Оновлена угода про зону вільної торгівлі — Єврокомісія та Україна завершили переговори
ЄС та Україна домовилися про нові умови угоди про Поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі.
Про це йдеться на сайті Єврокомісії.
«Завдяки цій оновленій угоді ми захищаємо торговельні потоки з України до Європи та на світові ринки. А також ми будуємо мости стійкості та економічної солідарності перед обличчям невиправданої війни Росії у воєнному агресійному руслі. Водночас ми продовжуємо захищати інтереси наших фермерів», — коментує Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії.
Оновлена угода передусім передбачає:
- Рівні умови гри — Україна має впорядкувати свої виробничі стандарти відповідно до ЄС. Про це вона щорічно звітуватиме про прогрес у цьому напрямку.
- «Надійне захисні механізми» — обидві сторони можуть активувати захисний механізм у ситуаціях, коли імпорт може спричинити негативні наслідки для будь-якої із сторін. У випадку ЄС оцінювати рівень перешкод зможуть на рівні однієї або кількох держав-членів.
- «Розширення торговельних потоків» — врахування чутливих питань певних сільськогосподарських секторів ЄС. Водночас для деяких нечутливих товарів було узгоджено повну лібералізацію.
ЄС та Україна також домовилися розглянути ситуацію в контексті свого прогресу в економічній інтеграції та перспектив вступу.
Тепер Європейська комісія має ухвалити пропозицію щодо рішення Ради. Після цього Комітет асоціації ЄС-Україна офіційно схвалить нову угоду.
Торгівля між ЄС та Україною
За даними Комісара з питань торгівлі та економічної безпеки Мароша Шефчовича, обсяги торгівлі між ЄС та Україною сягнули у 2024 році €67 млрд. Це призвело до €18 млрд позитивного сальдо торговельного балансу.
«З політичної точки зору, угода є сильним сигналом непохитної підтримки України, яка захищає свій суверенітет та демократичне майбутнє. Вона також захищає інтереси фермерів ЄС та забезпечує стабільність і передбачуваність, необхідні нашим зацікавленим сторонам у ці невизначені часи», — прокоментував Шефчович.
Нагадаємо, Угоду про асоціацію між ЄС та Україною підписали 21 березня та 27 червня 2014 року. Було скасовано переважну більшість усіх імпортних тарифів, зокрема на промислові товари.
У червні 2022 в ЄС ухвалили «торговельний безвіз» для українських товарів відповідь на повномасштабне вторгнення рф.
У 2023 та 2024 році його продовжили. За цей час ЄС також запровадив механізм «аварійного гальмування» щодо експорту яєць, птиці та іншої продукції. Термін домовленостей сплив у червні 2025 року.
Читайте також: Премʼєр-міністр Польщі Туск виступав за те, щоб не продовжувати «торговельний безвіз» ЄС з Україною