MY.UAНовини
Шарлатанство на догоду Гітлеру чи реальні наукові дослідження: Чим займалося окультне товариство "Аненербе"
Шарлатанство на догоду Гітлеру чи реальні наукові дослідження: Чим займалося окультне товариство "Аненербе"

Шарлатанство на догоду Гітлеру чи реальні наукові дослідження: Чим займалося окультне товариство "Аненербе"

Хоча науковці до його наукового доробку ставляться досить скептично, товариство "Аненербе" стало знахідкою для прокурорів, які вели справи про воєннi злочини, а ласі до сенсацій журналісти надали йому ареолу містичності та конспірологічності. Фокус дізнався подробицi про діяльність однієї з найекстраординарніших структур Третього Рейху.

90 років тому, 1 липня 1935, була заснована одна з найзагадковіших дослiдницьких організацій, яку цiкавило, здається, усе: походження людини, народна медицина, астрономія, історія мови, скарби стародавніх курганів, відьомські процеси та конярство… А головне – парапсихологія, спіритизм, окультизм, які у Третьому Рейху офіційно було заборонено.

Насправді ореолу загадковості, а відтак і таємничості "Аненербе" (формально — "Німецьке товариство з вивчення стародавньої німецької історії та спадщини предків") надали журналісти уже в період після Другої світової війни. Нас завжди приваблюють напівтони, тож ефект недоговореності завжди справляв емоційний вплив на аудиторiю.

Саме так діяла преса країн-переможниць, коли вона висвітлювала діяльність товариства "Аненербе". Таємні історичні знання, експерименти над людьми, приховані досягнення у галузях природничих наук, доступ до древніх магічних знань. Такими та схожими тезами заманювали журналісти своїх читачів у післявоєнні роки. З часом запущені з легкої руки ласих до сенсаційних заголовків журналістів ці формулювання "пішли у народ" та стали міськими легендами.

Ми ж вам розповімо правду — як вона є. Тож не читайте цю статтю, якщо не хочете позбутися ще однієї чарівної байки, оповитої ореолом таємничості, адже усе явне втрачає романтичний ефект.

Проблеми відродження націй. Бісмарк створює Другий Рейх

Інтерес до магічних знань минулого разом з легендами про втрачені цивілізації та сеансами спіритизму своїми коренями сягає у сповнене романтизму ХІХ століття. Науковий бум, зокрема й історичних наук, сприяв підвищеному інтересу громадськості до цієї теми. Перші успіхи археології, які лише частково підтверджували давні легенди (найяскравішим прикладом стали розкопки Трої) розпалили в суспільствi жагу до історичних сенсацій.

В Німеччині була своя атмосфера. Наполеон III зазнав військової поразки і потрапив у полон, у Парижі — чергова революція… А Пруссія приєднує себе Ельзас і Лотарингію, королівства Саксонію, Баварію і Вюртемберг. 18 січня 1871 року Отто фон Бісмарк проголосив створення Другого рейху, де Вільгельм I прийняв титул імператора (кайзера) Німеччини. Зусиллями канцлера Бiсмарка країна об’єдналася вперше за… Ось тут постає перша проблема суперечностей науки та суспільних запитів. Річ у тому, що насправді у 1871 році ніякого відродження єдиної німецької держави не відбулося. Схожу проблему паралельно переживала й об’єднана Італія, яка мала дуже опосередковане відношення до давньої Римської імперії.

Сучасники зображали Отто фон Бісмарка як римського імператора-тріумфатора
Фото: Getty Images

Iз розрізнених маленьких і не дуже територiй Бісмарк з’єднав єдину державу. Серед цього строкатого населення справді можна знайти схожу мову, фолькльор, традиції — але Священну Римську імперію сюди можна було притягти лише за вуха. Так і почали з’являтися легенди про "золотий вік німецької нації", який, очевидно існував, у доісторичні часи (бо ж історія такого не пам’ятає). І вже згодом ці легенди дуже сподобалися одному австрійському художнику, а також іншим мільйонам добровольців, які зголосилися воювати за справу "великої Німеччини" ще у Першій світовій війні — i в подальшi десятерiччя.

"Прародителi цивілізації" — Гітлер і Гіммлер вивчають історію

Коли Гітлер прийшов до влади, ідея, що німецька нація єдина змогла зберегти "чистоту давньої арійської раси – прародительки людської цивілізації на Землі" стала державною ідеологією. Загони СС (воєнізовані формування Націонал-соціалістичної німецької робітничої партії НСДАП) – суміш партійної силової структури та державного силового інституту — мали стати прообразом чистоти раси. До їхнiх лав відбирали лише людей, які строго відповідали цій расовій теорії.

В Гіммлера з"явилося чимало цікавого матеріалу, про який можна було поговорити з фюрером
Фото: Getty Images

За таких обставин не дивно, що саме керівник СС, рейхсфюрер Генріх Гімлер вирішив заснувати товариство, яке б надало наукове обґрунтування усім цим теоріям. Є версія, що таким чином хитрий райхсфюрер вирішив посилити свої позиції в найближчому колі Гітлера, який любив на закритих зустрічах своїх найближчих соратників роздумувати про велику історію арійської раси. Тепер же в Гіммлера могло б з’явитися чимало цікавого матеріалу, про який можна було поговорити з фюрером.

Спадщина предків, яку потрібно було дослідити

Так 1 липня 1935 року, за організаційного сприяння СС та особисто Генріха Гіммлера, в Нiмеччинi виникло науково-навчальне товариство "Спадщина предків". Найменування говорило саме за себе – завданням "Аненербе" було якомога глибше дослідити історію, культуру та традиції німецького народу. Проте, як відомо, кадри віршують усе. Перший керівник товариства Герман Вірт – голландський вчений, до ідей якого було досить скептичне ставлення у формальній науці. Проте йому вдалося повністю знайти себе у расовій теорії рейху. З його подачi cаме доведенню переваги арійської раси й були присвячені дослідження "Аненербе".

Засновники "Аненербе" дуже поважали руни та шукали докази існування найдавнішого нордичного письма
Фото: Википедия

З 1937 року товариство "Аненербе" було підпорядковане СС. Гіммлер був проголошений куратором спільноти. Змінилося керівництво – новим президентом став Вальтер Вюст, декан філософського факультету Мюнхенського університету. Генеральним секретарем (тобто фактичним організатором діяльності) "Аненербе" став Вольфрам Зіверс, до персони якого ми ще повернемося. Тоді ж оновили й статут товариства. Відповідно до нього, основними цілями діяльності "Аненербе" було:

  • Дослідити простір, дух та діяння нордичної індоєвропеїстики
  • Втілити результати дослідження в життя та донести їх до німецького народу

Генріх Гіммлер діє з розмахом

До участі в дослідженнях запрошували усіх громадян Рейху. В 1939 році президентом товариства став сам Генріх Гіммлер, "Аненербе" стало структурним підрозділом СС і отримало необмежене фінансування усіх своїх проектів, автором яких часто був сам керівник СС. Асигнування в "Аненербе" сягали близько мільйона рейхсмарок на рік. А діяльність "Аненербе" з цього моменту перестала обмежуватися суто дослідженням німецької історії, вийшовши на масштаби усієї iндо-арійської спільноти (зараз її називають iндоєвропейською, а це — предки більшості населення світу). Члени товариства "Аненербе" отримали можливість кар’єрного зростання у німецьких університетах та інших наукових інституціях.

Є версія, що теми для досліджень виникали в ході розмов Гіммлера з Гітлером. Звідси такі оригінальні напрямки як пошук золота у німецьких річках або намагання вивести витривалого східного коня.

Карта експедицій, які планували здійснити учасники товариства "Аненербе" по всьому світу

Гіммлер був i натхненником ідеї заміни "насадженого арійській расі ззовні християнства" на древні арійські культи. Але для цього їх потрібно було знайти. У пошуках "арійських предків", стародавніх знань та загублених скарбів "Аненербе" організувало до десятка експедицій — на Близький Схід, у Скандинавію, Болівію, Тибет і Парагвай.

Починало свою діяльність "Аненербе" з п’яти дослідницьких центрів, які зосереджували свою діяльність в основному на історії, філології та етнографії. Та за десять років бурної діяльності товариство розширилося до 45 дослідницьких установ. Ось що означає відповідати очікуванням фюрера. Проте про наукову цінність досліджень тут не йдеться.

Досліди над людьми та військові злочини: чому діяльність "Аненербе" зацікавила прокурорів на Нюрнберзькому процесі

Найтемнішою сторінкою історії "Аненербе" є дотичність до експериментів над людьми, які члени товариства здійснювали у концентраційних таборах. Так, у таборі Дахау Зигмунд Рашер експериментував зі зміною гіпертонічного тиску. Він це робив на замовлення Люфтваффе – німецької авіації. Через такі експерименти (а власне — тортури) пройшли близько 500 полонених, частина з яких в результаті померли.

Важливо Де "зник" Гітлер — в Аргентині чи Бразилії, і навіщо Сталін шукав особистого стоматолога фюрера

Август Гірт у концентраційному таборі Нацвайлер-Штрутгоф випробовував на людях хімічну зброю. Він же навмисне вбив 80 людей, щоб передати їх скелети університету у Страсбурзі.

Нюрнберзький трибунал не засудив "Аненербе" як організацію, проте було звинувачено окремих її членів. Зокрема у справі лікарів проходив Вольфрам Зіверс, якого за експерименти на людях засудили до страти.

Від Карелії до Тибету: у пошуках стародавніх арійців та їх таємниць

Найбільш вкритою різноманітними конспірологічними теоріями досі є робота товариства "Спадщина предків" у сфері археології. До "Аненербе" часто зверталися археологи, яким не вистачало фінансування для реалізації своїх проектів. Тому в рамках діяльності "Аненербе" в різних точках Європи справді було проведено якісні наукові дослідження пам’яток — як кам’яного віку, так і пізнього Середньовіччя. Також було проведено ряд етнографічних експедицій, зокрема до фінляндської частини Карелії, де були записані звичаї місцевих племен — вони, на думку науковців "Аненербе", могли мати відношення до давніх звичаїв нордичної раси.

Учасник експедиції Аненербе до Тибету Бруно Бегер проводить антропометричні дослідження
Учасник експедиції Аненербе до Тибету Бруно Бегер проводить антропометричні дослідження
Фото: Википедия

Як вже згадувалося, окрім цього "Аненербе" організовувало експедиції своїх найзатятіших фанатиків у різні частини світу – від Ісландії до Близького Сходу й Тибету, де вони шукали докази існування найдавнішого нордичного письма (за таке намагалися видати наскельні малюнки у Швеції), ключової ролі нордичної раси у формуванні Римської імперії (дослідження римських фортець від Румунії до Іраку) та навіть свідчень, які б могли довести теорію, що Будда – це нащадок давніх арійців, які нападали на Японію та Китай понад чотири тисячі років тому. Звiсно, зараз офіційна наука спростувала більшість цих теорій.

Гіммлер у Криму
Фото: Википедия

Вiдзначимо, що поїздки представників "Аненербе" старовинними місцями та музеями окупованої Європи часто завершувалися мародерством культурних цінностей. Долучилося "Аненербе" й до дослідження старожитностей України, зокрема в Криму (де було, за свідченнями, 18 діючих дослідницьких установок "Аненербе"). Проте більшість їх результатів були втрачені в результаті бойових дій.

Чи була тут наука?

Загалом історія "Аненербе" – це зразок існування науки в умовах тоталітарного режиму, який взяв на озброєння ідеологічний фанатизм. З однієї сторони, режим вкладався у науку й зробив можливими дослідження, які раніше були недоступними для багатьох ентузіастів. З іншого боку, можливість зробити швидку кар’єру, догоджаючи режиму, сприяла залученню до роботи наукового товариства осіб, яких зараз би назвали "фріками" від науки та які готові були підтвердити найнеймовірнішу фантастичну теорію, аби лише догодити нацистській верхівці.

Німецький мисливець і зоолог Ернст Шефер під час своєї третьої експедиції до Тибету, спонсорованої Аненербе. 1939 рік

Товариство "Аненербе" є демонстрацією цинізму та жорстокості нацистського режиму, який вважав можливим проведення наукових експериментів на живих людях. А після війни стало модним шукати усілякі містичні епізоди у тих чи інших галузях активності нацистів: сам режим давав для цього достатньо підстав. Можливо, верхівка Рейху справді вірила у всіляку древню магію. А діяльність "Товариства вивчення історичних старожитностей" – це просто скарб для шукачів такого роду сенсацій. Тому діяльність "Аненербе" й обросла різними легендами й теоріями, які не завжди мають відношення до реальності.

Насправді ж, окрім ідеологічної діяльності, творінь усіляких фріків та відвертого окультизму, "Аненербе" займалося й реальною наукою. І ці його здобутки важливо використати сучасним вченим для подальшого розвитку науки, яка базується на об’єктивних фактах — тобто справжньої науки.

Теги за темою
наука
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Гороскоп на тиждень з 28 липня по 2 серпня: Левам - рішення, Дівам - "запара"
GlavRed
2025-07-27T06:27:46Z
Як правильно повертати гроші, щоб вони примножувались
24tv
2025-07-27T05:03:33Z
Стане у пригоді багато разів: як приготувати вишуканий салат з елементарної моркви
24tv
2025-07-27T04:33:14Z
Де нуль серед шісток: треба мати "зір орла", щоб знайти заховану цифру за 15 секунд
GlavRed
2025-07-27T04:27:02Z
Терміново позбавляйтеся від них: 5 рослин, які наражають ваш будинок на небезпеку
Знай
2025-07-27T03:51:30Z
Незвичайний ребус: знайдіть 3 відмінності на тарілках із локшиною за 33 секунди
GlavRed
2025-07-27T03:27:39Z
Як правильно – "на добраніч" чи "надобраніч": вчителька пояснила
GlavRed
2025-07-27T03:27:24Z
Як виступати публічно і не боятися: секрети успішного спікера
GlavRed
2025-07-27T03:27:21Z
М'ясні котлети їсти більше не захочете: спробуйте приготувати їх з кабачка
Telegraf
2025-07-27T03:18:58Z
Зірки «Хлопців» у новому трейлері «Покоління V» — другий сезон стане прологом фіналу головного серіалу
ITC
2025-07-27T05:42:00Z
Мільйони доларів на казкове свято: 10 найдорожчих зіркових весіль в історії шоубізнесу
24tv
2025-07-27T05:36:34Z
Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів
ZN UA
2025-07-27T05:34:06Z
«Український оркестр свободи» виступить у восьми європейських містах
УкраинФорм
2025-07-27T05:15:20Z
Там, де пахне сіном і видно зорі: які українські зірки народились у маленьких селах
24tv
2025-07-27T04:03:56Z
Музей America on Wheels: подорож у минуле
AutoCentre
2025-07-27T01:46:16Z
Жадан: Війна змінила українську мову, наповнивши її болем
УкраинФорм
2025-07-26T22:45:30Z
DISCOMAN – "Королева" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-26T21:15:33Z
«Буря» з України зібрала аншлаги на відкритті Міжнародного Шекспірівського фестивалю
УкраинФорм
2025-07-26T21:06:01Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Литва виділить до 30 млн євро на Patriot для України
Европейская правда
2025-07-27T06:28:42Z
Держсекретар США: Трамп втрачає терпіння щодо Росії та Путіна
Лига
2025-07-27T06:24:55Z
КНДР планує нове розгортання сил у Росії вже в серпні 2025 року, – Reuters
24tv
2025-07-27T06:21:41Z
Хто може стати майбутнім президентом США? У Білому домі назвали ймовірного наступника Трампа
Telegraf
2025-07-27T06:15:02Z
РФ готує великий наступ у серпні: яка країна допоможе Путіну
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T06:00:13Z
Парламент Косово на межі розпуску: урядовці за 54 спроби не обрали прем'єра
24tv
2025-07-27T06:00:12Z
"Був би чудовим": в США сказали, хто може замінити Трампа на посаді президента
GlavRed
2025-07-27T06:00:11Z
Зіткнення на кордоні між Таїландом і Камбоджею тривають, попри заклик Трампа до перемир'я
ZN UA
2025-07-27T05:58:11Z
Привітання з Днем медичного працівника: які теплі слова сказати лікарям
24tv
2025-07-27T05:12:12Z
Немовля з "пухлиною" у роті приголомшило лікарів: що це було насправді
TSN
2025-07-27T04:33:52Z
Зі святом, медики! Найкрасивіші привітання у картинках та листівках зі святом 27 липня
Telegraf
2025-07-27T03:18:42Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Хмельницькому: де українці можуть отримати безкоштовну медичну підтримку
Политека
2025-07-27T03:00:44Z
Від сексу до омлету: вісім дешевих і простих способів позбутися стресу
Gazeta UA
2025-07-26T21:42:30Z
Вчені навчили комарів протистояти малярії: що це означає для людства
TSN
2025-07-26T21:24:37Z
Труситиме весь день: вчені назвали щоденну звичку, яка призводить до підвищення тиску
Знай
2025-07-26T19:51:17Z
До Дня медичного працівника Валерій Дубіль, Віта Присяжнюк і фонд «Надія» здійснили гуманітарну місію на Донеччину та Сумщину
Политека
2025-07-26T19:48:25Z
Присідання, тяга і ще дещо: ось 5 простих вправ, які швидко приведуть вас у форму
24tv
2025-07-26T19:09:23Z
2 знаки зодіаку, які вже в серпні повернуться до колишніх – відповідь здивує
24tv
2025-07-27T06:21:48Z
Сирський привітав українських цивільних і військових медиків із професійним святом
УкраинФорм
2025-07-27T06:15:19Z
Пам’яті бойового медика і командира Богдана Власія
УкраинФорм
2025-07-27T06:12:54Z
Росіяни використовують китайські модеми для наводки дронів в Україні
24tv
2025-07-27T06:09:58Z
"Дзвінок з Інтерполу": українців за кордоном атакує нова хвиля шахрайства
Хвиля
2025-07-27T06:00:42Z
Роблять "Шахеди", щоб вбивати українців: на заводі в Єлабузі працюють 15-річні
InternetUA
2025-07-27T05:40:19Z
Телефонують шахраї — не відповідайте на номери з цими цифрами
InternetUA
2025-07-27T05:37:16Z
Чи можуть змусити підписати контракт чоловіків за 60: пояснення юристки
24tv
2025-07-27T05:36:06Z
Штрафуватимуть і викликатимуть у ТЦК: взялися за 17-річних підлітків – що вимагають
Знай
2025-07-27T05:30:10Z
Силовики проти силовиків: як у казахстанській колонії для колишніх правоохоронців виросла банда “Барона”
Украина Криминальная
2025-07-27T06:03:42Z
Лісова пожежа охопила північне передмістя Афін
Европейская правда
2025-07-27T05:58:29Z
На Сумщині двоє чоловіків загинули, підірвавшись на міні
Gazeta UA
2025-07-27T05:54:23Z
На Полтавщині через падіння уламків дронів пошкоджені чотири будинки
УкраинФорм
2025-07-27T05:51:01Z
Найвища температура в історії Європи: через аномальну спеку Туреччину охопили пожежі
24tv
2025-07-27T05:45:50Z
Росіяни скинули вибухівку з дрона на чоловіка у Херсоні
УкраинФорм
2025-07-27T05:33:27Z
На Хмельниччині зрання гримлять вибухи
TSN
2025-07-27T05:33:15Z
Новий рекорд: у Туреччині стовпчики термометрів піднялись до 50,5°
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:15:42Z
Росію атакували дрони: могла горіти електропідстанція, що живить залізницю
24tv
2025-07-27T04:18:39Z
Ворог за добу бив по Харкову та ще шести населених пунктах області, пошкоджена інфраструктура
УкраинФорм
2025-07-27T06:12:07Z
Карта бойових дій в Україні станом на 27 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T06:09:07Z
Руслан Горбенко передав автобус для 19-го армійського корпусу
Telegraf
2025-07-27T06:06:45Z
На Південно–Слобожанському напрямку росіяни атакували 4 рази, на Куп’янському вчора відбулося 6 ворожих атак – Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-27T06:04:22Z
Загинув у російському полоні. Згадаймо Назарія Ковалика
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T06:00:08Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 27 липня
Мій Харків
2025-07-27T05:58:51Z
Послідовна спроба прориву: як захисники відбили механізований штурм росіян під Покровськом
24tv
2025-07-27T05:49:53Z
Загарбники за добу 70 разів били по Сумщині, четверо поранених
УкраинФорм
2025-07-27T05:45:41Z
Сили оборони за добу відбили 153 атаки, найбільший натиск ворога - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-27T05:45:18Z
Україна зіграє з баскетболістами Румунії на чемпіонаті Європи
УкраинФорм
2025-07-27T06:24:18Z
Атлетіко наближається до трансферу півзахисника Штутгарта
Football.ua
2025-07-27T06:12:18Z
Ан-Наср намагається перехопити Феліша в Бенфіки
Football.ua
2025-07-27T05:52:01Z
Спад Вови Бражка з "Динамо" пов'язаний з романом з Квітковою? Мілевський вперше висловився про стосунки
Знай
2025-07-27T05:51:42Z
Емерсон Роял — гравець Фламенгу
Football.ua
2025-07-27T05:28:46Z
"Міг би нокаутувати членом": Ф'юрі залишив одіозний прогноз на потенційний бій Джошуа – Пол
24tv
2025-07-27T05:03:47Z
Ювентус, Інтер та Мілан зарубились у боротьбі за захисника Парми
Football.ua
2025-07-27T05:01:19Z
"Не подобаються деякі фрази": Усик зізнався, що хотів би змінити гімн України
Фокус
2025-07-27T01:15:27Z
Боєць-зрадник з України програв другий поспіль бій нокаутом у UFC під прапором Росії
ZN UA
2025-07-27T01:06:30Z
Українці споживають все більше електроенергії: чи плануються відключення
Знай
2025-07-27T06:12:07Z
Урожай соняшнику в Україні перевищить минулорічний, але ненабагато
AgroPortal
2025-07-27T06:00:22Z
У Міненерго розповіли про стан енергосистеми перед опалювальним сезоном
Gazeta UA
2025-07-27T05:42:11Z
Євро майже 50 гривень: чи можливий такий прогноз ціни у серпні
24tv
2025-07-27T05:30:11Z
Цьогоріч на правобережжі Херсонщини планують зібрати понад 30 тисяч тонн кавунів
Agravery
2025-07-27T05:22:43Z
Соняшникова олія та яйця: де шукати найвигідніші пропозиції в липні
Хвиля
2025-07-27T05:15:14Z
В Україні за чотири роки зареєстровали понад 8,6 тисяч агрофірм - Опендатабот
УкраинФорм
2025-07-27T05:09:20Z
Робота для пенсіонерів у Чернігові: кому і де платять від 16 000 гривень
Политека
2025-07-27T05:01:33Z
Топ-5 областей України, до яких найчастіше релокується агробізнес
AgroPortal
2025-07-27T05:00:55Z
Інноваційний фонд НАТО оновлює свою інвестиційну команду
InternetUA
2025-07-27T06:16:11Z
Community Notes від Х починає тестування нотаток спільнот з різними поглядами
InternetUA
2025-07-27T06:04:33Z
Хотів потрапити на канал "Мадяра": "віськкор" збрехав про своє зникнення після "атаки FPV-дрона"
24tv
2025-07-27T05:36:21Z
Як нова технологія перетворює Wi-Fi у невидимий інструмент стеження
InternetUA
2025-07-27T05:31:25Z
Скільки можна заробити на Twitch-трансляціях у 2025 році
24tv
2025-07-27T05:03:25Z
Юні закарпатці створили "розумну" тростину з SOS-кнопкою та GPS — винахід може рятувати життя
InternetUA
2025-07-27T05:01:02Z
У канадську тактичну гру Squad зі 150 тисячами відгуків додадуть українських військових
InternetUA
2025-07-27T04:01:24Z
Як прибрати затяжки на одязі за кілька секунд - лайфхак
GlavRed
2025-07-27T03:27:11Z
Apple готує новий iPad Pro з акцентом на ШІ
InternetUA
2025-07-27T03:04:37Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z
Як на заводі Mercedes-Benz у Верті виготовили першу вантажівку
AutoCentre
2025-07-27T01:46:59Z
На колишньому заводі Van Hool йде складання 24-метрових електробусів
AutoCentre
2025-07-27T01:46:03Z
Який автомобіль в жодному разі не варто купувати: відповідь автомеханіка
GlavRed
2025-07-26T23:27:18Z
Цей унікальний ретро-корвет міг би переконати нас обрати його замість ZR1X
Топ Жир
2025-07-26T23:21:59Z
Жінка переказала понад 7 тисяч доларів за авто, яке так і не отримала
Украина Криминальная
2025-07-26T22:45:12Z
GR Corolla Auto: як ралійний автомобіль намагається бути цивілізованим — огляд
Топ Жир
2025-07-26T21:36:16Z
Honda планує страхувати ваші авто, маючи унікальну перевагу
Топ Жир
2025-07-26T19:51:00Z
Орендар Hertz зняв відео свого авто, щоб спростувати помилку штучного інтелекту, але його спроба залишилася марною на тлі громадського обурення
Топ Жир
2025-07-26T18:06:24Z