MY.UAНовини
Війна – дорога річ. І Україна має на неї заробляти, – інвестор В’ячеслав Мішалов

Війна – дорога річ. І Україна має на неї заробляти, – інвестор В’ячеслав Мішалов

image

Про те, чому в Україні бізнес досі не готовий активно інвестувати гроші у військові технології, у які сфери можна вкладати кошти та що завдає більшої шкоди нашій економіці, ніж корупція

Зміст

Ситуація в українській економіці безпосередньо впливає на ситуацію на полі бою. У цьому переконаний інвестор Вячеслав Мішалов. Він - ексспіввласник металургійного заводу "Дніпропрес сталь", співзасновник одного з найбільших інтернет-провайдерів "Фрегат", медіаресурсу "Інформатор" та фонду прямих інвестицій. Сфера його бізнес-інтересів – від нерухомості до енергетики. Про роль технологій у війні з Росією та як заборона експорту не дає розвиватись українському військово-промисловому комплексу В’ячеслав Мішалов розповів в інтерв’ю Еспресо.

Люди, які інвестували у військові технології, робили не лише заради грошей

В’ячеславе, хотіла б розпочати розмову з вашого останнього посту в  Instagram, який стосувався призначення Роберта Бровді (Мадяра), де ви писали, що "без правильного менеджера навіть курка з золотими яйцями – збиткова". Ви вважаєте, якщо людина хороший менеджер, то вона може бути ефективна в будь-якій сфері діяльності, навіть у війську?

Так, я вважаю, що насамперед повинні бути менеджери високого рівня. До війни я не був знайомий з Робертом Бровді. Знав, що є такий колекціонер та підприємець, що він створив музей тощо. Але сьогодні його результати, швидкість, організація, все говорить про те, що у нього все побудовано як високотехнологічна компанія. Тому переконаний, що таких прикладів має бути більше, і влада має бути зосереджена на тому, аби підіймати потрібних людей не керівні посади. Інакше ми нічим не відрізнятимемось від СРСР.

В'ячеслав Мішалов, фото: пресслужба В'ячеславф Мішалова

Я багато років допомагаю і військовим, і невійськовим організаціям. І різниця в тому, чому я допомагаю одним і не допомагаю іншим - це ефективність. Річ не у тім, що Бровді уміє збирати гроші, а в тім, що він їх справді ефективно використовує. "Рахунок – на табло".

У цій війні для нас вкрай важливий розвиток технологій. І у нас є нові розробки, цікаві стартапи, але до серійного виробництва практично не доходить. Чи готовий приватний бізнес інвестувати у серійне виробництво, пов’язане з miltech?

Перше. Ті серійні виробництва, що вже існують, не бажають публічності, бо це викликає прильоти ракет і дронів. Два тижні тому на одне із моїх підприємств прилетіло з десяток дронів і пара ракет. Це величезні збитки і треба довго оговтуватись. Не факт, що іноді можна взагалі відновити – простіше починати все спочатку.

Друге. Будь-який бізнес передбачає економічний успіх. Відповідно, є потреба продавати свої вироби. Повинна бути чітка формула: українська оборонка має право купити стільки, скільки їй треба за ціною, наприклад, на 15% меншою, за експортну, але якщо вона не купує, то це можна експортувати.  З цієї точки зору на сьогодні немає достатніх умов, аби бізнес хотів інвестувати гроші у військові технології.

У мене було безліч зустрічей і перемовин з виробниками. В усіх одна проблема: ми можемо і виробляти більше, і продавати більше, але є нюанси…

Люди, які інвестували у військові технології, робили це точно не лише заради грошей, а щоб зробити Україну більш обороноздатною. Однак вони стикаються з безліччю нюансів, які або забороняють, або нескінченно ускладнюють процес продажу продукції навіть узгодженим покупцям. Це величезне зло – забороняти продавати те, що Україна не купила. Нехай нині у них продукт, який не подобається українській оборонці, але продаючи його за кордон, вони отримають гроші і зможуть розробити інший.  

Наприклад, підприємство може виготовити 1000 одиниць, а країні треба 500. Ок, дайте можливість ті зайві 500 продати. Це повинно бути очевидним для всіх.

Мало того, що через заборону експорту не розвивається оборонка, в країну не заходить валюта, недоотримані податки, немає грошей на розвиток. Це як вистрелити самому собі в ногу. На жаль, ніхто не розуміє наслідків своїх безтолкових рішень.

Дурні рішення – більше зло, ніж корупція

До повномасштабного вторгнення одним з найбільших постачальників валюти в країну була металургія. Як ви як людина з досвідом у металургійному бізнесі вважаєте: чи мають шанс українські металурги відновити свої  позиції?

Ні. Багато великих виробництв розташовано на окупованих територіях. Це увесь так званий Маріупольський кущ, який знищений. Все, що близько до лінії зіткнення, зокрема, у Запорізькій області, теж має проблеми. Логістика ускладнилась і здорожчала. Але найголовніше – відновлення – це довгі та дорогі процеси. Наприклад, ми після прильотів будемо відновлюватись у кращому разі рік. Ми не зможемо у найближчий рік вийти на 50% потужностей, які були до прильоту. Бо пошкоджено багато обладнання, яке доволі унікальне і його не можна просто піти купити на ринку.

Залізорудна сировина, очевидно буде продаватись, але вона завжди буде дешевша, ніж будь-який кінцевий продукт з неї.

Моя думка – ми сильно програємо внутрішній економічний фронт. А він не менш важливий, ніж воєнний, бо війна – дорога справа. І навіть висловлювання Президента "ми готові купувати зброю" це підтверджують.

В'ячеслав Мішалов, фото: В'ячеслав Мішалов

 

Поки тут не буде добре українському бізнесу, іноземний не прийде 

А чи може взагалі ефективно працювати економіка в умовах війни?

Вона може бути ефективнішою, ніж вона є зараз.

За рахунок чого?

Якісного управління, якого нині нема. Чим більше часу економіка перебуває під "вогнем" неправильних рішень, неправильних менеджерів, результат стає незворотнім. Нам потрібна дерегуляція всюди, де тільки можна. Скорочення держапарату наполовину. Кримінальна відповідальність для чиновників, які своїми безтолковими рішеннями завдали збитків економіці. Як на мене, дурні рішення – більше зло, ніж корупція, бо мають набагато гірші наслідки. І за них має бути персональна відповідальність.

Нині унікальний час, коли Україна може і повинна стати на правильні рейки економічного розвитку. Навіть якщо війна закінчиться завтра, найважчі економічні часи будуть попереду. Потрібно буде відновлювати країну, а на все це потрібні гроші – сотні мільярдів. Де їх взяти? Щось дадуть зовні, але і самим треба заробляти. І в Україні є все для того, аби стати привабливою насамперед для своїх громадян. Бо поки тут не буде добре українським підприємцям, західні не прийдуть.

Нині Україна некомфортна для бізнесу, не має інвестиційного клімату. І я постійно повторюю – якщо не буде створений інвестиційний клімат, не буде ні розвитку, ні інвесторів, ні угод, ні капіталізації. А це дорога не туди, куди нам треба.

Однак ви є засновником фонду прямих інвестиції Fortress. Куди нині в основному інвестує ваш фонд і якими мають бути проєкти, аби вони зацікавили вас як інвестора?

Насамперед я дивлюсь на команду, бо все одно залежить від того, наскільки ефективний там менеджмент, який у них бекграунд і як вони підійшли до поточного проєкту.

Нині мене цікавить генерація електроенергії. Вважаю, що це перспективний напрямок. Мене цікавить нерухомість… І, мабуть, все. Жодні складні активи, довгі проєкти мене зараз не цікавлять. Сьогодні вони мають забагато ризиків.

Тобто ви б рекомендували інвестувати нині лише в енергетику і нерухомість?

На сьогодні я взагалі не рекомендував би інвестувати. Ми перестали активно займатись пошуком нових напрямків. Доводимо всі проєкти, які почали, але нових не починаємо. 

Бачу по наших машинобудівельних активах, що значна кількість великих підприємств зупинили всі програми розвитку. Це великі інфраструктурні підприємства, порти, виробники, – тобто ті, хто є невід’ємною частиною української економіки і мають програми модернізації та розвитку на роки наперед. Під ці програми завжди є тендери, підрядники. Останні два-три місяці все зупинилось. Навіть ті проєкти, на які вже були витрачені великі гроші.  Все просто заморозилось.

Але при цьому в Україні розвивається багато стартапів, багато з них мають справді цікаві проєкти. Як їм у цих умовах, коли всі вичікують, залучати інвестора?

Їм треба створювати продукт, який націлений на інші ринки, а не на український.

А як щодо залучення іноземних інвесторів в Україну?

Іноземний інвестор – це сферичний кінь у вакуумі. Не треба плутати благодійність з інвестиціями. Якщо якась американська компанія чи син Уоррена Баффета вирішили допомогти Україні на 10 чи 50 млн – спасибі йому велике. Але це не має нічого спільного з інвестиціями.

При цьому у світі нескінченна кількість вільних грошей. Великі міжнародні інвестори не знають, куди дівати гроші. Вони безперервно шукають варіанти. Але вся ця історія, давайте ми конкретного інвестора приведемо за ручку – це смішно. Має бути однакова система для всіх. Якщо ця система приваблива, вони прийдуть. Якщо інвестори не приходять, отже треба міняти не "простирадла". 

Тобто в так званий закон про інвестнянь ви не вірите?

Ні, звичайно. Жодна нормальна людина не може в нього повірити. Людина, яка займається реальним бізнесом, дивиться на це як на якийсь комедійний стендап. Проблема не в законах, а в неефективному державному менеджменті: немає відповідальності за рішення, немає КРІ, коли людину, яка не справляється з роботою, звільняють та вимагають відповідальності. 

Проблема у тому, що економіка НЕ може стояти на місці – вона або зростає, або падає. І вона в нас падає і помирає, люди виїжджають. Проблема з персоналом – фантастична.  

Ви вісім років жили у США. Що вас мотивувало повернутись в Україну і що може мотивувати тих, хто виїхав під час війни?

Кожен день неповернення зменшує відсоток людей, які повернуться. Що більше часу людина провела за кордоном, то менше шансів, що вона повернеться. Тому треба боротись не за тих, хто виїхав і намагатись перетягнути, умовно, з Німеччини назад в Україну, а за тих, хто все ще в Україні. Бо якщо створити умови, коли перестануть виїжджати , ці ж умови спрацюють і для повернення людей.

Що хоче нормальна людина? Нормально жити, лікуватись, навчати дітей.  Людям потрібна хороша робота, а вона можлива лише, коли зростає економіка. Наприклад, останні два роки податкові правила змінюються кожні 3 – 6 місяців. В умовах війни це неприпустимо. Створювати бізнес без горизонтів стабільності неможливо.

До речі, про стабільність. Україна другий рік поспіль в лідерах за стабільністю фіксованого інтернету – попри війну, попри відключення. Ви як співзасновник одного з найбільших в країні провайдерів як можете пояснити цей феномен?  

У якийсь момент цей ринок в Україні був повністю дерегульований. Хто завгодно міг стати інтернет-провайдером. Не було ніяких перепон. В країні було тисяч десять провайдерів – від дрібних на 100 абонентів, до тих, у кого мільйон. Оскільки ціна на інтернет в Україні завжди була нижче плінтуса, тож почали конкурувати якістю. Нині на ринку 6 – 7 крупних гравців, стабільність та швидкість інтернету в Україні фантастична, ми ні на один день не зупиняємо модернізацію досі. Тобто справжня ринкова конкуренція викристалізувала крупних гравців у справжніх діамантів.

Три роки тому саме працівники "Фрегата" були серед перших, хто зміг налаштувати систему зі старлінками на фронті. Це теж був фантастичний ривок

Колись я казав, що інтернет такий же важливий, як вода в крані. Тепер я розумію, що якщо у мене вода буде лише дві години на добу, я переживу. Але якщо інтернет буде лише дві години – це пережити неможливо. Якщо 12 годин на добу не буде інтернету – все зупиниться. Тепер інтернет не як вода в крані, а як повітря. Особливо, на полі бою.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Евросоюз отсрочил введение тарифов на американские товары
Хвиля
2025-07-14T06:25:39Z
Чем отличаются собранные в России "Герани" от иранских "Шахедов": объяснение эксперта
TSN
2025-07-14T06:04:56Z
Некоторым возместят всю сумму: ряд украинцев могут получить скидку на коммуналку
Знай
2025-07-06T18:00:59Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Как аспирин помогает на огороде - полезные советы
Gazeta UA
2025-07-14T06:04:44Z
Займет 20 минут в день: простое упражнение может снизить риск смерти на 40%
Знай
2025-07-14T05:36:43Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Трамп не перестает удивлять: стало известно о реальной причине смены риторики президента США в РФ
Comments UA
2025-07-14T06:28:59Z
Спецпредставитель Трампа Кит Келлог уже прибыл в Киев
ZN UA
2025-07-14T06:28:05Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Завтра правительство Шмыгаля представит важные решения для украинцев
TSN
2025-07-13T20:36:33Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Дрон снял виды села, которого больше нет: последствия российского наступления на Сумщине
ZN UA
2025-07-14T06:28:51Z
Не с человеческим ресурсом: какие проблемы возникли у оккупантов в Сумской области
Новости Украины
2025-07-14T06:22:05Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
ПВО не смогла остановить жордну из управляемых ракет, 28 дронов из 136-ти попали в 10 локациях
ZN UA
2025-07-14T06:25:52Z
Какой завтра, 15 июля, праздник — все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2025-07-14T06:04:51Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T20:48:25Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Сидни Суини может сыграть девушку Джеймса Бонда в перезапуске франшизы
GameMag
2025-07-14T04:04:34Z
Симпсоны предсказали Лабубу: почему тревожная теория заставляет владельцев сжигать вирусную игрушку
Фокус
2025-07-13T18:52:06Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Сумах огонь охватил объект гражданской инфраструктуры после атаки БПЛА
Апостроф
2025-07-14T06:27:48Z
Алкоголик убил восьмерых медсестер
Gazeta UA
2025-07-14T06:10:58Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Каменные места силы и мистики: от украинского Стоунхенджа до загадочного кромлеха
Комсомольская правда
2025-07-14T06:04:41Z
Две котлеты для Мироси: Как живет девушка с инвалидностью после мобилизации отца
Комсомольская правда
2025-07-14T04:04:11Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Появятся ли FPV-дроны на основе ИИ: Федоров описал эволюцию
TSN
2025-07-14T06:22:23Z
Джейсон Шрайер: Square Enix хочет переделать как можно больше старых частей Dragon Quest под современные платформы
GameMag
2025-07-14T06:01:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Челсі — клубний чемпіон світу
Football.ua
2025-07-13T21:19:39Z
Итальянский теннисист Синнер впервые выиграл Уимблдон
ZN UA
2025-07-13T18:43:23Z
Галатасарай может позволить себе выкупить Осимхена, если оплатит частями
Корреспондент
2025-07-13T18:15:14Z
Роучу безразличны похождения Джервонты Дэвиса: Реванш состоится по плану
Корреспондент
2025-07-13T17:24:42Z
Челси – ПСЖ: накануне финала матча Клубного чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-13T17:06:28Z
Покорившие высоту: Дембеле и Палмер приняли участие в фотосессии
Корреспондент
2025-07-13T16:48:38Z
Уимблдон U-14 проигран - не беда, когда в стране война
Корреспондент
2025-07-13T15:54:29Z