MY.UAНовини
Сербія між літієм та свободою: чому 325 тисяч протестувальників вимагають відставки Вучича
Сербія між літієм та свободою: чому 325 тисяч протестувальників вимагають відставки Вучича

Сербія між літієм та свободою: чому 325 тисяч протестувальників вимагають відставки Вучича

З суботи, 28 червня, у сербській столиці Белграді знову спалахнули антиурядові протести. Вони проходять з різною періодичністю з листопада минулого року, і цілком можливо, світ стане свідком ще однієї революції, що спалахнула з крихітної іскри суспільного обурення. Коротко про - про те, як Сербія проходить знайомий українцям шлях.

Навіс як привід

Протести в Белграді (і вже по всій Сербії) мають глибоке коріння. Ведуть вони у системні проблеми країни, що накопичилися за роки правління Сербської прогресивної партії (SNS) під керівництвом Олександра Вучича. З 2017 року Вучич очолює Сербію, а раніше три роки був прем'єр-міністром.

1 листопада минулого року близько полудня на вокзалі у місті Нові-Сад обвалився бетонний навіс. Не старий, а практично новий - трирічна реконструкція вокзалу, яку фінансували і проводили китайці, тільки-но завершилася. В результаті загинули 16 людей, включаючи двох дітей, одна людина отримала тяжкі травми (двоє з постраждалих пізніше померли).

Spasioci pokusuji da pronadju ako ima prrzivelih #novisad pic.twitter.com/CiGeJRrh8q

— zarko bogosavljevic (@zarkobns) November 1, 2024

Серби обурилися корупцією та недбалістю в будівельній галузі, а також відсутністю контролю з боку влади. Навіс був частиною реконструкції, яку особисто презентував президент Вучич на відкритті вокзалу у 2022 році, і відповідно - Вучич став мішенню критики.

Йому пред'явили претензії спочатку через те, що контракти на великі інфраструктурні проєкти роздаються лояльним компаніям, а будівельні норми ігноруються. Потім – за непрозорість розслідування та обман: влада спочатку стверджувала, що навіс не піддавався реконструкції, але пізніше визнали втручання в його конструкцію.

Чогось виразнішого з розслідування сербам тоді досягти не вдалося, а наполегливих журналістів, які намагалися зрозуміти, хто винен у трагедії, футболили від інстанції до інстанції.

Тому Вучича почали відкрито звинувачувати і у прихованні причин трагедії, і у придушенні свободи ЗМІ, і у контролі над судами та силовими структурами, дійшовши до зв'язків із організованою злочинністю.

До протестів приєдналася численна сербська молодь. До списку претензій до глави держави додалася стагнація економіки, низькі зарплати, високе безробіття серед молоді та еміграція. Розчарування в уряді вийшло з берегів, у повітрі запахло якщо не імпічментом, то якоюсь «контртерористичною операцією».

Студентський марш у Белграді, 24 січня 2025 року. Напис на плакаті «Тільки студенти врятують Сербію». Фото: SergioOren /commons.wikimedia.org

Мовчазна акція – гучна реакція

Сербія вміє протестувати – традиції збережені та примножені. Хтось ще пам'ятає демонстрації 1996–1997 років проти Мілошевича та «бульдозерну революцію» 2000 року. Трагедії, такі як шкільні розстріли 2023 року (10 загиблих у Белграді та 9 у навколишніх селах), також підігрівають невдоволення сербів відсутністю відповідальності влади.

А влада реально мовчить. 1 листопада сталася НП у Ново-Саді, 22-го студенти Белградського університету (факультет драматичних мистецтв) провели 15-хвилинну мовчазну акцію пам'яті жертв, але зазнали нападу невідомих, ймовірно пов'язаних із провладними групами. Хто напав і, головне, за що - іди розберись. При цьому жодних результатів розслідувань, жодних покарань винних за три тижні не сталося. Але цей фінт влади розлютив молодих сербів – не на таку реакцію вони розраховували.

Студенти закликали до страйків на факультетах – заклик масово підтримали університети та школи. У Белграді, Ново-Саді, Крагуєваці та Ніші розпочалися студентські блокади вузів з вимогою оприлюднити документи про реконструкцію вокзалу, покарати винних, припинити репресії проти активістів та заодно збільшити бюджет на освіту. Фраза «Корупція вбиває» та зображення закривавлених рук стали символами протестів.

У грудні 2024-го пройшли два масові мітинги в Белграді. 22-го числа: на площі Славія протестувальники несли прапори Сербії та ЄС. Звичайно, прийшли ультранаціоналісти, намагалися зірвати прапор ЄС. 31 грудня - мовчазні протести у Белграді та Ново-Саді на Новий рік з 23:52 до 00:07, що символізують 16 загиблих.

У січні мовчазні акції продовжуються до 29 хвилин, протести проходять у десятках міст, включаючи блокаду мосту Варадін у Ново-Саді. На добу було заблоковано транспортну розв'язку в Белграді, і студенти йшли пішки 100 км у Нові-Сад та Крагуєвець, отримуючи підтримку місцевих жителів, включаючи їжу, житло та транспорт від таксистів. На мітингу в Белграді автомобіль врізався в натовп медпрацівників під час акції мовчання, трьох поранено. У лютому до студентів та інших протестувальників приєднуються працівники культури та юристи.

Після «бульдозерної революції» 2000 року був повалений президент Слободан Мілошевич. Фото: WagingNonViolence/Viktor Sekularac/commons.wikimedia.org

Розігнали мітинг звуковою гарматою

Березень - найбільший протест в історії Белграда, названий «15 за 15». За оцінками неурядової організації «Архів громадських зборів», у ньому брали участь від 275 тис. до 325 тис. людей (влада назвала цифру 107 тис.). Протестувальники зібралися на площі Славія, біля Національних зборів та інших місцях, де до них приєдналися фермери, байкери і ветерани.

Під час 15-хвилинної мовчазної акції на згадку про жертв у Ново-Саді пролунав гучний звук, схожий на «звукову гармату» (LRAD), викликавши паніку. Постраждалих не було, але з'явилися повідомлення про запаморочення, аритмію та збої кардіостимуляторів. Вучич заперечував використання зброї та навіть запрошував ФСБ Росії і ФБР США для розслідування.

Новий виток громадського обурення закрутився 25 червня: масовий протест у Белграді зібрав близько 140 тис. учасників, які вимагали дострокових виборів та відставки Вучича. Поліція застосувала сльозогінний газ та шумові гранати, заарештувала 77 осіб, включаючи одного підлітка. Зіткнення відбувалися після того, як протестувальники почали кидати пляшки та феєрверки у поліцію та прихильників Вучича у Піонерському парку.

У неділю, 29 червня, протестувальники заблокували дороги у Белграді та 18 інших містах, оголосивши «тотальну блокаду» до виконання вимог. Поліція розібрала барикади, відновила рух і вже підрахувала економічні збитки від блокад та протестів - 800 млн євро, включаючи збої у транспорті та громадському житті. Якби з такою ж швидкістю було опубліковано матеріали розслідування в Ново-Саді, владі Сербії вдалося б уникнути таких неприємних наслідків. Але що зроблено – те зроблено.

#Repost @moj_beo_grad_
"Čao, imam snimak kako policija juri ljude bez razloga a oni panicno beže.

— Željko Kisa (@ZeljkoKisa) June 28, 2025

Найкращий захист – напад

Ще наприкінці березня політичні експерти з подивом виявили, що за сербськими протестами не стоїть жодна партія, при цьому всі протестувальники мають найвищий ступінь солідарності - підтримку понад 80% населення.

Поки що з досягнень протестувальників – нещодавня відставка прем'єр-міністра Мілоша Вучевича, мера Ново-Саду, міністра будівництва Горана Весіча та публікація частини документів про реконструкцію вокзалу, але протестувальники вважають їх недостатніми.

Влада Сербії не сидить склавши руки. Вже посипалися звинувачення у «тероризмі» та «спробі перевороту», Вучич звинуватив протестувальників у зв'язках із західними розвідками, називаючи протести «імпортованою революцією». Проурядові ЗМІ опублікували особисті дані студентів, звинувачуючи їх у зв'язках із західними неурядовими організаціями.

Вучич і спікер парламенту Ана Брнабич називали протестувальників «хуліганами» та «змовниками», які прагнуть «громадянської війни». Звинуватили протестуючих студентів і в роботі на розвідку Хорватії – із Загреба вже долинуло обурення та заперечення. Журналістів із Хорватії та Словенії не пустили до Сербії.

Такий типово російський підхід до вирішення проблеми невдоволення мас змушує замислитись, чиї ж вуха стирчить із силових розгонів студентських протестів? Здивування через відсутність партійної підтримки – звідти. У сенсі - просто вимагати верховенства закону, а не зміну влади заради конкретної партії? У сенсі - протести не мають офіційного лідера, а всі рішення ухвалюються на пленарних зборах?

Десь далеко висловив своє традиційне занепокоєння Євросоюз, а Європейський суд з прав людини запросив у Сербії дані про використання звукової зброї.

Закривавлена ​​долоня – символ антиурядових протестів. Фото: SergioOren/commons.wikimedia.org

Чиїсь вуха та запах дешевого літію

У цьому ланцюжку вже з'явилися і більш відчутні контури основних проблем Сербії – діалог Белграда та Пріштіни, а також літієві ресурси. Перше – це про нормалізацію відносин Сербії та Косова, яке проголосило незалежність у 2008 році, тоді як Сербія вважає його своєю територією. Брюссельська угода 2013-го передбачає автономію для сербських громад у Косові, але реалізація буксує.

Друге – про Ядарську долину, де знаходиться найбільше в Європі родовище літію, ключового елемента для акумуляторів електромобілів. Проєкт Rio Tinto, підтриманий ЄС та Німеччиною, викликав протести влітку 2024 року, а трагедія у Ново-Саді, пов'язана з китайським проєктом, додала критики зв'язкам Вучича з Пекіном. ЄС вимагає демократизації, погрожуючи призупинити фінансування 1,5 млрд євро, а Китай зміцнює позиції Вучича інвестиціями.

Тож найближчим часом очікується як поява протестної партії, так і подальших репресій на адресу протестувальників. Дострокові вибори президента – навряд, а от повне розслідування трагедії у Ново-Саді – швидше за все, так. Чи розійдуться після цього студенти – ось у чому питання.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Зеленський здавався дещо більшим": дизайнер розповів, чи змінився президент за 5 років
Telegraf
2025-07-27T14:12:53Z
100 мільйонів переглядів на ютуб: пісня Kalush і SKOFKA стала однією з найпопулярніших в Україні
24tv
2025-07-27T14:09:51Z
Нові сцени з фільму «Трон: Арес» — на Comic-Con показали видовищні погоні й підтвердили головну сюжетну інтригу
ITC
2025-07-27T14:01:31Z
Потап заявив про повернення до України: артист назвав точну дату
TSN
2025-07-27T13:48:03Z
Наречена Міка Джаггера показала сина від 82-річного музиканта і здивувала його схожістю з батьком
TSN
2025-07-27T13:33:39Z
Зіркові тещі і свекрухи: історія стосунків Хамайко, Хижняк, Ребрик, Крутоголова, Єфросиніної
Комсомольская правда
2025-07-27T13:04:32Z
Дуже власна жінка, – відома українська співачка зізналася, чи хотіла б стати новою "Холостячкою"
24tv
2025-07-27T12:48:33Z
Двома аншлагами: театр Заньковецької відкрив Міжнародний Шекспірівський фестиваль у Ґданську
24tv
2025-07-27T12:36:34Z
Гурт KOLABA заряджає піснею «Пацики на моциках»
Storyboom
2025-07-27T12:36:28Z
Унікальна можливість: на продаж виставили острів з замком, фермою і вертолітним майданчиком
24tv
2025-07-27T14:21:46Z
Серед вісімок заховане зайве число: спробуйте знайти за 12 с
Gazeta UA
2025-07-27T13:57:27Z
Чайна ложка на літр води — і вікна сяятимуть чистотою до глибокої осені
TSN
2025-07-27T13:06:34Z
Зникають цілі острови: росіяни гроблять унікальні українські території на популярному курорті
Telegraf
2025-07-27T12:57:47Z
Що варто зробити за кілька годин до польоту: прості поради для комфортної подорожі
24tv
2025-07-27T12:57:36Z
Як приготувати сирну запіканку з сезонними ягодами: простий рецепт від фудблогерки
Gazeta UA
2025-07-27T12:57:01Z
Чи потрібно вимикати пральну машину з розетки щоразу: відповідь стане несподіванкою
24tv
2025-07-27T12:54:27Z
Плоди почнуть рости як на дріжджах: підживіть цим баклажани у липні
24tv
2025-07-27T12:36:00Z
Зелень та деякі овочі вcтигнуть дозріти, якщо посадити їх зараз
Gazeta UA
2025-07-27T12:24:11Z
Чи правда, що кабачки сповільнюють старіння: скільки треба їсти, щоб омолодитися
TSN
2025-07-27T14:21:02Z
Корисні властивості та ризики: що варто знати про безкофеїнову каву
24tv
2025-07-27T12:12:39Z
Не "лікуючий лікар": як правильно розповісти про роботу медиків
24tv
2025-07-27T12:06:23Z
Скільки годин краще спати, щоб не зашкодити своєму оранізму
24tv
2025-07-27T11:36:51Z
"Наше мислення дійсно дещо інше" - Безугла розповіла, що має синдром Аспергера
Gazeta UA
2025-07-27T11:24:26Z
Чому після схуднення на Оземпік "падають" сідниці
24tv
2025-07-27T08:12:38Z
Уряд доручив МОЗ та Мінсоцполітики вирішити проблемні питання з протезування
УкраинФорм
2025-07-27T07:30:53Z
Які хвороби можуть загрожувати кожному знаку зодіаку: пояснення астрологів
TSN
2025-07-27T07:18:47Z
Червоний рівень магнітної бурі, як уберегти себе?
360ua.news
2025-07-27T07:18:00Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Санкції зачепили не лише РФ: хто з посібників Кремля увійшов до списку
GlavRed
2025-07-27T14:27:36Z
Вучич пояснив, чому Сербія не запровадить санкції проти РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T14:24:01Z
Міжнародні партнери повністю підтримали новий законопроєкт про НАБУ і САП - Кравчук
УкраинФорм
2025-07-27T14:21:15Z
Британська розвідка відзначила перше скасування в РФ параду до дня ВМФ
Европейская правда
2025-07-27T14:15:28Z
Що змінить пункт про поліграф в законопроєкті щодо НАБУ та САП: пояснення нардепки Піпи
24tv
2025-07-27T14:09:57Z
Секретні файли Епштейна: так були оргії в маєтку Трампа чи ні?
Комсомольская правда
2025-07-27T14:06:47Z
Україна синхронізувала свої обмежувальні заходи з 18-м пакетом санкцій ЄС проти РФ
Европейская правда
2025-07-27T14:06:35Z
Білий дім наказав Гегсету зупинити перевірки на поліграфі у Пентагоні: WP назвало причину
24tv
2025-07-27T14:03:52Z
Пенсіонерам загрожують штрафи: за що можуть покарати літніх людей
24tv
2025-07-27T14:30:59Z
Атестація наукових установ: чи загрожують українським ученим масові звільнення
TSN
2025-07-27T14:21:51Z
"Куріть бамбучелло": росіяни намагалися одночасно вбити усіх командирів "Лінії дронів"
Фокус
2025-07-27T14:12:53Z
Молоді сім’ї масово переїжджають в одне із селищ заради дитячого бонусу — що їм пропонують
TSN
2025-07-27T13:48:46Z
Розкриті технічні характеристики тайванського бойового гелікоптера UH-1H Huey
InternetUA
2025-07-27T13:34:27Z
Росія вперше застосувала морські БпЛА на навчаннях у Балтійському морі, – ЗМІ
24tv
2025-07-27T13:30:10Z
Шлюби по рознарядці. Чому в СРСР люди одружувались не з любові
Telegraf
2025-07-27T13:24:20Z
Мобільний зв’язок у ЄС: що зміниться для українців після приєднання до роумінгу
TSN
2025-07-27T13:21:36Z
Поліція нагадує як убезпечити себе від телефонного шахрайства
Украина Криминальная
2025-07-27T13:18:44Z
Шматок металу прошив салон авто: на Київщині сталася моторошна ДТП
24tv
2025-07-27T14:30:20Z
У Туреччині через рекордну спеку вирують лісові пожежі, є загиблі
УкраинФорм
2025-07-27T14:28:37Z
Війська РФ ударили по автобусу на Сумщині, є постраждалі
УкраинФорм
2025-07-27T14:21:09Z
Люди кричали у паніці: у США пасажирський літак дивом уникнув зіткнення з винищувачем
24tv
2025-07-27T14:12:03Z
У ДР Конго бойовики напали на церкву та вбили 38 людей
УкраинФорм
2025-07-27T14:03:10Z
На півночі Індії через тисняву в храмі загинули шестеро людей, десятки постраждалих
УкраинФорм
2025-07-27T13:33:39Z
Трагедія на аеродромі "Скнилів" 23 роки тому: через помилки пілотів загинули майже 80 осіб
Фокус
2025-07-27T13:12:32Z
Кривавий напад у США: 11 постраждалих після різанини у супермаркеті
24tv
2025-07-27T13:03:11Z
У Кривому Розі поліція перевіряє відео побиття чоловіка військовим ТЦК – відео
Лига
2025-07-27T12:57:51Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на тиждень з 28 липня по 3 серпня: синоптики попередили про спеку, коли розжарить найбільше
Политека
2025-07-27T14:30:31Z
У Сумах частково немає світла: росіяни знову били по критичній інфраструктурі
24tv
2025-07-27T14:27:39Z
Кого можуть забрати в ТЦК з блокпоста: пояснення юриста
24tv
2025-07-27T14:24:50Z
Де зосереджуються бої: повідомили новини з передової
Gazeta UA
2025-07-27T14:21:48Z
Графік відключення світла на тиждень з 28 липня по 3 серпня у Полтавській області: мешканців попередили
Политека
2025-07-27T14:18:23Z
Негода і обстріли, чому в деяких регіонах України вимикають світло
360ua.news
2025-07-27T14:15:45Z
Бійці 57-ї ОМБр контролюють більшу частину Вовчанська, росіяни використовують тактику "випаленої землі"
ZN UA
2025-07-27T14:09:31Z
Гороскоп на 28 липня: хороші можливості у Тельців, пауза в романтиці у Дів
Telegraf
2025-07-27T14:03:41Z
Унікальні українські радіотелескопи під обстрілами: як працює наука під час війни
ZN UA
2025-07-27T14:03:18Z
Щесни – про ігровий стиль Фліка: Не мій футбол
Football.ua
2025-07-27T14:25:07Z
Ганцко: Сімеоне – одна з найбільших фігур у футболі
Football.ua
2025-07-27T14:06:46Z
Арсенал із Зінченком "перестріляв" Ньюкасл у контрольному поєдинку
Football.ua
2025-07-27T14:00:03Z
Тренер ПСЖ поспілкувався з Забарним щодо трансферу
24tv
2025-07-27T13:51:00Z
У МОК розповіли про можливий допуск росіян на зимову Олімпіаду-2026
ZN UA
2025-07-27T13:39:41Z
Лілль знайшов кандидата на заміну Шевальє в Нідерландах
Football.ua
2025-07-27T13:36:49Z
Верона орендувала захисника Сельти
Football.ua
2025-07-27T13:34:03Z
Дзюдоїст Савицький здобув «золото» на турнірі серії Grand Slam в Монголії
УкраинФорм
2025-07-27T13:30:49Z
У Грузії відбулися акції протесту проти допуску росіян на ЧС із фехтування
ZN UA
2025-07-27T13:27:52Z
Судитимуть посадовицю, через злочинні дії якої бюджет втратив майже ₴2 млн
Украина Криминальная
2025-07-27T14:24:28Z
Китай використовує свій контроль над рідкоземельними металами – WSJ
iPress
2025-07-27T13:39:16Z
Що буде з цінами на хліб восени: експерт сказав, до чого готуватися українцям
GlavRed
2025-07-27T13:27:53Z
У серпні частина українців не отримає пенсій: кого це стосується
TSN
2025-07-27T13:06:11Z
Що робити, якщо межі ділянки у кадастрі не відповідають фактичним межам
24tv
2025-07-27T13:03:55Z
У що інвестує родина Арно: їхні статки лише примножуються
24tv
2025-07-27T13:03:10Z
Важливі ліміти: скільки готівки можна зняти в українських банкоматах за раз
24tv
2025-07-27T12:42:08Z
Чи буде у серпні індексація найнижчих пенсій
24tv
2025-07-27T12:42:07Z
Серпневі зміни у податковому та банківському законодавстві, що варто знати громадянам України?
360ua.news
2025-07-27T12:33:03Z
У лінійці iPhone 17 будуть помаранчеві та світло-золоті варіанти
InternetUA
2025-07-27T14:03:36Z
Найбезглуздіші в історії технологій: гаджети, які ніколи не були потрібні
Фокус
2025-07-27T14:00:27Z
Як подовжити час роботи батареї на iPhone та Android: 5 простих порад
Фокус
2025-07-27T13:57:12Z
Nintendo розповіла про стосунки Маріо і Піч — когось це засмутить
ITC
2025-07-27T13:43:03Z
У росії розробляють "невидимий" дрон
iPress
2025-07-27T13:39:41Z
Лондон — Нью-Йорк за 54 хвилини, фантастика чи реальність підводного тунелю?
360ua.news
2025-07-27T13:09:32Z
Honor готує смартфон із двома 200-Мп камерами
InternetUA
2025-07-27T13:01:01Z
Вчені показали павука, що створює неймовірний “золотий” шовк
TSN
2025-07-27T12:48:55Z
Як перетворити скляні баночки на милий декор: мережу зачарувала легка ідея
24tv
2025-07-27T12:42:27Z
Ford Trucks зміцнює позиції на європейському ринку
AutoCentre
2025-07-27T13:03:08Z
Власник Cybertruck повернувся до розрядженого електрокара після двох тижнів зарядки
Топ Жир
2025-07-27T12:36:09Z
Porsche в заручниках: Білл Гейтс 13 років щодня платив по $28 за авто своєї мрії, яким не міг користуватися
ITC
2025-07-27T12:12:02Z
Як чотиривісні вантажівки використовують для перевезення цінностей
AutoCentre
2025-07-27T11:03:33Z
Швидкісний Corvette E-Ray прибуває до Європи за подвійною ціною та з функцією безшумного руху
Топ Жир
2025-07-27T10:51:41Z
Потужність — понад 700 сил: у Києві помітили новітній BMW на "бляхах" за $160 000
Фокус
2025-07-27T10:42:13Z
Дорога капсула часу: 24-річне купе від Honda продали за ціною Porsche 911 Turbo
Фокус
2025-07-27T09:51:26Z
Toyota оновила моделі Corolla Cross і Frontlander
Gazeta UA
2025-07-27T08:00:48Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z