MY.UAНовини
Сербія між літієм та свободою: чому 325 тисяч протестувальників вимагають відставки Вучича
Сербія між літієм та свободою: чому 325 тисяч протестувальників вимагають відставки Вучича

Сербія між літієм та свободою: чому 325 тисяч протестувальників вимагають відставки Вучича

З суботи, 28 червня, у сербській столиці Белграді знову спалахнули антиурядові протести. Вони проходять з різною періодичністю з листопада минулого року, і цілком можливо, світ стане свідком ще однієї революції, що спалахнула з крихітної іскри суспільного обурення. Коротко про - про те, як Сербія проходить знайомий українцям шлях.

Навіс як привід

Протести в Белграді (і вже по всій Сербії) мають глибоке коріння. Ведуть вони у системні проблеми країни, що накопичилися за роки правління Сербської прогресивної партії (SNS) під керівництвом Олександра Вучича. З 2017 року Вучич очолює Сербію, а раніше три роки був прем'єр-міністром.

1 листопада минулого року близько полудня на вокзалі у місті Нові-Сад обвалився бетонний навіс. Не старий, а практично новий - трирічна реконструкція вокзалу, яку фінансували і проводили китайці, тільки-но завершилася. В результаті загинули 16 людей, включаючи двох дітей, одна людина отримала тяжкі травми (двоє з постраждалих пізніше померли).

Spasioci pokusuji da pronadju ako ima prrzivelih #novisad pic.twitter.com/CiGeJRrh8q

— zarko bogosavljevic (@zarkobns) November 1, 2024

Серби обурилися корупцією та недбалістю в будівельній галузі, а також відсутністю контролю з боку влади. Навіс був частиною реконструкції, яку особисто презентував президент Вучич на відкритті вокзалу у 2022 році, і відповідно - Вучич став мішенню критики.

Йому пред'явили претензії спочатку через те, що контракти на великі інфраструктурні проєкти роздаються лояльним компаніям, а будівельні норми ігноруються. Потім – за непрозорість розслідування та обман: влада спочатку стверджувала, що навіс не піддавався реконструкції, але пізніше визнали втручання в його конструкцію.

Чогось виразнішого з розслідування сербам тоді досягти не вдалося, а наполегливих журналістів, які намагалися зрозуміти, хто винен у трагедії, футболили від інстанції до інстанції.

Тому Вучича почали відкрито звинувачувати і у прихованні причин трагедії, і у придушенні свободи ЗМІ, і у контролі над судами та силовими структурами, дійшовши до зв'язків із організованою злочинністю.

До протестів приєдналася численна сербська молодь. До списку претензій до глави держави додалася стагнація економіки, низькі зарплати, високе безробіття серед молоді та еміграція. Розчарування в уряді вийшло з берегів, у повітрі запахло якщо не імпічментом, то якоюсь «контртерористичною операцією».

Студентський марш у Белграді, 24 січня 2025 року. Напис на плакаті «Тільки студенти врятують Сербію». Фото: SergioOren /commons.wikimedia.org

Мовчазна акція – гучна реакція

Сербія вміє протестувати – традиції збережені та примножені. Хтось ще пам'ятає демонстрації 1996–1997 років проти Мілошевича та «бульдозерну революцію» 2000 року. Трагедії, такі як шкільні розстріли 2023 року (10 загиблих у Белграді та 9 у навколишніх селах), також підігрівають невдоволення сербів відсутністю відповідальності влади.

А влада реально мовчить. 1 листопада сталася НП у Ново-Саді, 22-го студенти Белградського університету (факультет драматичних мистецтв) провели 15-хвилинну мовчазну акцію пам'яті жертв, але зазнали нападу невідомих, ймовірно пов'язаних із провладними групами. Хто напав і, головне, за що - іди розберись. При цьому жодних результатів розслідувань, жодних покарань винних за три тижні не сталося. Але цей фінт влади розлютив молодих сербів – не на таку реакцію вони розраховували.

Студенти закликали до страйків на факультетах – заклик масово підтримали університети та школи. У Белграді, Ново-Саді, Крагуєваці та Ніші розпочалися студентські блокади вузів з вимогою оприлюднити документи про реконструкцію вокзалу, покарати винних, припинити репресії проти активістів та заодно збільшити бюджет на освіту. Фраза «Корупція вбиває» та зображення закривавлених рук стали символами протестів.

У грудні 2024-го пройшли два масові мітинги в Белграді. 22-го числа: на площі Славія протестувальники несли прапори Сербії та ЄС. Звичайно, прийшли ультранаціоналісти, намагалися зірвати прапор ЄС. 31 грудня - мовчазні протести у Белграді та Ново-Саді на Новий рік з 23:52 до 00:07, що символізують 16 загиблих.

У січні мовчазні акції продовжуються до 29 хвилин, протести проходять у десятках міст, включаючи блокаду мосту Варадін у Ново-Саді. На добу було заблоковано транспортну розв'язку в Белграді, і студенти йшли пішки 100 км у Нові-Сад та Крагуєвець, отримуючи підтримку місцевих жителів, включаючи їжу, житло та транспорт від таксистів. На мітингу в Белграді автомобіль врізався в натовп медпрацівників під час акції мовчання, трьох поранено. У лютому до студентів та інших протестувальників приєднуються працівники культури та юристи.

Після «бульдозерної революції» 2000 року був повалений президент Слободан Мілошевич. Фото: WagingNonViolence/Viktor Sekularac/commons.wikimedia.org

Розігнали мітинг звуковою гарматою

Березень - найбільший протест в історії Белграда, названий «15 за 15». За оцінками неурядової організації «Архів громадських зборів», у ньому брали участь від 275 тис. до 325 тис. людей (влада назвала цифру 107 тис.). Протестувальники зібралися на площі Славія, біля Національних зборів та інших місцях, де до них приєдналися фермери, байкери і ветерани.

Під час 15-хвилинної мовчазної акції на згадку про жертв у Ново-Саді пролунав гучний звук, схожий на «звукову гармату» (LRAD), викликавши паніку. Постраждалих не було, але з'явилися повідомлення про запаморочення, аритмію та збої кардіостимуляторів. Вучич заперечував використання зброї та навіть запрошував ФСБ Росії і ФБР США для розслідування.

Новий виток громадського обурення закрутився 25 червня: масовий протест у Белграді зібрав близько 140 тис. учасників, які вимагали дострокових виборів та відставки Вучича. Поліція застосувала сльозогінний газ та шумові гранати, заарештувала 77 осіб, включаючи одного підлітка. Зіткнення відбувалися після того, як протестувальники почали кидати пляшки та феєрверки у поліцію та прихильників Вучича у Піонерському парку.

У неділю, 29 червня, протестувальники заблокували дороги у Белграді та 18 інших містах, оголосивши «тотальну блокаду» до виконання вимог. Поліція розібрала барикади, відновила рух і вже підрахувала економічні збитки від блокад та протестів - 800 млн євро, включаючи збої у транспорті та громадському житті. Якби з такою ж швидкістю було опубліковано матеріали розслідування в Ново-Саді, владі Сербії вдалося б уникнути таких неприємних наслідків. Але що зроблено – те зроблено.

#Repost @moj_beo_grad_
"Čao, imam snimak kako policija juri ljude bez razloga a oni panicno beže.

— Željko Kisa (@ZeljkoKisa) June 28, 2025

Найкращий захист – напад

Ще наприкінці березня політичні експерти з подивом виявили, що за сербськими протестами не стоїть жодна партія, при цьому всі протестувальники мають найвищий ступінь солідарності - підтримку понад 80% населення.

Поки що з досягнень протестувальників – нещодавня відставка прем'єр-міністра Мілоша Вучевича, мера Ново-Саду, міністра будівництва Горана Весіча та публікація частини документів про реконструкцію вокзалу, але протестувальники вважають їх недостатніми.

Влада Сербії не сидить склавши руки. Вже посипалися звинувачення у «тероризмі» та «спробі перевороту», Вучич звинуватив протестувальників у зв'язках із західними розвідками, називаючи протести «імпортованою революцією». Проурядові ЗМІ опублікували особисті дані студентів, звинувачуючи їх у зв'язках із західними неурядовими організаціями.

Вучич і спікер парламенту Ана Брнабич називали протестувальників «хуліганами» та «змовниками», які прагнуть «громадянської війни». Звинуватили протестуючих студентів і в роботі на розвідку Хорватії – із Загреба вже долинуло обурення та заперечення. Журналістів із Хорватії та Словенії не пустили до Сербії.

Такий типово російський підхід до вирішення проблеми невдоволення мас змушує замислитись, чиї ж вуха стирчить із силових розгонів студентських протестів? Здивування через відсутність партійної підтримки – звідти. У сенсі - просто вимагати верховенства закону, а не зміну влади заради конкретної партії? У сенсі - протести не мають офіційного лідера, а всі рішення ухвалюються на пленарних зборах?

Десь далеко висловив своє традиційне занепокоєння Євросоюз, а Європейський суд з прав людини запросив у Сербії дані про використання звукової зброї.

Закривавлена ​​долоня – символ антиурядових протестів. Фото: SergioOren/commons.wikimedia.org

Чиїсь вуха та запах дешевого літію

У цьому ланцюжку вже з'явилися і більш відчутні контури основних проблем Сербії – діалог Белграда та Пріштіни, а також літієві ресурси. Перше – це про нормалізацію відносин Сербії та Косова, яке проголосило незалежність у 2008 році, тоді як Сербія вважає його своєю територією. Брюссельська угода 2013-го передбачає автономію для сербських громад у Косові, але реалізація буксує.

Друге – про Ядарську долину, де знаходиться найбільше в Європі родовище літію, ключового елемента для акумуляторів електромобілів. Проєкт Rio Tinto, підтриманий ЄС та Німеччиною, викликав протести влітку 2024 року, а трагедія у Ново-Саді, пов'язана з китайським проєктом, додала критики зв'язкам Вучича з Пекіном. ЄС вимагає демократизації, погрожуючи призупинити фінансування 1,5 млрд євро, а Китай зміцнює позиції Вучича інвестиціями.

Тож найближчим часом очікується як поява протестної партії, так і подальших репресій на адресу протестувальників. Дострокові вибори президента – навряд, а от повне розслідування трагедії у Ново-Саді – швидше за все, так. Чи розійдуться після цього студенти – ось у чому питання.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Кому легче пережить жару: мужчинам или женщинам
Gazeta UA
2025-07-01T21:39:38Z
Группу крови связали с риском раннего инсульта: результаты исследования
Хвиля
2025-07-01T18:27:48Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
На чем жарить: диетолог назвала масла, которые подходят для этого и которых надо избегать
UAToday
2025-06-23T09:00:41Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
В России задержали главу азербайджанской диаспоры
Корреспондент
2025-07-01T17:48:50Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Белый дом подтвердил прекращение поставок оружия Киеву
Корреспондент
2025-07-02T01:15:55Z
Буданов - о зависимости РФ от поставок из Ирана: Жаль разочаровывать
Корреспондент
2025-07-02T00:57:09Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Иран начал ремонт на ядерном объекте в Натанзе после авиаударов США - ISW
Gazeta UA
2025-06-29T08:18:21Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Банк передал долг коллекторам: когда это может произойти
ZN UA
2025-07-02T00:12:25Z
Есть четкий признак: экономист рассказал, когда возникнет угроза украинской экономике
Telegraf
2025-07-01T22:57:20Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
В Украине отменили секретность геологической информации о стратегических минералах
Хвиля
2025-06-29T01:18:06Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Гороскоп на 2 июля: выделите время для себя
Новости Украины
2025-07-01T21:00:49Z
Люди, рожденные в эти даты, – идеальные партнеры: не только любят, но и остаются рядом, когда всем остальным уже безразлично
Знай
2025-07-01T20:51:29Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Отсрочка от мобилизации: смогут ли получить те, кто отслужил по "Контракту 18-24"
ZN UA
2025-07-02T01:03:51Z
РФ помогла произвести производство ударных беспилотников в Северной Корее
TSN
2025-07-02T00:57:08Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Почему нельзя отказываться купаться 23 июня и что нужно выпрашивать сегодня: приметы и запреты на Агрипины
Знай
2025-06-23T04:03:11Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
РФ атаковала БПЛА Измаильский район Одесской области
Корреспондент
2025-07-01T22:48:43Z
Пытки на камеру: оккупанты привязали пленного к мотоциклу и тащили по дороге
Gazeta UA
2025-07-01T22:24:27Z
В Киеве приспустили главный флаг Украины: какая причина
TSN
2025-06-29T06:18:48Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Слух: Белла Рамзи может сыграть Китти Прайд в перезапуске "Людей Икс"
GameMag
2025-07-02T00:57:54Z
В Украине есть свой "Памир": что известно об объекте, который светился в клипе Джамалы
Telegraf
2025-07-01T23:24:44Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В Харькове произошел пожар из-за удара БПЛА
Корреспондент
2025-07-02T00:27:26Z
Названа вероятная причина взрыва танкера теневого флота РФ у берегов Ливии
Корреспондент
2025-07-01T23:42:10Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
BMW отзывает электромобили из-за риска внезапной потери мощности
Корреспондент
2025-07-01T17:54:00Z
"Что это на капоте?": во Львовской области Tesla Cybertruck озадачила украинцев
Telegraf
2025-07-01T17:24:43Z
Почему в авто могут отказать тормоза – советы, как не попасть в передрягу
UAToday
2025-07-01T16:30:06Z
"Без лишних наворотов": опытный механик назвал самый надежный автомобиль в мире
Фокус
2025-07-01T14:51:48Z
Рекордный май: какие электрокары выбирают украинские водители
Хвиля
2025-07-01T10:45:57Z
Под какими деревьями не стоит парковать авто летом: советы
Gazeta UA
2025-07-01T00:36:09Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Ястремская выбила одну из фавориток уже в первом раунде Уимблдона
Корреспондент
2025-07-01T21:45:49Z
Украинская теннисистка обыграла вторую ракетку мира на старте Уимблдона-2025
ZN UA
2025-07-01T20:51:42Z
Наполи заинтересовался Егором Ярмолюком
Корреспондент
2025-07-01T18:12:18Z
Ястремская - Гауфф: онлайн-трансляция матча "Уимблдон-2025"
Telegraf
2025-07-01T16:45:05Z
Боксирующий блогер попал в Топ-15 рейтинга WBA
Корреспондент
2025-07-01T16:24:07Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Чем Xbox Game Pass порадует в июле 2025 — Microsoft раскрыла вторую волну игр для подписчиков на консолях Xbox и ПК
GameMag
2025-07-02T00:51:29Z
Солнечная активность: прогноз магнитных бурь на июль
ZN UA
2025-07-01T21:00:14Z
Абрамовичу загрожує втрата до 96% від інвестицій в американську сталь
AgroNews
2025-07-01T18:15:36Z
В приложении "Резерв+" запустили бета-тест оплаты штрафов
Gazeta UA
2025-07-01T18:12:37Z
Мошенники атакуют пользователей Windows через фейковые инструкции
Новости Украины
2025-07-01T17:45:16Z
Україна наростила вивезення металобрухту майже на 50%
AgroNews
2025-07-01T17:18:51Z
Хидео Кодзима доволен оценками PS5-эксклюзива Death Stranding 2: On the Beach
GameMag
2025-07-01T17:07:48Z