MY.UAНовини
Чи може Трамп обратися на третій термін? Пояснюють американські юристи
Чи може Трамп обратися на третій термін? Пояснюють американські юристи

Чи може Трамп обратися на третій термін? Пояснюють американські юристи

«Детектор медіа» розпитав кількох американських юристів про те, якими є юридичні шляхи до довшого перебування Трампа у Білому домі та наскільки це реалістично.

Тема третього терміну президента США Дональда Трампа у Білому домі виринає від часу до часу ще з початку президентської кампанії 2024 року. Кілька разів Дональд Трамп говорив, що зацікавлений у тому, щоб піти на третю президентську каденцію, попри власне заперечення цієї ідеї у травні. Він апелює до теорії змови про те, що президентські вибори у США у 2020 році нібито були сфальсифікованими, щоб пояснити, чому має йти на третій термін.

Такі ідеї викликали дискусію про те, чи це взагалі можливо з правової точки зору. Поспілкувавшись із фахівцями з американського права, «Детектор медіа» пояснює, чи можливий третій термін і як поляризація політичного середовища США впливає на можливість Трампа опинитися в президентському кріслі втретє.

Юридичні аспекти президентських термінів у США

Інститут президентства у США, згідно з її Конституцією, є потужним, але обмеженим. Така логіка має коріння з часів Просвітництва через побоювання тиранії. Одним зі стримувальних механізмів для президентської влади є двадцять друга поправка Конституції, яку було прийнято у 1951 році. Вона забороняє будь-якій людині бути обраною на посаду президента більш ніж двічі й була ухвалена після безпрецедентного чотириразового президентського терміну Франкліна Ді Рузвельта. Поправка мала на меті усталити традицію, започатковану Джорджем Вашингтоном, який відмовився від наміру балотуватися на третій термін. І хоча до Рузвельта майже ніхто з президентів США не балотувався (і не обирався) на третій термін, саме ця поправка тепер є основою мирної передачі влади та основним інструментом стримування президентських повноважень.

Текст поправки такий: «Жодна особа не може бути обраною на посаду президента більш ніж двічі…».

Хоч на перший погляд це формулювання не є розмитим, юристи мають дискусію щодо того, наскільки деталізованим воно є. До слова, текст не вказує на те, що людина, яка була президентом двічі, не може стати ним знову, а що її радше не можна саме обрати президентом. Думки цитованих у цьому тексті юристів різняться щодо того, чи таке формулювання залишає можливість обрання у ролі віцепрезидента, який потім стає президентом.  Цю юридичну прогалину ще не розглядали в судах країни, що є важливим, оскільки право у США є прецедентним, тобто сформоване в основному судовими рішеннями за конкретними справами.

Ускладнює справу дванадцята поправка Конституції, згідно з якою «жодна людина, яка не підлягає критеріям для посади президента згідно з Конституцією, не може підходити під критерії на посаду віцепрезидента».

Однак формулювання про критерії не є тут достатньо точним. Стаття друга цієї поправки вказує, що відповідними критеріями є вік, громадянство та місце проживання кандидата, але не кількість його попередніх каденцій. Цитовані тут американські юристи дискутують про те, чи дійсно кількість президентських термінів є перепоною на шляху до президентства, чи лише запобіжником, що стосується винятково результатів виборів. Уточнення тексту Конституції важливе: якщо людина, яка була президентом, підпадає під конституційні критерії навіть у такий непрямий спосіб, теоретично вона може стати віцепрезидентом і перейняти президентство згідно з відповідним рішенням.

Ще однією правовою прогалиною у цьому випадку є широка природа застосування надзвичайного стану для посилення президентської влади у США. Акт про національні надзвичайні стани 1976 року, Акт про заколот та інші подібні закони надають президенту надзвичайну владу в часи кризи. Згідно з законодавством, ці повноваження можна активувати з мінімальним судовим або законодавчим контролем. Трамп вдавався до цього неодноразово як під час свого першого, так і під час теперішнього терміну з різних причин — у 2019 році у такий спосіб він профінансував стіну на кордоні з Мексикою, оминаючи необхідне схвалення Конгресу, а у 2025 році відправив до цього кордону Нацгвардію, в обох випадках оголошуючи надзвичайний стан.

Що кажуть американські юристи

Лоренс Трайб, американський науковець-юрист, який досліджує конституційне право Сполучених Штатів (Гарвардський університет), почесний професор Університету Карла М. Лоеба, автор «Американського конституційного права» (1978), головного підручника у цій галузі для американських юристів, у розмові з «Детектором медіа» згадав про потенційні шляхи обмеження або обходу Двадцять другої поправки:

«У 1951 році до Конституції США були внесені поправки, які унеможливили обрання на третій президентський термін, але залишили теоретичну лазівку, завдяки якій хтось на кшталт Дональда Трампа міг би балотуватися на посаду віцепрезидента за списком, очолюваним кимось іншим — можливо, Джей Ді Венсом. А потім зайняти президентське крісло після заздалегідь узгодженої відставки новообраного президента. Це дозволило б використати те, що ця конституційна поправка забороняє будь-кого обирати “більш ніж два рази», а не забороняє будь-кому обіймати посаду президента більш ніж два рази. Це надумана ідея, яка вимагала б змови, щоб обійти очевидну мету Двадцять другої поправки, але вона можлива».

Брюс Пібоді, редактор та автор п’яти книг на тему політичної філософії та американського права, автор статей і колонок для Washington Post, New York Times, Wall Street Journal, USA Today тощо, співдиректор програми зі вступного права та правових студій Університету Ферлея Дікінсона, говорить про обхід двадцять другої поправки більш скептично:

«Я не думаю, що існує якась важлива конституційна невизначеність щодо терміну повноважень президента. Стаття II, розділ 1 Конституції чітко визначає, що термін повноважень президента становить “чотири роки”, тому основне питання полягає в тому, чи обмеженою є кількість термінів і як президент може забезпечити собі цей термін. Питання непослідовного перебування на посаді не є (наразі) конституційно релевантним. Немає жодних конституційних формулювань чи історичних свідчень того, що чинна Конституція дає можливість по-різному ставитися до людей, які перебували на посаді президента кілька термінів поспіль або безперервно. У моєму аналізі віцепрезидент, який стає наступником президента “у середньостроковій перспективі”, обмежений у спосіб, зазначений вище: ця людина насамперед обмежена щодо того, скільки разів вона може бути обрана президентом. Тому віцепрезидент, який обіймав посаду впродовж двох або менше років, все ще має право бути обраним на два президентські терміни та, можливо, на додаткові роки після цього за допомогою додаткових сценаріїв наступництва. Справедливості заради слід зазначити, що з моменту ратифікації двадцять другої поправки такого ніколи не відбувалося. Але, на мою думку, це може статися, якщо, скажімо, президент Трамп (або президент Обама) стане президентом після перебування на посаді віцепрезидента або, можливо, буде названий у законі про президентську спадкоємність (серед інших сценаріїв)».

Такої ж думки і Браян Кальт, американський правознавець із юридичного коледжу Мічиганського державного університету, який досліджує конституцію Сполучених Штатів, автор трьох книг на цю тему, коментатор теми конституційного права США для головних американських медіа:

«Закон також поширюється на людей, які виконують обов’язки президента, але не були обрані президентом. Це може статися, коли хтось успадковує посаду (наприклад, віцепрезидент, який стає президентом після смерті попереднього президента), або тимчасово виконує обов’язки президента (наприклад, коли президент тимчасово недієздатний і застосовується двадцять п’ята поправка). Зокрема, в ній ідеться про те, що будь-хто, хто виконує обов’язки президента впродовж більш ніж двох років чужого терміну, не може бути обраний більш ніж один раз».

Кальт також каже, що віцепрезидент, який вступає на посаду в середині свого терміну, може бути обраний двічі, якщо це відбувається після половини терміну (як у випадку з президентом Джонсоном у 1963 році), але може бути обраний лише один раз, якщо це відбувається до половини терміну (як у випадку з президентом Фордом у 1974 році). Це фактично накладає десятирічний ліміт.

Науковець також згадав про юридичний алгоритм обходу двадцять другої поправки, яким може скористатися команда Трампа задля того, щоб отримати третій термін у Білому домі:

«Перспектива обійти 22-гу поправку полягає, головним чином, у використанні потенційних прогалин у ній (хоча завжди існує додаткова можливість, що закон може бути проігнорований). Стандартне тлумачення поправки полягає в тому, що людина, яка пробула на посаді два терміни, вже не може бути президентом. Але технічна мова поправки лише унеможливлює обрання цієї особи президентом на третій термін, а не формально оголошує цю людину такою, що не має права обіймати посаду президента. Таким чином, наприклад, існує потенційна можливість для президента, який перебуває на посаді два терміни, стати віцепрезидентом, а потім стати президентом, коли наступний президент піде у відставку. Одним зі способів зробити це було б, якби хтось балотувався на посаду президента у 2028 році (скажімо, Джей Ді Венс), а Трамп був би його напарником у передвиборчих перегонах. Після обрання Венс подав би у відставку, а Трамп став би президентом».

Утім, навіть у цьому сценарії Кальт не є надто впевненим через кілька перешкод:

«По-перше, немає жодних гарантій, що Венс захоче піти у відставку. По-друге, люди можуть стверджувати, що Трамп також не має права бути обраним віцепрезидентом (дванадцята поправка говорить, що вимоги до кандидатів на посаду віцепрезидента такі ж самі, як і до президента; це просто повертає нас до питання, чи може людина, яка була обрана на два терміни, бути президентом чи ні). Це призвело б до судових позовів та оскаржень у Конгресі під час підрахунку голосів виборців. Третьою перешкодою буде небажання виборців підтримати такий маневр. З огляду на те, якою незначною була перемога Трампа у 2024 році, він не може дозволити собі втратити дуже багато виборців».

Лоренс Трайб указує, що найбільш імовірним способом отримання третього терміну Трампом є саме впровадження надзвичайного стану в країні:

«Більш вірогідним, на мою думку, був би сценарій, за якого президент, який прагне стати диктатором, оголосив би надзвичайний стан, що призвело б до воєнного стану і скасування президентських виборів, які зазвичай мали б відбутися наприкінці другого терміну перебування цього президента на посаді. Ще більш вірогідними були б такі серйозні зловживання президентською владою, які звели б ці вибори до безглуздості через різні маніпуляції з правом голосу виборців у штатах, життєво важливих для перемоги в нашій застарілій Колегії виборників. Я сподіваюся, що жодна з цих подій не станеться, і такі науковці й активісти як я роблять усе можливе, щоб запобігти цьому. Але ніхто не може з упевненістю передбачити результат».

Брюс Пібоді висловлює сумніви у тому, що навіть сценарій із надзвичайним станом може бути реалізований, обґрунтовуючи це, зокрема, юридичними причинами:

«На відміну від інших конституцій світу, конституція США має досить обмежені повноваження щодо надзвичайного стану. Загальне припущення полягає в тому, що Конституція США в основному покликана служити своєму народові під час війни й миру, надзвичайних ситуацій, а також більш буденних стресів і конфліктів. Згідно з відомим висловлюванням голови Верховного суду Джона Маршалла, Конституція США “призначена для того, щоб пережити віки, а отже, бути адаптованою до різноманітних кризових ситуацій у людських справах”. Прийнято понад 130 федеральних законів, які надають надзвичайні повноваження президенту або федеральному уряду, але ці закони, ймовірно, відповідають Конституції та не розтягують і не розширюють її параметри».

Науковець також згадує прецедент Авраама Лінкольна й те, як деякі його помічники закликали його не проводити вибори у 1864 році в розпал Громадянської війни. «Попри те, що Лінкольн вважав, що, швидше за все, програє вибори, він сказав, що “вибори були необхідністю” і перевіркою того, чи може уряд бути “достатньо сильним, щоб підтримувати власне існування у великих надзвичайних ситуаціях”. У Конституції немає нічого, що дозволяло б призупинити вибори, і наш історичний прецедент, включаючи 1864 рік, свідчить про важливість визнання закінчення президентського терміну і проведення відповідних виборів». Вибори Лінкольн виграв, до речі.

Браян Кальт теж ставиться до ідеї з надзвичайними повноваженнями скептично, зокрема з огляду на конституційне право:

«Конституція не містить жодних уточнень щодо надзвичайних повноважень. Здебільшого надзвичайні повноваження Президента визначаються законодавством Конгресу. Не існує конкретного положення, яке б дозволяло президенту відкладати вибори, але Конгрес може законодавчо закріпити таке відтермінування. Продовження строків не є можливим, оскільки двадцята поправка визначає, що президентські каденції закінчуються опівдні 20 січня».

Утім, юрист указує і на інші потенційні юридичні прогалини, які може використати адміністрація Трампа та про які не так голосно говорять. Але Кальт вважає такий сценарій більш імовірними, якщо Трамп захоче залишитись у Білому домі надовше:

«Є інші потенційні можливості. Головна з них пов’язана з двадцятою поправкою. Вона передбачає, що якщо опівдні 20 січня немає нікого, хто міг би скласти присягу президента або віцепрезидента (можливо, тому що вибори ще тривають, або тому що переможець помер, або не може виконувати свої обов’язки за станом здоров’я, або не відповідає конституційним вимогам), то тоді вступає в дію Закон про черговість передачі влади. Той, хто є наступним у черзі, виконує обов’язки президента (можливо і тимчасово як, наприклад, у разі оскарження результатів виборів). Наразі наступним у черзі є спікер Палати представників, але Конгрес може законодавчо закріпити нову лінію наступництва, яка дозволить чинному президенту бути наступним у черзі. Це стикається з кількома перешкодами, головною з яких є  те, що більшість людей не вважає, що президент, який перебуває на посаді два терміни, має право залишатися на посаді після другого терміну, а ті, хто вважає, що він може перебувати на посаді багато, не думають, що такі президенти повинні залишатися на посаді після другого терміну».

Вплив політики на судову систему США

З дискусії випливає, що можливість третього президентського терміну Трампа існує через надто розмиті формулювання конституції та вимоги до президента у її положеннях. У часи політизованої інтерпретації американського права та тиску на судову владу країни, з огляду на рішення чинного президента, які суперечать іншим законодавчим актам у країні, ця невизначеність може у підсумку стати політичним інструментом. Політизована інтерпретація законів у консервативній традиції навіть має дві різні течії — оригіналізм і текстуалізм.

Оригіналізм — це тлумачення правових текстів, виходячи з їхнього значення на момент їхнього ухвалення. Оригіналісти стверджують, що сенс Конституції був зафіксований на момент її створення і не повинен змінюватися з часом. Оригіналізм зазвичай зводиться до більш обмежувального тлумачення законів. Наприклад, у справі «Округ Колумбія проти Хеллера» (2008) Верховний суд ухвалив оригіналістське тлумачення Другої поправки до Конституції США, яка надає людині право на носіння зброї, як його розуміли у XVIII столітті. Втім, оригіналісти також часто обмежено трактують і повноваження федеральної влади, стверджуючи, що Конституція вказує її конкретні права та обов’язки.

Натомість текстуалізм зосереджується на тексті закону або конституційного положення, інтерпретуючи його так, як він був написаний, не беручи до уваги історію законодавства. Текстуалісти стверджують, що це заохочує суб’єктивну інтерпретацію права. Ключовим моментом такого підходу є акцент на точній мові юридичних текстів. Текстуалізм може забезпечити передбачуваність через суворе дотримання законодавчих формулювань. Наприклад, у справі «Босток проти району Клейтон» (2020) Верховний суд США використав текстуалізм, щоб вирішити, що Розділ VII Закону США про громадянські права забороняє дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації, оскільки текст забороняє дискримінацію «за ознакою статі». У таких випадках текстуалісти можуть застосовувати вузьке тлумачення, коли законодавство є нечітким, залишаючи рішення на розсуд Конгресу, а не судового тлумачення.

Відсутність відповідних прецедентів або судового роз’яснення теми ймовірного третього терміну президента США може означати те, що, ймовірно. суди будуть розбиратися з цією справою аж тоді, коли до чогось подібного справді дійде. Однак, враховуючи громіздку та багатошарову систему американського судочинства, де рішення судів одного рівня можуть суперечити одне одному, а рішення Верховного суду США мають політизований характер, це питання ймовірно застрягне у юридичній плутанині, як це ставалося зі спробами скасувати контроверсійні укази Трампа, ухвалені на початку його нового терміну. Крім того, рішення у справах «Трамп проти Гаваїв» 2018 року та «Трамп проти Мазарс» 2020 року показують, що президентські повноваження можуть бути перевищеними у випадку загроз національній безпеці. Юридичний контроль  над владою президента у кризових ситуаціях може бути недостатнім.

Політизованість головного суду США пояснюється його складом. Під час свого першого терміну Дональд Трамп призначив трьох суддів до Верховного суду — Ніла Горсуча, Бретта Кавано й Емі Коні Баррет, посиливши політичний дисбаланс суду, де шестеро суддів мають консервативні погляди, на противагу трьом із ліберальними. Політичні погляди суддів впливають і на інтерпретацію законодавства — оригіналістом серед них називають Клеренса Томаса, а текстуалістом — Горсуча. Трамп і Республіканська партія загалом змогли домогтися такого балансу сил зокрема і через безпрецедентні політичні рішення. Наприклад, саме республіканці у 2016 заблокували висування Мерріка Гарланда Бараком Обамою за обґрунтуванням, яке раніше не використовувалось у контексті призначень до Верховного суду, — звільнення місця судді у рік виборів. Тоді республіканець Мітч Макконнелл, на той час лідер більшості у верхній палаті американського парламенту, стверджував, що саме наступний президент повинен висунути кандидата на це місце. Втім, до цього призначення до головного судового органу країни у виборчий рік усе ж були (наприклад, призначення суддею Ентоні Кеннеді у 1988 році), а сам Трамп порушив цей принцип у 2020 році, коли призначив Еймі Коні Беррет суддею. Ба більше, процес обрання до суддів Верховного суду теж є політизованим, оскільки суддів затверджує Конгрес після відповідних публічних слухань, де американські парламентарі можуть ставити запитання кандидатам. Такі перипетії з головним судом країни, а також нещодавні інциденти тиску на окремих суддів на рівні окремих штатів вказують на хиткість судової системи США, що може бути використано для подальших політичних маневрів, зокрема й для подовження президентської каденції Дональда Трампа.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Дональд Трамп
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Где лучше хранить свежие помидоры: и почему холодильник совсем для этого не подходит
TSN
2025-07-01T09:33:38Z
Названы продукты, которые повышают давление: их лучше избегать, чтобы не иметь проблем с сердцем
TSN
2025-07-01T09:33:07Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
На чем жарить: диетолог назвала масла, которые подходят для этого и которых надо избегать
UAToday
2025-06-23T09:00:41Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
"Большая часть ляжет в могилы": Арестович шокировал новым прогнозом будущего Украины
Comments UA
2025-06-17T20:00:36Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
РФ организовала самое крупное мошенничество в США
Comments UA
2025-07-01T10:45:50Z
В Кремле заявили о готовности закончить войну дипломатией: какое условие
Comments UA
2025-07-01T10:45:35Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Иран начал ремонт на ядерном объекте в Натанзе после авиаударов США - ISW
Gazeta UA
2025-06-29T08:18:21Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
"Укрпочта" вводит новые ограничения: до 10 посылок в месяц на сумму до 100 тысяч гривен
VGorode
2025-07-01T10:48:08Z
Банановая империя Chiquita, свергавшая правительства, нанесла удар по Панаме
Фокус
2025-07-01T10:45:40Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Снимут средства за другого человека: Ощадбанк насчитывает украинцам странные комиссии - как защититься
Знай
2025-06-28T18:21:17Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
Опасная окрошка: 3 признака, при которых ее нельзя есть, даже если вы ее утром приготовили
Знай
2025-06-17T16:51:59Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Что нужно говорить своему ребенку, чтобы он поверил в себя: важные слова для поддержки
TSN
2025-07-01T10:51:57Z
Что нужно сделать в июле, чтобы у капусты сформировались тугие головки: метод без копейки вложений
TSN
2025-07-01T10:51:24Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Названы потери армии России за шесть месяцев
Корреспондент
2025-07-01T10:48:24Z
Сокращение финансирования USAID может привести к 14 млн смертей к 2030 году
TSN
2025-07-01T10:30:15Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Почему нельзя отказываться купаться 23 июня и что нужно выпрашивать сегодня: приметы и запреты на Агрипины
Знай
2025-06-23T04:03:11Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Змеехвостки на морском дне как канарейки в шахтах — предупреждают об опасности
ZN UA
2025-07-01T10:52:53Z
Убийство подростка на фуникулере в Киеве: мать эмоционально обратилась к Кличко, общество требует наказания
TSN
2025-07-01T10:51:25Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
В Киеве приспустили главный флаг Украины: какая причина
TSN
2025-06-29T06:18:48Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В Средиземном море взорвался танкер, связанный с теневым флотом России
TSN
2025-07-01T10:27:05Z
Ціни на газ для промислових споживачів зросли: як це вплине на аграріїв
AgroNews
2025-07-01T10:16:22Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
"Откуда у нее корона": Камалия обвинила Полякову в плагиате, но без обид
Знай
2025-07-01T10:51:21Z
Андрей Джеджула умилил кадрами знакомства детей с их новорожденной сестрой
Комсомольская правда
2025-07-01T10:45:04Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Все как и должно быть": бывшая жена Остапчука рассказала, как поделили дом после развода
Апостроф
2025-06-27T12:00:17Z
"Материнское сердце не заживет никогда": Ада Роговцева растрогала фото с сыном в годовщину его смерти
Апостроф
2025-07-01T10:21:32Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Рекордный май: какие электрокары выбирают украинские водители
Хвиля
2025-07-01T10:45:57Z
Под какими деревьями не стоит парковать авто летом: советы
Gazeta UA
2025-07-01T00:36:09Z
Сэкономил 200 долларов: "путешественник" угнал 8 машин, чтобы не платить за авиабилеты
Фокус
2025-06-30T17:12:45Z
Китай вводит более строгие требования к безопасности батарей электрокаров
Корреспондент
2025-06-30T16:42:48Z
Топливо с подвохом: как посещение АЗС может обернуться штрафом или лишением прав
Знай
2025-06-30T16:21:39Z
В «Дие» появилась новая услуга для водителей
Comments UA
2025-06-30T13:45:30Z
Водитель, запомни: что делать, когда пролил кофе на кнопки авто
Хвиля
2025-06-30T10:36:53Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Теперь можно слушать треки из Spotify в Instagram Stories
Лига
2025-07-01T10:43:30Z
Астрономы нашли "замороженную" галактику, не менявшуюся миллиарды лет
TSN
2025-07-01T10:33:08Z
Время пришло: Bandai Namco тизерит скорый анонс долгожданной Ace Combat 8
GameMag
2025-07-01T10:04:04Z
Samsung почала бета-тестування нової ОС для Galaxy Watch
Portaltele
2025-07-01T09:13:36Z
Российские геймеры назвали самые ожидаемые игры — Grand Theft Auto VI и "Ведьмак 4" лидируют
GameMag
2025-07-01T09:03:16Z
С "воскрешения" ужасных волков прошло полгода: гены лютоволка активизировались
Фокус
2025-07-01T08:57:55Z
Инсайдер: Xiaomi 16 Pro получит камеры, похожие на дизайн будущего iPhone 17
Лига
2025-07-01T08:54:20Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Процедура взвешивания Деревянченко и Рамоса перед боем: оба в своем теле
Корреспондент
2025-07-01T10:30:02Z
Костюк - Эрьявец: онлайн-трансляция матча "Уимблдон-2025"
Telegraf
2025-07-01T10:06:30Z
Анонс боя Хейни и Нормана: Турки Аль аш-Шейх подтверждает бой в ноябре
Корреспондент
2025-07-01T08:57:45Z
Играть уже может: главный тренер Реала о ранее заболевшем Килиане Мбаппе
Корреспондент
2025-07-01T08:00:48Z
Едем домой: Гвардиола сказал о поражении Ман Сити от Аль-Хиляля
Корреспондент
2025-07-01T07:45:42Z