/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2Fe1396bc685997274ba8050616e326c38.jpg)
Експерти прогнозують тисячі смертей у Європі найближчими днями: що відбувається
Люди / © Pixabay
Південна Європа переживає безпрецедентну хвилю аномальної спеки — температура повітря вже піднялася до 46 градусів за Цельсієм.
Про це пише Politico.
Одночасно в Італії, Греції, Португалії та країнах Західних Балкан зафіксовано подібні аномалії, а також пожежі й численні жертви серед цивільного населення.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) б’є на сполох і закликає уряди країн регіону терміново вживати заходів для запобігання десяткам тисяч «зайвих і здебільшого уникнених смертей». За оцінкою статистика П’єра Маселота з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини, лише за період із 30 червня по 3 липня 2025 року в Європі може загинути понад 4500 людей через наслідки спеки.
«Немає вже питання, чи буде хвиля спеки, а лише скільки таких хвиль ми переживемо цього року і як довго вони триватимуть», — наголосила Марісоль Іглесіас Гонсалес, технічний спеціаліст ВООЗ із питань зміни клімату і здоров’я.
За статистикою ВООЗ, у регіоні, що простягається від Ісландії до Росії, щорічно через спеку помирає понад 175 тисяч осіб. Велике дослідження, яке охопило 854 міста Європи і було опубліковане у січні 2025 року, попереджає, що без значної адаптації кліматичних систем ці цифри будуть тільки зростати.
В Іспанії майже дві третини міст отримали попередження про небезпеку для здоров’я, з них 804 — на найвищому рівні тривоги. Подібні попередження діють також у Франції, Італії, Португалії та Греції, де температура тримається на надзвичайно високих позначках.
Грецький уряд, крім спеки, додатково попереджає про забруднення повітря внаслідок масштабних лісових пожеж, які охопили прибережні райони біля Афін. Водночас у Туреччині через пожежу біля Ізміра було евакуйовано понад 50 тисяч людей.
Ситуація з пожежами гостра і в інших країнах: в Албанії за один день зареєстрували 26 пожеж, а в Сербії минулий четвер став найспекотнішим днем за всю історію метеоспостережень, яка ведеться з ХІХ століття.
ВООЗ радить людям дотримуватися простих, але життєво важливих заходів: пити достатньо води, уникати перебування на сонці в полуденні години, охолоджувати приміщення, особливо для груп ризику — літніх людей, дітей, вагітних, працівників на вулиці та пацієнтів з хронічними захворюваннями. Також увагу потрібно звертати на тих, хто приймає певні ліки — антидепресанти чи препарати для контролю артеріального тиску, оскільки вони можуть погіршувати здатність організму регулювати температуру.
Експерти підкреслюють, що критично важливо не лише реагувати на надзвичайні спалахи спеки, але й готуватися до них заздалегідь. За даними ВООЗ, у 2022 році лише 21 із 57 європейських країн мав офіційний національний план дій для мінімізації шкоди від спеки, і лише 14 з них — члени Євросоюзу.
Найпоширенішими заходами, що застосовують держави, є системи раннього оповіщення та інформаційні кампанії, проте недостатньо розвинена підготовка систем охорони здоров’я та міське планування, спрямоване на зменшення впливу спеки. ВООЗ анонсувала, що у 2026 році оприлюднить нові рекомендації для урядів, які включатимуть стратегії «охолодження, орієнтованого на людей», особливо в містах і регіонах, щоб краще захищати населення від кліматичних викликів.