MY.UAНовини
Двигун економіки глохне. Потрібен капітальний ремонт
Двигун економіки глохне. Потрібен капітальний ремонт

Двигун економіки глохне. Потрібен капітальний ремонт

Двигун економіки глохне. Потрібен капітальний ремонт

З 2023 року в Україні спостерігаються повільні темпи економічного відновлення після драматичного падіння ВВП у 2022 році на 28,8%. Темпи зростання реального ВВП у 2023 році становили 5,5%, у 2024-му — 2,9%, а в січні—травні 2025 року — лише 1%.

Негативними чинниками впливу на економічну діяльність були:

  • активні бойові дії та високі воєнні ризики;
  • руйнування виробничих активів і зменшення посівних площ;
  • нестача трудових ресурсів унаслідок еміграції та мобілізації;
  • недоступність кредитних ресурсів;
  • пошкодження критичної інфраструктури і дефіцит енергогенерації;
  • логістичні труднощі для експорту та внутрішніх перевезень.

Аналізуючи традиційні фактори виробництва, слід враховувати, що за 2022–2025 роки з України виїхало 6,9 мільйона осіб, а кількість зайнятих у реальному секторі скоротилася на 2 мільйона чоловік, або на 20% щодо довоєнного періоду. Вартість прямої матеріальної шкоди економіці, завданої російською агресією, оцінюється міжнародними експертами в 176 млрд дол. Поточний рівень капітальних інвестицій становить лише 5–6% ВВП, що вдвічі нижче від довоєнного рівня. Тому цілком закономірно, що рівень реального ВВП у 2025 році на 22% менший, ніж у 2021-му.

Ледь помітне відновлення економіки у 2024–2025 роках пов’язане з дією фіскальних стимулів, підтриманих надходженням зовнішньої допомоги, а також із пожвавленням споживчого попиту та дією «транспортного коридору» в Чорному морі. За останній рік дефіцит державного бюджету без урахування грантів сягнув 24% ВВП при залученні зовнішньої фінансової допомоги на суму понад 18 млрд дол. лише за п’ять місяців 2025-го. Водночас відбулося реальне зростання обороту роздрібної торгівлі на 5,1%, що прямо вказує на пожвавлення приватного споживання. Однак рівень реальних споживчих витрат на душу населення все ще залишається нижчим від довоєнного.

Проведені розрахунки засвідчують, що протягом 2022–2024 років драйверами зростання реального ВВП на стороні сукупного попиту були державне споживання та інвестиції. Державне споживання 2024 року реально було на 37% вищим, ніж 2021-го, а державні інвестиції — на 75,1%.

Однак у межах приватного сектору економіки та в її чисто ринкових сегментах відбувалися вкрай негативні процеси. Приватні інвестиції 2024 року реально були нижчими на 35% відносно 2021-го, а приватне споживання — на 19,4%. Ба більше, реальні обсяги експорту товарів і послуг зменшилися на 40% відносно останнього довоєнного року, тоді як реальні обсяги імпорту — лише на 3% (див. рис. 1).

ZN.UA

Тобто ринкові сегменти економіки перебували в пригніченому стані навіть за потужної дії фіскальних стимулів і зовнішньої допомоги. Це говорить про те, що за високих ризиків економічної діяльності і триваючих руйнувань продуктивних сил країни цінові сигнали і ринкові механізми не спрацьовують належним чином навіть за активного вливання в економіку публічних коштів.

Проведена декомпозиція факторів зміни реального ВВП з боку попиту впродовж 2022–2024 років дала такі результати:

  • державне споживання та інвестиції забезпечили приріст реального ВВП на 11,6% відносно 2021 року (при його загальному падінні на 22,7%);
  • скорочення чистого експорту було чинником падіння реального ВВП на 17,1%;
  • зменшення приватного споживання дало внесок мінус 13,4%;
  • скорочення приватних інвестицій спричинило зниження реального ВВП на 2,5%.

Таким чином, обсяги чистого експорту, приватного споживання та інвестицій суттєво зменшилися відносно довоєнного рівня та зробили негативний внесок у приріст реального ВВП. Приватні інвестиції на кінець 2024 року відновилися лише до 65% від рівня 2021 року. З іншого боку, державні інвестиції та споживання зробили позитивний внесок у відновлення економіки.

При аналізі структурних складових і рушійних сил зростання ВВП на стороні виробництва отримуємо аналогічний висновок: під час війни найвищі темпи зростання реального ВВП мали місце у сферах прямої діяльності держави або у сферах, які активно підтримуються державою.

До переліку галузей, які 2024 року перевершили довоєнний рівень, увійшли:

  • державне управління (+39,8% до 2021 року, здебільшого за рахунок сфери оборони);
  • фінансова діяльність (+10,9% за рахунок масштабного субсидування банків);
  • мистецтво, спорт, розваги (+14,8%, включаючи гральний бізнес) (див. рис. 2).
ZN.UA

За обсягом наданих послуг до довоєнного рівня наближалися освіта (кумулятивне падіння за 2022–2024 роки на 5,4%) та охорона здоров’я (падіння на 4,7%).

Ці галузі як надавачі ділових і побутових послуг впливають на сумарну продуктивність факторів виробництва і генерують частину ВВП, однак вони безпосередньо не створюють матеріальних засад економіки і не формують виробничого потенціалу країни у тривалій перспективі.

Натомість посилюються тривожні симптоми стану базових галузей економіки, де рівень виробництва переважно залишається нижчим від довоєнного:

  • електроенергетика — падіння на 34,9% за 2022–2024 роки (здебільшого внаслідок ракетних ударів);
  • добувна промисловість — на 31,2% (окупація територій, руйнування потужностей з газовидобутку та добування вугілля);
  • будівництво — на 51% (різке скорочення цивільного будівництва);
    переробна промисловість — падіння на 29,6%;
  • транспорт — на 28,6% (унаслідок спаду виробництва та ускладнення логістики);
  • сільське господарство — падіння на 23% (скорочення посівних площ, падіння світових цін на експортовану продукцію, погодні умови 2024 року).

Загалом не покращилася ситуація і 2025 року, адже тривало падіння виробництва в усіх базових галузях — промисловості, будівництві, сільському господарстві, транспорті. Хоча 2025-го паростки економічного зростання спостерігалися в машинобудуванні, фармацевтиці, виробництві будматеріалів, металургії, текстильному виробництві, роздрібній торгівлі.

Загрозливі тенденції в економіці формують і зростаючі зовнішньоекономічні дисбаланси. Руйнування експортного потенціалу та значні потреби в імпорті ведуть до утворення рекордного зовнішньоторговельного дефіциту, який становить близько 40 млрд дол. на рік. Імпорт товарів в Україну вже удвічі перевищує експорт, а дефіцит поточного рахунку за чотири місяці 2025 року сягнув 10,6 млрд дол. (без грантів і реінвестованих доходів).

Лише завдяки міжнародній фінансовій допомозі вдається уникнути катастрофічних сценаріїв у реальному секторі економіки та фінансовій системі. Однак у разі зупинки чи різкого скорочення міжнародної фінансової допомоги існує висока ймовірність настання кризи платіжного балансу.

У доларовому еквіваленті за п’ять місяців 2025 року імпорт товарів зріс на 13,2%, тоді як експорт зменшився на 5,9%. Падіння експорту відбувається через втрату виробничих потужностей та активні бойові дії на території України; логістичні обмеження та руйнування об’єктів критичної інфраструктури; запровадження країнами — сусідами ЄС заборони імпорту низки українських товарів; продовження атак агресора на енергетичну систему та добувні потужності.

А основними чинниками збільшення імпорту є зростаючі військові потреби, відбудова зруйнованої інфраструктури, придбання енергоносіїв та енергетичного обладнання. За січень—травень 2025 року імпорт обладнання та транспортних засобів зріс на 26%, а мінеральних продуктів (переважно газу та електроенергії) — на 14%.

Негативного впливу на розвиток експорту поточного року додає триваюче зниження світових цін на сировинні товари. Цінова кон'юнктура разом із колосальними втратами підприємств під час війни погіршує міжнародну конкурентоспроможність українських експортерів. Згідно з даними Мінекономіки, за 20 днів червня 2025 року відносно такого ж періоду 2024-го світові ціни на пшеницю знизилися на 12,8%, на залізну руду — на 11,2%, сталь — на 5,8%, на укурудзу — на 2,7%.

Для виправлення дисбалансів зовнішньої торгівлі країна гостро потребує інвестицій у розширення та модернізацію виробничих потужностей з опорою на механізми доступного кредитного фінансування, страхування воєнних ризиків і розвитку транспортної інфраструктури.

Перспективи відновлення української економіки погіршує і незбалансована фінансово-монетарна політика. Така політика на тлі високих втрат і ризиків війни стала вагомою причиною деформованого розподілу інвестиційно-фінансових ресурсів. Національні та зовнішні заощадження частково заморожуються банківською системою, а частково конвертуються у готівкову іноземну валюту.

Основні фінансові активи бізнесу і населення в гривневому еквіваленті на початок травня цього року становили 9,7 трлн грн, вони збільшилися з 90% ВВП у 2021 році до 123% ВВП у 2025-му. Структура фінансових активів (див. рис. 3) вказує на домінуючі позиції готівкової іноземної валюти поза банками. Частка готівкової валюти досягла 61% сумарних активів, тоді як до війни вона становила 55%. В абсолютному вимірі запаси готівкової валюти сягають 141 млрд дол., збільшившись від початку війни на 42 млрд дол.

ZN.UA

Вкладення суттєвих національних ресурсів в іноземні активи є, по суті, формою втечі капіталу, що призводить до виснаження фінансово-інвестиційного потенціалу економіки. До такого плачевного стану призводять низька довіра до стабільності гривні, брак інвестиційних інструментів на ринку, проблемне регулювання фондового і кредитного ринків, занадто ліберальна система валютного регулювання.

Депозитна база банків за час війни збільшилася вдвічі, однак ефективність фінансового посередництва в економіці залишалася низькою. Частка банківських депозитів (включаючи поточні рахунки) у структурі фінансових активів бізнесу і населення нині становить 28%, тоді як на початку війни — 31%. Це говорить про те, що політика «приваблення гривневих активів» як основа монетарної політики НБУ не дає очікуваних результатів.

Проблема ускладнюється тим, що пріоритетним спрямуванням депозитів банками є вкладення у депсертифікати НБУ (+530 млрд грн за час війни) та ОВДП (+380 млрд, включаючи розміщення обов’язкових резервів), що пригнічує банківське кредитування.

Протягом 2022–2025 років спостерігається стійке зниження рівня банківських кредитів у вимірі відносних і реальних показників: з 19,1% ВВП у 2022 році до 14,4% у травні 2025-го. Наразі Україна має найнижчий у світі рівень банківського кредитування серед країн із ринками, що формуються. Це при тому, що близько 30% кредитного портфеля банків припадає на пільгові кредитні програми уряду.

Номінально обсяг банківських кредитів за останній рік збільшився на 14%. Однак темпи інфляції за цей же період наближалися до 16%, що вказує на зменшення реальної величини кредитного портфеля банків.

Хронічний дефіцит продуктивного капіталу в економіці (включаючи позикові ресурси) гальмує відновлення економіки та підриває основи її стійкого розвитку. Вагомими причинами такого стану є неадекватне управління грошово-кредитною сферою та проблемне регулювання фінансових ринків.

Вочевидь, після закінчення війни українська держава за підтримки міжнародних партнерів змушена буде інвестувати значні ресурси у відбудову країни. Однак паралельно необхідно буде вживати дієвих зусиль для відновлення діяльності приватного сектору і перезавантаження ринкових механізмів. Заохочення приватних інвестицій і запуск двигуна самопідтримуючого економічного зростання потребуватимуть надійної системи страхування від воєнних ризиків, здорового інвестиційного клімату, сучасної промислової політики та продуманої грошово-кредитної політики, орієнтованих на відновлення каналів ефективного перерозподілу капіталу й досягнення цілей економічного розвитку.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У МОЗ повідомили про скасування 445 рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям
УкраинФорм
2025-07-01T18:36:48Z
Невидимий убивця: учені порахували, скільки людей помирають від самотності щогодини
Фокус
2025-07-01T18:12:20Z
Гіркота у роті: які причини та методи лікування
Знай
2025-07-01T17:51:38Z
Спалахи інфекцій на круїзних лайнерах — що треба знати пасажирам
360ua.news
2025-07-01T17:27:18Z
Чи варто користуватись кондиціонером: чим він може бути корисним та небезпечним
24tv
2025-07-01T17:18:36Z
Зацвів отруйний борщівник. В чому його небезпека та як уберегтися
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T17:15:19Z
Штучний інтелект від Microsoft перевершив лікарів у діагностиці складних захворювань
InternetUA
2025-07-01T15:51:13Z
Найкращий фрукт для кишківника: яка ягода допомагає контролювати вагу і боротися з діабетом
24tv
2025-07-01T15:42:20Z
Пентагон зупинив постачання ракет ППО Україні: названо причину
Vlasti
2025-07-02T04:09:29Z
"Нас занесли в кабінет Буданова": відверте інтерв'ю пілота Мі-8, який вижив у російському полоні
24tv
2025-07-02T04:03:44Z
США офіційно припинили усі програми USAID: хто тепер буде надавати міжнародну допомогу
Telegraf
2025-07-02T04:03:10Z
США зупинили поставки Україні ракет ППО та боєприпасів: хронологія 1225 дня війни
24tv
2025-07-02T03:54:57Z
Чи загрожує Путіну вирок: Олещук оцінив ризики для президента РФ
GlavRed
2025-07-02T03:27:12Z
Удари по Україні та нові заяви Трампа: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T03:03:49Z
Москва передала Пхеньяну технології ударних дронів - розвідка
Gazeta UA
2025-07-02T02:30:37Z
Україна посилить співпрацю з Європолом у ході реформування органів правопорядку - МВС
УкраинФорм
2025-07-02T02:12:54Z
Удар по Китаю: політолог сказав, які саме санкції США можуть ввести проти Росії
24tv
2025-07-02T01:33:26Z
Долар переживає найгірший період з 1973 року – NYT
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T03:21:56Z
Rheinmetall побудував у Німеччині завод із виробництва деталей для F-35
InternetUA
2025-07-02T03:01:16Z
Маш, сочевиця та горох: господарство на Київщині досліджує сорти бобових
AgroPortal
2025-07-02T03:00:50Z
Нерухомість на півдні України: яка вартість оренди або покупки квартири
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T23:57:04Z
Україна створить нові заводи озброєння з партнерами по "Рамштайну"
iPress
2025-07-01T21:45:40Z
В Україні запровадили новий порядок призначення виплат: ПФУ замінить Мінсоцполітики
Хвиля
2025-07-01T18:51:34Z
Податкова перевиконала план надходжень за півріччя на понад 60 мільярдів гривень
24tv
2025-07-01T18:42:29Z
Як зміниться мінімальна зарплата в Україні до 2028 року — ключові цифри
360ua.news
2025-07-01T18:30:20Z
Ціни на "синю перлину" впали на 30%: в Україні різко подешевшала улюблена ягода
GlavRed
2025-07-01T18:27:25Z
Не забудьте про це підживлення в липні — і хрусткі огірки радуватимуть до осені
Telegraf
2025-07-02T03:51:46Z
Супертест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинках з сантехніком за 45 сек
GlavRed
2025-07-02T03:27:50Z
Корея жодного відношення не має: чому морква по-корейськи так називається
GlavRed
2025-07-02T03:27:25Z
Виглядає красиво, смакує ще краще: як приготувати омлет з суфле – ідеальний початок дня
24tv
2025-07-02T03:09:45Z
Цей предмет точно є у вас вдома. Позбудьтесь його, якщо не хочете хвороб, стресу та бідності
Telegraf
2025-07-02T00:24:33Z
Місце, що вражає: водоспад Маро - природна перлина Іспанії
Gazeta UA
2025-07-02T00:00:17Z
Скільки не готуй – а буде мало: ніжний десерт без випікання, який ніколи не набридає
24tv
2025-07-01T20:48:25Z
Один інгредієнт перетворить молоду картоплю на справжню смакоту: варити її ви вже не будете
Telegraf
2025-07-01T18:42:56Z
Втеча з в'язниці – не злочин: 5 цікавих фактів про Німеччину, які ви не знали
24tv
2025-07-01T18:12:18Z
2 липня - яке сьогодні свято, традиції та заборони, все про цей день
Комсомольская правда
2025-07-02T04:03:39Z
Чому вчителів рідко карають за булінг: як захистити права дитини
Комсомольская правда
2025-07-02T04:01:15Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Сумах: частині українців пощастить отримати виплати
Политека
2025-07-02T04:00:47Z
Десятки ракет Patriot і Stinger: у NBC розповіли, які поставки США призупинили для України
24tv
2025-07-02T03:51:46Z
З Днем податківця України: найкращі привітання у картинках і прозі
24tv
2025-07-02T03:36:06Z
Робота для пенсіонерів у Полтаві: хто зможе заробляти більше 23 тисяч гривень
Политека
2025-07-02T03:30:32Z
У розвідці розповіли, чому РФ раптово заговорила про зменшення витрат на армію
ZN UA
2025-07-02T03:30:10Z
Чому не можна казати "бувший у користуванні": яким одним словом треба замінити
GlavRed
2025-07-02T03:27:57Z
Чому маленькі собаки поводяться агресивно: кінолог розкрив секрет
GlavRed
2025-07-02T03:27:19Z
Понад тисячу окупантів і гори техніки: оновили втрати росіян в Україні
Gazeta UA
2025-07-02T04:09:01Z
Україну затисло між двома вихорами: якої погоди чекати на початку липня
Хвиля
2025-07-02T03:27:20Z
Не на Закарпатті: де в Україні є цілюще мінеральне озеро з лікувальними грязями
24tv
2025-07-02T03:21:02Z
Обмеження руху транспорту у Вінницькій області: жителям зробили оголошення
Политека
2025-07-02T03:00:45Z
Журналісти за два місяці підтвердили загибель на війні проти України ще понад 100 жителів Криму
УкраинФорм
2025-07-02T02:40:47Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 2 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T02:33:48Z
Ворог посилив свої резерви, – військовослужбовець про літній наступ росіян
24tv
2025-07-02T02:33:47Z
Росія вдарила по Харкову безпілотниками
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T02:12:36Z
Справу про мільйонні розкрадання у Київавтодорі передали до суду
УкраинФорм
2025-07-02T02:06:17Z
Де зараз Альона Вінницька – ексучасниця гурту "ВІА Гра", яка переживала затяжну депресію
24tv
2025-07-02T04:03:55Z
Віллу Карла Лагерфельда продали на аукціоні за €4,7 мільйона
УкраинФорм
2025-07-02T03:45:12Z
Зеленська презентувала новий епізод освітнього серіалу «Люди з досвідом війни»
УкраинФорм
2025-07-02T03:09:58Z
Кендалл Дженнер у бікіні намочила ідеальне тіло для сексуальних фото
Gazeta UA
2025-07-02T01:15:46Z
Перший публічний вихід: 81-річний Роберт Де Ніро перестав приховувати обличчя дворічної доньки
GlavRed
2025-07-01T23:27:02Z
Тіна Кароль - "Балкони" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-01T21:48:05Z
"Друзі чи коханці": Melovin "сповідався" відомій співачці
GlavRed
2025-07-01T21:27:28Z
Дружина Остапчука замилувала фото з сином на морі й зачарувала фігурою через 6 місяців після пологів
TSN
2025-07-01T18:51:46Z
Тоня Матвієнко заявила про побиття у таксі й звернулася до поліції: "Вдарив у голову"
TSN
2025-07-01T18:51:36Z
РФ вдарила по Харкову: спалахнула потужна пожежа, пошкоджено будинки та СТО
GlavRed
2025-07-02T04:12:55Z
На Запоріжжі поліцейський і адвокатка підозрюються у заволодінні квартирами померлих
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T03:57:41Z
В Туреччині чоловік спалив ліс, бо хотів знищити кліща в подушці
Фокус
2025-07-02T03:57:35Z
Харківщину атакувала «герань»: відео наслідків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T03:39:01Z
У Німеччині через бомбу часів Другої світової евакуювали 20 тисяч людей
УкраинФорм
2025-07-02T03:33:28Z
Під час атаки безпілотників у Харкові пролунав вибух
УкраинФорм
2025-07-02T03:30:50Z
Вогонь по пасажирському літаку Embraer 190 відкрили за наказом Міноборони РФ, — ЗМІ
Фокус
2025-07-02T02:51:28Z
"Є загиблий": ЗС РФ атакували Харків та область "шахедами", що відомо
Фокус
2025-07-02T02:21:45Z
Росіяни вночі атакували Харківщину: є загиблий та потерпілі
TSN
2025-07-02T01:21:48Z
Червоні, жовті, зелені: що означають кольори індикаторів в авто
24tv
2025-07-02T03:51:54Z
Американці обожнюють пікапи, але не кохають моделі від Hyundai
Топ Жир
2025-07-02T00:48:32Z
Кожен четвертий проданий автомобіль Cadillac є повністю електричним
Топ Жир
2025-07-01T23:18:04Z
Ця Porsche 911 не лише зберегла вартість, а й принесла власнику прибуток за два роки
Топ Жир
2025-07-01T23:03:27Z
Техас переходить на металеві номерні знаки, відмовляючись від паперових з наступного тижня
Топ Жир
2025-07-01T21:18:51Z
Яскраве прощання: найспортивніша версія Mercedes CLA отримала урочистий фінал
Топ Жир
2025-07-01T20:48:33Z
Kia оновлює свій великий позашляховик: гібридна силова установка та брутальний дизайн
Топ Жир
2025-07-01T18:03:52Z
В Україні зростає попит на вантажівки 6х6 із кранами-маніпуляторами
AutoCentre
2025-07-01T17:45:39Z
Mitsubishi заповнює Європу перейменованими Renault, але без ключового елемента
Топ Жир
2025-07-01T17:33:05Z
Гарячі моделі та зіркові акторки: які жінки були в житті Володимира Кличка
24tv
2025-07-02T02:12:52Z
Тете підписав новий контракт з Фулгемом
Football.ua
2025-07-01T21:42:59Z
Колишній гравець Кривбаса Соса став гравцем Актобе
Football.ua
2025-07-01T21:18:31Z
Реал вибив Ювентус з Клубного чемпіонату світу завдяки класному асисту зіркового новачка
24tv
2025-07-01T21:12:37Z
Реал мінімально обіграв Ювентус та вийшов до чвертьфіналу КЧС-2025
Football.ua
2025-07-01T21:12:11Z
"Реал" обіграв "Ювентус" і вийшов до 1/4 фіналу клубного ЧС-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-01T21:00:15Z
Боруссія Дортмунд хоче залишити Чуквуемеку ще на один сезон
Football.ua
2025-07-01T20:51:13Z
Зірковий Кроуфорд зганьбився підтримкою зашквареної IBA, яку очолює посіпака Путіна
24tv
2025-07-01T20:48:16Z
Тенісистка з Росії влаштувала дивну істерику під час матчу на Вімблдоні
ZN UA
2025-07-01T18:33:45Z
Росія встановила світовий рекорд із відключень інтернету
InternetUA
2025-07-02T04:01:25Z
Європейці були іншими: обличчя жінки з доісторичних часів стало відкриттям
GlavRed
2025-07-02T03:27:29Z
Хідео Кодзіма все ж залишився задоволений високими оцінками Death Stranding 2
InternetUA
2025-07-02T02:01:27Z
Apple не вдалося відхилити антимонопольний позов від Мін'юсту США
InternetUA
2025-07-02T01:03:49Z
Магнітна буря вгатила по Україні з новою силою: відома дата піку "червоного" шторму
GlavRed
2025-07-02T00:27:01Z
У Steam з'явилася нова функція, яка розкриває приховані проблеми з FPS: що потрібно знати
InternetUA
2025-07-01T23:03:45Z
Новий винахід Массачусетського технологічного інституту може пригодитися солдатам
ZN UA
2025-07-01T22:06:13Z
Характеристики майбутніх Google Pixel 10 Pro та Pro XL уже в мережі
InternetUA
2025-07-01T21:03:11Z
IBM 650: перший серійний комп'ютер, який змінив історію обчислювальної техніки
24tv
2025-07-01T18:39:54Z