MY.UAНовини
Чи варто бути ввічливим з ШІ: яка ціна слова "дякую" і як це з'їдає значну частину енергії Землі
Чи варто бути ввічливим з ШІ: яка ціна слова "дякую" і як це з'їдає значну частину енергії Землі

Чи варто бути ввічливим з ШІ: яка ціна слова "дякую" і як це з'їдає значну частину енергії Землі

Штучний інтелект уже перестав бути лише інструментом – він дедалі глибше проникає в повсякденне життя, трансформуючи освіту, медицину, комунікацію, економіку. Водночас із цим зростає і його екологічний слід. Високі енергетичні потреби, колосальне водоспоживання, електронні відходи та залежність від рідкісних мінералів – усе це невіддільні складники розвитку сучасного ШІ.

Попри заяви про "м'яку сингулярність" та амбіції технокомпаній на кшталт OpenAI, Google і Microsoft, вартість прогресу для планети виявляється дедалі вищою. Нові дослідження показують, навіть ввічливість у зверненні до чат-ботів коштує мільйони доларів на електроенергію, а кожен запит – це ще одна крапля води з дефіцитних ресурсів.

Як саме виглядає екологічна реальність за фасадом цифрових інновацій – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Чемність, яка коштує мільйони

Цьогоріч CEO OpenAI, компанії-розробника ChatGPT, Сем Альтман знову привернув увагу – цього разу не через нову функцію ChatGPT, а через те, скільки енергії споживає ввічливість користувачів. Виявляється, фрази на кшталт "будь ласка" і "дякую", які мільйони користувачів щодня додають до своїх запитів у чат-ботах, виливаються для компанії у десятки мільйонів доларів. І все це – у вигляді витрат на електроенергію.

Коли хтось у соцмережі X саркастично поцікавився, скільки електроенергії даремно витрачається на ввічливість до ШІ, Альтман несподівано відповів:

Десятки мільйонів доларів, витрачені не дарма.

З погляду інженерів, ця поведінка користувачів не така вже й безглузда. Дизайнер Microsoft Куртіс Біверс стверджує, що ввічливість у запитах сприяє більш професійним і орієнтованим на співпрацю відповідям з боку ШІ. Чим виразнішим і коректнішим є запит, тим якісніший і відповідніший результат.

Проте за ці високі стандарти спілкування платять не лише технологічні компанії, а й навколишнє середовище. За дослідженням Washington Post у співпраці з Каліфорнійським університетом, навіть короткий 100-слівний лист, згенерований чат-ботом, споживає 0,14 кіловат-години – стільки ж, скільки 14 LED-лампочок за годину. Один лист на тиждень протягом року – це вже 7,5 кВт-год, або як споживання електроенергії 9 домогосподарств у Вашингтоні за годину.

Вода, світло і "ложка правди" від Альтмана

Альтман пізніше намагався заспокоїти громадськість. У блозі від 11 червня він навів такі цифри: в середньому один запит до ChatGPT споживає 0,34 ват-години (як духовка за секунду роботи) та 0,000085 галонів води (трохи більше ніж одна п'ятнадцята чайної ложки). І хоча OpenAI не надала даних, як саме були розраховані ці показники, Альтман наголосив, що вартість ШІ зрештою повинна зрівнятися з вартістю електроенергії.

В чому проблема споживання води ШІ


Нові дослідження показують, що чат-боти на зразок ChatGPT споживають значно більше води, ніж вважалося раніше. Згідно з даними дослідників Каліфорнійського університету в Ріверсайді, 10 – 50 запитів до ChatGPT можуть потребувати до 2-х літрів води – вчетверо більше, ніж передбачалося у попередніх оцінках. Вода використовується для охолодження серверів, виробництва чипів і генерації електроенергії, необхідної для роботи ШІ.

Сервери для ШІ мають велику щільність потужності, через що виділяють значну кількість тепла. Наприклад, нові сервери Nvidia виробляють до 120 кВт, що створює екстремальні теплові навантаження. Більшість дата-центрів охолоджуються системами на основі випаровування, що призводить до втрат питної води, оскільки лише така вода не шкодить обладнанню.

  • США – лідер за кількістю дата-центрів (понад 5000). У Британії, де налічується близько 600 таких об'єктів, галузь планує збудувати нові центри, які споживатимуть стільки води, скільки місто розміром з Ліверпуль. Компанії на кшталт Google, Microsoft і Meta вже звітують про зростання водоспоживання на 17 – 22%. Amazon не оприлюднює своїх даних, але експерти підозрюють, що її споживання ще більше.
  • Усі ці компанії зобов'язуються стати "водопозитивними" до 2030 року, тобто повертати в природу більше води, ніж споживають. Проте повернення не завжди відбувається у ті ж регіони, звідки вода була взята, часто – у зонах з дефіцитом води.
  • Особливо гостро ця тема постала у Чилі, де через тривалу посуху активісти добилися скасування проєкту дата-центру Google в Сантьяго, змусивши компанію змінити систему охолодження на повітряну. Опір поширюється й на інші компанії, включно з Microsoft і Amazon.

Попри екологічні загрози, галузь продовжує зростати. Наприклад, Microsoft разом із BlackRock та інвесторами з ОАЕ створили фонд обсягом до 100 мільярдів доларів для будівництва нових дата-центрів у США. Google та Oracle будують об'єкти потужністю 1 ГВт – як атомна або вугільна електростанція. В Ірландії дата-центри вже споживають 21% електроенергії країни.

Водночас зростає інтерес до технологій економії води. Деякі компанії, як-от Digital Realty, використовують дощову воду або впроваджують "закриті цикли", де вода повертається у джерело після охолодження. Інші, як Iceotope, застосовують рідинне охолодження без використання води взагалі. Проте лише близько 60% ринку – це великі гравці, які прагнуть бути ефективними. Решта 40% – менш відповідальні дата-центри, що працюють неекологічно.

Хоча ШІ й поглинає багато води, самі ці технології також можуть допомогти оптимізувати її використання. Наприклад, Google DeepMind уже допомогла зменшити енергоспоживання своїх центрів на 40%, а Digital Realty застосовує ШІ для виявлення ділянок, де можна зменшити водоспоживання.

В OpenAI визнають енергомісткість ШІ й наголошують, що постійно працюють над підвищенням ефективності.

Втім, більш детальний аналіз від Washington Post та університету в Ріверсайді свідчить, що ChatGPT уже сьогодні споживає близько 40 мільйонів кіловат-годин щодня. Це достатньо, щоб забезпечити енергією Емпайр-стейт-білдінг протягом півтора року або зарядити 8 мільйонів смартфонів. І це лише один бот. Інші великі мовні моделі навіть не враховані.

Альтман: "ШІ має з'їдати значну частину енергії Землі"

Найгучніша заява прозвучала під час конференції AMD. Там, відповідаючи на запитання CEO компанії Ліси Су, Альтман заявив, що в майбутньому "значна частина енергетичних ресурсів планети повинна витрачатися на обчислення для ШІ".

Це прозвучало у відповідь на обговорення нестачі GPU – високопродуктивних графічних процесорів, необхідних для роботи великих мовних моделей. OpenAI вже визнав, що зіткнувся з їх дефіцитом. На тлі недавніх збоїв у роботі ChatGPT, імовірно пов'язаних з перевантаженням інфраструктури, слова Альтмана пролунали тривожно відверто.

Промова швидко пішла далі, але факт залишається – очільник найвпливовішої ШІ-компанії світу вважає, що в ідеалі людство має віддати частину енергетичних потужностей ШІ. І це – на тлі вже наявного екологічного навантаження, коли генерація електроенергії досі значною мірою залежить від викопного палива.

"М'яка сингулярність" настає

Альтман, який усе частіше говорить про настання "м'якої сингулярності" – умовної точки, коли штучний інтелект зрівняється з людським або перевищить його, – вважає, що ці трансформації не відбудуться без відповідної потужності. Та "ложка", якою міряється витрата води, та секунди енергії – лише верхівка айсберга.

Що таке технологічна сингулярність

Технологічна сингулярність – це гіпотетичний момент у майбутньому, коли розвиток штучного інтелекту (ШІ) досягне такого рівня, що машини перевершать людський інтелект і зможуть самостійно вдосконалювати себе без участі людини.

У цьому сценарії темпи науково-технічного прогресу стануть неконтрольовано швидкими та непередбачуваними для людства. Ідея сингулярності активно обговорюється у філософії, футурології та ІТ-сфері, зокрема її популяризували Рей Курцвейл і Вернор Віндж. Прихильники вважають, що сингулярність може відкрити шлях до розв'язання глобальних проблем, тоді як критики застерігають про можливі ризики для людської цивілізації, зокрема втрату контролю над надінтелектуальними системами.

Головне питання тепер не в тому, чи бути ввічливими з чат-ботом, а в тому, скільки ще ресурсів людство готове пожертвувати заради розвитку мовних моделей. І поки відповідей на це немає, кожне "дякую" до ШІ – це не лише прояв культури, а й маленький кіловат глобального компромісу.

Теги за темою
Экология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як правильно повертати гроші, щоб вони примножувались
24tv
2025-07-27T05:03:33Z
Стане у пригоді багато разів: як приготувати вишуканий салат з елементарної моркви
24tv
2025-07-27T04:33:14Z
Де нуль серед шісток: треба мати "зір орла", щоб знайти заховану цифру за 15 секунд
GlavRed
2025-07-27T04:27:02Z
Терміново позбавляйтеся від них: 5 рослин, які наражають ваш будинок на небезпеку
Знай
2025-07-27T03:51:30Z
Незвичайний ребус: знайдіть 3 відмінності на тарілках із локшиною за 33 секунди
GlavRed
2025-07-27T03:27:39Z
Як правильно – "на добраніч" чи "надобраніч": вчителька пояснила
GlavRed
2025-07-27T03:27:24Z
Як виступати публічно і не боятися: секрети успішного спікера
GlavRed
2025-07-27T03:27:21Z
М'ясні котлети їсти більше не захочете: спробуйте приготувати їх з кабачка
Telegraf
2025-07-27T03:18:58Z
Сором: навіщо він нам і як керує нашим життям
GlavRed
2025-07-26T23:27:32Z
Зірки «Хлопців» у новому трейлері «Покоління V» — другий сезон стане прологом фіналу головного серіалу
ITC
2025-07-27T05:42:00Z
Мільйони доларів на казкове свято: 10 найдорожчих зіркових весіль в історії шоубізнесу
24tv
2025-07-27T05:36:34Z
Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів
ZN UA
2025-07-27T05:34:06Z
«Український оркестр свободи» виступить у восьми європейських містах
УкраинФорм
2025-07-27T05:15:20Z
Там, де пахне сіном і видно зорі: які українські зірки народились у маленьких селах
24tv
2025-07-27T04:03:56Z
Музей America on Wheels: подорож у минуле
AutoCentre
2025-07-27T01:46:16Z
Жадан: Війна змінила українську мову, наповнивши її болем
УкраинФорм
2025-07-26T22:45:30Z
DISCOMAN – "Королева" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-26T21:15:33Z
«Буря» з України зібрала аншлаги на відкритті Міжнародного Шекспірівського фестивалю
УкраинФорм
2025-07-26T21:06:01Z
Привітання з Днем медичного працівника: які теплі слова сказати лікарям
24tv
2025-07-27T05:12:12Z
Немовля з "пухлиною" у роті приголомшило лікарів: що це було насправді
TSN
2025-07-27T04:33:52Z
Зі святом, медики! Найкрасивіші привітання у картинках та листівках зі святом 27 липня
Telegraf
2025-07-27T03:18:42Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Хмельницькому: де українці можуть отримати безкоштовну медичну підтримку
Политека
2025-07-27T03:00:44Z
Від сексу до омлету: вісім дешевих і простих способів позбутися стресу
Gazeta UA
2025-07-26T21:42:30Z
Вчені навчили комарів протистояти малярії: що це означає для людства
TSN
2025-07-26T21:24:37Z
Труситиме весь день: вчені назвали щоденну звичку, яка призводить до підвищення тиску
Знай
2025-07-26T19:51:17Z
До Дня медичного працівника Валерій Дубіль, Віта Присяжнюк і фонд «Надія» здійснили гуманітарну місію на Донеччину та Сумщину
Политека
2025-07-26T19:48:25Z
Присідання, тяга і ще дещо: ось 5 простих вправ, які швидко приведуть вас у форму
24tv
2025-07-26T19:09:23Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Зіткнення на кордоні між Таїландом і Камбоджею тривають, попри заклик Трампа до перемир'я
ZN UA
2025-07-27T05:55:02Z
Держсекретар США: Трамп втрачає терпіння щодо Росії та Путіна
Лига
2025-07-27T05:45:26Z
Як Росія підписала собі вирок
GlavRed
2025-07-27T05:27:47Z
"Був би чудовим": в США сказали, хто може замінити Трампа на посаді президента
GlavRed
2025-07-27T05:27:25Z
Безугла вдруге вийшла на протести у Києві і заспівала із учасниками Гімн України
Комсомольская правда
2025-07-27T05:25:31Z
Стармер і Трамп обговорять завершення війни в Україні та торговельні відносини між США і Британією
Gazeta UA
2025-07-27T04:57:06Z
Хто може стати майбутнім президентом США? У Білому домі назвали ймовірного наступника Трампа
Telegraf
2025-07-27T04:54:26Z
Війська РФ за добу атакували 37 населених пунктів Херсонщини, восьмеро постраждалих
УкраинФорм
2025-07-27T04:48:54Z
Роблять "Шахеди", щоб вбивати українців: на заводі в Єлабузі працюють 15-річні
InternetUA
2025-07-27T05:40:19Z
Телефонують шахраї — не відповідайте на номери з цими цифрами
InternetUA
2025-07-27T05:37:16Z
Чи можуть змусити підписати контракт чоловіків за 60: пояснення юристки
24tv
2025-07-27T05:36:06Z
Штрафуватимуть і викликатимуть у ТЦК: взялися за 17-річних підлітків – що вимагають
Знай
2025-07-27T05:30:10Z
У школах на ТОТ загарбники навчатимуть першокласників за «азбукою перемоги» - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2025-07-27T05:09:00Z
"Нема совісті": українець купив за $6500 гнилу хату в селі — люди кажуть, що це помилка
Фокус
2025-07-27T05:06:54Z
Як боролися із сараною в давнину: стрілянина з гармат, хресні ходи та витоптування кіньми
Комсомольская правда
2025-07-27T05:04:42Z
28 липня — яке церковне свято, чому жінкам цього дня забороняється виконувати важку фізичну працю
TSN
2025-07-27T05:03:48Z
Як людині, що перебуває за кордоном прийняти спадщину на землю
24tv
2025-07-27T05:03:23Z
На Сумщині двоє чоловіків загинули, підірвавшись на міні
Gazeta UA
2025-07-27T05:54:23Z
На Полтавщині через падіння уламків дронів пошкоджені чотири будинки
УкраинФорм
2025-07-27T05:51:01Z
Найвища температура в історії Європи: через аномальну спеку Туреччину охопили пожежі
24tv
2025-07-27T05:45:50Z
Росіяни скинули вибухівку з дрона на чоловіка у Херсоні
УкраинФорм
2025-07-27T05:33:27Z
На Хмельниччині зрання гримлять вибухи
TSN
2025-07-27T05:33:15Z
Новий рекорд: у Туреччині стовпчики термометрів піднялись до 50,5°
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:15:42Z
Росію атакували дрони: могла горіти електропідстанція, що живить залізницю
24tv
2025-07-27T04:18:39Z
У США загорівся літак з 179 людьми на борту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T03:54:50Z
Росія атакувала Харків та Суми: загорілися будівлі, є поранені
Лига
2025-07-27T03:33:09Z
Послідовна спроба прориву: як захисники відбили механізований штурм росіян під Покровськом
24tv
2025-07-27T05:49:53Z
Загарбники за добу 70 разів били по Сумщині, четверо поранених
УкраинФорм
2025-07-27T05:45:41Z
Сили оборони за добу відбили 153 атаки, найбільший натиск ворога - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-27T05:45:18Z
2,5 мільярда гривень за пісок: на Житомирщині викрито незаконний видобуток, Держекоінспекція подала багатомільйонний позов
Знай
2025-07-27T05:42:25Z
Карта бойових дій в Україні станом на 27 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:36:26Z
Обмеження руху у Чернівцях: мешканцям розповіли, де не можна проїхати найближчим часом
Политека
2025-07-27T05:30:29Z
На Донеччині за добу від ударів РФ загинули двоє цивільних, є поранені
УкраинФорм
2025-07-27T05:21:05Z
ЗСУ ліквідували полковника, який командував штурмами на Харківщині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:06:13Z
Боснійська Буча: як 30 років тому українці врятували і не дали вбити сербам тисячі людей
24tv
2025-07-27T05:03:57Z
Ан-Наср намагається перехопити Феліша в Бенфіки
Football.ua
2025-07-27T05:52:01Z
Спад Вови Бражка з "Динамо" пов'язаний з романом з Квітковою? Мілевський вперше висловився про стосунки
Знай
2025-07-27T05:51:42Z
Емерсон Роял — гравець Фламенгу
Football.ua
2025-07-27T05:28:46Z
"Міг би нокаутувати членом": Ф'юрі залишив одіозний прогноз на потенційний бій Джошуа – Пол
24tv
2025-07-27T05:03:47Z
Ювентус, Інтер та Мілан зарубились у боротьбі за захисника Парми
Football.ua
2025-07-27T05:01:19Z
"Не подобаються деякі фрази": Усик зізнався, що хотів би змінити гімн України
Фокус
2025-07-27T01:15:27Z
Боєць-зрадник з України програв другий поспіль бій нокаутом у UFC під прапором Росії
ZN UA
2025-07-27T01:06:30Z
Українка Бакастова перемогла російську чемпіонку і майора ЗС РФ Велику на чемпіонаті світу з фехтування
Фокус
2025-07-26T23:27:45Z
Ювентус готовий запропонувати капітану Спортінга Лісабон п'ятирічний контракт
Football.ua
2025-07-26T21:46:05Z
У Міненерго розповіли про стан енергосистеми перед опалювальним сезоном
Gazeta UA
2025-07-27T05:42:11Z
Євро майже 50 гривень: чи можливий такий прогноз ціни у серпні
24tv
2025-07-27T05:30:11Z
Цьогоріч на правобережжі Херсонщини планують зібрати понад 30 тисяч тонн кавунів
Agravery
2025-07-27T05:22:43Z
Соняшникова олія та яйця: де шукати найвигідніші пропозиції в липні
Хвиля
2025-07-27T05:15:14Z
В Україні за чотири роки зареєстровали понад 8,6 тисяч агрофірм - Опендатабот
УкраинФорм
2025-07-27T05:09:20Z
Робота для пенсіонерів у Чернігові: кому і де платять від 16 000 гривень
Политека
2025-07-27T05:01:33Z
Топ-5 областей України, до яких найчастіше релокується агробізнес
AgroPortal
2025-07-27T05:00:55Z
Росіяни знищили виробництво відомого бренду чаю у Дніпрі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:00:40Z
Українцям почали недораховувати пенсії: як перевірити виплати
24tv
2025-07-27T04:33:01Z
Хотів потрапити на канал "Мадяра": "віськкор" збрехав про своє зникнення після "атаки FPV-дрона"
24tv
2025-07-27T05:36:21Z
Як нова технологія перетворює Wi-Fi у невидимий інструмент стеження
InternetUA
2025-07-27T05:31:25Z
Скільки можна заробити на Twitch-трансляціях у 2025 році
24tv
2025-07-27T05:03:25Z
Юні закарпатці створили "розумну" тростину з SOS-кнопкою та GPS — винахід може рятувати життя
InternetUA
2025-07-27T05:01:02Z
У канадську тактичну гру Squad зі 150 тисячами відгуків додадуть українських військових
InternetUA
2025-07-27T04:01:24Z
Як прибрати затяжки на одязі за кілька секунд - лайфхак
GlavRed
2025-07-27T03:27:11Z
Apple готує новий iPad Pro з акцентом на ШІ
InternetUA
2025-07-27T03:04:37Z
Собака боїться грому: мережу підкорили зворушливі кадри, як її заспокоїв під час грози кіт
Фокус
2025-07-27T03:00:49Z
Google представив ШІ-інструмент, який може розшифровувати давні тексти
InternetUA
2025-07-27T02:04:09Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z
Як на заводі Mercedes-Benz у Верті виготовили першу вантажівку
AutoCentre
2025-07-27T01:46:59Z
На колишньому заводі Van Hool йде складання 24-метрових електробусів
AutoCentre
2025-07-27T01:46:03Z
Який автомобіль в жодному разі не варто купувати: відповідь автомеханіка
GlavRed
2025-07-26T23:27:18Z
Цей унікальний ретро-корвет міг би переконати нас обрати його замість ZR1X
Топ Жир
2025-07-26T23:21:59Z
Жінка переказала понад 7 тисяч доларів за авто, яке так і не отримала
Украина Криминальная
2025-07-26T22:45:12Z
GR Corolla Auto: як ралійний автомобіль намагається бути цивілізованим — огляд
Топ Жир
2025-07-26T21:36:16Z
Honda планує страхувати ваші авто, маючи унікальну перевагу
Топ Жир
2025-07-26T19:51:00Z
Орендар Hertz зняв відео свого авто, щоб спростувати помилку штучного інтелекту, але його спроба залишилася марною на тлі громадського обурення
Топ Жир
2025-07-26T18:06:24Z