MY.UAНовини
Діамантова цегла і золотий цемент. Чому експертиза не бачить переплат у будівництві
Діамантова цегла і золотий цемент. Чому експертиза не бачить переплат у будівництві

Діамантова цегла і золотий цемент. Чому експертиза не бачить переплат у будівництві

Діамантова цегла і золотий цемент. Чому експертиза не бачить переплат у будівництві

Ми в DOZORRO стежимо за відбудовою з початку повномасштабного вторгнення, бо розуміємо, що ця сфера зараз одна з найбільш ризикових. Адже великі обсяги коштів і терміновість таких закупівель створюють ґрунт для зловживань. За даними Prozorro, на будівельні тендери припадає майже третина загальної суми контрактів публічних закупівель (див. інфографіку 1). Більше грошей йде лише на оборонні закупівлі.

Dozorro

Водночас, згідно з останніми оцінками Світового банку, вартість відновлення в Україні становить 524 млрд дол. Оскільки ворог і надалі завдає ударів, ця сума зростає щодня.

Разом із тим контролювати такі закупівлі якісно державі складно. Ба більше, головний контролюючий орган у сфері публічних закупівель — Держаудитслужба — взагалі не має повноважень перевіряти, чи відповідають ціни на матеріали в будівельних тендерах ринковим. Тож за фактом громадськість і журналісти єдині, хто стабільно стежить за переплатами на відбудові. Натомість притягнути до відповідальності за завищені ціни можуть лише правоохоронці. До того ж це можна зробити лише постфактум, якщо зафіксувати переплату в актах виконаних робіт.

За останні півтора року ми проаналізували понад 600 будівельних тендерів очікуваною вартістю 52 млрд грн. У кожній другій закупівлі ми знаходили завищення цін, а загальна сума ідентифікованих потенційних переплат становила 1,9 млрд грн. Фактично кожна 13-та гривня в контрактах, які ми моніторили, — це потенційна переплата.

Ми інформували замовників про виявлені факти завищення цін на будівельні матеріали та просили їх скоригувати вартість договорів. Це єдиний варіант, як можна саме запобігти переплатам. Частина з них справді домовлялася з підрядниками про зміни у договорах. Однак у більшості випадків замовники відповідали, що цінова пропозиція учасника не перевищує очікувану вартість закупівлі, яка визначена відповідно до розробленої та затвердженої проєктно-кошторисної документації (ПКД), що пройшла експертизу й отримала позитивний експертний висновок. Простими словами, вони кажуть, що завищення не може бути, бо ціни перевірили на етапі розробки і погодження проєкту будівництва. Але ми ж бачимо потенційні переплати, і часто йдеться не про 10%, які могли би бути похибкою, а про завищені у кілька разів ціни. Тому десь ця історія з перевіркою цін не працює. Тож ми вирішили ґрунтовно розібратися, що таке експертиза ПКД і чи перевіряє вона ціни.

Як загалом відбувається закупівля будівництва

Закупівля будівельних робіт у Prozorro — це далеко не перший, а, радше, один із фінальних етапів будівництва як такого. Суто за тривалістю часто підготовчі роботи тривають довше, ніж власне спорудження. Усе починається із завдання на проєктування, яке має скласти і затвердити замовник. Далі на його основі закуповують розробку проєктної документації. Обраний підрядник підбирає проєктні рішення й обчислює попередні витрати на будівництво. Після цього проєкт має пройти експертизу і затвердження. Лише потім оголошують закупівлю самих будівельних робіт (див. інфографіку 2).

Dozorro

Торік ми писали про те, що переплати на будівництві насправді зароджуються на підготовчому етапі. Зокрема, на етапі визначення кошторисної вартості під час розробки проєктно-кошторисної документації. У проєкті за ціни відповідає інвестиційний кошторис, який складають фахівці-кошторисники. Інвестиційний кошторис охоплює всі основні витрати: матеріали, техніку, оплату праці, прибуток підрядника та адміністративні витрати. Його якість напряму впливає на прозорість і ефективність будівництва. Втім, саме в кошторисі можуть приховувати корупційні ризики — через можливість завищення цін.

Що перевіряє експертиза проєктно-кошторисної документації

Експертиза проєктної документації — це фінальний етап перед початком робіт. Її головна мета — визначити, чи відповідає проєкт усім будівельним нормам і законам України. Вона перевіряє якість рішень, безпеку, міцність, кошторисні розрахунки, а також вимоги з охорони праці та пожежної безпеки. Саме на неї посилаються замовники, коли у відповідь на наше звернення намагаються уникнути коригування кошторисів.

Експертизу проводять спеціальні організації, як державні, так і приватні. Оцінка відбувається в кілька етапів:

  • підготовчий етап. Замовник будівництва визначає необхідність експертизи відповідно до класу наслідків об’єкта (СС1, СС2, СС3) та обирає експертну організацію;
  • експертиза проєкту. Фахівці розглядають окремі чинники, виконують розрахунки, перевіряють закладені параметри на відповідність чинним нормативам;
  • узагальнення висновків та оформлення експертного звіту. Після завершення аналізу експертна організація формує висновок: позитивний, якщо ПКД відповідає вимогам законодавства та виявлені недоліки оперативно повністю виправлено, або негативний, якщо порушень багато та внести зміни неможливо;
  • видача експертного висновку та завершення експертизи. Після усунення зауважень, якщо потрібно, експертна організація видає остаточний експертний висновок, який є підставою для затвердження проєкту будівництва та отримання дозволу на будівельні роботи.

Отже, ми вже зрозуміли, що експертиза, зокрема, перевіряє кошторисну частину проєкту. Однак що саме у ньому вона перевіряє?

Правові підстави експертизи проєктної документації визначають два документи:

  • Порядок затвердження проєктів будівництва і проведення їхньої експертизи;
  • ДСТУ 8907:2019 «Настанова щодо організації проведення експертизи проєктної документації на будівництво».

Водночас аналізу цін на будівельні матеріали (зокрема, але не виключно, їхньої відповідності середньоринковому рівню) прямо не передбачає жоден із них. Експертна організація оцінює загальну обґрунтованість витрат, але не перевіряє цін на конкретні будівельні матеріали.

Наслідки цього доволі прості та очікувані: якщо у проєкт закладені завищені ціни, то з високою ймовірністю вони переходять в очікувану вартість закупівлі. Тому в підсумку це веде до переплат і створює ризики неефективного використання коштів.

Хто відповідальний за ціни?

Настанова з визначення вартості будівництва — головний документ у сфері ціноутворення. Вона передбачає, що поточні ціни в кошторисі визначає замовник або уповноважена ним особа (зазвичай проєктувальник). Тобто саме замовник відповідає за обґрунтованість цін.

Вищезгадана настанова передбачає, що замовник повинен встановити процедуру аналізу витрат на будівельні матеріали та забезпечити, щоб вони не перевищували середньомісячних регіональних цін.

Однак такі методики серед замовників мають лише одиниці. Тож у результаті ми маємо лише формальний обов’язок перевіряти ціни і ніякої відповідальності, якщо замовник цього не зробить або зробить неякісно.

Як запобігти завищенням цін у кошторисах

Кошторисний напрям експертизи проєктної документації є одним із ключових етапів контролю витрат у будівництві. Проте без механізму перевірки ринкових цін він не може запобігти завищенню кошторисів. Без внесення змін до законодавства ця проблема залишатиметься критичною загрозою для ефективного відновлення України. А ми й надалі продовжимо фіксувати переплати на будівництвах.

Та виправити ситуацію легко не вийде — тут потрібне комплексне рішення. Адже не можна просто зобов’язати експертні організації перевіряти ціни. Важливо уніфікувати, як саме це потрібно робити: як розраховувати середньоринкові ціни, з якими цінами порівнювати ціни на матеріали в проєктній документації, а також передбачити відповідальність за невиконання такого аналізу або за неякісні розрахунки.

Варіантом можуть бути такі кроки:

  • законодавчо визначити й закріпити поняття «середньоринковий рівень цін» і методику його розрахунку;
  • створити відкриту та уніфіковану базу даних цін на будматеріали та передбачити механізм врахування інформації бази даних цін при розробленні проєктів будівництва;
  • законодавчо закріпити обов’язковість перевірки цін будівельних матеріалів у кошторисах під час проведення експертизи ПКД.

Однак остаточне рішення про те, як розв’язати цю проблему, варто приймати лише після обговорення з усіма заінтересованими сторонами. Важливо залучити до цього процесу не лише замовників та експертні організації, а й фахівців-кошторисників проєктних організацій і розробників програмних комплексів із визначення вартості будівництва. Ми як громадськість готові долучатися до цього процесу, однак потрібна готовність братися за цю проблему центрального органу, що відповідає за формування державної політики в будівництві, — Мінрозвитку.

А поки ця проблема не на порядку денному, відповіддю на питання, хто перевіряє ціни у кошторисах будівельних тендерів, буде лише — «ми».

Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Массированная атака дронов на Москву: что известно о ночном инциденте
Gazeta UA
2025-07-20T00:36:21Z
Мадяр: Мы не видим конца войны завтра
Корреспондент
2025-07-20T00:30:16Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Россия потеряет десятки миллиардов из-за нового ценового потолка на нефть
Апостроф
2025-07-19T21:21:53Z
В Украине выставили на продажу активы сразу 6 банков
Апостроф
2025-07-19T20:00:13Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Опасная болезнь: как уберечься от холеры
ZN UA
2025-07-19T22:24:58Z
Каким должно быть утреннее меню после 50 лет
Gazeta UA
2025-07-19T21:43:23Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Хронология войны — день 1243: оккупанты хотят окружить Покровск и продолжают обстрелы
Telegraf
2025-07-19T21:00:28Z
"Уничтожают позиции и пытаются отодвинуть": в ВСУ заявили о серьезных проблемах на поле боя
Знай
2025-07-19T20:36:57Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Во время тревоги работник имеет право укрыться: что нужно знать работнику
Gazeta UA
2025-07-20T00:36:31Z
День святого пророка Ильи 2025: история и запреты
ZN UA
2025-07-19T21:33:24Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
За беременной Тодоренко на фестивале приехала скорая помощь: что случилось
GlavRed
2025-07-19T20:30:38Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Ценник "взбодрит" лучше, чем напиток: стоимость кофе, сахара и сливок бьет рекорды
Знай
2025-07-19T20:06:58Z
Этот летний суп лучше окрошки: рецепт холодника, от которого невозможно оторваться
Telegraf
2025-07-19T19:45:48Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
ДТП с сотрудником прокуратуры: Генпрокурор заявил о личном контроле
Корреспондент
2025-07-20T00:06:03Z
В Запорожском регионе прогремели взрывы, "шахеды" летят в сторону областного центра — ОВА
ZN UA
2025-07-19T21:43:15Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
При всем многообразии выбора у Усика одним из соперников остается Фьюри
Корреспондент
2025-07-20T00:48:33Z
Боксирующий боксер Джейк Пол уверяет, что бой с Джошуа будет обязательно
Корреспондент
2025-07-20T00:09:11Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Усик во втором бою нокаутировал Дюбуа: видео
Корреспондент
2025-07-19T23:42:42Z
Второй бой Усик-Дюбуа закончился нокаутом: Дюбуа пал
Корреспондент
2025-07-19T23:30:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Украинец нашел настоящий фан-клуб пса Патрона: видео насмешило сеть
Telegraf
2025-07-19T22:33:45Z
Проверка для мозга: найти пчелу среди цветной суеты может только гений
GlavRed
2025-07-19T22:27:45Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z