MY.UAНовини
Як зенітні дрони можуть врятувати артилерію
Як зенітні дрони можуть врятувати артилерію

Як зенітні дрони можуть врятувати артилерію

Артилерійські проблеми сучасності очами аеророзвідки.

Сьогодні ми поговоримо про причини, які роблять з такого коштовного та потенційно жахливого засобу як артилерія, замість «богі війни» максимум «бесеня». І до чого тут зенітні дрони (ну куди ж без них).

В останній час згідно зі статистикою, процент ураження артилерії, навіть при наявності снарядів, м'яко кажучи, відстає від дронів, які роблять багато того ж самого, тільки точніше та дешевше. І ні, це не тому що артилерія втратила свою актуальність. Без неї – ніяк. Але часи змінюються, а артилерія не дуже.

Засилля дронів, які дуже швидко виявляють артилерійські системи та організовують ураження вже за 15-30 хвилин від виявлення до ураження, залежно від того FPV вже кудись летіла, і її переорієнтували на більш вагому ціль, чи «Молнію»/«Ланцет» підіймають у повітря конкретно на вказану ціль.

Цей малюнок на полі боя змушує артилеристів бути вкрай швидкими. Виїхав при чистому небі, заскочив в посадку, замаскувався при «чистому» небі. Фух, є. Треба працювати, а поруч «Зала»? Чекай. Відійшла? Працюємо. Декілька пострілів і вона вже повертається? У капці, валимо, зараз прилетить.

Яка батарейна стрільба? Забудьте. Хоча найкраще артилеристи дають розгром саме при роботі батареї з декількох стволів. І артилерія не може застосовуватися ефективно, згідно зі своїми можливостями. А це недешевий засіб. САУ – дорога річ. Один снаряд вартує 1500-4000 євро (105-155 мм). І цей пост про проблеми артилерії, очами аеророзвідника.

Я б розбив цей пост на дві проблеми.

  1. Корегування
  2. Захист артилерії під час роботи.

Ну і поїхали.

Корегування. Якийсь час розвиток БПЛА був під рукою артилерії, а саме управління артилерії та ракетних військ, чи якось так. Не можу сказати що це було ефективне співіснування.

По перше – навчання на арткорегувальника взагалі не було організовано. Тому досі артилерію корегують «плюс мінус на око». Двісті вліво, 100 вправо, два кліки по такому азимуту...

Ми колись пропонували артилеристам з якими працювали давати їм відносно точні координати прильотів снарядів при промахах, бо нам одні натівські спеціалісти казали що програмне забезпечення сучасних САУ/Топорів мають можливість вирахувати похибку для другого пострілу згідно з прильотом першого пострілу) одна з функцій балістичного калькулятора).

Ну типу треба попасти ось сюди, постріл, снаряд лягає трохи по іншим координатах, ти вводиш координати фактичного прильоту, та вказуєш куди треба зараз стріляти, і система дуже точно вираховує потрібну похибку. Але нам здебільшого відмовляли.

Ну звикли так люди працювати, чого ми будемо лізти. Снаряд же ж всього декілька тисяч євро коштує, чого б не кинути декілька кабанчиків для пристрілки. А потім іноді після декількох промахів СОБ на стрімі починає думати, то була помилка артилериста, неправильно пораховані на око відстані, чи просто снаряди невідповідні, і пороху дають при пострілах різну швидкість.

Іноді до речі працюють дуже круті артилерійські розрахунки, але стабільності у цьому немає. Іноді можуть дуже круто все розвалити, а іноді дивишся на екран і не розумієш інтелект людей по ту сторону. Треба стандартизація навчання і взаємодії.

Крім навчання доволі сильно саботував цей розвиток сам засіб. А саме – БПЛА «Фурія», яку пропхнули як артилерійський корегувальник, і після чого всі вирішили що це ідеальний БПЛА якому не треба розвиток.

У той час коли «Орлани» корегували арту маючі на борту програми, які автоматично вираховували поправки фіксуючи координати цілі, та координати точки прильоту, з прописаними настановами аеророзвідника та відповідним програмним софтом на борту САУ, ми на Донецьку використовували «Фурії» здебільшого щоб залетіти першими у зони типа Лозовського лісу, де часто були ЗРК, щоб потім пускати туди «Шарк» чи «Флай». Як таргет-дрон. Ну зібʼють – і хер з нею, все одно на більше нездатна. На жаль проблема була ще у тому, що вона і долетіти в цьому секторі не особливо могла до потрібної точки.

Ну і 2022-2023 рік на складах були здебільшого «аналогові» «Фурії». Маленький час у повітрі, поганий звʼязок (і цифровий теж, все той же «2.4»), камера не на рівні інших виробників – це все зіграло погану роль з БУАРами, яким ці «фурії» видавали. Хоча незрозуміло навіщо це все так робити, у тих же росіян непогано все організовано в питанні артилерійського корегування, навчання та відповідності засобів для цієї функції непогано все прописано/організовано. Бери, копіюй, буде працювати.

Але ніт, у нас свій шлях. Не знаю як там зараз «Фурія», може вже довели до ладу, і звʼязок поміняли, і камери нормальні встановили, і літає вона вже не півтори години, а обіцяні 3-4, що давно вже обіцяє виробник, але ще рік тому на лініях де я працював (Покровськ/Запоріжжя), фурісти мені казали що вони більше мучаться, ніж розвідують/корегують. Маю надію що нова «Фурія» не має старих недоліків.

Але цей засіб вплинув на розвиток крилатих екіпажів в БУАРах. Нафакапивши з цим засобом, багато де просто передали функцію корегування артилерії на бригадні РУБАКи/БУБАКи, або інші організми яки освоїли крила. А своїх пілотів які повинні були коригувати арту відправили на мавікі/бомбери.

Ну а який може бути розвиток, якщо всі звикли при необхідності смикати інший бригадний екіпаж? Тому культура розвитку корегування вмерла не почавшись. Хоча я знаю БУАРи де поставили в строй «Шарки»/«Флаї»/«Пуми» і непогано працювали, але це більше виключення.

Здебільшого в армії прийнято так: якщо артилеристу треба підсвітку – він її бере у когось, за виключенням артбригад, у тих завжди були різні крила. І те що на цей час в іншому місці падає функція оперативній обізнаності/полювання за допомогою FPV – ну і хер з нею. Почекають. Все це звісно впливає на загальну ефективність по армії.

Можливо ми введемо у БУАРи відповідні крила з відповідним програмним забезпеченням та будемо вчити взаємодії між пілотами та СОБом, що збільшить в системі швидкість реагування, влучність, та зменшить витрату снарядів, але це точно буде нескоро.
Захист.

Це окрема моя болюча тема, мені як бплашнику незрозуміло як можна було так повільно розвивати цей такий необхідний напрямок. І так, я про зенітні дрони. Бо артилерія потребує захисту.

Ви можливо думаєте по тексту зверху що критикую артилеристів. Але це не так. Я працював і з дуже гарними розрахунками, і я бачив яке пекло може принести в окрему точку 2-3 стволи з відповідними спеціалістами. Ніякі дрони не можуть зробити таке пекло, як гарно працююча артилерія, яка навалює батареєю.

І саме тому, коли ти розумієш яка потужна міць захована в цих засобах, тебе і бомбить коли вся твоя робота з артилерією, це година очікування поки з району піде «Суперкам», потім «постріл, другий, о поруч, давай на тих же поправках, а «Ланцет» у повітрі, я тікаю». І це однією САУ, бо треба розосереджувати техніку, яка там батарея, ти що? Окей, а як тоді треба?

Треба, щоб в артилерії був свій захист, свої зенітні екіпажі. Ну а протифпвішний реб та дробаши то взагалі базова тематика.
Щоб коли визначається робота артилерії, на місце виїжджали екіпажі зенітних дронів, та брали під контроль ділянку неба, не пропускаючи розвідувальні крила ворога в глибину, щоб ті знайшли САУ. І це велика ділянка, бо сучасні БПЛА здатні побачити САУ при гарній погоді на відстані біля 10 км.

Тому перехоплювати їх треба ще раніше. І так, це треба зенітні фпвішки, та доволі коштовні радари. Але вартість одного «Цезаря» біля 4 млн євро. Яких херячать і «ланцетами», і навіть іноді фпвішками під корегування з крила. Невже щоб цей засіб працював як він може (а він сука ой як може, я свідок, західні САУ, такі як «Цезар», «Паладін», чи «Панцер-2000» це взагалі відвал всього), не можна організувати для цього відповідні умови?

Артилерія якщо вже почала працювати, вона повинна допрацювати задачу, а не збігати посеред неї, інакше всі ті вистріляні коштовні снаряди не мають сенсу. Але якщо дати арті «допрацювати»... Буде пекло. І у цих умовах артилерія розгорнеться нарешті в пік своїх можливостей. Тим паче що «кабанчіку» похер на РЕБ та будь-яку протидію.

Так що не треба зарано списувати артилерію у світі дронів. Вона ще себе покаже на повну потужність. Просто її треба адаптувати під сучасні умови. І буде топ.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Как быстро снизить артериальное давление без лекарств: простой способ, о котором никто не знает
TSN
2026-07-26T11:21:23Z
Кому категорически нельзя есть грецкие орехи. Проверьте, нет ли у вас этой болезни
Gazeta UA
2026-07-23T17:51:15Z
Годами носила "бомбу замедленного действия": в Ровно женщине удалили гигантскую опухоль
TSN
2026-07-30T11:09:31Z
Диетология назвала три продукта, которые следует есть каждому
TSN
2026-07-26T16:51:12Z
Ранние симптомы деменции проявляются за рулем автомобиля: что следует знать
Comments UA
2026-07-30T20:57:54Z
Эти симптомы указывают на развитие рака в молодом возрасте: что опасно игнорировать
Comments UA
2026-07-30T20:09:42Z
Как отмыть пригорелую посуду без химии: лайфхак поражает простотой
Comments UA
2026-07-28T13:06:33Z
Опровергнут самый старый "лайфхак" со стаканом воды за едой: что выяснили ученые
Фокус
2026-07-27T06:45:21Z
Диетологи назвали лучшее время для ужина: ответ может вас удивить
UAToday
2026-07-25T14:03:35Z
Три ложки в барабан — и даже серая и старая постель станет идеально белой: полезный трюк
TSN
2026-07-26T12:51:48Z
Как заострить кухонную терку за 5 минут: четыре простых способа, что действительно работают
TSN
2026-07-27T13:21:27Z
Этот простой салат из огурцов исчезает со стола быстрее шашлыка: попробуйте и узнаете, почему
TSN
2026-07-24T09:51:40Z
Крысы мгновенно исчезнут из дома: поможет один простой продукт с кухни
GlavRed
2026-07-26T16:33:33Z
Расходы будут безумными: гороскоп на 31 июля для всех знаков Зодиака
Comments UA
2026-07-30T21:12:19Z
Побег с деньгами и обман: таролог предупредила Козерогов о рисках в августе 2026
GlavRed
2026-07-30T19:48:34Z
Чайник как новый без уксуса и химии: эффективный способ очистить прибор от накипи
Comments UA
2026-07-23T18:33:26Z
Сдирают до голого камня: как бизнес на исландском мхе уничтожает Карпаты
Комсомольская правда
2026-07-26T05:03:54Z
Овен, Стрелец и Скорпион не прощают: астролог назвала знаки, которые не дают бывшим шанса
Знай
2026-07-26T04:06:27Z
Когда в Украине завершится война: известный экстрасенс ошарашил прогнозом
Знай
2026-07-25T06:36:09Z
Где больше шансов выжить во время ракетного удара: эксперты сравнили панельки, хрущевки и новостройки
Знай
2026-07-30T19:45:43Z
Какой церковный праздник 30 июля: чего нужно избегать в этот день
Comments UA
2026-07-30T07:15:35Z
Двум категориям украинцев в августе добавят по 5000 грн к пенсиям: кому ждать увеличенных выплат
Знай
2026-07-25T05:51:34Z
Ужасные условия в «Артеке»: дети, пережившие обстрел Вишневого, попали в плесень и антисанитарию
MY.UA
2026-07-30T21:58:42Z
Неожиданный удар: как баллистика РФ уничтожила американский завод дронов в Киеве
MY.UA
2026-07-30T21:12:27Z
Какой церковный праздник 25 июля: что начинает происходить с сегодняшнего дня
Comments UA
2026-07-25T04:03:20Z
День Успения праведной Анны: история и запреты
ZN UA
2026-07-24T21:33:25Z
Россияне ночью запустили 74 ракеты, под основной атакой были две области
Комсомольская правда
2026-07-30T06:24:23Z
10 лет одиночества, усыновление и отложенная свадьба: как живет Могилевская сейчас и фото ее семьи
TSN
2026-07-26T03:18:38Z
59-летняя Ольга Сумская показалась в купальнике за границей
Фокус
2026-07-21T17:00:50Z
Личная жизнь Григория Бакланова: почему развелся с Анастасией Цимбалару и кто его новая возлюбленная
TSN
2026-07-24T03:51:08Z
Жених Наталки Денисенко прямо перед свадьбой сменил фамилию и показал свой новый паспорт
TSN
2026-07-28T07:06:35Z
57-летняя Дженнифер Энистон в бикини показала подтянутый пресс
GlavRed
2026-07-30T18:57:41Z
Декстер Морган возвращается к истреблению серийных убийц на первых кадрах второго сезона сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2026-07-30T17:18:15Z
Тина Кароль в черном джампсьюте попозировала среди гортензий: "Не бойся перемен"
Знай
2026-07-25T10:51:36Z
Антонина Хижняк попала в больницу и встревожила своим состоянием
TSN
2026-07-24T16:18:26Z
В семье оскароносного актера Бена Аффлека горе
Фокус
2026-07-24T11:51:10Z
Пенсии возрастут, но не для всех: кому в августе автоматически добавят до 570 гривен
TSN
2026-07-26T11:21:10Z
Яйца по 34 грн за десяток: АТБ заливает химией просроченные продукты
Знай
2026-07-23T16:21:22Z
Курс валют на воскресенье, 26 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2026-07-26T06:42:53Z
НБУ изымает банкноты 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 и 200 грн: что делать со старыми купюрами
Знай
2026-07-26T05:42:56Z
Государство должно банкам почти 9 млрд грн: что будет с кредитами "5-7-9%"
Знай
2026-07-30T22:06:28Z
Тираж всего 75 тысяч: НБУ выпустил памятную монету с морским дроном Sea Baby
Знай
2026-07-30T21:51:27Z
Неожиданные надбавки: кто из пенсионеров может увеличить выплаты на 40%?
MY.UA
2026-07-25T12:22:37Z
Тарифы на воду окажутся под контролем: конец обмана в платежках
Знай
2026-07-29T16:45:50Z
Вместо 4 765 грн - 7 520 грн: пенсионерам объяснили, как заставить ПФУ платить больше
Знай
2026-07-29T03:21:28Z
Атака по Киеву: россияне ракетами уничтожили легендарный рынок — выгорело все
TSN
2026-07-30T06:03:42Z
Опасная игра: Подростки бросили пакет с водой в коляску с младенцем
MY.UA
2026-07-30T10:07:39Z
16-летняя девушка забеременела от своего отца и родила недоношенного ребенка
Новости Украины
2026-07-25T10:39:49Z
Убийство врача на ВВК всколыхнуло Киев: депутаты требуют усилить наказание для нападающих
TSN
2026-07-30T10:36:35Z
Стрельба в укрытии на Троещине: полиция выясняет обстоятельства
ZN UA
2026-07-30T22:00:23Z
Ночной обстрел Львова: 600 семей без газа, 7 человек в больницах и погибший полицейский
Знай
2026-07-30T21:12:19Z
Это уже серьезно: сразу в целом ряде областей РФ сильные взрывы
Comments UA
2026-07-24T04:09:50Z
Последствия атаки на Киев: что известно в этот час
TSN
2026-07-30T04:06:07Z
Ночной баллистический удар по Киеву: спасатели ГСЧС тушили масштабные пожары в трех районах. ФОТО
Новости Украины
2026-07-26T05:06:17Z
«Это недопустимо»: в городах Украины начнутся масштабные проверки, причина
GlavRed
2026-07-30T20:00:31Z
Массированный удар по России: в каких городах было громче всего
Comments UA
2026-07-25T04:33:16Z
РФ ударила по полигону во время выставки оружия: десятки жертв — все детали трагедии
TSN
2026-07-24T12:48:48Z
Почему Путин ударил по Киеву в разгар дня: озвучены шокирующие детали плана Путина
Comments UA
2026-07-24T11:36:06Z
Мелания Трамп вернула 5 детей: пятая миссия сострадания и достоинства
MY.UA
2026-07-30T22:14:05Z
Россияне вздрогнут от новых ограничений: что подготовили в Кремле
Comments UA
2026-07-30T21:57:16Z
С Драпатым россиянам на фронте будет «весело», в РФ запылают не только НПЗ и Wildberries – Коваленко
GlavRed
2026-07-24T10:54:10Z
Россия в скором времени нанесет рекордный удар по Украине: озвучены потрясающие детали
Comments UA
2026-07-24T10:36:18Z
"Пацан сказал – пацан сделал": Лавров обвинил США в провале переговоров по Украине
Comments UA
2026-07-24T10:27:12Z
Сделай сам: в Канаде создали электромобиль-трансформер за $8000
Фокус
2026-07-24T11:51:31Z
Маск такого не предвидел: в Тернополе Tesla превратилась в амфибию
Фокус
2026-07-21T10:36:48Z
Сэкономил 5000 — отдал 250 000: почему штраф 850 грн не спасает водителей без автогражданки
Знай
2026-07-24T14:27:42Z
Возглавили антирейтинг: владельцев BMW признали самыми плохими водителями в мире
Comments UA
2026-07-20T05:12:46Z
Volkswagen существенно урежет комплектации и опции авто: в чем причина
Фокус
2026-07-30T18:06:12Z
Неприметный эксклюзив: старый 57-летний Ford Mustang продали по цене Rolls-Royce
Фокус
2026-07-30T13:00:36Z
Без конкретики, но с намеком: Volvo готовит электрический универсал EX50
Фокус
2026-07-30T12:42:56Z
Уникальный электрический спорткар легенды НБА продают после ДТП
Фокус
2026-07-30T08:30:15Z
Dodge анонсировал флагманский маслкар Copperhead: что о нем известно
Фокус
2026-07-29T16:57:18Z
Среди девяток спрятанное число 6: попытайтесь разгадать головоломку за 3 секунды
Gazeta UA
2026-07-21T16:33:10Z
Почему кошки могут часами смотреть в окно: у них есть на это веская причина
TSN
2026-07-28T11:21:57Z
Озвучено оновлені ціни на яйця в Україні
AgroNews
2026-07-27T06:06:51Z
Ученые заявили, что галактика могла перевернуться на бок: есть ли угроза для человечества
Знай
2026-07-24T03:42:38Z
ChatGPT и дипфейки получат маркировку со 2 августа: новые правила ЕС для ИИ
Знай
2026-07-30T21:21:22Z
Убийство дисков может отвернуть молодых и экономных игроков от PlayStation 6 — аналитик предупредил Sony о рисках
GameMag
2026-07-30T20:57:00Z
Призовой фонд $10,9 млн и $518 тыс. для NaVi: турнир Dota 2, навсегда изменивший киберспорт
Знай
2026-07-22T22:36:52Z
Один знак зодиака стоит на пороге перемен: кого в августе ждет взлёт в карьере и любви
GlavRed
2026-07-21T15:21:59Z
В Армении обнаружили гробницу бронзового века: внутри нашли нечеловеческие останки
Фокус
2026-07-21T08:06:51Z
На Украину обрушивается двойной удар стихии: синоптики предупредили, какие области будут "опасными" и когда
TSN
2026-07-25T03:09:06Z
Жара до +37°C накроет Украину в августе: синоптики назвали самые горячие регионы
Знай
2026-07-30T07:12:09Z
Людей не пустили в укрытие во время атаки РФ: Лубинец сделал жесткое заявление
TSN
2026-07-30T15:21:31Z
Путь для побега: Мадяр раскрыл хитрый план изгнания россиян из Крыма
TSN
2026-07-21T20:06:18Z
Ракетные удары РФ: как 500 бомбоубежищ Киева защищают 3 миллиона
MY.UA
2026-07-30T21:43:14Z
В эти регионы Украины полетят десятки ракет: какие области попадут под ужасные обстрелы осенью
Comments UA
2026-07-30T21:39:19Z
Посылка не дошла из-за обстрела: какую компенсацию можно получить
Новости Украины
2026-07-28T08:24:04Z
144 паспорта оккупантов: 225 ОШП показал доказательства ликвидаций
MY.UA
2026-07-28T02:36:10Z
Коммунальщики должны объяснить каждую гривну в платежке: как "рассекретить" коммунальные начисления
Знай
2026-07-27T10:06:42Z
Трамп спросил Усика, чем украинцы отличаются от россиян: боксер ответил без слов
Comments UA
2026-07-28T13:00:16Z
25 млн евро за Трубина: "Ювентус" официально вышел на "Бенфику"
Знай
2026-07-29T13:21:29Z
Месси кричал прямо в камеру: как единственный украинец снимает финал ЧМ-2026
Знай
2026-07-19T22:45:38Z
Когда аллигаторы и белки играют в гольф: ТОП смешных историй с PGA Tour и что говорят правила
Comments UA
2026-07-27T10:45:33Z
World Boxing вернула флаг и гимн: россиян допустили к соревнованиям
MY.UA
2026-07-30T21:27:50Z
УЕФА заявил о жестком бойкоте: 55 стран против планов ФИФА
MY.UA
2026-07-30T18:07:12Z
Назначение звездного футболиста в сборную Италии может не состояться из-за его связей с РФ
ZN UA
2026-07-26T10:21:39Z
Джошуа дерзко обратился к Фьюри после победы над албанцем в Саудовской Аравии
ZN UA
2026-07-26T07:45:26Z
ЛНЗ и "Полесье" — сеяные в Q3 Лиги конференций: жеребьевка определит соперников
Знай
2026-07-19T07:51:17Z