MY.UAНовини
Експерт з ЖКГ Олег Попенко: У нас немає не тільки житлової політики, а навіть розуміння, якою вона має бути
Експерт з ЖКГ Олег Попенко: У нас немає не тільки житлової політики, а навіть розуміння, якою вона має бути

Експерт з ЖКГ Олег Попенко: У нас немає не тільки житлової політики, а навіть розуміння, якою вона має бути

У парламенті зареєстровано урядовий законопроєкт щодо оновлення основних засад житлової політики. Законопроєктом №12377 «Про основні засади житлової політики», серед іншого, пропонується ліквідувати застарілий Житловий кодекс. Автори документа вважають, що відчиняють двері для створення можливостей та умов, за яких кожен з нас матиме можливість вирішити житлове питання, набувши житло в оренду або у власність. Але чи дійсно це так?

Кореспондентка Коротко про обговорила законопроєкт з головою Спілки споживачів комунальних послуг Олегом Попенко.

«В Україні взагалі немає житлової політики»

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. Фото: ФБ Олег Попенко

- Пане Олеже, в уряді кажуть, що хочуть оновити головні засади житлової політики та ліквідувати Житловий кодекс, який, на думку нардепів, застарів. А що саме зі старим кодексом не так? І чи допоможе його ліквідація ринку?

- В Україні взагалі немає житлової політики як такої. Чинна редакція Житлового кодексу України була розроблена у 1983 році і прописана ще за умов, коли житло не було приватною власністю, а належало підприємствам та обслуговувалось комунальними ЖЕКами. Сьогодні нам потрібна радикальна зміна житлової політики. Потрібно її детально прописати та розробити нову стратегію, основним елементом якої буде саме новий Житловий кодекс.

- Тобто запропонований документ на часі?

- Нам вкрай необхідний новий Житловий кодекс. Замість житлової політики у нас є одна політика, яку нам втлумачують з кожної праски: створюйте ОСББ - і це вирішить всі ваші питання. Це непрофесійний підхід, бо створення ОСББ геть нічого не вирішує.

Документ, що сьогодні пропонується, абсолютно слабкий, несучасний, не враховує нові тенденції житлової політики цивілізованих країн світу. І крізь весь документ простежується та ж сама мрія: у нас має бути 100% ОСББ. Але це хибна ідея, яка не виведе нас з глухого кута, в якому ми зараз знаходимось. У нас немає не тільки житлової політики, а навіть розуміння, якою вона має бути, не запропоновані зміни, які б дійсно хотілося б запровадити.

«Це спроба забудовників просунути власні забаганки»

- Метою законопроєкту його автори називають створення можливостей та умов, за яких кожен матиме можливість вирішити житлове питання, набувши житло в оренду або у власність. Але хіба з цим є проблеми? Були б гроші. Що може змінити новий закон? Далі йдеться про «доступність та безбар’єрність житла». Як це розуміти? Можна буде придбати без грошей?

- Це абсолютно правильне питання. Особисто я не бачу, яким чином новий ЖК вирішуватиме проблеми. До того ж житлова політика – це не тільки можливість придбати житло.

Вважаю, що новий законопроєкт, насамперед, є спробою забудовників просунути власні забаганки в Житловий кодекс, щоб прив’язати існуючу систему до себе. Забудовники будуватимуть, а держава частково компенсуватиме їхні витрати. Але при цьому немає відповідей на складні питання: хто будуватиме соціальне житло, як його експлуатуватимуть, хто на нього матиме право? І це при тому, що не потрібно винаходити велосипед, адже гарні приклади експлуатації соціального житла є у Франції, Швеції, США, інших країнах.

Або, наприклад, питання щодо муніципального житла. Майже три чверті житлового фонду України – це «хрущовки». Що з ними робити? 80% населення країни неплатоспроможні і не можуть сплатити навіть за обслуговування будинків, про модернізацію навіть не йдеться.

- Автори документа наводять цифри: 90% житла приватної власності передається в оренду, і цей ринок у «тіні», а ось соціальної доступної оренди в країні не існує. І знов-таки питання: як новий закон допоможе? Адже люди не виходять з "тіні", щоб не платити податки, і навряд чи вони захочуть здавати власні «метри» офіційно та ще й дешевше.

- Ринку оренди в Україні фактично немає. Він хаотичний та неврегульований, і це наявно показала ситуація навесні 2022 року, коли вартість оренди на заході країни зросла в 3-5 разів.

Цей законопроєкт взагалі не пропонує соціально доступної оренди, хоча ми знов-таки можемо звернутися до досвіду інших країн. Наприклад, в Німеччині соціально доступна оренда – це муніципальні квартири, які здаються місцевою владою тим, хто не може собі купити або побудувати якісне житло. Це величезний ринок, де чітко прописані найрізноманітніші ситуації. В Україні немає навіть пропозицій створити щось подібне. А розраховувати на те, що ринок «самоврегулюється» та люди самі добровільно повиходять з "тіні", дійсно, було б дуже наївно.

- А що можна зробити на ринку оренди для поліпшення ситуації?

- Нам потрібно розробляти закон про дохідні будинки – тобто будинки, де здаються не окремі квартири, а всі. Це могло б змінити парадигму ринку оренди і взагалі житлової політики в Україні.

- Серед іншого законопроєктом №12377 передбачається, що рівень орендної плати, що сплачується безпосередньо громадянином, залежить від його рівня доходів та майна, та має регулюватися механізмами субсидіювання. Невже знов субсидіювання? Нам ще мало субсидій – потрібно більше? За чий рахунок?

- Цілком згоден. У нас чорний ринок оренди житла, тому подати в соцслужби хоча б якийсь договір часто фізично неможливо. До того ж у нас немає аналізу ринку оренди, немає відповідної нормативної бази.

Наприклад, у французькій столиці вартість оренди відрізняється в залежності від округу – що далі від центру Парижа, то менша орендна плата. Причому вартість регулюється, орендодавець не може встановити на своє житло космічну ціну. Звісно, інколи, під час якихось великих заходів, деякі власники можуть обійти правила та "задрати" ціни, але в переважної більшості випадків сюрпризів в довгостроковій оренді не буває. Це врегульований ринок. В Україні про такі речі навіть не йдеться, і я не розумію, як взагалі можна планувати субсидіювання такого величезного напрямку, як довгострокова оренда. В законопроєкті про це також нічого немає.

Зараз в Україні великий прошарок населення, що орендує житло. Наприклад, у Києві здається в оренду щонайменше половина квартир. Уявіть, що станеться, коли хоча б 20% з орендарів звернуться за субсидією на оренду. Це десятки мільярдів гривень – про що взагалі йдеться?

Чинна редакція Житлового кодексу України була розроблена в 1983 році, тобто ще за радянських часів. Фото: olx.ua

«Європейське законодавство цю маячню не вимагає»

- У пояснювальній записці стверджується, що таких дій потребує європейське законодавство. І це допоможе залучити допомогу міжнародних організацій та донорів для формування житлових фондів. То, може, все можна пояснити саме надією на міжнародні кошти?

- У нас практично кожен законопроєкт пропонується під гаслом «цього потребує європейське законодавство». Це повна фікція. Я впевнений, що цю маячню, прописану в законопроєкті, ніяке європейське законодавство не вимагає.

- А на що взагалі підуть ці «омріяні кошти» та що може означати «формування житлових фондів» для пересічного українця?

- Наші можновладці плекають надії, що до нас прийдуть європейські кошти, на які можна буде будувати ще більше житла для переселенців або соціального житла під оренду. Тобто, як я вже казав вище, знов-таки мова про інтереси забудовників.

- Якщо підсумувати, який головний плюс документа та який його головний мінус?

- Плюс полягає в тому, що на це питання взагалі звернули увагу та почали діяти в цьому напрямку. А мінус – це непрофесійна підготовка законопроєкту. Нам потрібна величезна робота з залученням професійних фахівців, зокрема іноземних, а не чергові спроби "пиляти" кошти. Нам потрібно не видавати за свої розробки якісь російські «ноу-хау», як це часто раніше відбувалось, а зробити принципово новий документ, який зможе змінити ситуацію на краще.

- «Україна, як сучасна європейська держава, зобов’язана створити умови, за яких кожна особа, залежно від її фінансового становища і потреб, зможе розв’язати своє житлове питання у той чи інший спосіб» - йдеться в документі. Сказано класно. Але чи дійсно законопроєкт зробить житло доступнішим? Хоча б у далекій перспективі?

- У такому вигляді він не вирішить жодного питання, пов’язаного з житловою політикою, з проживанням та управлінням багатоквартирним будинком.

- Але якщо щось все одно потрібно робити з житловою політикою, то з чого маємо почати?

- Почати потрібно з повного аналізу законодавчої бази та всіх підзаконних актів. Кожен закон, кожна постанова Кабміну, кожне розпорядження міністерства – все має бути перевірене. Після цього потрібно розробити абсолютно нову стратегію, нову житлову політику, новий Житловий кодекс з новими законами і новими підзаконними актами. Це величезна робота, а не те, що сьогодні поспіхом намагаються зробити наші депутати.

Тільки так: спочатку – аналіз, потім - розробка. У новому Житловому кодексі мають бути прописані всі проблеми та шляхи їх вирішення – від питань землі під багатоквартирними будинками та документів на співвласність до питань модернізації, оренди, соціального та муніципального житла. Потрібно визначитися з вартістю управління та розібратися з конкурсами, зокрема з тим ганебним конкурсом, коли вартість обслуговування багатоквартирних будинків в Києві підвищили вдвічі. Все це має бути проаналізовано, змінено та детально розписано. А там вже дійде справа до, наприклад, закладення коштів в бюджет на модернізацію, на енергоефективність. Тільки після цього можна буде очікувати на результат, і ми почнемо відчувати зміни на краще.

Теги за темою
Законопроект
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Где лучше хранить свежие помидоры: и почему холодильник совсем для этого не подходит
TSN
2025-07-01T09:33:38Z
Названы продукты, которые повышают давление: их лучше избегать, чтобы не иметь проблем с сердцем
TSN
2025-07-01T09:33:07Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
На чем жарить: диетолог назвала масла, которые подходят для этого и которых надо избегать
UAToday
2025-06-23T09:00:41Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
"Большая часть ляжет в могилы": Арестович шокировал новым прогнозом будущего Украины
Comments UA
2025-06-17T20:00:36Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Азербайджан будет расследовать смерть своих граждан в результате насилия силовиков РФ
Европейская правда
2025-07-01T11:13:19Z
Будущий президент Польши подыграл Орбану своим резким заявлением по Украине: детали
Comments UA
2025-07-01T11:12:29Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Иран начал ремонт на ядерном объекте в Натанзе после авиаударов США - ISW
Gazeta UA
2025-06-29T08:18:21Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
ПФУ отменил помощь на коммуналку части граждан: кто больше не получит выплат
Знай
2025-07-01T11:12:54Z
"Укрпочта" вводит новые ограничения: до 10 посылок в месяц на сумму до 100 тысяч гривен
VGorode
2025-07-01T10:48:08Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Снимут средства за другого человека: Ощадбанк насчитывает украинцам странные комиссии - как защититься
Знай
2025-06-28T18:21:17Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
Опасная окрошка: 3 признака, при которых ее нельзя есть, даже если вы ее утром приготовили
Знай
2025-06-17T16:51:59Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
"Прямо на палубе": блогерша обалдела от "комфорта" во время путешествия ночным паромом
Фокус
2025-07-01T11:12:31Z
Что нужно сделать в июле, чтобы у капусты сформировались тугие головки: метод без копейки вложений
TSN
2025-07-01T11:06:00Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Военный призвал сократить сроки БОВП: какая причина
Comments UA
2025-07-01T11:12:35Z
Украинцы за рубежом теперь могут подавать нотариальные заявления онлайн
Новости Украины
2025-07-01T11:03:21Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Почему нельзя отказываться купаться 23 июня и что нужно выпрашивать сегодня: приметы и запреты на Агрипины
Знай
2025-06-23T04:03:11Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Будет очень тяжело: стало известно о большой опасности летом из-за действий РФ
Comments UA
2025-07-01T11:12:05Z
В Киеве июнь оказался холоднее нормы
Корреспондент
2025-07-01T10:54:07Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
В Киеве приспустили главный флаг Украины: какая причина
TSN
2025-06-29T06:18:48Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В Черниговской области остановили водителя, у которого уровень алкоголя превышал норму в 17 раз
Комсомольская правда
2025-07-01T11:10:39Z
В Средиземном море взорвался танкер, связанный с теневым флотом России
TSN
2025-07-01T10:27:05Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
Роберт Де Ниро сводил свою 2-летнюю дочь на концерт для малышей: как выглядит девочка
TSN
2025-07-01T11:06:45Z
"Откуда у нее корона": Камалия обвинила Полякову в плагиате, но без обид
Знай
2025-07-01T10:51:21Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Все как и должно быть": бывшая жена Остапчука рассказала, как поделили дом после развода
Апостроф
2025-06-27T12:00:17Z
Андрей Джеджула умилил кадрами знакомства детей с их новорожденной сестрой
Комсомольская правда
2025-07-01T10:45:04Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Рекордный май: какие электрокары выбирают украинские водители
Хвиля
2025-07-01T10:45:57Z
Под какими деревьями не стоит парковать авто летом: советы
Gazeta UA
2025-07-01T00:36:09Z
Сэкономил 200 долларов: "путешественник" угнал 8 машин, чтобы не платить за авиабилеты
Фокус
2025-06-30T17:12:45Z
Китай вводит более строгие требования к безопасности батарей электрокаров
Корреспондент
2025-06-30T16:42:48Z
Топливо с подвохом: как посещение АЗС может обернуться штрафом или лишением прав
Знай
2025-06-30T16:21:39Z
В «Дие» появилась новая услуга для водителей
Comments UA
2025-06-30T13:45:30Z
Водитель, запомни: что делать, когда пролил кофе на кнопки авто
Хвиля
2025-06-30T10:36:53Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
В Україні зріс тіньовий ринок сигарет
AgroNews
2025-07-01T11:12:40Z
Сметают с полок: Nintendo извинилась перед игроками за нехватку консолей Switch 2
GameMag
2025-07-01T11:04:54Z
Найдена пещера, кишащая безглазыми мумиями: что погубило их всех в один миг
Фокус
2025-07-01T11:00:55Z
Теперь можно слушать треки из Spotify в Instagram Stories
Лига
2025-07-01T10:58:14Z
Астрономы нашли "замороженную" галактику, не менявшуюся миллиарды лет
TSN
2025-07-01T10:33:08Z
Время пришло: Bandai Namco тизерит скорый анонс долгожданной Ace Combat 8
GameMag
2025-07-01T10:04:04Z
Samsung почала бета-тестування нової ОС для Galaxy Watch
Portaltele
2025-07-01T09:13:36Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Из Александрии уходят вратарь и игрок полузащиты
Корреспондент
2025-07-01T10:57:37Z
Процедура взвешивания Деревянченко и Рамоса перед боем: оба в своем теле
Корреспондент
2025-07-01T10:30:02Z
Костюк - Эрьявец: онлайн-трансляция матча "Уимблдон-2025"
Telegraf
2025-07-01T10:06:30Z
Анонс боя Хейни и Нормана: Турки Аль аш-Шейх подтверждает бой в ноябре
Корреспондент
2025-07-01T08:57:45Z
Играть уже может: главный тренер Реала о ранее заболевшем Килиане Мбаппе
Корреспондент
2025-07-01T08:00:48Z