це — понад 70 законів і підзаконних актів, які слід змінити або розробити заново, зокрема секторальні закони.

Наступним великим секторальним законодавчим актом у межах Ukraine Facility Plan мають стати поправки до Закону «Про житловий фонд соціального призначення». Законопроєкт перебуває в процесі розроблення. Згідно з Ukraine Facility Plan, якщо строк ухвалення першого закону — до кінця поточного року, то закону про соціальне житло — до кінця 2026-го.

Експерт також нагадав, що для громад ВПО — це не тільки виклики, а й можливості. А через житло та робоче місце інтегрувати ВПО в громаду найправильніше.

Переселенці — це ресурс для громад

Про те, що внутрішньо переміщені особи, серед яких багато цінних фахівців, — це ресурс для громад, які їх приймають, багато й часто пишуть і говорять. Щось навіть роблять. Але якщо ВПО стали близько п’яти мільйонів людей, плюс постраждалі внаслідок обстрілів, плюс ветерани, а кількість житла для них обчислюється тисячами (квартир, будинків, кімнат), — це майже нічого. Крім того, велике переселення українців і пожвавлення попиту на житло серед військових, програми пільгового кредитування, інші пільги та чинники, пов’язані з війною, спричинили різке зростання цін на нерухомість.

«Насправді до забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб можна підійти по-різному. З одного боку, можуть бути державні пільгові кредити, іпотека, допомога донорів, а з іншого — можна працевлаштувати людей, і вони зможуть дозволити собі купити житло. Ба більше, люди, працевлаштовані в комунальній сфері, зокрема в лікарнях, школах, мають можливість отримати так зване службове житло. Так, наприклад, у Балті Одеської області побудували кілька будинків для лікарів», — продовжив дискусію виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Він також нагадав, що з 1 січня 2024 року сільські та селищні громади, так само як і великі міста, мають змогу під вирішення житлових проблем ВПО здійснювати місцеві запозичення на 10–15 років. І наголосив, що системна робота з вирішення цієї проблеми справді прискориться, якщо нарешті ухвалять законопроєкт №12377 «Про основні принципи житлової політики». Саме він має стати точкою відліку.

Щодо купівлі житла під невеликі відсоткові ставки, то тут частину проблеми вирішує Держмолодьжитло. При цьому людина живе у квартирі, придбаній за програмою пільгового кредитування, і платить внески за іпотекою, які іноді є навіть меншими, ніж якби вона це житло орендувала.

Керівник головного управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Микола Марчук уточнив: «Ми представлені абсолютно на всіх територіях України. Основний напрям роботи — пільгове кредитування різних категорій наших громадян. Це молодь, науково-педагогічні працівники, внутрішньо переміщені особи, військовослужбовці та ветерани. За підтримки органів місцевого самоврядування понад шість тисяч людей мають власне житло».

Крім того, за інформацією, що прозвучала на форумі, багато підприємств, зацікавлених у висококласних фахівцях, готові сплатити за них перший внесок у разі купівлі житла й «закріпити» в такий спосіб фахівців на підприємстві.

Завислі програми

Тут варто пояснити два моменти. По-перше, поки переселенці продовжують шукати роботодавців, готових зробити за них перший внесок (цікаво, скільки з них уже знайшло), у нас успішно діє іпотечна програма «єОселя» (під 3%), зокрема й для ВПО. Але є одна проблема: перший внесок такий великий, що для людей, які втратили все, він узагалі непосильний. А от одна з умов — іпотеку можуть брати ті, хто має житло, менше за 80 квадратних метрів, — тут і зараз відкриває великі можливості для тих, у кого вже є й квартира, й гроші. І все — бюджетним коштом. Хіба це справедливо? Нагадаємо, в інтерв’ю ZN.UA віцепрем’єр-міністр із відновлення України — міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба запевнив, що уряд знає про цю проблему й ситуацію оперативно виправить. Минуло півроку…

По-друге, тоді ж Олексій Кулеба заявляв про напрацювання великої житлової програми для людей, які втратили житло внаслідок російської агресії. Йдеться про крос-секторальний проєкт, до якого, крім Мінрозвитку, були залучені Мінекономіки та Мінфін. Ресурс — виключно кредитні кошти міжнародних банків розвитку. В грудні 2024 року йшлося про 15 міст, які відбирали з огляду на кількість ВПО в місті.

«Громади надають земельну ділянку для будівництва, — уточнював Кулеба. — До того ж беруть на себе зобов’язання підвести туди всі комунальні мережі. Це житло міське, тобто належить громадам, і надається воно насамперед внутрішнім переселенцям, але за своєю суттю це службове житло, тому що привязується до роботи. Оренду за свого працівника виплачуватиме роботодавець. А якщо людина виїжджає, то втрачає можливість користуватися квартирою. Приватизації таке житло не підлягає. Отже, створюється фонд житла для форс-мажорів. І це європейська практика. Кожне місто має такий фонд, тому українців було куди селити».

За нашою інформацією, цю програму нині розглядає уряд.

Представник Міністерства ветеранів Руслан Приходько поінформував, що за останні два роки в межах житлової політики міністерства для придбання житла захисниками й захисницями було спрямовано 16,5 млрд грн. У межах субвенцій у регіони нашим захисникам, захисницям із-поміж внутрішньо переміщених осіб було спрямовано 5,6 млрд грн, що дало змогу 2600 родинам придбати житло. У державний бюджет на 2025 рік на забезпечення житлом ветеранів війни з інвалідністю першої та другої груп закладено близько 4 млрд грн. Розпорядженням Кабінету міністрів ухвалено розподіл субвенції відповідно до постанови Кабміну №719. Це дасть змогу придбати житло для більш як півтори тисячі наших захисників і захисниць, а також сімей загиблих.

А що ж законодавець?

Отже, в уряді, неурядових організаціях, громадах чекають на ухвалення ключових законодавчих актів, які розчистять шлях до вирішення проблеми житла в Україні. Від законодавців у роботі форуму брав участь народний депутат, голова тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань майнових і немайнових прав внутрішньо переміщених осіб Павло Фролов.

Він нагадав, що за спільною оцінкою уряду України й експертів Світового банку, Єврокомісії та ООН, на кінець грудня 2024 року повністю втратили житло 2,5 мільйона українських домогосподарств. Це населення всієї Хорватії або половини Австрії. Таких викликів не було з часів Другої світової війни.

«Упродовж минулого року ми домоглися виділення додаткових 19 мільярдів гривень на програму «єВідновлення». …Йдеться про те, щоби забезпечити житлом понад 15 тисяч постраждалих сімей», — поінформував народний депутат і вказав на одну велику несправедливість: «На жаль, жителі Маріуполя, Бахмута й інших населених пунктів, зруйнованих або окупованих, не мають права брати участь у програмі. Але наша комісія розглядає варіанти в межах закону №11161 (передано на підпис президенту 30 грудня 2024 року), який прирівнює будь-яке житло на тимчасово окупованій території до зруйнованого й надає право на одержання сертифікатів».

Фролов також зазначив, що ухвалений торік закон №4080 дав старт всеукраїнській інвентаризації нерухомості, яку можна використати для вирішення житлових потреб ВПО та інших постраждалих. Закон набрав чинності 5 березня, Кабмін розробив необхідні підзаконні акти, й уже є можливість формувати комісії на рівні обласних і районних військових адміністрацій із залученням громад і починати інвентаризацію.

 Крім того, ТСК, яку очолює Фролов, ініціювала ухвалення нової редакції закону про захист прав ВПО та інших постраждалих: її вже ухвалили в першому читанні (законопроєкт №12301) і готують до ухвалення загалом.

«Якщо йдеться про житлову реформу як таку, то перші два закони, які треба ухвалити, — про основи житлової політики (його вже зареєстровано), а також закон про соціальне житло, який фактично вже розробив Інститут житла і який зараз погоджують із центральними органами виконавчої влади, — уточнив нардеп. — Ці два закони відповідають Ukraine Facility Plan, і це перший крок у житловій реформі. Далі треба буде ухвалювати зміни до Податкового та Земельного кодексів, інших законів, аби ця реформа була комплексною.

Проте у внутрішньо переміщених та інших осіб, які втратили житло, немає часу, тому ми й ввели відповідним законом всеукраїнську інвентаризацію нерухомості. Слід спростити зміну категорії земельних ділянок під об’єктами нерухомості, які використовуватимуть для проживання ВПО. Цю інвентаризацію можна провести й без завершення всеосяжної житлової реформи. Ми контролюватимемо її перебіг, аби забезпечити якомога швидші рішення для розміщення внутрішньо переміщених осіб та інших постраждалих».

Що ж, як бачимо, в держави — сила-силенна планів. Залишилося тільки зрозуміти, наскільки кардинально їх виконання змінить ситуацію з житлом. Тому що його відсутність змушує багатьох повертатися, зокрема й на окуповані території (або не виїжджати, знаючи, що у вільній Україні ніхто ні на кого не чекає). Та ж історія — з переселенцями, які виїхали за кордон. Люди мають знати, куди їм повертатися. Інакше наш людський ресурс використовуватимуть інші країни.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Угорщина підтвердила участь Росії у будівництві нового нафтопроводу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T21:12:56Z
Дрони атакують Ростовську область: у районі аеродрому лунають вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:45:12Z
До побачення, НАБУ? Що насправді криється за масштабною спецоперацією СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T19:09:39Z
Пять Patriot для Украины, новые переговоры с РФ, запрет для "дирижера Путина": новости дня
Европейская правда
2025-07-21T18:25:55Z
Мораторій на перевірки бізнесу, призначення нових послів України. Головне за 21 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T18:12:57Z
У НАБУ заявили, що причетність співробітника до спецслужб РФ не підтверджена
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:48:49Z
У Бельгії допитали двох туристів з Ізраїлю через звинувачення у злочинах у Газі
Европейская правда
2025-07-21T17:48:07Z
Британія вдарила новими санкціями по "тіньовому флоту" Росії
Европейская правда
2025-07-21T17:30:33Z
Лінія фронту станом на 21 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:24:42Z
Прокуратура вимагає привести до належного стану пам’ятку «Будинок з хлібною лавкою»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:18:34Z
Ворог атакував Сумщину: четверо постраждалих, серед них дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T19:51:22Z
Російські ДРГ почали заходити у Покровськ - DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T19:39:31Z
Графік відключення світла в Дніпрі з 22 по 24 липня: де будуть знеструмлення
Политека
2025-07-21T15:30:50Z
Через Україну пройде ще один атмосферний фронт: синоптики пояснили, як це вплине на погоду
24tv
2025-07-21T15:30:17Z
У Запорізькій області росіяни атакували дронами цивільну автівку
УкраинФорм
2025-07-21T15:24:54Z
Рятувальники назвали області з руйнівними наслідками через негоду
Gazeta UA
2025-07-21T15:12:48Z
Чисті кімнати за копійки. Де в Одесі можна винайняти бюджетне житло біля моря
Telegraf
2025-07-21T15:03:54Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
Щасливий від найпершої зустрічі: Бакланов розповів про нову закоханість після розлучення з Цимбалару
Вива
2025-07-21T14:21:49Z
Зірка "Папіка" Даша Петрожицька чесно про те, чому рідко грає в кіно: "Хочеться чогось іншого"
24tv
2025-07-21T14:00:51Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Нова соцдопомога: медичні огляди та підтримка з документами
Знай
2025-07-21T11:36:36Z
У США чоловік загинув через те, що зайшов в кабінет, коли там працював МРТ апарат
24tv
2025-07-21T11:24:14Z
РНБО запровадила мораторій на перевірки бізнесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:25Z
Мораторій із винятком. Президент розповів, яка сфера бізнесу залишиться під особливим контролем
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:57:57Z
Мільярдні втрати. Гетманцев розповів про наслідки тіньової торгівлі технікою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:18:16Z
Індекс Біг-Мака: гривня недооцінена майже на 50%
AgroPortal
2025-07-21T16:00:21Z
Україна отримає додаткові Patriot від Німеччини: подробиці
TSN
2025-07-21T15:37:07Z
Де більше нафти: у морі чи на суші
24tv
2025-07-21T15:30:19Z
Україна і Франція поглиблюють співпрацю в оборонній промисловості
УкраинФорм
2025-07-21T15:18:59Z
ЄС може тихо заборонити оренду газових приладів починаючи з 2030 року
Топ Жир
2025-07-21T15:18:57Z
Знову вводили план "Килим": у Росії стався серйозний колапс в аеропортах
24tv
2025-07-21T15:09:19Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
Чи зможете ви знайти 4 яблука за 15 секунд: надзвичайна загадка для найрозумніших
GlavRed
2025-07-21T14:27:21Z
Керівництво Академії МВС розібрало квартири, яке обіцяло пільговикам і ветеранам – розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T18:33:30Z
У Підмосков’ї російська ППО знищила житловий будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:18:07Z
Міленіали обирають «тихі відпустки» без відома керівництва: світ захопив новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:42:03Z
Чому в Україні нашестя сарани: науковець надав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:33:13Z
Канада виділить $15 млн на ремонт танків для України
Европейская правда
2025-07-21T16:24:53Z
Мобілізація, яка змінить хід війни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:15:12Z
ППО, боєприпаси і мільйони на дрони. Шмигаль підбив підсумки «Рамштайну»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:00:49Z
У службі якості освіти повідомили про кількість відрахованих дорослих студентів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T15:54:04Z
Чи є "удача" в українській мові та якими ще словами можна назвати це явище
24tv
2025-07-21T15:30:12Z
Україна здобула першу нагороду Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:20Z
Олександр Караваєв: На зборах навантаження важливіші за результат
Football.ua
2025-07-21T15:30:06Z
Сауль передумав переходити в Трабзонспор
Football.ua
2025-07-21T15:24:45Z
Діас погодив контракт з Баварією – Романо
Football.ua
2025-07-21T15:24:20Z
Зоря підписала бразильського хавбека Руана Олівейру
Football.ua
2025-07-21T15:21:45Z
Місію виконано, – Усик звернувся до вболівальників після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-21T15:18:59Z
ПСЖ хоче підписати Камавінгу — Marca
Football.ua
2025-07-21T15:04:15Z
Станкович завершує перехід в Брюгге
Football.ua
2025-07-21T15:01:04Z
Карпати – Шарджа: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-21T14:58:03Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: у потерпілих виявлено сальмонельоз
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:21:24Z
Авіакатастрофа в Індії: розшифровано чорні скриньки літака Boeing
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:27:04Z
У Рівному водій на Range Rover тікав від патрульних і врізався в магазин
УкраинФорм
2025-07-21T16:18:01Z
У Києві знищили бойову частину збитої російської ракети Х-69, що впала біля будинку
УкраинФорм
2025-07-21T15:21:32Z
На Рівненщині чоловіки знущалися над собакою: у справу втрутилася поліція
24tv
2025-07-21T15:06:54Z
Трьом співробітникам НАБУ повідомлено про підозру в скоєнні ДТП, що призвели до каліцтва потерпілих
Украина Криминальная
2025-07-21T15:06:11Z
Одесит помстився за образу, завдавши ножових поранень співмістянину
Украина Криминальная
2025-07-21T15:03:19Z
У Києві водій маршрутки накинувся з лайкою на пасажирів через українську: деталі скандалу
Telegraf
2025-07-21T15:00:36Z
Війська РФ обстріляли Марганець: є поранена, виникла пожежа
УкраинФорм
2025-07-21T14:51:39Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
Гряде нова ера гаджетів: у Китаї готують тонкий смартфон із надвитривалою батареєю
Фокус
2025-07-21T15:00:42Z
У США створили унікальний чип, який може стати основою квантових комп'ютерів майбутнього
InternetUA
2025-07-21T14:49:16Z
Хакери атакували урядові установи та підприємства світу, використавши вразливість у системі Microsoft SharePoint
Детектор М
2025-07-21T14:27:41Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z
Чому бензобак в одних авто зліва, а в інших справа: відповідь введе у ступор
GlavRed
2025-07-21T13:27:57Z
Новий електричний пікап Isuzu вражає своєю високою вартістю
Топ Жир
2025-07-21T13:18:10Z
Недорогі та безпроблемні: експерт назвав кращі авто для початківців вартістю до $10 000
Фокус
2025-07-21T13:00:52Z